J. C. Kort. Occasion, door Verbouwing. MODERNS DANSSCHOOL. - 1ste klasse inrichting. - Telefoonn. 290. The Berlitzschool of Languages, Turfmarkt 8, Leiden. Pianino's en Orgels m Ho. 16120. LEIDSCH DACrBLA.B, naandag1 9 Septesnbar. Threads Blad. H. J. VAN LEEUWEN Jr., Commissaris van den TV. T>. O.-15. in alle ten 28 prijzen, maten en modellen, CURSUS. Bezoekt de Bea*2itzscholen wanneer Gij Engelsch wilt leerenl Onderwijzeres. Te koop Telef. 87. Buitenlandsch Overzicht. Faillissementen. Anno 1912. De Leeraar heeft de eer U te berichten dat de inschrijving voor Leerlingen (eerstbeginnende en meergevorderde) zal plaats hebben dagelijks van af Maandag 16 September a. s., 's namiddags van 2—5 uren aan de school Langebrug 75. Aanvang der lessen primo October. 2357 60 Met de meeste hoogachting. Aanbevelend, Leiden. Donkersteeg 3 Telefoon 767. Handwerken, Jlaaf knippen •d Naaien van Kostnmes en Ondergoed. Desverkiezende Privaatles. Aanvang van den nieuwen Curaua In bat Maatfcnlppen half Sept. a.a. J. DE ËTiE, Heerengracht llS&ooen. 2677 18 Gedurende het geheele lesuur hoort g|) slechts Engelsch epreken. Gy zelf spreekt onafgebroken Engelsoh, Het ie dus alsof gy U in Engeland bsvondt. Nog meer dan dat! G(J verstaat dadeiyk, wat de leeraar tot U zegt. Ieder woord en iedere zin worden U door de eigenaardige methode van onderwas gemakkelyk eu begrypeiyk gemaakt. Öy voort van de eerste les af een Engelsch gesprek met Uwen leerear. Geen oogenblik gaat verloren door verklaringen in de Hollendeche taal. Alle ophelderingen geschieden In het Engelsch. Daardoor >yt gU gedwongen, ereneens van deze taal gebruik te maken. Spoedig gevoelt gU U thuis ln de Engeleche omgeving. De vreemde klanken worden U spoedig vertrouwd. Daarby gewent gy U spelenderwijze •r aan, zonder moeite en met ten vloeiend aceent Engelsch te spreken. Dezelfde leermethode wordt In de Berlltzscholen voor alle andere talen aangewand. Ten gevolge hiervan komen onze leerlingen er epoedig eu zeker toe de vreemde talen machtig te worden zonder ooit den gebiedenden dwang van het leeren te ondervinden. Evonzoo kunt gy U iedere vreemds taal eigen maken. Vraagt ons prospectus, dat wy U ter verdere inlichting over de Berlitzscholen kosteloos toezenden. 2859 100 Wegens verbouwing worden eenige tegen verminderde pryzen verkocht of verhuurd. L. V&LÜ v.ti. PELTEfHBUBG, 2863 34 BREESTRAAT 109, over het Stadhuis. Een onderwijzeres, eenige uren try hebbende, zag die gaarne bezet met lea geveii aan jongt kinderen of met b|J werken ran kinderen. Billyke conditie*. 8 Brieren Bur. v/d. BI. No. 2856. gevraagd een Insluitliaard en een Mahoniehouten Ledikant. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 2867. 6 m'j Passagiers- en goederendiensten naar Alfen, Boskoop, Waddinxveen, Gouda, 4 X daags, naar Nieuwveen, Uithoorn, Ouderkerk en Amster dam, 2 X daags. Passnjpebnrena voor de Botterdamsche Lloyd, Holland. Amerika-I^jn, Kon. Holl. Lloyd, Union Castle Line en Canadian Pacific. 1028 31 VABff NOUHUYS Go. - Telef. 67. Wat te donken van de vredesonder handelingen tusschen Turkije en Italië Al weken zijn de diplomaten aan het ;werk. De eerste oolleotie is zelfs naar huis gegaan en door een andere vervangen, een gevolg misschien van overmatigen arbeid. Wanneer de laatste berichten juist zijn, gullen we echter moeten gelooven, dat de on derhandelingen geen resultaat zullen heb ben. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de ,,Voss. Zeit." zijn de kansen oJ> een Bpoedigen vrede zeer gering, daar de Ita- liaansche onderhandelaars niets van hun eischen willen laten vallen. Geen der ver antwoordelijke 'politieke leiders in Turkije durft onder deze omstandigheden de officiee le Vredesonderhandelingen doen beginnen. Uit Rome komt het bericht, dat de Ita- liaansche regeering nieuwe maatregelen ne- ïnen zal, om Turkije te dwingen de afgebro ken vredesonderhandelingen weer te begin nen. Na lang aarzelen is het nieuwe Turksohe kabinet er eindelijk toe overgegaan, een met de veranderde partijverhoudingen overeen komende ambtenaarskorps in het leven te roepen en de Jon g-T urken uit de Verantwoordelijke betrek- kingente ontslaan. De afzettingen van vali's duren voort-; ook worden .thans gouverneurs en vice-gouverneurs ontslagen. Hun ontslag wordt door de liberale partij gecischt. daar van hen gevaar bij de verkie zingen dreigt. Het ministerie, van Buiten- landsche Zaken heeft bevel gegeven spoedig nieuwe kiezerslijsten samen te stellen en de 'door de Jong-Turksche ontworpen willekeu rige indecling in kiesdistricten te annulee- ren. Een krachtiger optreden van het ministe rie is op zichzelf goed. maar nu de tijden zoo rumoedig zijn, is het misschien niet ge heel juist, dat in zoo ergo mate de regeering blijken geeft van haar macht. De Jong-Tur- ken zullen het. er ongetwijfeld niet bij laten èn zich zoo kalm laten verdringen. De Grieken en Turken zijn ook nog niet te vreden. Ze hebben in hun eigen land uiting gegeven aan hun ontevredenheid. In Athene Is een meeting gehóuden welke bezocht was 'door 30,000 personen. In die bijeenkomst ia een motie aangenomen, waarin gepro testeerd werd tegen den toestand der Grie ken in Turkije. De Port-e moet dus nu maar weten, op iWelke wijze ze verbetering wil brengen in den stand van zaken. Over de ongeregeldheden in Macedonië en het optreden der Bulgaren tegenover Turkije, [valt nog een enkel woordje te zeggeln. Een £aar Bulgaarsche autoriteiten hebben ver- •fcold welke de houding is> van Bulgarije in. den strijd voor de autonomie in Macedonië. Deze autoriteiten behooren bovendien niet itot 't soort dat aanstuurt op een oorlog Snet Turkije, integendeel zo& wordt ver zekerd zij willen zoo bezadigd mogelijk ite werk gaan. Ze zeiden het volgende: „De Macedonische kwestie verkeert thans in het stadium, dat zij opgelost dient te [worden. De nationale eisch, om onze land- 'genooten in Macedonië uit hun onder drukking te Verlossen, is in de laatste 30 jaar met steeds meer aandrang fcesteld. Evenals Rusland ons bevrijdde, zoo Roeten wij de Macedonische Bulgaren be vrijden. De Turkën kunnen zelfs al willen zij dit, de regeering van Macedonië niet hernemen. De Jong.Turken hebben daartoe gelegenheid teehad, maar hun pogingen zijn mislukt, iJSocli Kdamil pasja, nooh' eenige andere groot- Vizier zal daartoe in staat zijn. Zij zou den aan de genade van ondergeschikten over geleverd zijn ah dezen zouden met hun wan bestuur voortgaan. De Turken zullen Macedonië sléchts zelf- toeetaa^n, ^anneér_ gy gLaartóe ge dwongen worden. Zij zeggen: [Wij hebben Macedonië met het zwaard veroverd en wij zullen het alleen aan het zwaard afstaan. „Wie zal nu de Turken dwingen? Of de groote mogendheden moeten het zelf doen, öf zij moeten, het ons opdragen. .Wat Ma cedonië noodig heeft, wil eï een einde aan de troebelen komen, is: 1. Een christen-gouverneur, die door de mogendheden wordt benoemd en door den sultan aangewezen. 