XjEHHDSCZËÏ 33AC! BXiJLIDüfêrdagf 2 s? <Jn3T. Blad. Asm© 1912. Buitenlandseh Overzicht. Brieven van een Leidenaar. ccccx. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. No. 16083. Een speciale oorrespondent van de „Voss. k%tg." te Werisso witch geeft in zijn blad teen uitvoerige besoh rij ving van d e g e- 'teurtenissen in Albanië, aan [welk artikel wij het volgende ontleenen: Waar de geheeld beweging op uit zal loopen, is moeilijk te zeggen. De militaire Ifevolutie is hier het gewichtigste feit, wel loopt deze opstand parallel met den Alba- heeschen opstand, doch jaagt een doel jiohterna, dat niet te verklaren is, omdat $én vast programma in het geheel niet blijkt te bestaan. Eerst wa© de opstand Jtegen den minister van Oorlog, Sjefket v>asja, gericht, na diens val tegen het ka binet; nu een nieuw kabinet geformeerd en flit punt dus ook uitgeschakeld is, eischt inen voortdurend meer. Alles wordt ver langd, b.v. persvrijheid en oensuur, cLw.z. Iplkaar tegensprekende eischen, die allen Ontspringen uit het zeer rekbare motief: ^vrijheid". De Mohammedaansohe Alba- fteezen protesteeren in tegenstelling met hun Katholieke en Grieksoh-orthodoxe landgenooten zeer beslist tegen de be- fojhulcfciging dat zij zich van het Turksch gtaats we zon willen losmaken en herhalen iedere gelegenheid, die rioh voordioefc, 'dat zij trouwe kinderen van den sultan willen blijven. Dat bewijzen zij ook door bun uiteret humane oorlogsvoering, die elk Onnbodig^tóoedvergièten vermijdt en alleen tetaatsêigéhdom als buit beschouwt. De .freemdeling wordt door hen ontzien en kan het binnenland, wat de hoofdverkeerswe- gen betreft, gerust bereizen, als hij niet gewapend is of op andere wijze het wan trouwen der Albaneezen opwekt. Zware gevechten behoeft men niet te vreezen. Niettegen staande de oorlogstoestand verkeeren de afgevaardigden dër Albaneezen zeer hoffe lijk en zakelijk met de Turksohe autoritei ben. Politieke moorden zijn nog niet voor gekomen. Daar er van een persoonlijken haat tusschen de Turksohe soldaten en de JAlbaneesche geloofsgenooten geen sprake 5s en bovendien de krijgstucht door de on tevredenheid van een groot gedeelte van het officierenkorps veel geleden heeft, zoo kan men uit de gebeurtenissen afleiden, dat geen bloedige oplossing hetr gevolg zal zijn en de regeering tot toegeven over de geheele linie gedwongen is. Yolgens de laatste berichten waren de 'opstandelingen dlie Prisjtina zijn binnen gedrongen ongeveer 10,000 in getal. De troepen boden geen tegenstand. De bevel hebber van de gendarmes ontsloeg 461 ge vangenen. De opstandelingen wapenden de bevolking. Zij zijn in de richting van Weris- eowits en Uskub vertrokken. Yan alle kan ten komen troepen aan. Te Prisjtina e-n Dzjakowa blijft' de toe stand ernstig. Dagelijks ontvangen de op standelingen versterkingen. Het heele Noorden van het vilajet Kossowo heeft <zich bij den opstand aangesloten. Te Konstantinopel is het rustig. Sterke patrouilles doen des nachts de ronde. Yolgens de ,,Neue Freie Presse" is de toe stand in Turkije hoogBt ernstig. De Konatan^iopelsohe correspondent van de ,,Lok. Anz." seint: Naar ik uit goede bron verneem, denkt het kabinet er nist aan, de Kamer een program voor te leggen, noch de Kamer te ontbinden, maar wil üet de Kamer voorloopig verdagen. In voort durend beslister vorm duikt het gerucht op, dat Moektar pasja en Kia.mil pasja spoedig hun posten zullen ruilen. Moektar pasja zou dan voorzitter van den staatsraad en Kia- mil pasja grootvizier worden. Naar de Konstantinopelsche correspon dent van de „Frankf. Zeit." meldt, houdt men in Konstantinopel thans ernstig reke ning met de