Burgerlijke Stand. Vragen en Antwoorden. Promotie-jubileum dr. A. Kuyp&r. Parijsclie praatjes. III. Bezoeken van vorsten komen hier zoo dik wijls voor, dat ze bij de Parijsche bevol king geen buitengewone belangstelt.ng meer verwekken. Parijs is nu eenmaal de naam van „de herbsrg der Koningen" ten volle waardig en al zijn de tijden voorbvj, dat Edward en Leopold onze stad met een bezoek kwamen Tereeren, toch komen hier nog talrijke vor sten, officieel of incognito. Zoo is de Ko ningin van Spanje een trouwe bezoekster van een der groote modemagazijnen in de Hue de la Paix en heeft de Koning van Bel gië met zijn oudsten zoon incognito door den Jardin des Tuileries gewandeld. Toen Koningin Wilhelmina Parijs bezocht was er merkbaar meer geestdrift bij het volk, dan wanneer het een bezoek gegol den had van een of anderen Koning. De „kleine Koningin" had nu eenmaal de sympathie van de Parijzenaars en door Haar bezoek ia die sympathie nog ver meerderd. Wij, Hollanders, krijgen wat mee van die sympathie, als zijnde uit het land dezer souveraine. Nu is Parijs bezocht geworden door een vorst, wiens talrijke inkoopen nog lang in het geheugen zullen blijven van verschil lende Parijzenaars, namelijk door den ex- sultan Moulay Haf id). Op de reds naar Parijs beleefde Z. ML bij het passecren van tunnels, allernaarste ©ogenblikken. Bevend van angst greep hij naar zijn amulet en verzocht de reis per auto voort te zetten. In VersaiHes waren kamers voor hem in gereedheid gebracht. Toen men hem de Europeesche kleeding wilde doen aantrekken, protesteerde hij hevig en heeft dan ook in zijn nationale kleeder- dracht Parijs bezocht. De eerste autorit door Parijs ging in een 100 K. M. vaart, zoo dat de Luksorzuil op de Plaoe de la Con corde hem een voorbijsnellende telegraaf paal toescheen. Later bezocht hij de stad meer op zijn gemak en kocht een grooten npeelgoedwinkel leeg en ging daarna naar de Jardin d'Acclimation, waar een neger dorp is, en werd daar verliefd op twee ne gerinnen, die hij met alle geweld wilde koo- rpen. Toen hem aan zijn verstand gebracht Werd dat dit niet ging, stelde hij zich met koeien, honden en papegaaien tevreden. Tot zijn spijt was het nijlpaard ook niet te koop. Aan een der negerinnen gaf hij 50 francs, wat in het kamp tot een volledig oproer aanleiding gaf. Bij Pathé, den grooten bioscoophandelaar, draaide hij een film, en liet zich fotogra feeren, de bewegingen nabootsende van hen, die hij had zien spelen. Natuurlijk kocht hij ook hier het noodige. Even voor zijn vertrek" kocht hij van een heer voor 5 francs, een boordje dat hem bijzonder beviel. In Marseille logeeronde, betreurde hij het, dat hij zijn koeien niet op zijn kamer heb ben mocht en en troostte zich toen maar met telefoneeren. Nu is hij weg onze gast, en het is met weemoed, dat hij het gastvrije Frankrijk, dat hem zooveel emoties bezorg de verlaten heeft. Toch is hij blij weer thuis te zijn en toont aan zijn harem de wonderen (van Frankrijk: piano's, poppen, phono- g.raphen, bioscopen papegaaien en koeien. Zijn inkoopen komen hem op een 300.000 francs te staan. JEAN LUZAC. l)e acheepvaarttolleii. Onder het hoofd „Das Reiohswasserstraa- Bcngesetz vom 24 December 1911 und die Niederlande" bevat de „Kreuzztg.'' een artikel, waarin het blad sprekende over het verzet in Nederland tegen het Duit- sche plan tot heffing van sclieepvaarttol- len verzekert dat er geen sprake is van inbreuk maken op of inmenging in Neder- landlsche toestanden en