N°. 16142 Vrijdag 4 October. A0. 1912. <§eze <§curant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieeie Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. In Hofkringen. DAfrB PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel» /T.05. Iedere regel meer 0.17 J. Orootere letter» naar plaaternimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Oentacontant] elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoa»Beeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gent»] per 3 maanden 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd »yn 1 1 1,30. franco per post ....li, 1.66. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algcmeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter band ge- eteld het kohier der Personeele belasting tfo. 18, van den dienst 1912, executoir ver klaard den 2den October j.l. en herin nert voorts den belanghebbenden aan hun verpliohtdg om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N C. DE GIJSELAAR. Leiden, 4 October 1912L Leiden, 4 October. Professor Bolland, van Leiden, zal a.s. Zaterdag te Rotterdam een nlnteroursus van een reeka van voordrachten aanvangen. De luitenant kolonel H. G. van Meura, van hot 4de reg. infi alhier, die op den 18den juli bi) de manoeuvres in Gelderland tusschen Arnhem en Wageningen voorover van z|jn paard ia gestort, doordat het in een kuil stapte, an sedert dien ln het militair hospitaal te Utrecht wordt verpleegd ia thans zoo hersteld, dat ht) weldra die Inrichting zal kunDen verlaten. In de commissie voor het i'n November te houden examen voor het post radio aal ia «o. o. benoemd de heer W. H. van Biel, postdirecteur te Haarlemmermeer. Voor de levering van 2400 foedralen voor 6ohoppen der infanterie, aanbesteed door den directeur van het Rijkskleeder- magazijn te Amsterdam, was het minst in geschreven door Gebré. Van der Kloot Meyburg, te Oudshoorn, voor f 1.32 p. stuk. Vrijdagavond 4 Oct. half negen begint in „Ons Huis", Rozenstraat te Amster dam een reeks tentoonstellingen met toe lichtende voordrachten over: Voedingsmid delen, genotmiddelen en gebruiksartikelen liit het dagelijk6ch leven." De heer dr. J* IJ. Polak, hoofdassistent aan het Rijks bureau tot onderzoek van Handelswaren te L e i de n, zal tentoonstellen en behan delen: „Vezelstoffen", een en ander over katoen, linnen, wol, zijde, enz. Gistermiddag heeft H. M. de Ko ningin-Moeder een bezoek gebracht aan de gebouwen van de Maatschappij tot opvoe ding van weezen,, enz., Zandbergen, te 'Amersfoort. Allereerst werd het tehuis der kinderen bezocht, waar de weezen, die in verpleging komen, eenigen tijd ter observatie wor den opgenomen. Nadat het dochtertje van den voorzitter een eenvoudige bouquet had aangeboden, trad H. M. het tehuis binnen, hetwelk met veel belangstelling werd bezichtigd. Er waren slechts twaalf weezen aanwezig, welk getal dagelijks verandert en somtijds tot vier en twintig opklimt. H. M. betuigde met alles Haar ingeno menheid en begaf zich daarna naar de kantoren der maatschappij „Zandbergen", waar het voornaamste gedeelte van den arbeid door den directeur werd uiteenge zet. H. M. nam ook hiervan met heel veel belangstelling kennis en betuigde Haar bewondering voor de ingewikkelde en uit voerige administratie, die aan deze wijze van kinderverzorging verbanden is. Het bezoek duurde ruim een uur. Nadat H. M. aan den vader van het tehuis een gift had overhandigd met de bedoeling de kinderen hiervan te