Gemengd Nieuws. Telegrammen. Spelende kinderen in het water," dat, kis men er eenigen tijd naar ziet, schijnt ie gaan leven. Verder noemen wij twee aardige gezichten op de Haven en een mooi avfondgezichtj© „Herder mejfc scha pen", mooi vooral door 't maanlicht, dat yp de heide met de kudde valt. Ook mo gen we niet vergeten te noemen een olie verfschilderij „sehuitentrekken", dat thans tfubbele waarde heeft, omdat het sehui tentrekken uit de-mode is. Een der groot je nummers „Sckelpenvisschers" is dit Voorjaar ook op een teintocnstellinjg in Düsseldorf geweest. De geheele verzameling maakt een pret>- tigen indruk. De Vierjaarlijkeohe te Amsterdam. Naar wij vernemen, werd deze tentoon stelling door ongeveer 40,000 personen be- (ocht. Van de tentoongestelde werken werd jroor ciroa f 120,000 aangekocht. Tentoonstelling te Dordrecht. Een fiasco? Naar „De Rott." uit goe- flo bron verneemt, is het financieel resul taat van de tentoonstelling te Dordrecht Iran dien aard, 'dat er reeds ernstig overwo gen is, om haar vóór den vastgestelden tijd. te sluiten. Door a'e poort van het tentoonstellings terrein te Dordrecht is Donderdagnamid dag de 50,000ste bezoeker binnengekomen. Het was een jonge dame uit Keulen. Zij ,werd door de commissarissen ontvangen, (die haar een bloemruiker aanboden, waar na een feestelijke omgang plaats vond over het terrein. ivatwSj k-aan-Zee. Te IJmuiden aangekomen loggers: „De Vier Gezusters", Hein Krijgsman, met 8 last; ^Minister Heemskerk", W. Nygh met 16J last fDaniól Jan", Jacob Haasnoot, met 16 last; „Acht gebroeders", Jan van den Oever, met 12 last; Johanna" Nicolaas Messemaker, met 11 lastMercurius" D. Haasnoot, met 17 laat.. Schade door de Engelsclie JSIarine- Vloot. Men bericht ons uit Katwyk-aan-Zee: De kwestie van de schade, door de Engel- iche Marine-Vloot aan vele onzer visschere vaartuigen toegebracht, is ook ter sprake ge komen in de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur der „Yereeniging tot Be vordering van de Nederlandsche Viasohety.1' Naar aanleiding der toen gehouden bespre kingen is een schrijven ter kennis van do reeders gebracht, waarin wordt aangemaand, om, ter vei kry ging van schadevergoeding, collectief op te treden. Het hoofdbestuur verwacht hiervan meer heil dan van een optreden van ieder der reeders afzonderlijk. De algemeene verwach ting is, dat de schade, Indien deze beduidend is, wel zal worden vergoed. Do zestig netten, welke door den logger K.W. 160, „Handel en Zeevaart", van de reedery N. Parlevliet, zyn verloren, zyn voor het grootste deel door een Scheveningschen logger teruggevonden en ter betrokken reedery gedeponeerd. In den afgeloop en nacht be merkte een boerenarbeider, dat er rook kwam uit een in aanbouw zijnd perceel aan den Haarlemmerweg, alhier. Met een politieagent op onderzoek uitgegaan, kwa men zij tot de ontdekking, dat in een ka mer van dit perceel een tiental zakken ongebluschte kalk waren gaan broeien en |)Vlam hadden gevat Het plafond der ka- 1 mer was geschroeid en eenig houtwerk ^verbrand. Met emmers water weTd de brand gebluscht. in de zander ij van bar on Van 'tWassenaer van Catwijk, te Katwijk—Bin nen bad hedenmorgen een ernstig ongeval plaats. Bij! het ledigen n. 1. van een der zand wagens schoot de bak van den ketting en viel met den geheelen inhoud van het Stort, waar hij terecht kwam op het lichaam van den arbeider v. B. (Per auto van de Amsterdamsche ballast- maatschappij werd het slachtoffer ge bracht naar de geneeskundige, den heer J. Hueting. Na voorloopig onderzoek is hij daarna getransporteerd naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Omtrent zijn toestand kan neg niets met zekerheid worden ge- *egd. Toen hedenmorgen e