Vragen en Antwoorden. Ingezonden. Geveilde pereeelen. bedrag uit den post voor Onvoorziene Uit gaven, met het restant, of f 450, volgn. 224 te verhoogen en deze som van f 450, uit leening te vinden, af te lossen uit de gewone middelen van 1913, 1914 en 1915, telkens voor 1/3 of f 150. Verder deelen zij den Raad mede, dat de kosten van reclame voor de eerste vrije par rdenmarkt, ingevolge raadsbesluit van 5 October 1911, op Dinsdag 4 Juni jl. gehou den, f 318.09 hebben bedragen. Deze kosten betreffen de advertentién, het aanplakken van biljetten e. d. Aangezien voor deze uitgaaf nog germ gelden op de begrooting zijn uitgetrokken, stellen zij voor een nieuwen post aan de begrooting toe te voegen onder Hoofdstuk IX volgn. 195a „Kosten van de vrije paar denmarkten", ten bedrage van f 650, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven; uit dit bedrag kun nen dan tevens de kosten der 2de vrije paardenmarkt, in September a s. te houden, worden bestreden. Vermoedelijk zullen Later, wanneer deze markt meer algemeen bekend zal zijn en dan minder reclame behoeft te worden ge maakt, de kosten belangrijk kunnen dalen. Ten slotte stellen zij voor, de op volgn. 130 der begrooting voor 1912 uitgetrokken gelden voor bet uitdiepen van de Haarlem- nertrekvaart, ten bedrage van f 2000, over te schrijven op volgn. 200 dier begrooting „Onderhoud en administratie van bezittin gen, niet voor den openbaren dienst ge bruikt» of van werken en inrichtingen geheel of voor een groot gedeelte buiten de ge meente gelegen". Deze post van f 2000 tooh betreft de onderhoudswerken, behoorende tot de afzonderlijke administratie der Haar- lemmertrekvaart, waarvan bet nadeelig slot op volgn. 200 der gemeeute-begx-ooting voor 1912 voorkomt. Bij bet opmaken der gemeente-begrooting werd de post abusieve lijk onder volgn. 130 uitgetrokken. Verkoop van gemeentegrond. Door A. <P. en P. A. Vos te Noordwij- kerbout is aan den Raad verzocht een drietal uitwegen te mogen hebben van hun land te Noordwij kerhout naar de Haarlemme r trekvaart. Blijkens mondelinge toelichting van den waarnemend Directeur van Gemeentewer ken is het. de bedoeling van adressanten om een gedeelte van oen berm te koopen en wel betzij de op die situatieteekening rood. getinte uitwegen b. en c., resp. groot plm. 35, 40 en 35 vierk. M, betzij de geelgetinte strook (met inbegrip der uitwegen,) groot ongeveer 1800 vierk. M. In bet eerste geval zijn zij bereid f 1. per vierk. M. berm te betalen, terwijl zij voor de strook van 1S0Ö vierk. M. f 1000 willen geven, d.i. ongeveer f 0,55 per vierk. M. Tegen den verkoop op zich zei ven be staat noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en Ws. bezwaar, op grond van hun reeds meermalen uitgesproken ge- yoelen, dat de gemeente bij het behoud van stukken berm, zoover buiten bet grondgebied van de gemeente gelegen, geen belang beeft. Maar deni geboden, koopprijs achten zij met de Commissie van Fabrica ge niet voldoende. In den loop der jaren toch zijn de koop prijzen voor bermgrond nabij de Haarlem mertrekvaart voortdurend gestegen en werd! al naarmate de gronden bij of ver der van Piet Gijzenbrug waren gelegen, in plaats van f 0,70 en f 1 een prijs van Él,en f 1,80 per vierk. M. bedongen. En aangezien nu de strook van 1800 vierk. M. te vergelijken is met den berm- grond bij Duin en Dal, waarvoor bij Uw beJuit van 25 Februari 1909 als koopprijs f 1,per vierk. M. werd vastgesteld, dient ook voor deze strook dc koopprijs op f 1.per vlerk. M. gesteld te worden, terwijl voor de rood getinte kleine stuk jes bermgrond, waarvoor uit den aard der zaak iets meer kan worden gevraagd, de prijs op f 1.30 per vierk. M. moet worden bepaald. Behalve de genoemde prijzen zal dan verder no^; in rekening gebracht moeten worden f0,05 per vierk. M. voor de sto ven en