N°, 16132 Maandag 23 September. A0. 1912. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. FEUILLETON. In iSof kringen. LEIDSCH DA&BIAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera lettert naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt f 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURAKT: Voer Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 1.10. Buiten Lelden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 11, 1.30. Franco per post1.65. Inkomsten belasting;. Burgemeester en Wethouders van Leiden bréngen in herinnering dat den 30sten Sep tember e.k. de 3de termijn vervalt van de 'Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1012, en dat alzoo op den laten October minstens dé helft van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgings- koBten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester., VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 September 1012. Leiden, 23 September. De Leidsehe Ohr. Oranje-Vereeniging hoopt in den avond van den lste«n Octo ber a*s. reeds een openbare bijeenkomst te houden ter herdenking van Leidens Ont zet, en wel in het gebouw der Chr. Jonge- lingsvereeniging in de Janvossensteeg. Als spreker hoopt op te treden ds. A. Roorda, pred. der Geref. Kerk alhier. TevenB zal er muziek ten gehoore gebracht worden. Mej. W. J. Sloots, van hier, is in Den Haag geslaagd bij het examen voor de hoofdakte. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Woubrugge ds. B. J. Werther, te Otter- loo {Geld.) Beroepen ia bij de Ned.-Herv. Gem. te Oterleek (N.-H.) de heer K. F. Proost,, cand. te Leiden. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Hoogeloon door den heer, D. W. K. v. d. Veen, cand. te Leiden, hulp prediker te Schiedam. Het schijnt thans va&t te staan, dat de heer A. J. Herokenrath, oudste wethouder van Voorburg, zioh spoedig elders zal gaan vestigen. H. M. de Koningin heeft f 100 geschon ken voor een door de Vereenigïng ,,Pro Inf anti bus" te Maastricht op te richten zui gelingen-bewaarplaats. Het moet, volgens ,,De Tel." in de bedoeling liggen van B. en Ws. van Am sterdam, tegelijk met het openen der nieuwe tramlijnen, d. i. op de helft vau het volgend jaar, ook het uniform tram- tarief van 5 oents per rit in te voeren. De Minister van Staat mr. H. M. G. Asser heeft zich naar het buitenland bege ven, met hét voornemen eenige weken af wezig te blijven. Na ingewonnen advies van de Plaat selijke Commissie van Toezicht op het (Lager Onderwijs stellen B. en Ws. van Gouda den Raad voor, afwijzend te be schikken op een adres van de afd. Gouda van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin wordt verzocht het instellen van vervolgklassen (een z.g. 7de leerjaar) aan dé scholen voor gewoon o. 1. onderwijs en wel voor die leerlingen, dde, langer dan de wet op den Leerplicht eisoht, deze scholen wensohen te bezoeken en die de hoogste klassen met vrucht hebben doorloopen. B. en Ws. achten 't instellen van een vervolg- klasse aan een der vier scholen, waarvoor alleen een voldoend aantal leerlingen zou kunnen gevonden worden, wegens den in houd van wettelijke bepalingen onuitvoer baar. De arrond.