N°. 16089 Zaterdag 3 Augustus, A0. 1912. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar jlaatsrnimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 maanden i 2 f 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van L. J. PIERLOT, om irergunning tot uitbreiding van de maohinale strijk- en waschinrichting in het perceel Oude "Vest no. 157, Sectie H no. 3182, door plaatsing en in-werking-stelling van 2 eleo- tromotoren, elk van 2 p.k., ter vervanging iran den bestaanden gasmotor, en van een electromotor van p.k., tot het aandrijven ;ran een ventilateur; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek 'dat genoemd verzoek, met de bijlagen op 'de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag 17 Aug. s. 's voormildags te elf urent op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven lom bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot oeroep gerechtigd zijn tij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een fijner leden zijn versohenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. Q. J. TERPSTRA, loco-Secretarie. Leiden, 3 Augustus 1912. Leitilen, 3 Augustus. B. en We. alhier leggen den Gemeente» jraad vootr de rekening van de ontvangsten )en uitgaven dér gemeente over het dienst jaar 1911. Daaruit blijkt, dat de gewone ontvang sten hebben bedragen f1,511,510.711/# en de jde buitengewone f 5,462,451.041/2tot- taal f6,973,961.76; de gewone uitgaven 11,469,250,80 en de bui t en gewoné if 6,470,315.82totaal f6,939,566.62. Het dienstjaa/r leveerde dus wat de ge- Iwone ontvangsten betreft een batig saldo ©p van f42,259.911/# en ten aanzien van. Ho buitengewone ontvangsten en uit- gaven een nadeelig slot van £7864.7772, zoo- laat do geheel© rekening een voordeelig slot [van f 34,395.14 aanwijst. Heden werd alhier door den architect 'den heer W. Fontein voor de Ned.-Herv. Diaconie alhier, uitsluitend voor Pro- testantsche aannemers, aanbesteed, het ver bouwen van het voor eenigen tijd gedeelte lijk afgebrande Kinderhuis „Voordorp" te Leiderdorp. Het aantel inschrijvers bedroeg zeven, fc. w. de heeren B. van der Zaal, te Lisse, f 26,700, zonder verwarming en betonwerk f 1000 minder. A. Hartevelt, te Leiden, f 26,600, zonder trerwarming en betonwerk f 1000 minder. H. Korswagen, te Leiden, f 26,125, zonder verwarming en betonwerk f 1050 minder. M. Splinter, te Leiderdorp, f 26,120, A. G. van Osnabrugge en H. van Daalen, te Leiden, f 25,940, zonder verwarming en betonwerk f 300 minder. W. van der Hoogt, te Leiden, f 24,887, zonder verwarming en betonwerk f 400 min der W. F. Marcelis, te Leiden, f 24,679, zonder trerwarming en betonwerk f 402 minder. De gunning zal later worden bekend ge maakt, Voor het examen Fransch L o. is te VCravenhage geslaagd de heer J. Later- veer, van Leiden; voor het te eken akte exa men Md te Rotterdam de heer B. Hoog straten, te Ter-Aar. Ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder werd gisteravond op het st.uk land, grenzende aan ,,'t Post- hof", alhier, een groote gekroonde E geïllu mineerd, werd in den extra-verlichten tuin muziek gemaakt en droeg Maupie Staal voor. Er was veel bezoek en de bezoekers hadden veel pleizier. Te Baarn werd de Verjaardag natuurlijk met groote opgewektheid gevierd. De jarige ontving veel bloemen, w.o. van de Koningin en de Prinses Door de aanwezigheid van de Kon. familie op het paleis te Soestdijk was het in de omgeving hiervan zeer druk. De internationale harddraverij, des mid dags op de Heemstralaan, werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Te halfviar verscheen de Kon. familie met gevolg in een viertal rijtuigen op het feestterrein. De menigte juichte de beide Koninginnen