N®. 16082 Vrijdag 26 Juli. A°. 1912. fëoarant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Officieele Kennisgeving, Faillissementen. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIBSCH DAGBLAD PRIJS DEK ADVERTENTIES: ■Ven 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letten neer plaatsruimte. Kleine idvertentiën Tan 80 woorden 40 Oenteeoatant) elk tiental woorden meer 10 Oents.—Voor het inoaeseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents per 3 maanden .IJl Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd lijn J Franco per poet f 1.10. 1.30. 1.66. HINDERWET. (Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de missive van den Commissaris Ier Koningin in de Provincie Zuid-Holland Iran den 25sten Juli 1912, A no. 1024 (1ste jfcfd.) waarbij wordt toegezonden een ver- soek van den Directeur-Generaal dfer Maat schappij tot Exploitatie van Staatespoorwe- rn om vergunning tot oprichting van een richting voor het mechanisch en met de tand bewegen en opleggen der brug over jfcet Rijn-Schiekanaal in den spoorweg Lei- 'öenWoerden; Brengen ter algemeene kennis, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op d« Se- I oretarie dezer gemeente ter visie gelegd is, alsmede dat op Vrijdag 9 Augustus a. s. j's voormiddags te elf uren» op het' Raad- jhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, 'lerwijl zij er de aandacht op vestigen, dat fnïet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet Overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden fcijn verschenen ten einde hun bezwaren fcnondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Q. J. TERPSTRA, Loco-Seoretaris. Leiden, 26 Juli 1912. Leiden, 26 Juli. De Minister van Bmnenlandöohe Za ken brengt ter algemeene kennis, dat, be houden onvoorziene omstandigheden, het mondeling gedeelte van de akte-examens mdddlelbaar onderwijs in de landbouwkunde Jen de tuinbouwkunde en van de akte- ex am e na lager onderwijs in de tuinbouw kunde en in de landbouwkunde, voor zoo iver die in het openbaar worden gehouden, kal worden afgenomen in het hoofdgebouw 'der Rijks-hoogere lan<k, tuin- en boeoh- houwsohool te Wageningen, op de volgen de data: voor de akten land- en tuinbouw kunde middelbaar onderwijs op 4, 5, 0, 7 en 9 September 1912; voor de akte tuin bouwkunde lager onderwijs op 12, 13, 14, ilö, 16 en 17 Augustus 1912; voor de akte landbouwkunde lager on derwijs op 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, S7, 28, 29, 30 en 31 Augustus en 2, 3, 4 en 15 September 1912. De examens worden ge houden van 8.30 v.m. tob 12 uren en van 1.15 tot 3.30 n.m. Voor het geval het wen- Bchelijk mocht worden geacht, ook op en kele andere uren te examineeren, zal zulks (worden aangekondigd op het zwarte bord bp de eerste verdieping en in de vestibule van het gebouw. Door de Geref. Gemeente te Hoofddorp is aldaar beroepen ds. Schouten van Bol- liiess H. M. de Koningin zal, met het oog bp de verbouwing van het Paleis Het Loo, jbob Haar leedwezen verhinderd zijn, diit Ijaar op Haar verjaardag de gebruikelijke ireoeptie te houden, en dientengevolge zal bok de galamaaltijd! achterwegeblijven. De plannen tot oprichting van een boöp. suikerfabriek in de Haarlemmermeer nemen meer en meer een vasten vorm aan en zullen zeer waarschijnlijk slagen. Maan dag a.8. zou de inschrijvers voor het aandeelenkapitaal oproepen tot een ver gadering, waarin het voorstel tot definitie ve stichting en tot aankoop van een ter rein zal worden gedaan. Vermoedelijk zal tevens een commissie tot uitwerking der plannen worden benoemd. De Minister van Binnenlandsche Zar ken, mr. Heemskerk, heeft gisterochtend de Btad verlaten. Hij zal zijn verlof in Zwit serland doorbrengen. De afdeeling Rotterdam van de 8.