2. Een vertegenwoordigende provinciale vergadering. 3. Een nationale militie of gendarmerie onder officieren van een der kleinere Euro- peesche Staten. Wat de ondergeschikte regeeringsambte- naren betreft, dezen moeten Turk zijn op plaatsen, waar de Mohammedaansche bevol king overheerschend is; in het tegenover gestelde geval moeten het christenen zijn. Wanneer deze hervormingen in de regee ring van Macedonië niet aangebracht wor den, moeten zij met geweld worden afge dwongen. Het zou geen oorlog, maar een kruistocht zijn." 't Is dus nog alles strijd in den zuidl- oost-hoek Van Europa. Strijd is er ook in Duitschland, maar deze 19 van een ander soort. Daar begint de krijg tegen de duurte. De regee ring poogt wel zich er buiten te houden, maar 't mag betwijfeld of haar dit zal ge lukken. Ze is nu in de kwestie van de vleeschduurte gemoeid, doordien, de sociaal democratische Rijksdagfr actie, en, men weet dat is de minste niet, zich tot den Rijks kanselier heeft gewend met het volgende verzoekschrift ,.De gooiaal-democratische Rijksdagafge vaardigden verzoeken Uwe Excellentie, dat krachtige maatregelen genomen zullen wor den, ten einde het steeds duurder worden der levensmiddelen tegen te gaan. De toestand dat wordt algemeen erkend ie thans zoo hachelijk als nooit te voren. In de kringen der arbeiders, der ambtenaren en van den middenstand heerschen een op winding en verbittering, die door de wetge vende factoren niet achteloos voorbijgegaan kunnen worden. Daar de kwellende duurte niet alleen sedert jaren voortdurend weder keert, maar telkens een scherper karakter aanneemt, kan men het niet langer een voor bijgaand verschijnsel noemen. Meer en meer dringt zich derhalve de noodzakelijkheid op, om de wettelijke bepalingen terzijde te stel len, onder wier werking de belangen en de gezondheid des volks gesohaad worden. Met het oog hierop schijnt het zeer gewenscht: de invoerrechten op levensmiddelen, in het bijzonder op vee en vleesch op te heffen; de grenzen open te stellen voor den invoer van ree; de invoerrechten op veevoeder op te heffen. Voor alles is het echter noodig zoo spoedig mogelijk de grenzen open te stellen voor den invoer van versch en geconserveerd vleesch, daar hierdoor de nood binnen den kortst mo gelijken tijd gelenigd kan worden. Ten einde de voorgestelde wettelijke maatregelen zoo spoedig mogelijk te kunnen invoeren, verzoe ken wij Uwe Excellentie den Rijksdag bijeen te roepen." De Duitsche keizer is weer thuis. Zaterdag heeft hij Zwitserland verlaten, na uit Schaffhausen een telegram met veel dankbetuigingen te hebben ontvangen. Over de Zwitsersche troepen had hij niets dan lof. Hierover was de president zoo in zijn schik, dat hij op zijn beurt voor dit oordeel dankte en daarbij den keizer een bij uitstek bevoegde persoonlijkheid noemde. In haar moeilijkheden, die een gevolg zijn Van het feit, dat de sociaal-democraten de meerderheid in den Landdag hebben, heeft de regeering van Schwarszburg-Rudolsladt zich tot prof. Lab and te Straatsburg, een vermaarden hoogleeraar in het staatsrecht, gewend. Deze heeft nu een advies uitge bracht, volgens hetwelk het de regeering vrij staat, om van de grondwet af te wij ken, indien een anti-constitutioneele meer derheid herhaaldelijk 'besluiten neemt, die dit noodig maken. Men zal nu