f0,0l4 per vierk. M. en per hakjaar (in 1907 werd voort 't laatst gebakt) voor het op den berm staand bout. Met bet door den waarnemend Directeur opgeworpen denkbeeld, om de uitwegen, wanneer adressanten den gevrangden prijs V r a a g: Wat beteebent „gedoodverfd" Antwoord: Onder doodverf verstaat m«n de oerste verf, die een Glchilder ge- bruikt, de grondverf. Staat een schilderij in de doodverf, dan kan men wel reeds ongeveer zien, wat zo zal voorstellen, maar men moet er nog naar gissen. Evenzoo wordt iemand als de dader vaa iets, of' met een ambt enz. gedoodverfd, als men vermoedt, gist, dat hij bet bedreven beeft, of bet ambt enz. zal krijgen. Vraag: Misschien bah t u ook wel eens geboord van bet spreekwoord: „Ga naar Me-ppeL en laat je keeren" Zousdfc u mij ook kunnen zeggen, waardoor dit spreek woord oorspronkelijk, ontstaan is? Antwoord: Wij zouden den vrager ra den zelf eens naar Meppol te gaan en zioh daar aan die kunstbewerking te onderwer pen; dan weet bij er alles van. Wij kun nen hem niet vertellen, waarom men juist in Meppol zoo knap in het koeren is. Dat de Meppol aars ook wol eens Kamper stukjes hebben uitgehaald, bewijst hun spotnaam Muggenspuiters; ze zagen een muggenzwerm om den kerktoren voor een rookwolk aan. en kwamen toen met de spuit om den brand te blusschen. Misschien hebben ze zioh toen laten keeren en zijn sedert verstandige Mep- pelcr-kloeten (boterkluiten) geworden. Vraag: Heeft mevrouw het recht voor onwettige reden ons den dienst op te zeg gen met de zes weheD, welke op 18 Augustus om zijn? Hebben wij dan nog recht op een yoorj aars fooi niet willen geven, in huur af te staan, kunnen noch de Commissie van Fabricage noch B. en Ws. zich vereenigen. Op behoud van den verafgelegen bermgrond wordt geen prijs gesteld en afstand anders dan in eigendom achten zij daarom ver keerd. Op grond van een en ander geven zij den Raad mitsdien in overweging ben te mach tigen aan adressanten te berichten, dat de gemeente alleen dan bereid is tot den verkoop over te gaan, bijaldien zij voor de geelgetinte strook van pl.m. 1800 vierk. M. een koopprijs van f 1,per vierk. M. en voor de drie rood getinte uitwegen f 1.30 per vierk. M. willen betalen, een 'en ander vermeerderd met f 0,05 per vierk. M. voor de stoven en f 0.0l£ per vierk. M. en per hakjaar voor het op den bermgrond staande hout. Wonen van ambtenaren der ge meente In de gemeente. Bij Raadsbesluit van 20 Augustus 1896 werd aan de gemeente-ambtenaren en bedien den, daaronder begrepen de vaste stads werk lieden en de vasto werklieden der Stedelijke Gasfabriek, dc verplichting opgelegd om binnen de gemeente te wonen. In tweeërlei opzicht dient dit raadsbe sluit volgens B. en Ws. te worden aangevuld en gewijzigd. In de eerste plaats tooh zijn sommige ge meente-ambtenaren, zooals b.v. bet personeel verbonden aan de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhyngeest", uit den aard van hun betrekking genoodzaakt buiten de gemeente te wonen en dient dus ten opzichte van ben een uitzondering te worden gemaakt. Do tweede moeilijkheid, die zich heeft voorgedaan en die wijziging van het be sluit van 1896 wenscbelijk maakt, is deze. Ofschoon bet Raadsbesluit h.i. zeer duide lijk de verplichting oplegt om in de gemeente te wonen, is bet gebleken, dat eenige onge huwde ambtenaren bet voorschrift hebben ontdoken, door wel in Leiden bun domi cilie te kiezen, doch daar niet tevens fei telijk te wonen. Zij hebben enkel in deze gemeente een adres, doch wonen feitelijk in Voorschoten, Oegstgeeet of Zceterwoude. Dit nu kan zeer zeker niet de bedoeling van het Raadsbesluit geweest zijn en het komt B. en Ws. daarom voor, dat het ge- wenscht is, ten einde allen twijfel op te heffen en ontduiking, die thans nog slechts op zeer kleine schaal beeft plaats gehad, tijdig tegen te gaan, dat bet besluit in dien zin worde aangevuld, dat de verplichting wordt opgelegd om in Leiden niet alleen woonplaats te hebben, doch daar ook feite lijk te wonen, zooals o.a. ook in de desbe treffende verordening der gemeente Utrecht is bepaald en ook in de voorschriften, die in vele andere gemeenten gelden, te lezen is. In artikel 2 woirdt aan B. en Ws. 