Brieven van een Leidenaar. Brieven uit Warmond. Ingezonden. Uit d© Rechtzaal Uit Wassenaar. ccccvnr. Zoo is er haast alle weken wat, waardoor «den Leidschen Briefschrijver, die in deze war me Julidagen, bij krantenlui den komkommer tijd gchceten, ouk wel eens zon willen in dommelen, do slaap uit de oogen gehouden wordt. Eerst hadden we de ,,'t Posthof"-pu blieke vermakelijkheid, een clandestiene ker- mis. zooals de Vroedschap ze officieel af- schafte, die een deel der bevolking onte- vreden maakte; daarop kwam de volgende woelc de brandwee-rkwestie, die mogelijk een staartje zal hebben, cn nu wordt links on rechts mijn aandacht gevestigd op het aan slagbiljet, dat ditmaal als een vergulde pil de beeldspraak is maar half juist in oen mooi gekleurde enveloppe thuis bezorgd wordt. Dat pleegt eik jaar de bclastrngbcta- len<le menschen oremus te maken, maar als de t-eekenen niet bedriegen, zal dit jaar in dat opzicht het record slaan. Men heeft, ondanks het feit, dat de rege ling nu zoo is gemaakt dat de inkomens beneden f 1500 een lager percentage betalen en dat het totaal bedrag weer is verhoogd, het percentage ongeveer gelijk welen te hou den cn nog beneden het cijfer 5, een kunst stukje waarvoor we den hoed zouden afne men als we niet op de vingers konden na tellen, dat het is geschied door varhooging van het belastbaar inkomen. Onze nieuwe controleur van gemeentebelastingen, of, als we het op do bovensto plank willen zoeken, onze nieuwe wethouder van financiën, heb ben dej belastingschuldigen weer eens ter dege aan den tand gevoeld en menigeen is alweer met een gTOoter of kleiner bedrag omhoog gehaald, al zal ik niet graag den heer Felix Driessen in zijn advertentie in act „Leidsch Dagblad" van Donderdag na- teggen, dat dit zonder vorm van prooes, d. w. z. op goed geluk is geschied. Dit kan ik niet beoordoelen. Wel hebben reeds onder scheidene belastingschuldigen ook mij ver klaard, dat ze over de verhooging niet zijn gehoord. Ik heb ze den raad gegeven, dien ik ook vroeger reeds gaf, en bij dezen weer geef: Als go overtuigd zijt, dat ge te hoog aan geslagen zijt, reclameer cn wanneer ge aan- toonen kunt, dat uw inkomen niet zoo hoog is, als B. en ,Ws„ voorgelicht door hun controleetrenden ambtenaar, het taxeerden, dan zult ge verlaagd worden. Het bezwaar, vroeger geopperd, dat men *il. bij den duivel te biecht kwam, doordat do controleur cn B. en Ws., die den aanslag hadden opgemaakt, ook weder over de recla me den Baad adviseerden, vervalt nu groo tendoels, doordat er oen Commissie voor do bezwaarschriften uit den Baad is benoemd, bestaande uit de hoeren De Boer, Pcra cn Zwiers, die allereerst daarover hun oordeel zallen laten gaan cn.de belanghebbenden per soonlijk kunnen hooren. En dan zijn in hoog ste ressort Gedeputeerden er ook altijd nog. Blij dunkrt, dc kans om te veel te moeten betalen, is niet zoo bijster groot, al kan ik mij voorstellen, dat er burgers zijn die, waar het pen niet al ie groot bedrag beloopt, lie ver met hun „hebben en hou dm" niet voor do „hoeren" willen komen. En nu wil ik ook niet graag beweren, dat de menschen, die verhoogd zijn, buiten eigen opgave in het algemeen to hoog zijn aangeslagen, maar zeker heeft eon opdrij ving van het belastbaar inkomen oen grens. S'nds jaren is de schroef moor aangedraaid*, men komt dus eenmaal lot dc uiterste grens en mogelijk is dezo hier iri al bereikt. Er staan dan nog drie wegen open: Het percentage royaal-weg verhoogen, andere bronnen van inkomsten scheppen of de uit gaven inkrimpen. Het is waar dat een hoog percentage van de pl. directe belasting altijd afschrik kend werkt op menschen van buiten. Nu vestigen zich in Lei don niet veel personen, die er kraohtens ambt, betrekking of zaken niet moeten wezen, doch de enkelen dio