-rechtbank te Zutphen heeft, ter vervulling der vacature van kan tonrechter te Apeldoorn, opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbeve ling: mr. J. O. baron Creutz, kantonrech ter te Zaltbommel; mr. W. G. Del Baere, kantonrechter te Woerden; mr. W. Wier»- ma, advocaat en prooureur en kan tonrech ter-plaatevervanger te Apeldoorn. Ds. G. J. A. Jonker,. te Utrecht, heeft van N. N. f 1000 ontvangen voor het orgel in de Nieuwe Kerk, aldaar. Op de tiende lyst van de 84ste jaar- collecte voor de Scholen met den Bijbel komen voor: Nieuw-Vennep met Abbenes met f 267.64; Bleiswtjk met 111.76; Rynsburg met f 260. Naar de #De Msb." verneemt, la, be houdens hoogere goedkeuring, te Halfweg een pand aangekocht, om als blijvende inrich ting der aldaar vertoevende Zusters Ureullnen te worden bestemd. BU het bezoek, dat de nieuwbenoemde burgemeester van Berchem, de heer W. Keyzer, te Utrecht, dezer dagen aan «yn nieuwe ge meente bracht, is hij ontvangen door een scheldenden troep, die hem door het dorp leidde en by z\jn vertrek met steenen nawierp. Z. K. H. Prins Hendrik, die, ala mae- cenas van het Bataafsoh Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rot terdam Zaterdag de tweejaarlijksohe aJge- meene vergadering van dat Genootschap heeft bijgewoond, kwam daar, vergezeld van zijn adjudant Bijl de Vroe, per auto aan en reed onmiddellijk naar het huis van dén burgemeester, mr. Zimmerman, den praeses-magnifucus van het Bataaf sch- Genoohschap, om daar het noenmaal te ge bruiken. Tegen half drie begaf bij zich, eveneens per auto naar de vergadering, die in de lokalen van het Genootschap, boven de Beurs, werd gehouden. Hij werd daar door administrateurs en directeuren van het Bataaf&ch-Genoot- sohap ontvangen. Na afloop van de algemeene vergadering bezichtigde Z. K. H. o. a. de bibliotheek van het Genootschap. Vóór zijn vertrek teekende hij in het presentieboek van de Yereeniging. Daarna bracht hij een bezoek aan het paviljoen van de Koninklijke Roei en Zeilvereeniging „De Maas", waar het bestuur van die Yereeniging hem on tying; ten slotte begaf hij zich naar het terrein van de firma Wm. H. Müller en Co., waar aan het hoofd van de Jobskadé de „Bata vier IV" lag, waarmede de Prine een tocht over de rivier naar den Hoek-van-Holland zou maken. Bjj den ingang van het terrein, alsmede bij de ligplaats van de „Batavier" was een groènversiering aangebracht. Yan den Hoek keerde dé Prins per auto naar Soesdijk terug. De Prins ie voornemens Woensdag te 's-Gravenhage te komen tot bijwoning van een vergadering van „Het Roode Kruis". Donderdag hoopt de Prins tegenwoordig te zijn bij de oefeningen, welke de afd. van „Het Roode Kruis" te Haarlem, in ver- eeniging met de marine te IJmuiden zal houden. Z. K. H. zal den avond van dien dag, met zijn adjudant majoor jhr. Yan Such- telen van de Haare van Soestdijk naar Mecklenburg begeven, om daar eenige da gen te vertoeven. De koninklijke familie zal nog tot 30 dézer op Soestdijk verblijf houden en dien dag naar Het Loo terugkeeren. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal Donderdag 26 September niet plaats hebben. AALSMEER. De Ministers van Binnen landsche Zaken en van Finanoiën hebben het bedrag van het voorschot, bij Kon. besluit van G Mei 1911 aan de gemeente Aalsmeer verleend, vastgesteld op f 24,675.02$ BODEGRAVEN. De uitslag van de lo ting voor de Nationale Militie in deze go- meente is als volgt: 1. J. Beens; 2. G. Blok, 3. J. van Rooyen; 4. C. de Graaf; 5. N. H. Engelsman; 0. B. J. Strongs; 7. A T. Ok- kerse; 6. O. van Leeuwen; 9. 