rr. 16126 Maandag 10 September. A0. 1912. (Eleze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. LEIDSCH DAdBLA PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. G-rootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Öents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.— Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURJlNT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 9 1.30. Franco per post 1.65. Het Congres voor godsdienst geschiedenis slaagde uitmuntend, maar. Toen. we een week geleden stonden voor kien tijd dat Leiden een 250 300 geleerden juïb alle deelen der beschaafde wereeld zou ontvangen, geleerden, die reeds eerder samenkwamen in Parijs, Bazel en Oxford, zal bij menigeen de vraag zijn gerezen: zal het deze dames en heeren wel in onze stille gemeente, die natuurlijk in geen en kel opzicht de vergelijking met de bovenge noemde steden kan doorstaan, wel beval len? Zal het er niet te stil, te eentonig, te kleinsteeds zijn De ontvangst-commissie zou wel haar best 'doen den vreemdeling zoo goed mogelijk te ontvangen, het organisatie-comité had alles puiictieel geregeld, 't bureau was zoo ingericht, dat niemand er ooit vergeefs behoefde aan te kloppen, doöh al te zamen konden zij de stad en omgeving niet aan trekkelijker maken, dan zij nu eenmaal is'. Het gemeentebestuur, met het hoofd der gemeente vooraan, zou ook wel zijn best doen, maar er groote geldsommen aan be steden dat kon het tooh ook al niet. Nu is het Congres weer voorbij en al heeft het weer helaas tot op den laatsten dag niet meegewerkt, toch ging er onder de leden van het Congres maar één roep over Leiden en de ontvangst aldaar. Men had er in onze door de historie ge wijde academie zoo rustig kunnen verga deren en werken, onze musea leverden zooweel studiemateriaal, dat het voor me nigeen een genot was er te toeven. De ontvangst was zoo gul en zoo gastvrij. (Franechen, Duitschen, Engelschen, Amp-" rfkanén, en uit welke laaiden er al meer waren, zij voelden zich zoo thuis in deze echt Hollandsche stad. Zij hebben het meermalen verzekerd dat zij de aangenaamste herinneringen mede arallen nemen naar hun woonplaatsen. Dit doet ons goed, en wij meenen het recht te hebben er met trots op te wij ten. Wij brengen onzen stadgenooten, die bot dit welslagen hebben mfedegewerkt, daarvoor gaarne dank, maar... het heeft ons tóch leed gedaan, dat men hot af scheidsdiner heeft gehouden in Den Haag. Moesten nu de vreemdelingen ten slotte tooh nog den indruk krijgen, dat Leiden niet in staat was aan allo behoorlijke eischen der gastvrijheid, tegenover geleer de en hooge personen te kunnen voldoen? Moeten wij ook den schijn daarvan op ons laden tegenover Den Haag of welke andere. Hollandsche stad ook? Een feestmaaltijd behoort nu eenmaal bij een Congres, wij hebben, den tegen- Woordigen Staatsraad, prof. C^penhèim, eens in vollen ernst hooren zeggen," dat het een zeer belangrijk deel er Van uit maakt, en nu zou het ons spijten, wan neer wezenlijk vaststond, dat er in Lei den geen behoorlijke gelegenheid was om de Congresisten aan een feestmaaltijd te verzamle-len. Men heeft het ons verzekerd, dat het, (wanneer het een diner is, waaraan 150 Ö00 personen deelnemen, toch inderdaad too is. Voor kleinere gemeenschappelijke maal- (HJden is hier wel gelegenheid en de tafel In bnze beste hotels wordt door fijnproevers geroemd'. De Foyer der Stadsgehoorzaal is geen èeibzaal, maar zij zou er met eenigen goeden ."Tril toch voor kunnen klaar gemaakt. Maar, Iteor zoo'n groot, diner is men hier niet ge porteerd werd ons gezegd. Als het waar is, Bpïjit- ditt ons en we zouden ook met het oog waarop willen vragen of het plan om aan de prinsessakade een grootsche inrichting te doen verrijzen, waarvan we in den laatsten tijd niet meer hoorden, door hen, die er tets voor over hebben Leiden in alle opzich ten voor den vreemdeling aantrekkelijk te maken, nog niet eens ernstig zou kunnen borden overwogen. Leiden, 16 September. Es. J. Ph. Makkink, beroepen bij de 'Bv.