N®. 16109 Dinsdag 27 Augustus. A®. 1912. (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. FEUILLETON. In Hofkringen. DAGBLAD PRIJS DER AJDYERTENTIEN: Van 16 regels /"1.05. IeCere regel meer fO.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertcntiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT! Voer Leiden per week 9 Oentaj per 3 maanden 2 J f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd lijn 11, 1.30. Tranco per poBt 1.65. lukomsteiibeiasiisig. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering dat den 31sten Aug. e.k. de 2de termijn vervalt van de Plaat selijke Inkomstenbelasting, dienst 1912, en dat alzoo op den lsten Sept. minstens 2/6 gedeelte van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van. vervolgings- kosten, tot de betaliru an het verschul digde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJ SELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Augustus 1912. SS ©las timpen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Bel. aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No, 13 van den dienst 1912/ 1918, executoir verklaard den 24sten Aug. (j.L: en herinnert den belanghebbenden aan hun verplichtingen om d'en aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 27 Augustus 1912. IMrocte Belastiugen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger 'der Directe Belastingen aldaar is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bevij*lji&- en andere inkomsten No. 12 van den, dienst 1912-1913, executoir verklaard <Jeh fiSsten Aug. jli. en 'herinnert den belang hebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester, voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 27 Augustus 1912. esden, 27 Augustus. Aan den heer J. O uwe jan, pra-ep ara- lbeur "bij '6 Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier, is een pensioen toegekend van f 139 's jaars. Aan mr. A. ,P. T. Eya- $ell, president van den Hoogen Raad dor Nederlanden, van f 6000; F. J. Kleyn, ho'ofdcorrector, met den personeelen titel van directeur der „Nederlandsche Staats courant', van f 2128 De Practïscke Ambachtsschool alhier heeft weder van 1 tot 15 Sept. de inschrij ving yoor nieuwe leerlingen geopend. In het gebouw voor den Werkenden Stand, op den Kloveniersburgwal, te Am- eherdiam, werd Zondagavond een groote OKapdemonstratie gehouden. Iets nieuws in Nederland. Deze werd uitgevoerd door <le leden van de club ,,Maroel", van Brus sel, en bezocht door ongeveer 800 vakge noot-en. Ieder der aanwezigen was vol lof over het werk, dat zeer leerrijk was. Onze bekende stadgenooten dames- en tooneelkapsters ®n -kapper waren tegen woordig; een bewijs, dat heb dameskappen in Leiden op hooge pijl wordt gebracht. Het was wel gezien van de Leidsohe vak- genooten, dat zij deze demonstratie bij woonden. Gisteren hield de Ned. Kappers- en Barbiers-Patroonsbond zijn 21ste jaarver- godering in een der bovenzalen van „Park zicht" aan de Stadhouderskade te Am sterdam. Vertegenwoordigd waren 55 af deelingen. Afwezig drie. Er werd medegedeeld, dat de Bond' 1500 leden telt; een vooruitgang in het afgeloopen jaar van 126 leden. Aan contributie werd gestort elf duizend gulden. Aan zieken, overlijden, brand, ne- ringschade, enz. werd uitbetaald ruim vijf diuzend gulden. Schitterend ziet heb er met de financiën uit, daar de eerste twintig duizend gulden zijn volgestort. Ook het cent r aal - p 1 aa/bsin g-bu r e au werkt uitste kend; door directe aanvrage werden 114 leden geholpen (bij ziekte)990 aanvragen om bedienden hadden plaats en werden de meeste van een betrekking