N®. 16072 A0. 1912. <§eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Maandag li> JTiiIi. LEIDSCH BA&BLAD PKIJS DER ADTEBTENTIEN: y&n J6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents oontant elk tiental woorden meer 10 Oents. -Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 2 f 1.10. Buiten Leiden, per iooper en waar agenten gevestigd zijn t 1.30. Franco per post 1.65. Offieieele Kennisgeving. Vergadering van tien Oenaeenteraad van Leiden, op Dondoidag 18 Juli 191)!, d« namiddat» t. twee ureu. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een lid der Commissie van Toezioht op het Middelbaar Onder wijs. (155). 2. Verzoek van dr. J. Eggink om eervol ontslag als Keurings-veeajts, tevens Ad junct-Directeur van het Openbaar Slacht huis. (160). 3. Verzoek van J. Heemstra om eervol mtslag als onderwijzer aan de Jongens school 1ste klasse. (146). 4. Staat tot wijziging der begrootang, 'dienst 1911, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (118). 5. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1911, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (143). 6. Staat tot wijziging der begrooting, dienst 1911, van de Gemeentelijke Bank- van-Leening. (150). 7. Staat tot wijziging der begrooting, •lienst 1911, van de Stedelijke Werkinrich ting. (149). 8. Staat van af- en overschrijving op de cgrooting, dienst 1911, van de Stedelijke Vcrkinrichting. (149). 9. Rekening, dienst 1911, van de vereeni- girig tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. (159). 10. Verzoek van de vereenigmg der Leid- Eche Christen Studenten om vergunning 1.->t het maken van een houten gebouwtje in den tuin van het perceel Rapenburg No. 4. (147). 11. Voorstel tot verhuring van de per- oeelen, gemeente Oegslvgèest, Sectie E nis- 79 en 80. aan de weduwe C. Dieben Biesiot (15S). 12. Verzoek van Ge'ors. A. P. en P. A. Vaster bekoming van' een 3-tal uitwegen van hun land te Ncordwijkerhout naar de Haarlemmertrekvaarb. (154). 13 Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van aan schaffing en plaatsing van een urinoir op 17. Voorstel tot aankoop van het perceel Heerengracht No. 15 en tot beschikbaar stelling van gelden, benoodigd voor den aankoop en de verbouwing van dat per ceel. (151). het Stationsplein Hollandfeche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. (157). - 14. Voorstel tot wijziging der begrooting, dienst 1912, in verband met de meerdere kosten van vernieuwing van den Kori-oven van het Openbaar Slachthuis, de kosten van reclame voor de vrije paardenmarkten en de overschrijving der gelden voor het uitdiepen van de Haarlemmertrekvaart van volgn. 130 op volgn. 200. (153). 15 Verordening, regelende de verplich ting der ambtenaren, beambten en werk lieden der gemeente Leiden tot het heb ben hunner vaste woonplaats en tot het feitelijk wonen in die gemeente. (156). 16. Voorstel tot beschikbaarstelling van j gelden ten behoeve van de kosten van aan-. leg van een nieuwe boomkweékerij op een perceel weiland nabij „Endegeest". (152). I .Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belasting No. 16 van den dienst 1912, executoir verklaard den 12den Juli jl. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om,den aanslag op den bij de Wet bepaal den voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 15 Juli 1912. Leiden, 15 Juli. De adjunct-inspecteur van politie, de heer N. van Beek, alhier, is met ingang van l Augustus in gelijke betrekking be noemd bij dc gemeente-politie te Arnhem. Zaterdag jL werd door de afd. Leiden van den Bond van Technici een excursie ge houden naar de terreinen der Leidscbe Duinwaterleiding Maatschappij te Katwtfis, onder leiding van den directeur, den heer G. van Spall, waaraan door een veertiental personen werd deelgenomen. Na door den du eet ur op het terrein ver welkomd te zijn, werd van af het gebouwen complex de tocht ondernomen naar het nieu we open aanvoerkanaal, langs het oude ka naal, in welks beloopen een draineerleidmg is aangebracht. De drie verschillende vij zen van watergewinning, nl. zakwater naar het opefi kanaal, zakwater in de draineer- leiding en water door oppompen uit diep boringen, werden duidelijk gemaakt. Bij een der bronnen zette de welwillende leider duidelijk uiteen met welk een omzichtigheid het plaatsen en werkvaardig houden van zulk een diepe bronpijp gepaard moest gaan. Het water, hier verkregen, bevat nog veel ijzer, wat ook duidelijk in den smaak te onderkennen was. Op den terugtocht wijdde de directeur de deelnemers in de verschillende verbeterin gen, in den loop van een 25-tal jaren aan gebracht, en gaf hij een verklaring van de oorzaken, die tot die veranderingen hadden geleid. Vooral het ontijzerin.gsproc.es eischfe nog steeds veel werk en oplettendheid. Bij de overvloeileiding teruggekeer 1. werden de aanwezigen gewezen op de dui delijk zichtbare ijzeroxydule langs de beloo pen van de waterkom aanwezig. Achtereenvolgens werden nu bezocht do installatie voor het oppompen van het ten deele gezuiverde water in de filters, de open liggende filterbakken en de eerst daags buiten gebruik komende kalkmelk- menginrichting. Daarna de nieuw gebouw de ontijzeringsfilterinrichting (nog niet in gebruik) waarin waterberging voor 1800 kub. Meter water, met de afvoeren en toe voeren, inrichting tot reiniging van bet Li termate ri aal, enz. Ten slotte werden de machinerieën van het pompstation bezichtigd, of liever be wonderd, want alles blonk den binnentrs denden tegen en gaf ongevraagd de verze kering van door goede handen verzorgd te worden. Een klimpartij naar het reservoir op £-5 M. boven het terrein of op 32 M. A. P. bezorgde velen een groote inspanning, maar het panorama van die hoogte was verruk kelijk. Beneden gekomen werden den klimmers door den directeur eenige ververschingen aangeboden, welke zich na den vermoeienden tocht bij zulk warm weder dubbel goed lij ten smaken. De voorzitter der af deeling, de neer B. Meyn, dankte in hartelijke bewoordingen den directeur voor zijn welwillende ont vangst, vriendelijke leiding en duidelijke uiteenzettingen, waarna de deelnemers te_- gen vijf uren voldaan over het geleerde de uitgebreide terreinen der Maatschappij ver lieten. De eerste luit. H. L. Warnier, van het 4de reg. inf. alhier, is voor'een jaar gedetacheerd bij dse normoalschiotechool ter opleiding tot gymhastkkleeraar. Door den kerkeraad der Ge^of. Kerk te Hoofddorp is het volgende drietal opge maakt: Ds. S. W. Bos, te Westergeest (Fr.) ds E. Schouten, te Bolnes, en ds. A. Zijl stra, te Hoogeveen. De heer W. Zuydam, leeraar aan de R. H. B.-S. te Gouda, wordt door B. en Ws. van Den Haag aanbevolen voor leeraar in Ned. taal en letterk. en ge-sch. aan de H. B.