trak- teeren, verliet de Hooge Bezoekster on der het gejuich der kleinen dit schoone plekje. Graaf Van Bylandt, lid en oud-voor zitter van de Tweede Kamer is in zoover van zijn ziekte hersteld, dat hij niet meer buiten vertoeft en in zijn woonplaats 's-Gravenhage is teruggekeerd. Hij zal ech ter nog rust moeten houden en diis voor eerst niet aan de parlementaire werkzaam heden kunnen deelnemen. De Prinsessen van Bentheim brachten gisteren van uit Soestdijk een bezoek aan Amsterdam., De voorzitter van de Tweede Kamer, jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer, zal zich voorloopig, d.i. tot den volgenden zomer, uit Nijmegen, zijn tegenwoordige woon plaats, in Den Haag komen vestigen, en daartoe een huis op het Plein 1813 betrek ken. Heden viert de heer Corstiaan Hagers, te Brielle, een der zeer weinige nog in leven zijnde oud-strijders van 1831, rijn 101 sten verjaardag. De krasse grijsaard mag zich nog bij voortduring in een goede gezondheid verheugen. Naar „De Maasbode" veneemt, wor den tusschen de directie van de Nedl. Bank en de regenten van het St.-Bernardusge- stioht te Amsterdam onderhandelingen ge voerd over dten aankoop van het gesticht tot uitbreiding van het Bankgebouw. Naar alle waarschijnlijkheid zullen deze onderhandelingen, die reeds in een verge vorderd stadium verkeeren, tot resultaat leiden. Voor vestiging van een nieuw St.-Ber- nardusgesticht moet men in verband hier mede reeds het oog hebben laten vallen op het terrein van de voormalige suikerfa briek, gelegen aan de Marnixstraat. Aan d© „Leeuwarder Courant", die grootendeels overnam wat wij schreven over den preekdienst op Schiermonnikoog, wordt naar aanleiding hiervan door haar Amelandschen correspondent geschreven, dat in de Doopsgezinde kerk te Hollnm, op Ameland, als de predikant op reis is, gepreekt wordt door... den gemeente-veld- waohter. Het zou, zegt hij, wel interessant zijn, te weten, of er meer preekende veld wachters in Friesland) rijn. Waarom zou een veldwachter niet even goed optreden als iemand anders? In Doopsgezinde Gemeenten is het spre ken van niet-predikanten bovendien minder opvallend dan in Hervormde. („W. v. d. V. H.") Men schrijft ons uit Middelburg: Zooals destijds gemeld werd, behaalde de verbonden ethischen en modernen bi) de jongste stemming en herstemming voor leden van het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. te Middelburg, samen optrekkende onder die leuze „evenredige vertegenwoor diging", een mooie overwinning. Van oonfessioneele zijde werd echter pro. tedt tegen deze herstemming ingediend bij het classicaal kerkbestuur; dit college ver klaarde in zijn vergadering van 11 Septem ber het protest niet-ontvankelijk. Woensdag j.l. was nu de termijn verstre ken, binnen welken de protesteerenden van het vonnis van het classicaal bestuur bij het provinciaal kerkbestuur in hooger be roep konden gaan. Dit laatste is echter met geschied, en dus i3 deize strijd geëin digd en kan het kiescollege zijn werkzaam heden aanvangen. Werk is er direct, want behalve een vacature van predikant, zijn er ook vacatures van ouderling Gn diaken. Er is alle grond te veronderstellen, dat thans Middelburg -weder een vrijzinnigen predikant zal krijgen. („N. C.") Op vijf-en-zestig-jarigen leeftijd ia Woensdag te Arnhem overleden jhr. O. J. de Jong van Beek en Donk, oud-hoofdinge nieur en oud-directeur van den Rijkswa terstaat. De heer G. van Holk, wethouder van Zaandam, heeft