N°. 161W Zaterdag; 7 September. A0. 1912. §eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit ViER Bladen. Derde Blad. Officieel© Kennisgeving. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Orootere letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 40 Gents oontantelk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor het incaaseeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden J I J 1.10. finiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd rijn l 1.30. franco per post I 1.65. Uitsteken van vlaggen. Burgemeester en Wethouders vuil Leiden noodigen de ingezetenen der gemeente uit, om op Mnandagfi Septe mbe ra.s. des namiddags, ter gelegenheid yon de onr- yangat van de leden van het IVdelnter- nationale Congres voor de Sesohiedenig der gods- iensten en ook gedurende de volgende 'dogen waarop het Congres zal gehouden worden, de vlaggen uitte ets ten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 0 September 1913. NATIONALE MILITIE. Voorkenr omtrent de inlijving. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelezen art. 34 ven het Militiebesluit II) Brengt ter algemeene kennis, dat de lo- telingen dezer gemeente, liohting 1913, die hun weneehen met betrekking tot de inlij ving niet bij den Keuringsraad of op an dere bij de geldende Voorschriften bepaal de wijze hebben kenbaar gemaakt, alsnog ydór 10 October a.s. van deze weneehen ter Gemeente-Secretarie, afdeeling Militaire Zaken, (Kamer No. 9) kunnen doen blijken. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 7 September 1913. Benoeming Baadscommissiën. De burgemeester van Leiden breng,; ter (dgemeene kennis, dat ten gevolge van de jaarlij ksohe aftreding van de leden van de Toste commissiën, door den Gemeenteraad, la zijn vergadering van den 3den September jl uit zijn midden zijn benoemd de volgen de leden, alai a. voor de Commissie van Financiën, de heeren: A. L. REIMERINGER, Voorzitter. J. P. VERGOUWEN. J- BOSCH. b. voor de Commissie voor de Huishoude lijke Verordeningen, de heeren: Mr. A. VAN DER ELST, Voorzitter. Mr. P. E. BRIET. K- SIJTSMA. 0. voor de Commissie voor de Strafveror deningen, de heeren: Mr. A. J. FOKKER. Mr. J. H. CARPENTIER ALTING. 'd. voor de Commissie van Fabrioage, de leeren: K. H. KORFF. A. MULDER. e. voor de Commissie voor het Openbaar Slachthuis, de heeren: Dr. H. J. ZWIER3. S. DE BOER Azn. f. voor de Commissie voor het Harktwe- Mn, de heeren: D. VAN GRUTING. S. DE BOER Azn. g. voor de Commissie voor het Oud-Ar- tülef, de heeren: Mr. J. E. HEERES. Mr. A. VAN DER EEST. 1 Dé Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, den 7den September 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden) Gezien het adres van J. P VAN NOORD, oudende verzoek om vergunning tot uit» raiding van de bakkerij aan 8 Magdalena Moonsstraat !o. 33, kad. bekend Sectie M No. 2793, bor het makon van een aanbn u w l& de plaatsing van een heeta- luohtoven ter vervanging van den be slaande; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet) Geven bij deze kennis aan het publiek 'dat genoemd verzoek, met de bijlagen op j» Secretarie dezer gemeente ter visie ge- '8gd is; alsmede dat op Zaterdag 21 Sept. k a., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven j>m bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves. tjgen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn O], die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een fuuer leden rijn Verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. ■Lelden, 7 September 1912. De hoofdelijke omslag in 1912 en in 1918. In ons