-Scholen met vijfjarigen cursus aldaar. De Minister van Oorlog en van Ma rine a. i. vertrekt van 1 t>c*b 27 Augustus met buite-nlandoch verlof. Te Amsterdam is opgericht een ver- een'.ging van p ano-stemmers, reparateurs, orgelmakers en aanverwante vakgenooten. Mevr. de wed. K. van Wieringen, te Mijdrecht, heeft f -1000 geschonken aan de afd. van „Het Groene Kruis" aldaar, ten behoeve van den bouw van een magazijn met conciërgewoning. De hoofdambtenaren van Haarlem bo den den burgemeester een diner aan, waar natuurlijk hartelijke woorden werden ge sproken en wel bij monde van den heer C. J. Gonnet. Èen fraaie oorkonde werd den scheidenden burgemeester als souvenir overhandigd. Door de ambtenaren ter Secretarie werd hem een portefeuille met etsen aangebo- den. De burgemeester heeft zijn ambt overge dragen aan den oudsten wethouder, dr. K ruseman. Naar het ,H. Dgbl." verneemt is het bur gemeesterschap van Haarlem aangeboden aan mr. 's Jacob, burgemeester van Bus- sum. Naar het ,,HdbL" verneemt, heeft de directie van de H. IJ.-S.-M., in antwoord op het door de Minister van Waterstaat ge vraagd advies in zake de door den minister ontworpen voorloopige spoorwegverbindin gen te Amsterdam, geantwoord, dat zij in principe, voor zoover deze plannen haar Maatschappij aangaan, daarmee accoord gaat. Voor de H. IJ.-S.-M. bestaan deze plan nen o.a. in een uitbreiding van het Centraal station en een nieuw viaduct bij de Haar lemmer Houttuinen, waardoor het aantal sporen aan de Westzijde vermeerderd wordt De Raad te Utrecht heeft als minimum loon voor de werklieden (uitgezonderd jeugdige werklieden en vrouwen) voorloo- pig vastgesteld een bedrag van ten minste f 10.80 per week voor zoover het vaste, en van f 10.20 per week, voor zoover het tijde lijke werklieden betreft. Een aantal ingezetenen van Nijmegen, van oordeel, dat een overbrugging van de Waal, ten Oosten van de Belvédère, vrij wel alleen het doorgaand verkeer zal ten goede komen en in strijd met het belang van de gemeente zou zijn, hebben een adres bij den Raad ingediend, waarin zij verzoeken het thans aanhangig plan niet aan te nemen, doch nieuwe onderhandelin gen te openen. Adressen van adhaesie zijn op verschillende plaatsen ter teekenng neergelegd. Naar het ,,Ned. Landb.-Wbl." ver neemt, zijn door den koning van Roemenië bmoemd: tot oommandeur in de orde van die Kroon van Roemenië: de heeren P. van Hoek, directeur generaal van den landbouw, on dr. A. J. Swaving, inspecteur in alge- meenen dienst aan de directie van den Landbouw; tot officier in de orde van de Krom van Roemenie: de heeren R. P. Bonthuis, rijkstuinbouwleeraar, en H. Schuurman J.Wzn., administrateur van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek. Naar de „Zutph. Ct." verneemt, heèffc wijlen de heer G. A. Muller aan het Rust huis te Aalten f 1000 nagelaten. HAARLEMMERMEER. Met ingang van 20 Juli a.s. is do rijksveldwachter, Th. C. Kraak, in. deze gomeonta gestationneerd te Vijfhuizen, overgeplaatst naar Vlieland. Mot ingang van 1 Aug. a.s. zullen de nieuw op te richten liulppostkantoren te Vijf huizen en Aalsmeerdorweg O.Z., in deze ge meente, geopend worden. Tot tijdelijk brie vengaarder zijn alsdan aangewezen, te Vijf huizen, J. van Willigen en te Aalsmeerder- weg O.Z. Jb. Beets, beiden thans brieven besteller aan het postkantoor te Hoofddorp. KATWIJK-AAN.ZEE. Begrijpelijkerwijze was het gisteren aan. ons strand buitenge woon druk. Van de baden werd een druk gebruik gemaakt. Ook vele menschen van elders waren hier samengestroomd. De tram maakte goede zakeai. Wordt an dors gewoon lijk alleen met oen motorwagen gereden, do meeste treinen bestonden gistermiddag uit drie rijtuigen, alle vol passagiers. KATWIJK. De Chr. school voor M- U. L. O., is diib jaar zeer gelukkig geweest. Van zes leerlingen, die examen deden, slaagden er vijf: 2 voor de H. B.