No. 16132 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag- 23 September. Tweede Blad. Anno 1912 Buitenlandseh Overzicht. FEUILLETON. In Hotkringen. Uit de „Staatscourant". Tweede Kamer. r Er wordt nu reeds gesproken van offi- jöieele vredesonderhandelingen (en dat, nu de officieuze "besprekingen maai- [geen goede resultaten willen opleveren be- ïxetfende de hoofdpunten. Kaar de „Yoss. Zeit." uit Konstontinopel {verneemt-, wordt an politieke kringen ver. £noed, dat de regeering nog vóór de bijeen- [poeping van de nieuwe Kamer vrede met Italië zal sluiten. Het blad „Ikdam" blijft hij haar bewering, dat gisteren (Zondag) door: hot kabinet het besluit genomen zou [worden, de offioieele onderhandelingen te heg innen. Abdurrahman, de Turksche minister van SEinaneicn, heeft den oorrespondent van do „Matin" te Konstantinopel verklaard, dat de toestand der Ottomaansche financiën niet l&oo ongunstig is als de vijanden der tegen woordige regeering beweren. De reeds geslo ten leeningen zullen volkomen in staat zijn pile oisolien, die de schatkist gesteld wor den, te voldoen. Bovendien zal de Porte, na het sluiten van don vrede, nog een gToote leeD'ing aangaan. Uit een financieel oog punt is de oorlog niet bijzonder kpstbaar geweest. Turkije heeft aan de strijders in Tri polis en Oyrenaïoa slechts 35 millioen guldon gezonden, terwijl de overige oorlogs toeten niet meer dan 70 millioen bedragen. Uit die cijfers blijkt, dat Turkije op een koe pje oorlog heeft gevoerd. Een enorm vetr- feohïl voorwaar met de Italiaansohe cijfers die we indertijd hebben gegeven. Aan brutaliteit ontbreekt het 'den Italianen niet. Nu vinden ze nota- [bene na de 1143 lijken, die ze in do buurt [yan Derna reeds» hebben "begraven, nog meer dere - dooden. Jammer dat de leugen al ach terhaald is, voor deze nieuwe er kwam. Er is weer oen gevecht geweest, waarvan het bericht door Italiaansohe tusschcnkornst [Wereldkundig is geworden. Generaal Magni seint uit Tripolis d.d. 82 September, dat hij zich na een strijd van 10 uren meester maakte in de oasis Zan- fconr, van oen hoogte Sidi Belhai ten westen, tot van een andere hoogte genaamd „der 89 kilometer" ten zuiden van de oasis gele gen. De verliezen der Italianen bedroegen ongeveer 200 dooden en gewonden. De ver liezen van dein vijand zijn aanzienlijk. Uit Konstaaitinopel wordt gemeld, dat men 'daaraan de berichten over de houding der Balkanstaten geen geloof hecht en het be- 0 taan van gevaar voor oorlog ont kent. De Turksche regeering beschouwt den toestand optimistisch, en grondt zioh daar voor op de mededeelingen der gezanten van de grooto mogendheden, dat hun regeerin gen geen verstoring van de rust in den Balkan zullen dulden. "Vooral Kuj&laud heeft Turkije verzekerd, dat het iedere poging om den status quo in den Balkan te wijzigen, pal weten tegen te gaan. Slechts de toesband in - Noordoost-Albanië Wekt bezorgdheid door het optreden der kfcilissoren, maar in diplomatieke kringen Wordt.niet geloofd, dat daarvan internatio- laalo verwikkelingen het gevolg zullen zijn. Blijkens de laatste berichten hebben de MalissoTen bij Touzi weer een gevecht weten ,uit te lokken. De Turksche troepen had den een dooie en 7 gewonden, de Malissoren 17 dooden en 21 gewonden. De Porte droeg den zaakgelastigde te Cebtinje op aam Mon tenegro verklaringen te vragen. Tot het brengen van kalmte zal misschien Öok nog het eindigen der manoeuvres in Bulgarije meewerken. Men moest hiertoe over gaan-' om spoorwagens beschikbaar te krij gen vcor graan vervoer. Over den binnenlandsohe toestand wordt gemeld, dat op Samcs de zaken niet in orde tijii. Kretenzers zullen er ook landen om de opstandelingen behulpzaam te zijn. Voor de Fransche belastingbetalers zijn de vooruitzichten niet bepaald aangenaam. 