Vrijdag 20 September. A°. 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. M°. 1613a LEIDSCH PRIJS DEB ADYEBTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f0.17|. Grootere letter» naar plaatsruimte. Kleine adyertentiën van 30 woorden 40 Cents oontantelk tiental woorden meer 10 Cents. -Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsi per 3 maanden 1 f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poBt m 1,65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van A. TROOSTWIJK, Om vergunning tot uitbreiding van de Speelgoedfabriek in het perceel Maredijk •No. 157, Sectie L. No. 1041, door plaatsing en in-werking-s telling van 8 elektromoto ren, waarvan 1 van 5, 3 van 3, en 4 van 2 pk., ter vervanging van de bestaande electromotor en Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ie; alsmede dlat op Vrijdag 4 October a&net. dee voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren teeen dit verzoek in té brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn, zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den rijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden» 20 September 1912. [Wanneer er, zooals gisteren, een punt op dé Raadwagenda staat, waarvan men kan vermoeden, dat men er warm over zal loo 'pen, is de Raad meestal oompleet of zoo feoed als compleet. Behalve de heer Kore- Vaar, die zijn vaoantie wat laat geniet, wa- fran allen aanwezig. Do heer P. J. Mulder, nestor onder onze Vroede Vaderen weer voor het eerst na een ernstige ongesteldheid. De .Voorzitter wensohte onder instemming der vergadering hem geluk met dit herstel. Wij' .voegen er onzen gelukwensoh gaarne bij. En toen kwam er weer een lange rij in gekomen stukken, waaronder niet minder dan tien adhaesiebetuigingen aan het adres van den Bond van Ned. Onderwijzers inzake de stichting van een inrichting van voort gezet lager onderwijs. Dit denkbeeld schijnt .voornamelijk onder de arbeidersklasse groote •ympathie te ontmoeten. .Van een zevental werd door B. en Ws. [voorgesteld hen voor kennisgeving aan te ïiemen. De andere werden in handen van B. cn Ws. gesteld om praeadvïes. Het ver schil tusschen beide bejegeningen be toekent dn de practijk natuurlijk niet veel, want fwanneer op zulk een verzoek praeadvies wordt uitgebracht, heeft men alleen met de Argumenten, in het oorspronkelijk adres ge. noemdi te doen. B. cn Ws.'hadden de statuten der instem ming betuigende Vereenigingcn zeer nauw keurig nagezien en daarom waren er zoo veel afgevallen. Zoo oppervlakkig zou men anders zeggen, dat de Bond van Christen- Boeialisten evenveel belang er bij en even- Veel recht tot instemming had, als bijv. de S.-D. P. Waar wij in den laatsten tijd her haaldelijk van den Voorzitter hooren, dat B. en Ws. het zoo druk hebben (gisteren bijv. fweer, toen men zoo gaarne 't oordeel van dit College had vernomen over de kwestie.Jansse 'contra de Kamer Vain Koophandel) daoir trijst de Vraag of B. eui Ws- met zulk een (onbeduidend onderzoek zich het niet al te (moeilijk maken. Naar aanleiding Van het adres der afd. Leaden van de S.-D. A.-P. over de wei gering op Zondag bij een aangevraagde mee ting tusschen 12 cn 2 uren des middags niu- adek te mogen maken, heeft de htjer Sijtsma B. en Ws. een verwijt gemaakt over deze (enghartige toepassing der verouderde Zon dagswet en er op gewezen, dat autoriteiten Sn verschillende andere gemeenten aan deze Wet een veel ruimer uitlegging geven. De Voorzitter gaf zeer heslist te kennen, dat van. hem geen andere opvatting te ver- Wachten is. Hier zijn de godsdienstoefenin gen 's. Zondags niet vóór acht nren geëin digd en vóór dien tijd geeft hij geen .per- toissie voor het maken van muziek. De heer. Bosch sprak daarover namens een 'deel der burgerij zijn voldoening uit. De vraag of