r 16129 Donderdag 19 September. A°. 1912. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. )it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Kunst, letteren, enz. Aeademienieuws. LEIDSCH DAG-BLAD PRIJS DER ADVERTENTIES; 7an 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letten naar jaatsraimte. Eleiae adyertentiën Tan 30 woorden *0 Gents contant j elk Intal woorden meer 10 Gents,— Voor het inoaeseeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per week 9 Gents per 3 maanden 1 J J f 1,10, Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1-65. Leiden, 19 September. Ons bereikt de doodstijding van twee [hier zeer bekende personen, nl. van den er J. F. Schnaar, ond-leeraar M. O. en jatst directeur van het H„ G.- of Arme fees- en Kinderhuis aan de Hooglandsciie jerkgracht, die hier in den ouderdom van jaren overleed; en van den heer-A. J. J. nclair de Rochemont, in leven hoofdoom- P5 ter Gemeente-secretarie alhier, tevens cretaris van den Militie- en Keurings- Lid, die in Den Haag op 53-jarigen leef- |d is ontslapen. In de Pieterskerk, alhier, had gister- fond de dank- en bedestond plaata, welke llken jare na de ,,Unie"-oolleote wordt houden. Als voorganger trad voor een frij groote echare op ds. J. Douma, pred. de Geref. Kerk te Watergraafsmeer, eger te Leiden, die als uitgangspunt zijn rede koos Nehemia 2: lSb. >e collecte in de kerk voor de scholen iet den Bijbel alhier bracht gisteravond f 68.61$,. tegen f 42.82 het vorige ar; vormende tot dusverre met het aan i huizen ingezamelde f 663.10 tegen f 637.25 11911. Aan nagiften, waarvoor het looaal- nité (correspondent de heer F. Uitten- >ek, Witte Singel) zich ook nu aanbevo- In houdt, kwam verleden jaar in f 30. Ter gelegenheid van het 12$-jarig Oesterfeest van den eerw. adviseur van [en N. R.-K. Volksbond, af deeling Leiden, len weleerw. pater C. L. M. Zuidgeest, D. F. M., op Zondag 22 Sept., zullen alle 'Ondsleden in het Bondsgebouw tegen- 'oordig zijn, waar het dagelijksch bestuur en jubilaris tegen kwart voor éénen zal innenleiden, onder fanfares der harmonie lt'.-Gregorius. Dan zal er een welkomstlied oor allen aangeheven worden, waarna de oorzittér, de heer W. de la Ravière, een oespraak zal houden. Hierna zullen de leide zangvereenigingen St.-Cecilia'' een feestgroet zingen. Dan volgb de aanbie- ing van een huldeblijk en een Feest- narsch gecomponeerd door den directeur, en heer P. M. Smeele, welke marsoh adelijk uitgevoerd zal worden. Nadat dan log een Feestcantate door St.-Cecilia" tal gezongen zijn wordt voor de Bondsle- len de gelegenheid opengesteld den jubi- aris te complimenteeren. Onder voorzitterschap van den heer ielstra, schoolopziener in het arr. Lei en, is gisteren te Utrecht de jaarlijksche ergadering gehouden van de Vereeniging an Arrondissement-schoolopzieners. Na floop van de gewone werkzaamheden ©rd uitvoerig gesproken over de voor- bellen ter herziening van de Leerplicht wet., waarbij de discussie werd ingeleid foor den Schoolopziener te Steenwijkden leer Van Gilse. De discussie leidde, als in 905 tot de benoeming van een commissie, ie hierover rapport zou uitbrengen. De vergadering werd ook bijgewoond Icor den heer Ketelaar, oud-schoolopzie- 'er in het arr. Hilversum. De wensch werd uitgesproken, dat hij, dien men met eedwezen heeft zien heengaan, ook later log als gast menige vergadering zou mo len bijwonen. Op de negende lijst van de 34ste jaa-r- ïollecte met den Bijbel komt Warmond tor met f 66.44. De classis 's-Gravenhage der Geref. lerken heeft peremptoir geëxamineerd in met algemeene stemmen toegelaten tot «en Dienst des Woords en der Sacramen- en den heer D. Sikkel, beroepen predi