<§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. N°. 16071 Zatei'dag 13 .Tnli. A°. 1912. Dit nommer bestaat uit VEER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. PRIJS DER AJDVEKTENTIEN: Van 16 regels 71.05. IeCere regel meer /0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incasseoren wordt^O.OS berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden l.io. Boiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. franco per post f 1.65, drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemecne kennis, dat door ■PETRUS D. VAN DER VOORT, melkhan- 'delaar, wonende te Leiden, een verzoek schrift is ingediend, om verlof voor den ver koop van uitsluitend alcohol-vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den ■winkel en de achterkamer van het perceel Haarlemmerstraat No. 56. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN GTRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Juli 1912. Leiden, 13 Juii. Voor het toelatingsexamen tot de H. B.-S. voor Jongens alhier, voor de hoogere klassen bedroeg het aantal oandidaten voor de derde klasse cén, die toegelaten s, wor de vierde klasse vijf, die allen rijn afgele zen. Aan het toelatingsexamen tot de H. B.- S. voor Meisje-s alhier, is voor de eerste klasse deelgenomen door acht oandidaten, die allen zijn toegelaten. De voor het examen M. U. L. O. te Utrecht geslaagden P. Dregmans en J. P. A. van Vloodorp van hier, waren leerlingen der Chr. school voor M. U. L. O. aan het Noordeinde, (hoofd de heer J. B. Meijnen). Geslaagd zijn voor stenographic de jongeheeren A.- van derHeyde en J. J. v>m Dijk, leerlingen dor Chr. School voor M. TT. L. O. aan het Noordeinde, alhier.-- In de gisteravond gehouden lcdanvcr- jgadering der Coöperatieve Brood bakkerij en Verbruiksverèêhig'ing „Algemeen Belang", alhier, werden gekozen tot bost uurslid de heer J. Mont-en berg-; tot algem. controleur de heer H. W. Metselaar en tot commissarissen de heereai L. K. A. van Duure.n en A. Tuk. Voor de akte teekenen Ma (aanvulling)N is te Rotterdam geslaagd de heer J. O. Raue, te Gouda. Beroepen is bij de Geref. Gem. te Leidschendam, de heer D, Sikkel, oand. te Amsterdam. Beroepen is bij de Chr.-Geref. Kerk te Boskoop, de heer L. van der Meiden, cand. te Loosduinen. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Arnhem ds. N. A. Bocht Jr., te Loosduinen. Aan de Middelbare School voor Handel en Administratie te 's-Gravenhage zijn o.a. bevorderd: van de eerste kl. H. B.-S. naar de .tweede J. F. A. den Hollander, van Leiden, en IC. v. d. Torren, van Gouda; van. de derde kl. H. B.-S. naar de eerste kl. van de tweejarige Handelsschool J. van Buhbingha Wichers (voorw.), van Leiden; van de eerste naar de tweede kl. van de tweejarige Handelsschool L. A de Grui- ter, G. A. Reimeringer en C. J. v. Spall (voorw.), allen van Leiden. De 1ste luit jhr. O. G. Bloys van Treslong, van het 2de reg. yeld-art. te 's-Gravenhage, wordt 3 Augustus als com mandant van het treindetachement in de legerplaats bij Oldobroek vervangen door den Isten luit. M. W. de Wit, van het korps te Leiden. Voor het tweede gedeelte van het notarieel ^xamen is geslaagd de heer C. van der Linden, te Alphen a. d. Rijn. Te 's-Gravenhage is na een korte ziekte overleden, 58 jaar oud, de heer A. H. W. de Bock, leeraar in de Fransohe taal en letterkunde aan de H. B.