N°. 16120 Maandag 9 September. A0. 1912. <§eze jouraat wordt dagelijksmet uitzondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. In Hofkringen. IDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regal» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant elk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden 1 l l f 1,10. Buiten Lelden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1 1,30. Franco per postI 1.65. Leiden, 9 September. Gisteren werd de algemeens ja^rverga,- Sering gehouden van de leden, van d©m Ted R.-K. Volkshond alliier. De Voorzitter heette allen welkom en (deelde mede, dat, alhoewel de verjaardag fran H. M. de Koningin reeds voorbij is, ide harmonie „St.-Gregorius" hot „Wilhel- inus" en het „Wien Neerlandsoh Bloed" zou fcpelen, welke liederen door alle aanwezigen gorden meegezongen. Daarna worden door jöen secretaris de notulen gelezen, die on veranderd werden goedgekeurd. Voordat het jaarverslag en de verslagen 0er onderafdeelingen werden uitgebracht, .Werden "door de dames, en hoeren zang vereeni- gdng gezongen „Herfstklanken" en „Viool tjes", die bij de aanwezigen zeer veel bijval Vonden. Toen kwam de bestuursverkiezing aan de ftrde. De volgens r ooster af tredenden werden herkozen verklaard, daar er bij het bestuur geen tegenoandidaten waren ingekomen. Nadat nog een twaalftal nieuwe leden ge ïnstalleerd was, werd de druk bezochte ver gadering gesloten. Heden herdenkt de heer V. Stokliuy- toen den dag, waarop hij vóór vijf en twin tig jaren hij de firma H. van der .Heide, ijzerhandel, Nicuwstraat-, alhier, op het. kan toor in betrekking kwam. Door zijn patroon werd hij vanmorgen in hartelijk© bewoordingen gelukgewenscht met dit jubileum, waarbij werd gevoegd een cou- Vert met inhoud. Ook van het kantoor- en .winkelpersoneel mocht hij een passand oadeau bptvangen, waardoor deze da^ voor hem' zeer zeker in aangename herinnering zal blijven. De heer J. M. van Rooyen, alhier, 1b in Den Haag geslaagd! voor de hoofd akte. Ds. R J. W. Rudolph, pred. bij da Geref. Gem. alhier, hoopt Woensdagavond 2 Oob. zijn afscheidsrede te houden. Ds. Rol loos, thans te Tres Arroyos (Z.-A.), gaat 14 September scheep naar Nederland en stelt zioh bij aankomst weer beroepbaar bij die Geref. Kerken in ons land. Zijn adres is voorloopig Leiden (Vliet 27). Gistermiddag nam ds. J.. X van In gein, pred. der Ned.-Herv. Gem. te Woubrugge 'en beroepen naar Harderwijk, na een 37r jarigen arbeid, afscheid van zijn Gemeente jttet een predikatie over Ps. 1388b. In zijn voorafspraak wees spr. op den 'droeven, toestand in de gemeente hietr bij rijn intrede en op den zegen, op zijn arbeid Ondervonden, waarvan niet den dienaar, maar dgn Meester, God© alleen, de eere toekomt. Na de predikatie dankte splr. den Kerke- iraad voor de liefde en de eendracht, van hen, ondervonden, en hield daarna ean toe spraak tot den consulent ds. Deetman, van Hoog made, en de ringbroeders dr. Los en da. Hengeveld, van Koudekerk en van Zoa- terwoude, alsmede tot ds. G. Bolkestein, Wiens vader vroeger als leer aar van Y/ou- hrugge zoo geliefd was en die zoo vroeg hen, door den dood werd ontrukt. Ook kerk voogden en allen, die een kerkelijke functie bekleeden, werden toegesproken. De consulent dankte spr. namens de Ge meente hartelijk voor zijn gezegenden arbeid, terwijl de heer H. de Boer den, scheidenden leer aar op zeer waardeerende wijze in kwa liteit als hoofd der Chr. School, als voor zitter der Zondagsschool en als vriend toe sprak. De Gemeente zong haar geliefden en nu ver trekken den leeraar het laatste vers van Ps. 121 toe. Het kerkgebouw was geheel gevuld, ook met leerlingen en oud-leerlingen, van Ouds hoorn en Hazerswoude. De vijfde lijst van de 84ste jaarcollecte voor d>e »SchoIen met den Bijbel bevat o.m. r Aarlanderveen met. f 73.53; Alphen met Goudsohe Sluis (Herv. en Geref. kerk), met f 377,94; Bodegraven met De Meye, met f 325.55. De „Sts.