er nog inkomen, misschien wel voor het goed en goedkoop onderwijs, moeten we natuur lijk zoo weinig mogelijk bang maken voor het belastingbiljet. Andere bronnen van inkomsten te scheppen is zoowat hetzelfde als zoeken naar den steen der wijzen. Het is wel eens geprobeerd door B en Ws Êen belasting op de publieke vermakelijkhe den werd tpt tweemaal toe geketst door <Fen gemeenteraad; een straa-tbclasting, op aandringen van een paar raadsleden door B. en Ws. voorgesteld, kon evenmin ge nade vinden in de oogen der vroedschap Ik kan me voorstellen dat bij B. en Ws. de lust om met nieuwe belastingvoorstellen te komen er vrijwel af is. En voor al die verschillende belastingen voel ik eerlijk gezegd, ook niet veel. Een belasting naar draagkracht, een inkomstenbelasting is toch altijd nog het meest billijk en recht vaardig. Deze belasting wentelt men f ok niet zoo gemakkelijk af op een ander, wat met een straat-, riool- of welke andere l>e- lasting ook, allicht geschieden zou. En nieuwe bronnen van inkomsten te seheppen buiten het belastinggebied gaat waarlijk niet zoo gemakkelijk. Het eenige dat daarvoor in aanmerking komt zijn de gemeentebedrijven. Daarmede zijn wij hier niet ongelukkig. De directeur van ge meentewerken heeft in een rede voor zijn 'ambtgerioofcen, die hier deze week samen kwamen, het nog gezegd, dat Leiden finan cieel drijft op de Gasfabriek, en daar ts veel van waar. Ook de Eleotriscbe Centrale belooft in de toekomst aardige baten in de gemeentekas te zullen brengen, maar dan zijn we er ook haast al. Onze gestichten Endegeest" en „Bhyngeest" gaven tot dusverre ook nog een niet te versmaden winst, doch wanneer do bezetting van „Voorgeest" niet grooter wordt, kunnen we op een hooge bijdrage voor de ge meentekas in den eersten tijd' zeker niet rekenen. Eu wat voor bedrijf, dat aanleiding kan geven voor een grootere of kleinere winst voor de gemeente, kunnen we verder nog aanpakken Van de waterleiding moeten we afblijven, helaas. In 1.025 kan de gemeente haar over nemen, doch dan zal zij eerst danig moeten dokken en daardoor de winst voorloopig althans niet groot zijn. Tram en telefoon hebben wij ook gelaten in handen van con- cessionnarissen, daar is dus geen aanko men meer aan. Wij zouden een dtesinfeotie-inrichting kunnen openen, waarvan ook de omliggen de gemeenten gebruik konden maken, maar hoewel er wel iets op zou kunnen overschieten, veel zou het niet zijn. Er zit dus niets anders op dan te bezui nigen. Hom daar nu eens bij een huismoeder mee aan in onzen tijd. „Absoluut onmogelijk", zal zo zeggen. Alles wordt duurder en de eischen van de huisgenooten grooter. En het gaat met ons gemeentebestuur al niet anders als met deze huisvrouw. B. en Ws. zijn al weer lang bezig met het opmar ken der begrooting voor het volgend jaar. Ik wed dat ze bij eiken post overwogen hebbcai of er niet wat af kan en toch zal ze vermoedelijk weer hooger zijn, dan het vorig jaar, en de Baadsleden zullen, hoe graag ze het willen, met hun een-en-dertigen er ook geen cent af krijgen. Let maar eens op, wat ik zeg. Misschien zal de begroo- ting onder de behandeling nog hooger wor den. Daar is ook wel eens uitgezien naar het Bijk, dat den gemeenten te hulp moest komen en belastingen, die het nu inpalmde, aan de gemeenten afstaan. Men hoort er in de laatste jaTen minder over, en ik geloof, dat er ook niets van zal komen. Het Bijk zit ook altijd met een lecge schatkist en ziet, om. z*elf drijvende te blijven, ook even hegeerig als de gemeenten, naar nieuwe bron nen van inkomsten uit. Wij zijn dus op onszelf aangewezen en moeten inderdaad zooveel mogelijk de zui nigheid betrachten in het groote zoowel als in het kleine. En er is, geloof ik, nog wel wat te bezuinigen, zonder dat de stad en haar inwoners er den