-S. met B-jarigen cursus aan het Bleijenburg al daar. In September 1882 was hij aan die onderwijsinstelling in functie gekomen. Gisterochtend en des middags heeft de burgemeester van Haarlem jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, gele genheid' gegeven ten Raadhuizo -.fsoneid van hem te nemen. H: ,an hel ben ve len gebruik gemaakt, ook een commissie uit de burgerij, welke den burgemeester heeft verzocht te willen poseeren voor den modelleur Dupuis en van de burgerij een gouden gedenkpenning te willen aanvaar den. Mr. W. Jager Gerlings was de woordvoerder van de commissie. Te halftwee heeft de burgemeester af scheid genomen van het politiepersoneel, dat. daartoe in zijn geheel aan het poli tiebureau was opgesteld. De agenten bo den hun scheidenden chef een portret aan, en de burgemeester heeft f 500 geschon ken aan het politiepersoneel. Sedert eenigen tijd' zijn in handen van B. en Ws. te Rotterdam adressen, houden de verzoek, dat bij het onderwijs ook aan hert zwemmen een plaats zal worden inge- gcruimd. B. en Ws. hebben in deze gehoord de oommissie voor het openbaar onderwijs, de inspecteurs bij het geneeskundig school toezicht en bij het gemeentelijk onderwijs 6n de commissie voor de plaatselijke wer ken. Allen stellen om strijd het nut en de voordeelen van een meer algemeene be oefening der zwemkunst in het licht; maar zijn evenzeer eenstemmig in hun oordeel, dat de bezwaren tegen het verbinden van het z wemonder richt aan het schoolonder wijs te overwegend zijn om daartoe te kun nen overgaan. Aan B. en Ws. schijnt het voorts als van zelf sprekend toe, dat, indien de gemeente maatregelen neemt om de beoefening der zwemkunst te bevorderen, zij daartoe niet alleen het oog op die nog schoolgaande jeugd moet richten, maar die maatregelen zich ook behoor en uit te strekken tot de jongens, die de school reeds hebben ver laten. De noodige maatregelen zullen dus genomen moeten worden, dat aan de ver schillende zweminrichtingen d'e gelegenheid tot onderricht in het zwemmen kan worden verschaft. Voornemens zijnde Hij het opmaken der begrooting voor het volgend jaar daarmede zooveel mogelijk rekening te houden, stel len zij onder overlegging der stukken thans aan den Raad) voor in beginsel aan haar voornemen zijn goedkeuring te hechten. De Raad van Utrecht heeft benoemd tot directeur van d'e H. B.-S. met 3rjari gen cursus voor jongens en daaraan ver- bondeai handelsschool aldaar dr. A D. Donk, leeraar in de natuur- en scheikunde aan d'e Handelsschool te Rotterdam. Ds. J. Brandsma, te Haarlem, heeft van A. Z. een gift van f 1000 ontvangen voor het fonds tot gemeentestichting j'n het Schoterkwartier, aldaar. Wijlen mevr. M. A. E. F. Vogel, geb. Gaijmaïis, overleden te Velp, heeft, naar de „Arnh.~Ct." meldt, aan de diaconie van de Ned.-IIerv. Gem. te Velp f 1000 en aan die van de Geref. Kerk B aldaar f 500 na gelaten. Het hoofdbestuur van den Bond' van Nede-rl. Onderwijzers zegt in een adres aan de Koningin, dat het met belangstel ling heeft kennis genomen van het voorne men van den Minister van Binnenlandische Zaken om een herziening van art. 26 der Wet op het. L. O. in overweging te nemen in dien zin, dat aan gehuwde onderwijzers met meer dan twee kinderen een toeslag zal worden uitgekeerd; dat een dergelijke wijziging echter allerminst door de onder wijzers gewenscht wordt, en door hen wordt beschouwd als een belemmering om te komen tot een noodzakelijk geworden rationeele regeling van de salarissen der onderwijzers dat het daarom Uwe Majesteit eerbiedig verzoekt, te willen bevorderen, dab door de Regecring van dit voornemen wordt afgezien, en zoo spoedig mogelijk aan de Tweede Kamer ter behandeling wordt voor gelegd een voorstel tot afdoende herzie ning van art. 26 bovenbedoeld, in dien zin, dat aan alle onderwijzers aan de lagere scholen een voldoend salaris wordt ge waarborgd, door: 1. de in art 26 genoemde aanvangswedde aanmerkelijk te verhoogen; 2. de periodie ke verhoogingen te vergrooten, en den duur van de perioden te verkorten; 3. lid 8 van genoemd artikèl te doen luiden: ,,Elk der onderwijzers, die het hoofd bij staan, ontvangt een vergoeding voor huis huur van ten minste gulden per jaar; terwijl bovendien artikel 24 in dien zin worde gewijzigd, dlat daarvan het 3de lid vervalle. Aan de eerste H. B.