tradition. De Nederlanders hebben het goed recht, om hnn waterwegen te verbeteren en te onderhouden op kosten van de belasting betalers, niet op koeten van wie er ge bruik van maken. Maar het gaat bier om «de vraag, of de Nederlanders aanleiding kunnen vinden en goed daaraan doen of in staat zijn, den Duitschers te beletten, dat zij de verbetering en de volmaking van hun scheepvaartwegen ondernemen volgens methoden, die met hun bondsinstellingen, economisch en toestand en finanoicele om standigheden het best overeenstemmen, ook wanneer deze aan Nederlandsche be langen g-een afbreuk doen. Het blad gelooft echter dat de tegen stellingen tussohen de Duiteche en de Ne- derlancïsche opvattingen in dezo zaak vol strekt niet zoo groot zijn als zij op het eerste gezicht lijken. In de eerste plaats mag men niet vergeten, dat ook in Neder land een groot gedeelte van het waterwe gennet, met name in Friesland, Groningen en Drente, niet tolvrij is. Maar ook in de internationale betrekkingen met andere staten heeft Nederland het beginsel er kend, diat de uitvoering van scheepvaart- verbeteringen de heffing van bijdragen m de kosten in den vorm van scheepvaart rechten wettigt. Het heeft dat gedaan door Ipe te treden tot de Kongo- en Nig"?f- akten, welke scheepvaartrechten toelaten ,,tot bestrijding van de technische en admi nistratieve uitgaven, die in het algemeen belang van de scheepvaart gedaan zijn" Dezo rechten werden volkomen ver- eenighaar met het beginsel der scheep vaart vrijheid geacht. ,,Meer dan hier den Kongo- en Niger- staten is toegestaan wil ook Duitschland niet van Nederland! en de bewoners aa.u den mond van den Rijn zullen wellicht toe geven, dat zulk een wensch niet onbillijk is,'' zoo besluit het artikel. Het „Hbld." schrijft naar aanleiding hiervan het volgende: „Het is een goedkoop argument „prece denten te scheppen". Doch er ie verschil voor Nederland tusschen: de medeonder- tcekening vaji een Congo- en Niger-akte, Z.Exc. dr. Kuypcr heeft gisteren den dag kunnen herdenken, waarop hij vóór 50 jaren tot doctor in de theologie promoveerde. Is dit op zichzelf al een zeldzaamheid, de en het klakkeloos opgeven van een recht, gewaarborgd bij internationale overeen komst, voor een van zijn voornaamste ver keerswegen. Wanneer door de wijze waarop Duitscb- land de kosten van de uitbreiding en het onderhoud zijner waterwegen tracht te vinden, «dit gewaarborgde recht negeert, dan heeft Nederland stellig reden, han delt Nederland stellig juist zich tegen het Duitsche plan te verzetten. Of Nederland in staat is hiertoe welke kwestie de „Kreuzzeitung" teekenend genoeg in één adem oppert zal wel blijken. De „Kreuzzeitung" draait de rollen om; Duitschland, dat een internationale over eenkomst met Nederland gaarne verbroken zou zien, bemoeit zich met een Nederland sche aangelegenheid door in Duitsch- land's eigen belang te trachten dwang te oefenen op den Nederlandschen mede- onderbeekenaar, die geen afstand wensoht te doen van zijn recht. Duitsohland wensoht verandering in zijn eigen belang. Nederland wenscht behoud van het recht, ook in zijn eigen belang, ï)uitschland is met de actie begonnen... Dat wil zeggen, officieel met Nederland is. Duitschland nog niet begonnen. Want officieel zijn met Nederland de onderhan delingen nóg niet aangeknoopt. Het minis terie van buitenland9che zaken in de WJ1- helmstrasse wacht nog steeds op het goe de oogenhlik. En waarom wendt de „Kreuzzeitung" zich tegen Nederland alleen, en niet