kant te Leidschendam! Vanwege het hoofdbestuur der Poste- ijen en Telegrafie werd gisteren o. a. aan- >esteed het herstellen en verbeteren van ïen lijn langs den spoorweg Apeldoorn— Wenter en het uitvoeren van de daarme- le in verband staande werkzaamheden. Minste inschrijver de heer H. Baas, te ^addingxveen, voor f 2222. Bij beschikking van den Minister van oudbouw, Nijverheid en Handel is voor lot tijdvak van 1 October 1912 tot en met 0 September 1913 benoemd tot tijdelijk ooraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool Aalsmeer de heer B. Raptsehinsky, te sterdam. Prins Hendrik, vergezeld van zijn ffjudanfc jhr. v. Suchtelen v. d. Haere, 1 üi den avond van 26 September voor enige dagen naar Dobbin vertrekken. Nadat in de zitting der Tweede Kamer 'oternamiddag de heer Lieftinck als tijde- !rk voorzitter den nieuwen president jhr. r- Van Nispen tot Sevenaer had toege sproken en deze geantwoord had, deed 1 ttiededeeling van de samenstelling der ^i'ootingscommissies. Besloten werd, dat Donderdagochtend om elf uren de Kamer weder bijeen zou komen tot het trekken der afdeelingen, en het benoemen van commissies. Ten slotte deelde de voorzitter mede, aan de centrale sectie te zullen voorstellen Dinsdag a. s. om elf "uren in de afdeelin gen te vergaderen tot onderzoek van de Indische begrooting en eenige andere wets ontwerpen. Daarna, doch niet vóór 1 Octo ber, zal begonnen worden met het afdee- lingsonderzoek van de Staatsbegrootang voor 1913. De vergadering werd hierna gesloten. Het bestuur van de afd. Den Haag van de Yereenigmg voor Vrouwenkiesrecht heeft het initiatief genomen tot het vor men van een club, waarvan elk der leden op zich neemt éénmaal per maand een ver gadering van de Tweede Kamer bij te wonen. Verscheidene dames zijn uitgenoo- digd, deel uit te maken van deze club. Voor plaatsen op de gereserveerde tribune zal worden gezorgd. H. M. de Koningin heeft het kruis van verdienste in zilver van de Huisorde van Oranje toegekend aan Hr. Ms. adju dant-onderofficier-ordonnans G. A. Mallée. Men schrijft aan ,,De Tel.": Met niet geringe verwondering is uit de begrooting van 1913 voor Haarlem geble ken, dat daarin wordt voorgesteld het sala ris van den reeds 67-jarigen politie-com- missaris aldaar met f 500 te verhoogen, ter wijl de gemeente-ambtenaren op 65-jarigen leeftijd hun pensioen moeten nemen. Den commissaris, die rijksambtenaar is, daartoe noodzaken, kan de gemeente niet, niettegenstaande zij hem, hoewel daartoe niet verplicht, in de pensioensverordening als pensioengerechtigde heeft opgenomen. De heer-v. d. Kamp heeft eenige maan den geleden reeds voorgesteld den commis saris zijn volle, nog niet verdiende pen sioen toe te zeggen, wanneer hij voor een bepaalden datum aan de Koningin zijn ont slag zou hebben gevraagd. Daarvan kwam toen niets en thans krijgt men plotseling het voorstel om zijn salaris mét f 500 te vermeerderen. Het is een publiek geheim, dat dit voor stel nog is uitgegaan van den afgetreden burgemeester ©n men is nieuwsgierig naar de houding, die het tegenwoordig dage lijksch bestuur daartegenover zal innemen. De berichten omtrent den toestand van vice-admiraal Hoekwater luiden iets gunstiger. De uitslag van de gisteren gehouden stemming voor den Raad van Schiedam ia de volgende District II (vacature-De Jong). Uitge bracht 869 stemmen. Van onwaarde 62. Geldlige 807. Daarvan verkregen de hee- ren W. v. d. Hoek (S.-D. A.-P.) 323, J. A. M. Meijer (R.-K.) 325, H. O. Teunissen (Chr.-Hist.) 159 stemmen. Aldus herstem ming tusschen de heeren Van der Hoek en Meijer: District III (vacature-H. van der Drift). Uitgebracht 1285 stemmen. Van on waarde 58. Geldige 1227. Daarvan verkre gen de heeren J. Duikelaar (S.