Dit zijn hoofdvragen, die éérst behoorea te worden afgedaan, alvorens men de prin cipieels vraag aan de orde zal kunnen stel len. Immers, een groot deel der automobie len wordt niet versleten, maar vernield In de eerste plaats door de manier van rij - den. Vel© chauffeurs hebben geen respect voor hun wagen, omdat het hun wagen niet is; vele andere chauffeurs mishandelen motor, chaesia en carosserie, omdat... de „baas" er óók op los trekt als-ie zelf achter het stuur zit; vele verwaarloozen de auto uit nonchalance, gemakzucht of om aan geboren eigenschappen van verregaande slordigheid; weer anderen zoowel auto- eigenaars als chauffeurs, vinden het bar geurig het publiek „paf" te laten staan. Zij rijden als dollen en laten den wagen 200 forsch mogelijk stoppen bij alle moge lijke en onmogelijke gelegenheden, die zich voordoen* en liefst op drukke punten, waar vele oogen en ooren getuigen kunnen zijn van zulk een manhaftig manoeuvreeren. StakkersZij hebben niet het minste res pect voor het ontzettende Vèrnüft van den ingenieur en constructeur, die vermoede lijk hun arbeid zouden neerleggen, alö zij konden gissen, dat alleen zulke handen zich aan hun kostbare stukken zouden ver grijpen. Maar bij de beantwoording der vraag wat een auto in het gebruik kost, is het van het grootste gewicht, dat genoemde feiten op den voorgrond worden gedrongen ter afdoening. Nu weet ik t&êr goed, dat het gros van bedoelde vernielers, het zéér oneens met mij rijn zaL Men zal zich pogen te verontschul digen óp allerhande manieren, omdat een groot mensch ten eenenmüle ongaarne ver heven wordt tot dwaae. En dat is tóch de naam van een vernielaL Ik zal de oppositie laten voor wat zij is en vasthouden aan do waarheid, dat zéér vele motoren worden vernield in stede dat rij zouden Wórden ver sleten, onverschillig dan of dit al of niet dwaas opzet of kinderlijke onkunde is De manier van rijden bepaalt in zéér veel gévallen den levensduur plus de onkostenre- kening van den motor. En hetzelfde geldt' voor transmissie, carosserie, banden, chas sis, etc., etc. Wie dus weten wil of autorijden duur is, moet eerst en uitdrukkelijk vaststellen: Wie zal rijden en hoe zal ér geredeh worden? Heeft inen eenmaal uitgemaakt, dat fr bezadigd gereden zal worden doof een voorzichtig en verstandig chauffeur, wat dan toch het Uitgangspunt zal zijn van elk automobilist die zich bovendien niet laat beïnvloeden door hooge procenten van de rekeningen, die hij namens den eigenaar maakt, dan komt de tweede vraag naar voren, n.LWat moet de wa gen praeeteeren? Hierbij komen de factoren. 2 tot en met 6 bovenaangehaald op den voorgrond. Dit is eigenlijk meer speciaal, dat men een wagen aanschaffen zal overeenkomstig de eischen, die er aan gesteld moeten worden. Dus geen motor van 30 H.P., als een van H.P. voldoende isl Geen chassis en carosserie voor een 40 H.P.-motor, geplaatst bij een motor van 20 H.P., enz., enz. In dit opzioht wordt er heel wat gezon digd en tegen het advies van den fabrikant in gehandeld. Ook is gewoonlijk de adspi- rant-kooper als nieuweling heel matig in zijn eischen in zake de vermogens van de te koopeü aUtó. Maat- niet zoodra is hij eenmaal de machine meester, of... de mati ge eischen, die men in principe stelde, wor den weldra groot, grooter, grootst. Excel sior Men is niet meer tevreden met 10 K.M. per dag, die men zich droomde. Ook voelt men er weinig voor óm een snelheid van 2540 K.M. te ontwikkelen, als men 4060 op rijn sloffen halèii kan. En stoppen, om dat men op een zeer slechten weg rijdende is wel, daar verliest men te veel tijd mee. Bovendien: Moet elke kruk me achterop en Voorbij rijden? Het zou watl Rij maar door wat je kunt. Dat is weldra 't moordende consigne Do iiieuwerwetsclie die ontworpen is voor het traject Nice Monte Carlo en binnenkort zal worden aan gelegd. De Wagens loopen tusschen twee rails, waarvan er