Uit de «Staatscourant". Tweede Kamer. Uit de Rechtzaal. Marktberichten. Faillissementen. steeds eer een t« atroeve dan zoo guitige voorstelling. En tooh is het aan minister Kolkman ge lukt in deze 4 a 5 jaar den schier spelen den Rijksfinancier bij ons in te leiden. Voor hij optrad stak voor een minister van financiën de hoogste eer in een slui tend budget, en mochten de uitgaven al eens over de schreef gaan, dan was dne millioen het hoogste bod, en liep het iets liooger, dan werd heil gezocht in het knik kerspel van gewoon met buitengewoon. In de nieuwe aera daarentegen heeft minister Kolkman ons gaandeweg voor goed gewend aan tekorten, feitelijk van 9 a 10 millioen, en nominaal zelfs nog hoo- ger. Dat ging dan zoo, dat de middelen op den zuinigen kant af geraamd werden, zoo dat -de feitelijke inkomsten jaar na jaar een surplus van meer dan de helft, van het tekort dekten; dat op de wel voorgesla gen, maar niet gedane uitgaven een som van belang overschoot; en dat het departe ment als veiligheidsklep een geheele reeks van nieuwe belasting ontwerpen gereed had; liggen, om, als het moest, het gat, dat overbleef, te dekken. Nu zou dit op zichzelf een roekeloos spel geweest zijn, maar minister Kolkman was blijkbaar \an den financieelen toestand zoo uitnemend op do hoogte, dat hij geen slag in de lucht deed, maar door zijn heldere prognostiek klaar zag, wat extra gunstige financieele jaren hij tegemoet ging. Zoo stond hij secuur achter het laatje, lachte in zichzelf om de kreten van bezorgd heid die over zijn beheer opgingen en wist vooruit dat het eindresultaat hem gelijk zou geven. Zoo liep het dan ook. Nederland is een van die landen, die de hoogste belastingen zonder klagen weten te torse:i en als het moet neemt ons volk er nog een extra-servituut hij. Het ac cres was nu vier jaar achtereen verbluf fend. Het gaat al den menschen voor den wind. En met een homerisch lachje hoort hij al het tegengepruttel aan. En hij mocht dit doen, omdat, de goud stroom, die naar zijn dopartement vloeit, nog altoos wast. Het is dan ook bijna komisch als men hem opnieuw met zijn Tabakswetje, met- zijn Inkomstenwetje en zelfs met. zijn tien procent dreigen hoort. Hij weet zelf wel, dat daar dit jaar toch niets van komt. Maar zijn financieel spel wordt er des te heroieker door. Op plagen af durft hij alles, om zijn cri tici te tarten, en toch komt hij er m&e door. Alleen maar, het zijn niet de financiën van den oud-Hollaudschen kruidenier, en als er een crisis kwam en de stroom omsloeg moesten we toch weer naar een sluitend budget terug of we derailleerden. Bij Kon. besluit is bevorderd tot ridder grootkruis in de orde van den Nederland- sclien Leeuw mr. N. P. van den Berg, president van de Nederlanö'sche Bank te Amsterdam; is bevorderd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. C. Bouman, eere-voor- zitter der Cthr. J ongel ingsvereenigin g „Eben Haëzer," te Dordrecht; zijn benoemd' tot leden van de commissie van toezicht op de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer: J. van Dam, to Wageningon: P. H. van Groningen, to Deventer; mr. G. H. Barnet Lyon en mr. J. W. Ramaer, beiden te 's-Ghavenhage, en J. H. Marius, te Hilversum; is met ingang van 16 October benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Dongen J. C. Fe.hr, thans in gelijke betrekking te Milligen; is aan jhr. A. A. A. Plocs van Amstel, directeur van assurantiemaatschappijen en consul-generaal van Noorwegen te Bat*a- via, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder 1ste klasse (officier) der Koninklijke Orde van St.- Olaf, hem door Z. M. den koning van N oorwegen geschonken is aan den O.