-D. A.-P.) 601 en G. Dubbelman (A.-R.) 626. Alzoo gekozen de heer Dubbelman. Vacature-W. C. Gerlach. Uitgebracht 1285 stemmen. Van onwaarde 58. Geldige 1228. Daarvan verkregen de heeren T. van Es (Chr.-Hist-) 600 on W. van der Hoek (S.-D. A.-P.) 627 stemmen, Alzoo gekozen de heer Van der Hoek. Te 's-Hertogenbosch is in den ouder dom van 70 jaar overleden mr. A. II. Sas sen, oud-raadsheer in het Gerechtshof, aldaar. Daar de ouderlingen en diakenen der Ned.-Herv. Gem. op Urk allen ontslag genomen hebben, zijn nu als kerkeraad1 op getreden: ds. H. Snel, predikant te Urk, voorzitter; ds. G. D. Goedhuis, te Hoog- karpsel, ds. C. T. Cramer von Baumgar- ten, te Hoorn, en de heer I. C. van de Blccquery, te Hoorn. Zij zijn door het classicaal bestuur daartoe aangewezen. HAARLEMMERMEER. Op de monstering van paarden, gisteren te Nieuw.Vennep hij het café Stapel door den handelaar Herz ge houden, werden 4 Stuks aangeboden, waar van geen werd verkocht. Te Hoofddorp werden er 2 aangekocht. Prijzen van f350 tot f575. Een paar mannen, die gistermorgen te Nieuw.Vennep hadden loopen bedelen, liad- den des middags zooveel sterken drank ge bruikt, dat de een voor dood- aap den weg lag, onder de hoede van zijn drinkgenoot. De een werd op een kar gelegd, terwijl dö voldwachteir L. den ander hij den arm nam. Onder grooton toeloop Werden bedden naar de arrestantenlokalen vervoörd en daar op gesloten. Bij fouilleering werden een paar flesschen spiritus gevonden. De milde gevers aan bodelaarsvolkje konden zien, hco het gegevene besteed, wordt. HILLEGOM. Aan de zandsteénfabriek is de werkman v. K. tusschen de Jacobsladder, welke voor transport van zand gebruikt wordt, bekneld geraakt en aan een zijner boenen inwendig bezeerd. De geraadpleegde geneesheer adviseerde een rustpoos, van on geveer acht dagen. Ds. H. Elffers, ©m'.-pred. is alhier in den ouderdom van bijna 79 jaar overleden. Zijn.eerw. is te Haarlem geboren, genoot aan do Theologische School te Kampen oplei ding voor Geref. predikant en stond achter eenvolgens drie jaar te Herwijnen, negen jaar te Hillegom, en 22 Ys jaar te Wolf aartsdijk. Vóór 47a jaar had de overledene het eme ritaat aangevraagd. LISSE. Onder directie van de heeren Ba der en De Mooy en ten overstaan van no taris Overmeer, te Nieuw.Vennep, werd al hier gisteren de derde droge veiling gehou-" den vanwege de afd. Ldsse van het H. B.-G. De aanvoer was ditmaal minder dan met de vorige veiling, maar de handel was mer.' kelijk betör. Voor onderstaande soorten no teerden wij achterstaande prijzen, berekend per H.L.Murillo fll a f 12.50, La Reine f 2 a f4, Gele Prin£ f4 a f 6. Thomas MooTe f 14 a f17. Rose Gris de Lin f 2 a, f 3. La «Pirécieuse f 5, Chryselora f 6, Scar let Duo f 37, Rubra Maseima f 18, Grand Due f20, En Ornatu® f2.50, Bic Victoria rond, f 12. Deze prijzen moeten bovendien worden verhoogd met 10 pCt. voor kosten. KATWIJK-AAN-ZEE. Honderden men- schcn hadden zich gisteren van hier en el ders naar het kamp in den „Koestal" be geven, in de hoop, de muziek van het Vieirde uit Leiden te hooren. Zij moesten echter allen teleurgesteld heengaan, wijl de muziek teeds te Rijhsburg do troepen had verlaten. NOORD WIJK. AAN-ZEE. Over de beproe ving van do reddingsboot, zooals de oefenin gen gewoonlijk genoemd worden, kunnen we nog mededeelen, dat ook het lainden van de boot en het transporteeren naar het boot huis in do Schoolstraat vlot vim stapel liep. Bij Ihnjar tocht door do branding had men veel gemak van den zoogenaamden sleqpzak; die medeheipt, om recht vooruit to schieten. Bij het passeeren van de branding is liet de hoofdzaak, dat de boot met den kop in de zee op "wordt geroeid en gestuurd. En dat ging dank zij den bootsman, Dirk Admiraal, en den kranigen roeiers, heel goed. Tijdens de oefeningen aJrriyeerde cok nog de heör De Booy, secretaris van het hoofdbestuur van de N..Z.