N°. 16125 Zaterdag 14 September. A0. 1912. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. In Hofkringen. LEIDSCH DA&BLAB PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regeU /"1.05. Ie'ere regel meer f0.174. Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine adyertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. - Voor het incasseeren wordt/70.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden .li l f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.05. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 19 >ept. 1912, d.a namiddags te twee uren. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een tijdelijk leeraar In de oude talen aan het Gymnasium. (199). 2. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. (2l0). 3. Rekening, dienst 1911, van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis. (207). 4. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1911, van het College ;Yan Vrouwen-Kraaninioeders. (208). 5. Rekening, dienst 1911, van het College van Vrouwën-Kraammoeders (208). 6. Begrooting, dienst 1913, van het Col lege van Yrouwen-kraammoeders. (209). 7. Yerzoek van de Leidsche Gymnastiek en Schermvereeniging Hercules'' om het gebruik van het gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgraoht. (203). 8. Yerzoek van den leeraar in de Gym nastiek M. A. A. Steins om het gebruik Van het gymnastieklokaal aan de Pieters- ikerkgracht, tot het geven van privaat leasen. (205). 9. Bezwaarschrift van J. H. Jansse tegen 'de lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer yan Koophandel en Fabrieken. (201). 10. Yoorstel tot het aangaan van een Overeenkomst inzake de uitbreiding van 'den Leidschen Keuringsdienst van eet- en drinkwaren over de gemeente Valkenburg (Z.-H.). (202). 11. Verordening, houdende wijziging der .Verordening van 13 Ootober 1910 (Gembl. 'No. 20), houdende regeling van de bezol diging der Politiebeambten in de gemeen- |te Leiden. (200). 12. Yoorstel om aan mej. J. van der (Laan eervol ontslag te verleenen uit haar betrekking van onderwijzeres aan de school 4de klasse No. 2. (203). 13. Yerzoek van de afd. Leiden van den (Bond van Nederlandsch© onderwijzers om 'de kosten van het geneeskundig attest ten behoeve van zieke onderwijzers (essen) voor rekening der gemeente te nemen. (204). Leaden, 14 September. Het welgeslaagde Congres voor Gods dienstgeschiedenis is gisteravond besloten met een gemeenschappelijken maaltijd in 'hotel ,éDe twee Steden", te 's^Gratfen- Ihage, waar ruim 160 personen aanzaten, Iwaaronder ook onze burgemeester en diens iechtgenoote, de heer en mevrouw De Gij- se laar. Mr. A. J. Fokker heette als voorzitter (der ontvangstoommissie den aanwezigen tn de Fransche taal. welkom aan den disch, 'en een der hooge gasten, prof. Carpen- iter sprak ten slotte in de Engelsche taal pamens de Congres-leden zijn groote te vredenheid uit over de wijze^ waarop dit Dongres was ontvangen. Behalve de reeds vermelde medailles, ontvangt het bestuur der 3-October-Ver- eeniging nog dagelijks meer blijken van belangstelling in den vorm van vergulde-, zilveren en bronzen medailles. Moohten er nog meer corporaties of personen zijn, die eveneens hun belangstelling op deze wijze willen toonen, dan is het wensohe- lijk, dat zij niet te lang er mede wachten, omdat de Feestwijzer spoedig ter perse gaat, en men daarin gaarne alle medailles met de namen der edele gevers vermeld ziet. Ds. G. van Reenen, alhier, komt voor op het tweetal voor predikant bij de Geref. Gemeente te Qpheusden. Op de zevende lijst van de 34ste