overzicht van de ooncept.begroo- ting dezer gemeente voor het dienstjaar 1913 hebben wij het bedrag, waarop de opbreng-st van den Hoofdelijken Omslag geraamd is, vergeleken met het bedrag, bij het vaststel len der begrooting voor 1912 daarvoor uit. getrokken. En wij stelden do bedragen fiu f 427,566 en verleden jaar f 392,576 tegen over elkaar, om daaruit de gevolgtrekking te maken, dat ditmaal het bedrag f 35,000 hoo- ger is geraamd. Deze cijfers zijn ook vol komen juist, maar bij de vergelijking er van moet toch in aanmerking worden geno men, dat in de raming nog niet was opge nomen dö verhooging, welke, in verhand met de nieiiwe salarisregeling der onderwij zers, bij het opmaken der bögrooting reeds in uitzicht was, doch waarvan de post latex met f 25,000 is verhoogd, zoodat feitelijk liet verschil van de bedragen slechts f 10,000 zal wezen, en de belastingbetalende burgerij dus bij onveranderde vaststelling slechts; f 10,000 meer zal behoeVen op te brengen. Dit versterkt ons nog meer in de reeds uit-, gedrnkte meening, dat voor 1913 het per centage niet of niet beduidend hooger zal Zijn dan in 1912. De burgerij wordt door deze berekening, Waaruit blijkt, dat wij in 1912 ook al onge veer hetzelfde hebben betaald, er voor 1913 wel niet beter op; maar wij kunnen toch vrij wel vaststellen, dat onze plaatselijke directe belasting in 1918 niet beduidend zwaarder zal drukken dan dit jaar. En (lat ia toch een meevaller. Tegen verhooging van percentage ziet de burgerij altijd erg op. Leiden, 7 September. De openingszitting van het vierde Inter nationaal Congres voor de Geschiedenis der Godsdiensten, a.s. Dinsdagmorgen te tien uren in de Stadspaal, alhier zal wordten bij gewoond door den Beschermheer Z. K. BL den Prins der Nederlanden en door d!e Ministers van Binhenlandsche Zaken en van Koloniën. Een groot aantal binnen -en buitenland- Bohe geleerden zal aan de werkzaamheden deelnemen. Z. K. H. zal ten huize van den burge meester de lunoh gebruiken, waarvan de levering is opgedragen aan Maison van Dijk, alhier. Op verzoek van B. en We. zal a. s. Maan dagavond van acht uren tot halfnegen en van negen uren tot lialftien het carillon van den Stadhuistoren bespeeld worden ter eere van die leden van het Congres, die om halfnegen ten Raadhuize officieel zullen worden ontvangen. De stads-carillonist, de heer It. H. Th. van Leeuwen, zal o. m. ten gehoore bren gen de volksliederen der natiën, op dat Congres vertegenwoordigd en ,,De Heilige Stad'' van Stephen Adam». Als advocaat ia bij den Hoogen Baad beëedigd mej. T. H. G. Huet, alhier. Gisteravond vergaderde de afd. Leiden van den Nederl. Bond van Confectie-Be- dienden. De voorzitter, de heer W. de Witt, opende haar en deelde mede, dat i3 ingeko men het adres, gericht aan den Gemeente raad alhier, door de afd. Leiden van den „■Bond van Nederl. Onderwijzers", met ver zoek een bewijs van instemming met dit adres aan den Baad te zenden. Na bespre king van het adres met toelichting werd be sloten, aan het verzoek te voldoen, omdat men overtuigd is van het nut van hetgeen er mede beoogd wordt. De notulen der vorige vergadering, door den heer H. J. van Kerkhoff, secretarie gelezen, werden goedgekeurd. Aan de orde kwam het inzenden van on derwerpen, te behandelen op de a.s. jaar- Vergadering. Besproken werd eerst de uit breiding van den Bond en het opnemen er in van bedienden, die aan het vak verwant zijn en besloten alvorens tot inzenden over te gaan, andermaal het Oentraal-Bestuur te hooren; daarna aan de orde gesteld de vraag of de afd. zal overgaan tot het be leggen van