Faillissementen. bot de gunstige uitkomst van de gemeente rekening voor 1911 medegewerkt. Laat on© hopen, dat 1912 een even voor- deelig jaar voor de gemeente worde en dat ook de begrooting voor 1913, die in staat van wijzen is en eerstdaags door B. en "Ws. ral worden aangeboden, een gunstig beeld Van den toestand der gemeente zal geven, zoodat zij sluitend zal kunnen worden ge maakt zonder belastingverhooging. Brieven uit Katwijk. XLV. Het is nu reeds maanden geleden, dat de electrische beweegkracht op onze tram werd ingevoerd, en voor in den eersten tijd de exploitatie meermalen tot groote ontevredenheid aan het publiek aanleiding gaf. Meermalen is men in die eerste dagen tot mij gekomen, om toch eens in mijn brieven de aandacht op vermeende grieven te vestigen; doch steeds heb ik dien heet- gebakcrden te kennen gegeven, dat het kindje eerst behoorlijk moest pokken en mazelen'' en dat weldra zou blijken, dat vele leemten in betrekkelijk korten tijd zou den zijn overwonnen. Er werd namelijk te veel over het hoofd gezien, dat alles vreemd en het personeel betrekkelijk nog ongeoefend was; dat de .wagenbestuurders zoowel als de conduc teurs nog getraind moesten worden. En ziet, thans is reeds heel wat veran derd en verbeterd; de trams rijden zeer geregeld op de vastgestelde uren, en mocht het af en toe nog eens plaats grijpen, dlat een tram te laat arriveert, dan is dit niet een gevolg van de exploitatie of nog min der te wijten aan het personeel, maar in bijna alle gevallen toe te schrijven aan den overweg te Leiden. Zoolang de tram en spoorbaan elkander kruisen, is de moge lijkheid niet buitengesloten, dat de train af en toe ter plaatse zal moeten wachten voor den afsluitboom. De eenige afdoende verbetering, waarop ik reeds vroeger heb gewezen, is een verhoogde spoorbaan, waarmede de bouw van een nieuw station ten nauwste verbonden is. Er zal evenwel nog heel wat water door den Bijn strcomen of beter nog heel wat trams zullen d>e spoorrails passeeren, eer we zoo ver rijn Het nieuwe kaartjes-systeem, dat zoowel Voor passagiers als conducteurs in den eersten tijd allesbehalve gemakkelijk was, is ook reeds ingeburgerd; had het perso neel in den aanvang heel wat moeite met de aangifte door de uitvoerigheid, de af gifte en het daarmede gepaard gaande knippen, geschieden thans met een vlug heid, die getuigt, dat ook hiermede de be zwaren wel zijn overwonnen. Een der grieven moge niet meer zoozeer op den voorgrond staan, feit is het, dat het één-klasse-stelsel nog bij velen een vooroordeel ondervindt. En nu kan ik me best indenken, dat dit voor velen een be zwaar is; om het zoo maar eens uit te drukken: „rijp en groen" zitten bij en over elkander: de aristocraat is vemlicbt plaats te nemen naast den meest, sehame- len bedelaar, wat nu wellicht in den grond der zaak zoo heel erg niet is, maar wat toch ook niet altijd even aangenaam is, vooral wanneer laatstgenoemde in nieb- behoorlijke kleedShg als reiziger wordt toe gelaten, wat meermalen het geval is. Het is natuurlijk niet ncodig, dat naast 'de tegenwoordige tariefregeling een twee^ 'de klasse wordt ingevoerd; ik geloof, dat velen gaarne tegen een boogeren vracht prijs willen vervoerd worden, indien het tegenwoordige tarief werd tweede klasse 'en daarnevens dus een eerste klasse werd in erevoerd. Het schijnt echter, dat de Directie der Maatschappij die bezwaren niet zoo in ziet, althans reeds verschillende corpora ties of besturen, die een desbetreffend ver zoek deden, kregen nul op het request. Zoowel het Gemeentebestuur, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, als de Ver- eeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer, hebben alzoo vruchteloos pogingen in het werk gesteld. De eenige tegemoetkoming, welke de Directie deed, ia, dat thans in ieder