-D. A.-P. heeft in het district Rotterdam II den heer H. Spiekman candidiaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer ge steld. De commissie voor biet Vacantiekin- derfeest te Amsterdam ia er in geslaagd haar aantal gelukkige kinderen dit jaar op te voeren tot 8200. Zaterdag 27 Juli zullen dies morgens tegen 7 uren 7500 kinderen met 400 onderwijzers(essen) op den N. Z. Voorburgwal tussehen Paleisstraat en Spui' samenkomen om vandaar te 7 uren met vlaggen en muziek op te trekken naar Cen- traal-Station en Ruyterkade, vanwaar extra-treipen en booten 't levendige goedje zullen brengen naar 15 verschillende plaat sen fcussdhen Egmond aan Zee en Baarn. Op 19 Aug. gaan de 700 iBr. kinderen naar buiten. De Raad der gemeente Stad-Almelo beeloot op voorstel van Burgemeester en Wethouders tot instelling van het instituut schoolartsen. De „Tilb. CV' verneemt uit goede bron, dat de Katholieke Kamerclub over de presidentskeuze voor die Tweede Kamer nóbh heeft vergaderd, nóch iets heeft be sloten. De bladen melden, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden op het kasteel Oiergnon üe aangekomen. Hij bracht den avond door in gezelschap Van den Koning en de Koningin van België. „Het Centr." verneemt, dat wellicht nog dit jaar een plan voor ziekenhuisbouw den Amsterdamsohen gemeenteraad zal be reiken, en dat het nieuwe ziekenhuis waar schijnlijk komen zal in het Oostelijk deel van de stad, Hoewel de thans in aanleg pijnde vlucht, haven te Hoorn vermoedelijk reeds in 't na jaar van 1912, of in Januari vau 1913 in gebruik zal worden genomen, rijpte bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken al daar, in welk ooilege in 1889 voor het eerst het plan tot aanleg van een vluchthaven werd geopperd, het denkbeeld, de officieele opening te doen uilstellen tot Mei 1913. Dan toch komen de jachten uit en kan gerekend worden op een druk bezoek van vreemdelin gen aan de haven. Dit feest kan dan. geopend worden met een grooten zeilwedstrijd, waarbij de Kon. Roei- en Zeilvereeniging voorloopige mede werking had toegezegd. Tevens kan dan een vlootrevue worden gehouden van visschers- vaartuigen uit alle plaatsen aan de Zuider zee gelegen. Mede zal dan. tot de regeering het verzoek worden gericht, bij de officieele opening eenige oorlogsschepen en torpedo- booten naar Hoorn te zenden, omdat de be langen van het Rijk door den aanleg der haven zeer gebaat zijn. BODEGRAVEN. Tijdens een zware on weersbui sloeg de bliksem gistermiddag in het huis van den melkboer B., op de markt alhier, en veroorzaakte brand. Het geheel© huis ia afgebrand. Heden maakten de leerlingen der drie hoogste klassen van de openbare scholen A. en B. en al de leerlingen van school C., een boottocht naar Katwijk, him aan geboden door de afdeeling van „Volkson derwijs" allhier. HAARLEMMERMEER. De feestelijke opening dor spoor belooft heel wat te wor den. De giften toch, die hij de feestcom missie inkomen zijn aanzienlijk en de col lecte door dames gehouden bedraagt f 650. De gymnasten zullen bij aankomst d!er trein een lied zingen, waarin de toestan den van verleden en toekomst goed uitko men. HAZERSWOUDE. Bij den heer S. Wijt man, is van een roods aalbessenboom niet minder dan 40 pond bessen geplukt. Voor waar een voordeelige