8. van Drim- melen; 10. J. Jongeneel; 11. D. Scheer; 12. K. van der Neut; 13. A. Wolswijk; 14- T. J. Steenbergen; 16. J. van Elten; 16. A. W. Ramshorat; 17. N. J. J. Kooy; 18. J. Simonae; 19. A. Groenendijk; 20. W. Baelde; 21. O. van der Waay; 22. G. Hoo- gendoorn; 23. J. van Aalst; 24. A. Burg graaf; 26. A. Verdouw; 20. J. Ooertrom; 27. N. van Dam; 23. H. Slappendel. KATWIJK-AAN-ZEE. Hier zal van- wege het Leger des Heils, afd. Lei dén, nog een zang- en gedenkdienst in verband met de „Titanic"-ramp plaats hebben, en wel a. s. Woensdag in de Gemeente-zaal OEGSTGEEST. Aan de jongste loting voor de Nationale Militie namen voor deze gemeenten 21 jongelieden deel. Men be rekent, dat hiervan waarschijnlijk 19 zul len worden ingelijft, zoodat nummer 20 nog een hangnummer zou zijn. OEGSTGEEST. Heden was het aan de rijtuig- en wagenfabriek van den heer Rü- benkamp, alhier een treffend oogeniblik voor den patroon en diens meesterknecht, den heer B. van Leeuwen, diie op dezen dag het feit mocht herdenken, dat hij vóór 25 jaar als smid bij de firma R. in dienst kwam. Heeft hij in die jarenreeks de zaak van klein groot zien worden, hij zelf wend van knecht de meerdere zijner kameraden. Daarom kon zijn jubileum ook niet onopge merkt voorbijgaan. Te tien uren werd hij door den patroon ten kantore ontvangen en in bijzijn van het geheele personeel recht hartelijk toegesproken. De heer R. deed daarbij bovenal uitkomen den wensoh, dat de jongeren in den dienst er naar zou den streven, om te treden in de voetstap pen van den jubilaris, waar het aankwam op trouwe plichtsbetrachting. Voorts bood hij zijn meesterknecht als aandenken aan dezen dag een gouden horloge aan met inscriptie, terwijl de kameraden hem ver eerden een fraaie gaslamp, alsmede een fauteuil. VercEer kon de heer v. L. den dag in eigen kring doorbrengen. OUDEWETERING. Gietermiddag had mej. G., komende van Alphen, het onge luk pardoes in de Weterihg te fietsen. Hulpvaardige handen braöhtcn haar en het rijwiel spoedig op het droge. Na zich verkleed te hebben, werd nu onder geleide de terugreis naar Alp hen aanvaard. Uit goede bron wordt gemeld, dat van af 1 November a. s. het station al hier door een stationschef zal bediend wor den. Dit is voornamelijk te danken aan „Vreemdelingenverkeer", dat namens vele ingezetenen zioh beklaagd heeft ov«r dé tegenwoordige bediening en de verzen ding der goederen. Met het leggen der electrioiteito-ka- bels door deze gemeente wordt thans flink opgeschoten. Aan de installaties in Je versdhillende huizen wordt hard gewerkt, zoodat het wel te verwachten is, dat met half October stroom kan worden gegeven. VOORSCHOTEN. De uitslag der loting voor de nationale Militie, welke heeft plaats gehad op 21 September j. 1. is al» volgt: No. 1. A. Beeuyen; 2. G. de Ser- rière; 3. W. J. Koot; 4. A. E. van Kem pen; 5. A van Heusden; 6. M. Ottow; 7. J. A. van der Marei; 8; J. W. Mentel; 0. W. van der Kolk; 10. P. F. van Vliet; 11. G. Wessel; 12. A. van der Werf; 13. J. van den Eijfcfaaff; 14. W. L. Weeselo; 16. L. van Abswoudé; 16 A. de Graaff; 17. A H. Eigemann; 18. L. H. Rutgers; 10. J, J. Simon»; 20. O. J. van der Meer; 21. O. H. Duivenvoorde; 22 R. G. F. Bauter en 23 J. Koorij. Asquith en de suffragettes. D© Engelsobe eerste minister AsquÜfh, kwam Donderdagavond t» see uren aan de Gare du Nord te Parijs aan en vertrok twee uren later van de Gare da Lyon naar Nice. Daar de Parijsobe politie vernomen had, dat een aantal bekende suffragettes het Kanaal overgestoken waren, om het den gehaten staatsman ook in de Fransohe hoofdstad lastig te maken stond aan het station een sterke politiemacht gereed om Asquith, zoo noodig, te beschermen. Er ge beurde echter niets, de minister reed door de stad, zonder dat hem iets in den weg werd gelegd. PetroleuEibronnen ontdekt. Volgens Gerald