tegen Oostenrijk-Hongarije, waar de tegenzin te gen het invoeren van de scheepvaartrech ten op de Elbe minstens even groot is èn bij de regeering èn bij de publieke opinie Misschien omdat. Oostennjk-Hongarije wèl ,,in der Lage sein wird, uns Deutsche daran zu hindern, dass wir die Verbesse- rung und Vervollstandigung unserer deut- schen Schiffarhtswege, nach denj enigen Methoden betreiben, die unsern bundes- staatlichen Einriohtungen unerer wirt- sohaftliohen Lage und unsern finanzïellen Verhaltnissen am besten entsprechen" Internationale conferentie tot bescbeiming van walvisschen. In zijn roman „De haai" Bciiildert Sö- rensen de wreedheden der walviackjaohc. Uit een klein kanon aan boord van den wal- vischvaarder wordt de harpoen naar den walvisch afgeschotenzij boort zich diep in het lichaam van het reuzendier, dat nu, door onuitstaanbare pijnen gekweld, h^t stoomschip urenlang door de golven met, zich meesleept. De machine werkt voort durend met tegenstoom, maar de walvisch is sterker tot de harpoen al het leven in zijn lichaam heeft vernietigd, het arme dier langzaam, langzaam doodbloedt en de ko lossus eindelijk overwonnen is. Maar niet alleen een tragedie van het afzonderlijk dier speelt zich hier af, maar door ae stelsellooze jacht op walvisschen, wier op brengst overigens door het geringere ver bruik van levertraan achteruitgegaan is, wordt de geheel© soort in haar bestaan bedreigt. Vooral in de Antardiscke zeeën en in de Zuid- en Zuichvest-Afrikaansche wateren heeft de slachting onder de wal visschen een zeer bedenkelijken omvang aangenomen. Het bestuur van het Britsche museum te Londen heeft er reeds herhaaldelijk op gewezen, dat bij de tegenwoordige moder ne jachtmethoden, waarbij zelfs dynamiet gebruikt wordt, de volledige uitroeiing van dit grootste der thans bestaande zoog dieren slechts een kwestie van korten tijd moet zijn. Het is daarom te hopen, dat een voor stel der Engelsche regeering om een inter nationale conferentie tot bescherming van den walvisch bijeen te roepen, in goede aarde zal vallen. Op deze conferentie zou den middelen beraamd kunnen worden, cm de uitroeiing der walvisschen door wette lijk a bepalingen tegen te gaan. Het eenige land, dat tot nu toe afdoen de beschermingsmaatregelen echter al leen nog maar voor zijn eigen wateren getroffen en den walvisch vangst totaal verboden heeft, is Noorwegen. Buiten Noorwegen en Denemarken zou den vooral Groot-Britannië, Argentinië, de Vereenigde Staten en Japan, alsmede Duitschland, dat eerst sinds korten tijd te Luderitzbucht en Swakopmund eigen wal- vischstations opgericht heeft, afgevaardig den naar de internationale ronforent.ie moeten zenden. Te.Berlijn is het Engelsch vo^r tel reeds door de rijksr^geering ont vangen. persoon van den jubilaris die te "bekend is, dan dat wij dit nog eens speciaal onzen lezers zonden behoeven te herinneren, doet het feat nog meer aan belajigTijkheid winnen. Jlr. 91. P. van den Berg:. De „Staatscourant" bracht het bericht, dat aan mr. N. P. van den Berg, te Am sterdam, den President van de Nederland sche Bank, de hooge onderscheiding is verleend van ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandsen en Leeuw. Het is een onderscheiding, schrijft „Heb N. v. d. D." die alleen in buiten gewone gevallen en wegens uitnemende verdiensten wordt toegekend. Zoo werden, daarmede in het jaar der Inhuldiging be giftigd de toenmalige vice-president van den Raad van State en de presidenten van de bedde