boom. Een dergelijke oogst mag zeker wel een zeldzaamheid ge noemd worden. KATWIJK-A AN-ZEE. Omtrent het ver lies van een aantal BfltV'» dor de „KW 98" geleden, vernemen wij, da-t een ander Katwijksch vaartuig deze netten heeft zien drijven, doch op het oogenblik, dat men zioh opmaakte om ze op te pikken, gingen zo naar de diepte. Een Soheveningsohen logger verloor in denaelfden nacht 60 netten, doch deze werden weer teruggevonden. Voor de visscherij is thans weder een nieuwe uitvinding in den handel gebracht Voor het netten prepareeren heeft men nu een nieuw preparaat „Ouprinol". De h.^er H. Dirkzwager te Scheveningen, genevaal- agent voor Nederland en Koloniën deelde ons mede, dat het de netten voor minstens een jaar voor rotten bewaarde. De proeven er mee genomen voldoen uitstekend. Het preparaat geeft de netten een zeegroene Op de Scandinavische Visscherij-tentoonstel ling te Kopenhagen is het met g>ud~ be kroond. LEIDERDORP. Burgemeester en Wet houders hebben het plan tot wederopbouw van de stichting „Voordorp" goedgekeurd. NOORD WIJK. Gisteravond vergaderde in café „Het Fortuin" van don hoer C. Gor dijn, de afd. Noord-wijk van de Algemeene Vereetniging voor Bloembollencultuur. De ver gadering werd geleid door den heer jW. de Ruiter Czn., die voor hot eerst als afdee- lingsvoorzitter fungeerde. In het korte openingswoord, dat hij sprak, riep de Voor zitter de welwillende medewerking der leden in. Een bestuursvoorstel, om de afd. „Oogtst- geest en Omstreken" op een of andere wijze te steunen bij haar tentoonstelling van af gesneden gladiollisbloemen, vond instemming bij ,<je vergadering. Met algemeene stemmen werd. aangenomen het voorstel van den heer (W. N. Alkemade, om aan do afd. Oegstgeest en Omstreken een verguld-zilveren medaille te schenken voor genoemde ten toonstelling. Om de kas op indirecte wijze tegemoet te komen, werden door eenigen der aanwe zigen kralen van nieuwe gladioli beschik baar gesteld voor de gebruikelijke verlotin gen op de afdoèlingsvcrgaderingen. De heer N. M. Alkemade gaf een voor stel in overweging, om n-1. in elke afdee ling aan te stellen een beëedigd monster- nemfetf, onder wiens töezibh't en cottróle de gestoken monsters voor rekening der alge meene vergadering1 opgeplant worden, ten einde zoodoende paal en perk to stellen aan het verderfelijke remplaceeren» dat som mige kweekers zouden doen. Daarna werd de vergadering gesloten. OEGSTGEEST. Aanstaanden Maandag, des avonds te half acht, vergadert de Ge meenteraad. VALKENBURG. Voor öJe aansluiting met de gasfabriek te Leiden^ moet door den Rijn een zinker gelegd worden. Daar toe werd gasteren een steiger gemaakt, die van de overzijd'e af tob het midden der rivier strekt. Stevige palen met daar aan verhouden dwarsbalken vormden het materiaal. Hoewel 't zaakje er vrij hecht uitzag, bleek 'b evenwel niet bestand te gen de kraoht van een motor, die, onge veer halftien van Leiden komende, juist tus9ohen de palen aborstuurde en onder hevig gekraak de dwarsliggers verbrij- zeldo. „De bekende stuurlui", overal direct aanwezig, begrepen ook hier niet dat het gebeurd was, daar een dubbel licht waar schuwde. WARMOND. Gisteravond vergaderde alhier ten gemeentehuize, ondier voorzitter schap van den burgemeester, de commissie voor het geven van Kinder- en Volksfees ten, ter gelegenheid van den verjaardag van de koningin. Besloten werd ook dit jaar wederom op dion dag feestelijkheden te doen plaats hebben, doch inzake nadere bijzonderheden werd nog geen beslissing