Eerste Kamer. Tweede Kamer. Burgerlijke StancL Vragen en Antwoorden. a 11 e ingediende financieele ontwerpen, behalve dan de Tariefwet, stil laat liggen. De „Middelburgsche Cou rant" geeft een lijst van de wetsvoor stellen, die nog van het vorige zittings jaar zijn overgebleven en voor afdoening gereed zijn; verder van diegene, welke nog niet eens in de afdeelingen zijn ge weest. En nu komen zegt het blad nog de voorstellen tot Grondwetsherziening en de drie wetsontwerpen naar aanleiding van het rapport der IneenschakeEngsoom- missie, benevens de andere aangekondigde voorstellen. Het blad vervolgt dan: Dat op de overladen agenda der Kamer nu nog een nieuwe last wordt gelegd, kun nen we niet anders beschouwen dan als een daad, uitgelokt door de aanstaande ver kiezingen. Voor behandeling zijn die voor stellen vooralsnog niet bestemd; wel als een soort verkiezingsprogramma. En we vreezen, dat dit geheele zittmgx- jaar onder den ban van die naderende verkiezingen zal staan. Een opmerking ten slotte nog over een onderdeel. De toenemende inkomsten van 's lands schatkist hebben de regeering genoopt nog eens nadrukkelijk de indiening van de Ta- riefwet te Verdedigen als een dringend noodzakelijk voorstel voor een duurzame versterking der middelen". Dat argument betreft echter slechts één der twee beweegredenen, waarop de Ta riefwet berust: de fiscale belangen. Maar de toelichting en verdediging van de wet loopt bijna uitsluitend over den tweeden grond: de bevordering van de kwijnende nijverheid. En nu is het zeer opmerkelijk, dat de Troonrede niets dan goeds weet te ver tellen van den toestand van handel en nij verheid, die ,,zich op bevredigende wijze bleef ontwikkelen", terwijl het scheep vaartverkeer in niet onbelangrijke mate toenam. Waarom moeten dan die handel en nij verheid nog geholpen worden door een Ta riefwet, die ze bovendien zelf zeer duide lijk getoond hebben niet te wenschen 1 Het „Ut recht sc h Dagblad" noemt de Troonrede saai en mat. Het werk van een Kabinet, dat moe is en afgewerkt; de uiting eener Regeering, die zich met moeite voortsleept naar het einde; zonder illusie, zonder veel hoop; gelaten en moedeloos. In de ,,T e 1." bespreekt ook de schrijver van het „Dagboek van een Amsterdam mer" de troonrede, waaruit precies blijkt hoe hij daarover denkt. Hij schrijft: 17 September. Si j'étais reineEn ze haalden me voor de zooveelste maal van mijn stille hei en uit mijn donkere bosschen dan zou ik zeggen Mijne Heerenl Het is mij heel onaangenaam weder u op Rooden Dinsdag om my vereenigd te zien. Ook in het af'geloopen jaar namen de be vriende mogendheden geen notitie van ons. De toestand van den landbouw is aller droevigst, want onze boeren klagen steen en been. Wat ze altijd' doen. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de koloniën, blijven op lofwaardige wijze dienstjaren, verzame len. Hun pensioen zal dlaarmede in over eenstemming worden gebracht. Ten gevolge van de sterke toeneming van 's Rijks middelen is er geld genoeg, waardoor eenige .nieuwe belastingen noo- diig zullen zijn tot duurzame versterking van 's Rijks schatkist. Tal van rapporten van de vele ingestelde Staatscommissiën, die nog moeten inko men, hebben onverwijld een punt van ern stige overweging uitgemaakt. Deze zitting zal heel wat van uw keel, tong en stembanden vergen, terwijl uw herkiezing allereerst uw aandacht blijft Vragen. En laat mij nu verder met rust. Ik verklaar de gewone