-H.-R. Als altijd, was ook de oude Engel Smit, lid van de Plaatselijke Com missie van Toezioht, op het strand tijdens de beproeving. Door de N. V. tot hotel-exploitatie „Rembrandt" is bij ondershandsche aanbe steding aan den heer W. P. de Vreede, al hier, de bouw opgedragen mn een groot pension van 60 kamers aan den Beethoven- weg in de Zuiderduinen. Het nieuwe pension komt te staan schuin achter „Clarenwijck", aan den Zuid-Boule vard. Directeur wordt de heer J. W. Spruyt, die al leen paar jaren pension „Rembrandt" aan den Rembrandtweg exploiteert. De mcoie Zuiderduinen lijken ons wel een geschikt terrein voor een pension, te meer, daar dit ten allen tijde vrij uitzicht biedt op de zee, zonder direct aan den boulevard gelegen te zijn. OEGSTGEEST. Gistefréin arriveerde hier. een detachement pontonniers, die met be kwamen spoed een brug sloegen over het Kanaal, bij „Het Giroene Kerkje". Toen men gereed was, kwam daar juist de infanterie uit Leiden aan met de stafmuziek voorop. Nadat deze de brug was g-epasseerd, werd die met bewonderenswaardige snelheid wear opgeruimd. Het militaire schouwspel lokte heel wat belangstellende kijkers. Van som mige momenten werden kiekjes genomen. 't Kan wel het laatste openlucht-con cert geweest zijn in Jit seizoen, maar dan was het er een bij uitstek, liet concert, dat „Orpheus" uit Leiden gisteravond aanbood aan de bewoners van „Rhyngecst". Laat ons eerst vermelden, dat de solo's, door den fluitist Jo Feitkamp voorgedragen, aller, heerlijkst klonken onder het nog groene dak van eiken en beuken, terwijl mej. Mulder hem op de piano op uitstekende wijze ac compagneerde. Aan beiden veel dank uit naam van allen, die hun spel aanboorden, en dat waren er niet weinigen! De overige nummerö van het programma kwamen vcor rekening van „Orpheus", en dit gezelschap kweet zich onberispelijk van die taak. Waar wij het een vorige maal een „tot weerziens" toeriepen, daar is het nu niet minder ernstig gemeend, als wij ver klaren, dat hernieuwde kennismaking den inwoners van Oegstgeest niet dan welge vallig zijn kan! TER.AAR. De uitslag Van de loting voor de Nationale Militie is voor deze gemeente als volgt: 1. J. de Rijk'; 2. W. van Tal; 3. 0. Dudink; 4. B. Vork; 5. W. Van Eyk; 6. W. van Woudenberg; 7. J. K. Molir; 8. iWj. Voet; 9. D. P. Hofstede; 10. M. Tensen; 11. P. v. d. Vlugt; 12. I.; Spek; 13. A. van. Smoorenb'urg14. ,\V. v. d. Pijl; 15. G. v. d. Hoorns; 16. J. van Eyk; 17. L. Eg berts; 18. H. P. Heemskerk; 19. M. A. Stdgter20. G. d. Sluis; 2L H. A. Bar- delmëyer. -jx - VOORSCHOTEN. Een buitenkansje viel gisteren eenigen Rijndijkbewonerrs ten doel. Op een Witte-Kruislot viel n.l. de hoofd prijs van de Staatsloterij, de f 100,000. Het zijn allen menschen uit den werkenden stand. WARMOND. Hedenmorgen omstreeks ze ven uTen, begon de militaire bedrijvigheid alweer in het dorp. Aan de losplaats werd aangetreden en de komst afgewacht van den generaal-majoor, waarna, andermaal de vlot- tenbouw begon. Twee vlotten of ponten wer. den geladen,- elk met cén wagenop één werden vier paarden geplaatst en op het vierde dat, voor steiger of hoofd gediend had, voeren af met den generaal.majoor eenige officieren en manschappen in de richting Kagermeer, om de Haarlemmermeer te be reiken. De paarden, clie op den Heeronweg voor do R.