De groote JULI-UITVIRKOOP in de Manufaelar©!!- en Beddenzaak is in vollen gang. jj Watertochtjes Eenheidsprijs f5. HOLLAND ARGENTINIË HYPOTHEEKBANK 400ste Staatsloterij. No. iöoto. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag- 19 Juli. Tweede Blad. Anno 1912 Alle Artilselen in beide zaken worden Spoto-oeclltoop aangeboden. Goed gezuiverde Veereu Bedstellen, a Bain a I S Extra aanbiedingen zwaar gevulde 2-persoons, van af f 16.50, f 18.50, H" Kapok Bedstellen van af f20.50, f24.—, f29.— en liooger. Haarlemmerstr. 134—13S. f8.50, f 11.25, f 12.50 en hooger. Stoomboot-Maatschappij „Carsjens". naar de Kager- en Braassemormeren. Van LEIDEN, Rondvaart over de Kager- en Braassemermeren, Schoenenmagazijn Breestraat 99, LEIDEN. gevestigd te Dordrecht. VolgestortMaatschappelijkKapitaalfl.OOO.OOO. De bank stelt verkrijgbaar 5% Pandbrie ven, groot ƒ1000.— /500.en ƒ100. tot den koers van 101%. Coupons verschijnen 1 Mei en 1 November. 89ie bo 3 pöf. Tijdgeestbrlefjes Het Medisch Consultatie-Bureau voor Alcoholistea geeft kosteloos raa>d aan drankzuchtigen. 49a3 23 Buitenlandseh Overzicht. Faillissementen. Haapiemmerstp, 114. Van LEIDEN (Haven) naar AMSTERDAM via Kagerraeer, langs Oude Wetering en Aalsmeer; heariyice watertooht, 4 uur lang; dagelyks, behalve 'a Zondags 4 maal. Tarief JuliSeptember. UETOUR: late Kajuit ƒ0.80, 2de Kajuit A0.6O. dagelijks, ook 'a Zondags, van af de Haven, naci. 2.80, Zaterdags 1.30, terug 's nam. 6.30. Pry» ƒ0.50. 1 Juni tot I October EXTKA-SALOXBOOT. Dagelijks afvaart ▼an Beestenmarkt 12 uur, terug 4.30. Prijs ƒ1. Kinderen tot 15 faar betalen halt tarief. 8856 44 Dienstregelingen met beschrijvingen gratis verkrijgbaar, Haven 14. Steeds de nieuwste modellen voorhanden. Coulante bediening. Grootste sorteering. 479 20 Telegram-Adres: HOLARGYP Int. Telefoon No. 1021, Verkrijgbaar ten Kantore der Bank en te Leiden bij de Leidsche Bankverecniging H. F. C. GERLINGS; te Hillegom Haarl. Baukvereeniging, Agent voor Hillegom, Lisse en Sassenheim, alsmede bjj bare overige Agenten in de voornaamste'plaateen des Ryks. Coöperatie „Algemeen Belang", Leiden. Speciaal aan hen, die door vartrouwen in ml)n peraoon credlet en voor schotten verleenden, deel ik mede, dat ik my binnenkort terugtrek na regeling eener hangende zaak. De Administrateur: Luiden, 16 Juli 1912. 6S2 10 J. F. J. POlIKQlilÉ. geven dezelfde rechten en prijzen als Staatsloten. 1/4,1/5 enl/10Tijdgeestbrlefjes kunnen vóór de 5de kl.gesplitst worden. Veikrygbaar te Rotterdam aan het Hoofdkantoor Wynhaven 15 en te Leiden by A. J. SHIT, Haarlemmerstr. 83, Hoofdagent, W. J. B0UMAN, Janvosseneteeg 29, P. C. BEUQEL3DIJIC, Groenoordetr. 5, J. FLEUR, Haarlemmeratr. 250, P. J. C. G0DDIJN, Ueerenstraat 15, F. 0. H. v. p. LINDEN, Haarlemmerstr. 18, O. J. H. PIËRLOT, Lyebsteteeg 2, A. STAR- KENBRUG, Haarlemmerstraat 2B1, H. ZIRKZEE, Nieuwe Ryn 63; te L'oordwijk-aanZce by C. W. VAN RIEL; te Noordioijkerhout by A. DE WINTER; te Sassenheim by G. J. DE NOBEL; t« Warmond by J. J. v. SEGGELEN; te Katwijk aan Zee by W. H. t. d. LAAN; t. Rjjnsburg by J. J. VERBREE; te Voorschoten by H. v. D. WIJNGAARD, Kerksloot 63a; te Zegwaard by P. SJARDIJN. 380 40 Eiken Zaterdagavond Zitting, van 8 uren at, in het Caecil ia- Gasthuis, Lange Vrouwenkerksteeg. 't Stond er zoo prachtig voor met de onderhandelingen tusschen dokwerkers en werkgevers te Londen, maar de zaak heeft een ongunstige wend' ing genomen. Gisternamiddag werd door de „Exchan ge Telegraph Company" het volgend be richt verspreid „Hedennamiddag werd gemeld, dat de onderhandelingen betreffende de staking in de dokken nog op het doode punt zijn, daar de werkgevers onvoorwaardelijke onderwerping eisehen. Men hoopt aat er nog gelegenheid zal bestaan, de quaestie heden in het parle ment ter sprake te brengen. ,,Aan de „Westminster Gazette" werd ook medegedeeld dab de zaken een slech ten keer hadden genomen. Het schijnt