Agenda van de week: Uit de Rechtzaal. Burgerlijke Stand. Ruizen stop zijn gezet. Hij "wil dit niet toeschrijven aan vrees, maar constateert toch, idat de werklieden door eenswillendheid en eensgezindheid sterk staan in hun strijd yocxr betere toestanden. De organisatie is 'een factor, waarmode rekening moet wor- 'iden gehouden. Daarom moet er worden ge- .Werkt aan eon krachtige organisatie. De werklieden bij het Slachthuisbedrijf en aan ide gestichten Endegeest" en „Rhyngeest" moeten dit ook inzien. Er moest een mid del op gevonden worden, dat zij, die zich iniet aansloten, ook van de voordeelen door de organisatie verkregen, bleven verstoken. (Applaus). iWaaï geen organisaties zijn, bestaan in den regel slechte arbeidsvoorwaarden en ook de bedrijven varen er wel bij, dat er een geest van eenswillendbeid onder de arbei ders bestaat. De lichtfabrieken leverden in 1911 een winst van bijna f170,000 op, die mede is kunnen worden verkregen door den prbeid en de kracht der gasbewerkers. Spr. wekte daarom nogmaals tot aanslui ting op en waarschuwde tegen secte.orga- !nisatie8 en plaatselijke en groepsvereenigin gen, die de kracht en de macht versnip peren. Het vaandel, dat straks zal worden ont plooid, moet meer en meer worden het sym bool van eenheid van alle werklieden te Lei den in dienst der gemeente. Ten slotte beval de spreker een collecte yoór de stakende glasblazers paln. Hierna werden de lichten uitgedraaid en óp het hel-verlichte toonecl vormde een zes tal meisjes in het wit gekleed, een aller aardigst groepje. De meisjes jongen een' yaandellied,terwijl een kleed werd wegge komen, dat het fraaie vaandel, vervaardigd door den heer Van Diemen te Dordrecht, tot nn toe aan het oog onttrok. Er ging bij de onthulling luid gejubel op. De meisjes zongen: I v Dit vaandel, uitgevoerd zoo fijn, Moet steeds 't symbool der eendracht zijn I Op broeders! Strijdt voor uw bestaan, 'i Sluit allen U eendrachtig pan. Denk dat ge naar uw plichten leeft, Maar dat men ook zijn rechten heeft: Vereetnigt IJEn komt tot groote kracht. daarop de geheele vergadering aanhief: Komt klinke nu een jubeltoon t ,t Banier ter eer, zoo frisch en schoon; Het stemme ons tot blijden geest Op dit beteek'nisvolle feest, Tien jaar bestaat thans deze: Bond; Dat hij dan ook van dezen stond Steeds moge groeien en kome tot [grooten bloed. De Voorzitter bedankte namens het be stuur voor dit mooie vaandel, terwijl de oudste der bestuursleden, de heer C. du Crcxix, den Voorzitter hulde bracht voor het geen hij in het belang en tot verhooging van den bloei van de Vereeniging had ge daan. Hierna ging de pauze in. Na de pauze wisten de boeten Hellmanni en Van Leeuwen, met medewerking van een Idrietal ijverige muzikanten, de aanwezigen eeto langen "tijd. aangenaam bezig te hou den, waarna er gelegenheid tot dansen werd gegeven. Het was een mooie fee-stavond, goed voor bereid eto met een gezellig verloop, waarop de Vereeniging met trots kan terugzien. Het Kinderfeest op 31 Augustus. De feestwijzer van het programma voor het kinderfeest, op 31 Augustus ter gele genheid) van den verjaardag van H. M. de Koningin te houden, is verschenen De oommissae, uitgenoodigd door burge meester en wethouders bestaat uit de heeren: H. C. van der Heijde, voorzitter, G. Gesink, penningmeester, J. H. J. Kuy- pers, C. van der Jagt, A. J. de. Langen, P. G. Hocks, C. Henner, G. de Jong Ezn., en A van der Meer, secretaris. Het feest zal bestaan in: a-. In de morgenuren bezoeken aan het Leidsche Bioscope-theater „Imperial", Rijns burgersingel (met tractabie). b. '8 Namiddags een kleinen