vergaderingen, waarin zou wor den behandeld het bestaan van den Bond in verband met de neutraliteit, welke met het oog op het late uur niet werd afgehan deld. Bij de rondvraag zeide de steller van de motie in de vorige vergadering inzake Zon dagsrust o.m., dat hij het noodig achtte den secretaris een woord van hulde fce bren gen voor het duidelijk weergeven in het verslag van die motie. Na nog e enige besprekingen werd de vergadering gesloten door den Voorzitter, na dankzegging voor de opkomst. Door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid zijn visschers uit Katwijk-aan-Zee in audiëntie ontvangen, die ZExo. er over klaagden, dat het jour naal-bijhouden voor hen veel te omslachtig en te moeilijk was. Zij zouden nooit aan d'e wet voldoen. De Minister raadde hen aan een beklag in te dienen ën zeide hun bij- voorbaat vereenvoudiging toe van het journaal. De vereeniging Van oud-leerlingen van de Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer heeft een fonds opgenoht tot steun van on- en minvermogende jongelieden, die zich door bijzonderen aanleg onderscheiden en de tuinbouwschool wensohen te bezoeken. Voor dezen winter is f 75 beschikbaar. Op de gebruikelijke wijze wordt de zit ting der Staten-Generaal Zaterdag 14 dezer, 's middags te drie uren, in Den Haag ge sloten. Bij Kon. besluit is benoemd tob voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, J. E. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oije van Hoevelaken, lid van die Kamer. Den 13den dezer wordt te 's-Graven- hage verwacht de heer Mongenast, direc teur van Financiën in Luxemburg, die de aanvaarding van het bewind door de Groot- hertoging ter kennis ,komt brengen van onze Koningin. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Ter- Apel ds. A. Rolloos, zendeling in Argenti nië- vroeger aldaar. Minister Heemskerk heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstelling te Dordrecht, waarvan hij beschermheer is. De Nederlandsohe Vereeniging voor Gemeentebelangen heeft gisteravond in het Provinciehuis te Groningen haar algemeene vergadering gehouden. Dinsdagmorgen zijn, naar aan „Het Volk" wordt gemeld, een paar stokers voor de Rijnvaart te Rotterdam gemonsterd door den waterschout. De heeren Kerkhof en Heykoop, die in zake de monsterrol in de Rijnvaart in Febr. een adres aan den Minister van Justitie heb ben gezonden en daarop nog geen beschik king ontvingen, hebben telegraphisoh de tua- schenkomsfc van den Minister verzocht. In de jongste Amsterdamsche Raads zitting zinspeelde wethouder Delprat, naar aanleiding van. een v.raag van clen heer Posthumus Meijjes, op groote plannen ter verbetering van het stadsdeel bij het Spui Deze plannen, welke reeds geruimen tijd geleden door den dienst der Publieke Wer ken zijn uitgewerkt-, betreffen naar het ,,Hbl." meldt, het maken van een broe den Verkeersweg, loopende van het Spul naar de Nassaukade. Voor dezen weg zou de hoek Spui-Singel tegenover de Luther- sche Kerk onteigend moeten worden, ter wijl tevens onteigening zou moeten worden aangevraagd van huizenblokken aan Hee rengracht, Keizersgracht en Prinsengracht. De nieuwe weg zou over de Beulipgsloot naar de Passeerdergracht loopen eö voor namelijk dienen ter ontlasting van de Voor het verkeer te smalle Leldschestraat. öok de trambaan zou, en wel met dubbel spoor, dezen nieuwen weg volgen. Het stoffelijk overschot van mr. B. Cohen, in leven deken van de orde van ad vocaten, oud-lid van den Raad en oud-voor zitter van de oommissie van toezicht op het lager onderwijs te Groningen, die te Leiden overleed, is gisteren op de nieuwe Joodsche begraafplaats te Groningen onder groote belangstelling ter aarde besteld. Op het kerkhof waren o.a. tegenwoordig de burge meester, leden der rechterlijke macht, vele leden van de balie en afgevaardigden van de vereenigingen, waarvan de overledene bestuurslid was. Er werden geen redevoe ringen gehouden. In de civiele zitting van de rechtbank hebben mr. F. Kool, namens deze, en mr. A. Wromkes, namens de balie, de nagedach tenis van den overledene op treffende wijze gehuldigd. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist, door tusschenkomst van een advocaat te Rotterdam, Van een onbekende, per post wissel is ontvangen f2420, ter voldoening van onbetaalde bedrijfsbelasting. Te Utrecht werd het politie-diploma met aanteekening behaald door P. G. C. van Bruchem, te Haarlemmermeer. In de Raadszitting van Schiermon nikoog, zeide de wethouder Karst naar aan leiding van de herbenoeming van den bur gemeester: „Ik hoop, dat u voortaan met meer ernst uw taak zult opvatten, opdat de band tusschen u en de gemeente hechter en inniger mag worden; dat u de sympathie van de gemeente moge verwerven". Uit het verhandelde ter veertiende alg. verg. te Deventer van de Vereeniging Voor Waterleidingbelangen in Nederland blijkt, dat het bestuur der Vereeniging een enquête heeft gehouden bij de waterleiding- directies, leden der Vereeniging, en o.m. gevraagd, of zij bereid waren het aan volks- en schoolbaden te leveren water voortaan tegen den uniform-prijs van 5 cents per kub. Meter beschikbaar te stellen, dat is opf éën uitzondering na (Middelburg), de laagste prijs, dn hier voor dat doel wordt gevor derd. Het resultaat van de enquête ie, dat ver schillende directies belangrijke reductie» hebben toegezegd en andere zich bereid ver klaarden daartoe mede te werken. Zoo wer den de volgende reducties toegezegd voor bestaande volks- en eohoolbaden: te Apel doorn van 15.3 op 8 oents per kub. M., te Arnhem van 12 op 8 oente, to Groningen van 17 op 5 cents, te L e i d e n van 33 op 5 oents, te Utrecht van 10 op 8 cents, te Venlo van 10 op 6 cents, te Koog a. d. Zaan, Krommenie, Zaandam en Zaandijk van 16 op een nog onbekenden prijs. Men meldt ons uit Doornspijk: In de eerstvolgende vergadering van den Raad dezer gemeente komt aan de orde een voor stel van zeven leden (de Raad bestaat uit elf leden) om den gemeente-ontvanger, dien heer B. Roze boon, als zoodanig ontslag te geven op gronden, voorkomende in de verschillende door de Raadscommissies uit gebrachte rapporten betreffende die onre gelmatigheden in het gemeentelijk finan cieel beheer. BODEGRAVEN. Op de Landbouw tentoon stelling te Montfoort verkresg de heer D. Ruitenbulrg, alhier, een eersten prijs mëfc een melkkoe, ën de heer D. Schouten, te Nieuwerbrug, een derden prijs met zoete- inelksche kaas. HAARLEMMERMEER. Een driejarig meisje van den arbeider B., aan den Ring dijk bij Halfweg, trok aan het tafelkleed waarop een lichtje met een grooten pot ko kende koffie ötond, die de moeder juist mot kokend water had opgegoten. De kleine kreeg het grootste gedeelte over hetj lichaampje, waardoor het kiud hevige brand wonden bekwam. De toestand van het meisje, dat naar het ziekenhuis te Amsterdam ia vervoerd, is hoogst zorgelijk. HAZERSWOUDE. Door de kinderen van de Christelijke School is op het dorp feest gevierd ter gelegenheid van den verjaardag van onze Koningin. Eer3t \7erden zij herin nerd aan het feit, waarna z'ij aoh tot 12 uur met Verschillende spelen konden verma. ken. Om halftwee werd het feest' weder geopend, waarhij het bestuur, benevens