N°. 16083 Zaterdag 27 Juli. A0. 1912. feze fëourant vordi dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offleieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. LEIDSCH PUIJS DEK ADYERTENTIEN: Van 18 regel» ƒ1.06, Iedere regel meer ƒ0.17}. Qrootere lettere naar jlaaternimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oent»oontant|elk Dental woorden meer 10 Oente. Voor het incaaeeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden 2 2 l 2 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn i i 1.30. Franco por post1.65. 1. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden 'brengen in herinnering, dat den 31sten Juli - ♦.k. de 1st© termijn vervalt van de Plaat- lelijke Inkomstenbelasting, dienst 1912, en flat alzoo op den 1 sten Augustus minstens 1/6 gedeelte van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden bit om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het versohul- iügde ten kantore van den Gemeente- £>ntvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. Q. J. TERPSTRA, looo-Seoretaris. Leiden, 27 Juli 1912. Leiden, 27 JuSi. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is aan T. Woudenberg, oudsten kantoorknecht bij de posterijen alhier, met ingang van 1 October a. s. eervol ontslag [verleend. Op de gisteren gehouden algemeene Verg^ - ring van Vreemdelingenverkeer is in de plaats van mr. Draayer, die bedankt had, tot 1ste secretaris gekozen jhr. A. Rappara' Jr. Gisteravond vergaderde de afdeeling Leiden van den Ned). Bond van Confectie- Be dien den. Voorzitter was de heer W. de Witt. Medegedeeld werd dat die oommissie [van redactie voor het vakblad bestaat uit 'de heeren H. J. van Kerkhoff, J. v. d. Bilt en J. Bögeman. Besproken werd de Zondagsrust, waarbij 'de vraag: hoe moet men het aanleggen 'dat deze in het vervolg als regel kan [worden doorgevoerd Na een korte inleiding van den Voorzit ter, werd dbor een der leden voorgesteld om des Zondags bii het uitgaan van de E. Mis, aan de R.-K. kerken uit te geven 'een verzoekschrift inhoudende de vraag om op Zondag niet te koop en, een en ander overeenkomstig het verlangen van Z. H. den Paus, en der Bisschoppen, enz., wat door andere afd. reeds gedaan is. Ten tweede dat het Bestuur zou indienen een verzoek aan Leiden's Gemeenteraad om de Zondagsrust bij verordening te willen re gelen. Het bestuur deelde hierop het vol gende mede: Uit de verslagen van de gehouden ver gaderingen van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Lèiden, blijkt, dat er meermalen op gewezen werd en het verzoek tot de leden gericht om op Zondag niet te koopen, ter- wijl uit diezelfde verslagen ook blijkt dat men des Zondags tentoonstellingen met tombola tegen betaling openstelt; dat men gaat naar wedstrijden en er festivals en concerten gegeven worden tegen entrée. waardoor ïn het algemeen de Zondagsrust wordt tegengewerkt. Wat het tweede punt betreft meende het bestuur, dat het indienen van een Verzoek niets zou baten, omdat het zelfs door een kleurbekennende vereeniging blijkt niet ge wild te zijn. Het lid, dat de vragen gesteld had dien de de volgende motie in: ,,De afdeeling Leiden van den Ned. Bond van Conf.-Be dienden in vergadering bijeen, overwegende een plan tot het verkrijgen van een gere gelde Zondagsrust, bekent dat, hoever het ook door haar in dezen gebracht is, het ten duidelijkste blijkt, dezelve wordt tegengewerkt door den R.