'Ze zullen weer danig moeten bloeden. Het blijkt, dat met de concentratie van de Fransche vloot in de Middellaind-sohe Zee slechts een doel van het programma is [Uitgevoerd, dat de Fransche regeering zich Voorstelt. De bladen, die men ais de organen van de vertegenwoordigers der groote in dustrie mag aanzien, bereiden geleidelijk bet land voor op de nieuwe verrassing: uit- 88) „Juist, zooals ik deed, al was het zonder lenigen twijfel erg onhandig," gaf hij een voudig toe, „en dkt zoodra ik den toeleg er van geheel begrepen haidi. „Het feit, dat gij mijn vrouw ja, mijn vrouw," herhaal de hij ongewoon beslist, als antwoord op een fijne en onverklaarbare uitdrukking op haar gezicht, „het feit dat gij», ook maar een halfuur, aan zoo'n gemeene schand daad zoudt denkenf dat uw brein er mee bezig was, was voor mij haast niet om aan te zien, het was als een lichamelijke pijn. Ik heb het alleen zoo lang verdragen als de etikotte eischte, tegen beter weten in hopend op een kreet yan verontwaardiging, van verachting. Voor dien verfoeilijken brief dien ik, als gij niet tusschen beiden waart gekomen, dien koninklijken verrader in zijn leugen achtig geziaht had gegooid'. Maar gij glim- laohte tegen hem tot antwoord; gij» naaint den brief van hem aan 1 Groote Godik zag hoe ge hem tusschen uw japon Blaakt." Hij wachtte even, alsof hij zich schaamde over die uitbarsting van hartstocht, die zoo zeer afweek van zijn gewone passivi teit Het was, alsof haar hooghartige hou ding, haar slecht verborgen minachting hem belette de zelfbeheersehing te bewaren die hij zichzelf had 'opgelegd. Zij deed nu geen poging meer om weg te gaan. Zij breidittg de* vloot, om than* feetu Uieuw Atlantisch éskader te vor men, ten einde de kusten van den Atlah- tischen Ooeaan te beschermen. De „Action" kondigt dat in korte, snijdende zinsneden aande „Tamps" bevat het artikel van een deskundige, waarin wordt uiteen gezet, dat de oorlogsschepen, die naar de Middellandsche Zee verplaatst zijn, veel minder gev echts waarde hadden dan men zioh voorstelde, en dat het noodzakelijk is voor de bescherming der Fransche kust aaJn den Atlantischen Ooe&ajn een nieuw eskader tje bouwen, uit moderne, groote slagschepen, kruisers, torpedobooten enz. samengesteld. De „Figaro" gaat op dat denkbeeld door en zegt ,,Als men de juiste waarde kont vail hat eskader, dat thans van den Atlantischen Oceaan naar de Middellandsclie Zee ver legd as ,dan moet men zich verbazen over het rumoer, dat naar aanleiding van die concentratie is gemaakt. Die oude schepen, welke aan do vaartuigen, welke wij in de Middellandsche Zee hadden, worden toege voegd, vermeerderen nauwelijks de ge- veohtswaarde van onze vloot, en men moet zich afvragen, waarom het departement van marine het noodig heeft geacht, dit bericht met zooveel ophef in de wereld te zenden, alsof het een maatregel was, er op berekend het evenwicht in de Middellandsche Zee op gevoelige wijze te veranderen. Het zou verstandiger en vaderlandslievender zijn ge weest-, die verplaatsing van het eskader in alle stilte te doen plaats hebben." In Frankrijk wordt aan niets meer ge dacht haast dan aan leger en vloot. Want behalve die kwestie van de vloofcuitbreiding is daar ook ter sprake gebracht de ver- l.engingvandlendiensttijd voor infanterie en cavalerie tot d' r i e jaar. Ook niet bepaald aangenaam voor de jongelui, die voor den dienst zijn aangewezen. De moeizame mobilisatie van bet Russi sche leger is een zeer ernstige hinderpaal voor den succes belovenden aanval op Duitachland. Frankrijk moet dus, zoo wordt beredeneerd, steunend op eigen kracht, dezen aanval ondernemen, en de drie-jarige diensttijd voor alle wapens is de zekerste waarborg voor het welslagen der door de bevolking zoo vurig verlangde revanche. Waar twee kijven hebben beiden schuld. 