last van ondervinden. Doch dat zal ons bolastingcijfer niet van beteeken is -doen dalen. Wij en. de bewoners van andere steden, kunnen ons in de toe komst ook al vast iklaarhouden voor een stevig belastingpercentage. En dat as ook niet zoo erg, als wo te gelijk maar op meer welvaart kunnen rekenen. Daarop moet het oog onzer 6tadsbestuurderen gericht zijn. En nu bon ik het niet oens met onzen directeur van gemeentewerken, waar hij in de bovenaangehaalde voordracht zcide, dat cr zich voor onze gemeente in do toekomst helaas geen nieuw verschiet opent. Ik hoop bij een volgende gelegenheid daar over nog een en ander te zeggen. XXXVII. De tramkwestie weer opgehaald werd dezer dagen al wel eens gevraagd; doch men kan gerust zeggen, dat die nog niet van de baan geweest is. 't Kindje was niet dood; het sliep. En dit zelfs niet eens, daar geregeld over deze zaak is geschreven, onderhandeld, geconfereerd, om een goeden uitslag te verkrijgen, 't Was wel niet opbeurend telkens die afwijzende ant woorden, doch het erkend urgente van het geval deed dc bevorderaars van Warm ends belangen niet terugschrikken voor wat ook. En zoo is de zaak nu in een stadium, dab vertrouwen goeft op oen goed eind. Men is, naar ik van zeer gcloofwaardigen kant ver nam, aan het rechte adres geweest, en daar had het plan oen vrij gunstig onthaaler werd medewerking toegezegd; altcmaal din gen, die reden tot verheugen geven, en be- teekencn, dat hier geen sprake is van oen luchtvaartlijn, maar van iets, dat spoedig tot uitvoering kan komen. In het begin heb ik mij als toeschouwer laten verleiden eenige aanwijzingen te doen, die mij geschikt toeschenen, omtrent den te volgen weg. Doch nu is m.i. het „Colum- bus-ei" gelegd of de knoop doorgehakt. Ten minste, als wij niet beter krijgen kunnen, is dit het beste, wat dan ook de ontwerper van dit plan bedoelt. Hoewel ik feitelijk na dien niet meer aan het woord ben, mag ik mij toch zeker nog wel eens oen keer veroorloven er iets over in het midden te brengen. Men dacht er n.l. ook nog over de spoorbaan achter het Semi narie even te verlaten en ter zijde van het Seminarie, en dwars het land door naar den straat (Warmonder) te gaan en daarlangs naar het Station. Gaat dit niet, afstuitend op bezwaren, welke niet best te overkomen zijn, dan is de vraag nog: in welk gedeelte? Ik zou geloovcn in dat gedeelte, hetwelk in vroegere plannen is opgenomen, n.l. langs den weg, daar noch bij liet Seminarie, noch bij de andere eigenaars moeilijkheden te vroe- zen zijn en de vrijheid der wandelwegen doc-r een afstand van meer dan 30 Meier niet wordt aangerand. Doch mochten daar moeilijkheden oprijzen, dan ware dpt nog te verhelpen. Dan van het bedeelde punt aan den overweg recht den Klinkenberger polder door naar den Ouden Toren; langs liet z.g.n. Moordenaarspad (lusschen Semi narie en Ouden Toren); achter en langs de Christelijke Bewaarschool, den weg langs naar het Station. Dan kreeg men een paar praclitlialten. Doch hoe men nu bedoelt de Jachthaven aan te doen, zcoals ik hoorde, is mij niet recht duidelijk. Naar mijn raee- ning ligt het Station er dicht genoeg bij en anders zou de weg hier of daar gekruist moeten worden. Wel lijkt het mij een gcedo oplossing toe van de bezwaren, dio liet pas- gceren van het Station anders meebrengen zalwant anders zou de overweg, die aan deu Bijksstraatwcg kwam te vervallen voor do tram, noodwendig hier weer aangebracht moeten worden. Dit zal ook zoo zijn, als de tram geheel langs de spoorlijn komt, ter ver mijding van het Stationsgebouw, goederen loods cn blokwachterswoniiig aan den over weg Haarlemmervaart. Doch waai* wij, leeken, technische moeilijk heden meenen tc zien, bestaan zij soins juist niet. Hoofdzaak is: het plan is gemaakt, voorgesteld, en na meerdere