R°. rent Donderdag 29 Angustn^. A0. 1912. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. In Hofkringen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel» 11.06. I«dors regel meer /0.17J. Grootere letter» na»r plaatsruimte. Kleine adTerteEtiën Tan 30 woorden 40 Oenta oontant j elk tiental woorden meer 10 Oenta.—Voor het inoaeeeeren wordt 0.06 berekend* PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten geTOBtigd zijn 1.30, Franco per post 1.65. Inschrijving van Leerlingen voor de Openbare Seholeu der 3de en 4de klasse. •Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 6 der Verordening van 25 Januari 1894, regelende de inwendige in lichting der scholen, de toelating en het bntslag der leerlingen, (Gemeenteblad No. I van dat jaar); brengen ter algemeen© kennis: - lo. dat tot het doen inschrijven van iiiêu- leerlingen voor de openbare scholen der .|de en <Jde klasse nog gelegenheid zal ge- fgeven worden van 2 tot en met 14 Septem- iber e. k. in de schoollokalen op de finnenvestgracht aan het Plantsoen, aan de ^au-der-Werf straat, aan de Korti Mare, laan de Langebrug, aan den Maresingel, aan He Paul-Krugerstraat, aan den Zuidsingel, ban de Medusastraat, aan de Haverstraat en in de Brandewijnsteeg, dagelijks (den Kondag uitgezonderd) van des voormiddags 'halfnegen tot negen uren en op Maandag, IjÖinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien lyan halftwee tot twee uren des namiddags 2o dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden vertoond. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Augustus 1912. Varkens en haring. Sedert eenigen tijd wairen ook ons reeds .achten ter oore gekomen, dat het- vatrkens- eesch soms vrij onsmakelijk, zelfs haast .eetbaar kon zijn. De huismoeders waren s naar gewoonte allicht geneigd de schuld laai'van te geven aan den slager, die zeker linderwaardige dieren zou hebben gswTaelit »m dan liet vlecscb «r van tegen goeden prijs vèfhcopen. Deze niet aangename veron- [cwtelliag is g-elukkig gebleken onjuist te lijn. De slagers waren er zelf ingeloopen to )>elialve de veelvuldige standjes on het v~ zeker tijdelijk verlies van een enkelen pant, hebben ze geldelijk nadeel oncLexvon- Heo. Ze kochten uitnemende vette varkens legen den vollen prijs, doch deze varkens bleken bij onderzoek gevoerd mot bedorven Of minderwaardige haring. Nu is het bekend, dat het voedsel, dat sen dier gebruikt, invloed hoeft op don smaak ïn de kwaliteit van het vleescli, zooals ook ie bemesting van don grond influenceert >p den smaak en do voedingswaarde van le gt teelde vruchten. Vooral viscb on visch- ifval heeft daarop grooten invloed. Zoo ston- len de eieren, uit visscharsptaatsen afkom- rlig, al lang niet in goeden reuk en evou- nm de allosetende varkens. Men wist dat iet spek en vleosch oen onaangenamon smaak ïad. Ivcoplieden en slagers meden do daar jemesto varkens, tenzij men wist dat do ekkcr of landbouwer ör niet moe mestte, in slechts slagers, die minderwaardig vleosch everden, kochten deze varkens, j En daar komen in eens de klachten over jpischvarkens van alle kanten en bij on derzoek blijkt, dat ér zich een handel ont wikkeld heeft in minderwaardige haringen, die door de readers aan grossiers in ,dit vak, van de hand worden gedaan, die ze weder wetrkoopen aan varkensfokkers •an var kens mesters. Zoo'n harinkje smaakt wel, ver telde ons een fokker en de dieren krijgen er dorst van bovendien, zoodat ze zooveel te meer spoeling verorberen, alles tot meer deren groei en vetwording van het var ken en daarom is het toch te doen. En als men bedenkt, dat voor een vat haring van 100 K.G. met vat en al hoogstens f 1.50 