optocht naar de Posthofberreinen, alwaar openlucht spelen zullen plaats hebben ©n gezongen zal worden. Het aantal leerlingen van 23 scholen be draagt 1299. De Bioscope. Voor de Biosoope-Voorstellingen worden ze verdeeld in drie groepen. Elke voorstel ling zal vijf kwartier duren. Groep A van kwart over acht tot half- tien. Groep B van kwart vóór tien tot elf uren. Groep C van kwart over elf tot halféén. De leerlingen komen te zamen aan hun eigen school, vanwaar zij onder geleide gaan naar het bioscope-theater. Het ver trek van de Bcholen wordt zóó geregeld, dat de leerlingen precies op den aangege ven tijd hun plaats hebben ingenomen. De optocht. Des namiddags komen de leerlingen we derom te zamen elk aan hun eigen school, vanwaar zij onder geleide gaan naar de verzamelplaats, de Nieuwe Beestenmarkt. De bijeenkomst wordt aldaar zóó gere geld, dat het, vertrek naar het Posthof te twee uren kan plaats hebben. De groep, die het eerst aankomt, stelt rich op, uooals dóór de Commissie wordt aangegeven. Bij den opmarsoh gaat de eerste groep vooraan. leden© volgende groep sluit zich hierachter aan. Voorafgegaan door 't Stedelijk Muziek korps wandelen de kinderen in rijen van vier langs den Stationsweg den Rijns- burger weg op, waar toegang tot het feest terrein wordt verleend langs ,,'t> Posthof". De optocht zal worden opgeluisterd door: het stedelijk muziekkorps en het meedra gen van vlaggetjes. De vlaggetjes worden vooraf aan de scho len bezorgd. Het meedragen door de groe pen in de morgenuren naar de bioscoop ®ou de feestelijke stemming ongetwijfeld verhopgen. Een bezwaar is echter het tijdig terug bezorgen aan d'e scholen vóór het middagfeest, daar het schoolgebouw wellicht gesloten is. Daarom zullen de vlaggetjes door de leerlingen worden mee genomen naar huis. Zij zorgen ze voor den namiddagoptocht weder mede te brengen. S p e 1 e n o p ,,'t Posthof. Terstond na aankomst op het feestter rein begeven zich de jongens naar de plaats voor de verschillende spelen en zoeken het nummer van het vak, dat voor elke klas in het programma nader is aangewezen. Na het spelen der jongens en het onthaal der meisjes verzamelen zich alle leerlingen rondom het podium der muziek, om gezar menlijk eenige liederen te zingen. Onmiddellijk na het zingen heeft de eer ste verrassing plaats. Vervolgens zoeken de meisjes haar speel- vak op, terwijl de jongens worden ont haald. Vervolgens maken de kinderen een klei nen feestelijken omgang met de muziek aan het hoofd over het terrein en mar- oheeren naar den uitgang (hek Oegtgees- terlaan) waar de tweede verrassing volgt. Ten slotte wordt doorgemarcheerd naar den Stationsweg, waar de groepen worden ontbonden. Kaarten. Alle leerlingen ontvangen twee kaarten (Oranjekleur) voor hun familie, waarop toegang verleend wordt door de OegstgeesL. terlaan, doch niet vóór twee uren. llot kunstsehip Gerard Don." Zondag wórd voor het publiek geopend het kunstechip „Gexard Dou", dat alhier sedert een paar dagen is aamgekomeen en ligplaats in de Turfmarkt heeft. Het witte gevaarte van 32 meter lang, is boven voor kunstzaal ingericht en bevat drie afdeelingen, gestoffeerd met eenige an tieke meubelen, terwijl verder de wanden mot een keur van schilderijen zijn behangen. De belichting der doeken is er uitnemend, zoodat de kunstwerken voordcelig uitkomen. De collectie bestaat uit werken van Ten Cate, Van Doornik, Vermeulen, Heysnbroek, Lize Amsingh, Munninglioff, Polvliet, Koe koek en vele anderen. Van Ten Cate zdjn er vier mooie doeken, waaronder: „Heïfst- stemming", „Boschgezicht" en „De Berkel hij