Groote vermogens uit kleine uitvindingen. Een reozenzonnebloem, die desen zomer prijkt in een dorp in de lijkt veel op een jongen boomstam. Blad® Pruisische provincie Brandenburg. De en bloemen njn in overeecstefmmhg mrt plant is vier meter hoog en die stengel ge- de grootte van de plant.. toilet vindt hij in den restauratie-wagon het ontbijt gereed en dan resten hem nog een paar uurtjes, om zaken af te doen of zich op de komende gesprekken voor te bereiden. Maar niet enkel voor mannen van zaken zijn die treinen bijzonder geschikt; na tuurlijk is er een apart damessalon aan wezig, en in den restauratie-wagen worden tafeltjes voor alleenreizendie dames gere serveerd, De uitrusting en inrichting van die treinen vertoonen groote weelde, en men kan gerust zeggen, dat ze de grenzen van het bereikbare welhaast zullen hebben bereikt. („De Aarde en haar Volken") Het land, dat den uitvinders de beete kui sen biedt op waardeering, is de Amerikaan sche Unie. Zelf» betrekkelijk kleine vin din gen, maar die in «enigerlei richting te exploi teeren waren, hebben daar al menigeen aan een groot vermogen geholpen. Edison, met het groote respect, dot hij bdj rijn medeburgers geniet, 611 den wel stand, dien hij met rijn arbeid heeft verwor ven, is de typische vertegenwoordiger van den suocesvollen Amerikaanschen uitvinder, voor wien iedere vinding, iedere verbete ring van een uitvinding, een bron is, waar uit „greenbacks" (bankbiljetten) in rijn ka« moeten vloeien. Eigenlijk kan men zeggen, dat de kleine windingen in het algemeen haar auteurs meer, in elk geval spoediger voordeel aan brengen dan groote vindingen, die metter tijd een heel stuk cultuurleven zullen revo- lutionneeren. Vele hebben uit onaanzienlijke vindinkjes van dingen, die niemand de moei te waard acht er notitie Van te nemen, wier bestaan men als vanzelfsprekend beschouwt, groote vermogens geklopt. De Amerikaan- sche ingenieur William Aberton Du Puy ver telt in de „Scientific American" van een heele redes zulke kleine uitvindingen, die aan hen, die ze uitdachten, geweldige ver mogens bezorgden. Het „Weekblad" voor den Handeldrijven- den en industrieslen Middenstand nam er het volgende uit oyer: Zoo had iemand thuis bij zijn vrouw op gemerkt, hoe de haarspelden, die rij in haar haar stak, licht uitvielen, wijl zij uit recht, glad draad bestonden. Dat hadden vóór hem ongetwijfeld duizendtallen ande ren opgemerkt, zonder er verder over na te denken, en zonder op de gedachte te ko men, dat daar meer uit was te halen dan uit menig Duitsch vorsten- of hertogdom. Bedoelde „iemand" meende, dat dat uit vallen van de haarspelden verholpen moest worden en ook heel gemakkelijk kon worden en de vrouwen zelf wezen al den weg, want rij verbogen al heur haarspelden in: den regel met de vingers zóó, dat zij beter bleven zitten. En zoo ging die „iemand" heen en maakte op allerlei wijzen gebo- gen haarspelden, zorgde er wel voor deze door patent te beschermen, en bracht ze toen in den handeL Binnen een jaar was de- ze „uitvinder" .bezitter ,van een reusachtige I fabriek van haarspelden en multimniion- i nair. Precies zoo iets heeft zich voorgedaan bij de haken en oogen aan kleeren. Het veroor zaakte den vrouwen heel wat last en onge rief, dat de haken zoo gemakkelijk uit het 'oog gleden, zoodat dikwijls haar taille van zelf half openging, wat natuurlijk ver van aangenaam was. Gelukkig was er op zekeren dag in Philadelphia een heer, die op het 'schoone denkbeeld kwam haken „uit te vin