Hamilton, redacteur van de „Panama Star", is op Oolumbiaanscfa gebiesd, op nog geen dag reizena van het kanaal, een buitengewoon rijk olieveld ont dekt, dat voor de Panaanakanaal-«óne de mogelijkheid opent op oplossing van het probleem van het gebruik van brandstof op schepen. Hamilton, die gisteren hier i» aangekomen, verklaart dat zoowel de leden van de kanaalcommissie als Amerikaansohe kapitalisten, die een onderzoek hebben laten instellen, groote verwachtingen heb ben van deze ontdekking. Pen millionnairsvendetta. Sedert Januari heeft er in Texas een alge meene stryd plaats tusschen twee families van schatrijke veefokkers. In die maand schaakte een jonge, ryke, veebezltter, A. G. Boyce, de vrouw van een anderen millionnair, Sneed genaamd en vluchtte met haar. Het paar zocht een schuilplaats te Winnipeg, na in de naburige staten van Canada van stad tot stad gezworven te hebben. De bedrogen echtgenoot, die zioh onmiddellijk op weg be geven had, om den verleider te achtervolgen, raakte in deze stad zUn spoor kwyt, maar achterhaalde «l]n vrouw, die hU met zich mede terugnam na haar, beloofd te hebben vergiffenis te sullen scheDken. Maar de haat van Sneed tegen den jongen Boyce en diens familie behoefde slechts een geringe oorzaak om tot uitbarsting te hornes. Den 18en Januari ontmoette Sneed bU toeval den vader van den veefokker in de hal aan een hotel te Fort-Worth.Onmlddeliyk zUn revol ver trekkende velde hU kapitein Boyoe op do plaats neer en verwijderde zich soo kalm mo gelijk De saak kwam voor het hof van gezwo renen, maar op het oogenblik, dat hetprooes zou aanvangen verdwenen alle getuigen h charge op een geheimzinnige wijze uit het land. De jury kon daardoor den moordenaar niet veroordeelen. Daarop besloot de familie Boyce zelf ala rechter op te treden. Den 6dsr Maart werd de vader van den moordenaar de rev. A. Sneed, door revolverschoten, midden op den dag in de openbare straat gedood. Na deze tweede misdaad verwaohtte men ei ken dag het opnieuw versobynen van Sneed. Deze echter scheen geheel op te gaan in s$u zaken en levend te midden van ayn cowboy," sloh niet langer om den jongen Boyce te be kommeren. Gerustgesteld door deze houding, waagds de oude minnaar van zyn vrouw het, de on voorzichtigheid te begaan weer 1q het land te verschijnen. Drie dagen daarna verliet Sneed zyn woning en begaf zioh naar Boyce en schoot deze met een Browning door ds hersens. Na deze korte executie leverde de moordenaar slehzelf aan de politie over. Men verwacht nu nog een serie drama's daar de overlevende leden der belde familiön gezworen hebben, het er niet by te laten zullen. Is dat waar? Naar do „Daily Express" meldt, heeft de kweeker Duruz in de vergadering van het tuinbou wgenooteohap te Hythe ver klaard!, dat de Engol&oken, die hun bloem bollen, in Nederland bestellen, niet altijd HoLlaüdflohe bollen ontvangen. Hij verze kerde dat scheepsladingen bollen uit En geland naar Holland gaan, waar Engel- scheo, die niet weten dat rij Engelsohe bollen krijgen, ze koorpen. Duruz vertoon de ten slotte een paar mooie tulpenbollen, düe op zijn eigen land gegroeid waren, om te bewijzen dat dezelfde bollen als Holland voortbrengt, in Engeland te telen zijn. TelegraflMh weerbericht, •aar waarnemingen in den morgen Tan 23 Sept. Madegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 777.0 te Hernosaud. Laagste 768.8 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 24 Sept.: Zwakke tot matigen noordoosteiyken tot oostelyken wind. Llohte tot halfbewolkte lucht. Droog weer. Dezelfde temperatuur. Kans op naohtvorst. 