mogelijkheid van een aftreden van den sultan. Het gerucht, dat de officieren dezi Sultan 'de ontbinding van de Kamer zouden hebben gevraagd, wordt tegengesp rofc°n. Zoo vraagt nog steeds de toestand in Turkije het meest aller aandacht. Wat daaruit moet worden, is een vraag, die nog niemand kan beantwoorden. Er zijn in Hongarije alweer m e i- lijkhede n met oorlog. Eu- blad te Boedapest meldde dezer dat» in. dat de minister van oorlog zich niet wildi schikken n&ar de besluiten van den gemeenschappe- lijktn ministerraad, die zijn eisoi tot het aanschaffen van nieuwe stalen kanonnen verworpen heeft, maar dat hij bij den Kei zer zijn beklag had ingediend. Deze mede- deeling wekte begrijpelijk opzien; men twij felde of het waar kon zijn. Thans verneemt ook het „Neue Wien. Ta- gebl" uit kringen, die tot den minister van oorlog in betrekking, staan een bevestiging. De minister kan niet tevreden zijn met de tegenwoordige bewapening der artillerie die bij de tegenwoordig gebruikte kruitsoorten niet langer bruikbaar is en volstrekt niet aan moderne eisohen voldoet. Ieder vakman moet het daarom als noodzakelijk beschou wen, dat het geschut van stalen loopen wordt voorzien. Ambtelijk wordt ontkend dat nieuwe eischen met betrekking tot de artillerie ge steld zouden zijn. Bevestigd wordt niettemin, dat de audiën tie van den minister van Buitenlandseh e Zaken Berchtold te Ischl ditzelfde onder werp gegolden heeft, en in regeeringskrin- gen spreekt men ook niet tegen, dat wan neer moderniseering der artillerie volstrekt noodig mocht worden, de Óostenrijksche re- geering zoowel met de eischen van militaire kringen als met de rechtmatige belangen der bevolking rekening zal houden. Het heet dat vandaag de onderhan ds Ka nigen, met sommige patroons in de Londensche haven zijn hervat. Een leider van de stakers en ook Crooks, lid van het Lagerhuis, hebben verklaard', dat de onderhandelingen hoop geven, dat eerlang de staking een bevre digend einde zal nemen. Tillott is op den Towerhill weer tegen Lord Devonport uitgevaren. Hij verklaar de dat hij zich vergist had, toen hij God' had gesmeekt Lord Devonport ten doode te slaan. Thans weet ik, zeide hij, dat God, Devonport niet treffen wilf laat de duivel het dan van hem overnemen." De nood is te Londen tengevol-e van de staking aan de haven hocg gestegen. De markies van Tullibardine, unionistisch Parlementslid, en Wedgwood! Benn, zijn liberale collega, vragen in de bladen om geld voor de gebreklijdende gezinnen. Er is ten minste 1000 pd. st. per dag noodig om in hot allernoodigste te voorzien. Gis teren is op school de vacantie begonnen en daarmede houdt de gemeentelijke voe ding van behoeftige kinderen op. Dat vermeerdert de ellende. De eorste-minister van N. Z. Wales deelde mede, dat de finaDcieele toestand van 't land door gestadigen vooruitgang buitengewoon voorspoedig is gewtorden. De deposito's bij do banken zijn -in het afgeloopen jaar vermeerderd van 50,500,000 pd. st. tot 59,250,000, pd. st. het vermo gen der banken van 51 tot 64 millioen p. st. Bovendien waren de inleggingen bij de spaarbanken met 4,000,000 toegenomen. Het plan tot besproeiing in Murrum- bidgee zou aan millioenen kolonisten bezig heid verschaffen. Het parket van Brugge is naar het „Collegio Lyoen Portugés" gegaan, het oud kasteel van Neuf-Moustier (Hoey), waai' vele Portugeezen gehuis vest zijn. Het parket heeft op een uit- gebrteajde br^ofwisselmg beslag gelegd, versfKiBjende papieren en documenten, die betrekking hebben op de geheimzin nige zaak van Zeebrugge. Yerder wordt door Brusselsche bladen gemeld dat de rechter van instructie De- lantsheer, vergezeld van zdj-n