-I. ambtenaar met verlof W'. J. Ketjen, laatstelijk assistenbresi- dent voor de politie te Batavia, verlof verleend tot het aannemen van zijn be noeming tot „officier d' Académie" door den Minister van Openbaar Onderwijs en ►Schoone Kunsten der Fransche republiek gedaan is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau C. W. Hissink, oud-gezag voerder te Zutphen is de Oostindisohe ambteraar met ver lof dr. P. A. van Vclzen, laatstelijk vee arts bij" den burgerlijken veeartsenijkunai- gen dienst in Ned.-Indië, op verzoek met ingang van 1 October eervol uit den In- dis Ais n dienst ontslagen; is met ingang van 23 Sept. de kapitein ter zee J. A. M. Bron cptvoI ontheven van het- bevel over Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer"de kapitein ter zee E. Loe- ïien eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord en hem opgedragen het bevel over Hr. Ms. wachtschip „Kortenaerhet bevel over Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord opge dragen aan den kapitein luitenant ter ze© A. H. C. Heijdeman; en met ingang van 28 September de kapitein ter zee C. O. Zcgers Rijser, adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin, eervol ontheven van de betrekking van chef oer afd. Personeel bij het Departe ment van Marine vorenbedoelde betrekking opgedragen aan den kapitein ter zee J. A. M. Bron voornoemd; is' met ingang van 16 October benoemd tot directeur van het. postkantoor te Beek (bij Nijmegen) 1'. Yisser, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Montfoort. Invaliditeit»- en Ouderdom s- verzekering. Aan het Verslag der Commissie van Voorbereiding nopens het wetsontwerp tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom 16 het volgende ontleend: Nu over de staatsinmenging ter zak© van de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, bij de Kamer geen verschil van meening bestaat, wijst de Regeering er in haar antwoord op, dat achtereenvolgens deze «Brie stellingen onder de oog en moe ten worden gezien: a. vóór verplichte ouderdomsverzekering moet staatspeneionneering in de plaats treden; b. voor verplichte (ouderdoms)verzeke- ring moet gesubsidieerde vrijwillige ver zekering in de plaats treden; c. de voorziening moet zich uitstrekken óók tot niet-loonarbeiders. Het antwoord der Regeering hierop wordt als volgt geresumeerd: De Ministers ,zijn van meening, dat men, bij aanvaarding van het stelsel van staatspensionneering, alleen dan de voordeelen zou gevoelen van het achterwege blijven van premie en van het vermijden van administratieven om slag, wanneer men van een verplichte inva liditeitsverzekering afziet; dat anderzijds het ovengenoemde stelsel afgescheiden van hetgeen men er verder tegen kan in brengen in ieder geval zoodanige eischen aan schatkist zou stellen, dat aan zijn in voering niet kan worden gedacht; dat een stelsel van vrijwillige invaliditeitsverzeke ring practisoh niet uitvoerbaar is en een beperking van verplichte verzekering tot bed rij fsin validiteit ten onrechte tal van gevallen buiten spel zou laten en een bron zou zijn van moeilijk op te lossen geschil len; dat de vrijwillige oudsrdomsverzeke- ring niet kan leiden tot het doel, n.l. te voorkomen dat een groep van personen op den ouden dag aan de armenzorg is over geleverd; en dat eindelijk met een alge meen© uitbreiding van die verplichte ver zekering tot klein© ondernemers verder zou worden gegaan dan noodig is, terwijl het ontwerp op voldoende en practische wijze voor zooveel nooddg in hun belangen voorziet. Daarna wordt behandeld het verband tus- schen verschillende sociale verzekeringen en inzonderheid de vraag, of het niet wen- schelijk ware vóór alles de ouderdomsver