rijtuig een coupé 5*3 gereserveerd voor de rookers en een voor 'de vijanden van het toeback suigen". En werkelijk, dezo uitbreiding van de rookge- legenheid heeft niet weinig er toe bijgedra gen, dat er meer schifting oncïer de reizi gers, zoo straks genoemd, is waar te ne men. Trouwens, ik voor mij vind dat één- klasse-systeem nu niet zoo vreeselijk ergi in den tegenwoordigen democratisch en tijd is het wel op zijn plaats, al kan ik me wel beerrijpen, dat het ook tegenstanders heeft. Ik bepaal me in mijn Brief natuurlijk zooveel mogelijk tot het Katwijksche ge deelte van de lijn en dan heeft de Directie onlangs weder een zeer goede verbetering aangebracht. Moest men vroeger van Kat wijk-aan-Zee naar Binnen en stapte men uit aan de halte Rn-nsburgerweg, dan be taalde men tot Rijnsburg; stapte men te Katwijk-B innen bij de halte Zeeweg jn, dan moest men betalen van af Katwijk- aan-Zee, tenzij men mocht treffen een con ducteur, die, met een goed hart bezield, het zoo streng niet nam, en het gewone tarief in rekening bracht. En hierin nu is kort geleden verbetering gekomenmen betaalt thans, waar men ook in- of uit stapt, den vrachtprijs van af het station. Een andere verbetering, de veiligheid der wegen geldende, is mede te constatee- Ten, en wel hierin bestaande, dat de tram in de Tramstraa.t te Katwijk-aan-Zee met zeer beperkte snelheid rijdt van en naar het station tot den overweg naar dQ haven '^2 het P.-H.-Kanaal en gaande Leider? zoowel als terugkomende, vóór "dien overweg gerst stopt Eenzelfde maavr^el is reeds in gebruik geweest van af den aanvl^ der exploitatie bij het passeeren van den Ac^tfrvyeg te Katwijk-Binnen, wat ook daar besii^ dig was. De gevaarlijke kruising ter plaatse gaf reeds tijdens de stoomtram meermalen stof voor een interpellatie in den Gemeen teraad Nu daar een vaste halte kwam, mag w/Orden gezegd, dat aan rechtmatige klach ten is tegemoet gekomen, en zal een aanrij ding slechts mogelijk zijn, wanneer de tram niet behoorlijk bij den halte-paal stoptDeze verbetering bij de kruising aan den Achterweg wordt in het algemeen zoo geroemd, dat bijna ieder gaarne zou zien, dat een dergelijke maatregel ook werd voor geschreven bij het passeeren van de Groote Steeg. In deze nauwe straat, die druk be reden wordt, is het onmogelijk voor de koet siers om een naderende tram te zien, vóór dat deze recht voor het rijtuig staat. Nog niet 7ioo lang geleden is daar bijna een groot ongeluk gebeurd en sedert dien kan men zoo af en toe aanschouwen, dat de tram vóór den overweg stilstaat. Niet alle wa genbestuurders echter doen het, zoodat mag worden betwijfeld of het wel voorschrift is. En toch zou het zeer wenschelijk zijn, in dien ook hier het consigne luiddeStoppen. Ik hoop gaarne, dat dit gedeeTte van mijn Brief komt onder de ooge-n van de auto riteiten, die ten dezo iets hebben te zeggen. Natuurlijk zijn er ook nog wel meer eri- tische opmerkingen te maken en dan zou het aanbeveling verdienen, dat het stoppen meer plaats had onmiddellijk bij de palen, waarop het bekende bordje „halte". In de steden staat de tram precies vóór dien paal, doch dat laat bij ons wel eens te wenschen over, wat vooral voor ouden van dagen, die niet meer zoo vlug ter been zijn, een groot ongerief moet worden genoemd, daar lang stilstaan niet mogelijk is voor de tram Liet de gelegenheid tot in- en uitstippen langs de lijn bij den aanvang veel te wen schen over, ook hierin bracht de di-ectie flinke verbeteringen. Een behoorlijk wit geverfd hekwerk, langs den weg geplaatst, maakt, dat men niet in 6loot of aangren zende landerijen terecht komt. Alleen bij de remise is de toestand nog dezelfde als bij den aanvang, en toch zou een verbetering hier geen overtollige weelde zijn. Het ge beurt toch" maar zelden, dat hier geen rei zigers worden