griffier, zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken heeft begeven om beslag to leggen op den zeebrief (toelating om te vertrek ken) van de stoomboot „Vos". Het schijnt nu, dat dit stuk valsch is en het parket zal dus den schrijver van dit valsche document moeten opzoeken. Woensdag Hep te Leipzig het gerucht, dat de echtgenoot e van den van spionnage ver dachten Russischen kapitein Kostewitsch, i n hetgeheim de stad verlaten had. De aanleiding tot dit gerucht was, dao mevrouw Kostewitsch, ten einde dioht bij de gevangenis te zijn, waarin haar man opgeslo ten zit, in een ander hotel haar intrek go- nomen had. Woensdagochtend wilde zij haar echtgenoot bezoeken, maar de toegang tot de gevangenis werd haar geweigerd. Dagelijks moet Kostewitsch een zeer lang durig verhoor ondergaan. Hij i3. met zijn medeplichtige Nikolski geconfronteerd. Met de behandeling der affaire zal eerst einde September een aanvang gemaakt wor den, daar eerst het groote Posener spion- nago-prooes behandeld zal worden, waarvoor reeds 84 getuigen gedagvaard zijn. De onthullingen door den „Ma t in" gedaan betreffende een voor genomen uitbreiding op groote schaal van het aantal slagschepen in Italië en Oosten rijk, heeft den Parijschen „Excelsior" de schrik om het hart doen slaan. Het blad wijst er op, dat de schepen van het nieuwe Fransehe vlootprogram in ton- nenmaat zullen achterstaan bij -de te bou wen Óostenrijksche en Italiaansche oorlogs bodems, en dringt er op aan, dat zoowel in 1913 als in 1914 drie pantsersohepen op sta pel worden gezet. Dan weer grootere bou wen. De bestuursleden van den zeemansbond te Antwerpen, die den 12den dezer gevangen zijn gezet, zijn weder in v r ij h e i d gesteld. De Russische minister van buitenlandsche zaken heeft ter eere van prins Kat-soera een ontbijt gegeven. Daarbij zaten aan Ko- koftsof, de minister-president, Neratof, de assistent van den minister van- buitenland sche zaken, baron Motono, de gezant van Japan, voorts leden van het ministerie van buitenlandsche zaken en van het Japansche gezantschap. Meermalen was cr al iets van uitgelekt, dat de Vereeni ging tot Bevordering van den Bouw van .Werkmanswoningen heb voorne men koestorde, om, evenals in het huizen complex tusschen Levendaal en Geeregrachfc is geschied, verbetering te brengen in de ook zeer armoedige stadswijk ten Oosten der Haarlemmerstraat, liggende tusschen Oudevcst en Van-der-Werfstraat en omvat tende de Paradijssteeg en de Bouwclouwon- steeg met de daarbij behooronde poorten en sloppen. Wie de situatie daar kont, zal niet durven beweren, dat verbetering in de daar- bestaando woningtoestanden niet dringend noodig is, al moetworden erkend dat het er nog niet zoo org is als indertijd achter het Levendaal. Maar afgescheiden van het feit. dat de moeste woningen zelf er in 't algemeen nog al to wensóhen .overlaten en te bekrompen zijn, zijn de beide stegen veel te nauw, laten weinig licht en lucht too, zoodat in menige woning nimmer een zon nestraaltje doordringt. Men wist dus dat het voornemen bestond er een opruiming te houden, er be tere wo ningen to bouwen en breedere straten aan te leggen, maar dat het plan al in zoo ver gevorderd stadium was als nu is ge bleken, zal niemand buiten de ingewijden, hebben gedacht. Doch waarop zou men ook waclften? Dc Woning\vet 9telt de Ve.reeni- ging in. staat aan het geld te komen en als men daarover beschikt, kan meri wat doen. In do laatste Raadsvergadering kwam reeds het verzoek tot goedkeuring van het nieuwe bouwplan in, te gelijk met het verzoek om mede te werken dat de VereCniging een voorschot krijgt van zoo'n kleine twee ton en Woensdag