zorging ter hand te nemen. In hun schriftelijk antwoord stelden de Ministers op den voorgrond de erkenning dat het van zeer groot belang is, een wet telijke regeling van de zorg voor den ouden, •dag tot stand te brengen. Hun zal niets liever zijn dan aan het tot stand komen van zoodanige regeling met volle kracht te mogen medewerken. Dat het in den huidi- gen stand van voorbereiding van heb ver- zekeringsvraagstut met het oog op den spoed aanbeveling zou verdienen, het ont werp om te werken, zoodat het alleen de ouderdomsvoorziening zal regelen, zal in- tusschen ook van de zijde der Kamer wel niet worden betoogd. Sommige leden verlangden overdracht van liet risico der Rijksverzekeringsbank aan particuliere vereenigingen toegelaten te zien op soortgelijke voorwaarden, als in de Ongevallenwet. Zij meentden, dat die overdracht voor de arbeiders voordeeJig zou kunnen zijn. Anderen konden zich hiermede niet vereenigen. Overdracht van risico ware wellicht nog in overweging te nemen voor de ouderdtomsverzekering, maar bij de invaliditeitsverzekering zou in nog sterker mate dan bij de Ongevallen wet selectie van risico's plaat© hebben, izoodat de in het ontwerp genoemde pre mies voor de bij de Rijksbank verzekerden zeer aanmerkelijk zouden moeten worden verhoogd. Enkelen achtten het echter wel gewensoht overdracht toe te laten aan coöperatieve vereenigingen, geesticht met het doel om voor personen tob cenzelfden kring behoorende de verzekering op goed)- kooper wijze te regelen. Tn hun schriftelijk antwoord 6loten de Ministers zich volkomen aan bij die leden, naar wier oordeel overdracht van het risico bij de invaliditeitsverzekering niet kan worden toegelaten, in de eerste plaats met het oog op de selectie van risico's. Wat de organisatie der verzekering be treft, had het velen leden bevreemd, dat de uitvoering der verzekering in zoo groote mate is opgedragen aan voorzitters der Raden van Arbeid. Wel wordt in tal van artikelen de medewerking van den Raad gevorderd, maar ten gevolge van het twee de lid van art. 21, zal feitelijk bijna overal de voorzitter in zijn plaats optreden. De Raad zal alleen zelf moeten handelen bij liet geven van adviezen en het vaststellen van verordeningen. Men gaf in overweging om de bevoegd heid van den Raad uit te breiden en de macht des voorzitters te beperken. In hun schriftelijk antwoord voerden de Ministers aan, dat de wet een omvangrij ken dagelijksohen bureau-arbeid zal vor deren, die in den regel wel moeilijk anders zal kunnen worden verricht dan onder lei ding van een man, die, in de détails der wet geheel thuis, zijn volle aandacht aan dien arbeid kan wijden. Daarom stelt het ontwerp voor dien arbeid den voorzitter op, den voorgrond. Intueschen mocht het anders blijken, dan geven het derde en vierde lid van artikel 21 alle gelegenheid, om 't bestuur van den Raad (d. w. z. mèt den voorzitter, ook een vertegenwoordiger uit de kringen van de werkgevers en de werknemers) mede bij die aangelegenhe den te betrekken. Het wordt dus aan de organen van zelfbestuur zelf overgelaten om te beoordeelen, in i.cever de omstan digheden het wenschelijk en mogelijk ma ken, dat 7.ij een deel van de dagelijksche uitvoerende taak overnemen. Voor de meening, dat dit laatste alleen zal geschie den bij conflict tusschen den Raad en den voorzitter, schijnt geen voldoende grond. Yan verschillende zijden werd aange voerd, dat de premie voor de vrije verze kering te hoog is gesteld. Men kan zich bij solide maatschappijen voor lager be drag de hier bedoelde uitkeerïngen ver schaffen. Het gevolg van de voorgestelde regeling zx>u, naar men meende, zijn dat van de gelegenheid tot vrijwillige