-K School, waren geplaatst, werden voor de wagens gespannen en trokken over Led den in die richting. Bij de oefeningen hedenmorgen werd nog een soldaat dcor vallend materiaal vrij ern stig aan den voet gekwetst, en na voorloo- pig verbonden te zijn, naar bet Militair Hoe^ pitaal te Leiden vervoerd. Deze militair was voor de herhalings oefeningen onder do wapenen. WASSENAAR. Gistermorgen kwam de heer Gr. aan den Katwijksoheinweg tot de ontdekking, dat do jonge kippen, die hij onlangs had opgedaan, verdwenen waren. Ge durende een veertigtal jaren wanen daar langs den weg kippen gehouden, zonder dat het oog van de kippendieven er op gevallen was. In de vergadering van den Volksbond werden gisteravond tot nieuwe bestuursle den gekozen de heeren C. Raaphorst en G. v. Drunen. De heer G. v. Drunen werd gekozen tot voorzitter. Een huishoudelijk reglement werd aan "do goedkeuring der •leden onderworpen en vastgesteld. Do lieer C. v. Roodo deelde mede, dat hij een pïopar gandaclub.heeft gevormd bestaande uit hoog stens tien leden. Een tooncelvereeniging zal" worden opgericht.'Eenige jongelieden meld den zich reeds aan. WOUBRUGGE. De uitslag der loting vcor de Nationale Militie is als volgt: 1. R. Médrik; 2. J. A. de Vette; 3. A. van den BeTg4. C. van der Meer5. L. O. van der Geest; 6. J. van der Star; 7. M. Hoogenboom; 8. S. Goedhart; 9. W. Borst; 10. G. Blom; 11. P. Zonneveld; 12. D. Hoo- gendooTn; 13. J. I. van der Meer; 14. G. van Oostende; 15. J. Ncordam; 16. C. van Egmond; 17. J. G. F. Vromans1. ZOETERWOUDE. Gisiernamiddag sloeg in een onbewaakt cogonblik het paard, ge spannen voor den broodwagen van den brood, bakker Hoogeveen, in dc Wei poort, op hol. Hollende in de richting van den Rijn reed het een bespannen tilbury voorbij, waarin twee pörsOnen zaten evenwel zonder iets te beschadigen. Nog vóór de halte van het Staatsspodr wist de aldaar surveilleerendc veldwachter Deegenaars hot woeste dier tot staan te brengen en aan den verschrikten, bestuurder te overhandigen. De heeren S. van Groningen, piano, en Osc. Eberle, violoncel, zullen 18 October en 29 November a. s. in de kleine Concert zaal der Stadszaal alhier twee kamermu- (Z-iekavonden geven, waaro-p ten gehoore gebracht worden oude en nieuwe sonaten vcor violoncel en piano. Verschenen is het jaarverslag over 1911 en de verslagen -der commissies van den Algemeenen Nederlandschen Bond „Vrede door Recht", waarin tevens opgenomen*de statuten en de lijst vau bestuurderen en leden. De directeur voor Nederland van The British, Foreignand Colonial Corporation Ltd., de heer Carel M. de Vries Jzn., te Amsterdam, heeft een beknopte brochure geschreven over Practisohe wenken voor Methodische Geldbelegging. De directeur van het Christelijk rust- buis „Rust een weinig" te Putten op de Veluwe heeft een aardig propaganda-ge- schrift de wereld ingezonden. Het ge schriftje heeft tweeërlei bedoeling. Het wekt op tot steun der instelling, het geeft tevens den weg aan om plaatsing te erlan gen. Carus o-w a a n z i n. De Caruso-waanzin te Berlijn is reeds begonnen. Voor de drie gastvoorstellingen, die de hooge C.-held in de Kon. Opera zal geven, zijn, naar de „N. R. Ct." bericht, reeds dertigduizend plaatsbewijzen aange vraagd. De schouwburg kan evenwel slechts tweeduizend toeschouwers bergen. Dat zal een hooge koers worden. Wij ontvingen de navolgende zooeven ver schenen werken, waarvan de bespreking later volgt: J. B. Schuil. De Katjangs. Uitg. H. J. W. Bechty Amsterdam,. Anti-revolutionaire Knmerclub. Naar .,,De Standaard" meldt, is het bu reau van de anti-revol. Kamerclub als volgt samengesteld: voorzitter de heer G. A. A. Middelberg; 2d© voorzitter mr. H. A. van de Velde; secretaris de heer L. F. Duymaer van Twist; 2de secretaris de heer C. van der Voort