'Duitschland en Frankrijk kunnen het niet te best met elkaar vinden. Nu heeft Frankrijk weer een hatelijkheid uitgehaald. De „Tagl. Rundschau." verneemt, dat de campagne in. Frankrijk tegen het invoeren van Duitaohe goede ren niet beperkt zal blijven tot een actie in de aan Duitsohlandl vijandige. Fransche pers. Volgens dit blad, moet het Fransche ministerie van handel n.1. de volgende punten in overweging hebben genomen: lo. Een algemeen invoernaerk voor bui tenlandseh e goederen, naar het Engelsche voorbeeld. 2o. Een verbod tot oprichting van bui tenlandse1-) e fabrieken en het doen van staatsbestellingen aan de buitenlandseh e industrie. Als Fransche firma's zullen alleen zoo danige firma's beschouwd worden, die haar eetel hebben in Frankrijk, wier directie en raad van beheer minstens voor twee der den uit Fransohen bestaat en wier arbei ders ten hoogste voor 10 pCt. buitenlanders zijn. De Fransche Kamer zal na haar bijeen komst in December dadelijk een interpel latie van den nationalist Denais behande len over maatregelen tegen den Duitschen invoer. De regeering zal dan de bovenge noemde maatregelen voorstellen. De sociaal-demooratisohe partijdag te Chemnitz besloot aan heb Internationaal Socialistisch Bureau te Brussel voor te stellen het eerstvolgende internationale socialistisch congres in 1914 te Weenen te houden, daar in 1913 de verkiezingen voor den Pruisisohen Landdag zullen plaats hebben. Nadat het tegenwoordig bestuur herko zen was, werd de partijdag gesloten. De „Voss. Zeit." verneemt uit Weenen, stond nu vlak voor hem; licht tegen de portière leunend het was een gordijn van zware zijde, van een tint tusschen scharlaken- en karmozijnrood in, die men. alleen bij sommige soorten van gerauiums aantreft. Haar slanke, rechte gestalte, een onbuig- zanien trots verradend, kwam prachtig uit tegen dien gloeienden achtergrond. De rood© kleur wierp een vurigen weerschijn op haar kastanjebruin haar, en op de roomkleurige tint van haar hals en oor. Het eenvoudige bijna kloosterachtige grijs van haar japon, de. preutsch gevou wen doek om haar hals, de massa's kant aan haar sierlijke armen vormden een mooi contrast met dat vurige rood. In haar eene hancl hield zij nog steeds den brief vast, de ander© rustte tegen het gordijn Haar hoofd was achterover gebogen, baar lippen waren half geopend en minachtend omgekruld, haar oogen keken naar hem door de lange zijdige wimpers. Het was een aanblik wel in staat om den hartstocht van eiken man op te wekken. Lord» Eglinbon scheen met een werktuige lijk handgebaar langs zijn voorhoofd, een pijnlijk en volhardende gedachte weg te vagen. „Neen, ga voort, my lord,'' zei zij kalm. „Geloof me, u interesseert me in hoog© mate." Hij fronade zijn voorhoofd! en beet op zijb. lippen. „Vergeef het me, madame," antwoordde hij nu wat,kalmer. „Ik vergat de grens der beleefde manieren. Ik heb niet veel meer te zeggen» dat minister-president von Lukaos tegen den ex-minietor van Financiën en eten tegenwoordi'gen vloe-voorzltter van die Ko&suth-partij, Zoltan Deei, een aanklacht wegens laster heeft ingediend naar aan leiding van wat we melckten over het geven van een andere bestemming dan waartoe besloten was, van staatsgelden. Ex saltan Abdoel Hamid, die gisteren. 