Kamers der Staten-Generaal. In den jongsten tijd is daarmede ook onder scheiden de oud-voorzatter der Tweede Kamer, jhr. mr. J. Roell, thans vice-pre sident van den Raad van State. Naast het grootkruis van de Militaire Willemsorde draagt generaal Van Heutz, de oud-Gou verneur-Generaal, ook dat van den Neder- landisohen eLeeuw. Hieruit blijkt, dat de hoogste rang in de orde meest alleen wordt verleend aan de hoog6te ambtenaren in staatsdienst, zoodat de onderscheiding, aan den heer Van den Berg ten deel ge vallen, nog te zeldzamer mag worden be schouwd. In die Donderdag gehouden vergadering van de Nederlandsche Bank versoheen ge heel onverwacht de Minister van Finan ciën, mr. M. J C. M. Kolkman, met twee hoofdambtenaren van zijn Departement. Z. Ex. richtte zich tot den President en hield een toespraak, waarin hij groote waardeering uitsprak voor de vele 'b^tang- rijke dieneten, door mr. Van den Berg be wezen, waarna hij namens H. M. de Ko ningin de hooge onderscheiding overhan digde. De heer Van den Berg bracht daar op diep getroffen dank voor deze onver wachte hulde. De President der Nederlandsche Bank wordt voor zeven jaren benoemd. Nu, aan het eind van een derde zevenjarige perio de, zal mr. N. P. van den Berg, die on langs den ouderdom van 80 jaar bereikte, zijn ambt neerleggen. NOORDWIJ K. Geboren: Pietje, D. van B Vlieland «n M. Rover» - Hendrika Martha, D van A. van Rotten en C Tb. Straathof. - Aaf e, D van 0. van der Niet en A. van der Zw ,rt. Neelt,e, D. van H. Plug en J. J. van Duin. Leent'», D. vnn J r. d. Niet en K. Schaap. Elisabeth. D. van s' Visser en I). Vlasveld, - Anna Panlina, D. van G Voogt en W. Marijt. Antoniua, Z. van L. J. Zonneveld en W. van der Elngt. Ondertrouwd: Adri an Jacobus Schi'd 25 1.. alhier, en L'enske Klein. 26 i, te L-iden Willem Gerard na Vink, 24j„ en Alida Leeflg, 23 i. Getrouwd: Krnnciscus Johannes .Martens, 30 j., en Catliarina Petronella Agatha van WeDt.26 j. Overleden: Jan Piet Uarnhoorn,3w.,Z.van D. P. Uarnhoorn en A. Hoek. NOORDWIJKKRHOüT. Geboren: Johannes Leonardos, L. van A. A. Bader en J. M. v. d. La' e Johannes Petrus, Z. van Al. v. Eeden en A D. van Steyu. Ondertrouwd: C. Bartela 32 i. en M C. v. d. Putten 27 j. G o t r o n w dN. J. t. d. Raad en J. Wijoands. SASsE HEIM. Getrouwd: W. A.Zuiderwijk 28 i. en J. J. Brnma 23 j. 1). Beijlt 24 i. en M. v. Diemen 25j. W. Spek 29 j. en A. v Vnren 32 j. WARMOND. Geboren: Pieter Hendrik. Z van P. H. Fluiter en K van Leeuwen. - Reinier erardus, Z van J. N. van Dam en M U. da Vogel Jacob Hendricus, Z van J. 0. da Koekkoek en M. VV. Kool. Joanna Maria, 11. van J. P. Roesten C. J. ifekker. Ondertrouwd: C. van Leeuwen jmte Amsterdam, en M. E. van Moorsel d., te Warmond. Oeteiiingen in de Stelling: Tan Amsterdam. De forten bij Aalsmeer, bij Kudelstaart, bij de Kwak el, aan de Drecht en bij Uit hoorn zijn bezet door detachementen van verschillende, wapens en dienstvakken. De aanvallende partij onder commando van den kolonel W. H. van Terwisga, gar- nizoens-commandant te Leiden wordt niet vóór Maandag voor het Zuidfront van de Stelling verwacht. De Minister van Oorlog is voornemens Dinsdag naar het terrein van de oefenin gen van aanvallende partij in de Stel ling te vertrekken en 's avonds te '&-Gra- venhage terug te keeren. De Minister gaat er Woensdag d. a. v. weer heen. Dan zal hij te Haarlem over nachten, ten einue een nachtoefening te kunnen bijwonen. Vrijdag d. a. v. in den loop van den dag keert hij te 's-Gravenhage