Zutphen." Polvliet, lid van de Club Van Tien, hier niet geheel onbekend, exposeert met „Schaaps kooi." De nog jonge schilder Jans komt met een achttal doeken, waarvan wij hier noe men „Duingezicht hij Santpoort". Van Kuypers viel onze aandacht vooral op „Watermolen Abcoude". Zoo zouden wij kunnen doorgaan, maar we laten liever de bezoekers zelf ooTdeden. Alleen noemen wij nog een Leidsch schilde res, nl. freule Rappard, die hier is verte genwoordigd door een paar stillevens, die er mogen zijn en het stemming wekkend doek„Vrouw in gedachten". De heer Van Hoek, die eigenaar van het kunstsehip is, treft het niet slecht. Er zijn hier in langen tijd geen tentoonstellingen, van schilderijen gehouden. Do kunstliefheb bers zullen hu gaarne deze gelegenheid aan grijpen, weer eens te profitecren. Ethnographiscli Museum te Leiden. In de verslagen aangaande s Rijks Ver zamelingen van Geschiedenis en Kunst vin den wij vermeld over het Rijksmuseum te Amsterdam. Het getal bezoekers was wel geteld 302,354; een respectabel cijfer stellig, dat opnieuw bewijst, dat de groote Rijks musea het meeste nut afwerpen, zoo zij in onze groote centra gevestigd zijn. Naast de cijfers van Amsterdam en Den Haag ma ken die van Leiden en Delft steeds een ar- moedigen indruk. Moge men daaraan den ken, wanneer eindelijk de kwestie van het Ethnographisch Museum weer aan de orde komt, wat toch wel eens weer zal moeten gebeuren. Toch bergt het groote cijfer van het Rijksmuseum nog achteruitgang, verge leken bij dat van het vorige jaar. De onteigening-Zuid. De pleidooien inzake de onteigening-Zuid te Amsterdam zullen half September voor het Gerechtshof aldaar worden gehouden. Gok bij de behandeling in hooger beroep zal mr. J. Kappeyne van de Coppello, stads advocaat, voor de belangen der ge meente optreden. De afwikkeling dezer procedure wordt, met het oog op uit te voeren werken, zoo veel mogelijk bespoedigd. Mocht ook het Hof de gemeente in 't ongelijk 6fce33en, dan zal cassatie worden aangerekend. Woensdag: Bioscope-Théatre. 2 en 8 uur. Stompwijk. Barddraveiij 'smorg. 9 uur en smidd. h alftwee. Donderdags Hillegom Ringdraverij 'smorg. 10 u u r. Hard draverij 'smidd. h a 1 f t w e e. Zaterdag: Terrein Invalidenhuis. Concours voor trek honden. 'eMi dd. één uur. Bioscope-Théatre. 2 en 8 uur. Zondag: Bioscope-Théatre. 8 uur. Dagelijks: Turfmarkt. Tentoonstelling Sohilderjjen in het kunstsehip ,De Gerard Dou". 10-5 uur. 't Posthof. Conoert K.K. UENU. Saucfizen, Bloemkool, Beschuit met bessensap. Hoogwaterstand te Katwijk, Dinsdag 27 Aug. om 2.24 y.m. en 2.40 mm. kantongerecht te Leiden. Heden zijn aan de orde 117 zaken ter openbare behandeling. Geen Kinderzaken. J. V., 52 jaren, melkverkooper te Lei den, staat terecht wegens het op 12 Juli ten verkoop in voorraad hebben van volle melk, niet voldoende aan de voorschriften der melkverqrdening. Bekl. vroeg of het vervoer niet van on- gunstigen invloed op de melk kon geweest zijn, nl. het vervoer van zijn winkel naar het laboratorium. Hij meende van wel. De zaak werd uitgesteld tot 23 Sept., om dat de deskundige nu niet aanwezig kon rijn. J. W. v. d. S., 25-jarig Leidsch instru mentmaker, stond terecht wegens overtre ding der Arbeidswet ten opzichte van een 15-jarigen jongen, die den voorgeschreven rusttijd niet genoot. Eisch: zes gulden of vier dagen. Bekl. beriep zich op onwetendheid. Hij vond de boete wat hoog. L. J. K., 34 jaar, broodbakker te Lei den, had op 6 Juni een 15-jarigen jongen aan den arbeid in zijn bakkerij aan den Lagen Rijndijk. Een arbeidslijst was niet aanwezig. Op 4 Juni liet hij den jongen brood