jaar- colleote voor de Scholen met den Bijbel komen voor: Langeruigeweide en Drie brugge met f 112.70; S-assenheim met Yoorhout met f 220; Oudewetering met R|o)^efarendsveen met f 1(12.07. Bij besluit van den Minister van Fi nanciën is aan den heer Joh. Yermande, te Hoorn, op zijn verzoek met het einde der 400ste Staatsloterij eervol ontslag ver leend als oollecteur. Bij besluit van den Minister van Kolo niën is de heer G. R. Kamp schuur, te Lei den, aangewezen als candidaat-Indisoli ambtenaar. De heer Corns. A. Bonten, gedipl. mu ziekleeraar en organist alhier, is benoemd tot muziekfeeraar aan het Gymnasium te Katwijk. In tegenwoordigheid van minister Talma en vele andere genoodigden werd heden in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam de intern; gastentoonstelling, wel ke van 14 Sept. tot 6 October zal gehou- den worden van gemeentewege geopend door den heer Yan Rössum du Chattel, dir. der Amsterdamsehe Gem. Gasfabriek. B. en Ws. van Rotterdam hebben, blij kens een bericht in „Het Volk", na her haald verzoekj thans aan 'de afd. Rotter dam van de S. D. A^-iP. hun toestemming verleend tot het gebruiken van een ge meenteterrein aan den Breeden Hille- dijk. Morgen worden daar twee openlucht samenkomsten gehouden, ten einde pro paganda te maken voor den „Róoden Dinsdag" van de S. D. A.-P. Des ochtends spreken de heeren Th. van der Waerden en J. ter Laan, des middags mej. H. Ankersmit en de heer Hugen- holtz. In een buitengewone vergadering der Algemeen© Groningsohe Winkeliersvereeni- ging werd met 63 tegen 23 stemmen beslo ten een adres te richten tot den Raad van Groningen met verzoek een verordening op vervroegde winkelsluiting in het leven te roepen, waarin de ft-uur-sluiting wordt voorgeschreven met uitzondering van den Zaterdagavond, den tijd van 14 dagen voor Sint-Nicolaas, de dagen der kermis en de algemeen erkende feestdagen. Zulks naar aanleiding van een motie van den heer Rugge, strekkende om te verbieden de openstelling tot verkoop in winkels gedu rende den tijd voor 7 uren 's morgens en na 8 uren 's avonds. Naar „De Ned." verneemt, is door wijlen den heer M. Remkes Jr., te Hille- gersberg, onder meer vermaakt, vrij van successierechten: f 10,000 aan de stichting „Eudokia"; f 10,000 aan het Burger-Weea- huis; f 10,000 aan het Luthersch Weeshuis; f 10,000 aan het R.-K. Parochiaal Armbe stuur; f 10,000 aan het Lidmatenhiiis Ned.- Herv. Kerk en f 12,000 met vruchtgebruik aan het Lidmatenhuis Ned.-Herv. Kerk, alle te Rotterdam, en aan het museum Boij- mans aldaareen porseleinkast met antiek porselein en een antiek gouden horloge met juweelen wijzers. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in dë bekende zaak van de heeren A. Vleesenbeek, E. Bachman en H. P. Kramer Bz., te Dordrecht, wier verkiezing tot leden van den kerkeraad door het clas sicaal bestuur werd vernietigd, omdat zij voor onbepaalden tijd wegens berispelijk heid in belijdenis vervallen waren ver klaard van de bevoegdheid tot het aanvaar den van kerkelijke bedieningen. Het provinciaal kerkbestuur heeft de uitspraak van het classicaal bestuur ver nietigd, omdat dit bestuur geoordeeld heeft waar het niet te oordeelen had en zijn be voegdheid heeft overschreden. En het heefb gedaan wat het classicaal bestuur terstond had behooren te doen het heeft het protest van eenige lidmaten tegen de genoemde (heeren ter behandeling teruggezonden aan den kerkeraad va.n Dordrecht. Voorloopig neemt dus de-ze zaak, die als een zaak van leertuoht zoo hoog was opgezet, een een voudig einde. Moge nu ook maar spoedig een definitief einde volgen, en de bevesti ging der gekozenen tot leden van den ker keraad kunnen plaats hebben. <„W. v. d. V.