malen afgewe zen te zijn, nu niet afgewezen. De aan dacht is cr op gevestigd, de belangstelling er voor gewekt, cn steeds meerderen begin nen er voor te ijveren, het nut er van in te zien, vooral „V.V." Men ziet immers dagelijks nieuwe, ander?, meer vreemdelingen hierheen komen, die Warmond en de watersport tot ontspanning kiezen. Zelfs zjjn weer eenige hoeren land schapschilders ons waterland komen bezoe ken, die wij ©en paar jaar hebben moeten missen, en die nu weer eenige maanden onze mooie plekjes op doek gaan brengen. En voor en door dat alles heeft men hier vlug en druk verkeer noodig, vooral om steeds te kunnen verstrekken wat de vreem deling, aan alle comfort gewoon, durft en mag vragen; ongerekend het particulier belang voor ieder. De vrees, die ten slotte nog genit wordt, als zou men de bestaande lijn tot Oegstgeest niet ongebruikt laten, deel ik in geen ge val. Over Leiden is Oegstgeest even gemak kelijk te bereiken, en mocht men nog oor- deelen, dat het ongebruikt laten niet gaat, dan zouden wij, vooral bij electrificatie, als het trammen aantal minstens verdubbeld wordt, nog wel eerlijk willen deelen en met ieder uur een tram alweendcvreden zijn. Hun, die glimlachen en de schouders ophalen over dezo zaak, wil ik nog even wijzen op de telefoon hier, waarvan misschien diezelfden het noodige noch het nuttige inzagen, zelfs geen voldoend gebruik. En nu zijn er vier en twintig intercomm. aangeslotenen. En ziet men niet overal, waar de vervoermiddelen beter worden, het verkeer en de welvaart toenemen Laat ieder Warmondenaar daarom zooveel mogelijk medewerken, dat wat verlangd wordt tot stand komt, en dat de opening der tramlijn spoedig de opening der Jachthaven volgt, waarbij wij dan natuurlijk den burge meester van Boermond te gast vragen. SPECTATOB. RECLAMES, k 40 Cent» per reg»l. 4426 8 Beste middel om de schoonheid dei* bnid te bevorderen. Keizer-Eorax maakt de huid zacht en £5 blank. Slechts echt in roode cartonBa 10.20 &50 ct. Keizsr-Borax-Zeep 40cL HelnrichMack, Ulm a.D. Mijnheer de Bedacteur! Mag ik U beleefd voor het onderstaande eenige plaatsruimte in Uw blad verzoe ken? Bij voorbaat mijn dank. De aanslagbiljetten v. d. Plaatselijke Dir. Belasting worden wederom uitgereikt en de verschillende, telken jare weder- keerende klachten doen zich hooren. Dat is niet prettig voor den Contr. der Bel., voor wien het zeer moeilijk is voor een ieder het juiste cijier vast te stellen; te meer daar er nog steeds een groot aantal personen zijn, die zoo weinig eerlijkheids gevoel bezitten, dat zij hun opgaven, met hun handteekening als naar waarheid in gevuld bekrachtigen, terwijl deze opgaven onwaar zijn. Ik wenschte dezen nog wel even te zeggen, dat dit diefstal is en dat zij tevens oorzaak zijn van een hoog percentagecij- f e r. Doch niettegenstaande al deze mo?ilijk- heden, geloof ik toch, dat met de diverse aanslagen wel een weinig al te vreemd gehandeld wordt en dat het in ieders be lang is, de waarschuwing van den heer Felix Driessen goed ter harte te nemen. Ik heb het mij altijd tot plicht gerekend dc aanvraagbiljetten naar waarheid in te vullen. Niettegenstaande dat, is liet dit jaar voor de twe'ede maal, dat ik te hoog wordt aangesglagen, terwijl mijn collega's waarvan de een f 400 en He ander plm. f 200 meer verdient-, f 150 lager z ij n aangeslagen dan mijn persoontje. Dat zijn toch toestonden, die niet mogen bestaan. Ik hoop dan ook, dat dit stukje er toe mag medewerken, dat bij meer- o'ere menschen het eerlijkheidsgevoel gaat oütwaken en dat vanwege den Contr. van Belasting alles in 't werk wordt gesteld om ontevredenheid en te hooge aanslagen te voorkomen. Omdat ik mijn collega's niet wensch aan te brengen, hetgeen ik mij niet tot taak reken, teeken ik dit schrijven niet met mijn