-S- voor Jongens, 1 voor die voor Meisjes te Leiden, 1 voor het Chr. Gymnasium en 1 voor de Chr. H. B.-S. beiden te 's-Gravenhage. LEIDERDORP. De Raad vergadert Woensdagavond, te halfaohfc. LISSE. In de gisteravond gehouden ver gadering van de afd. Lisse van den Ned. R.-K. Volksbond werd een voorstel van het bestuur, om nogmaals een verzoek te rich ten aan den Raad om afschaffing ran dj kermis, met 56 tegen 34 st?mmen verwor pen. VALKENBURG. In een der sohoone nachten van de vorige week hebben, o schril oontrast, een of meer onverlaten, want aan kwaadwilligheid wordt geen oogenblik getwijfeld, een paard, toebehoo- rende aan den heer Homan, van „Rijks- dk>rp", onder Wassenaar, dat bij F. Peschier in den Oostpolder alhier geweid wordt, op schandelijk ruwe wijze verminkt.. Het is nu de derde iruujl in den loop van ruim twee jaar, dat daar zoo iets laags en i gemeens gebeurt. Verloden jaar bezweek het dier aan de bekomen wonden; thans schijnt (daarvoor geen gevaar. VOORSCHOTEN. De Raad vergadert morgen, des avonds te acht uren. Te behandelen onderwerpen: Ingekomen stukken; verzoeken om afschrijving Hoofd.- Omslag; Raadsbesluiten comptabiliteit; be slissing in zake reclame van A. J. Olsthoorn vaststelling staat oninbare posten en restan ten; voorstel in zake den gashouder; idem tot het ondershands verhuren van een ge- deelte gemeente-waterreclames Hoofd Omslag. WADDINXVEEN. Gistermorgen maakte ds. Wielenga, pred. bij de Geref. Kerk aL- hier, bekend, dat van een onbekenden ge- ver f 600 was ontva.igen als tegemoetkoming bij de eventueele vergrooting en verbouwing van genoemde kerk. In verband met hun diensten bij de pesfc- bestrijding op Java zijn bij Kon. besluit van 10 Juli 1912: benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, dr. J. Schülein, waarnemend hoofdinspecteur, ohef van den burgerlijken geneeskundigen dienst in Ned.- Indië; O. E. V. Hermens, resident van Ke- diriJ. Eindhoven, resident van Soerabaja; dr. W. Th. de Vogel, inspecteur, souö<<he£ van den burgerlijken geneeskundigen die£>sfc in Ned.-Indië; mr. A. Paets tot Gansoyeh, voorzitter van het uitvoerend comité van het algemeen gezondheids-comité te Soera- baja; benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw M. E. Hohlocü,. waarnemend politie-opziener lste kl. te Ke- diri; bevorderd tot officier van de orde van Oranje-Nassau, J. Vorstman, dirigeerend officier van gezondheid 2de klasse van de Kon. Marine benoemd tot officier in de orde van Oran je-Nassau H. Altman, assistent-resident van Malang, Raden Adipati Ario Soerio Adinm- grat, regent van Malangdr. J. J. van Loghem, gewezen assistent aan het hygië nisch laboratorium aan de stedelijke uni versiteit te Amsterdam: benoemd tot ridder in de orde van Oran je-Nassau: dr. A. A F. M. Deutraan, ge wezen geneesheer te Soekaboemi; J. Roden huis, civiel-geneeshee-r te Madioen; F. H. Johan, officier van gezondheid 2de kl. van het leger in Ned.