verze kering geen of weinig gebruik zal worden gemaakt. De nota van professor Kluyver acht het niet voorzichtig de Duitsche be rekeningen te volgen. Sommigen meenden, dat deze voorzichtigheid te ver gaat. Andere leden achtten het nier onwaar schijnlijk, dat van de vrije verzekering veel gebruik zou woeden gemaaa'. In hun schriftelijk' antwoord wezen de Ministers er op, dat particuliere maat schappijen het begrip „invaliditeit" ge heel anders opvatten dan het ontwerp, zoodat een vergelijking, zonder méér, van de premiebedragen niet mag worden ge maakt. Bovendien werd terecht gewezen op den voorsprong, welken de Rijksverze keringsbank noodwendig heeft boven par ticuliere maatschappijen, doordat van eenig wantrouwen in haar soliditeit onder geen omstandigheden sprake kan zijn. Of de berekeningen voor het vaststellen van de vrije rente, in verband met. de premie te voorzichtig zijn geweest-, zal alleen de tijd kunnen leeren. Wat de verdeeling van het ontwerp aan gaat, werd opgemerkt, dat het ontwerp- Ziektewet is verdeeld in afdeelingen en die afdeelingen weder verdeeld zijn in hoofd stukken. Dit ontwerp is daarentegen ver deeld in hoofdstukken, welke onderver deeld worden in afdeelingen. Aangezien het wenschelijk is de beide ontwerpen zoo veel mogelijk in overeenstemming te bren gen, werd in overweging gegeven hier de indeeling van het ontwerp-Ziektewet over te nemen. Hiertegen bestond bij de Ministers geen eDkel bezwaar. Bij Nota van wijziging is in het wets ontwerp tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom in het 1ste lid van artikel 19 ,,achfc-en-een-half mHBoeai gulden" vervangen door „tien millioen gulden" en in het vierde lid van artikel 62 het ge tal „10" vervangen door ,,14". Deze wijzigingen zijn een gevolg van bet besluit der Regeering: (door den Minister medegedeeld bij het mondeling overleg met de Commissie van Voorbereiding), die wijzigingen in het bedrag der ver plichte rente aan te brengen, welke moge lijk zullen blijken te zijn door de bereke ning naar een rentevoet van 3£ pCt. Sir Herbert Asquitli, de Engelsohe minister-pres'dent, die he den, 21 September, zijn 6üsten geboorte dag viert. Kantongerecht te '8*Graveuliage. Het echtpaar R oer d ink hol der. Roerdinkholder en zijn vrouw waren weer eens gedagvaard, om terecht te staan voor den kantonrechter: hij wegens het op do openbare straat op verboden wijze loepen met een bord tot het vonten van gedrukte stukken en het uiting geven aan grieven tegen de justitie; zij wegens hot niet op volgen van de bevelen der politie, om zich to verwijderen uit oen volksoploop op het Smidsplein en wegens het op verboden tijd op do openbare straat vóór haar woning uitkloppen van kleedjes, dit laatste naar vermoed werd om zich nog eens aan de politie te laten zien. Beklaagden waren niet verschenen. Er was 'dus geen tegenspraak op het ten laste gelogde en de behandeling der zaak was in enkele ©ogenblikken geschied. Gevorderd werd door het 0. M. tegen hem 6 dagen hechtenis; tegen haar 6 dagen hech tenis plus f 1 boete. Haarlemsche Rechtbank. Heling van [bloembollen. Voor d'e rechtbank te Haarlem stond terecht de kastelein P. F., beschuldigd van heling van bloembollen, die gestolen waren bij de firma Groenewegen te Vel- sen. De eisch was H )a-ar> met- aftrek va» de preventieve hechtenis. Deze rechtbank veroordeelde A. J. E-> arbeider te Hillegom, wegens mishandeling en zaakbeschadiging, tot vier maanden ge vangenisstraf. M. B., pakhuisknecht te AJkemade, we gens mishandeling, tot twaalf gulden of tien dagen. Aniflterdaniftche Rechtbank. Buitenlandsche zakkenroller. De vijfde kamer heeft-, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf