N«. 16121 Dinsdag ÏO September. A*. 1912. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. In Hofkringen. LEIBSCH DAGBLAD PEIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regals ƒ1.06. Ied.re regel meer 0.171. Grootere letter» naar plaatemimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oen te oontantelk fiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoaeeeeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COÜRAHTt Voor Leiden per week 9 Oentej per 3 maanden I l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten geveatigd zijn 1.30. franco per poet 11» 1.05. Burgemeester en Wethouders van Lei" (den Brengen ter kennis van be langh ebben en, dat de stemming en de eventueele tei^emiming ter verkiezing van twee leden en twee plaatsvervangende leden der Com- Éoifisde van onderzoek, bedoeld in art. 22 yan het Reglement vocxr de Werklieden in 'dienst van de gemeente Leidien, zal plaats bobben in een der lokalen van de Stads- timmeTwerf, het Openbaar Slachthuis, de Gasfabriek en het gesticht Endlegeest, respectievelijk op Woensdag 18 Septem ber en Woensdag 25 September a. a, van flee voormiddags negen tot twaalf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Ledden, 10 September 1012. Onderzoek, betreffende de vooiw geoefendheid. De Burgemeester dier gemeente Leiden; Gelet op art. 70 der Militiewet en op de Utt. 24, 25 en 26 van het Militiebesluit II; Brengt ter algemeen© kennis, dlat de lote- ftngen, die bestemd zijn. om voor de lichting (nai het volgend jaar bdj de militie te wor den ingelijfd, in de gelegenheid zullen jrordén gesteld zich te onderwerpen aan ten. onderzoek tot het verwerven van het bewijs, dlat zij voldoen aan de eischen van voorgeoefendheid, vastgesteld bdj Ko- Dinklijk Besluit van 17 Juni 1912 (Staats blad No. 188). Heb bezit van dat bewijs geeft in geval Iran toewijzing aan die Infanterie de Ves tingartillerie of liet Regiment Genietroe pen aanspraak op een twee maanden kor toren oefeningstijd. Het onderzoek zal aanvangen op Dina- tiag 12 November a. a en zoo noodig, de twee volgende dagen worden voortgezet. Het wordt gehouden in de garnizoensplaat- flen Leeuwarden, Groningen, Assen, Kam pen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Does burg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amers foort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Hel der, Naarden, 's-Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinohem, Vlissingen, 'fi-Hertogenbosch, Breda, Bergen-op-Zoom bn Maastricht. De lotelingen ^ezer gemeente, die aan Bet vorenbedoeld^onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 10 October a.a bftnmelden ter Secretarie dezer gemeente, lAfdeeling Militaire Zaken (Kamer No. 9), tti bij die aanmelding opgeven in welke gemeente zij zich aan het onderzoek wen kten. te onderwerpen. Zij, die niet verblijf houden in de ge- fceente, waar zij aan het onderzoek wen kten deel te nemen, moeten bovendien-. te kennen geven, of zij gedurende het on derzoek voor Rijksrekening legering en Voeding wenschen te genieten. Aan de lotelingen, die zich voor het on derzoek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter inlijving bestemd zijn, later bericht gezonden van de plaats, waar, en van het uur, waarop zij zich voor dleelneming aan het onderzoek moeten vervoegen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR Leiden, 9 September 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene keqnis, dat door J. H. PHILIP SEN, winkelier, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het voorhuis en de koffiekamer van het perceel Morschstraat No. 60. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Sept. 1912. Leiden, 10 September. Ter benoeming tot secretaris van het Gemeentelijk werkloozenfonds worden voor gedragen de heeren mr. P. Gerbrandy, ad vocaat en procureur en J. M. J. H. Kerstens oandidaat-notari©, beiden te Leiden. De heer A. Vilders, rijksklerk ter grif fie van het kantongerecht alhier, is met in gang van 16 Sept. a.s. in dezelfde functie te Amsterdam benoemd. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn voor het tijdvak van 16 September 1912 tot en met 31 Augustus 1913 wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkstuinbouw- winterachool te Boskoop, de heer W. L. Thieme, te Rotterdam, en Chr. Kok, te Ledden. De afdeeling Leiden en Omstreken van den Ned. Prot.-Bond heeft in haar gisternamiddag gehouden ledenvergade ring besloten een voorstel bij het Hoofd bestuur in te dienen, dat zij als gewoon of als het daarvoor te laat is, als urgen tie-voorstel op de a. s. jaarlijksohe verga dering te Leeuwarden wenscht behandeld te zien, beoogende aansluiting van den Bond' tot „The Guild of Friendship", waarvan de zetel te Londen is, doch reeds verscheidene landen omvat, en zich ten doel stelt een verbond tot stand te bren gen tot onderlinge hulp en voorlichting van vrijz. godsdienstige personen, zoodat, waar men zich ook in den vreemde be vindt, men overal vriendelijken steun en gelijk gezinden, godsa'ienstigen kring zal vinuen. Mej. Th. van Eek, die het voorstel aanhangig maakte, verklaarde zich bereid het op de vergadering in Leeuwarden toe te lichten. Bij Kon. besluit is met ingang van 10 September a.s. aan kolonel O. D. de Roon, commandant van het 4de reg. inf., op zijn aanvrage ter zake van langdurigen dienst onder toekenning van pensioen eervol ont slag uit den militairen dienst verleend; het bedrag van het pensioen vastgesteld op 2175 's jaare; genoemden hoofdofficier, mede met ingang van genoemden datum, de rang van generaal-majoor verleend. Met ingang van 10 September a.s. is, onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige be trekking, in zijn rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij het wapen der in fanterie en benoemd tot commandant van het 4de reg. inf., de kolonel W. H. van Ter- wisga, van den generalen staf, belast met de waarneming van de functie van sous chef van dien staf. Met de „Staatsct." zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de Daamlooze vennootschap Fayence (aarde werk) en Tegelfabriek „Amphora," te Het doel is het vervaardigen en verkoo- pen of op eenigerlei wijze in den handel brengen van alle soorten van sier- en gebruiksaardewerk en van tegels, zoome de het exploiteeren van winkelzaken, waarin, als het voorname artikel, wordt verkrijgbaar gesteld het fabrikaat der vennootschap Het maatschappelijk kapitaal bedraagt -f 150,000, verdeeld iü 600 aandeelen, elk van f 250. De aandeelen zullen worden uitgegeven in 3 serieën, elk van 200 aandeelen. Bij den aanvang der vennootschap zijn van de eerste serie geheel geplaatst eD volgestort 128 aandeelen of f 32,000. Voor de eerste maal zajn benoemd tot: directeur de heer C. M. van Sillevoldt H.