voorzien. Z. K. H. de Prins reed in den na middag van gisteren naar Monster, ter uit reiking van de Prins-Hendrik-medaille aan de djaarmee begiftigden. In cte met planten versierde raadszaal werd hij ontvangen. Na de begroeting nam dr. Tilanus het woord. De mannen, aan wie de medaille is toegekend, hebben zich verdienstelijk ge maakt bij de redding van de schipbreuke lingen van het 6toomscldp „Solo", d!ab op 80 September Van hèt vorige jaar bij Ter- li eydë is gestrand. Maar de toegekende on derscheiding is tevens een belooning voor .vroegere bewezen diensten; vandaar ook, dat ni'et de geheele bemanning van de red dingsboot een medaille ontvangt. De Prins hechtte daarna den met de on derscheiding begiftigden, die aanwezig wa ren, t.w. A. Tuk, W. van Gaaien, M. Hoo- genraad, G. v. d. Berg, F. Tuk, M. van Storm, de medailles op de borst, en wensohte hen tevens hartelijk geluk. Schipper Tuk bedankte namens de gede coreerden voor de bewezen eer. Op d)é stoep van het stadhuis werden Z. K. H., zijn adjudant met de redders en de burgemeester gefotografeerd. Na afloop hiervan bezichtigde men het reddingsstation Terheyde, waarna ten huize van den burgemeester de thee gebruikt werd. H. K. H. de Groothertogin van Luxem burg heeft den heer Mongenast, directeur- generaal en hoofd van het Departement van Financiën van het groothertogdom, op gedragen aan het Ned. Hof kennisgeving te doen van de aanvaarding der regèering door H. K. H. H. M. de Koningin zal den vertegenwoor diger daartoe Maandag 16 September ten paleize te 's-Gravenhage gehoor verleenen en bij deze gelegenheid! een gastmaal ten Hove geven. Gisternamiddag is in de. Casino-zaai- van het „Oranje-Hotel" te Scheveningen het 10-jarig bestaan van de Ned. Vereeni- ging voor Volks- en Schoolbaden herdacht. De Raad van Den Haag heeft be noemd tot tijdelijk leeraar in de scheikun de aan de H. B.-S. met 5-jarigen cursus aan het Bleyenburg, aldaar, op een weddte, berekend naar f 100 's jaars per weke- lijksoh' lesuur, dr. G. H. Leopold, assistent aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De heer Jurriaan Kok deed de volgende vragen aan B. en Ws. Waarom is door B. en Ws. niet reeds eer ingegrepen tot beëindiging van dén voor de openbare gezondheid hoogst on- gunstigen toestand aan de Asohstaal 1 Welke maatregelen zijn of zullen ten spoedigste wordien genomen door B. en Ws. tot wegruiming van de groote hoeveelheid vuil en tot verzekering van den geregelden afvoer, nu de arbeideré van den betrokken aannemer reeds sinds !balf Juli het werk hebben gestaakt? Wethouder De Wilde antwoordde, dat de staking sinds 15 Juli nóg altijd voortduurt. Spr. verklaarde waarom door B. en Ws. niet vroeger is ingegrepen. Er bestond alle grond om aan te nemen, dat evenals verlo den jaar het gesohil tusschen 'dón aannemer en zijn werkvolk zou worden bijgelegd. Bo vendien, er heersohte in die dagen een koele weersgesteldheid en de overlast van stank is erg overdreven voorgesteld. In middels heeft zich het vuil opgehoopt on de hoop op overeenstemming werd niet ver wezenlijkt. B. en Ws. hebben zich toen tot de Gezondheidscommissie gewend om ad vies en die Commissie heeft geantwoord, welk antwoord met het advies van de oom- missie van bijstand voor de openbare reini ging i'n de eerstvolgende vergadering van B. en Ws. zal behandeld worden. Wethouder Lely gaf de verzekering, dat het gebeurde opnieuw en zeer érnstig de aandacht gevestigd- heeft op het vraagstuk der vuilverbranding, hetwelk ook spreker hoopt, dat- zoo spoedig mogelijk aan de orde zou kunnen komen. In de te Utrecht gehouden buitenge wone algemeene vergadering van den Bond van adj unctcominiezen, klerken en lderk- te Jegrafisten S.