genomen. Maar waarschijnlijk zal er des avonds ook een bioscope-voorstelling gege ven worden. Invaliditeit*- en onderdoms- verzekering. Omtrent het behandelde in de commissie van voorbereiding voor do Invaliditeitsver zekering verneemt „Het Volk" nog het volgende: Zooals m'en weet, is bij de berekening van de door premies op te brengen benoodigde kapitalen voor de dekking van het invall- diteits- en ouderdomspensioen, een rentevoet van 3 procent aangenomen- Reeds op 11 Maart zond de Commissie van Voorbereiding aan den minister haar verslag omtrent do punten van overleg, dat zij mët de regeering omtrent de algemeene beginselen wenschte te houden, waaronder ook voorkwam het verzoek om een nieuwe berekening van premies en uitkeeringeu op den grondslag van een rentevoet van 3V* of 4 procent. De minister antwoordde daar op, dat daarvoor omvangrijke nieuwe becij feringen zouden moeten worden verricht, waarmede een zeer geruimen tijd zou zijn gemoeid, enliet gemakshalve na, de berekeningen aan den wiskundigen adviseur op to dragen. In de vergadering van Woensdagmiddag is de minister daarover door verschillende niet- rechtsoho leden zeer hard gevallen. De minister is nu voor den kracktigen aandrang in zoover bezweken, dat hij, na met zijn ambtgenoot van financiën te heb ben overlegd, of heb veilig geacht kan wor den een rentevoet van 31/2 procent aan te nemen, de nieuwe berekening aan zijn wis kundigen adviseur zal opdragen- Daarbij is intussohen de vrees lang niet denkbeeldig,- dat de uitslag van het ministerieel overleg aangaande de veiligheid in groote mate zal worden bekeersoht door do vraag of da wiskundige adviseur eventueel zijn nieuwe berekeningen nog zoo tijdig zal kunnen ver richten, dat do openbare behandeling toch' nog in October zal kunnen plaats hebben. Intusschen is van dezelfde zijde, die ook reeds bij de Ziektewet zioh hij amendement deed kennen, het voornemen aangekondigd, naarmate de- loonen geringer worden, het werkgevers-aandeel boven de helft te doen stijgen, oen soort helastingstraf op het be talen van lage loonen. Doch de minister heeft zich krachtig verzet tegen zocfri rege ling, die ten gevolge zou hebben, dat onge veer alle werkgevers ten platteland© onder die strafbepaling, zouden vallen, en van andere zijde is niet minder krachtig betoogd, dat de laagste loonen veelal worden betaald in de onderneming, waarin de minste winst wordt betaalil, zoodat het niet aangaat ol die kleine werkgevers mot een sterk verhoogde premie te heiasten, zoodat 't niet aangaat al die kleine werk gevers met een sterk verhoogde premie te belasbon. Wat betreft de eenmaal verworven reoK- ten van hen, die ophouden werklieden te zijn in den zin der wet, en die verklaren niet langer verplioht verzekerd te willen blijven (omdat zij dan de volle premie alleen moeten betalen), zal getracht worden heb tegoed van deze gewezen verzekerden te doen oversolirijvein op het kon to van dje vrije verzekering, welke tot stand kan ko men en in stand blijft door de storting' van éénmaal fl.50. .Verder zal evenzeer worden onderzocht, of, uit een eventueel tegoed op de „Vrije" verzekering kan worden overge schreven op de verplichte, om aldus in tijden van werkloosheid en loondaling op don, ouden dag, (de verplichte premies aan te vullen. SPORT. S portagenda. Zondag 28 Juli. Hippische Sport. WassenaarCourses van de Neder 1. Hard draverij- en Ren-vereeniging op Duindigb. Wielrennen. Scheveningen: Wedstrijden op de Wieler baan. NijmegenRoermond: WegkampioenscKap van den N. W. B. over 160 K.M. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 26 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Ds Bilt. Hoogste barometerstand 770.0 te Seydis- fjordlaagste 754.4 te Valontia. Verwachting tot den avond van 27 Juli: Zwakke tot matigen zuidelijken tot ooste lijken wind. Licht tot half bewolkte lucht. Droog weer, behoudens kans op onweer. Aanvankelijk warmer. Th. J. H. Sebus, koopman, te Haarlem. G. van den Broek, huisschilder, te Sam- beek. 97) „Had zij een pakket bij zich?" „Ja, een vrij lang pakket." „En waar hebt ge haar heen gebracht?" „Naar de avenue des Ternes, op den hoek van de Place Saint-Fernand. Zij is er ongeveer tien minuten gebleven en daarna heb ik haar naar het park Monceau terug gereden." „Zoudt gij het huis ih de avenue des Ternes kunnen herkennen?" „Ja zeker! Wil ik er u heenrijden?" „Dadelijk. Rijd mij eerst naar de Pre fectuur van Politie Hier had hij het geluk den hoofdinspec teur Ganimard aan te treffen. „Zijt ge vrij, mijnheer Ganimard?" „Als het om Lupin te doen is, neen." „Het is om Lupin te doem" „Dan doe ik mets." „Hoe, gij..." „Ik begin niet aan het onmogelijke! Ik ben een ongelijken strijd moede, waarin wij zeker zijn, het onderspit te zullen del- iven. Het is laf, het is flauw, noem het, zoo als ge wilt... het kan me niet schelen 1 Lupin is sterker dan wij. Bijgevolg moe iten we er ons bij neerleggen." „Hij zal u wel klein krijgen, evengoed als mij." „Nu, dat is een schouwspel, dat u be paald genoegen zal doen!" „Ja, dat is zoo!" zeide Ganimard naïef. „En daar gij nog geen pak slaag van hem hebt gehad, wil ik dat wel eens zien. Ik ga, met u meeJ" Beiden stapten in het rijtuig. Op hun bevel hield de koetsier iets vóór en aan den andereü kant van de avenue stil voor een klein koffiehuis, waarvoor zij gmgen ritten tusschen palmpotten. De dag begon ten einde te loopen. „Aannemen 1" riep Holmes, „schrijfge reedschap 1" Hij begon te schrijven en riep den kellner weer. „Breng dit briefje even naar den con cierge van het huis hiertegenover," zeide hij. „Het is waarschijnlijk de man met de pet op, die voor de deur staat te rook en." De ooncierge kwam overeenkomstig' zijn wensch bij hen, en nadat Ganimard rich had bekend gemaakt als hoofdinspecteur van de "Veiligheidspolitie, vroeg Holmes den man, of er 's Zondagsmorgens een in het zwart gekleede jongedame in het huis geweest was. „In het zwart gekleed? Ja, tegen negen uren. Het is de dame, die altijd naar de tweede verdieping gaat." „Ziet gij haar dikwijls?" „Neen, maar in den laatsten tijd toch meer... in de laatste twee weken bijna iede- ren dag." „En sederb Zondag?" „Is zij maar één keer hier geweest als ik vandaag niet meereken," „Hoe is zij vandaag hier geweest?" „Zij is er nogl" m«V' „Al sedert tien minuten; haar rijtuig wacht op de Place Saint-Fernand, als naar gewoonte: Ik heb haar bij de deur ont moet." „En wie is de bewoner van de tweede verdieping „Er zijn er twee: een modiste, juffrouw ÜLangeais, en een heer, die sedert twee maanden twee gemeubileerd© kamers heeft gehuurd onder den naam Bresson." Waarom zegt gij onder den naam"?" „Och, ik heb zoo'n idee, dat het een aan genomen naam is. Mijn vrouw doet zijn huishouden. Nu, en er rijn geen twee hem den, die met dezelfde letters gemerkt zijn." „Hoe leeft hij?" „Hij is bijna altijd uit. Soms komt hij in drie dagen niet thuis." „Is hij in den nacht van Zaterdag op Zondag thuisgekomen?" „In den nacht van Zaterdag op Zondag? Laat eens zien. Ja Zaterdagavond is