-Gz. leden van den raad van commis sarissen de heeren W. P. Kessler, Nio. de Voogd, mr. D. W. Molhuyen en mr. E. C. Wiersma. Ds G. Wisse Je. hoopt Zondag 20 Oc tober a.a van de Geref. Kerk te Kampen afscheid te nemen en 27 October te Bode graven intrede te doen. Alb bevestiger zal optreden ds. J. J. Westerbeek van Eerten, van. Kampen. In de gisternamikldag gehouden Haag- eche Raadsvergadering heeft dé voorzitter meegedeeld, dat de scfoouwburgcommissie wenscht het schouwburgontwerp-Fellner en Helmer te doen ten toon stellen en do exemplaren tegen f Ö.5G te doen verkoopen zoover de voo-rraad strekt. De Raad gaf dB daartoe noodige toestemming. Voorts bleek de heer Liefland zich bereid te hebben verklaard, het plan voor de Raadsleden toe te lichten. Nadat de heeren Van Vuur en en Ter Laan hadden opge merkt, dat deze uitnoodi'ging moest wor den beschouwd als gedaan te zijn aan de ledten van den Raad persoonlijk, niet aan den Raad als zoodanig, werd de ui'tnoodi- ging voor kennisgeving aangenomen (de leden zullen elk afzonderlijk over het aan nemen beslissen). Omtrent het ingekomen voorstel van de sohouwburgcommissie zelf (het ontwerp- Fellner en Helmer goedkeuren en hun op dragen een nieuwen schouwburg te bouwen op de oude plaats) wenschte de heer Van Vuuren praeadvies van B. en Ws. en afdée- Hngsonderzoek. De voorzitter merkte op, dat, daar de natuurlijke praeadViteeurs de ledlen van de sohouwburgcommissie zijn, B. en Ws. alleen op speciaal verzoek van den Raad1 praeadvies kunnen uitbrengen. -Het voorstel-Van Vuuren om tot afdee-- UngBonderaoek over te gaan, werd dbor den heer Va© Dïae bestreden, op grond, dat men zich verbonden heeft tot den grootsten spoed en de schouwburgcommissie maar niet zoo op rij kan zetten. De heer Hoej en- boe verdedigde het op grond van het om vangrijke van de zaak, waarna het verwor pen werd met 16 tegen 9 stemmen. Het voorstel om praeadvie© te vragen, werd aangenomen met 29 stemmen tegen 1 stem (die van den heer Wesseling). Bij behandeling van het praeadvies op het adres van Z. T. de Jongh van Arkel en 58 andere bewoners van het Bezuidtenhout- kwartier, met verzoek de wijk te voorzien van een betere tram verbinding met ver schillende deelen der stad, stelde dte heer Vas Dia© als motie voor, dat B. en Ws. wonden uifcgenoodigjdi het daarheen te lei den dat lijn 3 haar eindpunt bij Overbosch behoude en lijn 4 worde doorgetrokken van het S.S.-station naar den tol in de L v. N.-O.-Indië. Deze motie werd echter ver worpen met 24 tegen 11 stemmen. Het praeadvies werd aangenomen. Zooals bekend is, bestaan er ten stad huize te Amsterdam plannen om van gemeentewege een paviljoen te bouwen aan d'en IJkant op het terrein van het Tolhuis. Naar het „Hbl." verneemt, wordt over wogen om deze plannen te oombineeren met het maken van clublokalen voor de „Koninklijke Nederlandsche Roei- en Zeilvereeniging." De „Koninklijke" wil namelijk haar haven overbrengen naar den overkant van het IJt in de Buik- sloterveerhaven. De bedoeling zou zijn, dat de „Koninklijke" de lokalen van de gemeente huurde en eventueel voor fees ten de beschikking zou krijgen over het geheele paviljoen. De bouw eener hoogere burgereohool te Haarlem ie voor f 203,700 opgedragen aan de firma Groenenberg en Kruithof, te Zwolle. Te Utrecht is aangevangen het derde congres van het nationaal comité voor af schaffing van nachtarbeid in 't bakkersbe drijf. Er werd een bespreking gehouden, waarbij nog eens duidelijk in 't lioht weid' gesteld, dat het standpunt van het Oomité van da oprichting tot op dit oogenblik nog niet ie veranderd, d. w. dat aan den eisch van absolute afschaffing van den nachtarbeid moet worden vastgehouden. Met dit stand punt Weken zich de afgevaardigden^ te kun nen vecreenigen. De aanneming van het ont werp-Aalberse werd dientengevolge niet Wensohelijk geacht. Aan het oomité werd opgedragen een re geling te treffen, waardoor de actie op een goede financieel© basis zou komen te staan en middelen te beramen, de organi satie