ontslag genomen ook, als lid van den gemeenteraad. Naar het „Hbld." verneemt, moet de reden van dit bedanken gezocht worden in den weinigen steun, dien het college van B. en Ws. gedurende den laatsten tijd van de meerderheic) van den Raad ondervindt, en de nederlagen, die het daardoor meer malen had te dragen. Herinnerd mag worden aan het kwijt schelden van door B. en Ws. opgelegde boeten aan den aannemer Henny, het te gen den zin van B. en Ws. opnemen van een bepaling in de Bouwverordening, waar bij onder bepaalde omstandigheden van elke bepaling ontheffing kan worden ver leend en de aanneming van een motie tegen het beleid van B. en Ws. ten opzichte van het inwinnen van informatiën naar sollici tanten voor de betrekking van gerdeente- eeoretaris in de jongste Raadszitting, zijn vermoedelijk de druppels, die den emmer hebben doen overloopen. En waar de sociaal-democraten in den Raad, waarvan de oppositie uitging het waren alle drie voorstellen van den heer Duya thans nog slechts zeven van de negentien zetels bezetten, zal het bedan ken van den heer Van Holk wel in hoofd zaak het gevolg rijn van het medestemmen van sommige leden met cl© sociaal-demo craten. Het college van B. en Ws. lijdt door dit bedanken een gevoelig verlies, de heer Van Holk was een krachtige figuur die de zaken goed onder de knie had en ook de gave des woords bezit. Zeer moeilijk zal het valleai die plaats op waardige wijze weder te bezetten. Zondert men de zeven soc.-democraten, die geen wcthouderszetel wenschen en zich daartoe ook niet verplicht gevoelen, de vijl kerkelijke leden, die reeds een ver tegenwoordiger in het dagelijksch bestuur hebben en de beide tegenwoordige liberale wethouders uit, dan blijven slechts vijf le den beschikbaar (twee vrijz.-democraten, de heer Feisser en Brinkman, en drie li beralen, de heeren Pelt, Francken en Decker) terwijl het bekend is, dat enke len hunner zich niet beschikbaar stellen kunnen of willen. Veel keuze is er dus niet! ALPHEN. Bij den directeur der Martha- Stichting is ingekomen een gift van f 1000 van mevr. de wed. M. v, H, geb. Van H. te Rotterdam. Verder van mejonkvr. L., te Driebergen, f200 en van mejonkvr. W. R., in Den Haag, f 1000 voor het bouw fonds. HAARLEMMERMEER. In deze gemeen te worden pogingen aangewend om te ko men tot de oprichting van een Brood bak kers-pat roonavereeniging. Een voorloopig bestuur is reeds werken de tot samenstelling van een reglement. Op nader te bepalen datum zal de definitieve oprichting plaats hebben. KATWIJK-AAN-ZEE. Ten gevolge van den grooten aanvoer is de haring aanmer kelijk in prijs gedaald. LEIMUIDEN. Het nieuwe kerkgebouw der Geref. Gem. is in gebruik genomen. De ontwerper, de heer J. de Kort, van Kouderkerk, heeft eer van zijn werk. Ds. Van der Voet sprak naar aanleiding van Psalm 48 10. Na den leeraar der plaatse Lij ke Kerk* trad d3. J. Brouwer op, uit Oude we tering, die den zegenwensch uitsprak van de na burige zusterkerk. NOORDWIJKERHOUT. Alhier worden pogingen in het werk gesteld tot oprich ting eener R.-K. mannen-zangvereeniging. Tot onderwijzeres aan de R.