de heer Janese, vertegen woordiger der firma Peek en Cloppenburg Met ter stede, al of niet kiezer moet zijn Voor de Kamer van Koophandel, is gisteren Wel formeel bevestigend beantwoord, maar de Raadsleden hebben zich daarbij gehou den aan den regel: „In geval van twijfel Onthoudt u." Men had gedacht dat B. en Ws. zioh op grond van zelfstandig onderzoek hadden „ge refereerd" aan het oordeel der Kamer van Koophandel, en wc de verhouding die eer bestaat tusschen den heer Ja.nsse en de firma, zouden kennen. Dit was het geval niet, vtimt de kwalificatie „zetbaas", die wet houder Van der Lip gaf, was een persoon lijke meening, waartegen de heer Pera, die de persoon in kwestie er over had gespro ken, een andere stelde, hoewel ook hij de positie van adressant niet duidelijk kon weergeven. De Raad heeft, 'in strijd met hot niet nader gemotiveerd advies der Kamer zelf, tot toelating .besloten. De Kamer zal wel in hooger beroep gaan bij Ged. Staten en dan moet dit College hét maar uitzoeken, meende de Voorzitter, en dus doen wat o. i. hadj gedaan moesten worden door B. en Ws. De Raad heeft, dunkt ons, het recht te mogen vertrouwen, dat, wanneer B. en We. zich refereer en aan een advies, en dan Raad voorstellen in dien geest te besluiten, dat zij daarvoor dan ook goede redenen hebben. Wat de kwestie zelf betreft, waar wij o.a. den Vertegenwoordiger van de Ned. Bank en van Van Gend cn Loos op de kiezers lijst aantroffen, houden we ons niet verwon derd hebben ook den vertegenwoordiger van Peek en Cloppenburg er op te vinden. Ged. Staten zullen later het geval wel nader .uitpluizen. Het voorstel ter reoonstructie der positie van de "adjunct-inspecteurs en tot verliooging dor salarissen Van deze ambtenaren, docer den Voorzitter, als hoofd der politie aange bracht, ontmoette bij sommigen dit bezwaar, dat men het liever zag behandeld bij het praeadvies, dat B. en Ws. zullen moeten uit brengen op het verzoek der politie.ageaiten om salarisvorbetering. Prof. Heeres voerde dit argument aan, dat steun vond hij de hoe pen Korff en Sijtsma. De laatste meende, dat de burgemeester de paarden toch achter den wagen had gespannen. Hij heeft pas een stel nieuwe jonge adj.-inspecteurs benoemd, nadab de oude ervaren menschen zijn weg gegaan en komt nu met salaris.verheoging. Eenig uitstel zou volgens hem, aanbeveling verdienen, omdat de burgemeester dan. nog eens kon overwegen of het niet wensohelijk zou zijn de adjunct-inspecteurs te zoekén riit de besten der agenten. Dit denkbeeld werd warm toegejuicht door den heer Pera, die, wat in dit verband wel éen beetje vreemd aandeed, toch met het voorstel meeging. Niet alzoo de heer Van der Eist die voor het instituut adjunot.inspecteurs absoluut niets voelt, zoodat hij straks over artikel één der nieuwe regeling stemming vroeg en zioh er alleen tegen verklaarde. De Voorzitter, die het reoruteeren van adj.- inspecteurs .uit het agentenkorps niet wen sohelijk acht, pleitte voor zijn regeling haast en kreeg ze er ook met gemak door. Voor de drie jongeren onder deze ambtenaren, die oen blauwen Maandag in betrekking zijn, is hot een „bof" zoo maar ineens van f S50 op f1000 te worden gebracht. Zoo kwam men eindelijk tot de onlslag kwestie van een gehuwde onderwijzeres, den hoofdschotel van de agenda, waaraan de bij zondere belangstelling op de publieke tri bune ook te danken was. Er is over dit voorstel van B. 