-S., is na lange - gedachten- wisseling besloten tot afscheiding van de Federatie van Ambtenaarsbonden S.-S. Uit het verslag van de afgevaardigden in het federatiebestuur bleek, dat samenwerking tusschen administratief en technisch perso neel practisch niét mogelijk was. Ten einde geen leden, die door bevorde ring tot een andere administratieve betrek king zouden worden benoemd, uit te sluiten om lid van den Bond te blrjv'en, werd do naam omgezet in Bond van administratieve ambtenaren S.-S. Eenige hierdoor noodza kelijk geworden statuten-wijzigingen wer den aangenomen. Een loon-adres, om de Iconen meer in overeenstemming te brengen met die van de H. IJ.-S.-M., werd na eenige op- en aanmer kingen hoofdzakelijk over de kortere of lan gere opleiding van de surnumerairs aange nomen. Drie leden van het hoofdbestuur werden aangewezen om dit adres bij den Directeur- Generaal toe te lichten. In het jaarverslag van "Vlissingen over 1911 wordt gezegd, dat de gemeente een „financieele ramp" trof door de invoering van de wet van 20 Mei 1911 tot bestrijding der zedeloosheid, in zoover door deze wet een einde werd gemaakt 'aan het bestaan van het bedrijf der }xx>kmakerskantoren hier te lande. De gedwongen opheffing der te Vlissingen gevestigde kantoren, gepaard met het vertrek der bookmakers deed haar invloed zwaar gelden in den hoofdelijken om slag en de opoenten op de personeele be lasting. Van het verder daardoor veroorzaakte na deel, aldus luidt het verder in het verslag zij hier onder meer nog gewezen op de echa- de voor huiseigenaren, op het verminderde debiet in winkels en op het ontnemen van een positie aan vele ingezetenen, die sedert jaren aan verschillende kaDtoren verbonden waren. Pogingen, ook door het gemeentebe stuur aangewend, om door een wijziging van het wetsontwerp het bookmakersbedrijf der Engel'&chen eventueel onder zeer verscherp te oontróle niet geheel onmogelijk te ma ken, mochten niet baten. Ruim 250 oongressisten hebben gister avond deelgenomen aan het feestmaal van het Internationaal Congres voor Zedelijke Opvoeding in het Kurhaus. Behalve de hoofdtafel waren een vijftal lange tafels voor de deelnemers aan dezen maaltijd ge dekt, waarvan één voor degenen, die een vegetarisch menu verlangden. Muziek vroo- lijkte den maaltijd op. Een zeer opgewekte stemming heersohte aan het diner, waaraan de sohitterende toiletten der dames bijzon deren luister bijzetten. Aan den aanvang Van het maal gaf de president van heb Congres, de heer R. A. van Sandick, het woord aan den waarn. burgemeester, wethouder Simons, die met den wethouder van onderwijs, den heer mr. Verbroek, tot de gasten behoorde. Toen was het woord aan den afgevaardig de van Engeland, mr. Claudesley Brezeton. Een geestige rede werd vervolgens door den president van Eet Congres, den heer Van Sandick, gehouden. Achtereenvolgens voerden nog verscheide ne personen het woord, In de meest opgewekte stemming gingen de deelnemers aan dit feestmaal uiteen. De levering Van kabels, ehz. voor de gemeenbe-electricibeitswerken te Middel burg is opgedragen aan de firma Telten S. Guilleaume, te Mühlheim am Rhein. Met hét leggen van den kabel is een aanvang ge maakt. Ook is begonnen met het leggen van den kabel, die Middelburg met de electri- sche centrale te Vlissingen, welke de elek triciteit zal leveren, verbinden moet. Het zal den lsten Sept. e.k. Veertig jaren zijn geleden, dat ds. A. Van de Water predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Breda, zijn