-K. school alhier, is benoemd mej. C. van Kempen. „De Echo der Duinen" zal trachten een volgend jaar een festival te organi seeren, waartoe binnenkort reeds de noodige stappen gedaan zullen, worden. De veilingen aan Piet-Gijzenbrugy welke den geheelen zomer geregeld heb ben plaats gehad, zijn thans geëindigd. OEGSTGEEST. Algemeen hoort men klagen, dat het met de teelt van bloembol len niet meer zoo voordeelig gaat als voor enkele jaren terug. Toch wordt er aan het bedrijf nog steeds uitbreiding gegeven. Ver namen wij dezer dagen niet, dat men ook in Friesland zich op dezen tak van bestaan wil gaan toeleggen? En hier is het niet anders. Ten vorigen jaro werd een schoon stuk weiland „ge scheurd", om er bollenland van te maken, en thans is men met hetzelfde doel berig een naastliggend stuk te bewerken. Een en ander doet ons aannemen, dat de toekomst van de bollencultuur nog niet hopeloos isl SASSENHEIM. De uitslag van de ge houden verkiezing voor leden van het kies college voor de Ned.-Herv. Kerk is als volgt: Gekozen zijn de heeren T. D. Ciggaar, G. Lekkerkerker en J. P. Oudshoorn en herkozen de heeren Ph. Bakker en A. Hoogstraten. VALKENBURG. »Sohreven wij in uw blad van Zaterdag, dat de avonddienst in de Ned.-Herv. kerk 'a Zondags niet ge houden kon worden^ daar de olie- in gas lampen herschapen moesten word'en, thans kan gemeld, dat dit met succes is vol bracht. Gisteravond werd de nieuwe ver lichting ontstoken en reeds bij voorbaat door velen bewonderd. Wij vertrouwen, dat ook hier het gebruiken van gas zoo goed als in de huizen en op de wegen, in en om ons dorp,een groote verbetering zal blijken. En vergeten wij ten slotte niet^ dat, indien noodig, „het volle licht" toé afwisseling in „half licht" en ook omge keerd in een minimum van tijd! veranderd kan worden. Moge hier evenwel 't volli* licht veel en lang stralen I WARMOND, 't Bericht over d!e bekeuring behoeft in zooverre verbetering, dat niet be keurd is voor loopen op verboden gror.c, doch visschen in niet vlottend water wat nog een kwestieus geval is. De gemeente veldwachter had alleen de heeren naai den polder gevaren, en was dus niet meer bij het visschen, zoodat dit, al gaat biets van het geruoht, niet waar is. WARMOND. Het gasverbruik in dexe gemeente bedroeg in de afgeloopen maand 8446 kub. Meter. ZOETERWOUDE. Toen Woensdagna middag bakker L. Hoogeveen met sijn broodwagen, uit de Weipoort alhier, huis waarts keerde, schrikte zijn paard zóódanig dat de geheeie bespanning in de vrij diepe vaart, nabij do Ba-kkersbrug, alhier,, te rechtkwam. Hoogeveen wist bijtijds van don wagen te springen, zoodat deze van eo» al te frisch bad oevrijd bleef. De broodwagen, waarin nog enkele br#U den, en het paard, werden door toegescho ten buren op het droge gebracht, waarna bleek, dat enkel het lemoen was gebroken, zoodat de materieele schade in deze nie* groot zal zijn. Bij Kon. besluit is de Oost-Indische amb tenaar, met verlof, F. Goossens, laatste lijk ingenieur derde klasse, bij den water» staat en 's lands B. O. W. in Ned.-Indië,. op verzoek, wegens physieke ongeschikt heid, gerekend van en met 1 September, eervol uit 's lands dienst ontslagen; zijn benoemd: met ingang van 20 October tot burgemeester van Beesd, O* D. van Ledden Hulsebosch, secretaris dier ge meente; met ingang van 17 October tot burgemeester van Nieuw—Helvoet, P. Gal las; met ingang van 15 October tot burge meester van Achtkarspelen, W. Bekker; met ingang van 26 Oct. tot burgemeester van Uithuizermeeden, P. Yenhuizen; is met ingang van 17 Nov. aan D. Brou wer, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-S. te Heerenveen; zijn benoemd in de provincie Zuid-Hol land tot heemraad van den polder Kers- bergsohe en Aohthovensche Uiterwaarden (gemeenten Leksmond en Ameide) A. Jong kind, te Ameide; tot dijkgraaf van het wa terschap De Oude en Nieuwe Maasdijken vóór het land van Rhoon, A. Dekker Azm te Rhoon. Telegrafisch weerbericht» naar waarnemingen in den morgen ran 4 Oct Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 777.5 to Yalentia. Laagste 754 9 te Bodo. Yerwachting tot den avond van 5 Oct.: Zwakke tot matige winden uit westelijks richtingen. Toenemende bewolking. Weinig of geen regen. Dezelfde temperatuur. Kans op nachtvorst in het oosten. 