'en Ws. heel wat gesproken door vóór. en tegenstanders, maar men heeft elkander niet overtuigd. Men had, zcoals oen der Raadsleden vóór de zitting opmerkte, zijn stem reeds in den zak. Over de debatten zelf zullen wij hier ook niet uitweiden. Men kon over deze kwestie, die -n de Tweede Kamer en in de Gemeenteraden te Amster dam, Rotterdam en elders reeds ampel en broed is besproken, ook weinig nieuwsver tellen. Het heette in het debat, waarvoor wij naar ons Uitvoerig verslag der Raadszit ting verwijzen, steeds, dat men niet het principe wenschte te bespreken en toch hooft hier de bcginsclvraag: „Mag men de go- huwde vrouw het reoht ontnemen van be voegdheden, haar bij de wet verleend ge bruik te maken en haar verwijzen naar hét huisgezin, of heeft men haar vrij te latén in ieder bijzonder geval beoordeel end of zij een behoorlijk gebruik van kaar bevoegdheid maakt?" de grootste rol gespeeld. Daarom maakten de practischc bezwaren, die de heer Vergouwen, en de statistische gegevens, die de heer Aalberse aanvoerde, op de tegenstanders van het voorstel geen indruk en liet een der motieven van prof. Carpentier Alting, dat men onrechtvaardig zou handelen door hier te verbieden wat men reeds jaren ten opzichte van een andere vrouw toeliet en wellicht in de toekomst weer zóu moeten toelaten, de voorstanders koud. Eenige sensatie verwekte het, toen de wet houder van onderwijs verklaarde niet met bet voorstel van B. en Ws. te zullen meegaan. Er was in het praeadvies niet van een meerderheid of minderheid sprakeoningewij- den konden dit dus niet weten en men had het blijkbaar algemeen niet verwacht. De Voorzitter legde ten slotte zijn gezag ook nog in .do schaal voor liet voorstel. Wanneer de Raad het afstemde, zou er van B. en Ws. nimmer een voorstel te wachten zijn do betrokken onderwijzeres uithoofde van het verkrijgen van een groot gezin te ontslaan, zei de hij. Van weerskanten werd er wel opgemerkt, 'dat het geen partij zaak Wag en toolido stemming was zuiver links tegen rechts en zoo werd het vcorstel met 17 tegen 13 stem- men verworpen. B. en, Ws. zijn in den laatsten tijd niet ge lukkig met hun voorstellen. In de vorige vergadering wees de meerderheid hun prae. advies inzake het politie.adres af, nu viel dan het uitnemend door mr. Aalberse en wethouder Vaoi der Lip verdedigde ont slag-voorstel weer. Is het verleden jaar al niet bij de behan deling der - begrooting gezegd, dat bij dé tegenwoordige samenstelling van den Raad het College van het Dag. Bestuur niet een juiste weerspiegeling van dit lichaam geeft? En dan heeft men zooiets te wachten WÜ vernamen, dat de heer Kofrevaar in het College van B. en Ws. tot de voorstan ders van het voorstel behoorde; ware hij te genwoordig geweest, dan zou hij hoogstwaar schijnlijk vóór gestemd hebben. Daar staat echter tegenover, dat de heer Bots zich aan vankelijk aan de zijde van den heer Van Hamel moet geschaard hebben. Het laatste punt der agenda: Verzoek van de afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers, om de kosten van liet genees kundig attest ten behoeve van zieke onder wijzers voor rekening der gemeente te nemen, moesfc wegens het late uur worden uitge steld. Vermoedelijk zullen B. en Ws. daarover ook nog wel eenige harde noten te kraken krijgen Leaden, 20 September. Het ,,Bat. Nwsbl." verneemt uit Ne derland, dat van ministerieel© zijde stap- pen gedaan worden tot opheffing van de opleiding van onvermogende Indo-Europee- sche jongens bij de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden. Woensdag 2 Ootober des avonds zal de nieuwe Geref. kerk te Leimuiden, in ge bruik worden genomen. Ds. C. S. van der Voet, de predikant der Gemeente, hoopt een inwijdingsrede te houden. Voor het examen vanwege de Ver- eeniging tot Veredeling vii het Ambacht in Den Haag is o. a. geslaagd als meubel maker-gezel A. Hartog Bzn., te Waddinx- veen. Voor het examen voor de hoofdakte is in Den Haag geslaagd mej. J. W. Amesz, van Gouda. Men deelt aan ,,De Ned." med'e, dat, toen Dinsdagavond in Den Helder de sociaal-democraten, die te 's-Gravenhage aan de kiesrechtbetooging hadden deelge nomen, per spoor terugkwamen, zij aan het station werden