-Luth. Gem. alhier, stelt zich voor den fiOsten Ootober a. s. zijn intrede te dóen, ha van te voren te zijn bevestigd door zijn woeder, ds. H. Makkink, Ev.-Luth. predi kant be Alkmaar. De 34ste jaarcolleote voor de Scholen fftet den Bijbel alhier zal aan de huizen te «eiden worden gehouden a. s. Woensdag. Bes avonds van dien dog zal in de Pie- j t&r&kerk een dank- en bede-stond plaats nebben, waarjn hoopt op te treden ds. J. Bouma, pred. bij de Geref. Kerk te Wa tergraafsmeer, vroeger alhier. Aan den heer A. Wiggers, bediende bij het physiologisch laboratorium alhier, ïs een jaarlijksoh pensioen van f 479 toege kend. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Oosterzee de heer S. G. de Graaf, candi- daat te Leiden. Aan onzen stadgenoot den heer P. Si mons, meesterknecht in de lakenperserij van de firma J. J. Krantz en Zn., laken- fabrikahte alhier, is toegekend de aan de orde vanOranje-Nassau verbonden eere medaille in zilver. Deze onderscheiding staat in verband met het feit, dat de heer S. Zaterdag her dacht, dat hij rijf en vijftig jaar geleden in dienst trad bij die firma. Van zijn pa troon ontving hij toen een enveloppe met inhoud en ook het kantoorpersoneel bleef niet achter waar het gold hem te huldigen. Meermalen reeds werd S. aangeboden rust te nemen, maar zijn werkzame geest wil daar niet aan. De uitslag van de gedurende de eerste helft van deze maand gehouden examens voor instrumentmaker in het physisch labo ratorium alhier is: Eerstbeginnende instrumentmakers. Aan tal candidaten 15, afgewezen 3. Geslaagd de heeren: G.J. Stephanus, J. F. Brusche, D. C. Brittijn, E. A. Struikenkamp, H. Beltman, allen.te Leiden; W. G. Fray, P. Wellens, J. H. Dikshoorn, allen in Den Haag; N. G. M. Hoefsloot, te Zwolle; J. Kleerebezem, te Meppel, en D. A. Burg graaf!, te Katwijk-aan-Zee. Electrotechnisch instrumentmaker. Aan tal candidaten 3. Geslaagd de heeren: W. C. van der Voor en, te Utrecht; V. Wols- heimer Jr., te Delft; G. J. Hoftijzer, Söhe- veningen. Eerstbeginnende glasblazers. Aantal can. didaten 4. Afgewezen 1. Geslaagd de hee ren: J. A. Braggaar, te Amsterdam; G. W. van Tol, te Leiden, en J; M. J. Vink, te Brielle. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 1 October, benoemd tot amanuensis bij de vergelijkende pathologie aan de Rijksuni versiteit alhier, de heer J. C. Eswilder, thans tijdelijk amanuensis. Voor het examen ter verkrijging van het. politie-diploma is te Utrecht geslaagd Y. Kuipers, agent van politie alhier, leer ling van den heer P. O. G. A. Wijkmans. Voor de hoofdakte is te 's-Graven- hage geslaagd de heer T. J. Drijkoningen, van Katwijk. Door de goede zorgen van den Volks bond tegen Drankmisbruik is aan alle lote- lingen een circulaire toegezonden, waarin zij in be-zodigde woorden, worden aange spoord! op den lotingsdag geen misbruik van sterken drank te maken. Ook zorgde de Volksbond, dat bij het Stadhuis, waar de loting werd gehouden, een man werd ge posteerd, die een bord met pakkend op- üchrifb vasthield, en eveneens liep een man, met een dergelijk bord gewapend door de stad. H. M. de Koningin heeft aan mevrouw de douairière baronesse Van Hardenbroek van Bergambacht, geboren gravin Van Limburg Stirum, op verzoek, eervol ont slag verleend als grootmeester esse, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en onder benoeming tot grootmeesteresse honoraire. H. M. heeft