81) XXIV. Pr a a t j e s. Terwijl de jongere mensclien aan het 'dansen waren, praatten de andere druk met elkaar en de afwezigheid van bekende feiten, maakte het praten dubbel interes sant. Eén groepje had het er bijzonder druk mee. Aan den anderen kant van de zaal en met zestien dansende paren tusschen hen en den koninklijken troonhemel, was er niet te vreezen, dat Hare Majesteit iets zou hooren van de lichtzinnige praat- l«s ove-r het alles overheerschende voor val van dien dag, terwijl madame Lydia ©r ook niets van zou merken. Ma-dame de la Beaume, een knappe, jonge vrouw, wier echtgenoot haar niet veel rijn gezelschap opdrong, vormde hier het middelpunt van een vroolijk kakelen de menigte, die wel iets had van een kud de ganzen aan een stroom. De jonge me neer De Louvois was er bij en dë oude hertogin van Pontchantrain, evenals de heer Crébillion, de meest verfijnde schan- daaltjesliefhebber en nog verscheiden an deren, ,.?d Praatten allen op fluisterenden toon, da,t de m"ziek zelf de echo van dat zalige gesprek overstemde. „Ik heb het van mijn kapper, wiens zoon dienst had in de aangrenzende ka mer, dat rij het samen hevig aan den stok hebben gehad," zei madame de la Beaume, met passende geheimzinnigheid. „Die man zei, dat madame Lydia wel een halfuur geschreeuwd en geraasd heeft en toen als een bezetene de kamer uit en de gangen door is gevlogen." „De Engelschen zijn zulke vreemde mensohen!" zei M. Crébillion beslist. ,,Ik heb zelf van M. de Yoltaire gehoord, dat Engelsche mannen altijd hun vrouwen slaan; hij is onlangs een heelen tijd in Engeland) geweest om er de gewoonten en manieren te bestudeeren." „We kunnen gerust aannemen dat mylord Eglinton, ofschoon hij gedeelte lijk beschaafd is door zijn Fransche bloed verwantschap, toch nog wel wat behouden heeft van rijn oorspronkelijke ruwheid," voegde een dér andere heerèn er ernstig bij. „En het is heel natuurlijk dat madame Lydia een dergelijke behandeling niet verdraagt," zei de oude hertogin. „O," zei mevrouw de la Beaum© met een pathetischen zucht, „ik geloof dlat En gelsche mannen hun vrouwen alleen uit jaloezie slaan. Dat heeft men mij ten min ste verteld, terwijl de onzen vaak te on trouw zijn om zulke heftige en lastige gevoelens te koesteren." Maar,zei de jonge meneer de Lou vois, terwijl hij een bewonderenden blik wierp op het wel wat gewaagde décolleté van madame, „u zoudt tooh niet willen ■diob M. de la Beaume die mooie schouders kastijdde?" „Hum! hum!" zei madame met eeu raadselachtig knikje. M. Crébillion wierp een onderzoekenden blik op madame de Stainville, die dïcht bij hen stond. „Naar wat ik hoor," zei hij geheimzin nig, „heeft mylord Eglinton alle aanlei ding voor rijn jaloezie en dus heeft hij als een echte Engelschman gebruik gemaakt van de rechten, die zijn eigen land hem toedtaan en zijn vrouw eens flink gesla gen." Zij drongen zich allemaal om hem heen, want hij scheen er meer van t>e weten dan een van de anderen en mevrouw de la Beaume fluisterde