89) Neen, zij was nu te trotsoh om een ver klaring te geven. Een verklaring zou op een overgave, een bekentenis lijken op iwat nog meer en zeer zeker op een ver nedering. Volgens mylord, haar echtgenoot, ©cheen &r in heel Frankrijk geen enkele eerlijke trouwe ziel te zijn behalve de zijne, geen Onbevlekte naam als de zijne? Zij begon op eens te lachen en zij laohte Jang en luid. As een echte man merkte hij het gedwongene van die vroolijkheidsuiting niet op. Hij had een fout begaan, maar dat wist hij niet. In den eenvoud zijns har ten dacht hij ctat zij liet dadelijk zou be grijpen en dan met hem beraadslagen over het beste middel om het gemeene voorstel van den koning te doen mislukken. Toen zij lachte sprong hij op; het was 'slsof al het bloed uit zijn "wangen geweken was; zij waren nu aschgrauw van tint. „Mylord,'' zei zij met bijtenden spot, „het is een vat vol verrassingen, dat u daar voor mij uitstort. Wie zou van u ooit zoo veel welsprekendheid verwaoht hebben? Ik zweer, dat ik niet begrijp, hoe uw lord schap daareven zooveel van mijn hande lingen gezien kan hebben, aangezien u op dat oogenblik alleen oogen en ooren had voor Irene de Stainville." „Mme. de Stainville heeft niets te maken ttet deze zaak madame," antwoordde hij, „noch met mijn bode om mij een verklaring te geven." „Ik weiger ze u te geven, mylord," zei zij fier, „en aangezien ik u niet wensoh te belemmeren in uw genoegens, zoo herinr ner ik u aan onze overeenkomst, waarbij u mij zoudt vrijlaten om te handelen en te spreken, en het lot van Frankrijk te bestu ren, als dat noodig is, zonder dat u er u mee bemoeit." En met die verfijnde wreedheid, waartoe een vrouwenhart op ©ogenblikken van groot gewicht in staat is, vouwde zij den Engel- schen brief weer met zorg dicht en stak hem weer tusschen haar japon. Zij vereer de hem niet meer met een blik, maar nam haar japon bijeen, keerde zich om en gmg heen. In kalme en statige houding liep zij de kamer in haar heele lengte door en ver liet ze door een der andere de uren, DERDE DEEL. He vronvr. XVII. Eenzaamheid. M. Durand was geheel overbluft, toen Lydia plot-seling rijn heiligdom betrad. Maar zij was zich zijn tegenwoordigheid haast niet bewust, zij wist bijna niet, waar rij was. De groote audiëntie-zaal, die zij zooeven zoo plotseling verlaten had,, had maar twee uitgangen; de eene waar zij mylord had lateu staan, de andere die toegang gaf bot die anti-chambre, waar meneer Durand altijd zat om het kaf van het koren te scheiden m. a. w. de smeekelingen, die brieven van aanbeveling haddon voor hot petit-Cour van meneer den controleur- generaal en van degenen, die dat niet hadden. Het gebeurde niet vaak dat madame la marquise dien kant uitkwam, en dat waa zeker de reden waarom M. Durand zoo ge agiteerd was, toen zij de deur zoo plotse ling opendéed. As Lydia minder opgegaan was in haar eigen gedachten, zou zij wel opgemerkt hebben dat hij zenuwachtig de papieren op zijn lessenaar verschikte en dat zijn fletse, waterige oogen met angsti ge rusteloosheid van haar gezicht naar de zware portière afdwaalden die een van de deuren bedekte. Maar op dat oogenblik had zij oogen noch voor M. Durand', nbch voor zijn omgeving en zij liep hem dan ook snel de anti-chambre door zonder hem te zien. Zij wilde alleen maar weg komen, en de heele reeks kamers ©tellen tusschen haar persoon en de scène, die pas had plaats ge\ onden. Er klonk haar iet© in de ooren. Zij had met kunnen zeggen of zij het werkelijk