De vliegenplaag. Dranken uit ïrissciie rozen. Kostbare menukaarten. Hoeveel kwaad vliegen, muggen en al dergelijke ongenood© gasten doen, weet te genwoordig elk kind, «ai de wetenschap aoekt steeds nieuwe eai betere middelen om de insectenplaag te bestrijden of nog liever be voorkomen. Wie er op gesteld is geen vliegen en mug gen te krijgen, moet in de eerste plaats voor de grootste reinheid zorg dragen. Herhaaldelijk vloer en wanden ook in hoeken en reten reinigen met water, waaraan wat carbol of een dergelijke stof is toegevoegd, is een eerste vereischte. Af voerbuizen dienen herhaaldelijk daarmede te worden doorgespoeld. Afval, van welken aard ook, moet worden Verwijderd, liefst verbrand, en nooit moeten epijsresten, gra ten, vellen, schillen, beenderen, enz., binnen het bezit van vliegen komen. "Vliegennetten om spijzen onder te bewaren zijn onontbeer lijk en eveneens verdient het aanbeveling de ramen van keuken, kelder of provisiekelder af te spannen met mousseline of een der gelijke stof, die wel de versohe lucht, doch geen insecten doorlaat. Er bestaan echter verscheidene andere middelen, can vliegen, enz. uit de kamer te houden. Er zijn verschillende planten, die een geur afgeven, die de insecten verjaagt. Zoo bajv. de ricmusplant en reseda. Ook een bos versch geplukte notebladeren bewijst goeden dienst. Er zijn echter nog an dere manieren. Bijv. het bestrijken der plaatsen, waar de vliegen het meest voor komen, met ui en sap of een aftreksel van sassefras. Een liter sterk extract van quassi of bitterhout, vermengd met een ons suiker en een half ons zwarte peper, moet ook goede diensten bewijzen, evenals de volgen de recepten: a meng een theelepel zwarte peper met twee theelepels bruine suiker en een thee lepel room dooreen en verdeel dit op bak jes waar die meeste vliegen zijn: b. los 8 gram extract van kwassia op in een kwart-liter kokend water, waar wat stroop of suiker aan is toegevoegddit mid del is onschadelijk voor kinderen of huis dieren; o. leg een spons op een ondiepen schotel en droppel er een half theelepeltje laven- delolie op, beVoahtig de spons met kokend waterhet resultaat is een aangename geur in de kamer, waardoor vliegen en muggen o,p een afstand worden gehouden; het be vochtigen met kokend water van tijd tot tijd herhalen en eens per week de lavendelolie ververschen (eucalyptus-olie i9 ook goed). Tegen muggen speciaal wordt aanbevolen een paar druppels geraniumolie op watten op vensterbank of tafel. Rondom de bedden natuurlijk muskietengaas. („Het Hotelbedrijf".) Menig eigenaar van een tuin, die ten tijde van den bloei der rozen een groote menigte dezer kostelijke bloemen te zijner beschik king heeft, heeft wellicht wel den wensch gekoesterd, het aroma van deze bloesem pracht op de een of andere manier te oon- serveeren voor latere dagen. In het volgen de worden eenige manieren aangegeven, om verschillende dranken van rozen te berei den. In de eerste plaats kan men rozen wijn maken. In een geglazuurden pot giet men zoo veel water, dat hij half vol is. Nu legt men er een paar handenvol rozehlaren in. Men kijke eerst goed na, dat er geen on gedierte tusschen zit. De pot wordt in een met heet water ge vulden ketel gezet en toegedekt. Na een uur neemt men de roze- blaren er uit en doet er andere voor in de plaats. Na wederom een uur vernieuwt men de roaeblaren nog eena, laat ze weer trekken en giet dan het sap uit den pot in een bak. Heeft men genoeg sap gemaakt, dan doet men op telkens 1 liter daarvan pond sui ker, giet het amr in een sniper vaatje, voegt er naar smaak wat kaneel bij, een weinig Franschen brandewijn en een eetlepel gist. Men laat het vaatje tijdens de gisting open. Is de gisting voorbij, dan