Eerste Kamer. Tweede Kamer. BBoeJar^ioede. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Vragen en Antwoorden. mj - J3.»r - -—- 3go "^'-■■yaf^i^' i^'"- A»j-'^V.t'. •!-,1 JT-Vl 1 "t i~t •■■^m'yrgVTnipirawrrii-.'ia.'^vriig^.vvyirpav^iia.giifgFffl'Wl Het stndion, <lat in 't Grüncvrald bij Berlijn wordt eebonwd. Het stadion w-OTdt uitgevoerd in een Londen en Stockholm. De afmetingen zijn arena biedt plaats voor 30,000 toeschou- doch blijven van boven op on. De opening stijl, 't meest overeenkomend met dien te 340 meter lang en 200 meter breed. De were De plaatsen worden niet overdekt, zal plaats hebben in Juni van 't volgend jaar. DeAuteurswe t. Verschenen is het Eindverslag der Com missie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot nieuwe regeling van het auteurg- recht. Nadat het Voorloopig Verslag der Com missie aan de regeering was medegedeeld, is van de Ministers van Justitie en Kolo niën ontvangen de Memorie van Antwoord, waaraan het volgende is ontleend. In verhand met den aanhef van het Voor loopig Verslag stellen de Ministers er prijs op, het openlijk uit te spreken, hoezeer zij waardeeren, dat de Tweede Kamer aan het einde eener buitengewoon lange en inspan nende zitting nog gelegenheid heeft gevon den het wetsontwerp in behandeling te ne men. Niet minder erkentelijk zijn zij je gens de Eerste Kamer voor den spoed, waarmede de wetsvoordracht in de afdeelin- gen werd onderzocht en het verslag van het ifdeelingsonderzoek uitgebracht. Het was den Ministers een bijzondere vol doening te mogen ontwaren, dat ook in de zen tak der volksvertegenwoordiging aan het ontwerp lof werd toegekend. Wat de bezwaren, betreft, men moge de rechten, die het ontwerp den maker van een werk van letterkunde, weten schap of kunst, toekent, ver strek kond noemen, het valt toch niet te ontkennen, dat het auteursrecht in menig opzicht aan belangrijke beperkingen onder worpen is. Er zijn dan ook talrijke bepalin gen in het ontwerp (artt. 15 en volg.), waar door den maker in het openbaar bel ag de verplichting wordt opgelegd handelingen te gedoogen, die van nature als inbreuk op het auteursre-cht moeten worden beschouwd. Dat schrijvers van boeken nieuwe uitgaven kunnen verhinderen en vertalingen beletten, is juist, doch behoort tot den aard en het wezen van het auteursrecht. Men verlieze echter niet "uit het oog, dat het belang van den auteur in den regel tot exploitatie van zijn werk zal leiden en dat hij die niet on mogelijk zal maken zonder overwegende, voor hem afdoende redenen. Hij staat dus doende geheel op één lijn met den grond eigenaar, die zijn land niet wil doen bebou wen, met den fabrikant, die zijn fabriek stop zet. Daarbij komt dat speciaal het uit sluitend vertalingsreoht van beperkten duur is; ten aanzien van de talen, waarin de schrijver niet binnen tien jaren na de uit gave van zijn werk in een der Unielanden een vertaling het licht heeft doen zien, is het vertaalrecht geheel vrij (art. 39). Het gebruik van het woord „auteurs"- recht, ook ten aanzien van de beeldende kunsten en bouwwerken, is in overeenstem ming met het spraakgebruik. Waar duidelijk vaststaat, dat in het ontwerp de be-teekenis van de woorden auteur" en „maker" de zelfde is, valt