nog kunnen twisten over de vraag, of de in den Landdag gekozen so ciaal-democraten werkelijk een „anti-con stitutioneel e" meerderheid vormen. Maar bovendien is er nog een tweede be langrijke vraag en wel deze: wat is een grondwet en voor wien is die wet-gemaakt1? In Rusland moeten weer troepen aan het muiten zijn geslagen. Een telegram uit Wilna aan de „Temps" meldt, dat genie-soldaten aan het muiten sloegen. Een regiment infanterie, dat ge zonden werd om onder hen de orde te her stellen, moest een hevig gevecht leveren. Meer dan 100 soldaten werden gedood en 200 gewond. De muiters gaven zich ten slot te over. Uit Petersburg werd naderhand gemeld, dat het bericht betreffende deze muiterij geheel uit de lucht gegrepen is en ook het Petersburgsehe telegraafagentschap ver neemt, dat het bericht der PooLsche bladen over de muiterij te Orany (departement Wilna) geheel op fantasie berustte. Ts Orany zijn op het oogenblik niet alleen geen genie-soldaten, maar is ook geen in fanterie. Toch doet men goed dezen tegenspraak niet zoo maar direct te gelooven, want op dat punt heeft men in Rusland een merk waardige vaardigheid en beschikt men er over een tamelijk groote dlosis brutaliteit. Men herinnert zich ongetwijfeld de ru moerige zittingen van de Hon gaar sche Kal mer en daarbij de eischen die de oppositie stelt, waarvan de inwilliging een einde zal maken aan dien onhoudbaren toeetandl Daarbij was ook het verlangen dat graaf Tisza als president zou aftreden. Hierop schijnt thans uibzicht te bestaan. Een verklaring van graaf Tisza, dat hij in het openhaar belang bereid is af te treden als voorzitter van liet Hongaarsche parle ment, wordt in Hongaarsche politieke krin gen druk beeproken. De „Teinps"-corres- pondenb te Boedlapest heeft zich, naar aan leiding van die verklaring, met verschillen de leiders der oppositie onderhouden. Zdj allen verklaarden, dat het plan van den president der Kamer niet voldoende was om den parlementairen vrede in Hongarije te herstellen. Zij verlangen bovendien, dat de Hongaarsche minister-president Lukacs vervangen wordt, hetzij door iemand uit de gematigde oppositie-partij, hetzij dloor iemand, die buiten het parlement staat. Is dit eenmaal gebeurd, dan moet het Huis van Afgevaardigden ontbonden en nieuwe verkiezingen uitgeschreven worden. Vooral Justh, de voornaamste leider der uiterste oppositie, wil niets toegeven en beweert, dat het een plicht jegens het va derland is, obstructie te voeren tegen een meerderheid, die gekozen is bij verkiezia- gen, zooals dié van 1910. Hjj spoort de op positie aan, om aan al naar eischen te blij ven vasthouden. Aan het eind van dit overzicht nog even een paar korte mededeelingen. In de eer ste plaats dat het Duitsche juristencongrea te Weenen met 470 tegen 424 stemmen zich voor het behoud der doodstraf heeft ver klaard een kleine meerderheid zooala men ziet, wanneer men het groot aantal vertegenwoordigers in aanmerking neemt en in de tweede plaats de tijding dat de bootwerkersstaking te Santos geëindigd is. Als dit nu maar van langer duur is dan den vorigen keer. A. J. Moerings, bakker, te Roosendaal. W. A. Koopman, pensionhouder en winkelier in sigaren, te Gorkum. A. Oskam en A. Brandwijk, vischha-nde- laren, te Gorkum, te zamen handelende onder de firma Brandwijk en Oot Feestweek te Oegstgeest. Laatste dag. Een woelige avond tot Blot, wat niet wil zeggen: een onordelijke. Tegen