-H.") Leeraren aan het gymnasium te Arn hem hebben een adres aan den Raad van die gemeente gericht met het verzoek, met terizij de-stelling van de voordracht, tot rector te benoemen dr. W. de Yries, leeraar aan het gymnasium. Naar men ons meldt, is op grond van verschillende in omloop ziende geruchten over lichamelijke mishandeling door den directeur der J. P. Heije-Stichting te Oos- terbeek, liefdelooze behandeling en onvol doende voeding, een leerling door de ouders naar huis gehaald. Bij het hoofdbestuur moet een ernstig onderzoek naar deze fei ten zijn aangevraagd („N. 10t.") Te Utrecht is voor het examen politie- diploma geslaagd d!e heer G. C. Appel doorn, te Barwoutswaarder. Te Utreoht ie de 53ste algomeene ver gadering van de Mij. tot bevordering dër veeartsenijkunde in Nederland gehouden onder presidium van dr. H. Markus, voor zitter der Maatschappij, die er in zijn openingsrede aan herinnerde, dat de Maatschappij thans 50 jaar bestaat, welk feit herdacht, wordt met een feestvoorstel- ling in den Schouwburg Vrijdagavond en een feestrede op hedenmiddag. De Minister van Landbouw zond bericht, dat hij zal aanzitten aan het feestdiner op hedenavond. Tot leden van de redactie van het „Tijd schrift voor Veeartsenijkunde'werden be noemd de heeren H. M. Kroon (aftredend en herkiesbaar) en C. F. van Ooijen, uit Haarlem (ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van prof. dr. D. A. de Jong). Door een der leden werd gevraagd, wat professor De Jong bewogen had het redac teurschap neer te leggen, waarop prof. De Jong, ter vergadering aanwezig, antwoord de: eerstens voel ik weinig sympathie voor het streven van de redactie, zooals ddt zich op dit oogenblik openbaart, evenals ik ook weinig sympathie koester voor de richting, waarin de Maatschappij zich momenteel be weegt. Tweedens ben ik een slecht redac tielid, dat er zich herhaaldelijk op betrapt, dat hij schrijft in andere organen dan het eigen tijdschrift. Derdens heb ik als redac teur voortdurenden achterstand, een ge volg van het feit wellicht, dat ik lijdend© ben aan seniele aftakeling. (Luid gelach.) Yierdens wensoh ik ab soluut vrij te etaam en niet voortdurend in 't tijdschrift overstemd te worden, wat ik mij wel niet zoo heel erg aantrek, maar wat ik toch beter vind, dat dit niet te veel gebeurt. Alles bij elkaar acht ik het niet geraden langer als redacteur te blij ven functionneeren. Aanzoeken om op mijn besluit terug te komen, moet ik, hoe vereerend ik ze ook vind, bepaald van de hand wijzen. Nog een vijfde roden voor mijn bedanken is deze: dat er destijdis al eens beswaar is geopperd in de redactie te voel leeraren van de Rijkaveearteonij- school te kiezen. En aangezien ik ook thans de eer geniet leeraar aan de Rijks- veeartsenijschool te zijn, moet ik noodwen dig bedanken voor het redacteurschap van het Tijdschrift. Aan het jaarvierslag is ontleend, dat het ledental thans 472 bedraagthet steeg in 1911—1912 met 7 leden. Met algemeene stemmen worden tot eere-leden der Maatschappij benoemd, in verband met het 50-jarig bestaan: A. 8. T^bna, Mlinister va/n Landbouw, Nijver heid en HandelW. 