-S. met 3-jarigen cursus te Amsterdam heeft gisteren de di recteur, de heer F. J. Heeris, afscheid als zoodanig genomen. In het gymnastieklo kaal, dat fraai met planten en bloemen versierd was, werd de lieer Heeris te mid den van leerlingen, oud-leerlingen en leeraren in waardeerende bewoordingen toegesproken door den wethouder van on derwijs, mr. S. de Yries Czn., die mede deelde dat het H. M. de Koningin had be haagd, uen heer Heeris te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Voorts werd de heer Heeris gehuldigd door de leeraren bij monde van dir. J. J. Terwen en door de oud-leerlingen en leerlingen, die hem stoffelijke blijken van belangstelling aanboden. Aan de tweede H. B-S. met 3-jarigen cursus waren het de heeren M. J. IJzer man, directeur, L. Bouman Jzn. en R. Dijkstra, leeraren, die van het M. O. af scheid namen. In de leeraarskamer werden de drie hee ren namens de leeraren door den heer F. van Duinen toegesproken. Namens de leeraren vereerde de heer Van Duinen de heeren IJzerman en Dijk stra een fraaie schemerlamp en den heer Bonman een ets van Mesdag. De heer J. Leda, arts, huldigde namens d^ oud-leerlingen de drie aftredende heeren en deelde mede, dat in September a. 8. (de tijd van voorbereiding was te kort ge weest) de scheidende leeraren méér van de oud-leerlingen zullen vernemen. O a. werd een diner in uitzicht gesteld. In het gymnastieklokaal werden daarna de heeren IJzerman, Dijkstra, Bouman en de aftredende amanuensis Goudswaard na mens de commissie van toezicht op heb M. O. toegesproken door prof. dr. J. te Winkel. Namens het oomité van leerlingen werd ten slotte het woord gevoerd door Th. Rauch, die elk der vier heeren een ge schenk vereerde. Ten slobbe dankten de heeren IJzerman, Bouman, Dijkstra en Goudswaard de ver schillende sprekers voor de hartelijke en sympathieke huldiging, die hun ten deel was gevallen. Tot directeur van de gemeente-gas Fa briek te Enkhuizen, is benoemd dhoer D. N. de Rijke, directeur van de gasfabriek te Purmerend. Men meldt uit Doornspijk: Een der Raadsleden, die een nadere klacht ingediend heeft bij de rechtbank te Zwolle, over de beweerde malversatiën in het gemeentelijk financieel beheer, heeft van den president dier Rechtbank het navolgend' sohryven ontvangen: In antwoord op uw schrijven d.d. 28 Juni II heb ik de eer u te melden, dat aller eerst kennisneming door de rechtbank van het reeds gehouden onderzoek wensohelijk voorkomt. Mocht daarna blijken, dat mondelinge toelichting der klacht gewenscht is, dan zal de rechtbank u tot het geven van inlich tingen uitnoodigen. In de gistermiddag te Utrecht gehou den Raadszitting werd bij derdie stemming tot tijdelijk wethouder benoemd de heer C. W. van de Kasteele. ALPHEN. Do kinderen der O. L- S. al hier zijn een dagje uit. geweest. Prachtig we der begunstigde dezen aangenamen bocht. Om zeven uren des morgens werd in do salon boot „Le.eghwa.ter" der. Mij. „Carsjens" de reis aanvaard, welke ging langs Ilymans- We tering, Braassemermeer, Ringvaart naar Overtoom, van daar over heb IJ naar het Tolhuis. Het doel der reis was nu bereikt. Volop werd genoten in den kinderspeeltuin. Na ruim anderhalf uur aldaar vertoefd te hebben, werd oen poosje op het IJ gevaren. Maar aan heb aangename werd ook hier heb nuttige gepaard, want dc droogdokken wer den bezien, de W.