-Indië; R. Ph. M van dar Meer, controleur bij het binnenlandsch be stuur op Java en Madoera; G. D. P. A Re nardel de La-valette, controleur bij het bin nenlandsch bestuur op Java en Madoera; dr. O. L. E. de Raedt, adjunct-inspecteur van den burgerlijken geneeskundigen dienst te Djokjakarta; Mas Soemowidigdo, in landsch arts te Malang; Mas Tjipto, ïn- landsch arts is aan N. Meyers, op verzoek, met ingang van 16 Juli eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Geertruidenberg, onder dankbetuig'ng voor de ïangdv "i.go diensten in die betrekking bewezen. FEUILLETON. "Wonderlijke avonturen. 87) Hij begon op en neer te loopen, alsof hij •rijn antwoord overwoog. Daarna legde hij op zijn beurt- zijn hand op d'en schouder van den Engelschman. „Alles wèl overwogen, mijnheer Holmes, doe ik mijn zaakjes toch maar liever zelf." ,,Maar..." „Neen, ik heb niemand noodïg." „Als Ganimard u eenmaal te pakken heeft, is het uit. Men zal u niet. meer los laten." „Wie weet!" „Kom, het is dwaasheid. Alle uitgangen worden bewaakt." „Er blijft er één over." „Welke „Die, welke ik zal uitkiezen." „Praatjes! Uw arrestatie kan beschouwd worden als een voldongen feit." „Dat is zij niet." „Dus..." „Dus ik behoud den blauwen diamant!" Holmes haalde zijn horloge te voorschijn. „Het is nu- tien minuten vóór drieën. Om drie uren roep ik Ganimard." „Wij hebben dus nog tien minuten tijd, om te babbelen. Laten wij er gebruik van maken, mijnheer Holmes, en om de nieuws gierigheid te bevredigen, welke mij ver scheurt, moet ge mij eens vertellen, hoe gij aan mijn adres gekomen zijt en hoe gij zijt te weten gekomen, dat ik den naam Félix Davey droeg?" Torwijl hij nauwlettend naar Lupin keek, wiens goede luim hem verontrustte, leende Holmes zich gaarne tot deze kleine uitleg ging, die zijn eigenliefde streelde, en hij antwoordde „Uw adres? Ik heb het van de Blonde Dame." „Van Clotildo?" „Van haarzelf. Herinner u maar... gis termorgen, toen ik haar per automobiel wilde, wegbrengen, heeft zij met haar mo diste getelefoneerd." „Juist." „Welnu, later heb ik begrepen, dat gij die modiste waart. En vannacht, aan boord van het jacht, ben ik er, dank zij mijn ge heugen, waarop ik trotsch mag zijn, in ge slaagd, mij de laatste twee cijfers van uw telefoonnummer te binnen te brengen ...73. Zoodat, daar ik een lijst van de door u „opgeknapte" huizen bezit, het mij gemak kelijk is gevallen, zoodra ik te Parijs aan kwam, om elf uren vanmorgen, in den tele foongids den naam en het adres te vinden van Félix Davey. Toen ik dien naam en dat adres eenmaal kende, heb ik de hulp van Ganimard gevraagd." „Prachtig! Eerste-klas-werkIk maak er een buiging voorMaar wat ik niet snap, is, dat gij te Havre den trein hebt kunnen nemen. Hoe héb ge het aangelegd, om van „De Zwaluw" te vluchten?" „Ik ben niet gevlucht." „Maar..." „Gij hadt den kapitein bevel gegeven, niet te Southampton aan te leggen voor één uur in den nacht. Men heeft, mij te mid dernacht aan wal gezet. Ik heb dus de paketboot naar Havre kunnen halen." „Zou de kapitein mij verraden hebben? Dat is niet aan te nemen." „Hij heeft u niet verraden." ,Wie dan?" „Zijn horloge." „Zijn horloge?" „Ja, zijn horloge, dat ik een uur vóór heb gezet." „Hoe?" „Zooals men een horloge voorzet: door aan het remontoir te draaien. Wij zaten naast elkaar te praten, en ik vertelde hem dingen, waarin hij belang stelde... Nu, en hij heeft niets bemerkt." „Bravo, bravo! De truc is fijn, ik zal hem onthouden. Maar de klok, die aan den wand van de hut hing?" „O, de klok! Dat was lastiger, want mijn beenen waren aan elkaar