benoemd tot grootmeeste resse mevrouw de douairière C. J. Melril baronesse Van Lynden, geboren jonkvrou- we Van Weede, een en ander met ingang van 1 December a. s. Een verpleegster van het Sint-Joris- Gasthuis te Delft, die aan haar collega's ten behoeve der stakende glasblazers steun- bonnetjes verkocht, werd den volgenden dag bij den Directeur ontboden en ontving haar ontslag over zes weken. Vier andere zusters, die tegen een dergelijk ontslag protesteerden, werden eveneens tegen over zes weken ontslagen, waarvan er één reeds dadelijk moest vertrekken, aan wie het loon werd uitgekeerd. De afd. Haarlem van de Ned. Banket- bakkersvereeniging verzoekt den Raad van Haarlem nimmer over te gaan tot wette lijke winkelsluiting. Tal van andere ver- eenngingen verzoeken, in deze geen beslis sing te nemen alvorens de Raad zal hebben kennisgenomen van den uitslag van een ge houden enquête, of anders een Raadscom missie te benoemen om de zaak te onder zoeken en daarover rapport uit te bren gen. De heer Chr. Schepp heeft ontslag gevraagd als hoofd eener openbaré lagere school te Rotterdam. KATWIJK-AAN-ZEE. De Gemeentezaal was Zaterdagavond en Zondag tot Christe lijk Militair Tehuis ingericht. De militairen toch hadden Zaterdagavond en gisteren verlof het kamp te verlaten. Nu heeft met het oog hierop een commissie van acht heeren gezorgd, dat er dan een gelegen* heid in het dorp was, waar de soldaten aangenaam en op stichtelijke wijze hun tijd. konden doorbrengen. Zij werden ont haald op koffie; thee en sigaren, terwijl zij er 's avonds hebben, gegeten. Van de gelegenheid weid een ruim ge bruik gemaakt. Gisteravond waren er zeker 70 militairen aanwezig. A.s. Zater dag- en Zondagavond wordt de inrichting weer geopend. Zaterdag kwam hier in afslag een partij pekelharing, groot 22 last. De prij zen per kantje waren: volle haring f 18.95; maatjesharing f 17.25; makreel f 12.50. Om eenig denkbeeld to krijgen van de malaise, welke hier in reederij- en haring- handel heerscht, behoeft men slechts een kijkje te nemen aan het Prins Hendrik- kanaal, waar het meestal in dezen tijd van het jaar buitengewoon druk is. Nu heerscht er een ongekende stilte. Geen vaartuigen •liggen te lossen, geen wagens rijden af en aan, ia ook in en bij de reeder ij-pak-( huizen ligt het werk nagenoeg stil. Zondagmorgen zijn hier een aantal Noorsch-v uren houten balken aangespoeld en ter strandvonderij gedeponeerd. Waar schijnlijk hebben zij deel uitgemaakt van den deklast van een houtschip en zijn er tijdens den storm van voor veertien dagen overboord geslagen. LISSE. Uitslag loting nationale militie: 1. J. Mens. 2. J. Dorrepaal. 3. J. Pollee. 4. G. J. Marseille. 5. Th. de Wit. 6. H. J. van Deest. 7. M. G. Snijders. 8. J. M. van der Zwet. 9. A. C. van Ruiten. 10. M. Was senaar. 11. C. Rotteveel. 12, P. G. van Haasteren. 13. A. van der Neut. 14. G. J. Ransdorp. 15. J. de Winter. 16. C. Lagerwei. 17. J. S. Schrama. 18. L. W. Maarsen. 19. C. G. de Ree. 20. P. van der Zon. 21. D. L, Noort. 22. J. War merdam. 23. G. Hoogkamer. 24. IIP. Hartveld. 25. N. Onderwater. 26. J. Broekr huizen. 27. L. Th. van der Voort. 28. A. Knets. 29. M. Lefeber. 30. P. F.. Scheep maker. 31. J. de Vries. 