-I. mailbooten, enz. Door Amsterdam ging het nu naar den Amstel, langs Amslel, Drecht en Aar over Gouwsluis tot Alphen. Dat het in dien tijd aan versnaperingen niet heeft ontbroken, laat zich denken. Het muziekkorps speelde menig opgewekt lied. Om acht uren kwam men in Alphen aan en nu ging liet, begeleid, door do muziek, naar het Schoolplein. Daar sprak de voor zitter een afscheidswoord, de kinderen kregen een reep chocolade en gingen zij opgewekt huiswaarts. BODEGRAVEN. Bij de overgangsexamens aan Je R. II. B.-S. te Gouda zijn de leer lingen daarvan, die hier woonachtig zijn, allen bevorderd, n.l. A- Broekland en N. Eikelenbcom van de 1ste naar do 2de, W. van Ramshorst en J. Meineke van de 3de naar de 4de.cn P. Meineke van de 4de naar do 5de klasse. De hoer P. Maaskant, alhierv behaalde in Amsterdam het einddiploma van den cur sus der Nationale Vereeniging voor Handels onderwijs tot opleiding van leerkrachten voor lager handels-onderwijs. Ook verwierf hij het diploma voor Duitsche handelscorrespon dentie. De „Vereeniging van Handoldrijvenden to Bodegraven en Zwammcrdam" heeft beslo ten om een verzoek te richten tnfc de ge meentebesturen der beide gemeenten om een verordening te maken voor vervroegde win kelsluiting. HAARLEMMERMEER. De groote zo- merpaardenmarkb zal dit jaar te Hoofd dorp worden gehouden op Vrijdag 28 Juli a. s. Voor het a. s. concours hippique te Hoofddorp zijn thans meer dan 150 inschrij vingen voor de verschillende nummers. HAZERSWOUDE. De plaatsvervangen de brievengaarder van Dorp en Rijndijk, de heer J. Meel van Leiden, is benoemd tot brievengaarder te Rozenburg. De timmermansknecht J. Straver Jzn. alhier, en werkzaam te Boskoop, had het ongeluk van een hoogte te vallen en met een zijner voeten in een beitel neer te komen, waardoor dat lichaamsdeel zoo ernstig werd verwond, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Per rij tuig werd het jongemensch naar zijn wo ning vervoerd, waar hij gedurende eenigen tijd tot rusthouden genoopt zal zijn* HILLEGOM. De Raad vergadert Don derdag a-s., des avonds te halfacht. KATWIJK-AAN-ZEE. De heer A. v. d. Bent, tijdelijk kantoorbediende aan het post- en telegraafkantoor alhier, is be noemd tot telegrafist bij de „Société pour télégraphie de radio". Om deze betrekking te kunnen aanvaar den, is de heer V. d. Bent een jaar op non-activiteit gesteld als kantoorbedien de. Thans is hij te Scheveningen werkzaam om de techniek der radio-telegraphie te leeren, terwijl hij daartoe aan de te Rot terdam gevestigde af deeling zich met de administratie zal op de hoogte stellen. Na alzoo de vereisohte kennis en vaardigheid te hebben verkregen, zal hij een zeereis als tweede marconi-telegrafist maken, waarna een bevordering tot eersten radio-telegra fist volgt. Wijl alle zeeschepen met inrich ting voor radio-telegraphie hun telegrafis ten betrekken van do Société pour télé graphie de radio," weet de benoemde niet, welke nationaliteit hij zal bedienen en kan hij bijv. evengoed geplaatst worden op een Amerikaansch of Ohineesch schip als op een Nederlandsch. Tot eersten machinist aan het stoom gemaal van Rijnland alhier is in plaats van wijlen J. Stender benoemd W. A. Dijks man, thans tweede machinist aan 't stoom gemaal te Spaamdam. In de daardoor ont stane vacature te Spaarndam is nog niet voorzien. Hoewel het aan het Prins-Hendrik- Ka-naal alhier nog niet tot een radicale op lossing is gekomen inzake de kwestie uitwaseming, kunnen we vermelden, dat het dit jaar toch niet zoo erg zal worden als in vorige jaren. De kom van hot kanaal toch, benevens een deel van het smallere vaarwater, zijn flink uitgebaggerd en alzoo van vele onreinheden gezuiverd. De bomschuit „K. W. 110," van den heer N. Pa.rlevliet, schipper L. v. d. Plas Wz., die drie weken geleden, na Vrijdags uitgevaren te zijn, "a Zaterdags weer bin nen kwam, is thans met dezelfde beman ning uitgevaren. Voor het toelatings-examen tot de H. B.