terug. Majoor jhr. Alting van Geusau en kapi tein De Quay 'e Ministers adjudant, zul len hem op uie tochten. vergezellen. Waterleldingsplan voor de gemeen ten Hillegom, Lisse en S&ssenheim. Men schrijft ons uit Hillegom: Deze belangrijke zaak is in een geheim zinnig duister gehuld, althans voor buiten- staanden. Als er in Raadsvergaderingen over gesproken weid, gesdhiedrde het met gesloten deuren. Lisse hoeft daar een handje van; Hillegom echter niet minder. Door interpellaties lektie er wel eens iets van uit; veel nooit. Het verschenen rapport van den inge nieur Schotel is officieel geheim; de sa menkomst der betrokken Raadsleden, op Woensdag 1.1., waarin dat rapport behan deld zou worden, was geheim; een rap port op het eerste, van den Hillegoni- schen gemeente-opzichter, was, natuurlijk, ook geheim. Geheimzinniger kan het niet! Het officieel-geheime rapport van inge nieur Schotel is echter al gemeen-goed ge worden. Het reeds vroeger bekend gewor den© buiten gesloten, komt het op het volgende neer. In Hillegom, bij de gasfabriek, is goed water gevonden; aldaar is ook terrein te bekomen. Als mogelijk wordt voorgesteld,- dat elke gemeente afzonderlijk een dienst van watervoorziening krijgt. Het buizennet zou daarom moeten bestaan uit de hoofd- aan voorleiding en de drie verdeelingsnet- ten. Te Lisse zou de watertoren komen te staan. De kosten worden geraamd op pim. f322,000. Als vorm van beheer stelt men voor een naamlooze vennootschap, met on geveer f260,000 aandeelenkapitaal, waar van bij te dragen hebben Hillegom f 104,000, Lisse ook f 104,000 en Sassenheim f 52,000. Voor den aanleg der plaatselijke netten is nocdig voor Hillegom f35,000, voor Lisse f 15,000 en voor Sassenheim f11,000. Daarbij komen nog de kosten van aanslui tingsmateriaal en watermeters. De commissie, belast met het onderzoek naar goed drinkwater; op wier ordet be doeld rapport is samengesteld, heeft in de samenkomst van Woensdag l.L de drie gemeenteraden over dit plan gepolst. Daf het onverdeelden bijval beleefde, mag bj&- twijfeld worden. Er is toen o.m. bovengenoemd sub-- rapport van den Hillegomschen gemeen te-opzichter ter sprake gebracht, waarin de laatste zich niet als voorstander van het plan-Schotel opwierp en, paar wij verne men, op de becijferingen nogal iets op en aan te merken had. Besluiten zijn er niet genomen. De commissoe zou nog te bewijzen hebben, of er werkelijk behoef te aan watervoorziening bestondHet klinkt gek, matfc- aldus werd ons uit goede bron meegedeeld. Eerst plannen maken en daar-: na onderzoeken of de plannen reden van bestaan hebben; het lijkt de omgekeerde wereld. Mogelijk hebben de vroede vade ren der drie gemeenten er een beter in zicht van, de buitenstander kan er van wege de geheimzinnigheid nog geen bete ren kijk op krijgen. Ben cursus voor znigelingen- verpleging In <le bioscoop. De bioscoop op de Stedenbouw-tentoon- stelliDg te Düsseldorf wordt thans ge bruikt in dionst der trinderhygiene. Hier voor werden in de gemeentelijke kinder kliniek onder medewerking van den beken den kinderdokter Professor Schloszmann, zijn assistenten en eenige tooneelspelers een filmdrama „In doodsangst voor haar kind" opgenomen. Dcoo film vertoont hoe een bezorgde, maar domme moeder haar kind door slechte koemelk en verkeerde behandeling bijna ten gronde richt, totdat zij eindelijk een kliniek opzoekt. Daar ziet men, hoe de dokter haar op haar fouten opmerkzaam maakt, zooala het inwikkelen van het kind en de slecht© voeding. Het