wordt het geslo ten. Na een vie rel jaar doet men den wijn in flesschen. Rozenlikeuren zijn niet alleen bij 'dames, maar ook bij heeren zeer geliefd. Men kan ze op verschillende manieren bereiden, o.a. als volgt: Van frisch geplukte, krachtig geu rende rozen maakt men de blaadjes los, kijkt ze goed na, dat er geen insecten tus- Bchen rijn, en overgiet pond van deze bloesembladeren in een vat met liter lauwwarm water. Men dekt het toe en laat het twee dagen staan. Dan giet men het ro zenwater eerst door een zuivere mousselinen doek, drukt ook de rozeblaren nog een wei nig uit, en vermengt het water met een ge lijke hoeveelheid Franschen brandewijn. Nu rekent men, voor telkens één liter der vloei- Btof, pond suiker. Men doet er naar smaak kruiderijen in. Het bestaat in een weinig ka neel, eventueel ook nog een paar koriander- korrels. De vloeistof moet nu nog twee we ken in de zon staan. Dan kleurt men ze met een weinig cochenilletinotuur. Thans fil treert men de rozenlikeur en doet ze in flesschen. Rozenbrarudy op Engelsehe manier vindt in de keuken bij de bereiding van velerlei spijzen een goede toepassing, om een rozen- smaak te geven aan fijn. gebak, enz. De be reiding is zeer eenvoudig: Frisch geplukte roae-n worden van de blaren ontdaan, deze goed nagekeken voor ongedierte en een zui vere flesch daarmee geheel gevuld. Dan giet men den fijnsten Franschen cognao er op en kurkt de goed gevulde flesch toe. Zij moet nog veertien dagen drie weken aan de zon worden blootgesteld, tot de rozen geur zich aan de brandy heeft meegedeeld. Te Londen bewaart men in de Shaftes bury-Avenue een kostbaren schat. De Inter national© Vereéniging van hotelernployé's bezit een eigenaardige verzameling, die in haar soort de grootste der wereld is: een verzameling historische menukaarten, die in 60 in leer gebonden albums niet minder dan 60,000 menu's van beroemde banketten en groote bof-gala-diners bevat. Een Engelsch schrijver heeft dezer da gen gelegenheid gehad, deze voor het pu bliek niet toegankelijke collectie te doorbla deren en geeft in een tijdschrift een inte ressante beschrijving van eenige unica'a Overigens geeft deze verzameling een kijkje op de mode, die ook hierin heerscht, en te gelijk op de voorliefde van beroemde Vor sten voor zekere gerechten en spijzen. Aan het Engelsehe Hof werden voor het eerst menue's gedrukt bij de troonsbestij ging van koningin Victoria. De fijne, op ivoorkarton gedrukte kaarten hebben als eenige versiering een gouden kroon in haut- reüef en daaronder de letters ,,V. R. and I". Uit het menu blijkt, dat de Vorstin twee lievelingsgerechten had: geklopte eieren op geroosterd brood en schapenpastei, want telkens komen die gerechten op de andere menu's voor. Met de troonsbestijging van ko ning Eduard werden de gerechten aanzien lijk uitgebreid; de smaak van een fijnproe ver, die tevens het ,,savoir vivre" uitstekend verstaat, dwong den hofkok voor een aan tal lekkernijen te zorgen, en van dien dag af verschijnt Russische kaviaar geregeld op den koninklijken disch. Voor de uitstekend- ste kaviaar moest soms niet minder dan 3 pd. st. per pond betaald worden. De En gelsehe hofkeuken viert haar grootste triom fen bij het gala-diner, dat ieder jaar bij gelegenheid van de Engelsehe Derby in Buckingham Palace plaats vindt. Het menu wordt dan volgens een oude traditie vastge steld, onveranderd wordt hert- of reege braad opgediend, terwijl deze spijzen met de kostbaarste wijnen uit de koninklijk© kel ders worden overgoten. In het slot te Wind sor is het menu eenvoudig en wordt pas uit gebreid als men gasten ontvangt Dan komt op het menu geregeld Cygnet la Windsor^ voor; gebraden zwaan, waarvan ook de Buiteche keizer een liefhebber