en man, op weg naar Noordwijk, met zijn draaiorgel, aan het Seminarium „HagevelcL" aanbelde, •om daar wat brood te vragen, hetwelk daar altijd wordt verstrekt, zakte hij op de stoep ineen. Direct werd de hulp van dr. Bots ingeroepen, die constateerde, dat de man niet vervoerd mocht worden. Door de zor gen van den hooggel. heer Snickers werd de laan, die flink nat geregend was, van droge kleeren voorzien. Na eenigen tijd aldaar vertoefd te heb ben, kon bij per trein naar zijn woning te Leiden terug keer en. Elf Duitsche padvinders hebben drie dagen te Katwijk-aan-Zee door gebracht. Zij bivakkeerden in een schuur achter „villa Augusta", hun welwillend door den heer B. Verdoes afgestaan. Hun potje kookten zij op 't strand. Zij zijn per stoom schip „Kinderdijk" van Straatsburg tot Botterdam gegaan; van hier waren zij naar Ben Haag gewandeld, toen per tram naar 'Scheveningen en van daar te voet naar Kat wijk. Na een driedaagsch verblijf alhier gin gen zij te voet langs het strand naar Zand- voort. Van daar waren zij van plan zich naar Haarlem te begeven en na daar te heb ben overnacht, zouden zij een bezoek bren— gen aan Amsterdam, waarna zij weer naar hun land zouden vertrekken. Bit Oegstgeest sch rij f tm e n °ns: lteeds vóór een paar weken had, men den 1-coiberg van den landbouwer Versluis aan den Maredijk met het oog op hooibroei van een gedeelte van zijn inhoud ontlast. Toch niet voldoende, want gisternamiddag moest men er toe overgaan om den berg te ledigen. Als voorzorgsmaatregel had men de spuit uit „Poelgeest" doen arriveeren, en dat was maar goed ook, want het bleek spoedig, dat onderin alles vuur was. De spuitgasten hadden druk werk in den berg en daar buiten, want het uitgeworpen hooi, zwart van kleur en stof gelijk, vatte steeds weer vlam. Bij afwisseling den waterstraal werpende in den berg en op het brandende hooi, trachtte men onder leiding van den op perbrandmeester, den heor J. van der Voet, en den brandmeester, den heer B. Hoff, het vuur te bezweren. Bij de afzen ding van dit berioht was het blusschingswerk nog in vollen gang, en het zal stellig veel tijd vorderen, eer alle gevaar geweken is. De windrichting is gunstig en verzekering dekt de schade. Uit Noorwijkerhout meldt men ons: Door de vele regens zakt er zooveel wa ter uit de duinen, dat de sluis in den Noordzijderpolder geregeld geopend moet zijn. In geen jaren was dit het geval. In Augustus stonden de slooten gewoonlijk geheel droog. Het natte weer komt aan den landbouw echter zeer ten goede. Hoewel er nog-volop snijboon en en hee- renboonen zijn, wordt de pluk toch gesta dig minder, wat voornamelijk toe te schrij ven is aan de vele regens en jongste stor men. De tuinders hebben desniettegen staande zulk een besten en rijken oogst ge had, als in geen jaren het geval was. De verpleegden uit de Marthar stichting te Alphen aan den Rijn, maakten gisteren met hun geleiders een uitstapje naar Katwijk-aan-Zee. Het geheele gezelschap be stond uit circa vierhonderd personen. Per stoomboot „Volharding1" arriveerden zij te halftwaalf aldaar. Van de Haven begaven zij zich in afdeelingen naar liet strand en de duinen of het dorp in. Tegen drie uxenj verzamelden allen zach op den boulevard te genover het Paviljoen. Het was de bedoeling hier een matinee musicale te houden. Door bulletins waren de dorpelingen reeds daags té voren van een en ander verwittigd; een menigte mcnschen verdrong ach dan ook reeds voor drieën op den boulevard bij de muziektent. Het muziekkorps der Stichting nam er in plaats. He tent was welwillend door Katwijks Harmotniegez-elschap afge staan en nu. werden eenige muzieknummers uitgevoerd, afgewisseld door zangnummers van een zangkoor der Stichting. Zoowel