naam. Eerlijkheidsvriend. Leiden, 12 Juli 1912. Mijnheer de Bedacteur In het schoonste dorp om Leiden, n.l.' Oegstgeest, wordt men zeer onaangcnaaml getroffen door ©en „mestvaalt", die dienst doet als „dam" voor een nieuw gebouwde woning aan de Lagevoort. Door wat voor geuren dat laantjo ver pest wordt, is ongelooflijkmaar visch-bemcs- ting-Iucht is odeur, bij die lucht vergeleken. Zouden Gezondheidscommissie (als die in O. is) of B. en Ws- hier niet iets kunnen, verbeteren, waarvoor èn gemeen ten a ren èn stedelingen, die hier van de buitenlucht komen profitceren, zeer dankbaar zouden zijn. U, Mijnheer de Bedacteur dankend voor de opname, Hoogachtend, 1 j i i i Uw Dw. i~.i CITO. I Mijnheer de Bodacteur! Beleefd verzoek ik U onderstaande rege len in Uw blad te willen opnemen. Bij voorbaat mijn 'dank. Gelezen hebbende het ingezonden stuk be treffende de wering van vreemdelingen in ons land, d.d. 10 Juli 1912, kan ik niet nalaten ©enige rogels bij te dragen tot be vestiging van genoemd schrijven. Allereerst moet ik opmerken, dat derge lijke overvragingen niet alleen in „Hotel du Bhin" geschieden, maar in verreweg de meeste zaken, welke door het reizend publiek worden bezocht. Meestal wordt dan veron dersteld, dat de kellner de persoon is, die overvraagt, hoewel liet in de meeste gevallen de patroon of gérant is, die de prijzen vast stelt. Immers, wanneer de kellner buitenlandsclie bezoekers in zijn wijk krijgt, moet hij (niet tegenstaande er een vast tarief in elke zaak bestaat) den patroon vragen, welke prijzen hij dien Leden moet berekenen, en in de meeste gevallen geneert de patroon zich dan niet den normalen prijs met de helft (som tijds wel het dubbele) te overschrijden. Dit kan natuurlijk tot niets anders leiden, dan tot schade van den kellner, daar de meeste bezoekers, den hoogen prijs in aanmerking nemende, zich onthouden van de gebruike lijke fooi te geven. Maar laat de kellner nu eens bij vergis sing 5 cents te veel rekenen, on komt do patroon zulks te weten, dan is ontslag we gens oneerlijkheid voor den betrokken kellner onvermijdelijk. Vandaar, dat ik den steller van het eerste stuk mijn oprechte sympathie betuig voor het openlijk noemen van de per sonen in kwestie. Het ware te wenschen, dat meerderen zoo handelden, indien hun zulks overkwam. Misschien, dat het eenige verbe tering kon teweeg brengen. U, Mijnheer de Bedacteur, .nogmaals mijn dank. Een Kellner, 1 1 tevens voorstander van Vreemde lingenverkeer. Een bekeurde brandwacht. Voor den Haagschen kantonrechter heeft terecht gestaan een brandwacht, die m klein tenue gekleed op een vrijen dag zich op de spoorbaan van de H. IJ.-S.-M., wel ke den Loosduinschen weg kruist, had be geven om daar het terrein en de omgeving te verkennen en na te gaan de mogelijkheid van het doorhalen van een brandslang on der de rails. Een agent van politie, hem daar bezig ziende, had proces-verbaal tegen hem op gemaakt, omdat hij zonder toestemming op verboden terrein liep. De ambtenaar van het O. M. mr Lun- singh Wichers, meende, dat in de toekomst dergelijke onaangename gevallen zouden voorkomen worden, indien de brandweer commandant aan de verschillende eigenaren van of rechthebbende op voor het publiek gesloten terreinen, voor zijn onderhebben den een algemeené vergunning aanvroeg om zich, in het publiek belang en in het be lang van den dienst, op die plaatsen te mogen bevinden. Nu moest hij, hoezeer het hem speet, met het oog op het goede doel, waarmede brandwacht zich op de spoor baan ophield, een, zij liet dan ook de ge ringste boete vorderen nl. 50 cents. Haarlemsche Rechtbank. Jong rijwieldief. De 15-jarige P. W., uit Hillegom, is een deugniet, die al meermalen kennis heeft ge maakt met de heeren van het gerecht. Nu heeft hij een rijwiel