uitgelaten of instappen; het mag als een vaste halte worden beschouwd, wat verklaarbaar is, daar de bewoners van Duinoord en het oostelijk gedeelte van Voorhout, Zuidst-raat, enz. hier instappen; te meer, waar men niet naar het station behoeft te gaan, ter bekoming Van een re tourbiljet. Ten gerieve van die vele reizi gers zou een wachtlokaal, desnoods van ge ringe afmetiDg, zeer welkom rijn; te Rijns- burg aan het Lange pad bij de splitsing Noordwijk treft men een dergelijk, rij het ook primitief, gebouwtje aan. Hier, te Katwijk-aan-Zee, zou door ge bruikmaking van de oude remise, op zeer goedkoope wijze, een flinke gelegenheid kunnen worden daar gesteld. De Maat schappij kan er verzekerd van rijn, dat rij hiermede vele reizigers aan rich zat ver plichten; in het gure jaargetijde is het dik wijls beslist ondoenlijk, daar eenigeri tijd ten prooi van regen of sneeuwjacht voort gedreven door den geweldigen Noordwes ten- en niet minder snijdenden Oostenwind, te wachten. Ik heb hoop, dat, waar reeds zooveel goeds tot stand werd gebracht, ook hier ze ker eenmaal iets voor Het reizend, of in dit geval beter gezegd, wachtend pu bliek zal worden gedaan. Ook is te verwachten, dat bij verande ring van dienstregeling beter op de aan sluitingen met de uit Leiden vertrekkende spoortreinen zal worden gelet. Tusschen negen uren! 's Voormiddags en des avonds negen uren is deze natuurlijk voorbeeldig; in de vroege morgenuren zijn er echter tra.ms, die rijden alsof er geen spoor be stond. Ik begrijp natuurlijk heel goed, dat mijn opmerking gemakkelijker wordt ge maakt, dan dat de Maatschappij er verbe tering in ral kunnen brengen. Tooh heb ik goeden moed dat de Directie aan ten deze geuite klachten, waar slechts mogelijk, zal tegemoet komen. Dit later te kunnen con,- stateeren, zal mij een waar genoegen zijn! ^rbsidswei. Hoofden en bestuurders van fabrieken en werkplaatsen zijn van meening, dat een kind, hetwelk een arbeidskaart te zijnen name gesteld, bezit, arbeid mag verrich ten. Dit is niet altijd het geval. Ziehier waarom. Aan een kind van twaalf jaren, dat ter Gemeentesecretarie een bewijs van het hoofd der school, waar het heeft school gegaan, toont, dat het aan de Leerver plichting heeft voldaan moet een ar beidskaart worden afgegeven. Nu zal een werkgever zeggen: Als het kind in het bezit is van een arbeidskaart mag liet arbeid verrichten; anders had de betrokken ambtenaar ter Gemeente-se cretarie geen arbeidskaart afgegeven. Dit is niet juist. A.ls grondslag geldt, dat een kind b e- n e d e n dertien jaar of nog leerplichtig geen arbeid mag verrichten. Nu kan het voorkomen, dat een kind van twaalf jaar aan den leerplicht heeft voldaan. Om nu te voorkomen, dat zoo'n kind geen jaar ,,leeg loopt" (immers, het mag beneden dertien jaar geen arbeid verrichten), heeft de wetgever bepaald, dat een kind van twaalf jaar arbeid mag verrichten alleen dan, als de werkgever aantoont, dat geen voor het kind geschikte gelegenheid tot het ontvangen van (voortgezet) onderwijs vóór des namiddags te vijf uren bestaat. Hij wordt geacht dit te hebben aange toond, wanneer blijkt, dat door het hoofd eener school, die het kind na het vervul len van de Leerverplichting verliet, ot dooi- den burgemeester der gemeente, waar die school is gelegen, een verklaring is afgegeven', inhoudende dat voor het kind op die school geen gelegenh s.id meer was verder onderwijs te ontvangen. De werkgever moet dus vodr ^en kind bentin dertien jaren, in zijn fabriek of werkplaats werkzaam, behalve van een arbeidskaart, in het bezit zijn van een be wijs van het schoolhoofd, bij wien het kind het*" laatst schoolging, of van den burge meester der gemeente, waarin de school is gelegen, dat op die school het kind geen voortgezet onderwijs kan ontvangen vóór vijf uren des