-Crt" bevat de statuten van de Vereeniging tot bevordering van het tuinbouv-onderwijs te Alphen en de ge wijzigde statuten van de VereeDiging voor Geref. Schoolonderwijs te Haarlemmer meer (Oostzijde). De directeur van het Roomhuis „Bosdhhek" en IC anderen in Den Haag hebben bezwaar gemaakt tegen de verleg ging van het eindpunt van lijn 3 van Over- bosch naar bet Btation der Z. H. E. S. Zij hebben bun bezwaren in een adres aan den Raad uiteengezet en verzocht het eind punt bdj Overbosch te doen blijven. De verkoop van de Oranjebloem heeft in Den Haag, te Soheveningen, Voor burg en Rijswijk te zamén f 1187 opge bracht. Met zekerheid kan het „Hbld." thans mededeelen, dat de Koninklijke familie a.s. Zaterdag 14 September per Koninklijken trein van Het Loo naar Soestdijk vertrekt en Maandag van daar naar Den Haag. Na de opening der Staten-Generaal wordt we der naar Soestdijk gereisd, waar de Kon. familie tot in het laatst dezer maand blijft vertoeven, om daarna naar Het Loo terug te keeren. Met een schitterend banket in het Oonoertgebouw, te Amsterdam, dat Zater dagavond van acht uren tot halftwaalf duur de, is het afscheid der congressisten van het zevende intern, congres voor verzeke- ringswetenschap bezegeld. De voorzitter, prof. G. J. X Muller, bracht den eersten toost uit op H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, waar op de muziek het Wilhelmus speelde, dat door de aanwezigen staande werd aange hoord. De heer P.. H. van Dorsten, ondervoorzit ter van het bureau, dankte de aanwezigen voor hun belangstelling in het congres en wijdde een dronk aan de vreemde gouver nementen en de landen, die door leden hier vertegenwoordigd waren. De president van het permanente comité, de heer Amédée Bégault, bedankte het or ganisatie-comité voor het werk, dat ver richt werd voor de inrichting van dit uit stekend geslaagde congres. Dan bracht deze spr. dank aan den beschermheer van het congres, Z. K. H. Prins Hendrik, aan de eere-voorzitters, mr. Heemskerk, dr. Roell en alle anderen. Voorts wijdde hij een woord van dank aan het dames-oomité en uitte hij een hartelijke dankbetuiging voor de belang stelling der regeering. Mr. J. van Scheviohaven toostte op de da mes, terwijl dr. A. van Eldik de pers her dacht. Ten slotte werd bij het dessert het woord gevoerd door mr. Th. Heemskerk. Allen aanwezigen werd een cloor de firma Binger, te Haarlem vervaardigd album aan geboden, waarin, in keurig© uitvoering, al lerlei kiekjes zijn opgenomen, die op het Oongr©3 betrekking hebben. H. M. de Koningin heeft Zaterdag morgen een bezoek gebracht aan het kamp nabij Harderwijk, waar van bet begin dezer week het 1ste en 2de bataljon van het 9de regiment inf. uit Leeuwarden gelegérd zijn, om, in vereeniging met het bataljon, uit Harderwijk, oefeningen te houden. Pre cies op den vastgestelden tijd hield de koninklijke auto met de liooge bezoekster stil voor de can tine van het kamp. De Ko ningin wag met gevolg. De commandant van het kamp, majoor Enklaar, was met den waarnemenden bur gemeester van Harderwijk, wethouder Vitringa, ter ontvangst aanwezig. Terstond na aankomst begaf H. M. zich te voet langs de cantdne naar het terrein ten Zuiden van dJe spoorbaan, waar bet lste bataljon dadelijk een aanvang maakte met de