betaald wordt., dan kan men nergens ter wereld zulk een goedkoop voedsel verkrij gen. En het bleef daarom niet bij een enkel „harinkje", geheele manden vol, eerst in de sloot gehangen om te ontpekelen, wer den den gulzigaards voorgezet. De dieren groeiden als kool en het kostte weinig geld. De boeren lachten in hun vuistje. Maar nu kwam als het hinkend paard achteraan, dat het vleescli dezer beesten voor piensckclijk gebruik bijna geheel ongeschikt was. De vleeschetonde gemeente in opstand de slagers, die van den Prins geen kwaad wisten, met de handen in het haar! Van buiten kunnen ze het niet aan het varken zien of het met haring is gemest of groot gebracht, het domme dier kan het niet verklappen en de verkooper houdt zich van den domme. In rechten te 'bewijzen, is niet doenlijk. ,Wat moet er dan aan ge daan worden? De Leidsche Varkensslagersvereeniging heeft, om tot een eensgezind optreden te ko men, het initiatief genomen en Maandag is, zooals onze lezers hebben kunnen lezen, een vergadering gehouden om te overleg gen, wat er tegen te doen is. Over het verloop dezer vergadering kun nen de belanghebbende slagers tevreden zijn. Men is, wat lang niet altijd op een ver gar dering geschiedt, tot een resultaat gekomen. Drie wegen stonden voor de slagers open: De menschen, die deze inderdaad minder waardige varkens haddóh verkocht, in rech ten aanspreken om schadevergoeding. Dezen weg durfde een in da vergadering aanwezige juTist d<?n slagers niet aanraden, omdat, hoe wel elk geval afzond erlijk-moot worden be oordeeld, in. het algemeen het bewijs moei lijk zal zijn te leveren. En die weg is duur bovendien. Een tweede middel werd genoemd het piiblioeeren van hen, die dergelijke var kens hadden verkocht. Deze maatregel is hard en niet zonder gevaar. Dit verweer middel, dat slechts mag worden aangewend als andere middelen hebben gefaald, moet in ieder geval zeer behoedzaam worden ge hanteerd. Wij zouden, indien men er nood gedrongen toe zal moeten besluiten, wen- schen, dat de publiceering van de organi satie en niet van den slager zelf zou uit gaan. Het derde middel is, maatregelen van re- geeringswege vragen. Daartoe heeft men in de vergadering besloten en wij vinden dit een verstandig besluit. De Commissie, waar in behalve de slagers ook de landbouwer ver tegenwoordigd is, zal een conferentie ver zoeken met den Directeur van den Land bouw, een zeer welwillend man, die het bovendien ernstig meent met de onder zijn departement ressorteerende belangen en als er van regeeringswege iets aan gedaan kan worden, zal het zeker met bekwamen spoed geschieden. De Regeering zal beseffen, dat, wanneer de zaak zoo ernstig is, als zij woTdt voor gesteld, onze export.vleeschhandel er ook onder zou kunnen lijden. Dit zal haat een reden te meer zijn om de kwestie ernstig in studie te nemen. Van de zijde der reeders, waartoe wij ons ook om inlichtingen hebben gewend, ziet men de zaak niet zoo ernstig in. De haring zal in het algemeen te duur zijn om in massa voor varkensvoeder te worden ge bruikt. De abnormale warme zomer van 1911, toen bovendien veel haring werd gevangen, heeft veroorzaakt dat er zooveel haring bui- .ten consumptie der menschen moest wor den gesteld, maar dat komt zelden voor. Zooveel te beter zonden wij zeggen. Doch ook dit in aanmerking genomen, dan ver dient de Leidsohe Vaxkensslagersvareeniging hulde voor haar initiatief. Zij zal, door op het gevaar van haring- en Vischafval als varkensvoeder te wijzen, menig goedgezind fokker de oogen hebben geopend voor dit gevaar. Wie het algemeen en liet duurzaam persoonlijk belang, en terecht, hooger acht dan een tijdelijk voordeel, zal