Prins Hendrik en Prinses Juliana hartelijk toe, terwijl het muziekkorps de nationale liederen deed hooren. Er werden Koningin- Moeder en Koningin fraaie bouquetten aan geboden. Daarop bood de voorzitter der Oranje-Commissie aan de familie zeer fraai bewerkte feestprogramma's aan, terwijl door hem een miniatuur-programma werd overhandigd aan Prinses Juliana. De Koninginnen en de Prins volgden met belangstelling de wedrennen. Ook Prinses Juliana schepte blijkbaar veel behagen in de haar voorbij rennende paarden, die zij, wijzend met haar handje, en staande in het rijtuig, volgde. Na afloop van den wed strijd werd op verzoek der Koningin-Moe der nog een rit gedoan tussohen de winners van den eersten prijs en de eerste premie. Daarop verlieten de vorstelijke personen het feestterrein, toegejuicht en toegewuifd door de talrijke beaoekers. Gisteravond was er concert van het fan farekorps „Crescendo" en soiree musicole in hotel „De la Promenade". Na afloop groot vuurwerk op een terrein achter hefc park Schoonoord, aangeboden door de ge meente Baarn. Zooals gewoonlijk op den verjaardag van de Koningin-Moeder, had het Haagsche co mité voor Volksfeesten gisteren beslag ge legd op den Koekamp, in Den Haag. Een 13,000 kaarten waren uitgegeven en naar de opkomst te oordeelen hadden slechts weinigen er geen gebruik van gemaakt. Bo vendien waren er 1200 kinderen van verschil lende scholen de gasten van het comité. De feestelijkheden in Den Haag eindig den in het Malieveld met een vuurwerk. H. M. de Koningin heeft f 50 geschon ken aan het sohoolplatenfond's van de af- deeling Haarlem van de vereeniging „Onze Vloot." Wegens het overlijden van den Kei zer van Japan zal het Nederlandbche Hof een week middelbaren en een week lichten rouw aannemen, De kerke raad der NedercL-Hery. Gem, te Delft, verzoekt den Gemeenteraad al daar de kermis af te schaffen. Een aan de NederL Zendingarvereeni- ging te Rotterdam door den heer G. P. Ittmann Jr., vermaakt legaat bestaat uit het terrein vóór en terzijde van het Zen- dingshuis, namelijk een voortuin, een weg toegang gevend tot het huis en tot percee- len van anderen, en twee en twintig huis jes benedeDcüjks. De huur daarvan geno ten, moet volgens testamentaire beschik- king voor medische zending worden ge bruikt. De Vereeniging ia nu begonnen, er a!e opleidingskasten voor een arte uit te betalen. De Vereeniging heeft uit Den Haag ont vangen een legaat van f 1000 van wijden mevrouw S. 0. Geerdink-Bliekuit He te ren van wijlen de dames H. en J. en J. Sipman een legaat van f000; van wijlen den heer Jan Dirks do Boer, te Steenwijk, een legaat van f 1000; uit Zeist, „op een gedenkdag'1, f 1000, waarvan f 300 voor het tekort over 1910 en 1911. Hiervoor is inge komen f 6378.34^, zoodat het nu terugge bracht ia tot f 13,544.70$., Te Amsterdam is bericht ontvangen, dat Donderdagavond te Frutigen (Zwit serland), waar hij met zijn familie ver toefde, is overleden da 8. J- Richard, de oudste der vier predikanten van de Waal- sche Geref. Gem. te Rotterdam. De. Richard is indertijd, ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum, benoemd tot ridder in de Oranj e-Naseauorde. De cL Zwolle van de Geref. Kerken heeft den heer S. P. Dee, cand. aan de Theol. School te Kampen, toegelaten tot de Evangeliebediening. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Enter (O.) deelt aan de Geref. Kerken in Nederland meder dat hij zich in droeve noodzakelijkheid heeft gezien, om met be hulp van de kerkeraden der genabuurde Kerken te Almelo en Nijverdal, den die naar des Woords bij zijn gemeente, da. F. Rispens, volgens artt. 79 en 80 der K. O. te schorsen voor den tijd van 6 maanden, welke schorsing is ingegaan op 25 Juli. („Rott") Het Provinciaal Kerkbestuur van Friea- land heeft aan den heer J. Rookmaker, predikant te Midlum, op diens verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van predikant in de Ned.