den 19-jarigen kleermaker J. U., geboren te Warschau, wegens het ontfutselen van een gouden horloge met ketting, aan iemand, met wien hij op het achterbalkon van de tram ter hoogte van het Westeinde te Amsterdam had gestaan. Toen hem door bemiddeling van den tolk zijn vonnis werd medegedeeld, vroeg hij woedend of hij dan een moord had begaan; hij verzette zich tegen den veld wachter zoodat al spoedig een tweede noodig was, om hém uit de rechtzaal weg te leiden. Kantongerecht te Gouda. Negen en vijftig ingezetenen van Nieu wer kerk aan den IJsel, vam welke ongeveer de helft was verschenen, hebben voor het kantongerecht te Gouda terechtgestaan ter zake van h un niet.verschijnen bij een brand, die in den nacht van 8 op 9 Juli j.l. te Nieuwerkerk a. d. IJsel heeft plaats gehad, hoewel zij allen als brandweerlieden waren ingedeeld bij de plaatselijke brandweer. Tegen 57 van de 59 beklaagden werden, boeten geëischt van ff tot f15, subs. 3 dagen hechtenis. Tegen twee van de be klaagden werd ontslag van rechtsvervolging geëischt, omdat liet niet bewezen is, dat zij tot de brandweer behoorden. Kantongerecht te Helmond. Tij d geest-O bligaties. Terecht jstond A. J. M. B., winkelier te Helmond, beschuldigd, van overtreding der Loterijwet, daarin bestaande, dat- hij verschil lende obligatiën en premie-coupons van de te Rotterdam gevestigde N. V-% „De Tijdgeest" ten verkoop zou hebben in voorraad gehad. De getuigen verklaarden, dat zij zoo over de op termijnbetaling als over de coïitanti gekochte obligatiën steeds rente hadden ont vangen en zoowel premies als hoofdsom hun ner obligaties hun bij uitloting waren uitge keerd. Ook nadat premies waren uitgekeerd, werd zoowel rente als hoofdsom der obligaties (dit laatste natuurlijk bij uitloüing in de amortisatie-trekkingen) aan lien betaald. Hot O. M. meende allereerst nadrukkelijk te moeten ccnstateeren, dat deze vervolging niet was uitgelokt, omdat hij „De Tijdgeest" voor minder deugdelijk hield of haar wilde on aangenaam zijn. Het verklaarde overtuigd te zijn, dat dat lichaam, in allen deele zijn verplichtingen nakwam cn stelde op den voorgrond, dat de vervolging slechts was ingesteld om een principieel© beslissing te krijgen over de vraag of obligatae-leeningen als de onderhavige al dan niet door de Loterijwet worden toegelaten en een eventueel veroordeelend vonnis te kunnen gebruiken om onsoliden ondernemingen het uitoefenen van haar bedrijf te beletten. Het meende, dat de principieel© vraag moest worden beant woord in dien zin, dat de Loterij'wet was overtreden. i J i 1 K De ei sell was 50 cents boste. Mt. W. A. van Traa, van Rotterdam, be toogde, dat de door „DeTijdgeest" uitge geven premie.obligaties wel degelijk vallen onder de door de Loterijwet toegelaten pre mi e.leemngen, terwijl de premie-conpons niet mochten worden bcsc-houwd los van die obli gaties, daar zij slechts recht gaven in verband met en onder conditie dat men recht heb bende is op de obligatie, waarhij de conpon behoort. De verdediger concludeerde, dat be klaagde zou moeten worden vrijgesproken. Jeugdige eclitgeiiooten. Bij de groote volkstelling, die de Brifc- sche Regeerimg in Indië ondernomen heeft, bleek, dat daar niet minder dan 302,OCO meisjes onder de zes jaar zijn, óie gehuwd waren. Hiervan zijn 17,000 wedu wen, clie volgens de leerstellingen der Hindoes dus wel haar leven lang weduwen zullen blijven. Ongeveer 2,500,000 meisjes, tusschen 6 en 10 jaar waren gehuwd en 6.500.000 tusschen de 10 en 15, zoodat in Indië ongeveer 9,500,000 meisjes beneden de 15 jaar gehuwd zijn. Loos du :n en, 19 Sept. Gr^euteu veiling. De vol gende prijzen werden betaald: Komkommeis ug.) 1ste soort f4.a f 7.90, dito 2de soort f 1.50 a f 3.70, dito (gele) Isre soort /3.a 3.60, dito 2de soort f a f Koode kool f 1 40 a i 2.30. Savoie kool 1.5'J a 4 10. Groene kool f2.20 a 2.40. Salade late aoort f 0.80 a '149, 2de soon .