oefening. H. M. volgde met groote belangstelling de aanvallende partij, die al vurende tel kens vooruit trok en ten Blotte onder hevig geweervuur overwinnaar werd van de stel ling, op den voet. Hierop begaf H. M. zich naar de Noor delijke heid'e over het spoor, waar het 2de bataljon zich in twee partijen verdeeld had, die tegen elkaar optrokken. Toen zij tot op een paar honderd! meter afstand van elkander genaderd warjen, had hier een aanval plaats op een stelling, die hardnek kig verdedigd, doch niettemin stormender hand ingenomen werd.Ten slotte aan schouwde de Koningin ongeveer een kwar tier lang de werking van twee mitrailleurs, die bezig waren een doel onder vuur ie nemen. Bij het verlaten van het oefeningater- rein gaf H. M. de commandant van het kamp haar groote ingenomenheid en tevre denheid te kennen over de plaats gehad hebbende manoeuvres. H. M. wandelde terug naar de auito, waarna het gezelschap zich naar de ten Zuiden van den grindweg gelegen schietbanen begaf. Daar stapte de Koningin weer uit, om nog even een schiet, oefening, die daar door een gedeelte van het 3de bataljon gehouden werd, bij te wo nen. Wandelend keerde Zij vervolgens naar den grindweg terug, waar Zij afsoheid nam van den commandant van het kamp en den waarnemenden burgemeester, welken laat ste Zij een compliment maakte over het prachtige manoeuvre-terrein van de ge meente. H. M. begaf rich nu naar Ermelo, waar bet 3de bataljon opgesteld was. Ook dhar volgde Zij met groote belangstelling de oefening en betuigde over een en ander baar groote tevredenheid. Om halftwaalf verliet de hooge bezoek ster Ermelo en keerde over Putten naar Het Loo terug. Bij den aanvang van het bezoek was het weer zeer ongunstig; er woei een krachtige Noordwesten wind, die gepaard ging met een flinke regenhui. In een regenmantel gehuld, stoorde H. M. zich hieraan echter niet. Later kwam de zon door en gaf een heerlijk aanzien aan de prachtige bloeiend© heide. H. M. zal Woensdag de oefeningen van het 1st© reg. huzaren in den omtrek van Ede bijwonen. Het gymnasium te Breda, bestaat deze maand 25 jaar en tevens vieren de rector, dr. P. Hoekstra, en de leeraren C. Goedeljee, H. A. Rijkens en W. H. L. Ugeg hun 25-jarig jubileum aan die inrichting. Deze jubilea zijn gisteren plechtig ge vierd. In het met bloemen versierde ge bouw van het gymnasium was een samen komst van het college van ouratoren, het dagelijiksch bestuur van Breda, recttor en leeraren van het gymnasium, leerlingen en oud-leerlingen van die inrichting en vele belangstellenden. Het Rijkstoezicht op de Gymnasia was vertegenwoordigd door den inspecteur. De voorzitter van het college van curato ren, jhr. mr. A. Reigersman, heette de aan wezigen welkom, waarna hert woord werd gevoerd door d'en reotor, door een oud- leeriing, den heer v. d. Grindtendoor den burgemeester, mr. E. v. Laneohot; door jhr. mr. A. Reigersman, door den inspeo- teur van de gymnasia en d)oor den direc teur der H. B.-S. te Breda, den heer B. W. Mondt. Hulde werd gebracht aan den heer Hoekstra voor al wat hij deed om het gym nasium tot bloei te brengen. Woorden van warme waardeering werden geuit ten op zichte van hem en de leeraren. De oud-leerlingen vereerden den rector een portet, geschilderd door Haverman. Den jubileerenden leeraren werden gecal- ligrafeerde oorkonden geschonken. 