vonden de lezers van heb „Leidsch Dagblad" reeds de officieelo ken nisgeving, waarin ter algemoene kennis werd gebracht, dat op de Secretarie gedurende 60 dagen ter inzage van belanghebbenden is nederlegd oen uitgewerkt plan met verdere bescheiden als bedoeld in art. 80 der Wo ningnet tot onteigening van ruim' een hon derdtal woningen, met vermelding van do kadastrale nummers en kadastrale eigenaars. Do Vereeniging maakt in dit geval kor ter metten dan bij do vorige gelegenheid, toen zij eerst door aankoop langzamerhand in het bezit van de benoodigdo perceelen trachtte te komen, en werkelijk reeds oen vrij groot aantal huizen or bezat, voor zij tot de onteigening der overige peroeelen over ging. Mij dunkt, dat deze wijze van han delen ook boven do vroegere te verkiezen is. Het is toch niet mogelijk ai do benoo digdo perceelen te lcoopen voer een prijs, niet boven de werkelijke waarde, omdat cr altijd eigenaars zullen worden gevonden, die niet tot vrijwillige medewerking bereid zijn. Ook in dit complex zijn or reeds af on too eenigo woningen onbewoonbaar ver klaard, doch ook veel minder dan bij de vorige gelegenheid. Zoo ligt dan hot plan voor belangheb benden ter inzage. Do wet spreekt or niet van, wie dé belanghebbenden zijn. Zeker zijn hot in de eerste plaats de eigenaren der peroeelen, die onteigend zullen worden, en deze zullen goed doen, binnen den ge stelden termijn, d. i. 14 dagen, nadat de 30 dagen, waarop het ter visie heeft gelegen, zijn verstreken, hun bezwaren kenbaar te maken. Wie met zijn bezwaren na dien ter mijn komt, heeft do kans, dat er geen aoht op geslagen zal worden en zeker behoeven B. en Ws- er dan de Gezondheidscommissie niet over te hcoren. Het is bij do vorige gelegenheid gebeurd, dat personen met be zwaren kwamen, toen het plan kant en klaar den Gemeenteraad tor goedkeuring was voorgelegd. Er is toen door enkele Raads leden nog wel de aandacht op gevestigd, maar de Wethouder van Fabricage- had alle recht om te zeg.gen, dat men met deze be zwaren eerder had moeten komen. Ik zou dezen belanghebbenden in de eerste plaats op het hart willen drukken, niet te verzui men van het onteigcning'splan kennis te nemen en kunnen zij er misschien zelf goen wijs uit worden, zich er over te laten in lichten. Mij dunkt mij kunnen hèt begrip belang hebbenden nog wel verder uitstrekken. Zeker behooren er toe de menschen, wier eigendommen er naast grenzen. Over 't algemeen zullen zij wel geen bezwaren hebben, daar hunne panden er beter door worden. Belanghebbenden zijn verder ook de huiseigenaren, en waarom zou bijv. de Yerhuuraorsibond, indien zijn leden van het verhuren onder den geldenden huur prijs door de Yereeniging, werkelijk scha de ondervindt, geen bezwaren kenbaar kunnen maken? En zooals ik zeide 't zal de Vereeniging en 15. en Ws. stellig aangenaam zijn, wan neer men zijn bezwaren laat hooren op den tijd en de plaats die er voor aange wezen zijn. Ik wil echter wel zeggen d'at het nieuwe plan mij zeer sympathiek is, omdat wij daardoor weer een van onze meest volk rijke buurten opruimen en er een voor bewoning geschikte arbeiderswijk voor in de plaats krijgen. En ik sympathiseer vooral ook daarom er mee, omdat het plan mij eenvoudiger toeschijnt en de huizen ook meer geschikt voor de minder bedeelden, die toch ook behoorlijke woningen moeten hebben, aan de nieuwe wijk aan den Zuidkant der stad. Vooreerst worden de straten minder breed. De Bouwc-louwen- en Paradijssteeg worden beide# verbreed tot straten van 10 meter zeker niet overdreven en toch ook met het oog op de huurprijzen, die in deze buurt bedongen kunnen worden, niet te smal. Dwars door, in 