-K. Volksbond afd. Leiden, betreurt- de houding van het bestuur in dezen, waardoor benadeeld worden de uitspraken van hun geestelijke overheden en het algemeen be- lang, spreekt den wensch uit, dat het bestuur het belang van de Zondagsrust in verband met de Encycliek ,,Rerum Novarum'enz. andermaal ondier de aandacht van haar leden zal brengen en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Gisteravond had de ledenvergade ring plaats van de Leidsche Coöp. brood bakkerij en Verbruiksvereeniging ,,Ons Doel". Uit het financieel verslag, samen gesteld door het administratiekantoor van de heeren Gebrs. Aalbersberg, bleek, dat de winst over het boekjaar 1911/12 voor d'e afdeeling bakkerij f 5185.03^ en voor de afdeeling winkel f 88.40 bedraagt. Besloten werd wat de bakkerij betreft 6 pet. dividend uit te keeren over het verbruik, waarvoor ongeveer f 3000 nood'ig is en de rest aan te wenden voor afschrij- vteen en .toelagen. Wat de afdeeling Winkel" aangaat laat de winst een uit- keering van 1 pCt. toe, waartoe werd be sloten. De heer K. F. Proost, candidaat te Leiden, heeft de toezegging van beroep naar Oterleek aangenomen en bedankt voor Watergang en Retranchement. Te Arnhem is geslaagd voor het exa men hoofdakte de heer C. H. v. Ulden, van Leiden. De minister van Justitie, de heer Re- gout, zal gedurende de maand Augustus met verlof afwezig zijn. Door den Ned. Bond van Post- en Te- legraafbeambten ,,De Post" is tot den Mi nister van Waterstaat het verzoek gericht, in verband met de storing in het verkeer, die de feestelijke herdenking van den ge boortedag van H. M. de Koningin overal teweeg brengen, zoomede, als gevolg hier van, de slapte in den dienst dien dag, den Zondagsdienst op 31 Augustus in te voeren. Aan den Directeur-Generaal is gevraagd mededeeling te doena. van het tijdvak der nachturen die voor li rekenen; b. het maximum aantal diensturen dat per dag aan het lager personeel kan worden opge legd; c. zoomede de berekening van de uren 'van afwezigheid, gereedmaken materieel, enz. voor het personeel, dienstdoende op trein, tram of boot. De Christelijk-Historische Unie zal, zoo meldt de ,,Nedorl.", op 3 September een algemeene vergadering houden te Leeuwarden. Reuter seint uit Brussel: De „Etoilo" meldt, dat gisteren de bliksem tot zesmaal toe in het kasteel Ciergnon geslagen is, waar de Belgische Koninklijke familie en Z. K. H. de Prins der Nederlanden verblijf houden. Het inslaan van den bliksem veroorzaakte slechts geringe materieele schade. De Koning en de Koningin van België en Z. K. H. de Prins der Nederlanden bleven volmaakt kalm en stelde hun omgeving ge rust. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft den nacht op het kasteel doorgebracht. Naar de ,,N. Ct." verneemt, is door den minister van Oorlog op de bégrooting voor het volgend dienstjaar een som van f 200,000 uitgetrokken ter gedeeltelijke uitvoering van de voorstellen der Militaire Luchtvaart-commissie. Door ambtsbezigheden verhinderd kon de minister van Koloniën geen ge volg geven aan zijn voornemen om heden met minister Colijn den tocht per torpeldovaartuig Jakhals" van Ylissin- gen naar IJmuiden mede te maken. De heer N. H. Beun, te Rotterdam, is bij resolutie van den Minister van Financiën met ingang van 1 Augustus be noemd tot teëkenaar van het kadaster. ALKEMADE. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag den 31stcn Juli 1912, des voormiddags te 9 uren. BODEGRAVEN. De heer Chr. de Gr3af, alhier, is geslaagd voot het einddiploma H. B.