22 September, 70 jaar is peworden. Bij Kcui. besluit zijn met ingang van 1 Ootobor bij het Dep. van Kol. belast met de waarneming der "betrekking van refe rendaris, dq gepaoisionnecrde luit.-kolonel van het leger in Ned.-India J. M. van Gogh, thansbij het Dep. werkzaambevorderd tot technisch ambtenaar 1ste kl. de tech nische ambtenaar 2de kL J. C. de Klerk; is aan na te noemen personen verlof ver leend tot het aannemen van de eeromedaille in zilver, hun door den president der Fran sche republiek geschonken: H. J. Dijkman, J. B. Rrebs, beiden lakei in dienst van H. M. do Koningin te 's.GravenhageA. J. ter Morshuizen, kamerdienaar van den Minis ter van Bui toni. Zaken te 's.Gravenhage is met ingang van 1 November aan \Y. J. L. Ohevalier, te Dordrecht, eervol ont slag verleend als adjunct-opzichter van den Rijkswaterstaat zijn met ingaing van 1, November opnieuw benoemd tot e oh ooiopziener in het arrond. Maassluis dr. K. B. van Wulfften Pal the te Rijswijk (Z..H.)tot schoolopziener ia het arrond. Lemmer N. Felix, te Heeren- veen, gem. iEngwirden; zijn benoemd: mot ingang van 9 October tot burgemeester van Oeffelt M. A. Haer- kens; .met ingang van 11 October tot bur gemeester van Vês9om, Wintolfe en Knegsel, J. H. Viesohers, secretaris dier gemeente; met ingang van. 1 October tot burgemeester van Ilpendam W. Stolp,' secretaris dier ge meente; tot burgemeester van Medcmblik J. Winkel; tot burgemeester van Biervliet P. ,W. Maarleveld, secretaris dier. gemeente;, tot. burgemeester van Winschoten mr. K- I. Schönfeld is met ingang van 1 October aan den 2den luit-, op non-activiteit H. Bueno de Mesquita, van het wapen der inf., ter zake van lichaamsgebreken, onder toekenning van tijdelijk pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; het bedrag vau het pensioen vastgesteld op f200, voor den tijd van één jaar; zijn bij het personeel van den geneeskun digen- dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangesteld tot- tijdelijk officier van gez. 2de kl. dr. A. Baldessa.ri en dr. L. A. Daibinsky; is mej. N. Smit, gewezen verpleegster bij het krankzinnigen wezen in Ned.-Tndië, laat stelijk met verlof buiten bezwaar van den lande in Europa, op verzoek, gerekend van en niet 23 Juli 1911, eervol uit den In- disehen dienst ontslagen; is in de Staatscommissie, ingesteld, ten einde-te dienen, van advies omtrent, de vraag, welke maatregelen znll»on zijn. te nemen om te komen tot herziening van de best aan do verhouding tusschen het gouvernement en de Brotestantsche Kerk in Ned.-In-die, be noemd, tot voorzitter, het lid dier commissie jhr. J. D. Six, adviseur-honorair, oud-raads adviseur bij het Dep. van Kolonicn- Ik zou u niet lastig gevallen hebben met zooveel gepraat, wetend dat mijn ideeën in dergelijke zaken uw ladyschap niet kun nen interesseer en. Toen deze groote kamer een oogenblik geleden ontruimd was door de buigende mummelende vleiers, die u omga ven, heb ik geduldig gewacht op een spon taan woord van u, iets waaruit ik kon op maken dat de eer van mijn naam, een van de oudste in Engeland, niet bevlekt zou worden door de herwraking met de diplo matieke kronkelingen van Frankrijk. Ik zou er toen niet over gedacht hebben om een opheldering te vragen; ik wachtte dat u zoudt spreken. In plaats daarvan zag ik u dien afschuwelijken brief weer ter hand ne men, en gaan zitten en er over denken, zon der mij een gedachte of een blik te ver