in den oven schuiven op een tijd, dat de knaap het niet mocht doen. De arbeidslijst had hij niet. Hij was daarvan niet op de hoogte. Maar de jon gen had niet gewerkt maar zat op een stoel, zei beklaagde. De bekl. behandelde zelf het brood. Eisch van den ambtenaar van het O. M. voor het eerste feit: zes gulden en voor heb tweede vrijspraak, wegens onjuistheid der dagvaarding. L. E., 35 jaar, rijwielhersteller te Lei den, had ook op 5 Juli de Arbeidswet over treden door voor een jongen geen arbeids- register aanwezig te hebben. Het gold een zoon van bekl., zei deze, en die is nu eens werkzaam op de Hooigracht, dan weer op de Doezastraat, al naar er arbeid is. En nu waren op de Doezastraat de vereischte stukken- niet aanwezig. De verbalisant zei, dat bekl., ook in ver band met niet voldoenden staat zijner werkplaats, voldoende gewaarschuwd was, "waarvan de bekl. niets wist. De verbali sant dacht aan onwilligheid. Eisch: vijf gulden boete. N. D. S., 31-jarig lood- en zinkwerk er te Leiden, had op 21 Juni in zijn werkplaats een jongen aan het werk in een werkplaats, waar geen doelmatig privaat aanwezig was. Eisch; vijf gulden. Ook hier was bekl. gewaarschuwd, maar hij kon geen andere werkplaats vinden en hadl geen trek zelf onkosten te maken in eens anders eigendom. Tegen C. v. V., brood slijter te Voorhout, werden geëischt twee geldboeten van drie gulden wegens het doen verrichten van werk met een broodwagen door een elf jarig kind. J. Th. K., bloemist te Warmond, stond terecht wegens verbóden jagen, op eens anders terrein, op eenden. De bekl. zei, dat hij niet jaagde op het vroonwater, maar op rijn eigen terrein, hetgeen de veldwachter K. tegensprak, 't Was bekl.'s doel niet een verboden schot te lossen, zei hij, waar hij wist, dat K. in de buurt was. Een getuige, F. G., reiziger te Gouda, was in bekl.'s gezelschap geweest, en zei, dat bekl. het bij het rechte eind had. De geschoten eend stond op bekl.'s terrein. Het O. M. vroege vrijspraak. Na behandeling van eenige Leerplicht- zaken moest voorkomen J. van L., koffie hui shouder te Leiden, in wiens localiteit op 20 Juni na middernacht nog bezoekers aanwezig waTen. Bekl. bekende. De menschen waren nog aan 't praten en hij is niet zoo sterk om ee er uit te zetten. Dan moet u geen koffiehuishouder wor den, oordeelde de kantonrechter, die het wel eigenaardig vond, dat bij het binnen komen van de politie-agent de bezoekers zich direct verwijderden. Bekl. zei nog gewaarschuwd te hebben. Eisch: vier gulden of twee dagen. De 30-jarige Leidsche kapper J. H. de M. vischte onder Oegstgeest met twee hen gels in openbaar water, wat verboden is, ©n ook zonder bewijs. Eisch: twee geldboeten van vijftig cen^s. Tegen rijn bediende J. R., die met dan eersten bekl. had gevischt, werd dezelfde straf gevraagd. Beiden vroegen de hengels, eigendom van klanten van den patroon, terug. Drie gulden of twee dagen hoorde tegen zich eischen schipper R. H., die op verbo den plaats bij de Neksluis alhier had aan gelegd om te lossen. Vijf jongens van Leiden, H. T., J. H. IJ., D. P., L. S. en P. van W., die aan wezig waren, en twee, die niet waren ver schenen, hadden op grasland geloópen in de Waard, onder Leiderdorp. Zij beweer den op steenen te hebben geloop en; maar konden niet ontkennen toch op het land te rijn geweest, hetgeen ook bleek uit een schrijven van hun patroon, den heer Van H., op wiens houtzagerij zij werkzaam rijn. L. S. zal berispt worden; voor de ande ren werd drie gulden of tuchtschoolstraf gevraagd. In te voren behandelde zaken tegen W. K., van Alphen, en G. L., van