voortaan dan ken zijn varkens met haringen te voederen en te mesten, te meer nu hij nog stemmen uit de pïactijk heeft vernomen, dat dit voed sel ook in anderen zin voor zijn dieren' niet goed is. Leiden, 29 Augustus. De Commissie voor het Kinderfeest op Koninginnedag alhier, verzoekt ons te be richten, dat wegens den toestand van het land, waarop de openlucht-spelen zouden plaats hebben, deze tot nadere aankondi ging zijn uitgesteld. De bioscoop-voorstelling in den voormid dag in het Biosoope-theater gaat evenwel door. Mej. G. O. Loeber, alhier, is in Den Haag geslaagd voor het examen Fransch 1. o. Spraken wij gisteren de veronderstel ling uit, dat het Anna ArnoIdus hij haar 25- jarig jubileum als dienstbode bij den heer en mevrouw Van der Tas niet aan belangstel ling zou ontbreken, wij zijn in die verwach ting niet teleurgesteld. Tal van mooie geschenken, o in contan- teffpwerden ruimschoots haar deel. De receptie werd druk bezocht en het avondfeest ten huize van de familie haar en haar familie aangeboden had een gezellig verloop. Bij resolutie van den Minister van Ko loniën is de heer Th. H. J. de Josselin de Jong, alhier, ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, om, na voltooiing zijner studiën in China, te worden benoemd tot ambtenaar voor Chi- neesche zaken in Ned.-Indië. Op de tweede lijst van de 34ste jaar collecte voor do saholen met den Bijbel komt o. a. voor: Oegstgeest (Morschweg en Rijndijk, gem. Voorschoten) met f 138.22. Bij thuiskomst van het bezoek aan Leeuwarden op Het Loo gisteravond, be merkte H. M. de Koningin onder het wan delen naar de op het Stationsplein staande rijtuigen een ziekenwagen, waarin de zgn. „zieke Neeltje" lag. H. M. sprak haar deel nemend toe. Zoowel leden van het Congres voor Zedelijke Opvoeding als deelnemers aan de Conferentie voor Volks- en Schoolbaden hebben een bezoek aan Rotterdam gebracht. Door de afd. Den Haag van den Bond van Gemeentewerklieden is aan den Raad bij request verzocht, de gelden, voortkomende uit boeten, aan gemeente werklieden opgelegd, niet meer in de ge meentekas terug te storten, d'och 'daaruit een fonds te vormen, voor uitzending van zieke werklieden naar een herstellingsoord of sanatorium, zoo noodig met een bij slag, door de gemeente te geven. Ook wordt gevraagd, dat de vakorganisaties medezeggenschap zullen hebben over het beheer van het fonds. B. en Ws. van Bloemendaal stellen den Raad voor ter verbreeding van den Vogelenzangsohen weg van mej. de wed. Kerkvliet, te Noordwijkerhout, grond aan te koopen tegen f 2 per vierk. M. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land' hebben, met ongegrond verklaring van de daartegen ingebrachte bezwaren, goed keuring verleend aan het uitbreidingsplan voor de gemeente 's-Gravenhage. Bij beschikking van den Minister van Binnenland'sche Zaken zijn als de scholen, bedoeld onder letter d van het Kon. be sluit van 31 Juli 1912 aangewezen de openbare handelsscholen met 2-jarigen oursus te Amsterdam, Groningen, Haar lem, Harlingen, Rotterdam, Utrecht, "Vlis- singen en de handelsscholen met 2-jarigen cursus, uitgaande ven het Canisius-college te Nijmegen en van het ooilege St.