's .Avonds vereenigden leeraren en oudr leerlingen zich aan een maaltijd. Te Utrecht verwierf het politie-di- ploma de heer X Lubbers, te Boekoop. Beroepen is bij de Cftr. Geref. Gem. te Boakoop ds. Joh. Jansen te Utrecht. Door de afd. Middelburg en Vlissingen van de Ned. Vereeniging van Sigarenwin keliers, is aan B. en Ws. van Vlissingen een adres gerioht, waarin zij op in dat adres aangegeven gronden verzoeken de sigarenwinkels van een eventueel© wette lijke Ö-uren-sluiting te willen vrijstellen Verscheidene VlissingBche sigarenwin keliers zonden een adres met adhaesiebe- tuiging. De 59ste vergadering van de Neder- landsche ,,Gustaaf-Adolf-Vereeniging" zal gehouden worden te Arnhem, op 26 dezer,, Des avonds te voren zal er in de Luther- Bche kerk een godsdienstoefening worden opgeluisterd door zang, waarin als spr* kers zullen optreden: prof. dr. P, J, Muller, oud-hoogleeraar te 'e-Gravenhage; ds. J. van Loenen Martinet, em.-pred. te Bu&sum, en ds. M. Beversluis, predi kant te Zuidwolde. De uitkeeringslijst bedraagt voor Ne derland f 3000, voor het buitenland f 8024,; Naar de „Rotterdamsche Kerkbode" meedeelt, heeft een ongenoemde f 3000 voor heb heitel van de Groote Kerk te Rotterdam gegeven. Er komt daarvoor nog f 39,000 tekort. Dp Duitsche Keizer beeft mr. O. GV Geertsema, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, te Groningen, be noemd tot ridder in de OTde van den Rooden Adelaar 2de klasse. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens in de eerste dagen van October het zomerverblijf Soestdijk te verlaten tot heb maken van ccn buitenlandsohe re ia. Prof. dr. B. Symons heeft ontslag genomen als lid van den Groningschen ge meenteraad. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de werf van den heer W. Taat, alhier, werd Zaterdag een nieuwe reddingsboot te water gelaten en daarna beproefd. Deze boot rust op een nieuw model onderstel, Duitsch fabrikaat, waarvan ze gemakkelijk afloopt. Naar men one meedeelde, is de boot van mahoniehout vervaardigd en bestemd' voor het Vlie. Zaterdag kwamen hier twee partijen haring in afslag groot 19^ en 5 last, van de bomschuiten ,,K. W. 76'' en ,,K. W. 73" der Reederij Katwijk-a.-Zee.. De prijzen per kantje waren: volle haring van f 18.20 tot f 18.60; maatjeeharing f 15.90 tot f 16.15; steurharing f 14.40 tot f 15.10; makreel f 11.25. KATWIJK AAN DEN RIJN. Thans is ook die Ned.-Herv. Kerk alhier van gasver lichting voorzien, en zijn dus alle kerken in de gemeente aan het gasbuizennet aan gesloten. Gisteravond brandde het nieuwe licht en was dit feit aanleiding, dat de voorganger der Gemeente, da. Bollee, een gel ©gen h ei döp r edi katie hield naar aanlei ding van Joh. 8 12b. Een groote schare woonde de godsdienstoefening bij. Ongeveer veertig lichten zijn aange bracht; een getal, gelijk staande met het aantal petroleumlampen, dat vroeger werd ontstoken, zoodat men kan begrijpen, dat heb verschil in licht zeer groot ia. Van de oude lichtkronen is gebruik gemaakt door de gasleiding daarin aan te brengen. De werkzaamheden zijn tot groote tevre denheid der Kerkvoogdij uitgevoerd door dien heer W. J. Gesink, alhier, onder lei ding en toedcht van den heer Zwart, Apothekersdijk te Leiden, die tevens bestek en voorwaarden ontwierp. LI8SE. Gisteren viel mej. L. van Kee teren van de trap, met het gevolg, dat zij een arm brak. Zaterdagnacht heeft een van haar man gescheiden levende vrouw van den Hillegommerdijk bij D. de Groot, alhier, bij wien de man in den kost was, elf rui ten stukgeslagen en bovendien ook veel schade aangericht in de huiskamer. De oorzaak hiervan was, dat de man be loofd' had Zaterdagavond te acht uren weer bij haar terug te zullen komen, wat hij echter niet heeft gedaan. Zoodoende wae de vtouw gekomen, om hem hieraan te helpen herinneren, zonder succes echn ter, zooals wij vernamen. NOORDWIJK. Iemand