opgewacht door een zeer. talrijke menigte marine-matrozen en mariniers, waarna men gezamenlijk, on der het. zingen van socialistische liederen, de stad introk. Op de ontwerp-begrooting der ge meente Utrecht voor 1913 is een post van f 1500 uitgetrokken voor het bewaren van het historisch schoon der stad en de be vordering van het artistiek bouwen. De heer A. R. Witkop, inspecteur Voor den algemeenen dienst bij den Raad van Toezicht voor de spoorwegen, is over leden. Z. K. H. Prins Hendrik heeft giste ren, vergezeld van den heer L. W. Groene- veldt, intentant van het Paleis en do mein Soestdijk, ten gemeentehuize van Baarn een bezoek gebracht aan den burge meester van die gemeente, F. F. baron dfAulnis de Bouroudll. De Vereenigmg Voor Christelijk-Na- tionaal Schoolonderwijs heeft, zoo wordt aan „De Ned." gemeld, in haar te Utrecht gehouden algemeene vergadering na een rede van haar voorzitter, prof. dr. J. Woltjer, over: „Het voorstel d>er Grond wetscommissie inzake het lager onderwijs", na gehouden discussie, de wenschelijkheitl van enkele redactiewijzigingen daargelaten, haar hartelijke instemming met dat voor stel der Grondwetscommissie uitgesproken. Aan de Gemeente-secretarie te Haar lem is tot commies-redacteur benoemd mr. J. P. van Rossum, van 's-Gravenhage. Morgen zal de burgemeester van Am sterdam, jhr. mr. dr. A. Röell, van zijn reis naar Zwitserland teruggekeerd, zijn gewone ambtsbezigheden hervatten. In de gisteren te Utrecht gehouden Raadszitting wercl op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mej. J. M. Gleuns, als leerares in het rekenen en de meetkuu- de aan de H. B.-S. voor Meisjes. Voor de nieuwe kerk der Ned.-Herv'. Gem. te Bussum is, zoo meldt „De Ned.", aan ds. B. J. van Heyningen een gift van f 15,000 ter hand gesteld. De heer C. W. Wüstenhoff, sedert 1898 wethouder van Hilversum heeft het voornemen te kennen gegeven als zoodanig met 1 October om gezondheidsredenen te be danken en het volgend jaar als Raadslid zijn mandaat neer te leggen. De gemeente-begrooting van Zaan dam voor 1913 wijst als eindcijfer in ont vangst en uitgaaf aam f 759,9»09.90è of ruim f 35*000 meer dan voor 1912 is be groot. En ondanks die vermeerdering kun nen B. en Ws. voorstellen de inkomstenbe lasting f 6000 lager te ramen. Heb schijnt er dus met de financiën van Zaandam iete beter voor te staan. Enkele ambtenaren zullen daarvan vermoedelijk dadelijk profi teered Voorgesteld toch wordt, de jaarwedden te verhoogen van: den commies bij den gemeente-ontvanger met f 300; den hoofd commies ter Secretarie met f 600; de com miezen ter Secretarie met f 200, f 300 en f400, naar gelang van uienstjaren; de ad junct-commiezen ter Secretarie met f 200 en £300; de klerken ter Secretarie met f 100 en f200; den concierge van het ge meentehuis met f 150; den controleur der belastingen met f 500; de hoofden van scholen met f 100; den boekhouder-te eike naar bij openbare werken met f 200. En voor de meeste titularissen staan er volgende jaren nog meer verkoogingen voor de deur, omdat niet allen direct hun maximum krijgen. Alleen voor de jaarwedden van het personeel van den ontvanger en de Secre tarie is f 4000 meer noodig. De straatverlichting za)l f 1200 meer eisohen en de reinigingsdienst 1600 meer, terwijl voor den ontsmettingsdienst ook f 1600 meer noodig is. Aan belooning voor buitengewone politiediensten wordt f 1000 meer uitgetrokken. De jaarwedden van het onderwijzend personeel bdj het lager onderwijs zal f 2100 meer eischen en bij het middelbaar onderwijs f2200 meer. De handels avondcursus vraagt f 1300 meer. Tetaal wordt aan uitgaven meer ge raamd f49,000, terwijl op eenige uitgaaf posten f 13,600 minder wordt geraamd, waaronder f7900 tot dekking van een te kort op de begrooting voor de gasfabriek. Alzoo zal