muziek als zang voldeden uitste kend. Tijdeïis de uitvoering wercf door eenige verpleegden gecolporteerd met ansichten van de gebouwen der „Martha-stichting'", ter wijl door één der geleiders werd gecollec teerd ten bate der Stichting. Een en ander} bracht een levendig vertier teweeg op den boulevard, waarop het dezter dagen voor den tijd van het jaar wd wat al te stil is. Door het gure weer toch' blijven de meeste bad gasten binnenshuis of zij wandelen het dorp in. Todh zijn or veel meer badgasten op onze plaats, dan men denken zou. Uit den -aard der zaak echter komen met zulk weer bijna geen dagjes-menschen, wat een streep is Hoor de rekening der exploitanten van sfcr andkiosken In eenige straten van Den Haag worden proeven genomen met zelf- aanstekende lantarens. Enkele lantaarns zijn daartoe ingericht. Op een bepaald ookenblik gaat het licht vanzelf aan, en tegen zonsopgang gaat het evenzoo uit. De 5 0-jarige werkman J. S., wonende te Scheveningen, is op de scheepstimmerwerf van den heer A. Pronk, te Ylaarding n, bij het lossen van goede ren door een vallenden laadboom getrof fen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort daarna is overleden. De 6 2-jarige ijzerwerker J. L., wonende aan den Schulpweg te Rot terdam was Donderdagochtend aan boord van het aan de Lloydkade liggende stoom schip „Palembang" van het tusschendek in het ruim gevallen, waardoor hij eenige ribben had gebroken en inwendig© kneu zingen op ge loop en. Gisterochtend is hij dientengevolge in het ziekenhuis over leden. Brand te Haarlem. Men schrijft ons uit Haarlem: Gisteravond is op de loven ver dieping van den heer B rede- rode, boekhandelaar op de Groote Markt, door het vlam vatten van een gasslang&t-je, brand ontstaan. Yan een der bovenkamers zijn de gordijnen en het behang verbrand en de balken van den zolder verschroei! Een kanarie is door den rook gestikt. Mot een slang op de waterleiding is het vuur ge bluscht. Men meldt ops uit Amster dam: Een tweetal meisjes hebben Augus tus 1. 1. de ouderlijke woning verlaten en zijn daarin tot heden niet terugge keerd. Het zijn de 17-jarigo D. R., wo nende in de Czaar-Peterstraat, en J. J., wonende Conradstraat. De beide meisjes zijn vermoedelijk in eikaars gezelschap. Yan Exter naar Amerika. Door den griffier bij de arr.-rechtbank te Haarlem wordt opgeroepen Martinus van Exter, laatst gewoond hebbende te Haar lemmermeer, wiens verblijfplaats onbekend is, om op Maandag 7 October te verschijnen ter terechtzitting van de arr.-rechtbank te Haarlem, ten einde te worden gehoord aan gaande een door den voogdijraad te Haark lein ingediend en hem betreffend verzoek schrift. Naar de „O. H. C." verneemt, is deze man, bekend uit de vergiftigingszaak in de Nieuwe Meer, naar Amerika vertrokken met achterlating van een paar kleine kinde ren. Inbraak. Toen hedenoch tend dé knechts van den heer J. W. Bus, de bierbottelarij aan de Nieuwe Kade te Utrecht binnentraden, bemerkten zij, dat de voordeur, die anders altoos gesloten is, aanstond. Bij nader onderzoek bleek het, dat op het kantoor een lessenaar was open gebroken en daaruit eenig geld was ont- vreénd, vermoedelijk een kleine f 60. Aan de deur' van de fabriek zelve waren geen sporen van braak te bespeuren, zoodat verondersteld! wordt, dat de dader zich be diend heeft van een valschen sleutel. De heer Bus, die zelf niet aan de Nieuwe Kade woont, doch op den Amsteramschen straatweg, had gisteravond bij het verlaten van dé fabriek de deur persoonlijk geslo ten. <„U. D.") In den trein laten liggen. Den 4den September a.s. zullen te Utrecht worden verkocht de over het tweede half jaar 1911 in de rijtuigen der Staatsspoor wegen gevonden goederen, benevens óe overbevonden onafgehaald)© en geweigerde goederen. Dat een en ander nogal wat beloopt, blijkt uit het feit, dat niet minder dan 1002 paraplu ie s en para-sols, 529 wan- delsstokken, 5 rijwielen, kleederen, enz., diverse gouden en met goud gemonteerde voorwerpen, w. o. 5 armbanden, 6 broches, 14 lorgnet», 27 Tingen, enz. en diverse zil veren en met zilver gemonteerde voorwer pen, w. o. 18 armbanden, 10 broches, 8 hor loges, 11 parapluies en 37 wandelstokken, enz. ten verkoop worden aangeboden. Te Yolkel (N.