halfaoht hief het kinderkoor, „De Jeugdige Zan ger", nummer één van het programma aan, onder leiding van den heer P. Fontein. Da delijk daarop nam de heer Van der Helm het woord, om allen, die tot het welslagen der feeatweek hadden bijgedragen, daarvoor hartelijken dank te brengen, waaronder niet het minst aan het onderwijzend personeel, en daarvan ij) het bijzonder den heer Fon tein, die, zonder dat de heer v. d. H. dat nu zuitdrukte, toch wel ongeveer de halve wereld Bobijnt te hebben afgefietst in het belang van dit feest. Hem werd dan ook een stel nieuwe trappers aangeboden. Een mooi boek van Marjorie Bowen, getiteld: „Ik zal handhaven", viel hem ten deel tot een aandenken, evenals aan het hoofd der school, den heer Van de Meene. De onder wijzeressen kregen ook een gedachtenis, wel ke niet nader werd aangeduid. De heer W. J. Ruys richtte daarop een enkel woord tot den heer Van der Helm, om dezen dank te bfetuigen Voor zijn vele bemoeiingen. Om niet uitvoerig te worden, moeten wij met een enkel woord zeggen, dat de fluitist Jo Feitkamp den goeden indruk van Donderdagavond zeer heeft versterkt door de voordracht van een drietal solo's met een vierde als toegift. Hem werd een fïuitwi»- scher toegezegd. Voorts hebben de jongedames Annie Nien- wenhuizen en To van der Voet herhaaldelijk heel aardig gezongen en mej. Jo Sluis, van Leiden, heeft zich door haar mooi piano spel zeer verdienstelijk gemaakt. Zij allen kwamen in het bezit van mooie bouquetten, evenals mej. Kooy, die het gezang der kin deren soms op het orgel accompagneerde. Nog werd herhaald, wat wij twee dagen vroeger reeds zagen, nl. een tableau vivant: „Bloemenhulde". De talrijk aanwezigen wa ren over de fraaie standen als opgetogen. Van een lachje om den mond of van ontijdig opslaan der oogon was nu bij zeker iemand geen sprake. Het was waarlijk interessant. En nu het zangkoor, bestaande uit school gaande kinderen. Nu ja, het kwam een en kele maal voor, dat het wat flauwtjes klonk; maar anders, z>e» deden hun best en niet wei nig ook. Hun hoofdnummer was het lied „Opstanding". Het koor weerde zich daar bij dapper, en de solo's die er in voorkwa men, zong Grietje Breedijk maar w&t kra nig. Verderop vielen met haar in Leentje en Michiel Verhaar, en toen vormde.) zij wat een aardig trio. Zij hadden ook bloemen mee naar huis te nemen. Wel verdiend, hoorHun leermeester kan tevreden zijn over zijn kinderen. En t-oen kwam het slotwoord bij monde van don heer Van de Meene, die nogmaals allen dank zéide, die op eenïgerlei wijze hadden meegewerkt, om dit vierdaagsche feest te doen slagen. Na nog eenmaal den bazaar te hebben aanbevolen, sloot de spre ker met dankgebed. De feestweek is ten einde 1 Tooneelvereeni&ing Oefening baart Knnst." Als men den kalender raadpleegt, moet men bekennen't Is nog geen kacheltijd en ook nog niet in de dagen voor zaaluitvoe ringen. Maar kijkt men naar buiten en gaat men te rade met zijn lichaamsgesteldheid, binnenshuis zelfs, dan komt men tot andere conclusies. Een beetje kunstmatige warmte zou 'n mensch heusch goed doen en in een zaal met wat menschen is d'e temperatuur niet gauw te hoog. Beter binnen dan buiten thansZóó dacht er ook over het bestuur van bovengenoem de Leid8che Vereeniging, waarvan de af- deeling „Dameszangkoori' Zaterdagavond jl. gaarne boven op ,,Den Burcht" alhier een uitvoering zou hebben gegeveny maar dat de bakens wijselijk