eeren. Ilc zag uw gezicht dat zoo kalm stond, ik uw houding zoo rustig als die van een staatsman terwijl u zonder een enkel woord of één knik de kamer wilde verlaten." „En toen vond u het aangewezen om een verklaring van mijn gedrag te eischen, ter wijl u een jaar geleden plechtig beloofd hebt om u er nooit mee te bemoeien „Eischen is een erg groot woord, mada me," zei hij nu heel vriendelijk. „Ik eiscj" niet; ik vraag op mijn knieën om een ver klaring." En precies zooals hij een jaar geleden had gedaan, toen zij hare hand in de zijne legde en hij haar trouw beloofde viel hij op 'n knie neer en boog zijn hoofd, totdat zijn pijn lijk voorhoofd bijna in aanraking kwam met haar japon. Zij keek op hem neer Van af de hoogte van haar overheerschenden trots; zij zag zijn breede schouders, die in volslagen nederigheid gebogen waren, sijn kastanje- Hét olngeluk op „De Zeeland". De Minister van Oorlog heeft nog een nadeir antwoord gegeven op de vraag, door den heer Thomson op 2 April j.l- gedaan naar de oorzaken van het ongeluk op de „Zeeland" op 27 Maart. De Minister legt thans de processen.ver baal over van het onderzoek, ingesteld door een commissie, benoemd door den comman dant van de zeemacht in de Caraïbische Zee. Het bij die gelegenheid chemisch ondcr- zoohte buskruit is volkomen betrouwbaar gebleken. Niet. onmogelijk wordt het geacht, dat liet ongeluk meet worden toegeschreven aan de groote gevoeligheid van den bij schiet oefeningen gebruikten slagdop. Er zijn maatregelen genomen om dezen slagdop overal te vervangen door een van nieuw model. Legerzaken. I Op bijzondere wijze is afscheid genomen van de manschappen der lichtingen 1905 en 1906 uit het garnizoen Hoorn. De man schappen hadden zich op de Kaasmarkt op gesteld; ook de nieuw opgekomen lichting 1912 was daarbij tegenwoordig. Nadat de troepen door den garnizoenscom mandant, majoor WV O. Schönstedt, waren geïnspecteerd, Meld deze een toespraak, waar in hij zei de, dat hij het afsoheid in het openbaar nam, omdat hij zoo tevreden was over deze lichtingen, en ook, omdat heti legor meer en iuoefr een volksleger wordt en do klove tusschen leger en burgerij mexr en meer wordt gedempt. Verder wees hij ook op de groote kraoht ten goede, die van de manschappen kan uitgaan, als zij weer in de burgermaatschappij zijn teruggekeerd. Ziek melden. Het aantal militairen, vain liet garnizoen te Assen, dat zich dagelijks „ziek" meldt, bedraagt ongeveer 200. In verband hiermede ié door den ohef van den geneeskundigen dienst a-an den commandant van het lsto reg. inf. liet volgende schrijven toegezonden. „Het is mii gebleken, dat van het zeer groot aantal zieken, dat zich op het zieken rapport aanmeldt, een niet gering deel be staat, uit gevallen van voorbijgaande ver moeidheid, spierpijnen, voetgebreken, enz. in zulk een geringen graad, dat de betrokken personen, in de burgermaatschappij verkee- ronde, er niet aan zouden denken daarvoor geneeskundige hulp in te roepen. Het komt mij voor, dat door officieren tal kader een niet te schatten goeden invloed kan worden uitgeoefend door den manschap pen dit onder het oog te brengen en liun er vooral op te wijzen, dat zij op deze wijze de aandacht .en de zorg van den be trokken officier van gezondheid in groote mate afleiden vaii hun werkelijk ziek zijnde kameraden, waardoor aan dezen misschien blijvend liohamelijk nadeel niet zou kun nen worden bespaard." Nieuwe uniformen. Zoolang de voorhanden voorraad van de blauwe uniformen duurt, zullen de mili ciens der nieuwe lichtingen bij 't in-dienst- „treden in de oude