-Herv. Kerk, met ingang van 12 dezer. De heer Rookmaker was sedert 31 Juli 1910 als predikant in de Ned.-Herv. Kerk werkzaam. De Vereeniging voor Hooger Land- bouw-onderwije te Groningen heeft haar programma voor het studiejaar 1Ö12/19T3 vastgesteld. Evenals in de laatst verloopen jaren zullen er 3 groepen van cursussen worden gehouden. De colleges van groep I zuilen aanvan gen op 22 October en eindigen op 18 Maart; daarbij zal weer de regel worden gevolgd, dat elke reeks voordrachten cxm de 14 dagen terugkeert. De cursussen van de groepen II en III worden alleen ge geven in de maanden November, Decem ber, Januari en Februari; de colleges, tot deze groepen behoorende, keeren elke week terug gedurende 12 weken, waarvan 6 vóór en 6 na de Kerstvacantie, Deze cursussen in 't bijzonder die van groep III zijn bestemd voor hen, die een meer diepgaande studie wensohen te maken dan door eenmaal per week colleges te volgen mogelijk is, en die zich te dien einde te Groningen metterwoon vestigen. Voor de daaraan verbonden practische oefeningen zijn beschikbaar gesteld het hygiënisch- bacteriologisch laboratorium, het botanisch laboratorium, het natuurkundig labora- rium van den gemeentelijken keurings dienst voor eet- en drinkwaren te Gronin gen. In groep I zal prof. dr. D. A. de Jong, van Leiden en leeraar aan de Veeartsenij school te Utrecht, handelen over: Ver strekking van entstoffen en sera van Re- geeringswege in verband met de eischen, aan werkzame enstoffen en sera te stellen.*' Te Haarlem is, 81 jaar oud, overle den de heer B. Manus, die tot voor vijf jaar directeur was van de stichtingen on der het beheer van het Ned. Isr. Armbe stuur te Amsterdam. Een dertigtal jaren had de overledene die functie bekleed. Het „HdbL v. Antw." bericht, at bij het bezoek van Koning Albert en Ko ningin Elisabeth aan Antwerpen, Koningin Wilhelmina een afvaardiging derwaarts zal zenden, om den Koning en de Koningin der Belgen in de grensprovincie uit Haar naam te begroeten. Naar de „Asser Ct." verneemt, zal als bezuinigingsmaatregel 't getal plaatse lijke opzichters bij de justitiegebouwen worden verminderd en het toezicht worden opgedragen aan vaste opzichters. Beroepen is bij de Chr.-Geref. Kerk te Woerden de heer A. H. Hilbera, oand» te Kampen. Van meer dan één zijde vernam de „Wag. Crt," het gerucht als zou te eeniger tijd de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Utrecht naar Wageningen verplaatst wor- Het Oentraal-Bestuur van het Al gom. Nederl. Werklieden-Verbond heeft, naar ,,De Werkmansbode" meldt, besloten, den Minister van Binnenlandsohe Zaken te ver zoeken, de organisatie Van de keuring op de voedingsmiddelen wettelijk te regelen, en voorts het daarheen te leiden, dat ook op kleine plaatsen serum ter genezing van m-ensohelijke zieken kosteloos worde ver strekt. De afdeeling Dordrecht van den Alge- meenen Nederl an dsch en Bond van Handeld en Kantoorbedienden heeft in een adres den Gemeenteraad aldaar verzocht, het daar heen te willen leiden, dat het verboden wor de in die gemeente winkels en magazijnen voor den Verkocp van waren geopend te hebben of bedienden daarin te laten vertoe ven vóór des ochtends 7 uren en na de» avonds 8 uren. De Raadscommissie, die rapport heeft uitgebracht over de onregelmatigheden in de financieel© aangelegenheden der ge meente Doornspijk, heeft, daartoe aange zocht door den president der arr.