dat lord Devonport voor de werkgevers de onvoorwaardelijke onderwerping der arbeiders eischt en geen waarborg wil geven voor het weder in dienst nemen der lieden. De onderhandelingen zijn eohter nog niet geheel afgebroken en men hoop te dat sir George Asquith, op wien de leiders der arbeiders een beroep gedaan hebben, nog in staat zal &ijn iets ten goede uit te werken. Het schijnt dat de eerste minister eer gisteravond getracht heeft een compromis 'tot stand te brengen tusschen de arbei ders en de werkgevers. Dan moesten de eerste de staking opheffen, zonder eenige voorwaarde hunnerzijds betreffende we de r-in-dienststelling, maar met de stil zwijgende conditie, dat hun eisehen in dat opzicht goedgunstig zouden worden aan- ,vaard. De leiders der werklieden gaven, na met het stakings-oomité te hebben be raadslaagd, te kennen dat zij op dat voor- fltel niet konden ingaan. Zij stelden voor, dat het werk zou worden hervat op de oude voorwaarden, en met een redelijk vooruitzicht, b.v. binnen eene maand jfcijds op weder-in-dienststelling. Dit billijk Voorstel, schrijft de „Westminster Ga- zette", werd eohter van de hand gewezen en het schijnt wel, dat de regeering tus schen beiden zal moeten komen, wil men dat er aan de staking een einde komt. Eenige leden van het Lagerhuis, die zich vrienden van de arbeiders noemden, heb ben bepaaldte plannen voorgesteld om de staking tot een bevredigend einde te bren gen. Het stakingscomdté evenwel heeft ver klaard, dat de plannen uitgingen van eeni ge. onverantwoordelijke bemoeiallen en niet van vrienden van de arbeiders. Ben Tillett schold gisteren op den Tower- hill de patroons voor bandieten en kindermoordenaars uit. De re geering moest de heele dievenbende, Lord Devonport in de eerste plaats, wegjagen. Tillett verklaarde verder dat hij de bank ,van Engeland wilde be ro oven, om dat die- ven geld terug te krijgen. Hij beschouwde 'dit als een daad, die de eer gebood. Naar uit Tokio gemeld wordt zijn de ge ruchten, die te St.-Petersburg loopen over een bondgenootschap tusschen Ruslanden Japan, onjuist. Evenwel zijn Rusland en Japan geheel en al tot overeenstemming gekomen op het punt van 'de sferen van invloed in Mongolië en Mantsjoerije en hebben daardoor een en tente gesloten, die van het grootste belang Is voor het instandhouden van den vrede ïn heb verre Oosten en dat in belangrijk heid op het Engelsch-Japansche volgt. De verhouding tusschen Spanje en Por tugal wordt steeds onvriende- 1 ij k e r. De Lissabonsche correspondent van de „Imparcial" meldt dat het bijna gevaarlijk is, zich aldaar als Spanjaard te doen kennen. Een zeldzaam conflict werd daardoor geschapen, doordat Portugal wei gert de transport- en onderhoudskosten der als samenzweerders gevangengenomen personen, die het Spaansche grensgebied bewoonden en naar het binnenland ge bracht werden, te betalen. Spanje zegt dat het deze menschen, vele honderden in aan tal, niet kan onderhouden en ook geen leger kan mobiliseeren om de grenzen te bewaken; als Portugal niet betaalt worden de samenzweerders vrijgelaten. In een gedeelte van de oplage van ons vorig nummer meldden we dat de heer Allen, de secretaris van president Taft, in diens schrijfbureau een pakje vond, waarin hij bij opening een brandende lont, welke hij uitdoofde, ontdekte. Na een nauwkeu rig onderzoek kwam aan het licht, dat het pakje een helsche machine bleek te bevat ten, inhoudende zes pond dynamiet. Dit berioht is naar verzekerd wordt abso luut onwaar. Op Taft is geen aanslag ge pleegd. Op verschillende plaatsen in Marokko zijn weer stammen opgestaan, zoodat Frank rijk eenige posten heeft moeten versterken- Wat den moord op de Duitsohers betreft, zijn noch uit Ceuta noch uit een andere iülaats nadere berichten gekomen over de door buitenlandsche bladen gemelde vermoor ding van Duitsche onderdanon. In offioieele kringen wordt verzekerd, dat geen enkel be richt