0. Schimmel, direc teur vian 's Rijksveeartsenijaohool te XJtrecht; prof. dr. J. Poels, directeur Van 's Rijksseruminrichting te Rotterdam; prof. dr. D. A. de Jong, buitengewoon hoogleeraar te Lelden; dr. D. Drieesen, te Nijmegen, en dr. Van der Plaats, te Utrecht. Vrijdagavond is in den schouwburg de feestvoorstelling gegeven. Royoards' -en semble voerde ,,De Vijf Frankforters" op. - Het graf van Jan Conrad Brandt, in de Ronde Luthersche Kerk te Amster dam, waarin zioh waardevolle aanwijzin gen zouden bevinden omtrent de veelbe sproken. nalatenschap van Brandt, is, naar „Het N. v. N." meldt geopend, doch (het 'is vergeetfsche moeite gedweest. Den Bijbel toch, waarin zich de aanwijzingen omtrent de erfenis zouden bevinden, heeft men niet kunnen ontdekken. Adeen is bij de nog in de groeve aan wezige skeletten een koperen plaat, af komstig van de kist van de kleindochter van Brandt, gevonden. Deze plaat ver meldt, dat zij de echtgenoot© van AJlard Gerrit van Meurs, meester in de rechten, ia geweest en overleden is in 1829. Bij de opgraving waren het kerkbestuur en mr. Pekelharing de gevolmachtigde der fa milieleden, tegenwoordig. De Raad van Oude water heeft een voorstel van den heer A. Buis, tot af schaffing van de kermis, verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Met de „Ste-Ct." zijn verzonden af drukken van de naamlooze vennootschap „Potterij Rembrandt", te Nijmegen. Het doel der vennootschap is: a. het maken van fayenoe, tegels, tegeltableaux. andere voorwerpen van aardewerk en aanverwante artikelen; b. het drijven van handel in deze artikelen. De vennootscuhap streeft dit doel n.i door voortzetting, uitbreiding en verdc exploitatie der zaken van de bestaand fabriek van fayence, tegels enz. der firmi Oor en Kohier te Nijmegen. Het maatschappelijk kapi/taal is vast gesteld op f 100,000, verdeeld in 200 aan deelen van f 600, splitsbaar in onderaan- deelen van f 100. Hiervan worden uitge geven 120 aandeelen (f 00,000), waarvan dadelijk geplaatst 110 aandeelen (f 55,000) teiWijl de overige binnen tien jaar moe ten zijn geplaatst. Yoor de eerste maal zijn benoemd tot directeuren, de heeren lp'. O. Kohier en P. O. Korteweg, en tot oommissarissen de heeren professor dr. J. A. Korte weg, te Leiden, Jacques Oor, te Roer mond en A. J. van der Paauw, te Nij megen. Voorts aan de naaml. venn. „Zwolsche Manufacturenhandel van Vroom en Dree«- mann" te Zwolle. Doel de handel in ma nufacturen ien aanverwa/nte artikelen dn den ruimsten zin. Duur: 50 jaar. Kapitaal, f 120,000, verdeeld in 120 aandeelen van f 1000, alle geplaatst en volgestort. Het bestuur is, onder oontröle van ten hoog ste 2 commissarissen en ten minste 1 commissaris, opgedragen aan 1 of 2 di recteuren. Yoor de eerste maal zijn be noemd de heeren J. L. Vroom en 0. A., Samson, beiden winkelbediende, resp. te Deventer en te Leiden en tot commissa rissen de heeren W. H. Vroom en A. 0. R. Dreesmann, beiden koopman, resp. u Amsterdam en te Bussum. Naar „De Standaard" meldt, heeft de kerkeraad der Geref. Kerk te Kampen de volgende motie aangenomen: „De ker keraad der Geref. Kerk te Kampen, ver gaderd 11 Sept. 1912, kennis genomen hebbende van het voorstel der classin Utreoht rakende de benoeming van den vijfden hoogleeraar aan de theologische school, spreekt tzajn leeaVezen hierover uit met het oog op de rust en vrede in de Kerken." ALKEMA.DE. De uitslag der loting voor de nationale militie in deze gemeente ia als vojgt: 1. Th. v. d. Meer; 2. J. H. v. d. Mey; 8. G. J. v. Leeuwen; 4. H. Hij- zelendocniP. Borst; 6. D. Veens tra; 7. R Los; 8. iWi O. Huigsloot; 9. G. (Fang- maun; 10. G. V. d. Fits; 11. J. Veirkley; 12. G. F. Koot; 13. J. Kool; 14. J. 0. v. d. Meer; 16. P. Vergunst; 16. H. Gort zak; 17. J. F. Huigsloot; 18. J. de Vlies; 19. J. van Figtoond; 20. J. H. Raaphotrst; 21. \V. Hölsoher; 22. J. v. d. Hulst; 23. A. Velrdel; 24. L. L. de Prie; 26. G. Loog- man; 