- a Peen lste soort f 1.50 a '2.20. 2desoort'' af.—. Aadij'ie f 1.a 1.70. Kroten '0.50 a f0 80. Prei 0.60 a ƒ1.— Selderij f 0 90 a f 1. Peterselie '0.50 a ƒ0.8) per 100 stuks. Zuring 0.12 a ƒ0.15. Postelein 0. 2 a /Ü.37. Komkommeistek 0.^4 a '0.70. Boonenstek f0 25 a '0.28. Peren ƒ0. .0 a '0.45 per l)9n. Prmsesseboonen 1 0.23 a 0.62. Scliorseneeren lste 90ort f 5 a f 6-80, dito 2de soort 1.50 a 11.90- Tomaten lste soort ƒ6.a f 8.20, dito 2de soort ƒ3 10 a 5 10, dito 3de soort 1.a 2.60. Pionkboonen '0 30 a 0.70. Aanvoer 3700komkommers, 14,900 pond tom-.teo, 23,400 struik andijvie, 11,700 pond schorreneer»». S liiedam, 20 Sept. Noieenag Beurscommissie. Moutwijn 14.25 por Ned. vat, zonder fust en zonder d* belasting. Moutwijn va3t. Spoeling per ketel f 1.80 Graan---pintus ft 1.— a f 21.50, nelasse Spiritus f 19Ji a 19-25, luwe Spiritus f 10J a f Utrecht, 20 Sept Op da kaasmarkt waren heden aangevoerd 157 wagens, ta zamen wegende 38,779 kilo. De prijzen waren voor lstequal. ƒ30 a ƒ33.—, 2de qu 1. '26.50 a ƒ29.50, Zwaardere a fper 50 kilo. Handel matig. Alkmaar. 20Sept. Kaas. Aangevoerd 350 stapeli wegende 205,000 KG. Prijs voor kleine fabrieks- 31.50, boeren- ƒ32.50, volvette ;conimisaia boerenkaas f 33.middelbare dito ƒ33 Handel stug. Tcsscl, 19 Sept. Tor markt en incomnus ie zijn deze week verhandeld 6"T stuks wolvee. De prijzen waren als volgt: rammen 32 41, schapeu 22— 24.50 en lammeren f 1215 per stuk. Leeuwurilaii, 20 Sept. Boereaboter. Aa-ivoer5/4 2 8 en /16 vn. Prijs lsie soo«^51a/Kboter A»nfoer 7 3, 3L6 eu 12 v. Prijs'53.a ƒ54. Noteering van de Comm. Dtequal.Fabrieksb. 55* Noteering van da Coininiesie der Ver. van Boter en Kaashandelaren in Friesland lste soort Fabrieks- boter ƒ54. Nagolkaas Boeren*: aangevoerd kilo prijs 584 a f fabrieks-; auugevoord 33.008 kilo prijs '21 50 a f 51. Handel vlugger. Leeuwarden, 20 Sept. T. veemarkt waren aange voerd 131 stieren 65 a 300,41 oasen 185 a f *40, 216 vette koeien ƒ185 a 310, per 4 kilo4Ja46c, 616 rnelk en kalfkoeien 180 a 340,191 pinken 75 a 150, 122 vette kal*eren 3-5 a 6), p9r 5 kilo 3-5 a 45 c., 1204graskalveren ƒ60a85,58nuchtere dito 6a 12, .1318 vette schapen f 27 a 33,503 weidescbapen 18 a 25, 111 lammeren, 16 a 23, 288 vetto varkens, 80 a 100, per kilo *8 a 30 c.f 214 magere varkens f 50 a 55, 931 vette biggeu 35 a 45, idem voor de Londeusche markt per i kilo 25 a *6i c., 243 kleine biggen /4a 12, 62 paarden f 75 a 175. Totaal aangevoerd 6305 stuks vee. Zwolle, 20 Sept. Aaugevoerd ter veemarkt 2347 stuks, als: 657 runderen, 105 kalveren, 669 schapen en lammeren, 70 varkens eu 616 biggen. Handel niet graag. Men besteedde voor neurende en verscli gekalfde koeien ƒ130 a 230, dito vaarzen en schotten 120 a 250, guate'ioeien voor de vetweide '120 a 200, dito vaar7.Qii 130 a 190, voorjaarskalvende koeien ƒ130 a 260, ossen voor de vetweide ƒ150 a 220. lVo-7ari£e9priDSsfieren 8) a 165, lJ/o-jarige pinken ƒ60 a 135, jarige fokkalveren ƒ35 a 90. nuchtere kalveren '8 a 24, vette koeien en ossen aan bonten 67 a 79 c., dito stieren 60 a 71 c, dito kalver«n 70 a 96 c., dito schapen 40 a 70 c. per kilo, lammeren f 8 a 18, 6-weekscbe biggen '8a 11. 10-weeksche dito f 12 a 18, dra htige varkens 45 a 70, magere dito 30 a 60 per stuk; vette dito 59 a 60 c.. dito voor Londen 52 a 55 c. per kilo- Aardappelen f a f per H.L Boter. Aanvoer 11700KG., prrjsf 1.25 a 1.40 per kilo, por 1/8 vat van 20 kilo, prima 27 53 a 28 50, afwijkende /26 50 a 27.