vele ouders-en belangstellenden, aanwezig waren. Na hét ben en ander over het Oranjehuis Verteld te hebben, zijn ze in optocht door het dorp gegaan, waarbij het weer hun niet erg gunstig "was. Na terugkeer in de school werden zij "nog vergast op eenige stukjes gra- mophoonmuzdek, terwijl tevens enkele ver snaperingen werden uitgedeeld. Te vijf uïen werd met dankzegging ge ëindigd. HILLEGOM. De aangeboden geineonte.be- grooting dienstjaar 1913 sluit met een be drag aan uitgaven en inkomsten, van f 104,782.64. Hooger geraamd zijn de posten jaarwedde burgemeester, gemeente-secretarie, secretarie.ambtenaren en politie, elk f 200; keuring vleesch f287.50 hooger; nieuwe posten zijn 'schoolartsen f 440, vakscholen f 90, vuilnis ophalen f 2100.537s- De Hoofdelijke Omslag is geraamd op f29.300, gelijk ver leden jaar. De begrooting van het gasbedrijf dien;1- jaar 1913 sluit met f 68,591.197a* Hiervan is o. m. de post salarissen en arbeidsloon geraamd op f9572.50, vorig jaar f 8976-50. De bedoeling is de arbeidsloonen te ver hoog en. KATWIJK. Aan de loting voor de Natio nale Militie, op 23 September, moet wor den deelgenomen door 64 lotelingen. Van' de 93 i ngcschrevenen zijn 11 ongeschikt ver klaard, 15 vrijgesteld wegens broederdien st en 3 als kostwinner; 8 ingeschrevenen zeevisschers zijn niet voor den keurings raad verschenen, zoodat de mogelijkheid niet is buitengesloten, dat ook hieronder zioh nog ongeschikten bevinden. KATWIJK-AAN-ZEE. Nog steed* blijft de malaise in ó!e haringvisscherij aanhouden. De meeste vaartuigen komen thuis met geringe vangsten. Een gun stige uitzondering maakt in dit opzicht de K.W. 76 der Reederij Katwijk aan Zee, die gisteren met 19i last haring binnen kwam, waarvan het grootste deel steur- haring wa-s. Alle vaartuigen zijn thans een keer binnen geweest, de laatste was de bomschuit KW. 73, der bovengenoemde Reederij, die gisteren vijf last haring aanbracht. LISSE. Gisteravond heeft het bestuur van de Harddraverij.Vereeniging aanbesteed het in.örde-brengen van de baan. Do uitslag hier van is als volgt: J. Witzenburg f174; Was. senaar en Van Vclzen f165; J. Barnhoorn f 155H. Marseille f 139. Het werk is aan den laagsten inschrijver opgedragen. NOORD WIJK. Don 20sten September a-s. is het voor onzen gemeen te-bode, den heer L. A. H. Vermeulen, een herinneringsdag: op dien datum tech is hij 25 jaajr in dienst! der gemeente. Hij kwam hier te Noordwijk vóór 25 jaren als chef. veld wachtervóór zeven jaar kreeg hij als zoodanig loffelijk ontslag, en werd hij gemeentebode. De heer Vermeulen is eeüi „oud-gediende". Verleden jaar in de maand. April was het 50 jaar geleden, dat hij zijn loopbaan als soldaat begon. Daarna nam hij dienst by de marechaussees, waar hij het doör trouwe plichtsvervulling tot wacht meester bracht. Alle Noordwijkers kennen den gemeente bode als een zeer eenvoudig man, die er een eer in stelt, getrouw en zonder het minste vertoon zajn plicht te doen.- Zóó was hij als politieman, zóó is hij als gemeente bode. kWij twijfelen er niet aan, of het zal hem op 20 dezser niet aan blijken van hoog achting en belangstelling ontbreken. OEGSTGEEST. De heer Rübenkamp, met zijn tijd meegaande, heeft zijn magazijn be langrijk doen vergrooten. De vloer van hout graniet, de helderwitte muren doen de arti. kelen op het voordeeligst uitkomen. Men vindt er van alles wat voor inrichting van huis, keuken én badkamer noodig is, ook op het gebied van olectrioiteit. RIJNSBURG. Van de 45 jongelieden, die zich hebben aangegeven voor de Nationale Militie, zijn er 23 aangewezen voor de loting, die 