het niet te duchten, dat daar uit een bron van geschillen zal ontstaan. Inzake vertalingsreoht heeft de regeering op de belangen van hen, die door vertaal werk in hun onderhoud voorzien, gelet zoo veel als, gegeven de noodzakelijkheid Vin toetreding tot de Berner Conventie, moge lijk was. Ook ten aanzien van de nieuwsbladen heeft de regeering niet den n 1908 te Berlijn vast- gestelden tekst als bron van internaionaal recht gekozen, doch de bepalingen der te Parijs herziene Berner Conventie, en ook op dit punt is het wetsontwerp in hoofd zaak met het tractaatsrecbt in overeenstem ming. Wanneer men nagaat, hoever som migen de bescherming van nieuwsbladen willen uitstrekken, terwijl anderen weder het auteursrecht in deze zeer willen beper ken, dan wil het ondergeteekenden voorko- men, dat het wetsontwerp op dit punt het juiste midden houdt. De bevoegdheid der dagbladpers om het overnemen van artike len te verbieden, is zóó geregeld, dat de meest belangrijke geestesproducten in nieuwsbladen en tijdschriften volledige r» echerming kunnen erlangen, terwijl toch aan den anderen kant de belangen der zooge naamd kleine pers ruimschoots verzekerd zijn. Tr act a at of wet. Ofschoon de Ministers geen twijfel koes teren omtrent de verbindbaarheid voor den burger van een op wettige wijze gesloten en bekrachtigd tractaat, zoo erkennen zij toch volkomen de wenschelijkheid dit punt zoodanig te regelen, dat verschil van opvat ting in den vervolge uitgesloten is. Bij de in uitzicht gestelde Grondwetsherziening zal de gewenschte definitieve oplossing van het vraagstuk tot stand kunnen komen. Volkomen juist schijnt den Ministers het oordeel der vele leden, uitgesproken aan het slot der algemeene beschouwingen, dat het economisch en intellectueel standpunt der gehuwde vrouw, op wie de wetgever het oog had bij de regeling van het arbeidscontract, te zeer verschilt van dat der vrouw, wier belang voornamelijk betrokken is bij de thans voorgestelde regeling, om voor een vruchtbare vergelijking in aanmerking te kunnen komen. De bepaling van art. 3 strookt geheel met den geost van het wetsontwerpzij be schermt de gehuwde vrouw, maker van een werk van letterkunde, wetenschap of kunst, tegen inbreuk op de ideëele bevoegdheden, die van het auteursrecht een zoo karakte ristiek bestanddeel uitmaken. Indien het auteursrecht uitsluitend van vermogens rechtelijke natuur ware, de Ministers zou den die bepaling niet hebben voorgesteld. Zij wortelt ook in het bestaande recht, in zoover als zij het auteursrecht op één lijn stelt met de onroerende goederen der ge huwde vrouw (art. 160, laatste lid, Burg. Wetboek). Kan het nu, zooals enkele leden van oor deel waren, bevreemding wekken, dat aan de gehuwde vrouw „zoo groote" rechten zijn toegekend in vergelijking met de bepa lingen der Octrooiwet? Naar den Ministers voorkomt, geenszins. Bij de Octrooiwet tre den de ideëele bevoegdheden van het recht zeker niet zoo op den voorgrond als bij het auteursrecht. Is het octrooi verleend, dan is het benutten daarvan'een zaak van han del of industrie; over de juiste toepassing van het octrooi kan geen verschil bestaan (verg. art. 20, 4de lid, der Octrooiwet). Bij het auteursrecht daarentegen is de