't recht toegekend dispensatie van deze verplichting te verieonon, doch alleen in bijzondere om standigheden en bij uitzondering. Ve-gusajuo; tot het maken van een rijmelloods. B. en Ws. stellen den Raad voor gunstig te beschikken op een verzoek van den bouw kundige N. de Zwart, namens de Vereeni- ging van Leidsdhe Christen-Studenten ge daan, om te bouwen een bouten gebouwtje, gedekt met aspbaltpapier, in den tuin van bet perceel Rapenburg 4 en bestemd tot berging van rijwielen. Vijf faar hnttrverlengiBg; van weiland. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van de weduwe C. Dieben, geb. M. C. Biesiot, huurster van de peroeeïen wei land onder de gemeente Oegstgecst, groot 2 H.A. 54 A. 70 c.A., waarvan de huur met Kerstmis a.s. afloopt, stollen B- en Ws. voor deze buur voor den tijd van vijf jaar te verlengen tegen den bestaarden huurprijs van f 330. Ken nieuw orlnoir op het stations plein, In verband met do wijzigingen welke het Stationsplein alhier onderging bij het in exploitatie brengen der electrisch© tram, werd in het najaar van 1911 het onoog lijke en in den weg staande urinoir op het Stationsplein door de Directie der Holl. IJzeren Sp.-Maatschappij verwijderd, zonder dat door haar een nieuw urinoir op een andere meer geschikte plek van het plein werd geplaatst. De directeur bleef eenvou dig weigerachtig op bet baar toebcboorende Antwoord: Zes weken is de wettelijke termijn. Tot een voorj aars fooi is mevrouw niet verplicht. Vraag: Als een winkelhouder onder in vloed van een persoon verschillende goede ren nit den winkel bij dien persoon bezorgt, die niet verantwoord zijn, kan de eigenaar dan een vordering op dien persoon instel len, daar de winkelhouder onder slechten invloed van dien persoon staat? Antwoord: De eigenaar kan natuur lijk een vordering instellen als de winkel houder zijn verplichtingen niet nakomt. Welke maatregelen hij verder tegen dien per soon kan nemen, kunnen wij zonder meer niet beoordoelen. Wond u tot een advocaat. Vraag: Heeft een werkvrouw, die gere geld Ir/2 2 dagen per week in hetzelfde huis werkt, bij bevalling of tijdelijke ziekte, recht, op haar loon of gedeelte daarvan, in gevolge do nieuwe Arbeidswet? Wanneer zij in zoo'n geval uitbetaald wordt-, moet zij dan voor dat loon na haar herstel extra- arbeid ven-richten, ten einde de dagen, welke zij niet heeft gewerkt, weer successievelijk in te halen Antwoord: Het loon gaat betrekkelijk korten tijd, dat is een week, dootr. Extra arbeid daarvoor verrichten is niet noodig. Vraag: Wie is de consul bevoegd in Braila en in welke taal moet men hem schrijven Antwoord: De dooï u bedoelde con sul is de heer J. M. Kors- U kuilt aan hem in het Ned-erlandsch schrijven. Vraag: Mijn vrouw is overleden en ik heb 10 kinderen. Nu vonden mijn kinderen plein een nieuw urinoir te plaatsen. Onder die omstandigheden meenden B. en Ws., waar het niet valt te ontkennen, dat de aanwezigheid van een urinoir op het Stationsplein zeer gewenscht is en voor velen groot gemak oplevert, van gemeente wege tot de plaatsing te moeten overgaan. Intusschen is de desbetreffende begroctings- post niet toereikend, om de kosten te dragen, vereischt voor de aanschaffing van het uri noir en de plaatsing doaxvan, overeenkom stig de voorschriften van den Minister van Waterstaat, wiens vergunning moest worden gevraagd, aangezien de plaatsing geschiedt op terrein, aan de Spoorwegmaatschappij toe- behoorem.de. Die kosten worden door