26. M. Los; 27. Th. G. Wesselman. HAZERSWOUDE. Gistermiddag werden op de openbalre school aan 46 leerlingen! ddr klassen, welke wegens jeugdigen leef tijd niet aan het uitstapje naar Ivarmel kon- 89) Niet dat hij M. den eersten minister van financiën zoo gaarne aan zijn rok wilde helpen, maar omdat hij altijd bang was, 'dat zijn recht als quasi prins van den blos- 'de niet volkomen erkend zou worden. Dus kuchte hij evèn, juist hard genoeg om de aandacht van Achilles te trekken, en om den hertog van Luxembourg te beduiden dat hij voorbarig was. Zonder meer woorden werd de rok uit de handen van den maarschalk genomen eo 'aan den zoogenaamden koninklijken prins gegeven; intusschen wachtte Eglinton, met 'een air van onderworpen martelaarschap, hog steeds op zijn rok (de kanten van zijn hemdsmouwen hield hij nog 6tevig bijeen). Monseigneur kwam nader. Zijn bewegin gen waren altijd deftig, en het deed hem genoegen dat iedereen, die er dichtbij Btond, had kunnen opmerken, dat het voor recht, dat, hem rechtmatig toekwam, hem hu ook geheel en al werd toegestaan, zelfs hf zulk een kleinigheid, en door den per- Boon van M. den eersten minister van finan ciën. Hij hield den rok volkomen goed op, en lord Eglinton slaakte een zucht van ver- hchtiug, toen eindelijk de groote deuren aun het eind van de lange kamer wijd open Jerden gedaan en de stentorstemmen van de koninklijke lakeien aankondigden: '»Heeren en dames! Zijne Majesteit de Koning!" Het dnikke gepraat hield dadelijk op, om plaats te maken voor een eerbiedig ge fluister. Er kwam een geruisch van zijde en brocaat, een gekletter van zwaarden over den parketvloer, toen de menigte uit een ging om plaats te maken voor Lode- wijk XV. De onderscheidene groepen verdeelden zioh alsof zjj door een wand gescheiden werden en al dé vlinders, die in de hoeken der kamér zich hadden bevonden, vlogen nu naar den too vercirkel toe. Plotseling vorm de er zich een laan van zijden japonnen, van paniers, van druk geborduurde rokken, dcor een menigte gepoedërde pruiken ge kroond, die zeer laag ter aarde bogen toen Zijne Majesteit koning Lodewijk XV, lachend, deftig en in het minst niet blasé, langzaam door de geheel e lengte van de kamer voortschreed1; hij leunde zachtjes op den arm van de onvermijdelijke markie zin de Pompadour en knikte met groote nedërbuigenclheid tegen de gepoederde hoofden, die hij voorbij liep. Bij de venster nis ontmoette hij mevrouw de markiezin d'Eglinton en den hertog d'Aumont, haar vader. Lydia stak lift op bevallige wijze een hand toe en wisselde met haar eenige onbeteekenende woorden. Dit gaf aan ma dame de Pompadour de gelegenheid om een vluggen blik te werpen, waaruit een angstig vragen sprak, op den hertog d'Aumontj hij beantwoordde dien met een bijna onmerkbaar hoofdschudden. Al dien tijd stond de eerste minister van financiën stil, hij hield de kanten zijner mouwen vast, op zijn gelaat was onderwer pen wanhoop te lezen, zijn oogen hield hij op zijn eigen rok ^evestigd^ dien mon seigneur de Courtenai niet meer voor hem ophield. Want monseigneur, zelf een groot aanhanger van de etiquette, zou niet ver geten hebben wat hij aan het huis Bourbon verschuldigd was, als hij een minister aan zijn rok had geholpen, op het oogenblik dat Zijne Majesteit de kamer binnen kwam. Hij boog, evenals al de anderen, en dus trof Lodewijk XV ten slotte de geheele groep rond het bed van mylord aldus aan: fcijn neef de C-ourtenay boog, Achilles raak te met zijn neus bijna zijn knieën aan, en mylord Eglinton zag er in zijn hemdsmou wen bijzonder weinig op zijn