ambtelijke loopbaan te Meerkerk be gon, om daarna achtereenvolgens te Sas- senheim, Markelo en Kerk-Driel (Bomme- 1 er waard) werkzaam te zijn. Te Leeuwarden had gistervoormiddag in de feesttent oo het ter re' n van de Land- bouw-fcentoonstelling "een algemeene verga dering plaats van de leden der Friesche Mij. va.n Landbouw, welke mede door on derscheidene autoriteiten werd bijgewoond. De Voorzitter der Maatschappij, dr. E. van Weideren baron Rengers, tevens voor zitter der tentoonstelling, opende de verga dering met een toespraak. Hierna noodicde hij den directeur Van den landbouw, den heer P. van Hoek, uit, de tentoonstelling te willen openen. Het uitgestrekte, door boomgewas omge ven terrein, met zijn vele tenten en gebou wen Van allerlei afmeting en vorm, maakt een JQinken indruk. Inzonderheid de ruime tenten voor landbouwindustrie, akkerbouw, wetenschap, werktuigen, alsook de reusach tige feesttent, trekken al dadelijk de aan dacht. Aangelegde beplantingen-, fraaie bloemperken en vlaggentooi bieden een aan gename afwisseling. Hoewel het bestuur, wegens het ongunsti ge weder, veel tegenspoed heeft gehad, heeft het alle moeilijkheden meesterlijk we ten te overwinnen. De tentoonstellng is op tijd gereed gekomen en alle inzendingen zijn doelmatig en smaakvol opgesteld. De tentoonstelling werd al dadelijk druk' bezocht. Door de aanhoudende regens van de laat ste dagen is het tentoonstellingsterrein nu echter haast onbegaanbaar. Heden bezoekt minister Talma de tentoon stelling. Gok de gewone audiënties van de Mi nisters va-n Marine, Waterstaat, Financiën en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. ALKEMADE. De Raad zal morgenochtend om negen uïén bijeenkomen. HAARLEMMERMEER. Omtrent den, 19- jarigën G. J. de Jong, van Abbenes, die uit de ouderlijke woning verdwenen was en vermist werd, vernemen wij, dat deZe weer vrijwillig ip het ouderlijke huis is te- ruggfkeerd. Hij had gewérkt bij oen land bouwer in het Noordelijk deel der gemeente. Toen deze géén werk méér voor hem had, was hij naak- huis teruggegaan. De reden van .zijn heiengaan schijnt niet gelegen t* rijn in zwaarmoedigheid, zooals wel gemeld werd. De trein, welke des middags te 5.29 u.. van 'Aalsmeör te Hoofddorp binnenkomt, is Zondagmiddag door de activiteit van eén.' wisselwachteir aajn een groot 'gevaar ont- hnapt. Rijdende door het veilige sein, be merkte de wissel wachter, 'die op het peTron liep, dat de wissel, die van nit het blokhuis bediend wordt, njefc goed (stond, zoodat ide binnenkomende trein onvermijdelijk op den trein, die gekomen, van uit Haarlem en voor het perron stilstond, moest loepen. De machinist van den stilstaan den trein liep den kómJemjden te gomoet en duidde door armbewegingen aan, dat de boel niet vei lig was, terwijl ook de wisselwachter met een roode vlag al zijn bést deed om' de op merkzaamheid Vain 'flen machinist vain den binnenkomenden trein te trekken. Dit gelukte fen door krachtig remmen stopte de trein juist voor den wissel en op Cén 20 26 Meter van, den stilstaan den trein. Door de activiteit Vain bedoelden wissel wachter is - dus een zeer Waarschijnlijke aanrijding voor komen. KATWIJ'K-AAN-ZEE. De vorige week werden, na een hevige regenbui, door de politie van een aantal melikhandelaren melk- monsters genomen in verband met de veror dening op de levensmiddelen. Sommige melkverkoopers waren hierover weinig ge sticht, vooral omdat alleen van hun koop waar monsters ter onderzoek worden geno men en niet van andere levensmiddelen Gisteren zou' in de Gemeentezaal zelfs een vergadering van