namiddags. Deze verklaring moet desverlangd aan de desbetreffende ambtenaren worden vertoond. Een kind van twaalf jaar, dat aan de Leerverplichting heeft voldaan en van een lagere school komt, zal dus wèl; terwijl een kind van twaalf jaar ook aan de Leerverplichting voldaan hebbende, doch van een school voor meer uitgebreid on derwijs komende, dus geen arbeid zal mo gen verrichten, omdat hét kind van de la gere school wèl 'n verklaring van 't school hoofd meekrijgt, dat voor hem geen ge legenheid bestaat op dezelfde school voor vijf uren dee namiddags onderwijs te ontvangen, terwijl het andere kind zoo'n verklaring niet krijgt, omdat die gelegen- meid wèl op de me er-ui tgebreid-lager-on- derwijs-school bestaat. Men riet dus dat er gevallen zijn, dat 'n kind, voldaan hebbende aan de Leerver plichting en in het bèrit van een arbeids kaart, altijd nog geen arbeid mag verrich ten. De werkgever zette dus geen kind be neden dertien jaar aan den arbeid zonder in het bezit te zijn van een geldende ar beidskaart en een bovenomschreven ven klaring. Er is hier reeds een slachtoffer geval len. De kantonrechter toch veroordeelde d© vorige week een werkgever, die een twaalfjarigen jongen, voldaan hebbende aan den Leerplicht en van wien hij een geldende arbeidskaart bezat, arbeid had doen verrichten, terwijl voor dien jongen wèl de gelegenheid bestond voortgezet Onderwijs te ontvangen vóór vijf uren 's namiddags. Deze jongen had een m. u. I. o.-school bezocht. Hij kon dus nog voortgezet onder wijs ontvangen vóór vijf uren 's namid dags. Had diezelfde jongen een gewone lagere school bezocht, dan ware de werk gever vrij uit gegaan; doch nu die jongen een betere school bezocht heeft, is Q6 werkgever de dupe geworden. Een kind van twaalf jaar, komende van een lagere school en voldaan hebbende aan de Leerverplichting kan dadelijk aan den arbeid gaan, terwijl eenzelfde kind van een m. u. 1. o.-sahool de school moet blijven bezoeken of.... leegloopen." KECLA52ES, 4426 8 40 Cent* per regel Beste middel om do schoonheid der huid te bavorderen. Keizer-Borax maakt de buid zach t en SI bl2nk.SlècM3echtinroodecarton3il0.20&60cfc. Kcizer-BoraA-Zesp4Oct. KeinrtchKsck,t'lma.D. Be Friesclie bondbouwtentoou- stolling te Leeawarden van 26 Augustus tot 1 September 1912 In enkele opstellen, voor de opname waa-rvan ik de pers dankbaar ben, heb ik getracht het eigen karakter der tentoon stelling te doen uitkomen en de belangstel ling er voor op te wekken. Als vanzelf heb ik daarbij in hoofdzaak het licht laten val len op die a-fdeelingen der tentoonstelling, waarbij de voornaamste takken van den Eriesclïen. landbouw betrokken zijn. Ten slotte wensch ik nog de aandacht te vestigen op enkele onderdeelen, die oogenschijnlijk van minder belang toch wel degelijk be tee- kenis hebben. Als zoodanig wijs ik in de eerste plaats op de af deeling pluimvee». Bij het doel om te laten zien wat of Fries land in dezen presteert-, zal vooral naar vo ren worden gebraent hetgeen in de laatste jaren bij de pluimveehouderij is veranderd en welke belangrijk© wijziging is gekonen in den eierenhandel. Vroeger was het pluim vee bij zeer velen, als het- wa-re slechts een aanhangsel van de boerderij, dat er zoowat bij behoorde, thans mag het zich verheu gen in opgewekte belangstelling en in ern stige pogingen om de productiviteit te ver- hoogen. Voor een groot deel is dit t© danken aan de werkzaamheid der bekende vereeniging V. P. N., waarvan in Friesland' eene bloei ende afdeeling bestaat. Deze zal een belang rijk deel hebben in de uitvoering van deze afdeeling. In het bijzonder mag hierbij wor den genoemd de demonstratie van de wijze, waarop de eierenhandel is ingericht. Dit bedrijf wordt grootendeels naar de tentoon stelling overgebracht, zoodat men kennis kan maken met de wijze waarop