Warmond, reap, motorwetovertreding en y&ren in de Waddinger Lee zonder vergunning, werd vrijspraak gevraagd. Uitspraak over veertien dagen. ^ischvarkens. Er gingen in den laatstcn tijd herhaalde lijk klachten op van slagers, die vette var kers togen goeden prijs en blijkbaar van goede kwaliteit aankochten, deze slachtten en later allerlei klachten van de consumen. ten vernamen, dat het vleesch onsmakelijk, ja dikwijls ongenietbaar was. De klanten weten dit aan de slagers, die hen daar door in sommige gevallen verloren. De oorzaak van het onsmakelijke vleesch moest worden gezocht in het voederen met haringen, die voor menschelijk gebruik niet geschikt, vroeger voor bemesting van het land werden gebruikt, tegenwoordig door grossiers van de reeders worden opgekocht en aan de varkensfokkers en -mesters we der van de hand gedaan. Vooral verleden jaar werd er veel haring gevangen en door de groote warmte had deze veel te lijden, en goo kwamen duizendens vaten terecht in de gulzige varkensmagen en vormden het onsmakelijke vleesch, waarover nu de sla gers van hun klanten allerlei onaangenaam heden krijgen te hooren. Het euvel bepaalt zieb ni,et enkel tot Lei den en omstreken, geheel Zuid-Holland klaagt er over, evenals ook Noord-Holland en wel licht ook andere provinciën. Hedenmorgen te negen uren had de Leid sche Varkensslagersvereeniging een vergade ring in „ZomeTzorg" belegd, waartoe, be halve slagers en landbouwers, ook warer^ uitgenoodigd de besturen van do afd. Lei den en Omstreken der Holl. Mij. v. Land bouw en van den Boerenbond, terwijl ook een afgevaardigde van het Hoofdbestuur van den Ned. Slagershond aanwezig was. De goed bezochte vergadering werd door den voorzitter der Leidsche Varkensslagers. veTeeniging, den heer J. Vooys, geopend, die in enkele woorden don omvang van het euvel schetste, waarna hij het woord gaf aan den heer ,W. Th. Bergers, om deze belang rijke kwestie in te leiden. De zaak is niet nieuw. Spr.'s oude patróón wilde steeds geen vette varirens koopen van Katwijk en Noordwijk of andere visschersplaat-sen. Maar de geval len vertoonden zich toen sporadisch en plaat selijk, omdat het toen slechts vischafval gold. Er hóeft zich een handel ontwikkeld in var ten haring, die buiten de consumptie is ge steld. Er zijn grossiers, die ze van de roe- ders opkoopen en aan de varkensfokkers en hoeren verkoopen tegen f0.50 tot fl.60 per ton. Zoo zijn er dit jaar honderden varkens met bedorven of minderwaardige haring ge voerd en is het spek en hit vleesch" er van bedorven. .Wij, slagers, worden de dupe, zei- de spr. Wij krijgen het vleesch van onze klan ten terug en hebben op den boer geen ver haal, want hij houdt Vol, dat hij geen har ring gevoerd heeft. En inderdaad kan hjj te goeder trouw zijn. De' ervaring heeft geleerd, dat de voedering met haring tijdens de pe riode van het big.zijn zich nog in bet ge meste varken wreekt. Spr. geeft daarvan eenige voorbeelden: En als een bewijs van den grooten omvang van het kwaad deelde hij mede, dat een varkenshouder voor 20 30 a 40 varkens 75 vaten a 100 KG. in sloeg. Wat i9 aan dit kwaad te doen? Ziedaar dc .moeilijke vraag. Op den hoer heeft men geen verhaal; een fonds oprich ten zou onrechtvaardig zijn» omdat dan dc eerlijke fokkers en mesters zouden moeten betalen voor die met een ruim geweten;, Spr. meent, dat men zich tot de Regeering moet wenden tot het verkrijgen van wette lijke maatregelen. Hij zou daarom een com missie willen zien benoemd uit afgevaardig den van verschillende bij dit bedrijf betrok, kenen, die er bij de Regeering op aandrong, om een wet in het