gehoord had' of dat haar gespannen zenu wen haar een poets bakten maai- er had zich een kreet verheven in de groente audientie-zaal en zij hoorde het nog door do gesloten deur heen. Het was een kreet van scherpe amart, een kreet al© van een dier dat pijn heeft. Het woord: „LydiaI" Uit den toon sprak verwijt, verdriet, gewonde hartstocht! Zij vluchtte er voor, rij wilde niet toege ven dat die kreet er werkelijk was geweest, zij wilde hare ooren niet gelooven. Zij was zelf diep gewond om iets te voelen voor de smart van andeionZij hoopte werkelijk, dat rij hem diep gegriefd had ki rijn trob9, zijn achting voor zichzelf en in die liefde, die hij haar eens had gezwo ren en die nu klaarblijkelijk niet meer be stond. Hij was eens aan haar voeten neerge knield, hij had haar vergeleken bij de madonna, bij de heiligen, die de Katholie ken aanbidden, maar niet durven te nar deren, toen sprak hij over bevlekte eer, nu vroeg hij haar om zich tegen smetten te vrijwaren. Welk recht had hij om het niet te begrijpen? Ala hij haar nog liefhad, dan zou hij het begrepen hebben. Maar de voortdurende omgang met Irene de Stain ville had rijn verbeelding in de war ge bracht het beeld der kalme, ongenaak, bare madonna waa verbleekt en hij zocht nu op de aarde naar gemakkelijker te be reiken idealen. Dat dat tot op zekere hoogte haar schuld was, wilde Lydia niet toegeven. Zij waa rijn vrouw geworden, omdat hij het haar had gevraagd en omdat hij bereid was ge weest om haar gewonde ijdelheid te be dekken met den mantel zijner aanbidding en de schittering van zijn rijkdommen en zijn titel. Hij wiet, wie en wat zij was: kil en koel, beter of sleohter dan een ge wone vrouw. Werken voor het welzijn van Frankrijk Macht om dat doel te bereiken. Aldus had lord Eglinton Lydia gevonden en haar leeren liefhebben. Zij had hem nooit iets geweigerd, wat hij gewaagd had haar te vragen. Dat was tusschen hen een band geweest, dien hij nu hodl trachten te verbreken, maar als hij haar nu nog haxl lief gehad zooals vroeger, dan zou yij niet gevraagd hebben, dan sou hij bet geweten hebben. Hoe en door middel van welk fijn geestes-proces wilde Lydia nu niet onkfer- zoeken. Hij zou het geweten hebben, hij zou het begrepen hebben, als hij haar nog had lief gehad. Die twee uitdrukkingen hamerden voort durend in haar brein en waren een aanvul ling voor dien kreet, die als het ware tot haar doordrong, ofschoon, dé heele reeks van receptiekamers zioh nu uitstrekte tus schen haar en dien kreet. Natuurlijk wae zijn liefde haar niets waard geweest. Het was óp zijn best niets meeir als de zwijgende aanbidding van een hond; een liefde, die niets vroeg, die te vreden was met haar bestaan, met een pas sief bestaan en een van uit de verte aan bidden. Als een eohte vrouw hechtte zij er omgekeerde waarde aan, hoe minder hij haar vroeg, des te minder vond zij het de moeite waard om iets te geven. Maar die liefde was er steeds geweest. Bij groote sociale, pleohtigheden, te midden van een mensohenmenigte, zag zij als zij de zalen doorkeek, een paar oogen die met gespan nen aandacht en met onuitgesproken be wondering al haar bewegingen volgden. Nu zou zij dat moeten missen. Die liefde was er niet meer. Dat hield zij zichzelf steedö voor, dat herhaaldé zij ©teeds tegen zichzelf, ofschoon de spanning barer zenu wen er steeds grooter door werd en zij een gevoel van zwakte kreeg waarvoor haar fiere geest de grootst mogelijke minachting gevoelde» (Wordt rgrr^

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1