wijze, waarop de verschillende daartoe behooren- ds bevoegdheden worden uitgeoefend, voor den maker van het werk van groot belang. De uitvinder moet ieder ter zake kundig werkman in toepassing kunnen brengen, maar of een vertaling den geost van het werk juist weergeeft, of een tooneélstuk goed wordt opgevoerd, of een fotografie een juiste voorstelling geeft van de schil derij of van het beeldhouwwerk, daarover kan niemand met zooveel gezag oordeelen als de maker zelf. Vandaar dat een beipa- ling, als die van art. 3, bij de Octrooiwet niet noodig voorkwam, doch hier op haar juiste plaats is. Bij art. 2 wordt nog opgemerkt, dat vol komen terecht werd ingezien, dat de ideëele kant van het auteursrecht zich verzet tegen de onbeperkte bevoegdheid van den oredi- teur om beslag op dit recht te leggen. Daarbij komt dat in de gevallen, waarin het auteursrecht wordt benut en financieele ba ten afwerpt, den 6chuldeischer wettelijke i middelenden dienste staan om op die baten zijn recht te doen gelden. De vrees, dat het begrip „make van eon werk" (art. 3) aanleiding zou geven tot veel misverstand en onaangenaamheid, wordt door de Ministers niet gedeeld. Amsterdamsohe d u i n w a- terleiding. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der onteige ning van een strook grond in de gemeente Bloemendaal, noodig voor het aanleggen van een wp~ en van een open leiding voor de duinwaterleiding der gemeente Amster dam. Die weg moet dienen ter verbinding van de winplaats dier duinwaterleiding met het pompstation Leiduin. Het aanleggen er van is noodig voor het vervoer van duinzand naar de filter-inrichting en van materialen naar de winplaats. Dat vervoer kan thans slechts langs een grooten omweg geschieden over wegen, welke ten deele weinig voor het verboer geschikt zijn. Voorts moet wegens de toeneming van het waterverbruik een nieuwe open verbin ding voor waterafvoer worden aangelegd tusschen de Oranjekom, waar het gewonnen water verzameld wordt, en het pompsta tion. De gemeente Amsterdam heeft de betrok ken terreinen reeds in eigendom verworven of zal ze weldra verkrijgen, een 6trook grond uitgezonderd. De pogingen van 'tge meentebestuur, om die ontbrekende strook grond in der minne aan te koopen, zijn af gestuit op de eischen der eigenaren, welko overneming van hun geheele bezitting, en wel tegen een zeer hoogen prijis, vorderen. Onteigening van bedoelde strook grond moet derhalve, ook naar het oordeel Van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van algemeen nut worden geacht. Jüasner van Koophandel en Fabrieken te Katwijk. Aan het in druk verschenen verslag der Kamer over 1911 ontleenen wij het volgen de: N ij verhei d. Viss oh e r ij. Schrobnetvisscherij. Deze werd in 1911 uitgeoefend door slechts 1 hom-vaartuig dat f 1Ö2S besomde in 31 reizen; 36 loggers, ver deeld over 17 reederijen besomden f97,928 in 495 reizen. De hoogste besomming liep tot f 3930.92, de laagste bleef f 1732. De uitkomsten voor de sehelpvisschers waren goed. In de publieke gaten van Rijn lands uitwateringskanaal -werden geborgen ongeveer 17,260 M. schelpen; totaal-op brengst bedroeg pl.m. f 24,160. De schelpen werden uitsluitend gebruikt door de kalkbranders. Op particuliere er ven werd