f 35,400 meer uitgegeven worden dan in 1912. -De Mederlandsche Bank zak eerstdaags een begin maken met de uitgifte van een verbeterde uitgaaf van de in omloop zijnde bankbiljetten van f 10. De nieuwe bank biljetten hebben een frisscbe tint, de onder druk aan de voorzijde Is duidelijker, terwijl het watermerk lager geplaatst Is dan van de thans In omloop xtJnde biljetten. De bil jetten zyn gedagteekend 1 Mei 1912 enlatsr. HAARLEMMERMEER. Een paard van den landbouwer Yan Wijk, aan den Hoofd weg, nabij Hoofddorp, schrok, terwijl men er gisteren mede in het land reed, bespajr- nen voor een driewielige kar, en sloeg op hol. Het paard rende, met de kar achter zich, het land uit, het erf over en daarna den Hoofdweg op naar Hoofddorp, alwaar het bij den molenaar De Koning het erf op ging en tot stilstand werd gebracht. Yan de kar was nog maar een heel klein gedeelte aanwezig. Onderweg zag men zoo hier en daar een stuk liggen. De meeste schade is aangericht op het erf van Yan Wijk zelf, terwijl ook de kar totaal vernield is. Een wonder mag het genoemd worden, dat er geen persoonlijke ongelukken bij plaats gehad hebben daar er juist nogal wat kinderen op den weg speelden. Onder begunstiging van prachtig weer maakten de leerlingen dér hoogste klassen der Ohr. School te Nieuw-Vennep Donder dag een uitstapje naar Artis. 's Morgens vertrokken de kinderen met den eersten trein van Nieuw-Yennep en keerden des avonds te zee uren terug, na een dag van leerzaam genot. Yele ouders waren bij te rugkeer aan het station aanwezig Bij een rijwielhandelaar, alhior, wer den twee rijwielen gestolen, waarop de die- Ven zich in vollen ren in de richting van Leimuiden verwijderden. Later zijn zij, op verzoek, per telefoon door den handelaar gedaan, door de politie te Nieuwkoop aan gehouden en opgeborgen. Het zijn oude be kenden van de justitie. HILLEGOM De Bloemibollenbeurs alhier werd gisteren door even honderd personen bezocht. Handel was er zeer weinig. De arbeider G. v. N., alhier, die reeds werd verdacht rich schuldig te hebben ge maakt aan diefstal van bloembollen ten na- deele van den bloemist G. v. B., in deze ge meente, werd gisteren door den gemeente veldwachter F rij line k aangetroffen in de schuur van genoemden bloemist, in 't bezit van een zak, blijkbaar met het doel om dief stal te plegen. De man werd aangehouden en ter beschikking der Justitie, naar het Huis van Bewaring te Haarlem overge bracht. KATWIJK AAN DEN RIJN. Niettegen staande het reeds vrij laat in liet seizoen is, hadden wij gisteravond nog een Turf marktconcert en was een zeer groote me nigte in den omtrek van de muziektent aanwezig. Met het weer trof men 't bijzon der, en ook de muziek, die ten gehoore werd gebracht, was goed; sommige num mers waren zelfs zeer goed. De leden van ons Muziekgezelschap deden bepaald hun best, en gaven blijk, dat sedert de vorige uitvoering weder flink gestudeerd was. De directeur, de heer Bohlen, houdt er van om 7/>oveel mogelijk met nieuwe num mers te komen en dan nog alleen, wanneer die er goed inzitten,. En dat deden zij gisteravond weder bij uitnemendheid; het was een schoone avondj waarin veel werd genoten. NOORDWIJK. Zooals wij al eer gemeld hebben, herdenkt onze gemeentebode, tevens havenmeester, de heer L. A. H. Yermeulen, heden den dag, dat hij vóór 25 jaren in dienst der gemeente kwam. Eerst was hij chef-veldwachter, doch nu is hij al ongeveer zeven jaren gemeentebode. Hedenvoormiddag werd hij opgewacht in 's burgemeesters kamer op het. Raadhuis. Daar waren, behalve de burgemeester* ook wethouder Yan der Meer, de gemeente secretaris, de gemeente-ontvanger, de ge* meente-bouwkundige en de ambtenaren ter Secretarie ter begroeting aanwezig. In hartelijke Bewoordingen wenschte. dé burgemeester den jubilaris geluk. De