't midden ongeveer zal 'n eveneens 10 meter breedo straat loope^n, die de evenwijdig loopende straten ver bindt en het huizencomplex in tweeën ver deelt. Enkele vrij ruime hofjes blijven bestaan. De vereeniging heeft er in som mige gedeelten zelfs goede arbeidswonin- gen en ook enkele eigenaren hebben er huizen, die goed in orde zijn en aan bil lijk gestela'e eischen voldoen. Ook deze kunnen bestaan blijven. Een groot aantal der te onteigenen per ceelen zullen moeten worden afgebroken om ruimte te krijgen voor straotver- breeding. Het bestuur der Vereeniging tot Bevor dering van den Bouw van Werkmanswo ningen verdient 0117e sympathie, vooral ook voor liet initiatief betrekkelijk zoo kort, nadat de vorige woningverbetering op groote schaal tot stand kwam. Was het bestuur op gemak gesteld geweest, het zou er niet zoo spoedig aan beginnen, want daar zit heel wat aan vast. Doch het zal zioh daardoor verdienstelijk maken bij tijdgenoot en nageslacht, en hij het nageslacht, dat er de meeste vruchten van zal plukken, vooral. Men moot zich de beteekenis van zulk' een verbetering der volkshuisvesting op groote schaal niet te gering voorstellen.! Daar leven nu wellicht een 1000 men schen 111 deze te kleine vochtig© woningen^ missend de noodiga luoht en zon. Dat drukt hun geheele bestaan, doet hun ge zondheid kwijnen, hun geestelijk leven versuffen, hun zedelijk gevoel verstompen* Geef dezen menschen betere woningen, en ge hebt een der voorwaarden, en niet da minste, waardoor zo en vooral het op komend geslacht betera menschen kun nen worden. Welnu dat beoogt een woningverbete ring als deze. Hoe zouden we dan deze niet toejuichen en niet wenschen dat er spoed achter gezet wordt, opdat de ver betering niet lang meer op zich zal laten wachten. En hoe eerder dit werk is vol tooid, hoe spoediger men een andier stads deel zal kunnen aanpakken. Want er zijn nog veel meer stadswijken, die dringend verbetering behoeven. Gemeentelijke werkloosheids- fondsen. .Den 21sten September zal er, waarschijn lijk te Amsterdam, een vergadering wor den gehouden ter oprichting van de seotie der gemeentelijke w ci-k loosheids fond sen van do Nationale Vereeniging tegen de werkloos heid. In het ontwerp-rcgleinent wordt het dool van deze op te riohten sectie als volgt om schreven De sectie beoogt do tot haar behooronde fondsen door onderlinge voorlichting te steu nen en de oenheid van handelen der fondsen te bevorderen, in het bijzonder in zoover het betreft hun verhouding tot de toege laten vereenigingen. Onder andere midde len zal zij daartoe aanwenden: a. het houden van vergaderingen, waOr 0. a. van gedachten gewisseld wordt over do taak en inriohting der gemeentelijke werkloosheidsfondsen b. heb behartigen van de belangen der werkloosheidsfondsen naar buiten; c. het onderling wisselen van gegevens tr.«- schon haar leden; d. het geven van adviezen aan haar leden; e. het bevorderen van de oprichting van gemeentelijke of intercommunale world oos- heidsfondsen. Humor nit de Staatscourant. De „Haagsohe Gouranb" schrijft: De samensteller der Koninklijke beslui ten, gelijk die in de „Staatscourant" aan het profane oog des volk-s worden bloot gegeven, is stellig een kiesch en wellevend man, doosbang om iemand, wien dan ook. te krenken of te grieven. Maar hij schijnt een al te voorziohiig man te zijn, en dr.t wreekt zich. We lezen Artikel 1Het is verboden tor bestrijding van voor den land- of tuinbouw schadelijke dieren blauwzuurdamp te gebruiken. Artikel 2: Het in het vorige artikel be paalde is niet van toepassing op het hoofd van den phytopathologischen dienst en. de door dezen aan te wijzen ambtenaren- ,Wij