hij thuisgekomen en niet meer uitgegaan." „En wat voor een soort man is het?" „Dat zou ik u heusch niet kunnen zeg gen. Hij verandert zoo dikwijls. Hij ia groot, hij is klein, hij is dik, hij is mager, donker en blond. Ik herken hem niet altijd." Ganimard on Holmes keken elkaar aan. „Hij is het," mompelde de inspecteur; „zonder twijfel hij is het." De oude politdespeurder voelde zich niet op rijn gemak en hij balde de vuisten. Ook Holmes, hoewel hij meer zichzelf meester bleef, voelde zich beklemd. „Kijk," zeide de concierge, „daar is dè jongedame." Inderdaad verscheen Juf op dien drempel van de deur en ging het plein over. „En daar ïs mijnheer Bresson." „Bresson? Wie?" „Die met dat pakje onder rijn arm." „Maar hij bemoeit rich niet met het meisje. Zij gaat alleen naar haar rijtuig." „Ja, ik heb hen ook nooit samen gezien." De bedde speurders waren haastig opge staan. Bij het schijnsel der lantaarns her kenden zij de gedaante van Lupin, die zioh in tegenovergestelde richting van het plein verwijderde. „Wien moeten we volgen?" vroeg Gani mard. „Hem natuurlijk." „Dan ga ik de jongedame na," stelde Ganimard voor. „Neen, neen," zeidie de Engelschman haastig, die Ganimard niets van de zaak wilde onthullen, „ik weet waar ik de jongedame kan vinden. Blijf bij me." Op een afstand, beschut door voorbij gangers en huisportieken, begonnen zij Lupin te volgen. Een gemakkelijke achter volging trouwens, want hij heerde zioh geen enkele maal om en liep snel, met een licht trekken van het rechterbeen, een trekken zoo licht, dat slechts een geoefend oog het kon opmerken. Ganimard zeide: „Hij doet, of hij mank loopt." En hij ging voort: „O, als ik twee of drie agenten kon op duikelen en op hem losgaanWij loo pen gevaar, hem kwijt te raken." Maar zij kwamen geen enkelen agent tegen en toen zij eenmaal buiten de stad gekomen waren, konden zij in het geheel niet meer op hulp rekenen. „Laten wij afzonderlijk gaan loopen," zeide Holmes; „het is hier te eenzaam." Zij waren op d'en boulevard Viotor Hugo. Ieder ging op een afzonderlijk trottoir loo pen langs de boomen. Zoo gingen zij twintig minuten lang voort, tot het oogenblik, waarop Lupin links af sloeg en de Seine begon te volgen» Plotseling zagen zij hem naar den oever der rivier afdalen. Hij bleef er eenige oogen- blikken, zonder dat het hun mogelijk was te zien, wat hij er uitvoerde. Toen kwam hij weer naar boven en keerdle op zijn schreden terug. Holmes en Ganimard druk ten zich tegen de spijlen van een hek. Lu- pin had het pak niet bij zioh. En toen hij zioh verwijderde, werd een andere man zichtbaar, die uit het portiek van een huis te voorschijn kwam en tus schen die boomen begon te loopen. „Die schijnt hem ook te volgen," zeide Holmes zachtjes. „Ja, ik meen hem straks al gezien te hebben." De jacht begon opnieuw, iriaar werd moeilijker door de aanwezigheid van den nieuwaangekomene. Lupin liep weer dien- zelfden weg en ging het huis op de Place Saint-Fernand binnen. De concierge wilde juist sluiten, toen Ganimard de deur binnenkwam. „Gij hebt hem gezien, nietwaar?" „Ja, ik was juist bezig het gas uit te draaien. Hij heeft den grendel op zijn deur geschoven." „Is er niemand bij hem?" „Neen." „Bestaat en geen dienstbodentrap 1'* „Neen." Ganimard zeide tot Holmes: „Het beste zal zijn, dat ik bij de deur van Lupin post vat, terwijl gij den com missaris van politie van het naastbij zijnd bureau, in de rue Demours, gaat halen." (Wordt vervolgd)..

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1