gemak, en een beetje schaapachtig uit. „Och, die beste mylord!" zei de Koning met beminnelijke goedgunstigheid, toen hij de situatie overzag. „Neen, neef, ik eisch een oud voorrecht op. Mijnheer de eerste minister, is u ooit door een Koning van Frankrijk aangekleed?" „Yoor zoover ik weet niet, Sire," sta- melde le petit Anglais. Lodewijk XY was dien dag bijzonder in zijn sohik; zoo frisoh en jongensachtig in zijn bewegingen, en met een onnavolgbaar lai-ser aller en met zulke innemende ma nieren, die menig paar oogen verbaasd deed kijken, en menig hart sneller deed kloppen. „Laat dit dan een indrukwekkende ge beurtenis in uw leven zijn," zei hij vroolijk. „Is dit uw rok?" En zonder iets meer te zeggen, nam hij de veelbesproken rok uit de handen van monseigneur de Courtenay over. Zooveel nederbuigendheid, zooveel ge makkelijke vriendelijkheid had men in jfeea jaren bijgewoond 1 En Zijne Majesteit was nog al niet erg ingenomen met dat door den Staat aangewezen ministerie van financiën, waarvan mylord het benoemde hoofd was. „Zijne Majeeteit heeft zeker geldge brek werd er algemeen in de zaal ge fluisterd. De Koning zelf scheen niet op te mer ken, welke belangstelling er in de zaal heereohte door zijn hoffelijk ged/rag. Hij hield den rok op, en lachte welwil lend tegen den eersten minister, die buiten gewoon zenuwachtig scheen te zijn, en geen stap nader kwam om dat zoo zeer be geerde voorwerp van zijn toilet aan te trekken. „Komaan, mylord, ik sta te wachten," zei koning Lodewijk eindelijk. „Dat is te zeggen," mompelde lord Eglinton verlegen, „ik kan mijn rok toch niet ten binnenste buiten aantrekken?" „Och, lieve hemel!" riep de Koning op gemakkelijk familairen toon uit, „pardon, mylord, maar ik houd zeer zelden een der gelijk voorwerp in mijn handen, en ik igeloof, bij al de heiligen van den almanak, dat ik hem ten binnenste buiten vasthoudt, den verkeerden kant naar beneden, de mouwen naar boven, en den kraag naar beneden." Hij lachte zóó, totdat zijn lichaam, er pijn van deed, er stroomden tranen uit zijn oogen, toen te midden van bescheidene kreten van bewondering over zooveel nederigheid en zulk een bijzonder goed humeur, de plechtigheid van den mi nister zijn rok aan te trekken ten slotte door den koning van Frankrijk volbracht was, en mylord, nu gebeel gekleed en oogenschijnlijk zeer opgeruimd van ge moed, in staat was om madame de Pom padour van zijn hulde te verzekeren. XIV. Koninklijke gunsten. Oogenschijnlijk kwam er geen eind aan de koninklijke goedgunstigheden op dezen morgen, zooals iedereen wel kon opmerken. Nauwelijks hing de rok den eersten minis ter om de schouders, toen de Koning met- hem in gesprek trad, terwijl madame de Pompadour zioh in den armstoel neer liet, dien monseigneur de Courtenay verlaten had. De goed afgerichte kring van hovelingen en dames, de schoone Irene inbegrepen, verwijderden zioh bescheid'enlijk. Er was nogmaals een geheel open ruimte rondom de hoofdgroep, die bestond uit Zijne Majesteit, den eersten minister en madame de Pompadour. In deze gewijden cirkel waagde zioh niemand. Nadat Lydia haar aspect aan Zijne Ma jesteit betuigd had, maakte zij geen deel uit van dien intiemen kring en het scheen wel dat Lodewijk haar afwezigheid had opgemerkt en dat hem dit niet onaange naam was. De hertog d'Aumont trad op den Koning toe en bood hem een stoel aan. Lodewijk nam dien aan, en in dien tijd vond hij ge legenheid om den eersten minister haastig vier woorden in het oor te fluisteren. „Eh bienUwe dochter?" (Wor<H vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1