zitting der Star ten-Generaal te zijn geopend. Het We en er Eucharlstiscli Congres. Burgemeester dr. Neumayer begroet den pauselijken legaat, kardinaal Van Rossum (In het midden staat Van Rossum, rechte van hem de Wecner aartsbisschop dr. No- gel, tegenover hem burgemeester dr. Neu mayer. Woensdag zullen in de openbare verga- dering ttwee leden van de Huishoudelijke oommissie en drie leden van de Gemengde commissie voor de Stenografie benoemd worden. De Kamer gaat daarna over tot het trek ken der afdeelingen. De vergadering gaat daarop in de afdee lingen tot het benoemen van de voorzitters en de ondervoorzitters en van de commis sie tot vaststelling van het adres van ant woord. De vergadering gaat uiteen tot Woens dagochtend te elf uren. Vergadering van Dinsdagnamiddag te halfvier. Voorzatter: J. E. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oye. De Griffier leest een Kon. besluit voor, waarbij do heer Schimmelpenninck van der Oye voor het zittingjaar 1912—'13 opnieuw benoemd wordt tot voorzitter van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal. De Voorzitter spreekt bij de aan vaarding van de eervolle betrekking, waar voor hy H. M. de Koningin en de Minister van Bmnenlandsohe Zaken, op wiens voor dracht de benoeming geschiedde, zijn eer biedigen dank betuigt, de verwachting uit, •dat de Eerste Kamer in het nieuwe zitting jaar wederom zal beantwoorden aan de roeping, die voor haar is weggelegd. Uit de woorden, heden uit den Koninklij ken mond vernomen, blijkt, dat naast die, welke reeds aanhangig zijn, wederom be langrijke wetsontwerpen in het vooruit zicht zijn gesteld en gewichtige besluiten aan u zullen worden onderworpen. Ik hoop, dat de Kamer de ontwerpen met gepasten spoed zal onderzoeken. Ter volvoering van de taak, dio aan de Kamer is toevertrouwd, meen ik op u aller medewerking te mogen rekenen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de Troonrede met een adres te beantwoorden. De Voorzitter benoemt tot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeren v. d. Maesen de Sombreff, Barge, Van Hardenbroek, De Boer en Lely. De Voorzitter verzoekt de commis sie zich Woensdag te kwart voor elven bij hem in de commissiekamer te vervoegen, ten einde zich te constitueeren. Vergadering van Dinsdagnamiddag. Tijdelijk voorzitter de heer Lieftinck., Openingsrede Voo rzitter. De Voorzitter, de heer Lieftinck, de vergadering openend, wijst er op, dat men voor zwaren arbeid staat dit jaar na een groote poos van rust, die voor velen geen rust was. Vele wetsontwerpen wach ten op afdoening en men hoopt, dat Vele daarvan zullen worden afgedaan. Maar het gaat niet zoozoer om het af doen van vele ontwerpen, dan wel om wet ten, die inderdaad in het belang van het land zijn. D'e wetten moeten gebouwd zijn op on ze vrijheid en niet daarmede in strijd zijn, willen ze voor ons volk van nut wezen. Spreker wenscht de leden de noodige kracht voor hun arbeid, eindigend met den wensch, dat er zegen moge rusten op hun arbeid. Staatsbegrootin g 1913. De Min. van E in ancien, de heer Kolkman, diende hierna de wetsont- w-erpetn betreffende de Staatsbegrooting voor 1913 in. Nominatie Voorzitterschap. Aan de orde is hierna het opmaken van een voordracht, EL M. de Koningin aa-n te bieden ter benoeming van een voorzitter voor het nieuwe zittingjaar. In het bureau van stemopnemen worden benoemd de heereai Aaïberse, v. d. VoorG van Zijp, Marchant en Roodhuyzen. Eerste