-rechtbank te Zwolle, Woensdag 31 Juli de door haar aan.de rechtbank gerichte klacht tegen den Beer N. S. Rambonnet mondeling toegelicht. De verschillende malversatiën werden na der met de noodige bescheiden nagegaan en de rechtbank werd nog gewezen op de aan wezigheid van eenige schuldbekentenissen ten last© der gemeente tot een bedrag van f 2300 en in het bezit van de Nutsspaarbank te Elburg, in welke schuldbekentenissen op genomen zijn Raadsbesluiten ©n besluiten van Ged, Staten, die in werkelijkheid niet genomen zijn. De president der rechtbank heeft de com missie toegezegd, dat haar in hefc begin van September zal worden medegedeeld of de rechtbank de klacht al dan niet strafrechte lijk vervolgbaar acht. Voor de benoeming van hoofd van de in aanbouw zijnde openbare lagére school te Enschedé is de volgende voordracht opge maakt: de heeren W. de Lange, hoofd der school te Hengelo (O.), H. A. van Maurik, hoofd der school te Vianen, en 0. D. Colpa, hoofd der school te WinkeL De gewone audiënties van den Minis ter van Justitie zullen gedurende de maand Augustus niet plaats hebben. A ARLANDERVEEN. In verband met den gepleegden kippendiefstal meldt men ons nog: De veldwachter Snijders van Ter-Aar vermoedde, dat de gestolen kip pen afkomstig waren van den veehouder 0. Kempenaar, aldaar; daarom begaf de veldwachter Verseput zich naar Ter-Aar tot verder onderzoek. Inderdaad bleek, dafc de kippen, na door de huisgenooten te zijn herkend bij den veehouder 0. Kem penaar thui sb ©hoorden. Donderdagavond werden in don Rijn in twee zakken nog opgevischi een zestal kip pen, waarmede een der aangehoudenen Zoo* dagnacht wist te ontsnappen. HAARLEMMERMEER. De volksfeesten, welke gisteren te Hoofddorp zijn gehouden, ter eere van de opening der spoorlijnen, zijn zóó uitstekend geslaagd, d!at men het niet beter kon wenschen. Trouwens, de feestcommissie, uit de bur gerij gekozen, had haar taak grootsch en ruim opgevat en kon deze uitvoeren, dank rij den ruimen ffnancieelen steun der bur gerij. Zelden zal er spontaner feest gevierd zijn dan gisteren hier het geval was. Iedër 6pande zich dan ook in om er toe mede te werken het zoo goed mogelijk te doen sla gen. De aangifte voor de verschillende nummers der volksspelen was zoo groot, dat deze spelen den geheelen middag in be slag namen. Grootendeels werden zij ge houden op het daarvoor ingerichte feest terrein, belangeloos door den heer Biesheu vel, wethouder, afgestaan. Door de uitgestrektheid van het terrein was het mogelijk, cïat de spelen, op drie plaatsen gelijk konden worden gehouden, zonder elkander te hinderen. Een zeer groote menschenmassa, belangstellend en in zeer feestelijke stemming, bewoog zich op het terrein. Voorwaar de commissieleden hadden een zware dagtaak, doch ook rij voornamelijk, waren bezield met het idee de feesten zoo goed mogelijk te doen sla gen. Het is hun dan ook uitstekend gelukt en ook wel tot aller tevredenheid. Na dé wedstrijden volgde een concert van Hoofddorps fanfarekorps op het marktplein en daarna een bioscoopvoorstel ling, eveneens op het marktplein. Deze werd door duizenden toeschouwers bijge woond &n veroorzaakte algemeene bijvals betuigingen. Als slot van dezon feestdag een schitte rend vuurwerk, en deze waardige feestdag behoorde weer tot het verleden. Hoofddorp heeft getoond feest te kun nen vieren I Geen enkele wanklank werd gehoord on der de vele toeschouwers. KATWIJK-AAN-ZEE. Van den logger „K. W. 3/' dier reederij-Meerburg alhier, werden dooT Engelsoh© oorlogsschepen der tig netten, negen breels en één joon in den grond gezeild. Daar het stil weer was, had de schipper gelegenheid acht en twintig netten terug te krijgen. Vrijdag kwam hier in afslag een partij haring, groot acht