-Wille- brord te Katwijk-aam-Zee. Naar aanleiding van de door B. en Ws. van Gouda bij den Raad ingediende voorstellen tot invoering van een straat belasting, is gisteravond een vergadering gehouden, uitgeschreven door de „Vereeni- ging van Huiseigenaren," waarin voor een vrij talrijk publiek werd uiteengezet het nadeel öd het drukkende van een straatbelasting. Een motie, waarin de in diening van het voorstel door B. en Ws. wordt afgekeurd, werd aangenomen en zal ter kennis van B. en Ws. en den Raad worden gebracht. Een adres, waarin aan den Raad wordt verzocht do voostellen van B. en Ws. niet aam te nemen en waarin de gronden voor de niet-aanneming worden opgesomd, zal ter teekening worden neergelegd en daarna aan den Raad worden toegezonden. De Bond van Chr. Geref. Jongelings- vereenigingen in Nederland heeft gisteren te Utrecht vergaderd. De voorzitter, ds. H. Janssen, uit Leiden, wees in zijn openingswoord op de meerdere belangstelling in den Bond en ook meerde- j re waardeering, welke de Bond thans van de zijde van kerkeraden en voorgangers on- I der vindt. Aan de Koningin werd een telegram van huldebetoon gezonden. Ds. F. Lengkeek, uit Amsterdam, en ds. J. Prins, uit Nieuwendam, werden als be stuursleden herkozen; als 5de bondsbe- stuurslid werd gekozen ds. K. Henstra, uit Harlingen. De afgevaardigde van Haarlem heeft een voordracht gehouden over Wiclif. Aangenomen werd een voorstel om over te gaan tot de instelling van Bonds-uitga- ven. De Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren vergaderde te Zwolle. Na discussie werd het bestuursvoorstel tot oprichting van een centraal-bureau tot ver betering van de gemeente-administratie aan genomen voor een proeftijd van drie jaar, op voorstel Van de afd. Limburg, 'en kre diet van f 200 werd hiertoe verleend. Wegens de kosten zag men af van het bou wen van een rustoord en werd het voorstel tot het z.g. uitwisselingssysteem aan kinde ren verworpen. Tot plaats van de volgende jaarvergade ring werd Rotterdam gekozen. Aan het einde van de vergadering sprak de heer Fleskens, lid der Tweede Kamer. HAARLEMMERMEER. V reizigers, die per spoor te Hoofddorp arriveerde en daar eenigen tijd, vaak een k- artier moes ten wachten, ondervonden het onaangename er van, om onbeschut, dus blootgesteld aan regen en wind, eenigen tijd op het open per ron te moeten vertoeven. Hierin zal verbe tering gebracht worden door midden op het lange perron een zgn. abri te plaatsen, waar wachtende reizigers beschutting zullen vin den. Wij twijfelen niet, of deze verbetering zal1 met vreugde begroet worden. De 19-jarige z.g.n. regeeringsjongen J. de Graaf, door de vereeniging „Onze Tuin" uitbesteed bij den smid J. Kroon, aan den ÏJweg, verbet een paar maanden geleden heimelijk de woning zijner pleegouders en vluchtte na-ir Duit.schland, van waar hij toen al spoc1' - noodgedwongen terugkeerde. Thans is hij opnieuw verdwenen, zonder dat men iets omtrent zijn heengaan weet, zoo dat hij waarschijnlijk weer aan zijn ouden zwerflust heeft toegegeven. KATWIJK-AAN-ZEE. Nader is ons ge bleken, dat de schade voor de Leidsche firma Bakker, welk met een kiosk op het strand stond, ten ge- volge van den storm, niet is tweehonderd, maar duizend gulden. Woensdag kwain hier één partij haring in afslag. De prijzen per kantje waren: vol le haring f 19.30; maatjes id. f 14.95; ma kreel f 11.30. Toen wij Dinsdagmorgen na den hevi- gen storm het uurwerk op den toren der Ned.-Herv. Kerk zagen stilstaan, dachten wij dat het door den sterken wind ook de kluts was kwijt geraakt, 't Bleek ons echter dat de kl'ok wegens eenige noodzakelijk o reparatiën enkele dagen buiten werking is gesteld. Moge zij spoedig hersteld zijn, want als men eenmaal aan zoo'n uurwerk go- wend is, kan men er moeilijk weer buiten Een hoog bejaard man had gisteren het ongeluk van een zolder te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij een been brak. Tot overmaat van ramp kon dit lichaams deel nog niet gezet worden, zoodat de man dit been voorloopig niet zal kunnen gebrui ken. Alhoewel veel gasten vertrokken zijn, is het badseizoen nog niet officieel gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Meermalen werd de wensch geuit, dat door de Directie der N.