moet rijn. De menu-kaarten van het Hof van den Duitschen keizer onderscheiden zich vooral, hierdoor, dat zij bijna driemaal zoo groot zijn als de Engelsehe kaarten. Bovenaan staat een afbeelding van het keizerlijk slot; te Berlijn. Ook hier vallen twee gerechten op, die telkens voorkomen en een lievelings kostje schijnen te zijn van de keizerlijk© fa milie, nl. lamscoteletten en gebraden haas. In de Russische hofkeuken speelt biefstuk, een hoofdrol, want op bijna elk menu is dit gerecht te vinden. X Verder vindt men een aantal menu's, die ieder epicurist een groote belangstelling zullen inboezemen, zooals het menu, dat 24i Juni 1895 op het Fidsji-eiland plaats vond. Het menu is op linnen gedrukt en bevat onder meer haaivinnen", vogelnestjes, slakken, schildpadden en velerlei andere exotische lekkernijen, die menig Europee- eche fijnproever op het eerste gezicht zou den kunnen afschrikken. Interessant is ook het feit, dat men in Amerika de gewoonte heeft aangenomen in het midden van den maaltijd, tusschen twee vleeschgerechten in, ijs op te dienen. Trou wens, op alle menu's in Amerika komt zon der onderscheid ijs voor. Cfider» tegen jicht. Dr. Motais, te Angers, ootrrespon deerend lid van de Fransche Academie van Genees kunde, heeft aan die Academie mededeelingeui gedaan over de genezende uitwerking van een aider-kuur tegen jicht. Hij heeft de heilzame werking toevallig bij zichzelf ont dekt. Hij is uit een jichtig1 geslacht en heeft op vijftigjarigen leeftijd znjn eersten aanval ge had. Tot zijn een jen. zestigste jaar werden de aanvallen talrijker en strekten rij zich* tot de groote gewrichten uit. In het najaar', van 1907 kreeg d© dokter, die uit Bretagnei geboortig is, een vat lichten cider in huis;' van de soort, die mien in Bratagne algemeen;' drinkt. Hij vond den drank zóó aangenaam, dat hij voortaan niets anders meer bij zijn eten dronk, en onderwierp zich zoodoende toevallig aan een cider-kuur. Volgons de gewoonte van do echte cidcrliefhebbers dronk hij ongeveer een liter hij eiken .maaltijd,, en in het warmte jaargetij er nog een enkel glaasje tusschen door. Van dat oogenblik heeft dr. Motais geen leïnkelen jichtaanval meer gehad- Dr. Motais voegt aan deze ondervinding met zichzelf nog eenige andere ziektegeschie denissen too, die evenzeer schijnen te be wijzen, dat cider, van de soort althans, die tmten in Brertagne bereidt, een voortreffelijk middel tegen jioht is. Ëuröpa's Universiteiten. Duitschland en Italië staan, wat het aan tal universiteitssteden betreft, aan het, hoofd der Europeesohe Staten; beide heb ben 21 hoogesoholen. Maar Italië blijft, al is het aantal universiteiten ook gelijk, wat het aantal studeerenden betreft ongeveer de helft bij Duitschland achter. Na Duitschland en Italië komen Frankrijk met 16 hocgescholen, Engeland met 15, Oos tenrijk met 11, Rusland en Spanje met 9, Zwitserland met 7Holland, België, Zweden en Roemenie met 5, 4, 3 en 2. Duitschland heeft de meeste studenten, ruim 50,000; Frankrijk volgt met 32,000, Oostenrijk met 30,000. Engeland met 25,000, Italië met 24,000, Rusland met 23,000, terwijl het aan tal studenten in de andere genoemde lan den varieert tusschen 5000 en 12,000. Te zamen zijn in Europa 12*1 universiteiten de grootste daarvan is sinds 1903 de Berlijn- sche. In dat jaar heeft zij voor 't eerst de Parijsche Hoog©school met 1000 studenten overvleugeld, Te zameu waren ïd Berlijn toen 13.88*1 studenten, en in Parijs 12,085. Aan de 124 Europeesche hoogesoholen stu- deeren te zamen ongeveer 220,000 studenten gemiddeld dus aan iedere r-chool 17001S00; Berlijn en Parijs overtreffen dit aantal ongeveer niet het achtvoudige.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 17