van Zijp en penningmeester jhr. mr. H W. van Asch van Wijck. In plaats van dr. JKnyper. De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het district Ommen, noodig geworden door het ontslag van dr. A. Kuyper, zal plaats hebben op Woensdag 9 October. De stemming, zoo noodig, is bepaald op Maandag 21 October en de eventueele herstemming op Maandag 28 October a.s. tias ot ISlectriciteit In een klein, handig boekje, uitgave Van Mantgem en De Does, te Amsterdam, beeft de heer A. ten Bosch N.Jzn., nog eens do voo-rdeelen van eleotriciteit genoemd. Hij zegt: ,,De keuze tusschen een gasfabriek en een eleotrische centrale is voor vele gemeente besturen belangrijk. Het feit, dat in den laatsten tijd nog 7.00 dikwijls het reeds vele jaren bekende gas m.i. ten onrechte boven de betrekke lijk nieuwe licht- en krachtbron de elec- triciteit wordt verkozen, bewijst, diat eenige beschouwingen noodig zijn. Men is nog te weinig bekend met de voordeelen ran eleotriciteit boven gas. Wij kennen allen het spreekwoord „On bekend maakt onbemind'en dezq spreuk komt ons telkenmale in de gedachte, als wij hooren, .dat het nut en d© beschavende invloed der electriciteit onbekend zijn. Ik hoop, dat de lezer na kennisname van den. inhoud van dit werkje zich bij de keuze tusschen gas en electriciteit uit over tuiging aan de zijde der laatste zal scharen en zich niet uit onbekendheid "zal ovéfgciten aan haar verouderden tegenstander het gas. Gaat men iets in een winkel koopen, dan zal een verstandig mensch zich eerst over tuigen, dat hij voor zijn geld het best© krijgt, wat er bestaat; als men zich een verlichting wil aanschaffen, dient men toe te zien, dat men heb beste krijgt, wat men op dat gebied voor het minste geld kan bekomen. Er Wordt wel eens-beweerd, dat electri citeit zooveel duurder.is dan gas en dat de electrisehe verlichting daardoor niet binnen een ieders bereik valt. Dézo bewerihg kan worden weerlegd door de verklaringen van 200 inwoners van de gemeente Nijmegen aan den directeur van de electrisehe centrale aldaar afgegeven, die verklaarden, dat zij goedkooper uit waren met electrisch licht". Tuberculose en alcohol. Volgens d© officieele gezondheidsstatis tiek is de algemeen© mortaliteit in Frank rijk minder dan die in Spanje en Italië, maar hooger dan die in Duitsehland, Zwit serland en België en vooral in Engeland en Nederland. De tuberculose is de algemeen© oorzaak voor dezen toestand; het alcoholis me is de hoofdoorzaak voor de toeneming der tuberculose. Heb rapport eindigt met de verklaring, dat een verlaging van de mortaliteit slecht» verkregen zal kunnen worden door een wettelijken en socialen strijd tegen het alcoholisme. Cholern De ziekenoppasser van een Russisch stoomschip, komende uit Alexandria, is te Konstantinopel ernstig ziek; hij vertoont cholera-achtige verschijnselen. Ter ver va bi ging; van het kruit 11. Ten gevolge van de onbetrouwbaarheid van het „poudre B" dat reeds tot zooveel ongelukken aan boord van Fransohe sche pen aanleiding was, zal Frankrijk nu een proef nemen met Zweedsch kruit. Een Fransch vaartuig neemt op het oogenblik te Gothenburg 25.000 kilo Zweedsch kruit in. Leiden. De heer A. B. Droogleever Fortuyn, benoemd tot lector in de histo logie, hoopt deze betrekking te aanvaar den, met het geven eener openbare les op Woensdag-25 September .r. s. to kwart over tweeën in de collegezaal van professor iSolen, in liet Academisch Ziekenhuis al hier. Utrecht. Wegens gebrek aan gele genheid voor practisch werken worden voorloopig geen tandheelkundige studen ten meer toegelaten. Verscheidene moes-: ten reed» worden afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1