-B.) is, naar „Het Hsgez." meedeelt, 'een kindi van 7 jaren door een van 9 jaar spelende met een pa- rapluie tegen het hoofd geslagen, ten ge volge waarvan de dood aanstonds intrad. Het lijkje ïs naar Uden overgebracht en door de justitie gerechtelijk geschouwd. Ons aan „De Ned." ontleend bericht, als zou de veldwachter O., te Schoonoord, aan de gevolgen van de misr handeling zijn overleden, is onwaar geble ken. Naar men thans meedeelt, is zijn toe stand! zelfs goed. Te Dinsperlo is het h o u- den van een voetbalwedstrijd op Zondag, waarbij intree van de bezoekers wordt ge heven, verboden, ten einde het orthodoxe deel der bevolking niet te ergeren. De voetbalclub aldaar, welke eon internationa len wedstrijd wenscht te houden, heeft nu even over de Pruisische grenzen een terrein gehuurd, waar de wedstrijd ongestoord kan plaats hebben en zelfs door het ge ven van een concert kan worden opgeluis terd. In Pruisen is de Zondagsrust wette lijk geregeld. Yleeschvergiftiging. Een streng onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van het overlijden van vrouw v. D., te Stratum, die van het vergiftigde paardevleesch, waarvan in die gemeente een tiental personen ernstig ziek zijn ge weest ook moet gegeten hebben en onder vergiftigingsverschijnselen is gestorven- Te Yeenhuizen is de vrouw van den zaal op ziener Yan A. in de vaart gevallen en verdronken. Haar man, die haar was nagesprongen, verdronk even eens. Zij laten vier kinderen onverzorgd achter.. De Gezondheidscommissie voor Baarn c. a. heeft naar aanleiding van een aldaar voorkomend typhusgeval het water van de Eem laten onderzoeken in het Centra al-Lab oratorium voor de Volksge zondheid te Utrecht. Uit het onderzoek is gebleken, dat het water geen ty^>husbacil- len bevat, zoodat de vele zwemliefhebbers, die in den laatsten tiidi in de Eem niet durfden zwemmen uit gevaar van besmet ting, weer van de badinrichting kunnen ge bruik maken., Bedelaars en landloopers. Men schrijft aan „De Tijd:" Het mag thans als een bekend! feit wor den beschouwd, dat minder bedelaars en landloopers tot de straf van opzending worden veroordeeld. In a'e laatste jaren werd ook de tucht in deze inrichtingen zeer verscherpt, waarbij het luieren krach tig wordt tegengegaan. Ook wordt beter toegezien, dat alleen die personen worden opgezonden, die tot normalen geregelden arbeid in staat zijn. Hierdoor werd het geheele aantal deser gestraften aanzienlijk verminderd; het cij fer der bevolking dezer inrichtingen daal de in een jaar met ruim 500; aanvankelijk werd verwacht, dat dientengevolge de be volking der gevangenissen zich zou uit breiden, maar dit vermoeden werd tot dusver niet bewaarheid. Integendeel, ook het aantal gevangenen is verminderd. Of cat verschijnsel wijst op minder crimina liteit, scherper toezicht of meer clementie, dan wel aan andere oorzaken moet#worden toegeschreven, is thans nog niet met ze kerheid te ©onstateeren. Die goede oude tijd. De Haagsohe Torenwachter van de „M. Ct." begint zijn jongste epistel aldus: Voor ons, Haagsche briefschrijvers, is het thans een moeilijke tijd': onze beste „bronnen" zijn bijna alle opgedroogd en de redactie verlangt... kopij, een toestand van