-S. 5-j. ouTsus. HAARLEMMERMEER. Op de paaïden- Imarkfc van 26 Juli waren aangevoerd: 212 luxe-paarden, prijzen f450f 675; 150 werk paarden, prijzen f140f270; 24 twee- en driejarige paarden, prijzen f200f350; 46 Veulens, prijzen f80f170; 43 hitten, prij zen f 60f 200. Handel vlug. Er waren vele buitenlandsche kooplieden aanwezig. KATWIJK-AAN-ZEE. De bomschuit K. W. 102 „Katwijk V", van den heer W. Taat, schipper D. v. d. Oever, is te Sun derland moeten binnenvallen wegens defectie aan den stoomspil. Ook dit vaartuig heeft van het Engelsche eskader schade aan do vleet bekomen, nl. tien netten verloren. Het zal echter na reparatie van den spil de visscherij weer voortzetten en niet eerst naar huis komen. LEIDERDORP. In September a.s. hoopt men het £0-jarig bestaan van de School met den Bijbel alhier te gedenken. LISSE. Het Huis „Roozendaal" met bijbe- hoorende gronden werd gistermiddag in pu blieke veiling in-bod gebracht op f15,700. OEGSTGEEST. Tot vóór korten tijd stop ten alle tramö daar, waar ze nabij de R.-K. Kerk dwars over den Rijksstraatweg gaan, opdat de conducteurs rechts en links zou den zien en dat ter voorkoming van onge lukken. Nu gebeurt dat tijdelijk niet meer, maar bevindt zich op die hoogte een man met een roode en een witte vlag. Wij heb ben dien functionaris ©enigen tijd gadege slagen in zijn werk en kwamen tot de oon- olusie, dat die wol meer dan één paar oogen en meer dan één stel beenen mag hebben. Want er zijn oogenblikken, dat er trams naderen uit alle richtingen. Gebeurt er een ongeluk op die plaats, we zouden niet. gaarne den wachter beschuldigen, die hoognoodig een medewachter behoeft. 't Was gisternamiddag hier een mid dag van ongelukken. Nabij de R.-K. Kerk reed een doctor uit Amsterdam met» zijn motorfiets pardoes tegen den goederenwagen van een eleotrische tram, die daar juist passeerde. Hij wondde zich vrij erg aan het been en werd door den heer Nouwens per auto naar het station te Leiden vervoerd, vanwaar hij naar Amsterdam kon reizen. Dat gebeurde te halftwee- Drie uur later kwam ongeveer op diezelfde plek een auto uit de richting Saseenheiml aantuffen en van den tcgenovergestelden kant een fietser, die wel wat laat de auto op merkte, aanrijden. Vlug overgestoken naar de reohterzijde van den weg, werd hij door iemand aangegrepen, waardoor hij omkeek, zijn fiets glipte, hij viel en kwam terecht onder de auto, hoe krachtig de chauffeur, die het ongeluk zag aankomen, ook remde en uitweek naar rechts. De fietser bekwam verwondingen aan hoofd en beëü", gehavende kleeding en een verbogen fiets. Het was de heer Jv. uit Leiden. De auto was ge nummerd H. 437. Gelijk vroeger is gemald, zal op het schoolgebouw der Ned.-Herv. Gem. een ver dieping worden aangebracht. Thans is men 'met den bouw begonnen, door het dak on geveer vier en een hal ven meter op te lichten. Door stevige koorden in een stelling bevestigd, staat die kap daar nu in de vrije lucht, wat een niet-alledaagsch gericht op levert. Dit trekt dan ook aller aandacht. Wanneer krachtige winden geen verstoring aanrichten, kan de bouwmeester tevreden zijn met den loop der zaak. RIJNSBURG. Maandag in den vooravond zullen de brandweer- en bluschmiddclen der gemeente worden beproefd. Meteen weer een schoone gelegenheid voor de jeugd oen gratis bad te nemen. Het Rijnlands Koffiehuis, tevens halte- gebouw der N.-Z -H..T., aan het Kruispunt alhier, heeft een goede beurt gehad. 'tZag er den laats ten tijd dan ook treurig uit. Het onooglijke behangsel is verwijderd en ver vangen door gladde gesriuldertfei* muren. Toen schilder Kuilman daar zoo dapper aan 't werk toog jn gelag- cn huiskamer, dacht men dat nu .pok eindelijk de wacht kamer (een kamer in hetzelfde gebouw) on der handen zou worden genomen- En dat was wel noodig. Die kamer verkeert toch in zoodanigen toestand, dat men zelfs bij slecht weer toch maar liever buiten blijft, dan daar een toevlucht te zoeken- Die ver wachting is echter teleurgesteld. De wacht kamer blijft in dcnzelfden verwaarloosden