nog hechter te maken. Woensdag 2 October wordt te Zeist een vergadering gehouden, ten einde te ge raken tot oprichting Van een Bond van Oran jevere enigingen. Tot voorzitter van de Broederschap van candidaat-notarissen is ter a%em, verg te Arnhem gekozen mr. M. Slingenberg. te Haarlemtot algemeen secretaris de heer H. M. J. Janssen, te Watergraafsmeer. De Minister van Financiën maakt be kend. dat gedurende October, November en December dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd, ten kantore van die betaal meesters de voldoening zal plaats hebbea der in de verschillende Grootboeken inge schreven pensioenen ten laste van de Ne- derlandsche Staatsbegrooting, loopende over de derde drie maanden van het jaar 1912. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Gem. te Ierseke door ds. Kersten, te Rotterdam. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën op Donderdag 12 Sept., die van den Minister van Koloniën op Vrijdag 13 Sept. en die van den Minister van Justitie op Zaterdag 14 Sept. zullen niet plaats hebben. HILLEGOM. Door de Timmerlieden-Ge- zellen vereerd ging, welke vooïr kort hier i£ opgericht, is voctrloopig genoegen genomen, met een uurloon van 22 cents. Men hoopt nu tot regeling van een maximum.werktijd te geraken. De loppsverhooging zal met 1 Jan. a.s. ingaan en voor bekwame werklieden^ gelden. Gistermiddag werd de weduwe v. V., van den Stationsweg alhier, zich bevindende aan den Leadschen Straatweg, staande op den berm van dien weg, aldaar door een auto aangereden, ten gevolge waarvan zij zoodanig in- en uitwendig letsel bekwam, dat zij niet in staat was haar weg te vervolgen. Daar de bestuurder dezer auto, waarvan de eigenaar en het nummer bekend zijn, zon der zich om het lot der vrouw te bekomme ren was doorgereden, werd zij later door een voorbijgaande p.uto opgenomen en naar haar woning vervoerd, alwaar haar door den heer Hanxath geneeskundige hulp weid ver. leend. Gelukkig bleek de toestand niet van era- stigen aard te zijn, maar hoogstwaarschijn lijk zal zij voorloopig niet in staat zijn. in het onderhoud van ziohzelf en haar kinderen te voorzien. NOORD WIJK. Hondenliefhebbers en zij, die zich interesseeren voor politie-honden zullen het van belang vinden, te vernemen, dat „Germain©" van Kennel Rossa, eigenaar de heer S. J. Z^ndvoort, alhier, thans negen gezonde kindertjes heeft. De vader van dit negental prachtige Belgische herdershonden is niemand minder dan de reeds zeer be kende politiehond „Caesar", eigenaar de heer M. Gooi, inspecteur van politie, alhier. Germain©" is volgtehs den stamboom, dien wij zagen, afkomstig van ouders, die vele eerste en eerö-prijzen hebben behaald te Brus sel, Amsterdam en Utrecht. Als men be denkt, dat d© vader „Caesar" nog onlangs te Nijmegen een spedialen prijs verwierf voor raszuiverheid, dan begrijp men, 'dat dit jeug dige negental Wiel wat belooft voor de toe komst der politiehonden. Dit beseft men nog beter, als meen weet, hoe de ondervinding heeft geleerd, dat jonge honden, wier vader een .gedresseerde politiehond is, immer een grooten voorsprong blijken te hebben bij de dressuur. Zij, die zich gaarne een raszuive- ren „herder" willen aanschaffen, hebben nit een niet allé daiglen voorkomende gelegenheid. OEGSTGEEST. In verhand met een bericht van vóór ©enig© dagen, kan van hier worden gemeld, dat het met do water-looting heel wat beter staat dan toen. Voor zoover wij! kunnen nagaan zijn alle poldermolens her steld, en draaien er Weer lustig op los, als er piaar wind is, en daarover hebben we dezer dagen in 't geheel niet te klagen. 