32. J. vati Til. 33. J. W. van der Zaal. Zaterdag zagen wij een met bloemen versierde bollenkist. Het bleek de 6000ste kist te zijn, die de firma M. Veldhuizen van Zanten Zonen alhier van dit jaar verzond. NOORDWIJKERHOUT. Met groote opgewektheid werd heden de laatste ker- mis-Zondag gevierd. Groot was het aantal vreemdelingen, dat mede kwam genieten.; De eigenaars der publieke vermakelijkhe den maakten allen goede zaken en de kramers kunnen eveneens tevreden zijn. De geheele kermisweek werd doorgebracht in gepaste vroolijkheid, terwijl geen enkele wanklank gehoord werd. Zaterdagavond werd alhier voor den eersten keer het veelbesproken bevroren, rundvleesch uit Argentinië verkocht. Bin nen enkele uren was alles uitverkocht en den volgenden Zaterdag hoopt de bewuste vleeschouwer met een dubbele hoeveelheid te komen. Donderdag a.s. wordt onze gemeente bezocht door den ZeerEerw. Deken, den heer Smulders, die een kerkelyke visita tie komt houden. OEGSTGEEST^ De finaciëele uitkomst van de onlangs gehouden bazaar is als volgtBruto-ontvangst f 1273.781/». waar onder f 180, vanwege collecte, en giften. Netto-ontvangst f746.43l/2- Het comité, dat zich voor deze zaak heeft geïnteresseerd, kan dankbaar zijn niet alleen voor den van allerwegen ontvangen steun, doch ook voor den einduitslag. Naar men verneemt, treedt ds. A. J. Ruys, alhier, met 1 October a.s. af als geestelijk verzorger van het gesticht „En degeest." SASSENHEIM. De Raad vergadert Woensdag 18 September, voorm. 10 uur, ter behandeling van: Ingekomen stukken; mededeelingen; aanbieding begrooting gas-. \oorziening en gemeente, dienst 1913; comptabiliteit 1912. De postdirecteur, de heer Wetemans, heeft den dienst hervat, waarom de waar nemende directeur, de heer Verhagen naar zijn standplaats Rotterdam is teruggekeerd. WARMOND. Bij de loting voor de Mili tie voor deze gemeente was de uitslag: J. v. d. Berg 1, A. M. van Schagen 5, G. H. Tijsen 2, C. L. van Velzen 4, M. C. van der Vooren 3 en D. S. Wilbrink 6. Teekenschool Tan de afd. Leiden en Omstreken van den Ned. R. Kath. Volksbond. Gistermiddag werd in het Gebouw van den Volksbond op het Rapenburg in te genwoordigheid van het bestuur, waarbij ook de geestelijken adviseur,- pater C. L. M. Zuidgeest, de leeraren, de jury voor de bekroningen en de leerlingen der school en hunne ouders de tentoonstel ling van teekeningen, vervaardigd op de bovengenoemde teekenschool, geopend. De voorzitter van de afdeeling, de heer .W. de la Rivière heette allen welkom,- bracht dank aan het Rijk, de Prqvincie het Gemeen-, tebestuur voor de verleende subsidiën, dankte eveneens de jury voor hare be moeiingen, de leeraren voor het gegeven "onderricht en den ernst en de toewijding-, waarmede ze het onderwijs geven. Het deed het bestuur innig leed dat de heer Van Beukering zijn ontslag heeft genomen als onderwijzer en hij wenscht hem verder van harte het beste (applaus). Nog sprak hij zijn leedwezen uit over de ongesteldheid van een der andere onderwijzers, den heer Van Heusde, die reeds eenige weken aan het ziekbed is gekluisterd. Hij wenschte hem een spoedig herstel toe en hoopte, dat hij weldra de lessen weer zal kunnen her vatten. Het verheugde hem, dat het oordeel van de alleszins bevoegde jury over het ver vaardigde werk der leerlingen onverdeeld gunstig was en met den wensch dat de tee kenschool moge groeien en bloeien ver klaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Voor men echter tot de bezichtiging der tentoonstelling overging, bracht hij verslag uit van de school, waaruit bleek dat zij is bezocht geworden door 95 leerlingen waar van 44 katholiek en 51 protestant, verdeeld over 6 klassen. In het geheel werden 1010 teekeningen vervaardigd en 116 hout- eni marmerschilderingen. Aan de volgende leerlingen werden door de jury, bestaande uit de heeren G. L. Driessen, A. Niouwerihuis, P. J. Niesten, H. A. Blom, en A. J. Parmentier, bekronin gen toegekend Machineteekenenle pr. J. Kaak 2e. pr. P. A. van Eek; 3e. pr. J. Kallenberg en, 4de pr. G. N. de Ru. Rechtlijnig teekenen: 2e pr. J. Kolder man en J. de Koning. Metselwerk: le pr. J. Nieuwënburg en Heet veld. -Kappen: le pr.De Wolf. Trappen: le pr.N. Korswagen. Handteekenenle