waard oenen de bedoeling om do hoe ren van den planten-ziektekundigen dienst voor alle verdenking, leeken kunnen zoo achterdochtig zijn, vooral bij vreemde en lango namen! te vrijwaren. Maar zul len nu de alledaagsche kleiboer en de ne derige tuinder niet terecht in hun wiek geschoten zijn 't Was beter geweest., er maar niet om hoen to draaien en ronduit te zeggen, wie met deze „schadelijke dieren" wèl zijn be doeld. »8i Holmes wierp tegen: „En als hy in dien tijd vlucht?" „Maar ik ben er tochl" „Eén tegen één. Dat is een ongelijke strijd met hem." ,,Ik kan toch zijn woning niet met geweld binnendringen I Daartoe heb ik het recht niet, vooral 's nachts!" Holmes haalde de schouders op. „Als ge Lupin gearresteerd hebt, zal men het u niet lastig maken met betrek king tot de omstandigheden, waaronder dat is geschied. En bovendien, we behoeven immers slechts aan te kloppen? Dan zullen yre wel zien, wat er verder gebeuren zal." Zij gingen naar boven. Een dubbele deur bevond zich links op het portaal. Gani mard klopte. Er kwam geen geluid. Hij klopte op hieuw. Weer geen antwoord. „LateD we naar binnen gaan,'' fluisterde •Holmes. „Ja, vooruit." Toch bleven zij staan, aarzelend. Als lie den, die dralen op het oogenblik, dat zij een beslissende daad zullen volvoeren, wa ren zij bang te bandelen, en het leek hun plotseling onmogelijk, dat Arsène Lupin waar was, zoo dicht bij ben, achter dat dunne schot, dat één vuistslag kon vellen. Zij konden beiden Lupin te goed, dan dat rij konden aannemen, dat hij zich zoo dom zou laten pak en. Neen, neen, duizendmaal neen, hij was er niet meer 1 Langs de aan grenzende huizen, over daken, door een of anderen handig gereedgemaakten uitgang wa© hij zeker gevlucht, en weer zouden zaj hem niet vinden. Zij beefden. Een Dyna onmerkbaar ge luid, dat van den anderen kant van de deur kwam, had even de stilte verstoord. En zij kregen den indruk, de zekerheid, dat hij er toch was, van hen gescheiden door die dun ne houten deur en dat hij naar hen luis terde, hen hoorde. Wat te doen? De toestand was tragisch. In weerwil van hun koelbloedigheid van orde-politiespeurders, greep een zoo he vige aandoening hen aan, dat zij zich ver beeldden, het kloppen van hun hart te hoo ren. Met een blik raadpleegde Ganimard zijn metgezel. En plotseling, met een hevigen vuistslag, sloeg hij op één der deurvleugels. Er klonk een geluid! van stappen, een geluid, dat niet meer trachtte zich te ver bergen. Ganimard sohudde aan de deur. Met onweerstaanbare kracht duwde Holmes met rijn schouder de dèur in en beiden snelden vooruit. Plotseling bleven zij staan. Een schot had in het aangrenzend vertrek weerklonken. Toen nog een en het geluid van een vallend lichaam. Toen zij binnentraden, zagen zij een man liggen, met het gelaat tegen den marme ren schoorsteen. Een stuiptrekking ging door zijn lichaam. Zijn revolver gleed uit zijn hand. Ganimard bukte -zich en keerde het ge laat van den dloode om. Het was met bloed bedekt, dat uit twee wonden stroomde: een a*an den wang en een aan den slaap. „Hij is onherkenbaar," fluisterde Gani mard. „Natuurlijk," zeide Holmes, „hij is het niet." „Hoe weet ge dat? Gij hebt hem zelfs niet bekeken." De Engelschman grinnikte. „Denkt ge dan, dat Arsène Lupin er de man naar is zioh van kant te maken?" „Maar buiten hebben we hem toch mee- nen te herkennen?" „Wij méénden, omdat wij wilden geloo- ven. Lupin beheerscht ons denken." „Dan is het een van zijn medeplichti gen. „De medeplichtigen van Arsène Lupin dooden zichzelf niet." „Maar wie is het dan?" Zij doorzochten het lijk. In een zak vond Sherlock Holmeg een ledige portefeuille, in een