oandidaat. Uitgebracht worden 83 stemmen, waar van op de heeren Van Nispen, Nijmegen, 50, Drucker 7, Goeman Borgesius 21 stem men, Loeff i stem, blanco 3 stemmen, van onwaarde 1 stem, zoo dat de eerste candi- daat is de heer Van Nispen, Nijmegen. Tweede candidaat. Uitgebracht worden 83 stemmen, waar van op de heeren De Geer 47, De Visser 5,. Drucker 7, Goeman Borgesius 20 stem men, Duymaer van Twist 1 stem en blanco 2 stemmen. Tweede oandidaat is dus de heer De Geer. Derde candidaat Uitgebracht worden 72 stemmen, waar van op de heeren Drucker 54, Goeman Bor gesius 14 stemmen, Roodhuyzen 1 Middel- berg 1, Bos 1, blanco 1 stem. Derde oandidaat is dus de heer Drucker. De voordracht zal H. M. de Koningin worden toegezonden. De vergadering gaat hierna uiteen tot Woensdagmiddag drie uren. ALKEMADE. Bevallen: E. D. L09 geb. Van Dam Z. T. van Veen geb. Mul D. M. van der Si ar geb. Turk D. J. van Zanten geb. Van der Wereld Z. en D. Overleden: C. H. Verhaar 18 m. Levenl. kind v. I». m. geri' van J. Terateeg en C. Hogenels. Anth. van Klink, echtg. van C. Bakker, 59 7. Ondertrouwd: L. P. van Amsterdamjm.25 j. en C. van Hameren jd. 23j. ALP HEN. Bevallen: M. de Waaijer geb. De Vries Z. P. v. d. Helm geb. De Ridder D. R. Hu sman geb. Snelooper D. W. Al. de Knegt geb. Viseer Z. Overleden: C. P. Burger, weduwe B. Hoogen- doom, 60 j. A. Boere, man van J Grobben, 47 j. Gehuwd: W. Roodenburg jm. 22 j. met M. den Hollander id. 21 j. BODEGRAVEN. Bevallen: C. A. v. Bekker geb. Murman Z. A. Hoogendoorn geb. Zaal D. C. N. Oosterom geb. Dijksman Z. J. de Jong geb. Bakker D. J. Agterot ueb Stolwijk Z. Overleden: D. Ouwendijk, gehuwd met A. Dongelmans, 74 j. S. van de Water, gehuwd met J. van Heijnmgen, 35 j. Gehuwd: D Heemskerk 20 j. en C. Verboom 22 j. K. Kuiper 33 j. en H. J. W. van Schuylen- burgh 28 j. H1LLEG0M. Ondertrouwd: W. A. F. Mark en E. W. J. Balvers. Th. F. Peters en G. P. Uiténda 1. Getrouwd: J. Rusutan en P. Prins. Bevallen: M. W. Philippo geb. Jansen Z. M. van Rooijen geb- Prins D. C. J. Kortekaas geb* Van Haa9ter Z. P. Waasdorp geb. Van den Berg Z. Th. E. M. Heeres geb. Kouwenhoven Z. Overleden: W. V een lm. A. Verhoog 56 j. S. M. Houwers 79 j. HAZERSWOUDE Bevallen: C. Koot geb. Ul,ee Z. C. J. van der Zwaan geb Lagerberg D. J. Smits geb. Van Leeuweo Z. C. P. Edelaar geb. v. d. Hulst D. J. M. Voskuil geb. Slootjes Z. Overleden: J. C. Snel jd. 80 i. Gehuwd: J. van Doom, weduwo. van RL A, Weijtmau, 61 j., en J. van Lent, wed. van Corn. Toor, 51 HAARLEMMERMEER Getrouwd: J. Bakker en J. O. J. van der Ban. B e v all e n: VV. Datema geb. Br ndenburg D. E. Duvel geb. Schreu9 D. E. Bruynesgeb. Van Oudenaarden Z. Al. J. Hill geb. Van yswgk D. N. deJon=jgeb Van der Walt Z. Overleden:!. C. der Linden 7 j. LISSE. Geboren: Aagje, D. van Gerrit van Pa-ijs en Aagje Moleman. Albertus, Z. van Chnslianus de V03 en Engelenia Mo'enkamp. Cornelia Jiicobus Alalia, Z van H Kortekaas en Antje van den Burg. Petronella Heiena Maria, D. van 'I h. Ruigrok en A. Elfenng. Gijsbertus Antonius, Z. van Th. van Veen en M. T Mey. Ondertrouwd: Cornells van der Leede en Maria Groen. NIEUWKOOP. Bevallen: A. Tijsterman geb. Verbrnggen Z. A. C. v. Huis geb. v. Vliet 'L. M. v. Capel geb. Van Leeuwen Z. L. M. Bol geb. Valkenburg D. W. Bakker geb. Cornelissen D. M. v. d. Haak geb. Tijsterman Z. TER-AAR. Bevallen: A. van Vliet geb. Goedhart D. M. A. P.ekelhoff geb. Vlasman D. Opgave van personen,- die zich te Leiden hebben