tegenstrijdigheden, waarmede onze voorvaderen beter raad! wisten dan wij. Onlangs in oude couranten-jaargangen snuffelende, las ik aan den kop van de courant (1 Augutus 1934) de volgende me- dedeeling: „Aangezien door de overmatige bïtte der laatste dagen twee leden onzer redactie onwel zijn geworden en de hoofdredacteur met verlof afwezig is, zullen de lezers voor deze en volgende dagen genoegen moeten nemen met de uitgave van een half vel, ge redigeerd door onzen bekwamen meester knecht en onzen volijverigen corrector. Nouvellen uit Frankrijk kwamen niet in ons bezit Onderteekend: De directie". Verkeerd begrepen. Een- voudig werkmansvrouwtje, 'n goede zes tig, met schoon, helder-wit gewasschen mutsje op, 'n groot papier in de hand, bel de dezer dagen, 't was nog vroeg in den morgen, bij ds. Ten Broek, te Groningen, aan. Aan het dienstmeisje, dat haar open deed, zei ze, dat ze noodzakelijk -den do minee moest spreken en dat ze ,,an domi nee maar zeggen mos, dat ze 't papier van heur man, 't bewies, dat ie 'n ontsloagene gevangene was ,al vast mètnomen haar..." En daar was de dominee reeds „Meneer, 'k heb in de krant vanmorgen lezen, dat de Koningin-Moeder f 100 geven hèt, veur elke ontslaogen gevangene, en dat die door dominee oetbetoald wordt... En nou wo'k de centen veur mien man moar direct mètnemen ook... Hier... 't pa pier is goud... 't stempel is ook zuiver..." Dominee lachend: „Denk je nu, moe dertje, dat de Koningin-Moeder een pre mie gaat zetten op het in de gevangenis komen V' De zaak werd het vrouwtje duidelijk ge maakt. Zij zei den dominee goe-morgen en ging de stoep af zonder f 1C0. („N. Gr. Ct.") Rattenvangst. Te Zuid- schaTwoude werden- van 5 Juli tot 6 Aug. niet minder ö'an 1768 dood© ratten bij de commissie ingeleverd. Voor elke doode rat keert d© Tuinbouw-Yereeniging 15 ets. uit. Een persoon leverde er 724 in en verdiende daarmee f 108.60. 't Is een aardig maandgeld! De „Silver Crescent'' ge strand). 'Gistermorgen geraakte bet mo torjacht „Silver Crescent," waarin de vijf te Kiel gearresteerde Engelsche spionnen de terugreis naar Engeland ondernomen hebben, bij Terschelling aan lager wal. De sleepboot „Neptunus55 en „Terschelling" togen ter assistentie. Door de „Terschel ling^ werd het jacht binnengebracht met gescheurde zeilen. Naar men aan „De Rott." me dedeelt, zou een Haagsch padvinder het slachtoffer geworden zijn van een z.g. be- hendigheidsspelletje. Men bad hem ge leerd, om, gebonden zijnde, zich spoedig te kunnen losmaken. De jongen wildé het kunstje toepassen, bond zich een touw om den hals en hing zich op, met het treurig gevolg, dat hij bleef hangen en zoo om het leven kwam. Naar men aan „Het N. v. d. D." meedeelt, heeft het Woensdag op Schou wen tijdens een kort onweer zóó gehageld en gesneeuwd, dat velden en wegen wel dra een volmaakt winter ge zicht oplever den. Men kon zelfs sneeuwballen maken. Te Waalwijk is onder het per soneel van de in aanbouw zijnde fabriek van den heer A. Rijkers een staking uitge broken. Het werk ligt geheel stil. Berlijnsohe hladén mjellden, dat in Borkum twee mannen van het bad- personeel verdronken zijn bij een vergeef- sche poging om een badgast, die zich te ver in zee gewaagd had, te redden. Een dier mannen is a'e Nederlander Baray, uit Wemeldingen afkomstig. Een paar dagen geleden isbij een inbraak in het gebouw van het Russi sche gezantschap to Stockholm voor een waarde van 10,000 kronen gestolen. De po litie heeft de dieven gegrepen, doch slechts een klein gedeelte van het gestolene weer in handen gekregen. Jones, professor in de schei kunde aan de universiteit te Cambridge, is met zijn vrouw, waarmede hij zich op de huwelijksreis bevond, bij de bestijging van de Aiguille du