pr. P. Jasperse, J. Lut en A. Roovers; 2e pr. W. Roman, L. Sonnius en J. van Maren. De prijzen bestonden uit spaarboekjes en kunstvoorwerpen. Eervolle vermeldingen kregen verder Jn de eerste klasse, A,- alg. onderwijs: T. Annokee, W. Brakhoven, A. Huisman, J. Kramp, J. Kolderman, J. de Koning, Th. Mader, Th. Prins, P. v. d. Pömpe, W. Roman, W. Smit, Th. Schouten, J. Scharloo, J. v. d. Water, P. Jasperse. Tweede klasse B, algemeen onderwijs: Teekenen: J. v. d. Broek, W. Dubbelden, P. Jansen, M. Kok, J. Lut, wW. Prins, C. Vonk. Tweede klasse C, smedenJ. Bisieot, A. v. d .Berg, J. Nieuwenburg, J. Sonnius, E. Schepper, A. Zwarts, en M. vair Reenen. Derde klasse D, vakonderwijs: W. Buis, D. v. d. Berg, P. Borani, W. Gaikema, H. Heemskerk, H. Heetveld, T. de Jong, F. Jozemans, G. Mieremet, J. Planjé, A. Planje, C. Planjé, A. Uittenhout, D. Wijs man, N. Korswagen, W. v. d. Mark. Derde klasse E, vakonderwijs, smeden: A. Elderhorst, J. Elderhorst, j. Kaak, A. Kallenberg, W. Petersen, G. de Ru, B. van Zijll. Derde klasse F, vakonderwijs, schilde ren in marmer: M. Amba, J. van Maren, A. Roovers en G. Schrijver. De voorzitter wenschte allen van harte geluk met de onderscheidingen, moedig de, wie een prijs hadden behaald aan, en wekte de leerlingen tot trouw bezoek op. Bij de ouders drong hij aan, dat zij hunne kinderen naar de schooi toe zenden. Hierop noodigde hij uit tot een bezich tiging der tentoonstelling in de groote zaal van het gebouw. De teekeningen waren tegen de wanden geplaatst en maakten een goeden indruk. Er zijn eenvoudige en meer moeilijke bij, maar alle getuigen van ernstig en consciëntieus werken. Vooral ook bevalt het hout- en marmerwerk. Ongetwijfeld zullen de jongens, die met vrucht den cursus dezer teekenschool vol gen van het geleerde later veel nut kunnen hebben. Wij bevelen de tentoonstelling gaarne in de belangstelling aan. Het tienjarig bestaan van de Leid- sclie koetsiersvereeniging „Verbetering zij ons Streven/' Deze Leidsche Koetsiarsveroeaiging hield Zaterdag-avond dn de zaal van den heer Wer vel man, Nieuwe Beest enmaJrlrt 8, alhier, eön gezellige bijeenkomst ter herdenking van haar tienjarig bestaan. Het zaaltje zag er irecht gezellig uit. Ei' was een tooneeltje ge ïmproviseerd en in den hoek stonden groene plantengroepen met bloeiende dahlia's er doorheen. Te negen uren werden de deuren geopend, maar het werd tiou uren eer de Voorzitter, de heer Joh. van Leeuwen, de vrij talrijke vergadering met een hartelijk welkomstwoord opende. Hij dankte de donateurs, de medebe stuurders en de leden voor den steun, van hen ontvangen. Er is in de afgeloopen tien jaren heel wat gebeurd, waarvan hij een en ander in herinnering bracht; het ledental is steeds vooruitgegaan en de Vereeniging heeft heel wat kunnein doen, vooral bij ziek- teL dpir leden, aJ, valt het .varfladeren den, koetsier krachtens zijn werk niet gemakkelijk. Na de opening ging weldra weder het gordijn op en namens een comité van vrou wen werd met eefn aardige toespraak van mej. Hoogkamer, het bestuur een allerkeu rigst vaandel aangeboden, geleverd door den heer Van Oven, uit Den Haag. Op don kergroenen achtergrond is deze banier kwis tig met goud bewerkt. Deze banier zet de kroon op uw arbeid, zeide mej. H. En de Leidsohe burgerij, die door het schenken van giften ons hiertoe in staqt stelde, wil dat gij niet alleen goede dienstmannen, maar ook goede voreenigingsmannen zijt. Deze ba nier zij het symbool van eendracht en har monie. Leve de Vereeaiiging! Leve de Leid- sehe burgerijaldus eindigde spr. De Voorzitter aanvaardde met groote dankbaarheid het mooie vaandel en bezwoer namens de Vereeniging het vlekkeloos te zullen bewaren. Mej. Hoek