-S. voor Jongens te Leiden is ge slaagd de jongejuffrouw A. den Haan, alhier. Vermeldenswaard is, dat de toege laten© voor het examen is opgeleid door het 87-jarige rustencj hoofd der openbare school, den heer K. Boorsmo, alhier. Er i§ in de afgeloopen week door onze haringvischers en ook door de Engelschen weinig gevangen. Dit komt voor een groot deel door de windstilte, welke er heersch- ten. Dank zij den geringen aanvoer, waren de prijzen flink, in Engeland zelfs buiten gewoon hoog. Hetgeen er nog gevangen is, was van goede kwaliteit. LISSE. In de gisteravond gehouden ver gadering van de afd. Lisse van liet H. B.- G. werden als nieuwe leden aangenomen do heeren J. II. Langevcld, te Noordwijkerhout; J. Kamp, to Lisserbroek, en II. J- Wóyers, te Lisse. Daarna werden door de leden be sprekingen gehouden omtrent den handel, waarvan door den secretaris notitie werd gehouden. Besloten werd om op Vrijdag 19 Juli a.s. weer een vergadering te houden, voor handelsbesprekingen. NOORDWIJKERHOUT. Do lieer A. En doma heeft voorloopig het ambt aanvaard van secretaris-penni ngrnc-ester der stichting „Do Geineentewoning." SASSENIIEIM. Dc leerlingen der brei- school van mej. Kr es hebben haar gewonen jaarlijkschen uitgaansdag gehad. Ditmaal naar Ncordwijk-aan-Zce. De stalhouder v. d. Wal liad de vriendelijkheid do kinderen te brengen on te halen. Zij hebben braaf pret'gehad en de stoet keerde 's avonds zin gende huiswaarts. VOORSCHOTEN. Door den Minister van Koloniën ie ter beschikking gesteld va:i den Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië, ten einde daar te worden benoemd, de heer P. Blok, alhier, tot telegrafist eerste kl. bij den radiotelegrafischen dienst van den poBt-, telegraaf- en telefoondienst. WASSENAAR. Dc Coün. Vereeniging „Sa- menwerking" hield gisteravond haar jaar vergadering in het café van den hoer A. W. Beyersbergen. Dc rekening en balans werden goedgekeurd. Besloten werd van de hruto-winst 20 pCt. af te nemen voor het reservefonds. Het dividend werd bepaald op 5 gld. per geheel aandeel. De rest der winst werd gebruikt voor afschrijving. De waarde der aandeeleri werd bepaald op 125 gld. De omzet was weer goed geweest. Aan de leden werd voor 263,656 gld. geleverd. Tot bestuurslid vacaturc-J. J. Nell werd geko-' zen het lid A. Knijnenbnrg Gzn. De lieer D. van Straalen werd herkozen en ook de aftredende commissaris de heer J. Homan. Een bespreking van aankoop van voodorav- tikclen voor het aanstaande winterseizoen had plaats. Na de gewone rondvraag sloot dc Voorzitter, de heer S. v. d. Stoel, de verga-- dering. ZOETERWOUDE. Een landlooper, G. TV. J., die, zooals meermalen is gebeurd) te diep in 't glaasje had gekeken, had gister middag zóóveel gedronken, dat hij niet meer op.de hcenen kon blijven. Hij viel op e*of langs den Haagwog staand ijzeren hek en bezeerde zich zoodanig aan de lccel, clai geneeskundige hulp moest worden ingcroef pen. Dr. IC. heeft hem verbonden cd de rij ka* veldwachter Monna stelde hein tor ontnuclw tering in politic-bewaring. In den vroegen morgen werd een strooi» persschuitje aangehouden door een der veld*- wachters alhier, in welk vaartuig twee stroo» pers uit. Leiden, die te Rijnsburg ccd par tijtje aardappelen hadden ontvreemd, gezeten waren. Eén hunner, N. de H., verbette zich ernstig tegen het in-beslag.nemen van hot ontvreemde. Proces-verbaal volgt. Een nieuw Volksgebouw in Leiden. Gisteravond had op de bovenzaal van „Dei Blauwe Vaan", Haarlemmerstraat 172, al hier, een bijeenkomstplaats van afgevaaw digden van hier ter stede bestaande werk* mansvereenigingen, ten einde te beraadslagen over de wenschclijkheid en de mogelijkheid van do