Plan in een afgrond te pletter gevallen. Jones was een paar da gen geleden benoemd tot lid van de com missie die advies moest uitbrengen over de bruikbaarheid van petroleum als brand stof voor de Engelsche vloot. De havenarbeiders te San- tos zijn een staking begonnen. Een brand heeft voor een waarde van 6 milhoen franc alcohol ver nield, te Xeres-de-la-Frontera. Het vuur hee^ zich verspreid en 7 wijnmagazijnen, toebéhoorende aan een Engelsche firma, werden door dé vlammen aangetast. Niet tegenstaande de maatregelen van solda ten en gendarmes kon men den brand niet meester worden bij gebrek aan water. Groot opzien baartte Par ij s het faillissement van de oude bank van Pouillevet te Autun. Met vijf millioen francs passief heeft de bank die in de helft van de vorige eeuw werd gesticht, haar be talingen gestaakt. Men vreest dat een groot aantal handelshuizen hierdoor mede ten gronde worden gericht. In de Kirgiezensteppen aoli ter de Oeral heerscht pest, terwijl ver klaard wordt dat het Oeralgebied bedreigd' wordit door pest. Yolgens de bladen zijnbe- halve te Merefte, in de streek die door de aardbeving is verwoest, geen levensmidde len meer. Yerscheid'en menschen zijn reeds dén hongerdood gestorven. Nieuwe aard schokken schrikken telken dage de bevol king op. Te Saragossa hebben de met selaarsbazen geweigerd om mede te werken tot het vormen van een scheidsgerecht, hetwelk door de regeering was voorgesteld. De drukkers, marmerhouwers, mandenma kers en and'ere vakarbeiders hebben in de voornaamste steden van bet land tot sta ken besloten. Soldaten houden in den om trek dier steden de wacht. Het Russische ministerie van marine brengt op het eiland Golodaj bij St.-Petersburg een vliegterrein in ge reedheid om proeven te nemen voor het gebruik van vliegtuigen bij de vloot. Poïnoaré heeft eergisteren te Moskou het Kremlin en de groote ker ken bezocht en bij den bevelhebber van da stad ontlieten. Gisteren ia hij te St.-Peters burg teruggekeerd. IiEttOFN, 17 Au&ustns. Mej. K. E. Reyst, alhier, is heden in Den Kaag geslaagd voor de akte Fransch M. O. Men schrijft aan „Het Yolk" uit Delft: De inspecteur van politie Yan der Mei, die, volgens de beschuldiging yan den ont slagen hoofdinspe-cteur geld gegeven zou hebben aan den commissaris van politie, is met ingang van 1 Sept. a,s. om „gezond heidredenen" ontslagen. In Belgisch Congo. BRLSSEL, 16 Aug. (R. O.) Do Patriot© bevat een brief uit Kasai van 24 Juni.. Daarin wordt gezegd, dat een stations- hoofd, een blanke en een inlandscli hoofd zich naar een naburig dorp hebben bege ven en daar, plunderend en vernielend, alles in brand hebben gestoken. De man nen van het ïnlandsche hoofd, die gewa pend waren, moeten verscheidene perso nen gewond hebben. De bewoners van het aangevallen dorp hebben zich bij den staatsprocureur beklaagd. Er keer6cht een ware anarchie onder de inlanders. Een krankzinnige in den trein. BERLIJN, IC Aug. (R. O.) In een coupé van den buurtspoorweg Berlijn Nauen overviel een, vermoedelijk krank zinnig jongmensck, drie in dezelfde coupé zittende dames. Met een lang mes 6tak hij blindelings naar d© vrouwen en wondde baar ernstig. Er werd aan de noodrem getrokken, maar de dader wist te ontko men, voordat ©r hulp opdaagde. Plechtige eedsaflegging van Luitenant Hofstee. Hedeamamiddag had voor het front deï troepen van het Regiment op het Schut/ten*- veld, de plechtige eedsaflegging plaats van den bij het Ade reg. inf. nieuw benoemden 2den luit. M. L. J. Hofstee. De familie van den jongen luitenant woon de de plechtigheid bij. De troepen werden gecommandeeird door majoor .Olree. Nadat 'do luitenant Hofstee voor het front was geleid, werd het vpanr del voorgebracht en den luitenant