last. Volle haring bracht op f 16.75 per kantje, maatjesharing f 11.40, makreel f 11.20. Ons dorp is weer een inrichting rijker geworden. Moesten wij voorheen om ons portret te laten maken naar elders of moesten wij van daar een fotograaf ontbie den, voortaan behoeft dit niet meer. In een pand in de Roest-van-Limburg-straat wordt n.l. een photografische inriohting geopend door dén heer P. Wiekhart, voorheen be diende bij den heer Goedeljee, te Leiden. Eenige badgasten gingen een wande ling maken langs het strand van hier uit in zuidelijke richting. Wel stonden van af stand tot afstand roode vlaggetjes in het zand geplaatst, doch daar men niet wist, wat dieze beteekenden, werd de tocht voort gezet, tot plotseling op eenigen afstand iets in het zand plofte terwijl even daar na een geluid werd vernomen, op kanonge bulder gelijkende. Gelukkig was er iemand in de nabijheid, die op de hoogte was van dien toestand en het gezelschap inlichtte, dat nu zoo spoedig mogelijk beenen maak te. De artillerie nield1 n.l. op het strand schietoefeningen, en die roode vlaggetjes duidden aan, dat het strand onveilig was. LISSE. Bij het bestuur van de Chr. Coö peratieve BouwveTeeniging „Helpt Elkander" bestaan ernstige plannen om ovct te gaan tot den bouw van een vereenigingslokaaj. voor alle doeleinden. Het „Huis Roosendaal" met bij behoo rende gronden, teer grootte van 62 Aren en 74 o.Airen, is gisteren in publieke veiling verkocht voor f 20,605. Kooper is dr. M. de Graafarts alhier, die het huri al sinds tal van jaren bewoont. Het werd in ma^sa afgemijnd op f 2200. De twee zittende leeuwen op den steenen betnn van het hek, die buiten den verkoop walren gehouden, zijn door dr. De Graaf f uit de hand gekocht van de vorige eigenaren. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Begunstigd door heerlijk frisoh weer had gisterem ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, op het strand alhier de aangekondigde wedstrijd in het bouwen van burchten, enz. plaats. Het aantal dleelnemers was werkelijk groot 190 kinderen, verdeeld in 36 groepen, hadden zich tot mededinging aangemeld. Het uur van aanvang, des morgens negen uren, waa amper geslagen, of met frisschen moed, met jong vuur en vol enthusiasme toog men aan den arbeid. Reeds bij den aanvang van dén kamp bewoog zich een tal rijk publiek op het strand, waaronder vele verwanten der deelnemer^ die den hunnen met mogelijken raad ter zijde stonden, ter wijl het aantal nieuwsgierigen met het uur 8teeg, zoodat met recht kan getuigd wor den, dafc in den namiddag het strand aller trekpleister geworden was. De dames Fraulein Dihlmann en Frau- lein von Melle, zoomede de heeren C., Staib en mr. Sprengor, hadden zioh wel willend bereid verklaard als juryleden op te treden. Al ras bleek deze taak geen ge makkelijke te zijn. De jury had langen tijd noodig om ge- reed te komen met haar beoordeeling; een bewijs te meer echter, dat deze arbeid op serieuze wijze werd verricht. Voor den sterksten burcht was het noo dig den tijd af te wachten, dat de vloed zijn kracht zou toonen, en de burchten zou. overmeesteren. Het is altijd een eigenaar dig schouwspel, dat werk der kinderen te zien kampen tegen den niets ontzienden golfslag bij opkomend water. Vooral bij een gelegenheid! als deze vindt dit deel van het programma aftrek bij het publiek. Eindelijk was het oogenblik aangebroken, waarop ook de laatste burcht het had. moeten afleggen tegen het water, en direct daarna had de prijsuitdeeling plaats. Dank zij de welwillendheid van vele badgasten, was het mogelijk vele en mooie prijzen uit te loven. „Huis Ter Duin" had ook vele prijzen beschikbaar gesteld, zoodat alls deelnemers, ook