de verpak king, het onderzoek, enz. geschied. De Friesche vereeniging „Eierenhandel" ver kocht in het jaar harer oprichting (1903) 16597 Kilo eieren, in 1911: 456307 Kilo. Zij heeft de handel in gezonde banen geleid, den export krachtig bevorderd en daardoor de verkoopers en de koopers aan zich ver plicht. Het is te verwachten dat eene alge- meene kennismaking met deze werkzaam heid de meerdere deelname aan dezen vorm ten goede zal komen. Voor het groote publiek wellicht minder aa-rtrekkelijk, maar voor den landbouw zelf van veel beteekenis is de afdeeling weten schap. Het doel van deze afdeeling Is: een over zicht te geven van het werk van wetenschap pelijke inrichtingen voor orderzoek en on onderwijs en van hun invloed op de praktijk van den landbouw. Aan deze demonstratie zullen meewerken: Instellingen voor weten schappelijk onderzoek, waarvan ik alleen noem de Rijksserurainrichting te Rotterdam. Verder instellingen voor wetenschappelijke contróle, instellingen voor onderwijs en voorlichting, proefvelden. ens£ Zonder wetenschappelijke hulp en voor lichting geen goed gedreven landbouw, die waarheid dringt door en het is te verwach ten, dat de kennismaking met hetgeen op de tentoonstelling wordt getoond daartoe krachtig zal meewerken. Eindelijk meen ik nog te moeten wijzen op de afdeeling vereenigingsleven. Dat het vereenigingsleven een machti ge factor is bij den tegenwoordigen land bouw, behoeft geen betoog. De tentoon stelling zelf is daarvan een doorslaand be wijs, omdat zij de aandacht vestigt op de Friesche Maatschappij van Landbouw, en in herinnering brengt, wat deze in haar zestigjarig bestaan heeft verricht. De ten toonstelling is een waardig monument voor dit zestigjarig jubileum. De groei en ontwikkeling van het ver eenigingsleven in Friesland zal op de ten toonstelling zoo duidelijk mogelijk in beeld worden gebracht. Verder zal datgene, wat te zien is, worden toegelicht door het ge sproken woord. Zoo mogelijk zal voor de verschillende onderafdeelingen een .spre ker optreden, en wijzen op hetgeen gedaan is en nog gedaan kan worden. De uren voor deze voordrachten zullen tijdig worden be kend gemaakt. Gaarne zou ik nog meerdere onderdeden der tentoonstelling vermeld hebben, de lust daartoe bestaat, de belangrijkheid is voldoende, voor mijn doel heb ik echter genoeg gezegd, en ik volsta dlaarom met de verzekering, dat de opzet ook bij andere af deelingen streng is volgehouden, en dat de deelneming overal zeer bevredigend is. Een enkel woord naar aanleiding van een vraag, die ik ontving, en wel deze: "s bij deze tentoonstelling het nuttige doel zoo van a tot z op den voorgrond ge plaatst, dat er van ontspanning en feeste lijkheden geen sprake is? Op die vraag heb ik geantwoord, en ik herhaal dat hier, dat- het vermelden van feesten niet behoort bij het doel dezer mededeélingeh. Bovendien zullen zij, die belang hebben bij het welsla gen van feesten wel zorgen daarvoor tijdig reclame te maken. Een enkel woord slechts. Het jaar 1912 geeft tot dusver voor den landbouw wel reden tot een opgewekte stemming en niemand zal er bezwaar in hebben, dat die stemming zich uit in deel neming aan feesten. Men kan gerust zijn; op de tentoonstelling of althans daar naast zal men zijn hart kunnen ophalen aan: paarden-sport, kaatswedstrijd, enz. Bij mij staat echter geheel op den voor grond, dat de tentoonstelling zelf, de wijze waarop ze is opgezet en de zeer oinvang- rijke inzendingen, zoo belangwekkend rijn, diat, ook zonder de attractie van feesten, een bezoek kan worden aangeraden en reeds thans mag worden gezegd, dat dit bezoek zeer groot zal rijn. Geheel Fries land zal zich ongetwijfeld rendez-vous ge ven op het terrein, uit andere provinciën komen berichten van voorbereiding voor een bezoek en ook uit het buitenland mag