leven te roepen, waarbij het voederen van haring aan varkens werd verboden. Deze commissie Zou de Regeering ook kun nen v? ij zien °P het gevaar, dat ook den uit voer bedreigt, wanneer straks in het buiten land de klachten rich ook openbaren. De heer Ramp, landbouwer te Warmond, deelt mede, dat bij een 100 ton baring beeft gevoetod aan zeugen met biggen. Hij zal het echter niet weer doen. De zeugen verloren melkgevend vermogen en de biggetjes kwijn den weg. Hij zal daarom' nooit weer haring voederen. De bóer Bergers wilde wel, dat bet allen 'fokkers zoo verging; maar bij twijfelt daar aan. De heer H. Dungelmann, lid van het Hoofdbestuur van Den Haag, verwacht van een conferentie met de Regeoring niet veel. De Minister zal da heeren naar art. 1540 van het Burg. [Wetb. verwijzen, maat dat zal ook weer niet veel geven, want bij een pro ces zal men de identiteit van het varken moeten bewijzen en dat zal, als bet dier is afgehakt, zeer moeilijk gaap. Hij ziet in publiciteit bet eenig afdoend middel. De verkoopers van met vischafval gevoer de varkens"moeten worden bekend gemaakt. Dat zal den schrik er in brengen. Eerst zal mep. den koopman kunnen sparen. Spr. gelooft voorts, dat men nu het hoog tepunt bereikt heeft. Verleden jaar was de haring er zeer ruim; dit jaar is dit anders. De hoer Bergers is nog niet overtuigd door den vorigen spr. Hij wijst nog op de medewerking van den directeur van het Slachthuis te Leiden, die de gewraakte var kens als minderwaardig wil kwalificceren. De heer Dungelmann merkt op, dat de directeuy van bet Haagsch Abattoir deze medewerking niet verleent. Trouwens, af keuren kan men deze varkens niet, zcoals bijv. tuberculeuze dieren. Nadat verschillende sprekers nog hun ge voelen hebben geuit, waaronder de heeren Van der Berg, té Amsterdam, Dcü Hertog, té Oudsboom, De Boer, van Haarlem, wordt van de bestuurstafel het oordeel van mr. Fokker, die als afgevaardigde der afd. Lei den van de Holl. Mij. van L. dó bijeenkomst bjjwoonde als jurist. geVTaagd over. toepas sing van art. 1540 B. W. Deze meende, dat het bewijs in deze gevallm moeilijk zou, kun. ncn worden geleverd, en schaarde zich ip dezen aan de zijde van den beer Dangel man. Waar bet bier een groot belang gold, dat niet alleen den slagers belang inboe- ment, maar den landbouw en den handel ook interesseert, wilde hij een commissie be noemd zien, dio de. kwestie nader overweegt en daarna in een volgende vergadering met een meer belijnd voorstel komt. Onder applaus verklaarde bij als Gemeen teraadslid met genoegen te hebben verno men, dat de tegenwoordige directeur van bet Slachthuis den slagers ter wille wil zijn. Dit is vroeger wel eens anders ge weest, móende hij. Nadat de beer Nozem an nog eens mede deelde den last en de schade, die hjj ondietrM vonden heeft van de haringvarkens, en daar mede op het groote gewicht der zaak1, e!n de landbouwer P. van der Salm, te Zoeter- woude, vertelde hoe bij steeds baring voe derde, zonder dat bet spek en naar smaakte, slagers, die varkens van hem hebban be trokken, moesten bevestigen, doch bet ge heim der voeding niet verklapte, werd be sloten tot het benoemen eener Commissie, die ee"n conferentie zal aanvragen bij den Di recteur-Generaal van d^n Landbouw, dón héér Van Hoek, en dezen over de kwestie inlichten en bij hem op wettelijke maat regelen aandringen. Tot leden dier Commissie werden benoemd de boeren mr. A. J. Fokker (M. van Land bouw), A. van Leeuwen (Ned. Boerenbond, H. Dungelmann (Ned. Slagershond) en W- Tb. BeTgers, (Leidsche Varkensl..vereen.) Zoo noodig zal men nogmaals een verga dering bijeenroepen om mede te deelen het resultaat van bet onderhoud bij de Regee ring en eventueel overwegen van ander© maatregelen. ALKEMAÜE; Bevallen: A. G. van der Geest Êeb. Van Wieringen D. C. van der Meer geb. 