uniform worden gekleed. De nieuwe grijsgroene uniformen -zullen voor die miliciens derwijze worden inge voerd, dat deze aan hen eerst bij heb met groot verlof vertrekken zal worden uitge reikt. Zwemmen. De Haagsoh© Zwem. Cn Polo-club heeft een adres van adhaesie verzonden aan den Minister van Oorlog, om instemming to be tuigen met liet request van dè Rotterdam- sohe Zwemolub, die den Minister naar aanlei ding van het droevig ongeval in het Vosse. gat, te Utrecht, verzocht, tor voorkoming of in ieder - geval ter beperking van meerdere dergelijke ongevallen, het daarheen te willen leiden, dat iedere militair de zwemkunst, machtig worde, door bij de korpsen vaste instructeurs aan te stellen, die belast zul len worden met het geven van onderricht in de zwemkunst. bruin haar was niet op de gewone wijze ge poederd, zijn smalle handen waren kramp achtig ineengekneld en zij deed een stap achteruit, omdat haar japon gevaarlijk dicht bij zijoi vingers scheen te zijn. Zullen de goden ooit het geheim van het vrouwenhart openbaren? Lydia had een afschuw van het voorstel van den koning, een afschuw, bijna even groot als lord Eglinton zelf. Een oogenblik geledon wa9 zij ha-ast niet in staat, geweest om goed na te denken of te handelen, zoolang zij dat ritselende papier op haar borst voel de. Als zij tegen Lod'ewijk geglimlacht had, als zij den brief had aangenomen met va ge beloften dat zij nog eens zou nadenken over de zaak, dan was dat alleen gebeurd omdat zij den man met wien zij te doen had, beter kende dan mylord Eglinton, die weinig ervaring had van het hof van Ver sailles, aangezien hij er liet grootste ge deelte van zijn leven niet geweest vaa. Zij had alleen tijd willen winnen, omdat zij voelde dat dat de ecnige manier was, om den prins van Stuarb werkelijk van dienst te zijn en verraad te voorkomen. Neen, het was nog meer in haar hart vond' zij clat milord gelijk had; zij wist dat als iets zoo afschuwelijk en laag is als het voorstel van Lode wijk alle aan raking er van bezoedelend is en dat het onmogelijk is om slijmachtigen modder te behandelen, zonder dat het aan kleeren of 't lichaam blijft kleven. Maar niettegenstaande dat alles was het alsof er een vreemd gevoel van perversiteit in Lydia'e gemoed was binnengedrongen en. behalve dat ook een bitter gevoel van on rechtvaardigheid. Zij en haar echtgenoot Deze olub heeft ook een adres gericht tot den Gemeenteraad, waarin verzocht wordt, zwemplaatsen te doen inrichten aan de Val.' kenbcschkade, de Laakhaven, de Schenk en. de Sprank benoorden de gemeentelijke kwee- kor ij, opdat de arbeidersbevolking in de ge legenheid zij in de nabijheid haror woningen te baden. Hof van Arbitrage. De eerste zitting van heb Scheidsge recht in de zaak der „Carthage" en „Ma- nouba," welke bepaald was op 28 dezer, is- uitgesteld tot nader, vast te stellen dag. Dit uitstel schijnt naar uit Parijs ge meld wordt; in verband te staan met de omstandigheid, drat de Italiaansohe scheids rechter in deze zaak, de heer Fusinato, die op het oogenblik op Zwitschersch grondgebied verblijf houdt in verband met de daar vanwege de Regeeringen van Italië en Turkije gevoerd wordende vredes onderhandelingen, dientengevolge niet op den aanvankelijk vastgestelden tijd in de Residentie zal kunnen aanwezig zijn om aan de bijeenkomst van het Scheidsgerecht deel te nemen. Een sanatorium in het Gooi. Een aantal bekende ingezetenen van Laren en Blarfoum, onder wie de beide burgemeesters, heeft aan de verdere be woners een schrijven ter teekening aange boden, dat ala volgt luidt: „Een gedeelte