-Z. H.- Tramweg-Maatschappij het voorschrift werd uitgevaardigd, dat bij Het bereiken van gevaarlijke bochten in deze ge meente met de tram zeer langzaam worde Ui j,Als ik maar zeker was van een schip 'dat mij en hen zou redden als het mij niet 'Hukt," mompelde hij. Zij wierp haar hoofd op zij met een kar akteristiek gebaar vol ongeduld1. „Ik was vast besloten om vanavond niet hver mislukken te spreken sire," zei zij. „Maar ik moet er toch aan denken," ant woordde hij, „aangezien het leven van mijn Menschen er van afhangt." «Zij geven hun leven gaarne ter wille Wan uw zaak." „Ik zou liever willen denken dat een fcoed schip hen aan boord zou opnemen als het ongeluk ons dwong om te vluchten." ««Frankrijk heeft u dat schip beloofd, Monseigneur," zei zij ernstig. ««Als Frankrijk in u verpersoonlijkt was, Mademoiselle," zei hij beslist, „dan zou ik fcr aan gelooven." ««Het is ook bijna Lydia d'Aumont!" ant woordde het meisje met zelfbewusten trots. «.Slechts voor het oogenblik," voegde lady Eglinton er spijtig bij, „maar jonge Meisjes trouwen en niet alle echtgenooten tollen onder de satijnen-rokkenregeering ^dlen bukken." „Als Frankrijk u in den steek laat, mon- eiSneur," zei opeens een zachte stem, vj ik&l de eer gehad u te verzekeren dat 16 Eglintons nog geld genoeg hebben om oor uwe veiligheid een schip uit te rus- •len; en..." Alsof hij zach schaamde over die losbar sting, de tweede waaraan hij zich dien avond schuldig maakte, verviel „le petit Anglais" weer in zijn stilzwijgen. Maar Lydia wierp hem een bemoedigenden blik toe. „Goed gesproken, milord zei zij goed keurend. Met haar scherp instinct had zij a-1 opge merkt, dat mylady niet in haar schik was en nu schepte zy er een boosaardig ver maak in om lord Eglinton nog verder in het gesprek te mengen. Zij wist heel goed, dat milady niets gaf om de Stuarts of hun lot. "Van af den dag van haar huwelijk had zij zich losgemaakt van de zaak, waarvoor de vader van haar echtgenoot zijn land en tehuis had opgeofferd. Onder haar invloed was wijlen lord Eglinton ook ontrouw geworden aan 't lot der twee pretendenten; misschien wel met recht, aangezien hun ondernemingen .ver oordeeld waren om te mislukken en het protestantsche Engeland alle Stuarts wan trouwde hétzij ten onrechte of niet. Maar Lydia en haar romantische natuur konden zich een Engeischman niet voor stellen dan als een kampioen der zaak; een van de voornaamste redenen waarom zij altijd het land had gehad aan de Eglintons bestond daarin dat zij de groep van vrienden, die Karei Eduard omring den, altijd vermeden. Zij was dus niet weinig verbaasd, toen zij le petit Anglais hulp en steun hoorde beloven in geval van nood, sinds hij de on derneming niet persoonlijk kon steunen. Dat hij niet zonder reden gebluft had, toen hij over 't geld der Eglinton's sprak, dat wist zij wel; ook was het niet uit trots gezegd, eenvoudig maar als iets dat een feit was. De boosheid van mylady bewees er de waarheid van. Verheugd en blijde gaf zij zich met al het vuur van een romantische gedachte over aan wat lord Eglinton zoo kr^iig gezegd had. „O, mylord," zei zij vroolijk en niet op lady Eglinton's toorn lettend, „nu ik in u een bongenoot gevonden heb, kan mijn droom bewaarheid worden. Welnu, Sire, u zult vol hoop naar Engeland' gaan, met de meest mogelijke zekerheid van te zullen slagen, maar lukt het u nieb, dan zult u en zij, om wie u geeft, veilig zijn. Wilt u naar mijn plan luisteren?" „Gaarne.'' „Lord Eglinton is uw vriend, ten minste u stelt vertrouwen in hem, niet waar?" „Ik vertrouw volkomen