den Directeur van Genteen tewerk en geraamd op f450 en B. en Ws. geven mitsdien in overweging door vast stelling van oeii staat van af- en overschrij ving een bedrag van f -150 voor het ge noemde dool te hunner beschikking tc stellen. Aanvragen om ontslag. B. en Ws. geven in overweging op diens vei zoek aan den keurings veearts, tevens ad junct-directeur van het Openbaar Slachthuis, dr. J. Eggink, met ingang van 15 Augustus eervol ontslag uit deze betrekkingen te verleenen. Do heer Eggink ingaande met 15 Augustus 1911 in het genot van een jaar non-activitcdt als paardenarts 2de klasse ge steld, heeft verzocht weder in actieven dienst te worden opgenomen. Ook is met ingang van 1 October a.s. wegens benoeming aan de School voor Voort gezet Onderwijs to Groningen, eervol ontslag aangevraagd door don heer J. Heemstra als onderwijzer aan do school 1ste kl. voor jon gens. B. en Ws. adviseeron ook op dit ver zoek gunstig te beschikken. Benoeming; van een lid der Comm. ran Toezicht op het 5Ï. O. Daarvoor worden door de Commissie van Toezicht voorgedragen de hoeren: lo. A. L. Reimeringer (aftr.) en 2o. dr. A. Beets. Goedgekeurde rekeningen. De Commissie van Financiën adviseert tot goedkeuring a. van de rekening 1911 der Verceniging voor den Bouw van Werkmanswoningen, waarvan het door de gemeente verschuldigde bedraagt f2121.65; b. van den staat tot wijziging van de begrooting van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis; c. van den Staat tot Wijziging der b©' grooting van de Stedelijke Werkinrichting en van die der Bank-van.Leening. Ook deelt deze Commissie mede, dat zij geen bezwaar heeft tegen de aangenomen vergTOoting van de vette varkensmUrkt en de koelinrichting bij het Openhaar Slachthuis en tegen de wijze waarop de benoodigde gel den 'zullen worden gevonden. Geachte Redaktiet Nu het officieel verslag van de Raads zitting van Donderdag 27 Junie 1.1. is ver schenen, hebben we een paar opmerkingen te maken. We hopen, dat U ons daartoe in Uw blad in de gelegenheid zult willen stel len. Allereerst dan heeft het ons zeer bevreemd, dat onze adhesiebetuiging aan het adres in zake de vervroegde winkelsluiting volgens B. en Ws. voor kennisgeving behoorde te worden aangenomen, omdat „het niet- tot- de competentie van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers behoort, om over dit on derwerp een request in te dienen." Ons adres, in het officieel verslag afgedrukt, was van deze inhoud Aan de Raad der Gemeente Leiden. Geeft met verschuldigde eerbied te ken nen de afdeling „Leiden" van de „Bond van Nederlandsche Onderwijzers", dat zij heeft kennis genomen van het adres van de afdeling „Leiden" van de „Algcmecne Nederlandsche Bond van Handels- en Kan toorbedienden", inhoudende het verzoek aan Uw Kollege, te besluiten, dat winkels en magazijnen voor de verkoop van waren in deze gemeente slechts geopend mogen zijn van 's morgens 7 uur tob 's avonds 9 uur, dat zij aan bedoeld verzoek hierbij gaarne haar volle instemming betuigt. Hetwelk doende, enz. We willen nu vragen: Is dit stuk een rekest? De heer Briët haalde in het debat art. 8 van de Grondwet aan„Wettig bestaande het allemaal goed om niets van den inboedel te nemen. Zoo doende is al mijn huisraad in miin bezit gebleven. Maar nn ben ik weer hertrouwd.'Nu is er vanzelf weer huis raad bijgekomen. Nu is er een van mijn kinderen, die zegt: die kast is van mij en dat is van mij. Zij draagt ook den sleutel van die kast in haar zak, zoodat ik of mijn vrouw daar niet in kunnen komen. Mag dat? Antwoord: Het beste ware, dat gij een inventaris opmaakt en aan de kinderen hun moederlijk erfdeel uitkeert. Anders zijn de onaangenaamheden niet te overzien. Vraag: Als ik iets van een buitenlander te vorderen heb, kan ik dan een consul om zijn medewerking verzoeken Antwoord: Ja, dat