mede een zeer groote hoeveelheid geborgen. Haringvisscherij. Door 04 vaartuigen, met 636 koppen bemand, en verdeeld over 20 reederijen, werd in 187 reizen f 251,367 besom-d. Aangevoerd werden 2,363,400 stuks steurliaring en 25,018,400 stuks pekelharing. Het aantal logger-vaartuigen. dat aan deze visscherij deelnam, bedroeg 97, verdeeld over 31 reederijen; in 378 reizen werden aangebracht 66,103,000 stuks steurharing en 6,076,800 stuks pekelharing. De totaal be somming der loggervloot bedroeg f 1,236,8G6. Per 1000 stuks haring werd gemiddeld gebruikt 30.07 K.G. zout. De prijzen der steurharing per 1000 stuks waren voor de volle gemiddeld f 11.50; de hoogste notee ring was f 15.25, de laagste f 8. Voor volle pekelharing was de hoogste prijs f 22; de gemiddelde f 18, de laagste f 12,75 per ton; terwijl de prijzen voor de yle res pectievelijk waren f 15, f 12.50 en f7.80. In Mei vertrokken de eerste vaartuigen ter haringvisscherij. Door de Katwijksche handelaars zal verhandeld zijn circa 140,000 ton haring, tegen een waarde van ongeveer f 2,400,000. De financieele resultaten der haringvis scherij waren ongunstiger dan het vorige jaar. De vangst was minder, terwijl ook de prijzen, voor de volle haring besteed, lager waren. Het Verlies van netten was dooreen ge nomen grooter dan in 1910. Het bedrijf eischte twee slachtoffers. Ambachten. Er werden in 1911 gesticht 60 woningen en 9 stallen of schuren; ver bouwd werden 16 panden. Het aantal pa^ troons bedroeg: timmerlieden en metse laars 50, ververs 11, koperslagers en sme den 15, klompenmakers 1. De lust tot bouwen blijft vooral te Kat- wijk-aan-Zee toenemen. De goede middelen van vervoer, de toe neming der bevolking, de uitbreiding der gemeente en de ontwikkeling der badplaats, zijn er voorzeker de hoofdoorzaken van. Voortdurend blijft men met verlangen uit zien naar de tot-stand-koming van den Wa terweg Katwijk-I Jmuiden. Eabrieken. Het aantal korenmolens bedroeg 1, dat der mandenmakers 9, inmar kerijen van bloemkool 19, scheepmakerijen 2, zeilmakerijen 24, vischdroge rijen 8, stoommachines 4, gasfabrieken l, kuiperijen 18, garnalen-kokerijen 5, taanderijen 17, blckmakerijen 2, wagenmakerijen 5, brood- bakkerijen 32. De veranderingen, welke in het fabrieks wezen in het afgeloopen jaar hebben plaats gehad, zijn van weinig of geen beteekenis, zoodat hieromtrent in het verslag geen bij zonderheden worden vermeld. Stoommachines. Het aantal onderging geen verandering. 1. Van de Leidsche Duinwaterleiding, sedert 8871 alhier gevestigd, blijft het ge bruik van water voortdurend toenemen. 2. De hoeveelheid water, in het afgeloo pen jaar uitgeslagen door het Stoomschep rad-gemaal aan de binnensluis van Rijn lands Uitwateringskanaal bedraagt 62,578,030 kub. M., terwijl er tevens 77,005,000 kub. M. langs natuurlijken weg is geloosd, alzo© te zarnen 139,583,830 kub. M. 3. Het Stoomgemaal aan den Hornes polder, dat dienen moet om den polder van water te voorzien van uit Rijnlands Uitwar- teringskanaal, beantwoordde volkomen aan zijn doel. Gasfabrieken. De bij' Raadsbesluit dd. 27 Januari 1898 No. 21 opgericht© ge meente-gasfabriek, in exploitatie genomen 11 Februari 1899, blijft steeds in bloei toe nemen. Het aantal aansluitingen beliep ultimo December 1911: 678, verdeeld als volgt: verlichting 647, muntmeters 17 en voor bedrijf (motoren) 14. De totaal gasproductie over 1911 bedroeg 512,331 kub. M., de grootste etmaal-pro- dtuctie bedroeg 2168 kub. M., de kleinste 847 kub. M. Afgeleverd werd aan particu lieren 360,945 kub. M., muntmeters 3839 kub. M., gasmotoren 28,144 kub. M.; ge bruikt werden 1,669,C00 K.G. steenkolen, ten verkoop werd geproduceerd 16,870 H.L. 