—,2de soort 26.a 26 50, per 1/16 vat van 10 kilo f 13.— a 13.75 nanr qual. Kipeieren ƒ5.a 6.per 100 stuks. H andel in bot er vlug. lluiden. Koehuiden 32 a 33 c., pinken vé'leu 34 a 35 c., stierenvellen 29 a 30 c., vette kalfsvellen 48 50 c. per 4 kg, nuchtere kalfsvo len f 3.2 a 3.75 paardevellen (met haar) 11.75 a 12.50, goitevellen ƒ2.a 3.lamsvelleu a f per stuk. Handel onveranderd vast. Londen, 20 Sept. Metalen. (Ie b.) Straits-Tir contant 227.— /-. op 3 md. £224.15/-. Chili Kopei contaDt 78.11/3, op 3/m. 79 11/3 Zink £27 3/9 Lood (Spaan8ch) £22.10/ a promp Uzer. (Ie beurs) Cleveland Middlesbro No. contant 67/en op 1/m. 67,4 koooers. Loodsenbond. In de toepasselijk versierde zaal van de loodserusociëfeit „Recht door Zee", té IJmni- den, vergaderde de sedert eenig© jaren op gerichte Bond van Loodsen in ons land. In '4e openingsrede deelde de Voorzitter mede, dat eindelijk, na langdurig aandrin gen, gedaan is gekregen, dat de conduite staten, althans voor een deel, ter inzage werden gegeven; dat het maandblad aan de bescheiden gestelde eischen bleef voldoen en dat sedert de tegenstand van het 4de en 5de district tegen de organisatie is opgehouden, ruim 70 pCt. van het loodscnpersonecl is ge organiseerd. De ontvangsten in het afgelopen vereeni- gingsjaar bedragen f 1109 en de uitgaven f 845, zoodat in tegenstelling met vorige jaren op een batig saldo gewezen kan war den. Besloten werd de volgende jaarverga dering te Delfzijl te houden, en de contri butie voor het komende vereenigi ngsjaar te stellen op f 4. Verschillende voorstellen om tot betore sa- larieering te geraken, stuiten af op de tegen strijdige plaatselijke belangen, waai' sommige afdeelingen aandrongen op salaxieoring naar het aantal beloodste schepen, andere bleven vasthouden aan belooning naar den diep gang en weer andere wilden een uniform- sal axis. Ten slotte werd een bestuursvoorstel aan genomen om op betere salarieering aan te dringen. Voorts werd besloten voor Hellevcetsluis te vragen vervanging van de loodskotters door 1 oodsschoeners en voor Vlis-ingen een afhaal dienst, met motor, of stoomsloepen, ter wijl op voorstel van Maassluis werd aange nomen to protesteoren tegen de vergoeding boven de reiskosten van slecht© één gulden voor een verhoor bii den Raad voor de Scheepvaart, terwijl een voorstel van de zelfde af deeling om de kosten der hoofd bestuursleden te doen betalen door den Bond en niet door da afdeel in gin, na bespreking werd ingetrokken. Na afloop dor geanimeerde vergadering vereenigden de afgevaardigden zich aan een gemeenschappelijk diner in „Hotel Nummer Één." P. A. Snelders, winkelier in fruit, te Rotterdam. II. p. J. M. Vermeer, broodbakker, tr Rotterdam. G. Monshouwer, te Amsterdam. J. Otten, wed. van K. Mennink, winke lierster, te Bergentheim, gemeente Ambt- Har denberg. A. W. K. Meijer, electricien te Arnhem, handelende onder de firma K. Meijer en Co. M. Koopmans, handelende in mode-ar tikelen,, echtgenoote van F. A. Göt-z, te Stadskanaal. Opgeheven is het faillissement van G. J.' Hoenselaar, bakker te Woerden. I3erichten over RijnlandV boezem, gedurende de week ran 1017 Sept. 1912. 10 Sept. 11 Sept; 12 Sept. 13 Sept14 Sept. 15 Sept. 16 Sept. 3 7 Sept. Steod van dsn boezem te Leiden. Idem te Oudewetering Werking der stoomgemalen Waterloozing langs natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval in Mm. 50 49 46 52 58 53 49 49 «in A.F. 50 40 48 52 57 55 52 50 eA.P. Spaarndam 9LU u., Hal (weg 106 u., Gouda 18 jj5u.. Katwijk. 7040u. Spaamdam u., Halfwec un Gouda u., Katwijk 28 u. Door da sluis ta Gauda 36 u. 22.1

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6