gevestigd* H. E. Samshuyzen, Galgwater 5 A, chauf feur. H. R. ZijLstlra, Zijlsmgel 32, letterzetter. J. EI. van der Hoop, Oegstg-eestexlaan 4, Qandidaat-aïrtsr. G. Steenberg-en ën gezin, iWittelaJah 4, ech eepsklinkeir. D. Schatborn en gezin, Hansenstraat 40A, reiziger in boter. G. O. J. van Leeuwen, Breestraatj 139, ka. pelaajn. iW. van Buuiren, Oude "Vest 55A. J. Doove en gezin, Gasthujslaan, 11, gla- zenwasseher. A. E. X Piedboeuf, DoezastrAat 19, win keljuffrouw. H. van deir Horst van Lil,"Oude Singel 146, scheepsteckenaalr. A. J. van Dam en gezin, Raamsteeg 2, schipper. H. .WoltörS en gezin', Heyjisiusstraat 10, tij wi elherstell er. A. J. C. J. Timmermans, R..K. Liefdege sticht, Pelikaanstraat. N. van Dijk, SteensÜraat 35, apoth-ass. VISSCHERIJSCHÖOL TE IJMOIDEN. Te IJmuiden heeft de officieele opening plaats gehad der Gemeentelijke Vissche- rijschool, welke in de plaats getreden is van de door Staat, provincie, gemeente en particulieren gesubsidieerde particuliere visscherijsohoolwaarbij vele autoriteiten en genoodigden tegenwoordig waren, o.m. de burgemeester,, de wethouders en een gToot aantal leden van den Raad, de inge nieur, belast met het toezicht op het be heer der Visschershaven, do heer Canter Cremers, de voorzitter der Yereeniging -van Reeders te IJmuiden, de heer E. H. Hijmans, de hoofdinspecteur en de inspec teur voor de scheepvaart, de Heeren Mul Ier en Leffens, de heer J. van Scheers, voorzitter der commissie voor de visscherij- examens, de heer Roosendaal, inspecteur voor de vissoherij, de commissie van bij stand in het beheer der school, de heeren Broekmeyer, Maas en Poldermans, de di recteur der school,, de heer Duijckink Sanders en enkele benoemde leeraren der school. De burgemeester, mr. dr. Verloren van Themaat, heette de aanwezigen hartelijk welkom en herinnerde in zijn openingsre de aan de ontwikkeling Van het stoomvis- scherij'bedrijf en de hoe langer zoo meer op den voorgrond tredende behoefte om de practische kennis van het visschen aan te Vullen met theoretische kennis van de zee vaart en het stoomVermogen, daarop toe gepast, mede in verband met de toene ming van de stoomvaart en met de veilig heid ter zee. Hij wees er op, dat de oprichting der particuliere yisscherij school een gevolg is geweest van den drang uit de praktijk en uit dien hoofde niet zoo gereglementeerd kon zijn als wellicht in het behang der school wenscbelijk was. IJmuiden dat eigen lijk meer aangewezen was een voorhaven van Amsterdam te worden, heeft zich niet in die richting ontwikkeld; doch de stoomvisscherij heeft, er zich zoo uitge breid. dat. IJmuiden thans de grootste vis- scherijhaVen van het vasteland van Euro pa is geworden. Hij hoonte op de mede werking der reeders te IJmuiden voor Het HijwOnen vian het onderwijs, dat onder zoo moeilijke óïnstan digheden gegeven moet worden, en verklaarde daarmede de school voor geopend. De heer Van Scheers dankte, mede na mens de andere aanwezige regeeringsamb- tenaren, voor de uitnoodiging en sprak den wensch uit, dat de Gemeentelijke Vis- scherijsohool met haar leerlingen dezelfde resultaten op de examens mocht behalen als de opgeheven particuliere school. De heer E. H. Hijmans, namens het be stuur der Reedersvereeniging sprekende, zeide, dat het hem als voorzitter een aan gename plicht was eenige» woorden te spre ken ter gelegenheid van de opening dezer school. In de eerste plaats dan een woord van dank voor de uitnoodiging, die te