op de loyaliteit van zijn geslacht tegenover mij" antwoord de Karei Eduard zonder aarzelen. „Bespreek dan met hem en met hem alleen, een plaats, waar in Engeland of «Schotland een schip zal ligen, waarop u in geval van nood een schuilplaats zult kun nen vinden." „Dat is al gedaan," zei Eglinton een voudig. „En al het ongeluk ons vervolgt, dan zullen wij ons dadelijk naar die plaats be geven en daar hulp van Frankrijk afwach ten." Lydia zei niets meerzij ondervCnd eeni ge teleurstelling dat haar eigen plan niet uitgewerkt zou worden. Zij had veel gevoeld voor het plan om, indien haar invloed niet groot genoeg was om koning Lodewijk er toe te brengen zoo het noodig mocht blijken een schip te laten uitrusten om den jongen preten dent te helpen, zij, met het geld van lord Eglinton, een bijzondere expeditie op touw kon zetten, ten einde den laatst en te vrij waren. Dit romantische idee was haar inge vallen, maar men was haar voor geweest. Zij trachtte de gedachten van hen, die ronclom haar stonden, te raden. Lady Eglinton wist klaarblijkelijk van de bijzon derheden van het plan niets af, zij scheen verbaa-sdl te zijn, en keurde het stellig niet goed. Karei Eduard fluisterde haastiglijk «zijn vriend een paar woorden in het oor; in hem stelde hij meer vertrouwen dan in het woord van Frankrijk of in de geestdrift van mademoiselle d'Aumont. Le petit Anglais was in zijn gewonen ner- veusen toestand geraakt, zijn oogen dwaal den onrustig van het gezicht van Lydia naar dat van zijn koninklijken vriend, ter wijl zijn rustelooze vingers onophoudelijk aan den zegelring draaiden, die aan zijn linkerhand prijkte. Eensklaps deed hij den ring af; Karei Eduard Stuart bekeek hem eeer oplettend en gaf hem daarna aan den eigenaar terug met een blik van verstand houding en een knikje als van goedkeuring. Lydia. kwam werkelijk te laat met haar romantisch plan; die twee mannen hadden het al in alle bijzonderheden uitgedacht zelfs dat met den ringZij had ook over een teeken gedachte, dat de vluchtelingen de verzekering zou geven, dat zij den brenger kondeD vertrouwen. Zij was er kinderachtig boos om. Het was iets onge woons in die dagen in Frankrijk, dat men het een of ander op touw zou zetten, zon der mademoiselle d'Aumont geraadpleegd te hebben. „.Houdt u het voor sefear. Sire diafc Frankrijk u in den. steek zal laten?" zei zij I een beetje stekelig. „Neen! Waarom zegt u dat?" vroeg hij. „Och De ring liet onomstóotelijke I bewijs van verstandhouding tusschen u en mylord „Is het dan niet uw wensch, mademoi- selle?" „OchAlleen maar een inval in ge- val Frankrijk u ontrouw werd, en ik niet in j staat zou zijn haar aan haar beloften te herinneren." „Par ma foi," antwoordde hij galant, „als u het me beveelt, zal ik gelooven dat dat iets onmogelijks zou zijn. De geheele zaak met den ring is een gril van Eglinton, en ik zweer u, dat ik alleen op Frankrijk en op u denk te vertrouwen." „Neen, neenzei zij dladelijk daar bo ven op; haar eigen gezond verstand kwam haar juist van pas te hulp om den onrede- lijken uitval van even te voren, die haa-. wezenlijk onwaardig was, uit te wisschen. „Het was dwaas van mij om u te plagen en ik vraag Uwe Majesteit daar wel vergering voor. Het zou mij een vreugde geweest zijn te denken dat de plannen voor uwer Majes- teits veiligheid door mij bedacht waren, maar ik erken gaarne, dat rnylord! Eglir-ton hierin den eersten prijs behaald heefV Haar kleine toespraak werd zoo eenvou dig eu met zulk een nobel air van zelfver guizing gezegd, dat het geen wonder was, dat Karei Eduard in sprakelooze bewonde ring voor haar stoncl. (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1