de ge vorderde eed voorgelezen. Daarna nam piajoor Over duin het woctrcL „Ik twijfel er niet aan," zoo ving hij aan!, „dat ge fu rekenschap hebt afgelegd, vain, de beteekenis van den u voorgelezen ej«L Toch wil ik deze beteekenis nog kotrtelijhji voor u .uiteenzetten. „Ik zweer trouw aan de Koningin 1" J>at betcckent, dat ge haar als draagster van het hoogste gezag getrouw zult blijven. Hét is de kous voor geheel uw leven. „Ik zweer gehoorzaamheid aan 'e lands! wetten 1" Dit moet elk Staatsburger, rei sparv, maar voor den militair heeft het nog eem bijzondere beteekenis. Het leger kan geweld moeten uitoefenen en ook dan mag de krijgs man niet wankelen. „Onderwerping aan de krijgstucht 1" Er meet een ijzeren discipline in het leger bedr- Srchen, vervolgde de majoor, en een offiaL'ail!, moet daarin pan zijn minderen het voor beeld geven. Zoo moet gé steeds het gevoel hebben, dat in een of ander opzicht wankelen eerloos be- teekeïit. Na deze woorden werd den luitenant het vaandel in de linkerhand gegeven en ter wijl hij .do voorste vingers der rechterhand omhoog hief, zwoer hij trouw aan den Ko ning, gehoorzaamheid aan 'de wet en onder worping aan de krijgstucht. Hierna wees de majoor nogmaals op het gewicht van deze plechtigheid. „Voor u ligt een lange en moeilijke weg. Zij, die dezen' weg al langér hebben betreden, weten dit en zij zullen naast ,u gaan bij de vervulling van uw plicht. En zoo zal u den weg jgé- makkelijk worden gemaakt en gij zult, steu nende op uw meerderen, voor hen, die ondefc u gesteld zijn, een voorbeeld wezen vfc®| moed en getrouwe plichtsbetraohting." 5300 wenschte de piajoor den jongeren Wapen broeder geluk. De muziek speelde daarop het „Wilhel mus" en de luit. werd aan de troepen voctf- gesteld, waarmede de plechtigheid was af- geloopen. 1>© uitsluiting by de firma Asscher. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen, zijn er onderhande lingen gaande tussohen de firma Assoher en den A. N. D.-B. Maandagmiddag is de Bondsraad van den A. N. D.-B. in verband hiermede bijeenge roepen, terwijl Maandagavond de werklie den der firma Aasoher door het Bondsbe- stuur ter vergadering in „PlancRis*' zijn op geroepen. Yan andere zijde vernemen wij, doch on der voorbehoud deel en wij zulks mede, dat een bevredigende oplossing van het geschil voor beide partijen to wachten is. Staking in het Confectiebedrijf te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam: In hot engros-confectiebodryf alhier *yn weer eenige conflicten uitgebroken. De oorzaak hiervan, is naar wy by infor matie by den bond van arbeiders in de kledingindustrie vernamen, dat verschillende leden der patroonsorganisatie zich niet aan het collectief contract houden, hetwelk door de patroonsorganisatie met den Bond in dt Kloe.iingindustrie is gesloten. 0. a. heeft de Bond zich reeds genoodzaakt gezien een vei bod van werken uit te vaar digen voor den heer Jos de Yrios, loon con- fectionnaT. Thans is daar nog een staking by gekomen. Dezo staking is door den Bend geproclameerd by de firma Gebr. d'Ancona, die, naar de Bond ons verzekerde, eveneens de verplichtingen vaD het contract niet nakomt. Voots heeft deze firma drie personen ont slagen, omdat zü leden waren van den Bond, hetgeen, naar men ons verzekerde, door een dor firmanten als reden voor ontslag werd opgegeven, onder hot motief van slapte in het bodryf. Hierop is door den Bond de staking geproclameerd, omvattende 20 per sonen. Yoor de fabriek wordt thans gepost, rneruiomycers'andGisteravond om 8 uren 13 5° C. 56 3° F., hedenmorgen cm 8 uren 16° C. 60.8° F., middags om 12 uren 17° C. 62.6° F., '8 namiddags om 4 orsn 16.G° C. 61.7° F.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 3