oprichting van een gebouw in heb centrum der stad, vermoedelijk aan de TJaar* lemmerstraat, waarin verschillende verga der* lokalen, doch in de eerste plaats een zaal, geschikt voor toonecl-, muziek., zang- en gymnastickuitvoe.iiigen, volksvergaderingen, enz. Do vergadering ging uit van den eigenaar van „De Blauwe Vaan", den hoer A. II. Pinot, die den vrij talrijken aanwezigen me dedeelde, dat hij optrad a.ls gemachtigde van eenige personen, die tot exploitatie van het Volksgebouw een naa.mloozc vennootschap wonsohen te vormen. Deze hoeren gaan uiti van het beginsel, dat in hot. buffet geen al-i coholhoudendo dranken zullen worden ver strekt. Van oen groote bierbrouwerij ontving hij toezegging voor het geheclo op- cn in richtingskapitaal, onder voorwaarde, dat er bier zou worden geschonken, hetwelk dan van deze brouwerij zou moeten worden be-i trokken. Do heeren, die er achter zitten^ willen dit evenwel niet. Kans van slagen zal het plan hebben, wanneer 40 Vereenigingm met ongeveer 4000 leden toezegging kannen geven van dc.locaa liteïten gebruik to maken. Het bleek, dat etf 26 Vereenigingen met 1716 leden vertegen woordigd waren, daaronder, .niet begrepen! enkele Vereen igingon, welke, hoewel ook ver tegenwoordigd, het plan nivt konden stem •nen. Do afgevaardigde dor afd. Leiden van da S.-D A..P. verklaarde bijv., dat zij niet mcodcod, omdat bij eenigen groei dor arbei dersbeweging zij zelf een gebouw wonsclit te stichten. Do coöperatie „Vooruit" ziet rocds orn naar een gebouw voor dc arbeiders. De afgevaardigde van den Leid scire n Bo- stuurdersbond had veel sympathie voor het plan, doch moest dezelfde reserve maken. Als er eenmaal 'kans zou zijn voor een eigen 'gebouw, zou men zijn medewerking moeten terugnemen. Do Leidsche Politie-vereeniging zou niet kunnen meedoen, wanneer niet het gebouw- een volstrekt neutraal karakter droeg en, wanneer het cachet 'der geheel-onthouding er op wordt gedrukt-, die vooral in handen; is van een niet-neutrale Vereeniging, kan ook zij krachtens haar neutrale positie niet moe-; doen. Overigens werd druk van gedachten ge wisseld over de al of niet wenschelijkhoid om alcoholhoudende dranken, zooals bier en port, to schenken. Verscheidene afgevaardigd den bleken van gevoelen, dat hiervan alleen het welslagen zou afhangen. Verschillende jaarfeesten zouden niet worden gehouden aid cr alleen onthoud ei-s dranken werden geschon* ken. Anderen bestreden weer deze meaning. De hier Pinot zeide, dat de coinbdnari* van goldschieters, waarvoor hij optrad, al* leen voor een gebouw is te vinden, waai alcohol is buitengesloten, cn deelde voider JV>g mede, dat het voornemen is om ook gelegenheid vcor logies te openen. Tot een bepaald besluit kwam men nog niet. Dc heer Pinot zal mot zijn lastgever* ruggespraak houden cn de afgevaardigden' zullen dc geopperde denkbeelden in hun Ver* oenigingon brengen en dan zal men wcctr bijeenkomen. Winkeialaitaug. De afdceling 's-Gravenhage van het eoroi té van verweer tegen gedwongen winkelslui ting heeft een adre-s gericht tot B. en Wa. van Den Haag, waarvan de strekking 19: lo. dat een eventueele gemeentelijke ver* orclerring, regelende de tijdstippen van ope ning en sluiting van de winkels, a gen;oen. zal behooren te zijn, geen bevoorrecht.nff van een of ander winkelbedrijf met zich zal mogen brengen; 2o. dat zoodanige verordening de bcdrijfa- vrijheid van den patroon met r.ag aanlap ten. Adressante beroept zich op het verv» tu nings recht va n de gemeentelast urc.i, r»p strekking van de Zondagswet, op ait H-4 van de Grondwet, op art. VjXJ on volgbod* van het Burgerlijk Wetboek, en op hot van Neerfands onafhankelijkheid, in 1214 vieren.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1