den", die wat anders gebogen waren en daardoor niet zoo gemakkelijk loslieten, en Hij zag zich voor dezen dienst, der mensch- heid bewezen, eveneens met groote rijkdom men beloond. Iedereen kan in zijn omgeving waarne men, dat het maar zelden gebeurt, dat men een stukje radeergom bij zich heeft. Als men nu wat heeft uit te radeer en, dan is men dikwijls in groote verlegenheid: radeer gom is een van die dingen, die nooit bij de hand zijn, als men ze nooddg heeft. Dat on dervond ook een heer, weer een inwoner van de goede stad Philadelphia, en hij nam toen het kloeke besluit het er niet bij te laten, maar aan dat ongerief voorgoed een eind te maken. Hij nam een potlood, bevestigde pj-n het stompe eind een stukje ra deer- elastiek en nam op die uitvinding patent. Tegenwoordig worden in de Vereenigde Sta ten millioenen potlooden gemaakt en ver kocht, ydie maar aan één eind kunnen worden gepunt, wijl het andere eind voorzien is van een stukje radeergom. Het publiek is daar mee ontegenzeglijk een geriefelijkheid rij ker geworden. De geniale uitvinder was ech ter niet man van zaken genoeg, om zelf alle profijt van zijn vinding te trekken hij was zoo onvoorzichtig (of te ongeduldig om zijn tijd af te wachten), om zijn vinding te ver- koopen voor 100,000 dollar contant een nietig bedragje voor zulk een grootsche ont dekking! De kooper, een grooixfabrikant, heeft door zijn patent een overwicht gekre- g n op al zijn concurrenten en beheerscht met zijn fabrikaat souverein de heele pot lood-markt. In Providence leefde een man, Heaton geheeten, die het niet langer kon aanzien, dat zijn vrouw zich aftobde met de knoop- laarsjes van de kinderen. Onder de inge spannen pogingen van de niet al te gedul dige huismoeder om de schoentjes vlug Vast of los te maken, sprongen de knoop en bo vendien nog gedurig af, en in zijn ergernis over een en ander vond Heaton een anderen knoop uit, met een ijzeren klemhaakje, waardoor hij niet meer kan afspringen. En toen de uitvinder, weer tot kalmte geko men, tot het klare besef kwam van de rol, die het noodlot hem in de geschiedenis van het schoeisel had toebedeeld, verbreidde hij zijn vinding in de wereld en werd een schat rijk man. Tu den tijd, dat andere uitvinders zich het hoofd braken met luchtscheepvaart, on- derzeeeche navigatie, draadloos telefoonver keer en dergelijke kleinigheden, kwam Wil liam H. Painton, van Baltimore, op het zoo veel grootere idee, een nieuwe beugelslui ting voor bier- en mineraalwate rflesschen uit te vinden, en heden betaalt iedereen in de Yereenigde Staten, die zulk een flesch openmaakt, en het aantal diergenen ia niet gering, een schatting van Painton's groot genie. Vóór hem had al Quilfeldt, uit New-Yer- sey, een sluiting voor flesschen uitgevonden^ doch toen hij daar nauwelijks 15 millioen dollar aan had verdiend, kwam Painton hem in den weg en was hij in minder dan geen tijd overvleugeld en als sluitbeugelkoning onttroond. Als men van New-York uit de Hudson- rivier opvaart, komt men voorbij de paleis achtige woning van den millioiinair Adams, die eens een arme duivel was, doch rich doax niet al te best in wist te schikken en daarom op zekeren dag de „chewing gun", de pruim- gummi, uitvond (gesuikerde gummieballe tjes), waar nu alle Amerikaansche vrouwen en meisjes den ganschen dag op kouwen, evenals de Amerikaansche mannen op een pruim tabak. Het is geen bijzonder aesthe- tiscli gezicht, die Amenkaansohe mmf.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 17