lie ver werd aanvaard omdat zij blijk geeft van een bestaand en gemotiveerd vertrou wen, dat wij de noodige objectiviteit be zitten om personen van zaken te onder schei den. Immers, bij de toezending der uitnoodi ging kan en zal het u niet onbekend zijn ge weest, dat degenen, die hier als bestuurs leden de Reedersvereeniging vertegenwoor digen, vroeger deel uitmaakten van het bestuur van wijlen de vereeniging „Vissohe rij school". Uit den aard stelt de Reedersvereeni ging groot belang in goed vakonderwijs. Of dit onderwijs te danken is aan particulier initiatief, dan wel of 't wordt gegeven van wege de Gemeente, het is ons in onze kwaliteit even lief, mits het even goed zij. En waar de school in beide gevallen onder toezicht stond, respectievelijk zal komen te staan van den Inspecteur van het Middel baar Onderwijs te 's-Gravenhage en de toe komstige examinandi door dezelfde exami natoren^ zuil en worden geëxamineerd, be staat er allo reden om aan ta nemen, dat heb onderwijs in de toekomst even goed zal zijn als het in het verleden was. Zulks is te meer het geval, waar gij de geluk kige gedachte hebt gehad voor de commis sie van bijstand o.rn. te kiezen den heer Maas, den vroegaren directeur der parti culiere Vissche rij school; een man van wien men zeggen kan: „Nourri dans le sérail, il en connait les détours" en die voor den directeur der Gemeentelijke Visscherij- school een belangrijke steun kan en stellig ook zal wezen. Uitvoerig ging spreker daarop na wat door de vorige school tot stand gebracht was en wie zich in het bijzonder daarvoor verdienstelijk hadden gemaakt, o.m. de oud-burgemeester Weerts, de heer Botte- manne en wijlen de heer M. J. Schuite maker, om na een bemoedigend woord aan den directeur te besluiten met de beste wenschen voor da school. Vraag: Weet u ook hoe men hars van een gckleede jas, moet verwijderen? Antwoord: Uitwrijven met benzine en najwasschen met water en witte zeep. Vraag. Ik heb een bruingrijs oover- coat japon, waarvan in de voorbaan een. vlek van Eau-de-Cologne zit. Zou u of een uwer Vele lezers een mid del weten, om die te doen verdwijnen? Antwoord. Uw Eau-de-Cologne is niet zuiver geweest, anders wa<s er geen vlek ontstaan. Ze zal een of ander ver keerd bestanddeel hebben bevat. We ho pen voor u, dat de kleur niet uitgebeten is, want dan is er niets aan te doen. Probeer eens de vlek te verwijderen met benzine. Vraag: In een g*aze de soie kostuum heb ik pure koffie vlekken. Hoe kaji ik deze verwijderen Antwoord: Het zou goed zijn dat voor namelijk onze lezeressen eens goede nota namen van de doör ons gegeven recepten', ook al hebben ze die niet op het moment noodig. Hoe dikwijls hebben we al een mid del genoemd om koffie^ thee- en miri^kvlek ken ta verwijderen. Wij geven het nu nog eons: 2 deden glycerine, 9 deel en water en 1 deel geest van salmoniak; daarmede de vlek geruim en tijd nat honden en ten slotte afwasschen met gal zeep. Vraag: Zondt u mij kunnen mededeelcn, tot wien men zich moet wenden, om opge leid te worden voor examen schoonschrijven? Antwoord: Een cursus in schoonschrij ven wordt hier, voor zoover wij weien, niet gegeven. Er zijn echter wel onderwijzers en leeraren, die zulk een akte bezitten en er, dus wel les in kunnen geven. Daarvoor zult u de jnibriek advertenties moeten ge bruiken. V raag: Welke is de mooiste en naaste weg per rijwiel van Katwijk-aan-Zee naar Valkenburg (Limburg) en hoeveel K. M. Antwoord: Over