16) Zij had haar omgeving met een kort knikje weggestuurd toen haar vader zich bij haar kring voegde. Haar positie gaf baar in allen gevallen het recht om alleen toet hem te zijn als zij dat wenschte. Bij tien eersten blik zag zij, dat hij van streek «as en dus sloeg zij hem aandachtig gade. Maar hij scheen besloten te zijn om haar Onderzoekenden blik niet te beantwoorden feu toen M. de Coigni, graaf de Bailleul en anderen, die met haar hadden staan pra wn, één voor één bescheidenlijk op zij giu- scheen hij hen gaarne te willen weer houden, om niet alleen te blijven met zijn tiochter. Toen zij dat zag werd haar achterdocht hooge mate opgewekt; er was vanmor gen iets gebeurd, dat haar vader van streek had gebracht en dat hij niet van plan was om aan haar te vertellen. Zij trok bem mee en maakte plaats voor hem op vensterbank. Zij keek ongeduldig naar douairière Eglinton, die kalm was blijven Waan terwijl de anderen zoo zonder compli menten waren weggestuurd. Mylady scheen •^an pian 0m verlangen harer schoon dochter om met haar vader alleen te zijn negeeren en het kwam Lydia zelfs voor *lsof er tusschen den hertog en de oude me een blik van verstandhouding was Lydia voelde zichzelf prikkelbaar worden, was zelf door en door eerlijk en open hartig in alle politieke kwestie© en had een afkeer van geheime afspraken. Maar zij vertrouwde haar vader, al vreesde rij zijn zwakheid. Zij sprak over Karei Eduard Stuart, want dat hield haar gedachten het meest bezig. Zij prees en beklaagde hem beurte lings, sprak over zijn afkomst, zijn vlucht, de toewijding van zijn Schotsche aanhan gers en per slot over Frankrijks beloften aan hem. „De hemel geve," zei zij vurig, „dat Frankrijk niet te laat zal komen om haar plicht te doen tegenover dien ongelukki- gen vorst „Neen, mijn beste kindi, het is zot om zoo iets te denken," zei de hertog op zacht \erwijtenden toon sprekend, alsof het tegen een lastig kind was. „Pardieu," viel mylady met een scherpe stem in, „dat heb ik juist al een paar we ken lang aan Lydia willen uitleggen, maar zij wil niet luisteren en wil zelfs niet over dit onderwerp spreken. Breng het haar eens goed onder het oog, mijnheer de her tog, ik voor mij heb mijn best gedaan; haar koppigheid zal mijn zoon in ongenade bij zijn Majesteit brengen, die haar plan nen niet goedkeurt." „Mylady heeft gelijk, Lydia," zei de hertog, „en als ik dacht dat uw echtge noot „Neen, beste vader 1" viel Lydia hier kalm op in, „wat ik u bidden mag, laat uw ongenade niet op lord Eglinton vallen. Want ziet u, mevrouw de gravin de Stain- ville doet haar best om te voorkomen dat zijn gedachten te veel bij het lot van zijn ongelukkigen vriend zouden verwijlen." Nu was het de beurt van den hertog om het gelaat van zijn dochter te bestudeeren even vroeg hij zich af, of zij in een bitte re luim gesproken had, en heb speet hem niet, dat deze nieuwe gedachtenloop haar 1 van dat eeuwigdurend onderwerp der Stuart-zaak had afgeleid, te meer daar dit een nachtmerrie bij haar dreigde te wor den. Hij keerde zich halverwege om, in de richting, waarop Lydia's blikken gevestigd waren, en zag een helder-rooskleurigo plek, die levendig afstak tegen de donkere gordijnen van de legerstede des ministers, terwijl de elegante gestalte eener vrouw zich tusschen zijn gezichtslijn en het ge laat van zijn schoonzoon bevond. De hertog d'Aumont hield veel van zijn dochter, maar hij bewonderde ook zeer haar geestelijke overmacht, en toen hij dus die graoieuse, in het rose gehulde, figuur aanzag, trok hij met vriendelijke minachting zijn schouders op. Bah 1 Lydia was