had verzet en nu uitgenoodigd tot een bezoek aan „De Graanbeurs." Ala bij winterfee9telijkheden stonden daar nu begin September plantengroepen met de banieren van genoemde Vereeniging en van de muziekvereeniging Werkman» Wilskracht", welke volgens het programma geheel welwillend medewerkte, en zaten er de belangstellenden. Na een marsch door „W. W." sprak de voorzitter van „O. b. K.", die heer G. Mazurel, een enkel woord; een woord van welkom; uitte hij wenschen voor den groei en den bloei van beide Vereenigingen, die zich hier zouden laten hooren, tot welker bevordering hij hoopte dat zou strekken hetgeen hier zou worden gedaan. Hij dankte „W W." en bood het als souvenir van dezen avond een verguld-zilveren me daille aan voor het vaandel. Ook wees hij er nog op, dlat de gelegenheid openstond, om, behalve lid of donateur, kunstlievend lid te worden. De voorzitter van „W. W.", de heer J. Verver, dankte op de hem eigen, aardige manier voor deze medaille, sprak, nu en dan ondeugend, over de reeds in „W. W." 's bezit zijnde medailles, over uitnoo- digingon om medewerking en evenals de andere voorzitter met zeer veel waardee ring van den heer J. Noordanus, den on- vermoeicfien directeur van het Dameszang- koor en van „W. W." Toen werden achtereenvolgens door bei de Vereenigingen ten gehoore gebracht Werken van Bury, Tack, Noordanus, Ven- derhos, Mozart, Abt, von Weber, Regeer, Scheltener en Gilbert. „W. W." hield zich weer kranig en ook het „Dam es zangkoor", dat wij veel meer leden toewenschen, zong zonder begelei ding zóó, dat zijn directeur en de luiste renden er tevreden over konden wezen. ,,Voor „Oefening baart Kunst"van Noordanus, hoorden wij èn van de Muziek vereeniging èn van het Koor, benevens van dit laatste onze aandacht werd er spe ciaal op gevestigd en daarom vermolden wij het „Arm Moederke", hetwelk eens voorkwam in een Zondagsblad van het „Lei deck Dagblad" en waarbij de heer Noordanus muziek schreef. Ook het „Vaan dellied" vond een dankbaar gehoor. Vooral de heer Chr. van der Pluyru, secretaris van „O. b. K.", maakte zich bovendien zeer verdienstelijk op het gebied van voordragen. Het programma vermeldde nog, dat na zang en muziek een bal zou plaats hebben; maar dit werd natuurlijk nachtwerk. S.-S. De directeur-generaal van de Maatschap pij tot exploitatie van Staatsspoorwegen heeft bepaald, dat personeel, hetwelk op of vóór 31 December 1910 in vasten dienst was, als tot dusver 3 pCt. van het loon voor de nieuwe pensioenregeling zal storten, terwijl de storting voor het personeel, dat op of na 1 Jan. 1911 in dienst kwam, 4 pCt. van het loon zal zijn. De Maatschappij behoudt zich voor even tueel te nemen maatregelen tot verbetering van weduwen-pensioenen het recht voor om ook van het oudere personeel een hoogcre storting te vragen. De zaak-Vroon». Er bestaat thans zekerheid, dat aan H. P. Vroons, den 20 jaar geleden door een dwaling der autoriteiten ontslagen werk man der Marinewerf te Amsterdam, een wekelijksche uitkeering van f 12 zal worden toegekend, terwijl, in geval van zijn over lijden ook voor zijn weduwe wordt gezorgd. Op de jongste jaarliiksche audiëntie te Am sterdam werd V. in de gelegenheid gesteld zijn zaak uitvoerig aan H. M. de Koningin uiteen te zetten. En de thans genomen maat regel is klaarblijkelijk aan de persoonlijke bemoeiingen van H. M. te danken.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5