'cokes. Ambachtsteekenschool. In het perso neel en het bestuur dezer school kwam geen verandering. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang van den zevenden cursus: 53; het onderwijs omvat: bouwkundig en rechtlijnig teekenen, kennis der bouwmate rialen en constructieleer, handteekenen, letterteekenen en rekenent Het handteeke nen, uitgebreid tot natuurteekenen, lever de zeer goede resultaten op. De vlijt, de vorderingen en het gedrag der leerlingen zijn zeer goed te noemen. Aan het eind van den cursus werd veder- om een tentoonstelling gehouden van de werkstukken der leerlingen, die alleszins der bezichtiging waard was. Yisscherijschool. Yoor den cursus 1911'12 welke 11 December 1911 aanving en 3 Mei 1912 eindigde, meldden zich 52 leerlingen aan. De lessen werden gegevenin de vak ken: lager onderwijs, practiscffe en theo- rethische zeevaartkunde en Engelsche taal. Achttien leerlingen namen deel aan het zeevaartkundig onderwijs tot het verkrij gen van een diploma voor schipper of stuurman. Yan de 16 leerlingen, die zich aan het examen onderwierpen, kon aan 13 een diploma worden uitgereikt. RECLAMES, 40 cents per regel. 2074 35 Rood lil West Imlië. In alle plaatsen, waar afdeslingen van „Oost en West" zijn gevestigd, zal men trachten met behulp van de padvinders op Koninginnedag een bloemverkoop te hou den ten bate van de noodlijdenden op Bo naire en Curasao. Wanneer de lever is aangetast, produ ceert zij niet voldoende gal om liet voedsel te mengen en te doen verteren, waardoor het bloed arm wordt, zijn kleur, kracht en voornaalnste voedingsmiddelen voor lier lichaam verliest. Daardoor treden verzwak king en bloedarmoede op en hun treurige nasleep van kwalen als hoofdpijn, duizelig heid, maagkrampen, brakingen, enz. De ver schijnselen loopen zeer uit elkaar en mees tentijds verwaarloost men de oorzaak, na melijk de slechte werking der spijsverte ringsorganen. Ondanks het gebruik van staal en versterkende middelen, gaat men steeds achteruit en het is dan van zeer veel belang zorg te dragen voor een goede spijsvertering door .het gebruik van Foster's Maagpillen. Zij werken op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verwerken zoo doende het gebruikte voedsel. Zij voeren de belemmerende stoffen uit de ingewanden af, de spijsvertering wordt normaal, do eetlust komt terug, het bloed wordt rijk en krach tig en uw geheele gestel wordt versterkt. De bloedarmoede verdwijnt en uw gezond heid neemt met den dag toe. Iedere échte flacon Foster's Maagpillen draagt de handteekening van James Foster. Zij zijn te Leiden verkrijgbaar bij de hee- ren D. M. Kmisinga, Nieuwe Rijn 33; Reijst en Krak, Steenstraat 41; en D. W. E. F. de Waal, Mare 56 f0.65 per flacon, of f 3.60 per zes flacons. ALK E MADE. Bevallen: A. Akerboom geb Van der Meer D. - W. Th. Stipdonkgeb Van Beek Z. C. de JoDg geb. Koek L). G. Los geb Leeflang D. A. Elstgeeat geb Van Gerven Z. H. A. Halvemaan geb. Kerkvliet D. C. C. Borst geb. Yan der Voort Z. E. Bosman gob. Barm Z. C. van Zanten geb. Turk Z. Overleden: Johanna Catharina van Dhk. oagoh 61 j. v Ondertrouwd: J. C. Hagen jm. 29 i. en P. L van Tol jd. 27 j. ALPHEN. Bevallen: A. Langbroek geb. Sprujjt Z. H. Bontekoe geb. Straver Z. E. M. Verschuur geb. Van Moosel B. Stapper geb. De Borst D. J. van Klaveren geb. v. d. Helm D. J. Kroon geb. Belt Z. Overleden: S. van Rossum, weduwn. van 0. de Rijk, 84 j. T. J. Meijer, echtgenoot van J. E. Wassenaar, 57 j. 0. M. Bol, echtgenoote van J. T. Joka, 25 j. J. C. v. d. Vliet, echtgenoote van C. v. d. Berg, 44 j. Gehuwd: P. van der Linden jm. 24 j. en P. M. Schellingeihout jd. 26 j. A. Schouten jm. 29 j. en G. Krook jd. 24 j. J, J. WriDgerjm 23j, en M. van Hellemond jd. z7 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: T. 0. Kooien J. H. Valkhof. Getrouwd: J, P. de Jonge en 0. A. van Waveren. Geboren:W. A. Prins geb. Van der Vliet D. C. Ruigrok geb. Van der Hulst Z. A. M. C. Tomp geb. Van Looij D.-C A. Selhorstgeb Olten Z. J. M. Groeneweg geb. Van den Akker Z. P. A.M. Saasen geb. Vork D. T. Kadee geb. Spaans D. Overleden: Jozina van der Bijl, 60 j, Jannetje Kievit, 68 j. SASSENHEIM. Geboren: Dirk, Z. van J. Damnjs en H. W. Knetsoh. Anna Maria Petro- nella, D. van J. v. Bakkum en C. Jonkman. Johan, Z. vau D. v. Ginhoven en M. J. C. Rupke. Theodorus Adrianus Antonins, Z. van J. v d. Voort en A. v. d. Voet. Heudrika, D. vau K. Honders en A. v. Daiveobode. Autje Wilhelmina, D. van J. UaasDoot en W. Keyzer. Ondertrouwd: K. Wilbrink 24 i. en M. J. v. Ees 25 i. P. Koning 32 j. en M. Komen 34 j. ZEGWAARD Ondertrouwd: J. Hoogen- doorn 26 j. en C. de Vos 22 j., van Zevenhuizen. Geboren: 'lheodorus Johannes, Z. van J. Buitendijk en A. J. M- van der Lee. Adranus, 'L. vau A. van Elleswijk e.i N. M. Versloot. Overleden: Cornclis den Hoed, 76 j., gehuwd met N. Maaskant. Cornelia v. Egmond 3 j. ZOETERMEER. Geboren: Jacobus, Z. van A. Verhoeff en L. Reling. Maria, D. van J. v. Elleswijk en A. Kruithof. Cbristana FranciDa Anetta, D. van J. A. Spronk en A. D. den Toom. Ondertrouwd: K. Vlaardingerbroek 26 j. en G. G. Eikeodal 22 jte 's Giavenbage Rotterdam, 19 Aug. De aanvoer van nieuwe Tarwe was vandaag buitengewoon groot. Ook van Jarige werd iels meer aangeboden dan vorige wekon. De geheele aanvoer kon tot de prijzen van vorigen marktdag vlug verkocht wordeo. Voor Jarige soorten werd iu enkele gevallen iets mear bedongen Eeisto kwaliteit Jarige E9S; x werd verkocht van 1U0 tot ƒ11.90, gewone van f1130 tot ƒ11.50. Wilhelmina en Monarch van 10.75 tot f 11.25 voor de beste en f 10.50 tot 10 65 voor de gewone. Voor N ouwe T-rwe werd besteed: Puike Essex van f 10.70 tot 11, gewone van f 10.25 tot f 10.50. Eerste kwaliteit Wilhelmina enz. van ƒ9.85 tot ƒ10.25 en verder v.in ƒ9.25 tot 10 25 naar kwali teit, alles T>er 100 kilo Van de nieuwe tarwe waren reeds enkele zeer wakke partijt es aan de markt. Rogge van 6.40 tot 6.75 per H.L. Nieuwe Goist. Winter van 9.75 tot ƒ10. Chevalier 11 a 11 25 per 100 kilo. Jarige Haver