toestand. TER-AAR. Vrijdag werd het 11-jairig be staan der Herv. Chr. School te Ter-Aar feestelijk herdacht en werden de kinderen gul onthaald op allerlei versnaperingen. Bij de openbare les waren bestuur en ouders in de gelegenheid de vorderingen, die de kin deren het afgeloopen jaar hadden gemaakt, te constatceron. Namens het bestuur werd het onderwijzend personeel hartelijk dank gebracht, voor het geduld en den ijver aan de kinderen besteed, waarna werd gezongen Ps. 72 vers li. Met gebed werd door den eere-voorzitter, ds. Wauters, deze bijeen komst gesloten. WARMOND. De heer W. J. van Noort, beurtschipper van Warmond naar Leiden, zal eerstdaags een dagelijkschen motor- dienst openen, van hier naar Leiden. Ook op dit gebied gaat Warmond vooruit. Donderdagavond vergaderde ten Ge- meentehuize alhier, de Vereeniging voor het houden van Volksfeesten op Koninginnie- ve-rjaaxdag. Besloten werd op dien dag weer feestelijkheden te doen plaats hebben, waar van nadere bijzonderheden nog ontbreken- WOUBRUGGE. Do Raad dezer gemeente is opgeroepen tegen Maandag a. s., des avonds te 7 uren. Het bestuur van de afdeeling van „Het Groene Kruis" alhier heeft tot magazijn meester benoemd den heer Jacob van Dam. Vrijdag maakten de leerlingen der qpen- bare school een boottocht nèar Katwijk, ver schillende vrienden in ons dorp zorgden; weder dat de financiën daarvoor aanwezig waren. Aan hot strand wachtte het hoofd dezer gemeente de kleinen op. Volop werd er door allen genoten. Dankbaar keerden al len 's avonds huiswaarts. Invaliditeit»- en Ouderdoms- veraekering. In de voorbereidings-commissie voor de inValiditeits- en ouderdomsverzekering is men in de voormiddag-zitting van heden ge naderd tot de behandeling van artikel 8 van het -ontwerp, dat er 394 telt. ,,Het Volk" heeft weder eenige mededee- lingen omtrent de bijeenkomsten der Com missie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de Invaliditeitsverzekering. Thans meldt het blad: De algemeene beschouwingen waren in de Commissie van Voorbereiding Donder dag voor de pauze afgeloopen. In de och- tenazitt-ing heeft de minister meegedeeld, dat aan den wiskundigen adviseur ge vraagd is zijn berekeningen te herzien naar een rentevoet van 31,- pCt. Ten opzichte van de welstandsgrens in art. 8 is gisteren, na sterken aandrang van niet-rechtsche leden, in zooverre wijziging gebracht, dat wel in het algemeen de loon grens van f 1200 gehandhaafd blijft, maar dat iemand, die, eenmaal verzekerd zijnde, boven het jaarloon van f 1200 stijgt, verze kerd blijft, met betaling van de halve pre mie door den werkgever. Pas wanneer hij op een salaris van f 2000 komt, kan hij de verklaring van art. 46 afleggen, dat hij de verzekering vervallen verklaart. Van „bijzonder welingelichte zijde" wor den ook aan „De Tijd" mededeelingen ge daan uit bovenbedoelde vergaderingen. Wij laten die hier volgen: De Commissie van Voorbereiding der In- Validiteits- en Guderdomsverzekering, die Woensdag was gereed gekomen met het overleg over de Algemëene Beschouwingen, heeft dit Donderdag heropend op verzoek van een lid der linkerzijde, dat den vorigen dag de vergadering niet had kunnen bijwo nen. De voorzitter der Commissie had in overweging gegeven, zdch bij dat overleg te bepalen tot de punten waaromtrent toena^- deririg van de regeering mogelijk kon wor den geacht, omdat overleg over stelsels, te genovergesteld aan dat van het ontwerp, of over wenschen, welke de regeering blijkens haar antwoord niet voor inwilliging vatbaar achtte, een nuttelooze tijdsverspilling zou zijn. De vertegenwoordigers der minderheid hebben zich hiermede niet kunnen vereenï- gen