belangstelling worden verwacht Een en ander waarborgt succes en dat is verdiend, de tentoonstelling is een algemeene belangstelling waard. J. RINKES BORGER. Sneek, Augustus 1912. Zedelijkheid aan de stations. Clément Vautel vertelt in de „Gazette de Hol lande" dat de „Zwitsersche Bond voor de bescherming van jonge meisjes" aan de spoorwegadministratie daar te lande een adres beeft gericht, waarin man leest: Maar al te veel reizigers omhelzen elkaar aan de stations bij het afscheid. De aandoe ning doet hen alle zelfbeheersching verliezen n de kussen die de vertrokkenen met de achterbïijvenden wisselden, zijn niet altijd zco kuisc-h als wel passen zou. Zulke toonee- len moeten aan deugdzame jonge meisjes bespaard blijven. En daarom vraagt de Bond de inrichting in elk station van een zaal, gereserveerd voor degenen die elkaar bij het afscheid nemen willen omhelzen." Clement Yautel stelt voor deze wachtka mers „salon des embrassateurs" te noemen en zo te decoreeren met muurschilderingen, verbeeldende de echtelijke liefde, de ouder liefde en zelfs de liefde.-tout court Zou dat ook niet iets voor Nederland zijn in het tegenwoordige zedelijkheids-seizoen? Men moest dan met Schiedam beginnen, een druk station aan de lijn Amsterdam Rotterdam en Hoek-van-Holland, zoo dat de vreemdelingen er ook van kunnen profitee- ren en er bij hen thuis van vertellen. Tus schen de vertrekuren der groote treinen in ware de salon misschien te gebruiken voor de teleurgestelden van den derden en ver deren graad, die niet meer op de Schie- damsche dijkglooiingen mogen zitten. In elk opzicht praotisch dus. De Amaterdareische Beurs houdt heden vacant!edajj, zoodat de no- teeringen ontbreken. J. G. Akkermans, bakker, te 's-Graven- liage. H. den Rreems, ïeiziger, Pen Haag. D. Riem, te '6-GravenhageV D. ^Villems, magazijnbediende, Den IiaS-g» Clix. S. Smith, winkelier, Den Haag. P. Busclierliof, to Sche veilingen- H. J. P. Elshout, winkelier te Scheve- ningen. H. Spijkelr, broodbakker, te Loosduinen- A. A. M. iWeterings, hotelhouder, te Am- hem, verblijf houdend in Engeland. B. Palm, sigarenwinkelijar, te Utrecht. H. Goeiraert, metselaarsknecht en bierhuis- houder, in do gemeente Sas-van.Gent, ge hucht De Halve Stuiver. J. ,W. Brand, werkman, te Zaandam. Mej. J. O. Vockë, gob. S. Bienhoff, yeT- 'gunninghOudster, te Amsterdam. S. Coèlh'o, te Amsterdam. Geëindigd het faillissement van S, BreijcT, aannemer, te Lbsserbro&k, gemeente Haart lemmèrmeer. Nood op Bonaire. Voor de noodlijdende bewoners van het eiland Bonaire hebben H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder elk f500 en Z. K. H. Prins Hendrik f 200 geschonken. Be glasblascrsstaking. Ook een gedeelte van de nachtploeg der glasblazers bij Van Deventer'a glasfabrie ken te Schiedam heeft thans het werk neergelegd. Maandag zal het vier weken geleden rijn, dat te Delft de staking begon; thans wordt nog aan twee fabrieken gewerkt, wier eige naars behooren tot de patroons-organisatie, en wel te Stadskanaal en te Nieuwerkerk aan den IJsel; bovendien aan vier fabrieken van eigenaars, die niet bij de patroons-orga nisatie zijn aangesloten, ml. te Capelle aan den IJsel met 60 man, te Culeinborg met 90 man en te Schiedam, bij de firma's Janssen en Melchers, onderscheidenlijk met 42 eu 10-2 man. Een prinses btslolen. Omtrent den diefstal, ten nadsele van. prinses Friedrich Karl van Hessen, wordt nader gemeld, dat de prinses, die te East bourne vertoefd had. Zaterdagnamiddag met de Brighton-lijn te Londen wa-s gekc* men voor een kort bezoek aan kennissen al daar, om daarna met den avondtrein, in aansluiting op de nachtboot, de terugreis naar Duitschland te aanvaarden. Toen de prinses aan. het station was ge komen, waren de perrons dicht bezet, waar om men een wachtkamer ter harer beschik king