in de Molen straat zekere St. kwam Zaterdagmor gen tot de onaangename ontdekking, dab zes zijner konijnen dood in de hokken «4) Irene gaf er klaarblijkelijk de voorkeur aan om de dubbelzinnige uiting van mylord Op te vatten op een wijze, die het meest vleiend was voor haar eigenliefde. Zij keek over haar schouder naar het middelste ven ster. Zij zag dat de hofstoet van de mar kiezin van Eglïnton voor het oogenblik ont slagen was en dat *de hertog van Aumonb bij zijn d'ochter stond. Zij zag ook, dat Lydia er van streek uitzag en dat zij- haar ^an uit de verte een hooghartig terechtwij- zenden blik toewierp. Niets had Irene de Stainville aangena mer kunnen zijn dan dat. Afgezien van de voldoening die haar eigen ijdelheid voor het oogenblik voelde door de aandacht van mylord te boeien en zijn onverdeelde hulde te ontvangen ten aanzien van de elite van de aristocratie van Versailles, was er nog het genoegen Van een paar speldeprikken toe te bren gen aan een vrouw, die eens haar mede dingster was geweest en die nu de meest gedistingeerde persoonlijkheid in Frank rijk was. Irene had Lydia nooit de afdwalingea van Gaston vergeven op dien gedenkwaar- digen avond, toen een vernederende scène' bet ontdekken van haar geheim huwelijk ^et zich voerde en daardoor voor het 00genblik een einde maakte aan de eer zuchtige plannen van haar echtgenoot. Hij was diat wel is waar sedert gedeelte lijk te boven gekomen. Door de gunst van madame de Pompadour had hij een zekere invloedrijke en machtige positie gekregen, die zijn gebrek aan aardsche goederen hem anders misschien nooit had doen veroveren. Maar zelfs met de onzekere, onvaste hulp der markiezin had Gaston de Stainville toch nog lang- niet die positie veroverd, die hem door zijn verbintenis met Lydia als het ware in den 6choot geworpen zou zijn een positie, die het deel was geworden van den beminnelijken mylord, die de gou den prooi had weten te bemachtigen. In die dagen van rokkenregeering was vrouwelijke bescherming het beste middel om vooruit te komen. Maar Itene kon niets voor hem doen zonder hulp van buiten. Zichzelf be wust van haar macht en bekoring, had zij uitgezien naar den meest geschikten steun pilaar, waartegen zij zich gracielijk kon aarivleien, terwijl rij Gaston hielp bij het bestijgen van den ladder. De Koning zelf was te veel in de netten van zijn mooie Jeanne verstrikt om voor iets of iemand anders ooren te hebben. De hertog d/Aumont, eerste minister van Frankrijk, was dé slaaf van zijn dochter; wat de eerste minister zelf betrof die was een ledepop voor zoover het de staats zaken betrof, maar hij oefende een groote persoonlijke macht uit door zijn grooten rijkdom, dien Lydia zelf eigenlijk ver achtte. En dus richtte Irene faute de mieux haar blikken op den controleur-generaal. Haar triomf deed' haar zelf aangenaam aan en zou misschien op den duur Gaston suc ces verzekeren als het haar gelukte een tegenwicht te geven voor Lydia's overheer- schenden invloed op mylord. Voor het oogenblik werd haar ijdelheid aangenaam gekitteld!, ofschoon la belle brune de Bor deaux zichzelf volmaakt bewust- was van het feit, dat, terwijl haar fluisterend ge sprek bij het petit lever van mylord, haar tersluiksche blikken en bewust aangewendie blosjes onder het lichtzinniger gedeelte der menschelijke vlinders een ondeugend g©- gichel en dubbelzinnige aardigheden te ■voorschijn riepen, Lydia haar en haar ge- intrigeer met koele en ietwat vernederende onverschilligheid gadesloeg- ,,En", zooals de heer d'Argenson dien zelfden morgen zeer beslist had opgemerkt, ,,kan het eenige