zieke kind wordt door goede behandeling weer beter gemaakt. Deze film heeft veel succes: tal van moeders komen in de daarvoor aan gewezen inrichtingen raad vragen, op merkzaam gemaakt door de bioscoop. „Joliaiiua Pascal". Men schrijft aan „De TeL": Aan het einde van het Meppeler Diep woont een eenvoudig gezin, waarvan de man het hoofd' van dat gezin met visschen op de wateren in zijn omgeving in de behoeften van zich en de zijnen tracht te voorzien. Dat gaat, naar wij rijn ingelicht, soms zeer moeilijk. Johanna, zijn ongeveer 20-jarige dochter, heeft in Holland als meid gediend. Blijkbaar trok het leven daar haar meer aan en zij vond daarin geholpen en gerugsteund door eer bare vrienden, die haar op bijzondere wijze ter zijde stonden, daarbij alles wat heur hart begeerde. In Juli van het loopende jaar werd rij geïmproteerd door een bekend handelsrei- zigertje uit de grijze bioschopstnd. In Leeuwarden was zij in haar element. Zij logeerde daar in een bekend hotel, at, dronk en was er vroolijfc, leende geld, en van mevrouw zelfs een japonZij maakte met de gezellige Irui aldaar ui)t- stapjes naar Harlingen en Terschelling. Verdween sedert en liet verder niete van zich hooren 1 Sedert staat rij in Leeuwarden bekend onder den naam van „Johanna Pascal", haar gegeven in vergelijking met „Annie". Zij geeft ook als deze prachtige verhalen en presenteert zich vrij aardig, maar niet zeer beschaafd 1 In 's-Gravenhage nam rij onder den naam van mevrouw Lohman goodgeloowige menschen niet onaardig bij den neusl Verdween ook daar, achterla tend.... teleurgestelde© I Nader verhaalt men van haar, dat rij in een op vertrek ©taanden trein in Juli een coupé kwam binnenvliegen. In Amsterdam gebeurde dat. Zij kwam toen te zitten bij een jonge dame uit Meppel, die op reis was naar Den Helder. „Johanna" had in de haast vergeten geld mede te nemen, moest hoe toevallig ook naar Den Helder, om twee En gelsche dames en een advocaat te spreken. Zij vroeg aan de dame uit Meppel geld en werkelijk ontving zij op dat verzoek; eenige guldens, onder belofte van spoedi ge restitutie. Nog tot den dag van hedeai zit men aldaar op die geleende gelden te wachten. Op een Zaterdag bracht zij den tijd door eenige weken geleden in het Tehuis voor Vrouwen in een groote stad in Holland. Zij had geen geld bij zich en gaf op dat er geen gevaar bij was, want. zij was de dochter van dominee B. in de plaats har er geboorte. Den Zondag morgen daaraanvolgende vertrok zij en dominee B., ontving daarna de reke ning van zijn„dochter" Sedert- is zij verdwenen, verdwenen naar men on<J meedeelt, achter de gevangenisdeuren, we gens.'... oplichterij V raag: Als men van Leaden naa» Gouda moet reizen, hoe doet men dat op zijn goedkoopst? Zaterdag heen en Maan dag weer terug. Antwoord: Gewone enkele reis Staatsspoor 3de klasse, f 0.85. Vraag: Zoudt- u mij ook kunnen in lichten, hoeveel lotelingen er voor de lich ting 1913 onder de wapenen moeten ko men'? Antwoord: Hierop zou men u op het Raadhuis wel een antwoord kunnen geven. V raag: Hoeveel dienstplichtigen moet Leiden opbrengen van de loting van deze week? Welk ie volgens uw meening het hoogste nummer, dat voor dienstplichtig, zal wonden opgeroepen, om het volgend jaar in dienst te treden? Antwoord: Het aantal chenstpbehta-* gen dat Leiden moet leveren kunt u weten komen op het Raadhuis. Het hoog* ste nummer dat zal worden opgeroepen ia ongeveer 200. Vraag; Ik heb zes zoons in mijn huis gezin. De eerste is twee