gestolen van den ca det-sergeant W. L. Koster. Hij poogde, dat te Amsterdam te beleenen, doch de bank was dicht en toen ontmoette hij een agent, wien hij verdacht voorkwam, en die hem dus meenam naar het bureau. Den volgen den dag op transport gezet naar Haarlem kwam de diefstal uit. Van ontkennen was geen sprake. De officier requireerde 6 maanden. Mr. De Haan Huge-nholtz pleitte clementie. Een heksenproces in 1912. De vrouw van L. v. O., te Helllouw, was al sedert geruimen tijd belegerig. Medische hulp faalde; de vrouw verwachtte alleen hulp van zekeren K., die in het dorp den naam heeft te kunnen heksen. K. werd door v. O. verzocht bij diens vrouw te Ko men, docb hij weigerde. „Het mensch sterft, help haar nou," smeekte van O., maar K. bleef onvermurwbaar. Baad van eenige vrienden werd ingewon nen en eenparig was men van oordeel, dat K. moest komen, het gaat, zoo het gaat. In gezelschap van J. v. H. en D. v. H. beiden personen van 60 jaar toog v. O. op 6 Juni j.l. naar K.'s woning. Men onbmoette hem, greep hem vast, bond en voerde hem op een kruiwagen naar de wo ning van v. O. Gelukkig voor K. bereikte men deze niet; de veldwachter bevrijdde K. uit zijn onaangename positie. Beklaagden, tegen wie in een vorige zit ting voor elk één maand was geëischt, wer den gisteren veroordeeld tot 7 dagen. Een nasleep had deze zaak voor A. de B., te Heilouw, die als toeschouwer van het optreden van den veldwachter zeide: „We moesten hem op zijn kop slaan", met hem doelende op den veldwachter. Bekl. zeide K. bedoeld te hebben. Ook hij hoorde een maand tegen zich eischen. Da uitspraak was gisteren vrijspraak. In verband met deze zaken staat vermoe delijk het feit, dat men deze week bij den gemeente-veldwachter te Hellouw alle aard appelen en tuinvruchten heeft uitgetrok ken en vernield. De opmerking is gemaakt, dat ik in mijn vorigen Brief, hoe juist overigens ook, een groot terrein ter bespreking heb overges'a- gen, nl. „Bijksdorp", „Couwenhoven" e. o. Dit is juist Maar „Biiksdorp" oorspronkelijk eigen dom van een anderen tak der Yan Pallandts, later bewoond door den eigenaar graaf Van Limburg Stirum, is een vijftiental jaren go- leden verkocht, in verschillende stukken verdeeld, hoofdzakelijk aan een drietal eigenaren gekomen, en sedert dien omge zet in bloembollenland. Al het schooce bosch langs den duinrand van af het Wassenaarsche Slag ongeveer tot aan den Watertoren van Leiden onder Katwijk, is verdwenen; het groote, fraaie heerenhuis is bollenschuur geworden, er zijn rijen arbeiderswoningen verrezen voor werklieden in dienst der heeren Homan en v. d. Schoot, groote firma's in bloembollen, die in Noordwijk en Hillegom hoofdkanto ren hebben. Die toestand schijnt wel een vaste en al- zoo oefent dit 150 H.A. groote terrein geen invloed op de toekomst van Wassenaar. Het belieerscht mede het heden. Wat daar aan den Katwijkschen weg staat, zal wel blijven, terwijl wij in onze Brieven juist bedoelden de aandacht te vestigen op wat niet gebleven is en niet blijven zal waarschijnlijk. Hiervan afstappende, komen wij dus tot de vraag: „Hoe is toch het grootgrondbe zit, dat elke verkaveling tegenhield, veraji- der-d?" Het eerste bericht daarvan bereikte ons, toen het dr. Geluk, een bekend Leidsch ge neesheer, gelukte „Groot-Haesebroek", van af het dorp tot en met „De Kievit", ter grootte van ruim 200 H.A, van H. K. H. de Prinses van Wied te keepen, ongeveer twaalf jaar geleden. Dat gaf een gevoeligen schok aan de oude bewering: „Och, hier wordt nooit iets ver kocht"; nog verergerd, toen het den eige naar van „Veldhorst" gelukte een terrein aan den Haagweg tegenover het kasteel „Oud-Wassenaar" te koopen van den heer v. d. Oudermeulen, en daar een villa te zet ten, die er nog staat, maar waarvan do omgeving zeer is