23 September a-.s. zal plaats vinden. Hedenmorgen werd de dienst op dè electrische weer een oogenblik gestremd; doch slechts koert. Op den wissel bij hét haltegebouw alhier» *was de motor over den wissel heengesprongen. Door de tram in de richting Katwijk 'achterwaarts te laten rij den en de passagiers te doen overstappen, kon de 'dienst weer doorgaan. De wissels schijnen revisie noodig te heb. ben, want alle ontsporingen van- den laat- sten tijd geschieden bij de wissels. ROELOFARENDSVEEN. Bij de aanbe steding voor den bouw van een R.-K. Meis jesschool en bijkomende werken, was do! firma v. d. Poll en Leliveld, te Hillegom de laagste insohrijfst.er voor f 32,275. Het werk is gegund. Architect is de heer C. L. M. Robers, te Haarlem. Er waren dertien! inschrijvers. Met de kabellegging voor de electrici- teitovoorziening begint heb al flink op te schieten. Toch is niet te verwachten, dat met October stroom zal kunnen gegeven worden. VALKENBURG. Van do zes ingeschre venen voor de Militie zajn twee ongeschikt verklaard, zoodat Vier zullen loten. ZOETE RWOUDE. In het oafé van den heer Dolle, in de Weipoort», alhier, werd gisteravond vanwege ,,De Eoho der Dui nen", uit Noordwijkerhout, een groote ape- cialibeiten-uitvoering gegeven. Een talrijk publiek was daarvoor opgekomen. De zaai wae te ruim halfaoht geheel gevuld, want men weet het: de heer Van Leeuwen, voor zitter dier „Eoho," heeft er bijzonder slag van naar den zin te werken. Ditmaal was het niet het geheel© gezelschap van ge noemde tooneelvereeniging, doch het echt paar Schrama, uit Hillegom, stond den heer Van Leeuwen bij. Het program, be staand© uit elf nummers, werd uitstekend afgewerkt. Er werd veel gelachen en ge applaudisseerd. De st-ukken werden bege leid en afgewisseld door den heer Oorel (pianist) en den heer Musscher, uit Leiden (violist). Te ruim 12 uren was de pret uit en ging men, nadat eenige jongelui nog even had den gedanst, vergenoegd naar huis. Bezoek van \laameche studenten. Tot dusver was nog altijd de Studcnten-af. deeling Leiden van het Algemeen Ned. Ver bond gastvrouw van de bezoekers der Vacam tie.leergangen voör Vlamingen en Zuid-Afri- koaliders. Dit jaar worden deze leergangen echter te Amsterdam gehouden, hoewel de Leid- sche afdeeling nog wel voeling heeft met de deelnemers. De bijeenkomst, gisteren op „Duin en Kruidborg" te Santpoort, het landgoed van den heer J. T. Cremer, gehouden, was mede bijeengeroepen door de Leidsche afdeeling en onze stadgenoot, prof. dr. L. Knappert, hield bij deze gelegenheid een warm toegejuichte voordracht over „Een Vlaamsche Iloogeschool te Gent." Vandaag zijn de deelnemers gast van de Leidsche afdeeling. 's Voormiddags werden zij' door het bestuur aan het Station ontvan gen en onder diens geleide hebben zij ver- schillende musea en andere bezienswaardig- heden bezichtigd, 's Namiddags werd oen ge meenschappelijke maaltijd in den huizo „Prins", aan het Rapenburg, gehouden waar ook eenige Leidsche hoogleeraren aanzaten en waar een recht gezellige toon heerschbq en menig hartelijke van wederzijdsche waar deering getuigende toespraak werd gehou den. De dag Zal wotrden besloten met een ge zellig samenzijn in de sociëteit Minerva". Telegrafisch weerbericht, naar waarnomingen in den morgen ran 7 Sept. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.9 te St.' Mathieu. Laagste 740.5 te Haparanda* Verwachting tot den avond van 8 Sept. Meeat matige westelijke tot noordweste- lijken wind. Aanvankelijk nog buiig. Later opklarend. Dezelfde temperatuur.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1