weken ih dienst geweest en werd afgekeurd-, de tweede heeft een jaar gediend, en de derde ia vrijgeloot. Moet nu de vierde loten o# heeft hij broederdienst? An tw oord: De vierde zoon moet dienen. V raag: Bij de gisteren gehouden loting heb ik No. 242 getrokken. Zoudt u zoo goed willen zijn om te zeggen of ik vrij van dienst ben? Antwoord: Zeer waarschijnlijk zijt ge vrij. Vraag: Ik heb gediend bij het wapen der cavalerie, ben van de lichting 1905* 2de gedeelte, en word dus den 18den October 1Ö13 28 jaar, krijg ik nu in 1913 mqn paspoort of in 1914? Ik ben in het ge heel nog niet op geweest. Bestaat nu nog kane om op te komen? Ik ben de laatste acht maanden korporaal geweest. Antwoord: De lichting 1905 van de cavalerie wordt 1 Augustus 1913 ontelar gen. Vraag: Zoudt u mij s.v.p. kunnen zeggen, wat hot hoogste nummer ia, dat van de loting 1912 in dienst moet treden voor 1913? Antwoord: Dit is niet te zeggen en hangt af van het aantal afkeuringen. V raag: Zoudt u mij kunnen mededee- len, of de oproeping der miliciens, lichting 1913, bij de bereden wapens in Januari a.e, plaats vindt en zoo niet, wanneer dan? Antwoord: Tusschen 1 en 5 Octoben of wanneer de indeeling in twee gedeelten plaats heeft, het eerste gedeelte tusschen 16 en 20 Maart en het tweede gedeelte! tusschen 1 en 5 October. V raag: Zou de wetenschap in deze stad met Hoogeschool, en rijn vele geleer de professoren, die allerlei hooger© weten schappen beoefenen, ook nog eenige ver klaring kunnen geven van d© wonderbare vertooningen der Indische Fakirs, onlangs in deze stad en elders, (aannemende dat het geen kunststukjes zijn volgens de cou rantenverslagen) vertoond, en welke toch m. i. vele wetenschappen en vooral de medische zou ik zoo zeggen omver werpt, of althans nietig doet voorkomen? Antw oord: Erg jammer, dat d« medische wetenschap nietig is geworden* Heusch, we gelooven, dat de medici in niet geringe mate zullen beseffen, hoe zwaar het verlies is, dat ze lijden, nu u geen waardeering meer voor hun weten sa hap gevoelt. Wat of ze over de Fakirs denken, is voor leeken toch niet van belang té weten. Bij u zal het ook hoogstens nieuwsgierigheid rijn. Als u het mocht We ten, zou u van die wetenschap toch geen gebruik kunnen maken. V raag: De vraag of een dagmeisje voor halve dagen in de vacantie behalve het Jood ook nog kostgeld krijgt is dooi U bevestigend beantwoord. Is dit langs wettelijken weg of gebruikelijken wog?J Met een afdoend antwoord zoudt U mij verplichten. Antwoord: We moeten U tot onze apijt even op de vingers tikken. U moet? altijd beginnen met goed te lezen. Wij hebben op de bedoelde vraag niet zonder meer bevestigend geantwoord, maar wij hebben gezegd, dat zulk een dagmeisje recht had op kostgeld, voorzoover zij in den kost was. Krijgt zij dus geen kost in den tijd dat rij in den dienst is, dan heeft rij ook geen recht op kostgeld in de va^ cantie. Dit is gedeeltelijk langs wette- lijken, gedeeltelijk langs gebruikelijke!, weg. Vraag: Indien mijn patroon mij i*. een twist heeft toegevoegd!, dat ik kat gaan, wanneer ik wi^ kan ik dan zonde* een opzegtermijn in acht te nemen, ver* trekken An twoord: Nu ja, volgens de letter van de wet wel, maar wij zouden U toch raden eerst nog eens kalm aan uw pa^ troon te vragen of hij dit wel zoo bedoeld heeft. In een twist zegt men soms zoo veel. Dr. Kuyper vóóf vijftig jaar, na zij'n: 1 Dr. A. Kuyper. promotie tot doctor in do theologie.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 10