melkboeren worden be legd om tegen een en ander te protesteeren, deaux, waar hij haar gewonnen had door zijne kussen. VII. De jeugdige Pretendent. En Lydia d'Aumont had met leede oogen zijn verdwijning tusschen de menigte aan schouwd, totdat zij hem niet langer zien kon en ze dicht deed. Een aangename, zeer hoffelijke stem stoorde haar in haar overpeinzing. „Zijt ge moede, mademoiselle d'Aumont? Mag ik dat is te zeggen, ik zou er zeer trotsch op zijn als u zoudt willen veroor loven, dat ik hm Zij deed haar oogen operi en zag het knappe gezicht van „le petit Anglais", die haar met een deemoedige ia blik aankeek: een onderdanige dienstaanbieding, met een vreemden nasmaak van medelijden die haar op dat oogenblik in haar gevoe-ligen en ze- nuwaohtigen toestand, scheen te wonden en pijn te veroorzaken. „Ik hen volstrekt niet vermoeid,'- ant woordde zij koeltjes. ,,Ik dank u, my lord. De kleuren en het liohb maakten mij een oogenblik zoo duizelig, dat mijn oogen on willekeurig toevielen." ,,Ik vraag u eerbiedig om verschooning," zei Eglinton haastig en zenuwachtig, „ik •dacht dat misschien een glas wijn...'7 „Ssst! jongen,77 kwam lady Eglinton met haar harde, dorre stem tusschen beiden; „hebt ge niet gehoord dat mademoiselle d'Aumont niet moede is Biedt haar je arm aan en geleid haar naar den chevalier de Saint George, die er op wacht om haar goeden dag te zeggen." „Neen! Ik verzeker u dat ik best alleen kan gaan," antwoordde Lydia, zonder no- 18) Hij had haar naar zich toegetrokken, op heb punt van heb haar in heb oor te fluis teren, zooals hij het een halfuur geleden bij Lydia had gedaan. Hij hadi haar ver trouwen en haar geloof nog een poos rioo- dig en hij vond gemakkelijk genoeg woor den om het te herwinnen. Irene was een gemakkelijker prooi dan Lydia. Zij was zijn vrouw en haar eerzucht ging samen met den zijnen; haar wantrouwen sproot voort uit jaloezie en de jaloezie wordt zoo gemakkelijk voor het oogenblik overwon- ne als de vrouw mooi en jong, de man Vurig en gewetenloos is. Het was geen moeilijke taak voor Gas ton, maar de moeilijkheden zouden bij den dag vermeerderen, totdat hij het doel van rijn eerzucht eindelijk bereikt had en zich losgemaakt van Lydia, „Irenefluisterdie hij, want hij voelde dat zij getroost was en dus bijna weer goed. „Irene, vrouwtje, nog wat geduld en Vertrouwen. Twee dagen een week Wat doet het er toe? Sluit je oogen voor alles, behalve voor dit oogenblik, nu je echtgenoot aan je voeten zit en zijn ziel ijaar de jouwe uitgaat in een langen en tee>- deren kus!" Zij boog haar hoofd naar hem toe. Als 6en echt© vrouw kon zij hem niet weer staan. De herinneringen kwamen hem te herinnering aan de dagen op de ïuet wijnstok begroeide bergen van Bor- titie te nemen van den aangeboden arm, dien lord Eglinton op zijn moeders wenk haar aanbood. „Waar is Zijn Majesteit de Koning van Engeland?" Zij drukte bijzonder op den titel, en keek den jeugdigen Engelsohman met een tintje goedige minachting aan. Hij had met een teleurgesteld gezicht zijn arm laten zakken, die geweigerd was geworden en ging vervolgens op zij, ter wijl een hooge blos zich over zijn knap ge zicht verspreidde. Hij keek zóó verlegen en schaapachtig, net een lie straft kind, dat het haar dadelijk speet, evenals of zij een weerloos dier getrapt had, en ofschoon er nog een weinig minachting in haar houding was op te merken, zei ze toch een beetje vriendelijker: „Vergeef mij, my lord, wat ik u bidden mag Ik denk bijna, dat onze galante cheva lier z'Jui waren titel nooit in zijn eigen land zal voeren. Ik voel dat het hem aangenaam zal