nieuwsgierig: „U bedoelt M. de Stainville..." „Sest! sst!" viel de oude hertogin haar snel in de rede, „daar komt mylady." De douairière, markiezin van Eglinton, „mylady zooals zij altijd genoemd werd, was veel te slim en te goed op de hoogte van de manieren en de gewoonten van haar kennissen om nieft alles te merken van het praatje dat rondging in de zaal. Zij was erg vertoornd dat zij in onwetendheid was gelaten ten opzichte van de feiten, die de aanleiding waren tot het plotselin ge besluit van haar zoon en van de vreem de houding van Lydia, maar zij- was ook vast besloten dat, welk ook het schandaal was dat er rondverteld werd, de goede naam van haar schoondochter er door vernietigd zou worden. Toen rij vanavond dus groepen in Hoe ken der zaal opmerkte en zag, hoe er fluisterende gesprekken gevoerd werden, voegde rij er zich brutaalweg bij en deed mee aan de praatjes en 6choot hier en daar met groote handigheid een vergiftig den pijl af, met des te meer gemak- omdat men algemeen aannam dat zij er veel meer van af wist, dan zij wilde zeg gen. „Dames en heeren, "zei zij vroolijk, „laat ik u vooral niet storen. Ik ken helaas het onderwerp van uw gesprek maar al te goed). Mijn arme zoon kan niet gelaakt worden in deze ongelukkige zaak. Al 73 Lydia totaal onschuldig, hierin dan is zij toch zeldzaam koppig." „Gelooft u dan heusch dat...?" vrc,:. madame de la Beaume haastig en bleef toen steken, bang dat zij te veel had ge zegd. „Helaas! wat kan ik zeggen?" ant woordde mila-dy met een zucht. Ik ben op gevoed in een tijd, toen wij vrouwen ge hoorzaamheid aan de wenschen onzer man nen leerden.'*- „Madame Lydia heeft daarvan waar schijnlijk in het geheel niets geleerd," zei M. de Louvoirs met een glimlach. „Juist cher Monsieur", gaf milady toe terwijl zij heel plechtstadig naar een ando re groep toezeilde. „Wat bedoelde milady daar eigenlijk mee?" vroeg M. Crdbillion." „Och, zij is zoo goedhartig, en zoo'n en gel!" zei de mooie mevrouw de la Beau me; „zij wilde het gedrag van madame Lydia vergoelijken door er een toespe ling op te maken dat mylord haar alleen den verderen omgang met M. de Stainville had willen verbieden. Ik heb den twist al meer zoo hooren beschrijven, maar ik moet toegeven, dat het niet veel van de waar heid heeft. Wij allen weten wel, dan zoo'd eenvoudig verzoek ge^m noo ernstige breuk tusschen milord en zijn vrouw ten gevolge gehad zou hebben." „Het was natuurlijk meer dan dat anders zou mylord haar niet geslagen heb ben." voegde M. Crébillion er met kolos sale logica bij. „Sst! Sst!" zei de oude hertogin weer waarschuwend, „daar komt Zijne Majes teit. „llij riet er buitengewoon goed gehu meurd uit," zei mevrouw de la Beaume; „hij trekt in het geheel niet rijn knorrig Donderdagavond-gezicht 1" Dan kunnen we er zeker van zijn, da mes en heeren," zei de onverbeterlijke Crébillion, dat het gerucht weer waar heid spreekt." „Welk geruoht?" „Hebt u het niet gehoord?" „Neen," kwam er dadelijk over een half dozijn lippen. „Men zegt, dat Zijne Majesteit de Ko ning van Frankrijk er in toegestemd heeft om den chevalier de Saint George tegen een groote som gelds uit te leveren aan de Engelschen." „Onmogelijk 1" „Dat kan niet waar zijn!" „Mijn kamerdienaar heeft het gehoord zei M. de Crébillion weer, „en hij beweert dat het beslist waar is." „Een Koning van Frankrijk zou zoo iets nooit doen." „Het is een handige leugen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1