en gemeend, met de regeering ook in gedachtenwisseling te moeten treden over stelsels en vraagstukken, waarbij regeering èn oppositie principieel tegenover elkander staan. Zelfs meenden deze leden van de re geering te mogen vragen, dat zij de gege vens ^ou bijeen brengen en de becijferingen zou laten maken, welke hen in de gelegen heid zouden moeten stellen, hun principieel door de regeering onaanneemïijk geachte denkbeelden tegenover het regeeringsont- werp in voorstellen of motiën te kunnen be lichten. Zij meenden daarbij ook enkele po gingen te moeten doen, om den minister af te voeren van zijn stelsel van verplichte verzekering, waarin geen ander staatsbij- drage past dan een tijdelijke en voorbj- gaande. De minister, bereid om de Kamer van voorlichting te dienen, voor zoover hem art redelijkerwijze mogelijk ion blijken, bood, gesteund door de vertegenwoordigers der rechterzijde, krachtig weerstand aan elk po gen, om verandering te brengen in het ka rakter van het wetsontwerp, hetwelk mede brengt, dat de Staat in geen geval een deel der premie voor zijn rekening neemt, noch dat hij blijvend bijdraagt. Zonder verhoo ging van premie of verlaging van uitkee- rink kan hij dus niet er aan medewerken, aan de verzekerden meerdere rechten toe te kennen, tenzij hem mocht blijken het geen hij nader zou doen onderzoeken dat bij het maken der berekeningen een te groote voorzichtigheid is betracht. Met na me verklaarde hij zich bereid in overleg te treden met zijn ambtgenoot Van Finan- cdëu over de vraag, of een behoorlijk finan cieel beleid toelaat een pCt. rente als basis te nemen in plaats van een 3 pCt. rente, zooals in het regeeringSvoorstel is aangenomen. Bleek, dat zonder verandering van karakter van het wetsontwerp en zon der verhooging van premie of verlaging van rente iets meer kon worden gedaan, dan be hoorde zri. allereerst in overweging te wor den genomen de toekenning van een wee- zenrente aan hen, wier ouders een invalidi- teitsrente hebben getrokken. De minister bleek ook geen principiéel bezwaar te hebben tegen eén wijziging in clen geest van een door den heer Aalberse op de Ziektewet ingediend amendement, om in de lagere loonklassen een grooter deel dan de helft van de premie door den werk gever te doen betalen. Het overleg gaf den indruk, dat het Voor stel der regeering van den steun en de medewerking der rechterzijde is verzekerd. De Doterwet. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg is eenigen tijd geleden aan den minister van Landbouw, enz. verzocht, een wijziging aan te bren gen in de Boter wet, door ieder die boter maakt de verplichting op te leggen die boter van een merk te voorzien. Thans is door a'en minister geantwoord, dat vooralsnog niet de wensohelijkheid en ook niet de noodzakelijkheid gebleken is om de Boterwet te wijzigen en dat boven dien de door de Kamer voorgestelde maat regel, zooals uit deskundig aavies bleek, op praotische gronden onuitvoerbaar is, omdat het zeer groot aantal merken onge twijfeld tot allerlei verwarming en fraude aanleiding zou geven. Het toezicht op het gebruik dier merken zou een groote vermeerdering van het- aantal ambtenaren eiscfoen, terwijl het merk bijna nooit voldoende zekerheid zou kunnen geven omtrent den vervaardiger van de boter. Het onderzoek van de Hunne- bedden. Gnder toezicht van den conservator van het rijksmuseum te Leiden, worden thans, gelijk men weet, te Drouwen (Dr.) weten schappelijke onderzoekingen verricht om trent het ontstaan enz. der hunnebedden. Er zijn daar twee, die het bleek bij de opgraving rusten op een vrij diep geleg den keienvloer. Fraaie urnen, vele mooie steenen