jaren gaan voorbij als een schaduw, doch er staan op de levensbaan van die mijlpalen, waar men even rust, om een terugblik te werpen op de jaren, die voorbij gingen. Zoo'n mijlpaal had naar spr. opmerkte de oude Yermeulen nu ook bereikt. Hij mocht met voldoening op de kwart-eeuw, die hij in gemeentedienst heeft dborge- bracht, terugzien. Zijn superieuren toch.' konden altijd over hem tevreden zijn. Spr. hoopte, dat hij nog vele jaren in staat mocht wezen, met gelijken ij\er en gelijke toewijding de gemeente te dienen. De bur gemeester deelde hem mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, den grijzen jubilaris de eere-medaille van de Oranje- Na-ssau-orde in zilver te verleenen (bij Koninkl. besluit van 12 dezer). Daarna reikte de burgemeester den go- decoreerde namens B. en Ws. een ènve* loppe met inhoud over. Toen werd hij verzocht in zijn bodeka mertje. Daar werd hem, bij monde van den gemeentesecretaris, door dezen, den gemeente-ontvanger, den gemeente-bouw kundige, de ambtenaren ter Secretarie en de concierge (mej. Q. Duivestein) van het Raadhuis, een mahoniehouten cylinder* schrijfbureau aangeboden. Do secretaris sprak den wensch uit, dab hij nog langen tijd de administratie, dw, hij voor de gemeente te verrichten heeft, gezeten aan dit bureau, met opgewektheid, zou kunnen voeren. Als persoonlijk blijk van sympathie werd. hem door den burgemeester nog eon bureau-, stoel passende bij het bureau aange boden. jubilaris onder den indruk van zóó; talrijke blijken van waardeering, dankte mob eenige woorden allen, die hom dozen dag tot een cuivergietelijkon hebben gemaakt; tob een dag, waaraan hij nog lang met genoegen) zal terugdenken. De heer Vermeulen mocht den dag verdek te midden zijner familie doorbrengen. Ook daar mocht hij op velerlei wijzen onderving den, dat hijg te Noord wijk vele vrienden! heeft. Van den toren van het Raadhuis en ook uit enkele particuliere woningen wapper dé de driekleur ter eere van den eenvoudigenj gemeentebode. Gisteravond had in „Het Hof vain! Holland" de jaarvergadering plaats van heb departement Noord wijk der Maatschappij van) Nijverheid. De hoeren O. M. van der Lee en A. Jw Overmeer, die nan de beurt van aftredingi waren, werden herkozen, respectievelijk als penningmeester en lid der Commissie van' Toezicht. [Wegens den ongunstigen toestand der geld-: middelen zullen de uitgaven tot het hcogsb noodige beperkt moeten worden. Met blijd schap herinnerde de voorzitter aan den posti van f 100, waarmee de subsidie van heb Rijk vermoedelijk verhoogd wordt. In ver* band hiermee zal den betrokken inspecteur de dank van het Departement worden be. tuigd. De lessen aan den nieuwen cursus zul* len aanvangen op Woensdag 2 Oct. a*,., en jvel in het nieuwe lokaal boven het po litiobnreel. Nieuwe leerlingen moeten zich onderwar* pen aan een toelatingsexamen. TER-AAR Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot veldwachter alhier A., G. J. Brouwer, marechaussee eerste klasse te Borger. De benoeming geldt een tweeden gemeente-veldwachter, wiën als standplaats Korteraar zal worden aangewezen en die met ingang van 1 November a.s. in functie zal treden. WOUBRUGGE. Gisteren arriveerde heb detachement pontonniers, ten westen .van het Paddegat, nabij het Brasemermeer een water, ongeveer 150 meter breed. Een viertal ponten, ieder vervaardigd van twee aan elkaar verbonden gegalvaniseerde vaar-, tuigen en twee aanlegsteigers of landhoof- den waren spoedig vervaardigd en in ruim éón uur was de geheele troep overgeoet.. Het ongewoon militair schouwspel trok heel wat belangstellenden. Heden zou een oefening gehouden worden aan het Aarkanaal te Ter-Aar. ZOETERWOUDE. De eleotriscbe straal Verlichting heeft gisteravond aan den

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1