veel te verstandig om bij zulke zotte kleinigheden als de vluchtige flirtation van een hersenlooze ledepop te blijven stil staan, zelfs indien het doel van zulk een flirtation de onderwerping van mylord was. Lady Eglinton had ook de strakke uit drukking op Lydia's gezicht opgemerkt, toen zij over Irene sprak, maar terwijl de hertog onverschillig zijn schouders optrok, en de zaak uit zijn gedachten verbande, vervolgde mylady stoutmoedig den gedach tenloop van haar schoondochter. „Mijn zoon geeft voor het eerst teekenen van gezond verstand te bezitten," zei zij vastberaden; „waarom zou Frankrijk tót meerdere buitensporigheden geleid worden en misschien in de mazen van een hope- looze zaak verward raken door..." „Door een plechtige belofte te vervul len," viel Lydia kalm hierop in, terwijl rij haar schoonmoeder ernstig, op de haar karakteristieke manier aankeek, „een be lofte, die juist de hopeloosheid, waarvan u spreekt, dubbel heilig maakt." „Zijne Majesteit is niet van die mee ning," antwoordde de oude dame beslist, „en wij moeten erkennen, dat hij er het best over oordeelen kan wat Frankrijk aan haar eigen eer verplicht is." Het was onmogelijk om op deze verkla ring in tegenovergestelden zin te antwoor den, en al fluisterde Lydia bjj zichzelve: „Niet altijd 1", bewogen haar lippen zich niet. Zij keek haar vader hulpbehoevend aan; meer dan ooit, had zij er behoefte aan om met hem alleen te zijn, hem te onder vragen, zichzelf gerust te stellen omtrent sommige vage vermoedens, die haar veront rustten, en die zij niet van zich af kon zet ten. Bovenal wildé rij gaarne verlost wor den van de scherpe tong van haar schoon moeder, van de grove dingen, die zij zei en dié de eigenschap hadden van Lydia's over gevoelige zenuwen nog meer te prikkelen. Maar de hertog hielp haar uiet. Gewoon lijk was ook hij er op uit, om rechtstreek- sche discussies met lady Eglinton te vermij den, haar scherpe stem irriteerde hem, maar vanmorgen scheen hij Lydia's smee- kende blikken niet te willen beantwoorden. Hij zette zich op zijn gemak in zijn stoel, legde het eene been over het andere heen en streek zich in gedachten over zija goed gevormd been. „Er komen oogenblikken in de diploma tie, mijn kindi begon hij na een oogen blik van gedrukt stilzwijgen. „Mijn beste vader," viel Lydia hem met beslisten ernst in de rede, „laat ik u eens en voor altijd zeggen dat ik omtrent deze zaak mijn eigen gevoelens koester. Zoolang ik iets te zeggen heb in de regeering van dit koninkrijk Frankrijk, kan ik niet heb ben, dat zij haar goeden naam door zulk een monsterachtig verraad zou laten bezoe delen door zulk een monsterachtig ver raad ais heb in den steek laten van een vriend, die op haar eer vertrouwde, even- al© op de beloften, die zij hem gedaan had." Haar stem beefde terwijl zij sprak; zij scheen buiten zichzelve te zijn, mindér ze ker, zichzelf minder volkomen beheer- schend. Die blik van verstandhouding tus schen haar vader en lady Eglinton had haar zeer gehinderd, zóó zelfs, dat zij het niet kon begrijpen. Ja, zij wist wel, dat zij dé geheele zaak in handen had. Niemand, zelf© Zijne Majesteit niet, had ooit haar recht ontkend om met het geld van de schatkist haar eigen zin te volgen. En geld was het eenige dat êr noodig was 1 Of schoon mylord er zijn sanctie aan moest geven, liet hij haar toch volkomen vrij, zij kon handelen zoo als haar goeddacht, zonder de geringste beperking. Maar ofschoon bet vreemd mocht schij nen, zoo had zij toch het gevoelen, dab zij in déze zaak steun noodig had. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1