kunt gij doen, maar verplicht om u t.e helpen, is de consul niet. Raadpleeg eens een advocaat. Vraag: Wij zijn met ons beide zusteTs. Nu is mijn zuster onecht en vermogend. Zij heeft geen kinderen, want ze is nooit ge trouwd. geweest. Wij zijn wel als zustere van een moeder. Kan ik nu bij overlijden, volgens do wet van haar erven? Antwoord: Ja. Vraag: Ik moet zoo nu en dan eens in Haarlem en 's-Gravenhage vertoeven. Zoudt u mij ook met zekerheid kunnen zeggen of eerlang door electrische tramwegen Leiden met genoemde plaatsen verhonden kan wor den? Ik geloof, dat behalve Katwijk en Noordwijk, ook 's-Gravenhage, Haarlem en tnsschenliggende gemeenten, al reikhalzend naar het moderne vervoermiddel hebben uit gezien. lichamen kunnen aan de bevoegde macht verzoekschriften indienen, doch al leen over onderwerpen tot hunnen bepaal den werkkring behoorende." Wederom: is ons stuk een verzoekschrift? Immers, neen. Wij begrijpen niet, waarom aan ónze eenvoudige mededeling zo wijdse strekking meest worden gegeven. In het debat over de interpellatie-Ver gouwen omtrent ons verzoek aan B. en Ws. betreffende de door dit Kollege ingestelde maatregel, dat in liet vervolg de onderwij zer of onderwijzeres, die langer dan drie dagen ongesteld is, een attest van de ge neesheer moet overleggen, sprak de Voor zitter, de Wethouder van Onderwijs, deze woorden: „Ik wil u zeggen, dat de afde ling niet heeft gewacht, tot zij een afwij zende beschikking van B. en Ws. had ge kregen, maai' reeds van te voren den Raad er mede in kennis heeft gesteld. De afwij zende beschikking heeft de afdeeling nau welijks in handen kunnen hebben, toen ik als raadslid al een gedrukt exemplaar in handen had. De andere leden van den Raad hadden het toen zeker ook al in linnden. Het was dus niet een beklag van de af deeling, dat zij miskend was of gegriefd, maar do bedoeling was, om daaraan zoo veel mogelijk publiciteit te geven en er drukte van te maken." Met het „gedrukt exemplaar" bedoelt de Wethouder niet do „afwijzende beschikking", zcoals men uit deze aangehaalde woorden zou kunnen be grijpen, maar de afdruk van ons verzoek te dezer zake aan B. en Ws. Zulk oen af druk is door ons verzonden aan allen, die in onze stad met het lager onderwijs in enige betrekking staan. De Wethouder weet, dat ditonze gewoonte is. W© hebben dat al ruim 21 jaar lang gedaan met alle stuk ken van enig belang, die van onze afdeling zijn uitgegaan. Dat doen wij niet „om er drukte van te maken", maar omdat wij menen, dat het nodig en nuttig -is, aan hen, die er over kunnen of moeten oordelen, te doen zien, dat wij arbeiden en hoè wij arbeiden. Het 'komt ons voor, dat deze ge woonte veeleer 'moest worden gewaardeerd, dan er mindere edele motieven achter te vermoeden. Het doet ons oprecht leed, dat wij bij onze arbeid in h*efc belang van onderwijs en onderwijzers zo zelden gelegenheid heb ben van onze dankbaarheid blijk te geven aan de Wethouder van Onderwijs, zoals wij zo gaarne zouden willen, en zoals wij ze hierbij van harte betuigen aan de Raads leden, die telkens weer doen zien, dat ze ons werk willen steunen of altans beoor delen zonder vooringenomenheid. Aon U, Redaktïc, onze best© dank voor de plaatsing van deze regelen. Namens het Bestuur v/d. afd. „Leiden" v/d. B. v. N. O., J. M. YOS Jz., Voorzitter. L. v. 'ASPEREN, Sekretaris. Leiden, 15 Juli 1912. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke s.v.p. eenige plaatsruimte in Uw blad voor onderstaande regelen. Van oudsher gaf nuen ons den bijnaam van „dwarsdrijvers". Om welke reden, is mij vrijwel onbekend. Doch als ik tegenwoor dig de handelingen van onze dorpsjeugd naga, ja dan zeg ik: het dwarsdrijven zit er volop in. Tegen alle goede orde in haalt dat kleine volkje allerlei balddadigheden uit, zoodat ieder, die er iets van. ondervindt, zich eenvoudig doodergert. Dat .geen wielrijder met schik zijn fiets veilig even neer kan zetten, is allang be kend dat, als er iets is, waarmede ge gooid kan werden, wie ook tot mikpunt gekozen wordt, eveneens. Maar in den laat- sten tijd zijn zij begonnen met iets, dat wat meer schrikwekkend is, wat meer nog de aandacht trekt. Een sleutel met eon touwtje, waaraan een spijker, wat kruit of slaghoedje in den sleutel en vlak naast je deur, onder je raam, waar je 's Zondags rustig voor zit, gaat het schot af. Wanneer een wielrijder of rijtuig passeert, wordt dat zelfde spelletje nog eens herhaaldwe zagen zelfs dat ©en paard er bijna van op hol sloeg. De politie, die man, och ja, ze weten pre cies wanneer het veilig is en hij maakt zich ten slotte maar niet druk meer, daar hij toch onmachtig schijnt te staan. En nu behoeft men niet te deuken, dat dit zoo maar eens hij tijd en wijle gebeurt; men hoort het, vooral des Zondags van elf uren '6 morgens tot 's avonds halftien, en het zou dan toch wel in 't belang van de dorps- rust zijn, dat, op welke manier ook, d© dorpsjeugd op gevoelige wijze aan het ver- Antwoord: Zij mccten hun halzen niet al te zeer rekken, want het kan nog wel eens een tijdje duren voor de door u ge uite wensc-h in vervulling gaat. Vraag: Reeds eenigo maanden lang ben ik in staat van faillissement, nu heb ik eenige malen een boetebriefje ontvangen ter betaling van gemeentelijken hoofdelijken om slag. Moet ik dit betalen, zoolang mijn fail lissement niet is geëindigd? Antwoord: Indien gij failliet zijt, be rust het beheer van uw vermogen bij den curator. Gij moogt niets doen buiten den curator om. Verwijs dus den belastingamb tenaar naar nw curator. Bij dezen moot hij zijn vordering indienen. Vraag: Een vrouw heeft geld op een spaarbankboekje, hetwelk zij door overlijden van haar ouders heeft geërfd. Wanneer de echtgenoot van deze vrouw komt te over lijden, heeft zij dan alleen recht op dit geld, of moeten ook haar kinderen hiervan meed celen Antwoord: De kinderen deelen mede. Vra ag: Waar is gevestigd het fonds voor oude en gebrekkig© zeelieden der Kon. Ned. Marine Antwoord: In Den Haag. Administra- teur is de 'ftfoer L. A. Dittlof Tjassens', secretaris-generaal bij het Departement van Marine. Vraag: Bij het pooien komt herhaalde lijk een aardappel te voorschijn donkerbruin van kleur, die zeer ruw aanvoelt en geheel voos is. De overige zijn glad en blank. Kan n of een van de lezers ook meedeelen, waar aar dat is toe te schrijven? In den regel is die vooze aardappel groot. Dit euvel stand gebracht werd, dat zulke dingen nt| juist geen vermaak zijn, waanoode Ledoj^ rustig burger zich kan vdreenigen. Ik hoop, dat dit schrijven aanleiding gerv^öJ mag, dat aan dergelijk© balddadigheid eantf paal en perk gesteld wordt Art 51 letïj o der Politie-Verordening verbiedt zulks toch!,- of is dat misschien niet van toepassing ij< datzelfde artikel, onder letter is het rókteicl verboden. Het kan niet anders als de oudertj jeugd nog ten goede karnen en jang geH leerd, kunnen zij zioh op lateren leeftijd wachten yóor balddadigheid, die hen iq kennis brengt met den strafrechter, waals van wij helaas al meerdere treurige staaltjeii hier mochten beleven. En niemand zal tooh ri<dV verheugen mJefi dergelijke pretjes, veel minder se kunneft goedkeuren, te meer nog dear sfj steady on Zon dar plaats hebben. Met beleefden dank vaar de afgestane plaatsruimte. TRANQUILLO. Voorhout, 13 Juli 1912. i Bri cf-au tomaat. De correspondent van de „N.. R. O.'