mooie vrouw schelen of zij de aandacht van een man trekt, tenzij zij daardoor de jaloezie of ten minste de ergernis eener mededingster opwekt 1" XII. Frankrijke beloften. Als Irene de Stainville meer opmerking», gave bezeten of het gezicht van Lydia met meer aandacht bestudeerd! had, dan zou zij niet hebben kunnen denken, dat kleinzie lige jaloersche gedachten plaats konden vinden in het werkzaamste brein, dat ooit voor het welzijn van Frankrijk gearbeid had. Neen, j'uist op dat oogenblik, toen Irene de Stainville er zich vaag over verbaasde of mevrouw de markiezin haar een bestraf- fenden blik toewierp, terwijl zij hoopte dat het haar eindelijk gelukt wae de jaloe zie harer mededingster op te wekken, dacht Lydia met een meer dan gewone rusteloos heid na over de treurige gebeurtenissen der laatste maanden. De strenge trek op haar gezicht was slechts een uiting van een meer dan nor maal gevoel van verantwoordelijkheid. De vleiende hovelingen en bemoeizieke vrou wen die haar omringden schenen haar dien morgen hersenloozer en onbeduidender dan ooi't toe. Haar vader, op wiens scherpen blik en groot eergevoel zij altijd meende te kunnen bouwen, was dien dag erg ver strooid en somber en zij voelde zioh onuit sprekelijk eenzaam en gedrukt te midden van haar gewone entourage. Zij wilde lie ver in aanraking komen met de groote me nigte, met de natie, met die menschen, die hooge idealen en sympathie hadden en een scherp gevoel van de waardigheid van Frankrijk. Terwijl die hovelingen haar omringden, steeds hopend op betrekkingen of eervolle posities, was Karei Eduard Stuart, nog zoo kort geled'en de gast der natie, de vriend van velen, was de man, die niet veel meer dan een jaar geleden door Frankrijk was gevierd, en aan wien zij een „God behoede ui" had toegewenscht, een ongelukkige vluchteling, die een schuilplaats zocht in boerenhutten op de eenzame kust van Schotland; er was ©en losprijs op rijn hoofd gesteld en slechte de toewijding van een paar geestdriftige, dcch hulpelooze aanhangers soheidde hem van den dood. En Frankrijk had beloofd hem te zullen helpen. Het had beloofd hem te zullen steunen als alles hem tegenliep het had beloofd dat het hem niet in zijn nood in den steek zou laten hem en zijne vrienden. En nu was die nood gekomen een nood zoo ontzettend en overheerschend, dat Frankrijk er eerst haast niet aan had wil len gelooven. Iedereen was verbaasd; men had gedacht, dat Engeland, Schotland en Ierland naar een Stuart verlangden, dat de heele Britsche natie hem met open armen zou ontvangen. Niemand had ver baasd gestaan over het succes van den aan vang. De tocht van den jongen pretendent zou niets als een zegetocht zijn door over volle straten, versierde steden en dorpen, waar de klokken luidden, die menschen juichten en zoowel burgerlijke als militaire deputaties hem zouden begroeten met toe spraken, waaruit hun trouw en aanhanke lijkheid moest blijken. In plaats daarvan, Culloden, Derby, de haastige terugtocht, het verraad en het afschuwelijk einde. Dat alles was nu alge meen bekend. Frankrijk wist, dat de jonge prins, die daar zoo gevierd geworden was, nu mis schien omkwam door gebrek aan voedsel, maar toch werden die handen, die de zijne hadden gedrukt, niet uitgestoken om hem te helpen, terwijl de lippen, die hem had den aangemoedigd) en toegejuicht, en hem zelfs zachtjes bespot om zijn sombere stemming, even hartelijk glimlachten en babbelden en den naam van den vluchte ling tussohen een grap en een lach achte loos uitspraken. En dat ondanks beloften. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1