Woerden, Mont- foort, ViOnen, Tiel, Druten, Nijmegen, Venlo. Afstand ongeveer 270 K.M. Vraag: Ik heb een broer dia op pensioen Is in don kost. Nu is hy drie maanden by my, zoodat ik. 40 gulden kostgeld krygt. Maar een week voor pensioen halen ls hy myn huls uit gegaan en ik heb geen 40 gulden van hem gehad. Zou u niet zoo goed willen wezen my inlichtingen te geven of daar wat aan te doen is? Antwoord: Niet veeL Het eenige wat u zoudt kunnen doen is om er eens met een deurwaarder over te gaan spreken. Misschien dat hy beslag kan leggen op zyn penningen. Maar dat kost geld 1 Vraag: Gaarne zou Ik van u vernemen of de heer P. Ooms, de bekende zwemmer, het Kanaal al eeDS is overgezwommen? Zoo ja, op wolken datum en in hoeveel tyd? Antwoord: Den Nederlandsciien Zwemmer P. L. Ooms is het nog nimmer gelukt het Kanaal over te zwemmen, evenmin als de Nederlander Ed. Meyer, die het ook reeds eenige malen probeerde. Alleen Webb in (1875) en Burgess (in 1911) hebben dat kranige zwemkunststuk volbracht*. Vraag: Ik ben in do Plaatseiyke Directe Belasting aangeslagen In de 5de klas, by «en inkom9n van f9.50 en moet betalen, /"19.35 Hierby ls een kind voor aftrek in aanmer king. Is nu deze berekening juist? Zoo niet, wat is de weg dit te verbeteren. Antwoord: Precies juist. Vraag: Wat wordt vereischt voor leertar in de Fransche Taal? Antwoord: Daarvoor moet u een examen, programma opslaan. Indien u daartoe wilt' opgeleid worden, informeer dan by een leeraar Fransch M. 0. die kan u de beide inlichtingen geven. Vraag: Daar sodert den laatsten stormde schoorsteen is omgewaaid en de huisbaai zegt: dan moet je maar eerst naar de bouw- politie gaan, zoo ls myn vraag of ik recht heb het van de hunr te laten maken? Antwoord: Naar de bouwpolitie gaan t« niet uw werk. Gy hebt alleen den huisbaas mede te deelen, dat de schoorstoen is omge waaid on verzoeken die to laten maken. In- dien uw huisbaas geen zin heeft, die schoor steen te laten herstellen, kunt gy hem daar toe «ommeeren en als hy dan nog niet wil kant gy het zelf In orde laten brengen en de kosten van de huur af houden. Qy moet dus eerst bewys van stfn onwil hebben. Vraag: Bestaan deJpersonen Buffalo Bill, de Amerikaan8che chef der verkenners en Nick Carter de detective? Zoo ja, zfln zy nogin<f& uitoefening van hun beroep en zyn die ver halen omtrent hen geheel of gedeeltelijk waar? Antwoord: Maar, waarde vriond, hoe kunt gy aan de waarheid twyfelen? Zyt gU zoo'n ongeloovige Thomas? Die menschen be staan natuuriyk allemaal. ZQ hebben een baantje en een vrouw en kinderen, huig- en telefoonnummer als g(j. Zy eten, drinken, slapen, en sukkelen met de meld, net zooala gy. Geloof ons het leven zelf ls altfjd nog vreemder dan het vreemdste boek. Hoo zou anders de uitdrukking In de wereld z(jn ge komen: a't Is complest 'n roman". Vraag: Verleden jaar 22 September ben ik in betrekking gekomen 's middags om 2 uur. Nu ga ik 22 a. e. weer weg en nu zegt mevrouw dat ze recht heeft om mU den ge- heelen dag nog te houden. Is dat zoo of mag ik om 2 uur weg? Antwoord: Gy zyt wel een vrouw van de klok. Maar in dit geval gaat dit niet ge- heel op. Zoo'n oerate dag telt niet rol mee. Dat is moer om kennis te maken en poli- hoogte te nemen. G(j moet dus 22 a. s. deo heelen dag blyven, tot het werk aan den kant is. Dan kunt gtf afscheid nemen. Vraag: Man en vrouw hebben eenigeu tyd goschelden geleefd. In dien tyd heeft dc voogdijraad een zoontje van hen naar een