komt niet meer voor. Voor nieuwe wa* goede kooplust tot oploopende prijzen. Koolzaad flauw onveranderd f 27.50 a 28.50 per 100 kilo Karwyzaad eerder verkocht. Het jarige zaad bracht 18.50, terwijl het nieuwe van 17 tot 18.25 gedaan werd. alles per 50 kilo. Nieuwe Blauwe Erwteu nog weinig getoond. Het aangebodene bracht vr.n ƒ13 75 tot 14.25 per H.L. op. Rotterdam, 19 Aug Duiveboonen f 10.50 tot ƒ11 per 85 ki'o- Buitenl. Granen. Maïs per 2009 kilo. Laplata disp. '136. Gr Don u disp. 153 Odessa stoomend ƒ136. Rogge per 2100 kilo. 72/73 kilo Buig disp. f 184. 72/73 kilo Helena d sp. ƒ184. 73/74 kilo Helena afgdaden f 186. Gerst ner 2000 kilo. Manitoba di9p. 168.59/60 kilo Zw. Zee stoomend f 153. Haver per lOU ki o. Laplata disp. ƒ7.50. 46/47 kilo Petersb. stoom, 9.10. Purmerend, 20 Aug Hedsn waren aangevoerd 161 9tapels kaas; hoogste si ijs voor fabrieks-/ 33 50, boeren- f 32.50, middelbare ƒ82. Handel w llig. Sn: ek, 20 Aug. Boter. Aanvoer 6/4 eu l/rs Prijs lö keur ƒ00.—. Bij de vereeniging: le keur 50 Fabriek aanvoeren 2/3 en 28 6 v. 54 a f Noteéring van do commissie der vereenig ng voor boter- en kaashandelaren in Friesland lo soort f 54, ^CliiciluuK 2Aug. iN'rteeriug i>eur.-«u<immissie« Moutwijn f 13.per Ned. vat. zonder iu3t en zonder do bel -sling. Moutwijn piijsh Spoeling per ketel ƒ1.40. Sraaa 8p ntu* f 2 >-50 u f 20.75. Mains** Spiritus f 18J a fruwe Spiritus 9.25 a 9^. Londen, 2) Aug. Metalen, (lo b.) Strait «-Tin contant 2ll.V-, op 3 nul. 709.—Chili Koper contant X 78.11/3, op 3/in. 76.11/3. Zink £26 5/-. Lood (Spaansch) 19.12/6 a Uzer- (le beurs) Cleveland Middlesbro No. 3 contant 6J/6 en op 1/m. 61/10 koooers. Louden, 20 Aug. Metalen. (3de b Strait3-Tin contant £212.—/-, op 3/m £209 10/-, Koper contant 78.17/6-, op /m. 78.17/6-, Zink 26.5/Lood (Spaansch) 1911/3 a Uzer. (2de beurs). Cleveland Middlesbro No 3 61/9 contnnt, 63 Oi on 1 md. koon er* Moeley Hatid te Viclay. Moeley Hafid schijnt zich op zijn pleN zprreisje naar Vichy niet veel aan cl© siechte berichten uit zijn vaderland te sto-> ren. De rei-s van Marseille naar Vichy, had, zooals wij reeds mededeelden, voor clonl ex-sultan, de bekoring van het nieuwe. Het reizen in een trein voncl hij verrukkelijk, maar... er moesten geen tunnels zijn, want daar moet hij niets van hebben. Toen hij voor de eerste maal uit het felle daglicht, plotseling de duisternis van een tunnel in reed werd hij door een verschrikkelijken angst aangegrepen. Men stelde hem spoe-« dig gerust en verklaarde hem, wat de oor-« zaak van die duisternis was. Moeley Har» fid voelde zich echter niet bijster op zijn' gemak en verzocht hem voor het passeexen van een tunnel te waarschuwen, opdat hij van te voren zijn talisman in de hand zou kunnen nemen. Te Vichy is de ex-sultan natuurlijk de groote attractie. Voortdurend wordt hij op zijn wandelingen door een leger van foto-t grafen en reporters omringd!, die geen ge-» legenhei'd voorbij laten gaan om een opnar< me van hem te nemen, of om hem te inter viewen, wat den sultan de vraag uitlokte, of er in Frankrijk slechts fotografen en reporters waren. De sultan is gewoon zeer laat naar bed te gaan. 