bood mej. HoogkameT voor haar bijzondere bemoeienissen oen fraaien bouquet aan, waarna onder leiding van de muziek van den heer Vender bos hat Banierslied uit volle borst werd aan gelieven, gevolgd door een tweede vaandellied, gezongen door een. kwartet. Hierna zetto men zich rustig neer en het ensemble onder leiding van mej. Jaeger, zoTgde door luimige en ernstige voordrachten voor een aangenhme afwisseling. Een bal besloot den welgeslaagden avond. Het vaandel van de Leidsohe Koetsiers- vereeniging wordt tentoongesteld bij Gebrs. Reinke, Breestraat. Wat is het jniste adres? ,,De Standaard" schrijft: Dr. Kuyper zond het be richt, dat Ij- de Kamer moest verlaten, aan den Mi nister van JL-mnenlandsohe Zaken, van oordeel, dan in casu artikel 143 van de Kieswet het aldus bedoelde. Ten over- vloedf bmcht hij het stuk persoonlijk naar het Departement, om te vernemen of a'o Minister met zijn interpretatie van het artikel mee kon gaan. Daar echter én de Minister én de secretaris-generaal af we zig waren, schoot er niets anders over, dan dat hij 't stuk zonder commentaar achterliet. De onzekerheid, waarop men in casu bij dit artikel stuitte, waa hierin gelegen, dat, bij indiening van het ontslag aan de Kamer, aan die Kamer de last wordt opgelegd', om het stuk aan Binnenlandsche Zaken te verzenden. Let wel, niet ran den Voorzitter, noch aan de griffie, maar aan de Kamer. Daar nu de Kamer op 9 Juli uiteenging en in dit zittingsjaar niet meer bijeenkwam, scheen het een onhoudbare interpretatie, dat alleen na sluiting de kennisgeving van ontslag aan Binnenland sche Zaken ware toe te zenden. Stel toch, dat de Kamer, gelijk voorkwam, voor vier maanden op reces giDg, en een lid nam daags na den ingang van heb reces zijn ontslag, zoo zou de vacature vier maanden plus 30 dagen duren, en al dien tijd heb district niet vertegenwoordigd zijn; iets, wat zou indruiscken tegen dien geest der wet, die terecht wil, dat in een vacature zoo spoedig mogelijk worde voorzien. Het onvolledig geredigeerde artikel plaatst alzoo den uitlegger voor de moei lijkheid, dat de uitdrukkingen ,de Kamer" en „gesloten" niet beide tegelijk voor letterlijke o(pvat/bing vatbaar zijn. Men moet óf de uitdrukking: de Kamer, lezen alsof er stond: „de Kamer of, zoo deze niet vergaderd is, haar Voorzitter", ofte wel het wooról gesloten moet in ruimer zin verstaan en toepassing ook dan gedoo- gen, waar de Kamer in één zittingsjaar niet meer handelen kan. En zóó de keuze staande, schijnt verkieslijk, in (ie tweede interpretatie zijn uitweg ta zo-'ken, daur hierin niet 't minste gevaar schuilt, in daarentegen het aan zich wekken docr den Voorzitter van wat tie wet met name aan de Kamer toewijst, een machtskwostie raakt, waar altoos gevaar in kan schui len, omdat ze zoo licht, eenmaal toege laten, ook op ander terrein in kan slui pen. Artikel 192 van de Grondwet toont, dat zulk een gewijzigde, niet letterlijke opvat- ting van een woord noodzakelijk kan zijn. Het bekende overal is nimmer letterlijk toegepast, al is 't op zichzelf nog zoo duidelijk. Evenzoo nu kon men ook hier het woord „gesloten" ruimer, minder pracgnant uitleggen, en alle moeilijkheid viel weg; iets, wat te meer verkieslijk scheen, daar bet ~en pure formaliteit gold. Op Binnenlandsche Zaken gaf men er intusschen de voorkeur aan, om zich aan de dusver gevolgde interpretatie te hou den, en het laten varen van de letterlijke uitlegging niet op het woord gesloten, maar op de uitdrukking de Kamer toe te passen. De Griffie matigde zich dus dood eenvoudig aan, te doen wat de wet niet aan haar, maar aan de Kamer opdroeg. En dit zoo zijnde, heeft dr. Kuyper ";ev

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1