gebonden; maar de matroos, die mij bewaakte, als de kapitein afwezig was, is zoo vriendelijk ge weest, de wijzers een duwtje te geven." „Kom! Heeft hij er in toegestemd?" „O, hij zag het gewicht van zijn daad niet in Ik heb hem verteld, dat ik in ieder geval d!en eersten trein naar Londen moest halen en hij heeft zich laten overhalen." „Tegen?" „Te-gen vergoeding van een klein ge schenk, dat de goede kerel trouwens voor nemens is, u eerlijk ter hand te stellen." „Welk geschenk?" „O, een kleinigheid." „Wat dan?" „De blauwe diamant." „De blauwe diamant!" „Ja-, de valsche, die, welken gij voor den diamant van de gravin in de plaats hebt gesteld en dien zij mij heeft gegeven." Hij gaf een plotselinge en luidruchtige lachuitbarsting. Lupin had tranen in de oogen van pleizier. „O, wat is dat grappig! Mijn valschen diamant aan den matroos gegeven 1 En dan het horloge van den kapiteinEn de wijzers van de klok Nog nooit had Holmes den strijd tusschen hem en Lupin zoo hevig gevoeld. Met zijn fijn instinct raadde hij onder deze buiten sporige vroolijkheid een geweldige gedach- tenconcentratie als een samentrekking van alle vermogens. Gaandeweg was Lupin dichterbijgeko- men. De Engelsohman week achteruit en stak achteloos de vingers in zijn vestzak. „Het is drie uten, mijnheer Lupin." „Al drie uren? Hoe jammer 1 Wij hadden zoo'n schik." „Ik wacht op uw antwoord." „Op mijn antwoord? Ach, wat zijt gij veeloischendDus de partij, die wij spe len, nadert haar einde? En de inzet is mijn vrijheid1?" „Of de blauwe diamant." „Goed. Speel het eerst. Wat doet ge?" ,,Ik speel koning," zeide Holmes, ter wijl hij een revolversohot loste. „En ik schoppenaas," antwoordde ^rsène terwijl hij met zijn vuist naar den Engelsch man sloeg. Holmes had in de lucht geschoten, om Ganimard te waarschuwen, wiens tusschen- komst hem dringend noodzakelijk leek. Maar de vuist van Arsène kwam precies in de maagstreek van Holmes terecht, die verbleekte en wankelde. Met één sprong was Lupin bij den schoorsteen en reeds be woog de marmeren plaat. Maar het was te laatDe deur ging open. „Geef u over, Lupin, anders..." Ganimard, die waarschijnlijk dichter in de nabijheid was geweest, dan Lupin had gemeend, Ganimard stond daar met op hem gerichte revolver. En achter Gani mard verdrongen zich tien, twintig man nen, groote, stevige kerels, die hem bij den minsten tegenstand onverbiddelijk als een hond tegen den grond geslagen zouden hebben. Hij maakte een zeer rustig gebaar. „GoedIk geef me over." En hij kruiste zijn armen over de horst. Er ontstond iets als ontsteltenis. In het van zijn meubelen ontdaan vertrek, ver lengden de woorden van Arsène Lupin zich als een echo: „Ik geef me over!" Ongelooflijke woorden f Meu had verwacht, dat hij plotseling langs een geheimen uitweg zou verdwijnen, of dat een stuk muur voor hem zou instor ten en hem weer aan zijn aanvallers zou onttrekken. En hij gaf zich over. Ganimard liep naar hem toe, en, zeer ontroerd, met al den ernst, die bij zulk een daad behoorde, strekte hij langzaam de hand naar zijn tegenstander uit en smaak te het heerlijk genot te kunnen zeggen: „Ik arresteer u, Lupin." „Brrr," rilde Lupin, „gij jaagt me schrik aan, Ganimard. Wat een begrafenïsgezicht. Men zou zeggen, dat gij een redevoering aan het houden zijt bij het graf van een vriend. Kom, neem niet zoo'n begrafenis houding aan!" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1