ontvangen is van dezen moord en de minister van Buitenlandsche Zaken verklaar de, dat het eenige bericht, dat aanleidinig had kunnen geven tot het bericht van den moord, het volgende was Kabylein van Gomera vielen in de nabij heid van Tetuan den Moor Mahomed Seret, die in verbinding staat met buitenlandsche ondernemingen, aan. Het gelukte Seret te ontkomen en naar Tettian te vluchten- Ver. schei dene inboorlingen, die hem' op 't oogen- blik van den aanval hegeleidden, werden gedood. Do gebroeders Manneshiann hebben uit Tandzjer naar Keulen geseind, dat de berich ten in de Fransche en Engelsche bladen, over de vermoording van onze beambten in Te tuan, op een dwaling berusten- Alle deel nemers aan de expedities van de firma Man. nesmann zijn behouden en wel en zijn ncoit bedreigd geweest- Graaf Tisza, de voorzitter van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden gaat wat bakzeil halen. Hij heeft een open brief gezonden aan zijn kiezers te Arad. Zoo spoe dig mogelijk een nieuwe kieswet in te voe ren noemt hij de plicht van de meerder heid. De kiesrechthervorming moet een groot© schrede voorwaarts zijn op den weg van de mocratische ontwikkeling en terwijl de in vloed van het intellect gewaarborgd blijft, in de eerste plaats aan vakarbeiders het kiesrecht geven. En dat is dezelfde man, die zoo tiranniek en eigenmachtig, met totale negatie van de grondwet, in het Huis van Afgevaardigden optrad. Hij gevoelt stellig ween- iets goed te moeten maken. •Wc meldden gisteren dat de Italianen de bronnen van Tripolis vergifti g- den. Deze bewering wordt thans van Itali- aansche zijde tegengesproken. Over de Vredes- geruchten wordt uit Oostenrijksche bron meegedeeld, dat de verfcrouwelijkn besprekin gen tussohen Turksche en Italiaansohe afge vaardigden over de Vredesvoorwaarden niet te Rome, maar in Zwitserland gevoerd worden- Op het oogenhlik heeft oen gedachten wisse ling plaats tusschen een Turkschen staats raad en verscheidene vertrouwenslieden der Italiaansohe legeering- Er zijn nu nadere bijzonderheden bekend geworden over de samenzwering te gen het leven van den khedive, van den eersten minister en van lord Kitchener. De politie te Kairo had vernomen, dat eenige jonge lieden, die bekend stonden om wentelingsplannen te koesteren, het plan hadden opgövat, om een aanslag te do on op eenige hooggeplaatste personen. Die jon gelieden werden in hun gangen nagègaan en het gelukte der politie daarbij een ge sprek' af te luisteren, dat liep over plannen om de hierboven genoemde personen te ver moorden. Onmiddellijk werd toen overgegaan tot de inhechtenisneming dier jbnge'ieden, van wie er echter een wist te ontsnappen. Huiszoe- kigert in de woningen der gearresteerden le verden tot nu toe niets op, dat zou wijzen op het bestaan van een geheime misdadige verecniging, of van medeplichtigheid van an dere personen aan de plannen der in verze kerde bewaring gestelden. In Engeland zal het Lagerhuis moeten be raadslagen over een suppletoir marinebe- grootinkje. ^Het dingetje bedraagt maar... ruim elf millioen gulden. De bedoeling is de vlootbemanning met 1500 man te verster ken, terwijl van het totaal bedrag 296,000 pond wordt bestemd voor aanbouw van schepen, 315,000 pond voor vliegmachines, 54.000 pond voor kanonnen, 97,000 voor am munitie voor torpedobooten, en 20,000 voor uitrusting van luchtschepen. De rest is uit getrokken voor loonen, proviandeer ing, enz. Bij de begrootingwordt geen toelichting gegeven, noch iets medegedeeld omtrent den aard van den extra-scheepsaanbouw. Be moord op Hermann Bosenthal. Eindelijk worden uitvoeriger bijzonderhe den bekend over den moord op den speel huishouder Hermann Rosenthal. Heel New- York was er reeds van overtuigd, dat de politie de hand in deze zaak heeft gehad, hetgeen thans door het ingestelde onderzoek bewezen wordt. De moord geschiedde 's mor gens om twee uur, juist tegenover het Mé tropolo