zij, wien geen prijs toege wezen was, getroost naar huis konden kee ren met een troostprijs. De prijzen werden door de juryleden uit gereikt en vielen blijkbaar bij de jongelui wel in dén smaak. Deze feestdag voor Noordwijk-aan-Zee werd besloten met een vuurwerk, afgesto ken in de nabijheid van „Huis Ter Duin." De directie van „Huis Ter Duin" mag met voldoening op het door haar weer genomen initiatief terugzien. In de als altijd schit terend verlichte en als in een bloementuin herschapen zalen van het Kurhaus bleven nog velen dlaarna in een gezellig onder onsje bijeen. NOORDWIJKERHOUT. De nfd. Noctnl-. wijkdrhout van de „Macht van heb Kleine'* telt thans '12 léden. De dames -coll ec tan ten N. Timmérs, M. J. Parlevliet en M. Reyne- Veld zijn met gtroote toewijding wérkzaain. De contributie dér leden bedraagtslecht^ 2l/a ots. pér Week on de opbrengsten koanen; ton bate dér Gestóohton te Haarlem voor j on- en mi n vermogend e l ijders aan vallend^ ziekte. i OUDSHOORN. Het bestuur der aftb Alphen, Oudshodrn en Aarlandérveen vaioj doHollandsohe Maatschappij van Landbouw,- da? in de laatste twee winterhalfjaren zooM voel süooes had m)et den landbouwwintorcur-» sus, besloot in zijn bestuursvergadering wéder; maatregelen te nemen voor den in het a.s. win tér-halfjaar te houden landbouwcursus. Dat die cursussen in het algemeen dootr dé landbouwer on veehouders op prijs worden gesteld, blijkt wel uit het feit, dat in het winterhalfjaar 1910/11 van Rijkswege niefti minder dan 406 cursussen werden gesubsU dieerd, waarvan 325 land- en 81 tuinbouWj cursussen. Het onderwijs aan een landbouwwintereurw sus wordt als regel gegeven door een land* bouwonderw ijzer. Het toezicht aan den cursus Oudshoonn; wordt, behalve door den Rijkslandbouwleer* aar, die daarmede ambtshalve is belast, uit* geoefend door de heeren P. den Hertog Czn~j M. A. Hoogendijk, J. Verkley, W. J- dén' Hertog, O. van Leeuwen, J. J. Wolmér-i stett en A. P. Tolk. De cursus duurt tweej winterhalfjaren. In het eerste winterhalfjaar bevat hetj onderwijs: natuur- en scheikunde, kennis van den grond, plantkunde en plantenteelt, dier>< kunde en veeteelt; in het tweede wintarhalf-, jaar: natuur- en scheikunde, kennis van denC gïond, zijn bewerking en verbetering, plan-i tenteelt, veeteelt on zuivelbereiding cn bo* mestingsleer, terwijl het aantal lesuren per winterhalfjaar 144 bedraagt. VALKENBURG. „Een ongeluk zit soms in een klein hoekje". De moeder had kou* sen zitten stoppen en, toen zij er mee klaar was, de kluwen sajet met de naald er door gestoken, naast zioh op den vloer gelegd. Dë, dertienjarige Emma tra.pte er op, met het gevolg, dat de naald voor meer clan de helft in den voet drong en... afknapte. Eerst nu, na ruim negen jaar, heeft men zekerheid, dat het geval zich aldus heeft toegedragen, want aanvankelijk was de voet wel wat pijn lijk, maar aan de naald werd geen oogen blik gedacht. Emma ging dienen en klont zelfs twee en een half jaar de noodige trap pen op en af, zonder ooit eenigen h'.nder te ondervinden. Voor eenige weken echter kwam de pijn terug en zwol de voet op- Daarom werd het noodig geacht naar het Ziekenhuis (te Leiden) te gaan, waar men met Röntgen-stralen weldra de naald zag, die zich in dien tijd tot aan den enkel had verplaatst. Na een pijnlijke operatie is de naald er uitgenomen en het is te hopen, «lat Emma, die juist daags na de verwijdering van het stukje staal, twee en twintig werd, weldra weer als voorheen „flink en vlug'* ter been mag zijn. WARMOND. De heer P. P. Vreeken, alhier, die sedert een paar jaren een winkel had in tabak, sigaren, chocolade en prenth»

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1