anderen vond Ganimard eenige goudstukken. Het linnengoed was niet ge merkt, de bovenkleederen waren het even min. In de koffers een groote koffer en twee valiezen zaten alleen kleedingstuk- ken. Op den schoorsteen lag een pakje kranten. Ganimard vouwde ze open. In alle werd melding gemaakt van den dief stal van de lamp. Een uur later, toen Ganimard en Hol mes heengingen, wisten zij nog niets meer van den zonderlingen man, die door hun komst tot zulk een wanhoopsdaad waa ge komen. Wie was het? Waarom had hij de hand aan zichzelf geslagen? Op welke wijze sitond hij in betrekking tot de zaak van de lamp? Wie was de maai, die hem op zijn wandeling had achtervolgd? Geen ant woord was voor het oogenblik op die vra gen mogelijk. Sherlock Holmes ging zeer sleoht gehu meurd naar bed. Bij zijn ontwaken ontving hij een stadstelegram van den volgenden inhoud: „Arsène Lupin heeft de eer u van zijn tragisch overlijden kennis te geven in den persoon van den heer Bresson en noodigt u uit tegenwoordig te zijn bij zijn begrafe nis, die zal plaats hebben op Donderdag 25 Juni, op kosten van den Staat." „Ziet ge, oude jongen," zeide Holmes tot Wilson, terwijl hij het telegram van Arsène Lupin heen en weer zwaaide, „wat mij in dit avontuur buiten mijzelf brengt, is on ophoudelijk het oog van dien drommel- schen kerel op mij te voelen. Geen van mijn geheimste gedachten ontgaat hem. Ik werk als een tooneelspeler, van wien alle stap pen geregeld worden door een strengen regisseur. Begrijpt go dat, Wilson?" Wilson zou het zeker begrepen hebben, als hij niet den diepen slaap geslapen had van een koortslijder, wiens temperatuur af wisselt tusschen veertig en één en veertig graden. Maar of hij het hoorde of niet, dat kwam er eigenlijk niet op aan voor Hol mes, die voortging: „Ik moet een beroep doen op al mijn wilskracht, en alles in het werk stellen, om niet ontmoedigd te raken. Gelukkig heb ben al die plagerijen op mij de uitwerking van speldeprikken, die mij aanvuren. Per slot van rekening redeneer ik -zoo: „Amu seer u maar, vriendje 1 Op het een of ander oogenblik zult ge u verradenWant, niet- waar, Wilson, door zijn eerste telegram en dbor het daardoor bij de kleine Henrietta veroorzaakte gebabbel, heeft Lupin mij toch het geheim van zijn correspondentie met Alice Demun onthuld. Dat vergaat ge, oude jongen 1" Hij liep met luide sfappen in de kamer op en neer op gevaar af, den ouden jon gen wakker te maken. „Och, het gaat ook eigenlijk niet zoo slecht, en de wegen, die ik volg, zijn wel wat donker; maar ik begin er mij toch al op thuis te gevoelen. Eerst moet ik weten, wie die Bresson is. Ganimard en ik zullen elkaar ontmoeten aan den oever van de Seine op .de plek, waar Bresson zijn pakje heeft weggeworpen, en dan zal de rol van dien man ons bekend worden. Overigens gaat het tusschen Alice Demun en mij. De tegenstander is van klein postuur, niet waar, Wilson? En denkt ge ook niet, dat ik binnenkort den zin uit het prentenboek zal weten en wat die twee letters, die O en die H, beteekenen? Want daar zit het ge heim, Wilson Juf kwam op dit oogenblik binnen en toen zij Holmes zoo druk gebaren zag ma ken, zeide zij lief tot hem; „Mijnheer Holmes ik zal u beknorren, als gij den zieke wakker maakt. Het is niet goed van u, dat u hem stoort. De dokter heeft volstrekte rust voorgeschreven." Hij bekeek haar, zonder een woord te' zeggen, en, evenals den eersten dag, ver baasd over haar onverklaarbare kalmte. „Waarom kijkt u me zoo aan, mijnheer Holmes? Niets? Toch wel, u schijnt altijd een bijgedachte te hebben. Welke? Ant woord, als 't u belieft." (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 9