* te Zürich schrijft: Eenigen tijd geleden schroef fle qtsï een automaat, die op eenvoudig© wijsd ook na het sluitingsuur der loketten- een ingeworpen brief „oanteekende. Deze automaat stond in de hal van helj postkanitoor te Bazel. Ik aohrijf stond; want het praktische ding staat er nu niei' meer. Toen ik dezer dagen in de hal van hetj postkantoor kwam, om het vernuftig-go? vona'e ding nog eens in détails te bekij ken, was de plaats leeg. De postchef had de vriendelijkheid mij hieromtrent het voL gende mede te deelen. De automaat voldeed uitstekend, rijni mechaniek werkte nauwkeurig en regel* matig. Er ontbrak maar één ding aan* n.l. het toestel was zijn tijd vooruit. Het groote publiek is nog niet genoegzaam op de hoogte van post-taxen, van verschillen de bepalingen en dergelijke dingen, die door den man achter het loket kunnen gecorrigeerd worden maar door den automaat niet. Het ding nam alles aanï Kivoldoend-gefrankeerde brieven, goldzea* dingen iD geglaceerde omslagen, aanga* teekende stukken zonder naam van den af* zender e. z. v. Daarom heeft men het automaatje moeten wegnemen, totdat het publiek beter op de hoogte zal zijn. Gehouden verkooping in het Notarishui* aan Den Burcht te Leiden, op Zaterdag 13 Juli 1912, ten overstaan van: lo. Mr. L. M. J. H. Eerstens, notaris te Leiden. Het huis, Oranjegracht 5, in bod f930, kooper de heer J. Verhoog q.q., voor, f 960. Het huis, Paradijssteeg 80, in bod f 370, kooper de heer J. Puurenhout. voor f371. 2o. J. A. van Hamel, notaris te Leiden., Het winkelhuis, v. d. Werf straat. 60, in bod f 3800, kooper de heer H. Wiedouw (Drie en een kleintje) voor f 3818. Het huis, Meisjespoort 5, in ood f400, kooper de heer J. van Dam, voor f 401. Het huis, Rembrandtetraat 20, in bod f 1480, kooper de heer B. J. Huurman Dzn. q.q., voor f 1590. Vier huizen, Schagen- steeg 22, 24, 26 en Zuid-Rundersteeg 11, in bod f 500, kooper de heer H. Hogundoorn q.q., voor f555. 3o. Mr. H. M. A. Coebergh, notaris te Leiden. Het huis, Rijnsburgersingol 40 esi 40a, in bod f 4250, kooper de heer D. van Leeuwen q.q., voor f4400. Het buis, jLanii mermarkt 33, in bod f 1380, kooper de heer. G, van de Kooy. Het huis, Kruisstraat 43, in bod op f 975, kooper de heer B. Zeilstra. Het huis, 1ste Haverstraat 33, in bod f 290* kooper de he^r J. W. P. Licht q.q., roof, f 294. De overige pereeelen zijn niet ge* gund. Legerznken. Landweeronderzoo k. Nader wordt vernomen, dat de commis sie voor het landweeronderzoek tot geen bepaalde conclusies is gekomen. Zooala uit de Kamerstukken bekend is, hebben drie leden het rapport onderteekend en twee leden hebben ieder van hun onderling volkomen tegenovergestelde meening doen blijken bij afzonderlijk© nota's. kwam het voorgaande jaar minder voor dan nn. Antwoord: Wij aarzelen bijna wel hot te zeggen, omdat wij n dan voor een boetjej dom houden, maar naar uw besohrijving, houden wij die aardappel voor de moeder-* aardappel, waaruit de plailt is voortgekomen. Deze blijft meestal voos en futloos natuurlijk, achter. Anders kunne a we het versahijnsel niet- verklaren. Vraag: Een groot deel Zijlsingel-be woners krijgen telken jaren gratis eenigo maanden een zeemonster voor der neus, dat het uitzicht totaal belemmert. Geen wonder dus dat de tijd van vertrek dier loggers een verademing is. Echter één. zoo'n monster ligt daar nog steeds te pronk, gewis tot groote hindernis van de aldaar wonenden en het wordt zeker hoog tiji als de Haven- en Marktmeester een* tijd kon vinden om dat afbraakje daar te deponeeren, waar het niemand hindert. Of moet de burgemeester zulks peraoon-i lijk gelasten? Antwoord: Deze vaartuigen liggen' er natuurlijk met toestemming van hel gemeentebestuur en de eigenaars betalen' daarvoor havengeld. Om Verandering in den toestand te krijgen zullen belang hebbenden zich per adres tot het gemeen tebestuur moeten wenden. Of het helpen zal kunnen wij natuurlijk niet zeggen. Maar dit is de weg. En wat dit laatete vaartuig aangaat, wellicht moet dit nog naar zee. In ieder geval is de aandacM van autoriteiten er nu op gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6