Hotel, op een tijd, dat er vele late wandelaars op straat waren. Rosenthal wad een „marked man", sedert zijn eerste mede- deeling dat de politie deel had in de win sten van zijn speelhuis. Onophoudelijk werd hij door de telefoon gewaarschuwd en aan geraden (Ie stad te verlaten, terwijl zijn vrouw hem smeekte zijn huis niet te verlaten- Eenigen tijd geleden werd hij dag en nacht gevolgd en hij wist dat hij ten doode op geschreven was en het slechts een kwestie van tijd was, dat hem oen ongeluk zou over komen. Rosenthal had afgesproken den dis- tricts.commissaris van politie Whitma om 7 uur 's morgens te sproken op het bureau van den commissaris ten einde de bewuste mededeeling te doen. Om middernacht kwam hij de eetzaal van het Metropol© Hotel bin nen en bestelde een diner. Algemeen trok hij daar de aandaoht wegens de onthullin gen, die hij voornemens was te doen- In de spelerswereld en in het algemeen bij hen, die de nachtcafés geregeld bezoe ken, werd het dien avond algemeen bespro ken, dat Rosenthal „er vannacht aan ging"- In de eetzaal van het hotel werden er steel- sche blikken op den „geiuerkten" man ge worpen, iedereen sprak over het noodlot, dat hem wachtte en niemand behalve de hem bedienende kellner kwam in zijn nabijheid. Rosenthal intusschen gebruikte rustig zijn diner en rookte daarna eenige sigaren- Toen hij op het punt stond heen te gaan, kwam een fatsoenlijk gekleed man binnen, die tot hem' zeide: „Hermann daar is buiten iemand die u wil spreken." Rosenthal betaalde zijn reke ning en ging met den vreemdeling naar bui ten. Aan de overzijde van de straat stond een automobiel, waarin -5 personen me-t den chauffeur medegerekend- „Wie verlangt me te spreken?" vroeg Ro senthal. Toen hij in het volle licht kwam van de electrische lampen, ging de vreem deling ter zijde en de 5 mannen van den automobiel wierpen zich op hun slachtoffer. Een aantal schoten klonken en Rosenthal zonk met een enkelen doordringenden gil op de straat, zijn hoofd doorboord met kogels- Do moord werd waargenomen door verschei dene personen en deteotieven en politie.agen- ten kwamen uit de naburige straten toesnel len. De moordenaars sprongen in de automo biel, die in groote vaart wegreed- Een in specteur van politie, die in de nabijheid was, sprong in een taxi met eenige andere politie-agenten on volgde de automobiel, die eohter veel sneller kon rijden en spoedig zijn achtervolgers achter liet- In een oogwenk waren ettelijke honder den personen op de plek waar het drama zich afspeelde, hijeen en een aantal bezoe kers van speelhuizen in de buurt, zagen den dooden man in het gelaat en zeiden: „Het is Rosenthal, hij was opgeschreven en heeft er aan moeten golooven." Later op den dag werden de eigenaars van den automobiel gevangengenomen in een garage op het Washington square. Een man bekende de moordenaars gereden te hebben- Hij zeide, dat heb vreemdelingen waren, die hem noodzaakten met hun revolvers hun in allerijl weg te voeren van de plek van den moord. Moer dan één persoon die getuige was van de', misdaad zeide, dat een van Ro senthal moordenaars een politie-uniforml droeg. Een later berioht meldt, dat behalve de chauffeur, die bekend heeft do moordenaars to hebben gereden, nog twee getuigen van het drama zijn gearresteerd. Men zegt, dat zich twee politie-agenten in de auto bevonden- Legerzaken. De aanvulling van onze munitie. Naar aan het„IIdbL" wordt meegedeeld, zal op de begrooting van oorlog voor 1913 1,100,000 gulden worden aangevraagd voor de aanvulling van de munitie van de artil lerie en de infanterie. Feestdagen- De Minister van Oorlog, het wenschelijk achtende vast te stellen, welke dagen zijn aan te mlerken als feestdagen, bedoeld in het hoofdstuk van den dienst op Zon- en feestdagen van de reglementen op den in- wendigen dienst, heeft onder intrekking van de thans geldende beschikking, bepaald, dat als feestdagen bovenbedoeld