verfraaid. Groot-Haesebroek" werd gekocht met de bedoeling het als park weer te verkoo- pen. Dr. Geluk is dus de eerste geweest, die, niettegenstaande de primitieve verkeers middelen, die wij hier hadden, de toekomst van Wassenaar als „tuinstad" heeft inge zien, en vele ingezetenen, die over de noo dige financiën konden beschikken, en die zijn pogingen met schouderophalen gade sloegen, hebben thans wat spijt, dat zij zijn optimisme niet gedeeld hebben, en vinden het wat jammer, dat z ij n inzicht bij h e n wat laat is gekomen. Want met grondspeculatie is geld te ver dienen en de eerste winst is meestal de beste. Daarover deel ik nog wel eens enkele cijfers mee. Met den verkoop in de toekomst voor oogen, was het met de luxe-exploitatie ge daan: r moet wat van komen; de grond moest, als het kon, wat opbrengen. Oude Wassenaarders schudden het hoofd, dat was geen manier om een plaats te houden, om voordeel, ten minste om zoo weinig moge lijk nadeel; dat kwam eigenlijk niet te pasl Wij waren hier zoo gewend, dat een heer een buitenplaats hield om het daar mooi te hebben, om in dieiist te nemen ieder, die elders niet meer gebruikt kon worden, cm allerlei werk te laten verrichten, waarvan het meeste zonder reëele waarde, dat ve len, ook ambachtslieden, zich niet kondm vereenigen met een exploitatie, welk© in elk geval eischte, dat de betaalde prijs in goede verhouding stond tot den verrichten dienst. Fouten, die daarbij gemaakt werden en wie maakt ze niet, vooral als hij wat nieuws begint? werden breed uitgeme ten. Een der merkwaardigste *s de Herten-, kamp, waaraan bet Jagershuisje ligt, te genwoordig bij ieder bekend, die daar al eens rustig onder de boomen heeft gezeten., In dien Hertenkamp liepen natuurlijk her ten, een 20-tal. Hij was geheel, zooals nu nog het middengedeelte is, bezet met reu- zenboomen, die, in zoo.'n dorren grond ge groeid, bepaald eeuwen oud zijn. Met de nobele bedoeling te voorzien in de behoefte aan tuingrond in de omgeving van het dorp, werd het terrein in drieën gedeeld en werden de buitenste derde dee len genivelleerd. Ten einde aan water te komen, pompte een stoommachine het wa ter pl.m. 1.80 M. op en ruide zoo alle rioo- ten, die met heggen de akkers scheidden. Wel waren 's morgens deze slooten weer leeg, maar het water was naar onderen ge zakt en niet zijwaarts ingetrokken, zooals de onderstelling was. Door dit gebrek aan water was het land ook niet geschikt voor hyacinten; de tui niers wilden er niets van huren, zocdat het in eigen exploitatie kwam. Onder leiding van een baas werkten er zoo een dertig man. maar ook dit was een écheo, en de Herten kamp keerde tot zijn verlatenheid terug. Zoo, te midden van een exploitatie, waar bij fouten werden gemaakt, waren verschil lende onderhandelingen gaande over ver koop. Aangezien de eigenaar allen verkoop van deelen belist afwees, werd er eindejijk een combinatie gevormd, die het geheel kocht, en zoo bereikte ons een achttal ja ren geleden Ie mare: „Groot-Haesebroek" is geheel verkocht aan een Bouwmaatschap-. pij, die het als zoodanig zal exploiteeren., Ook hierin zaten geen Wassenaarsche in gezetenen; door vreemden lieten we de za ken hier doen, die het begin vormden van de groote verandering.. Daarover later. Berichten over Rijnland's Boezem, gedurend» do week van 2—9 Juli 1912. Stand van don boezem to Loidon. Idem te Oudewetering Werking der stoomgemalen Watorloozing langs natuurlijk, weg. Wnterinlating Regenval in Mm. 2 Juli 3 Juli 4 Juli 5 Juli 6 Juli 7 Juli 8/uli 9 Juli 56 55 53 53 53 54 55 54 em.—A.P. 55 57 66 55 55 57 57 54 em.—A.P.' Spaarndam u„ Halfweg u., Gouda u„ Katwijk 16.80 u Spaarndam u„ Halfwes u„ Gouda 33 u„ Katwók 53$ u. Door de sluis te Gouda 271 u. 66

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6