ge sticht gebracht. Nu zyn ze weer by elkaar en willen het kind uit het gesticht terug halen, waartegen zich echter een broer der vrouw verzet. Heeft hy daartoe recht? Antwoord: Als alles weer pais en vröe is en er dus aanleiding bestaat c_n het kind weer in huis te krfygen, kunt g" dit aan den voogdyraad vragen en desnoods a*u do recht bank een vordering tot h-rst6l in de ouder lijke macht indienen. Uw broer heeft alleen in zoover stom in het kapittel dat óz recht bank hem kan oproepen om over de terug gave van het kind advies te geven. Maar zelf over deze zaak beslissen kan hy niet Wend U dus tot den secretaris van den voogdyraad, mr. P. E. Biiöt. Vraag: Zoudt u zoo vriondeiyk willen zijn my het adres op te geven voor een Ryks jeneverweger of vochtwager, met bybehoorend boekje? Antwoord: Daarvoor behoort u te zyn ln een winkol van natuurkundige instrumenten waar wy toch ook zouden moeten Informeeren. Vraag: Op hoeveel is myn inkomen ge schat als ik voor ƒ2.20 aangeslagen ben in de belasting op bedrijf ei* andere inkomsten? Antwoord: op ƒ700 tot ƒ750. Vraag: Wy zyn met z'n drieön broers. De eerste is niet vrygeloot, maar ia afgekeurd, de tweede heeft gediend. Is nu de jongste vry. wegens broederdïenst. Hy moet in 1913 loten. Antwoord: De jongste ia vry. Vraag: By myn aangeven voor de militie heb ik verzocht vryatelling uithoofde van kostwinner, waarvoor mijn moeder op kamer no. 9 is ontboden tot het geven van inlichtingen. Ala lichaamsgebrek voor de keuring heb ik opgegeven hartkloppingen. Tot nog toe heb ik noch van 't een noch 't ander iets gehoord, terwyl aDdere lotelingen voor beide gevallen een oproeping hebben ontvangen. Nu is a. s. Maandag 16 September myn dag van loten, moet ik nu gaan of niet? Antwoord: Wy raden u aan nog een? op no. 9 te gaan informeeren. Dc heeor A. I. "Witmans Az. schrijft ons: Veroorloof mij ook oven een antwoord te geven, aan den gepensionneerden mili tair, die gold ter leen wil vragen op zijp pensioen (zie vraag en antwoord) in iJv tweede blad van gisteren.) 't Komt mij voor dat die gepensionneer- de er weinig aan heeft den raad te ont vangen, dat 't „het beste is zichzelf er door te slaan". De man heeft zeer waarsohijnlijk geld noodig en daarin is door de overheid voor zien, n.l. om hen die geld te goed heb ben, het pensioen, dat niet bij voorschot wordt betaald, maar aan het begin van eenig kwartaal over een vorig kwartaal, op gemakkelijke min kostbare wijze to helpen en wei bij de Gemeentelijke Baük van Leening. Het verwondert mij eenigszins dat blad blijkens het antwoord gisteravond aan een gepensio-nneerde gegeven hem juist daar wil zenden waar hij niet mag geholpen worden. De Wet verbiedt het verpanden of bc- leenen van pensioenen anders dan bij Gemeentebesturen, liefdadige of tot alge meen nut werkende instellingen, waarin Commissarissen der Gemeentelijke Bank van Leening alhier dan ook aanleiding vonden om, na overleg met de betrokken Ministers, aan den Gemeenteraad voor te stellen, bij verordening het beleenen van pensioenen mogelijk te maken. In de zitting van den Raad van 1 J1101 1911 werd het desbetreffend besluit go- nomen en sedert wordt aan de Leidsche in stelling, die volgens de wet van 8 Novem ber 1910 een instelling van algemeen nu is 'n gepensionneerde, die pensioen te vor deren heeft van den Staat of het Pensioen' fonds op min kostbare en gemakkelijke wijze jgeholpenu

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6