zullen worden beschouwd lo. Voor de Protostantsohe militairen Nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag, de Paasoh- cLagen, Hemelvaartsdag, de Pinksterdagen en db Kerstdagen- 2o. Voor de Roomsoh.Katholieke militairen in het geheel© land, met uitzondering van het bisdom Roermond: Nieuwjaarsdag, Drie koningen (6 Januari), lste Paaschdag, Hemel vaartsdag, 1ste Pinksterdag, H.H. Aposte len Petrus en Paul us (29 Juni), Maria ten Hemelopneming (15 Augustus), Allerheiligen (1 November) eto 1ste Kerstdag- Bovendien voor de bisdommen 's.Hertogcn- bosch en Breda de feestdag van Maria Onbe vlekte Ontvangenis (8 Dooember), terwijl in het aartsbisdom Utreoht op dien dag alleen verplichting bestaat tot mis hoor en, met uit zondering van enkele parochies, waar de Katholiekein zich ook van slafelijke werken, op dien dag moeten onthouden- In het bisdom Roermond zijn aan te merv ken als feestdagen, bovenbedoeld: lste Paaschdag, Hemelvaartsdag, 1ste Pink sterdag, Maria.ter-Hemel-opneming (15 Aug.), Allerheiligen (1 November) eu lste Kerstdag/ 3o. Voor do Israëlietisohe militairenhet Paosohfeest (de twee eerste en de twee laatste dagen), het Wekenfeest (twee dagen), het Nieuwjaarsfeest (twee dagen), de Verzoendag, het Loofhuttenfeest (twee dagen), het onmid dellijk op het Loofhuttenfeest volgende Slot feest (twee dagen), de tweede dag, ook Vreugi dedag der Wet genaamd. AT dezo feestdagen treden, evenals de Sab bat, reeds bij heb begin van den. avond t© voren in. Aan dezo militairen zal, voor zoover zij niet aan de gestrenge krijgstucht zijn onder worpen, en voor zooveel de belangen van den dienst daardoor niet ernstig zouden worden geschaad, do gelegenheid behooren te wor den gegeven, indien zij dit wenschen, bo venbedoeld© feestdagen te hunnent te vie ren en wel door hun vrijstelling van den dienst of verlof te verleenen zoodanig, zij niet na het invallen of voor het eindigen van de feestdagen behoeven te reizen, en dat, als die feestdagen met enkele da.gei tusschen tijd op elkaar volgen, het verlof buiten liet garnizoen, in verhand met don afstand zooveel mogelijk ook strekt voor de tusschendagcn Winkelsluiting. Te Haarlem vergaderde het nationaal aOi mité tegen een wettelijk bepaald sluiting*, uur, o.m. ter verkiezing van.vier bestuur» lecjen. Er waren veel aanvragen uit verschillen de plaatsen ingekomen, waarbij steun ge vraagd wordt voor de te voeren actie tege/ï de in die plaatsen hangende kwestie inzake het sluitingsuur voor winkels. In Zaandam zal 24 dezer een openbare vergadering worden gehouden. In het algemeen zijn de winkeliers zeer onder den indruk van de steeds toenemende voorstellen om tot een wettelijk sluitinge uur te komen. De ledenaanwas bij het nat. comité neemt dan ook sterk toe en telt thans 25 afdee- lingen met ruim 6000 leden, uitsluitend win keiiers. Het dagelijksch bestuur van Je A ereeni ging „Winkeliers- en Handelsbelangen" al daar heeft den Gemeenteraad te Rotter-, dam verzooht, op een adres van de voorzit ters en secretarissen van de R.-K. Midden- standsvereeniging, afd. „De Hanze", en van het plaatselijk Comité voor Vervroegde Winkelsluiting, inhoudende het verzoek, eoni verordening te willen vaststellen tot rege ling van het sluitingsuur van winkels en magazijnen, in den geest van de Amsterdam- sche verordening, althans voorlopig afwij zend te willen beschikken, en voorts niet over te gaan tot het in-het-leven-roepen van een dusdanige verordening vóór en aleer uit een, liefst van gemeentewege, opnieuw ingestelde enquête duidelijk is gebleken, dat werkelijk de meeste Rotterdamsche winke liers een wettelijk bepaald sluitingsuur voor hun winkels en magazijnen wenschelijk ach ten. J. de Groot, commissionnair in vee, te Rotterdam. F. J. Hesse, bakker, te Nieuw-Buinen, gemeente Borger. J. M. Buitenrust Hettema, tandheelkuu* dige student, te Zwolle.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5