zijn om ons, die in werkelijkheid met hem sympathiseeren, hem aldus te hooren noemen. Zullen wij den Koning van Enge land gaan opzoeken en hem veel succes toewenschen?" Zij keek naar lord Eglinton, maar hij scheen nog niet bekomen te zijn van de hem toegediende afsnauwing en merkte niet, dat de aanmoedigende blik voor hem bestemd was; hij bleef achter en durfde niet te volgen, in de hoop, dat zijn moeder hem zou aanwijzen, wat hem te doen stond. „Hij is zoo bescheiden," zei lady Eglin ton, met het air van een trotsohe moeder, die haar jonge telg prijst-, „Een hart van goud, mijn waarde mademoiselle d'Au mont!'7 fluisterde zij achter haar waaier, „onder een eenvoudig uiterlijk Lydia haalde ongeduldig haar schouders op. Zij wist waar lady Eglinton met den lof van haar zoon naar toe wilde. De sta tige dame maakte den indruk van een kake lende hen; haar d'ruk geborduurd gewaad en enorme paniers stonden aan weerszijden van haar gezette gestalte als een paar vleu gels uit. Voor het trot9che gemoed van Lydia d'Aumgpt scheen het meer dan ver nederend toe voor een man die rijk en jong was en ©Ogenschijnlijk een goede gezond heid genoot, om toe te staan, dat hij over- heersoht werd door zulk een weinig Stee kenende persoonlijkheid als die van mylady Eglinton; onwillekeurig vlogen haar ge dachten naar Gaston, physiek zeer ver schillend van d;en petit AnglaisOngetwij feld niet zoo aantrekkelijk wat mannelijke gratie en manieren betrof, maar een man, met al de zwakheden en dwalingen van een man, en met dat soort van ondeugendheid over zich, dat een vrouw zoozeer behaagt. „Men kan niet op hem aan, mijn beste mademoiselle d'Aumont," klonk het met een scherp accent uit den mond van lady Eglinton. „Kijk eens naar zijn langdurig gezeur met mademoisellle de Saint Re mains." Lydia kreeg een schok; had zï] haar ge dachten soms uitgesproken, terwijl haar gemoed verdiept was in een gelukkig voor uitzicht? Zij had zeker een oogenblik ger droomd, en was absent geweest, want zdj wist niet dat zij de treden van de nis was afgegaan, totdat zij bemerkte, dat zij tus schen lord Eglinton en zijn verWende moeder in de richting van de gangen liepj intusschen praatte mylady maar met op windende eentonigheid voort. WU zoudt zulk een steun in mijn zoott kunnen hebben. De chevalier de Saint George kan... ik bedoel dé Koning van Engeland, vertrouwt hem volkomen, be grijpt u zij zijn van hun kindsheid af vrienden geweest. Harry zou wel meer voor hem doen, als hij maar kon, maar hij heeft de macht niet. Maar als eerste mi nister van financiën begrijpt u. U heeft zooveel sympathie voor de eisohen van de Stuarts en een samengaan van sympathieën zou veel bijdragen tot bevor dering van het succes van zulk een recht vaardige zaak, en als mijn zoon... be grijpt u De ooren van Lydia suisden van dat on ophoudelijk gebabbel. Als zij niet zoo zeer door haar eigen gedachten was ingenomen geweest, zou zdj gelachen hebben om de dwaasheid van d!e geheele zaak. Die onbe- teekenende nul naast haar, met de kracht 'en het karakter van een kuiken, op een in vloedrijke en machtige plaats gezet door die kip van een moeder, en zij Lydia de hand' leenend ter installatie van een zwakkeling op de hoogste po-sitie van Frankrijk De toestand zou bijzonder belachelijk zijn geweest als er niet zooveel aandoen lijks in ware geweest het aandoenlijke van dat jonge leven, dat zoo schitterend had kunnen zijn, vol werkzaamheid en be langstelling, als het maar niet aan de schor- tenbanden yan' een bemoeizieke moeder ge hangen had,. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1