's Morgens en 's middags wordt er gewoonlijk een flinke automobieltooht ondernomen, terwijl 's avonds een of ancTer theater bezocht wordt.. Zondagmiddag be zocht hij het aerodrome van Vichy, waar aviateur Gilbert, enkele proeven van zijn vliegkunst vertoonde. Moeley Hafid ver klaarde aan een tochtje door de lucht <10 voorkeur te geven, boven een spoor rei 3 door een tunnel. Kamerverkiezingen in 1913. De af deeling Kampen der S.-D. A.-Py heeft, naar „Het Volk" meedeelt, voor dei Kamerverkiezingen in 1913 den heer J. H.; Schaper candidaat gesteld. De „Vrijheidsvaan" deelt mede, dat het bericht, als zou de heer H. E. Kaspers doou een groep arbeiders te Zuidbroek candii daat ziijn gesteld in het district Winschoten^ onwaar is. V raag: Kan iemand, geen lidmaat van die kerk zijnde, in de Gereformeerde kerk trouwen; terwijl bovendien de a. o>. vrouw R.-K. is? Zoo ja, welke voorwa-ar* den kunnen daaraan verbonden zijn? Antwoord: Blijkens de uitgave Geref. Kerk verordening van de H. H.i Renkema, Rudolph en De Moor wera'eil sinds 1892 door de Gereformeerde Synoden' geen besluiten genomen in zake de z. g* gemengde huwelijken, en is 't oordeel hier over in elk speciaal geval aan de kerke-» raden overgelaten* Naar ons voorkomt ral een Geref. Ker ke raad in zoodanig geval de vraag stellen, of hij, die de huwelijksbevestiging vraagt, dooplid is van a'e Geref. Kerk en getrouw de catechisatiën bezocht om eerlang tot het afleggen van geloofsbelijdenis te ko men. Wordt vooral het laatste niet be vredigend beantwoord, dan zal iedere üe-i rof. Kerkeraad de huwelijksbevestiging weigeren. Wordt zij dlaarentegen bevesti gend beantwoord, dan zal de Geref. Ker keraad waarschijnlijk adviseeren, zoodanig huwelijk met een meisje, dat R.-K. is> niet aan te gaan. Wil de persoon op grond van gegeven trouwbelofte echter toch dit huwelijk sluiten, dan zal de Geref. Kerkeraad waarschijnlijk ae huwelijks bevestiging in de Geref. Kerk wel toe staan, omdat in den boezem dier Kerk. het huwelijk niet als een sacrament wordt beschouwd. Overigens moet men er even-, wel op rekenen, dat sterk tegen zoodanig huwelijk geadviseerd zal worden, omdat vooral in de laatste jaren in de Geref. Kerken een krachtige actie tegen ae z. g. gemengde huwelijken wordt gevoerd. Vraag: Als een aantal personen op den openbaren weg, op een 15 meter van een troepje soldaten, die velddienst maken, staan te praten, heeft dan de sergeant van dit troepje het recht, die personen met allerlei beleecb'gende woorden tot doorloo* —pen aan te manen, en als daar geen gevolg aan gegeven wordt, hen met behulp van een anderen sergeant te mishancBelenl Waar en tot wien moet men zich wenden voor een eventueele klacht? Antwoord: Neen, dat mag niet. U kunt daarvoor uw beldag indienen bij den commandant van het korps, dat in het gar nizoen ligt, waartoe die militairen behoo- ren. Vraag: De lichting 1904, 4de reg. inr-i is met 1 Aug. naar de Landweer overgegaan., Zouden wij nu het volgend jaar onder de wapenen moeten komen? Antwoo r d: Neen, de Landweer komt het volgend jaar niet onder de wapenen. V raag: Hoe lang moet ik dienen, nu ik: ingedeeld ben bij het 3de reg. huzaren en met September in dienst moet van lichting 1912 A ntwoord: Voor eerste oefening twee jaar.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6