van het bekende Bosch van Mauve, gelegen tusschen Blaricum en Laren, waar velen nog van de ongerepte natuur genieten, zal wellicht eerlang be stemd worden Om er een herstellingsoord van „Het Witte Kruis" te stichten. Overwegende, dat een sanatorium op dit punt, zóó dicht gelegen bij dfe kom der bei de gemeenten, de belangen dier gemeenten en de ingezetenen zal schaden, en overwe gend©, dat een ander, veel beter gelegen terrein voor „Het Witte Kruis" beschik baar ia, roepen ondergeteekenden u op tot een vergadering in „Hotel Haardorff" op Dinsdag 24 September, ten einde te be spreken op welke wijze het Bosch van Mauve kan behoudlen blijven." Bloembol lenen! tanr in Friesland. Een bloembollenkweeker uit Holland heeft verleden jaar een proef genomen met bloembollencultuur in de Fnesohe ge meente Achtkarspelen. Deze proef heeft tot resultaat gehad, dat de kweekcr er grond heeft aangekocht, om op groote schaal te gaan kweeken. Suffragettes la vrijheid gestold. Mevr. Mary Leigh, de suffragette, die ter gelegenheid van een meeting in den schouwburg te Dublin, waar Asquith het woord! zou voeren, een poging ha/d gedaan om het gebouw in brand te steken en daar voor tot vijf jaren dwangarbeid veroor deeld was, bleef met haar medegevangen* mej. Evans geregeld voedsel weigeren, om dat de regeering weigerde haar als poli tiek gevangene te behandelen. Eenenveer tig dagen hebben de beide dame-s dat vol gehouden en mevr. Leigh is dientengevolge zoo verzwakt, dab zij op advice van den gevangenisdokter en andere geneesheeren thans naar een partioulier ziekenhuis is overgebracht. Bernard Shaw, de bekende soli rijver, heeft eenige dagen geleden trachten aan te toonen, dat de regeering deze vrijwillige hongerlijdster moeilijk kon vrijlaten, om- dab ieder gevangene dan, door dezelfde methode toe te passen, zijn ontslag uit die gevangenis zou kunnen afdwingen. De re geering echter is blijkbaar een andere niee- ning toegedaan, want zij heeft mevr. Leigh ontslagen en nog wel „on license", hetgeen vrijwel gelijk staat met volledige kwijt schelding van straf. De Engeleohe gevan geniseen zullen spoedig leeg zijn, nu ook brandstichters dit truoje gelukt. waren, elkaar totaal vreemd geweest sinds den dlag van hun huwelijk; zij had hem buiten al haar handelingen gehouden, evenals buiten haar hart en geest. Zij had nooit getracht hem te begrijpen en alleen die kalme minachting aangekweekt, die door zijn besluiteloosheid en zwakheid in haar waren opgewekt. Maar op dit oogen blik, nu hij haar klaarblijkelijk zoo ver keerd begreep, nu hij daoht dat haar hou ding in dezen het aannemen of ten minste het niet geheel veroordeelen der zaak bo duidde, nu kwam haar trots lievig in opstand. Hij had het recht niet om zoo'n laag idee van haar te hebben. Hij was in haar gedachten binnengedrongen jui6t op het oogenblik, toen zij bij zijn vriend waren en bij die beste wijze van hem te reddten. Zij was zelfs bezig om hem op te nemen in haar "werk van toewijding en trouw en nu beschuldigde hij haar zoo zonder eenigen grond. Hij "had het moeten weten, hij had het moeten raden, en nu haatte zij hein om het idee dat hij van haar had; zij die zichzelf zoo onbezoedeld had weten te houden te midden van de ergste verdorvenheid, die ooit aan eenig hof heersohte, zij» die aan de reinheid barer beweegredenen en aan de rechtvaardigheid van haar oordeel talloozo vijanden dankte onder de dwaze en slechte elementen zij kreeg bet verzoek om eer lijk en trouw te zijn en het verraad te ver achten. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5