'e Groninger Z. E. van Djjk ceb. Van Klink Z. J- Meijer geb. Van Ginhoven Z. A. Dobbe geb. Volwater D. Overleden: A. H Rodswjjk, eebtg. van 8. van Ruiten, 51 j- C. P. van der Meer 3 w.Th. Hogendorp 6 w. G. Gortzak, wed. van F. de Vries, 82 i Telegrafi»eh weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 26 Aug. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste 'barometerstand 761.9 te Vesting noer; laagste 742.1 te Vlissingen en Grii- nez. Verwachting tot den avond van 27 Aug.! Meest matige, tijdelijk krachtige zuidelij ke tot westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkte lucht. Waarschijnlijk regen buien. Dezelfde temperatuur. Brand in het hocidpostkimtoor van Londen. Zaterdagavond brak in de bureelen voorde telegrafie van hot hoofdpostkantoor van Lon- den brand uit. De telegrafisten verlioten op ordeiyke wyze het gebouw. De brandweer slaagde er mét eenige moeite in, den brand te blusschen. Een gedeelte van hot gebouw en de inriohting is zwaar door water en tuur beschadigd. Duizenden draden smolten, waardoor de ver binding met de provincie, het vasteland en Amerika geheel verstoord werd. Op het oogenblik hebben do monteurs, na den geheelen nacht te hebben gewerkt, de moesto provinciale lfinen woer hersteld. Df directie hoopt dat de dienst spoedig weder iijr geregelden gang zal gaan Uit de Diamantindustrie. Men meldt ons uit Amsterdam: De roosjeswerklieden der firma Asscher, heb ben hedenmorgen, op enkelen na, de weFkzaknr- heden hervat. Zy arbeiden, zooals wty reeds berichtten, in het nieuwe gedeelte der fabriek dat hedenmorgen tevens geopend Is. Stoomschip gezonken. Men meldt ons uit IJmuiden: Zondagmorgen is ongeveer 10 myi W.N.-W. van hier gezonken de groote Engelsche vracht boot „Eton", thuis behoorende te Londen aan de reedery W. Gray Co. Het stoomschip was verlaten en is in aan varing geweest met het EDgelsche stoom schip Atlantic", waardoor het dadelykzonk. De equipage werd gered door de Atlantic" en naar Rotterdam gebracht. Het stoomschip ligt op plus minus tien vaam water en *eer gevaarlek voor do scheep vaart. De twee masten en de schoorsteen steken nog boven water uit. De gezagvoerder van het binnengekomen stoomschip „Vlieland" had by aankomst alhier gerapporteerd een in zinkenden toostand verkeorend stoomschip te hebben opgemerkt en dat booteD van IJmuiden in de nabyheid waren. SPORT. „L. V. V.1" door „Leiden" geslagen De Sportman II" en ,,D. L. V." in den eindstrijd. ,,Ajax" kam pioen der £de klasse N. C. B. België slaat Nederland op athie tick.-,,D. F. C." wint te Nijmegen Overzicht. Het was gisteren een merkwaardige dag dat het zulk mooi weer was en dat alles zoo kon doorgaan. De seriewedstrijden om de Van Breda Kolff-medailles hadden veel buo- ces en er was zoowel in den morgen ale hi den middag vrij veel publiek voor dergelij ke ontmoetingen aanwezig. In den mie dag was de heer Van Breda Kolff zelf aanwt- zig en woonde den wedstrijd bij. Zijn pu pillen wisten zich in den eindstrijd te plaatsen, 's Morgens hadden zij van „L. F. C." gewonnen en na een spannenden strijd werd „Ajax" eveneens met 10 geslagen. De verrassing van den dag was wel het feit, dat ,,L. V. V.", bijna geheel Volledig, door „Leiden" geslagen werd. Fortuna was wel bijzonder op de hand van de Oranje- menschen, maar .voor een jonge vereenl-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 2