beitels en hamers werden gevon den, die naar het Leidsoh museum zullen worden opgezonden. Alles gelijkt wel op een grooten grafkel der, die meer dan 3000 jaren oud) zou zijn. („N. R. C.") Sohilderije n-e xpo3ibie. Men schrijft ons uit Katwïjk-aan-Zee: Scheen het aanvankelijk of we dit jaar wegens gebrek aan een geschikte localiteib hier geen tentoonstelling zouden krijgen, nu hebben we er dan toch een. De kunstschilder W. A. Wassenaar heeft n.l. een expositie geopend in een pand aan de Voorstraat, naast de Openbare School. We namen er een kijkje, en waren in de gelegenheid een mooie collectie schilderijen te zien. De verzameling bestaat uit een dertigtal aquarellen, tien olieverfschilde rijen, eenige pastels, benevens een groot aantal crayon-teekeningen. Deze tentoon stelling is een bezoek overwaard. De tentoonstelling zal gedurende het ge heel© badseizoen geopend zijn. Zangwedstrijd te 's-G raven- h a g e. Aan den Nationalen Zangwedstrijd, in September a. 8. door de Koninklijke Nar tionale Zangschool te 's-Gravenhage te houden, zullen 54 vereenigingen met een totaal aantal van 3500 zangers en zange ressen deelnemen. De wedstrijd, welke ver deeld is in drie afdeelingen voor mannen- en 2 afdeelingén voor gemengde koren, zal Zondag 1 September a. s., 's namiddags 1 uur, geopend worden door het koor der Zangschool met een fragment uit die feest cantate „Muziek" van M. H. van 't Kruis, met piano- en orgelbegeleiding. De volg orde van den wedstrijd is als volgt ge re-, geld: Zondag, 1 September, 's namiddags 1 uur: 2de afd. gemengde koren; 's avonds 8 uren: 3d)e afd. mannenkoren; Zondag 8 September, 's namiddags 1 uur: 2de afd. mannenkoren; 's avonds 8 uren: 1ste afd-. mannenkoren; Zondag 15 September, 's namiddags 1 uur: 2de afd. gemengde koren's avonds 8 uren19te afd. gemengd de koren. In de 1ste afdeelingen zullen verplichte' koren worden gezongen, de overige afdee lingen zingen koren naar keuze. 32ste Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres. Nog een niaand en het Congres wordt te Antwerpen gehouden. Een dezer dagen verschijnt het Volledig programma. Zij, die intijds de noodige toetredings- kaarten wenschen te bekomen voor de ver schillende feestelijkheden (voor sommige er van is het getal beperkt uit den aard der zaak) mogen niet nalaten onmiddellijk deze aan te vragen bij den algemeenen penningmeester, Frans van Laar, Juliaan Dillenstraat 10, Antwerpen. Het Comiteit verzoekt ons te melden, dat de leden van het Algemeen Neder landsch Verbond om aan het Congres te kunnen deelnemen, eveneens de bijarago 5 fr. (2,50 gldn.) moeten betalen. De leden van A. N. V. hebben niet, zooals gezegd wordt, van rechtswege toegang. De aanbouw vanhetR ij ks- rn u s e u m. In verband met de toezegging van den heer en mevr. J. C. Druoker tc Londen om hun gedane schilderijenschenkingen uit te breiden, mits de kunstschatten geplaatst worden op een wijze dat zij voldoende tot hun recht komen, stellen B. en Ws. den Raad voor om te besluiten: nadat bij B. en Ws. de verklaring zal zijn ingekomen van den minister van Binn^enlandsche Zaken dat de Staat der Nederlanden zich verbindt tot nakoming van de na te noemen Voor waarde, aan den Staat vergunning te ver- leenen tot het oprichten van een aanbouw aan het Rijksmuseumgebouw, onder voor waarde dat de aanbouw niet zonder goed keuring van den gemeenteraad voor een an-, dere dan de oorspronkelijke bestemming zal mogen worden gebruikt. Wij ontvingen ter recensie: Pract. Gids voor den Harz. Uitg. v. Hol* kema en Warendorf, Amsterdam. 'Is. Querido, Arbeid. Uitg. Scheltens en Giltay, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1