stelde. Even voor het vertrek van den trein ging de prinses naar haar bagage kij ken, om aan te wijzen, wat zij bij rich in de coupé wilde hebben. Zij miste toen bij de bagage, die ïntusschen van de Brighton-lijn was overgebracht, een groot valies. Het valies bevat artikelen, die hoezeer van weinig intrensieke waarde, voor de prinses hoog© waarde hadden, zooals een bijbel met de handteekening van haar broe der, keizer "Wilhelm. Ook bevond de parti culiere correspondentie der prinses zich daarin, met eenige andere geschriften. Na vergeefsch zoeken naar het valies, ver trok de prinses met haar beide zonen trr- wijl zij tot haar Londensche vrienden het verzoek richtte, de zaak ter hand te nemen en een belooning uit te loven voor dengene, die het vermiste stuk terug zou brengen. Be spert voor Sevesismocden. Tot dusver werd het polo-spel te paard zittend gespeeld. Dat zag or zeer schilder achtig uit, maar de Amerikanen vinden het blijkbaar niet gevaarlijk genoeg. Waar zij het voelbaï combineerden met rugby, waarbij de spelers willen zij niet zonder oor en. en met gebroken neuzen uit den strijd komen, gcrsoodza&kt zijn, om rich, het hoofd te onthullen met dik gewatteerde leeren kappen, daar hebben zij het paard- polo overpolocd en de rossinanten vervan gen door auto's. De eerste match auto-polo heeft dezer da gen te Wichita, in den staat Kansas plaats gehad. Iedere partij is samengesteld uit 4 auto mobielen, speciaal voor het doel vervaar digd, zeer snel luisterend naar het stuur, uiterst snel, en van klein formaat. In iede- ren wagen bevindt zich een speler, gewa pend met een geweldigen polo-hamer, en een chauffeur. Honderd meter terrein scheidt de strijdenden, totdat de spelleiders het sein om te beginnen geeft. De gouverneur van den staat Kansas in hoogsteigen persoon heeft deze nieuwe sport ingewijd. Voomchtigheidshalve had men een ambulance ingericht-, waar versoheide- n© geneesheeren en hun assistenten de ko mende dingen afwachtten die dan ook niet uitbleven, want het auto-polo kan zijn beoefenaars smartelijke verrassingen voor behouden. Bij dezen eersten wedstrijd kwam de overwinnende partij er af met drie gewonde spelers en twee versplinterde auto's. Vol gens de Amerikaansche toeschouwers, die toch in zake ruwe sport, waarlijk niet yoor een kleintje vervaard zijn, is het auto-polo het hardhandigste „openluchtspel'', dat nog ooit is uitgevonden. Een goede raad. Ter gelegenheid van de in-dienst-stelling te Versailles van een aantal vrouwelijke ambtenaren, heeft de post-directeur van Seine-et-Oise in een aanschrijving zijn on derhebbende afdeelingschefs gewezen op het „rnaterieele en moreel belang voor dezo dames, indien zij gezamenlijk haar intrek namen in familiepensions in plaats van af zonderlijk op kamers te gaan. wonen. Reeds van te voren kunt g© de dames aanwijzen", aldus schrijft hij o.a., „die ziek zullen worden; dot zijn degenen, die op haar kamer voor het middagmaal moe ten zorgen en nu, om zich moeite te be spar ren, zich niet goed voedenzij geven hcog- stejj§ één frank per dag uit om wat worst te kooplrb- eeh weinig thee, oen paar eieren en koek, maaT EÏmUlgr gebruiken rij- eens een krachtige soep, vleescfl efijrroenten. „Na een jaar lijden zij aan Woed?*iaq£de en de dokter wijt dit aan overspanning teïi gevolge van te zwaren arbeid. Maar ge weet ook hee-1 goed, voegt de directeur hier aan toe, dat juist die dames al haar geld aan het toilet uitgeven en in dit opzicht verre boven haar krachten leven." Ten slotte verzoekt- de directeur zijn on dergeschikten de betrokken ambtenaressen te willen mededeelen, dat de directie haar alle mogelijke tegemoetkoming zal betoo1- nen, indien zij een Tehuis voor vrouwelijke ambtenaren der P. T. T. mochten willen •tichten.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6