één onder den wagen ligt Zóó is de practijkEn dan valt elke theo rie meedoogenloos in duigen wat ik niet nader zal hebben duidelijk te maken Wat dus de bedrijfsonkosten van een auto zijn, heeft dé bezitter zelf te bepalen hij heeft het in Zijn macht, altllaüs voor het grootste deel, hoe duur of hoe goedkoop hij ,,uit" zal zijn. Wie zelf rijdt of laat rijden door een kalm en bekwaam chauffeur en de voorschriften van den fabrikant of importeur zoo getrouw mogelijk opvolgt, zal met zijn auto veel be ter weg komen dan met paard en rijtuig. Dat is een absoluut uitgemaakte zaakOp verstaitdige Wijze een auto gehouden, zón-Ier aandriften tot forsche kunststukjes, Waar aan men den wagen onderwerpt is verre weg te verkiezen boven een equipage. Zoo terloops zeide ik in dit betoogje, dat chauffeurs zich dikwijls laten beïnvloeden door aanbiedingen van handelaars en re parateurs in zake een... zeker deel in de winst van te maken kosten Ik begrijp niet waarom niet lang reeds dit oompromitteerende en gevaarlijke stel sel om zeep is geholpen. De zaak is toch zoo hoogst eenvoudigZiehier Gegeven een autobezitter in spe, die niet zelf rijden kan of wil. Hij zoekt een chauf feur. En hij weet welke karakterlooze usan ces in dit vak bestaan. Bestl Hij koopt een wagen, die voor zijn doel, blijkens ad viezen van ter zake kundigen, geschikt :s. Hij doet bij de leverantie vaststellen even eens door bekwame vakkundigen wat de bedrijfskosten per jaar maximum kunnen bedragen bij een praestatie van zoo en zoo veel daar en daar dan en dan. De re kening is dus naar beste weten en kunnen door technici opgemaakt. Nu komt de sollicitant-chauffeur. Bijwijze van een examen legt men hem de geheele bedrijfsredeneering voor, doch zonder de cijfers. Die moet hij invullen. Geef hem een halven dag om goed te cij feren. Hij is gereed, Men vrage hem of hij, %ls hij handelaar-reparateur was, voor die som contra de bepaalde eischen, het budget zou aanvaarden. Men confronteere de gegevens van zichzelf met die van den chauffeur. Tracht overeenstemming te krijgen in het eindbedrag en dan als vervolgens de an tecedenten van den sollicitant aanleiding tot aanstelling geven, dan komt men over een: zóóveel procent aan het eind van het jaar van het bedrag, dat gij onder de be grooting gebleven zijt! Dat „zooveel prccéiit" niet karig te ne- mehIk zooi aanbevelen minstens 50. Maar daartegenover mag dan ook de eisch wor den gesteld, dat hij op geénerlei wijze kor tingen, van wie ook, aannemen mag, dan die den patroon bekend zijn, zooals bijv. de gebruikelijke 1 pCt. voor het betalen van rekeningen. Verder niets, absoluut niets! Ook in die richting moet de oplossing van het vraagstuk gevonden worden of autorij den duur is. En wie rijden Wil zonder chauf feuf, welnu, hij stelle zich bij 't maken van de calculatie in de plaats van den chauf feur. Hij stelle een maximum tot hoever hij gaan wil en houde Zich aan die eischen Komt hij ef boven, dan wordt de schade mono raïlspoorwes, en de andere, gelijk een electrische boven-, grondsche leiding zich boven den wagen i» viiidt. ingehaald door een tijdje rust. Blijft hij bo. neden de begrooting, dan is de winst een ap peltje voor den dorst... voor een volgend jaar Nu kan het gevolg van deze methode verwaarloozing van de auto zijn. Maar dAar 19 men, zou ik zoo zeggen, zelf bijBoven dien: wie zal een ondergeschikte handha ven, die zijn boeltje laat slabbakken? En welke patroon zal de onredelijkheid begaan, een bediende, als de hierbedoelde, ontslag te geven, omdat hij beneden het budget bleef ten koste van den wagen of böven het' budget, omdat... het nu eenmaal niet anders kon zoolang men daarbij de absoluut goe-' de trouw of het ongeluk hebben van den- bediende aannemen kan? Wie redelijkheid en eerlijkheid eischt van den ondergeschikte, heeft te bewijzen aan den ondergeschikte, dat hij zelf redelijk en eerlijk isl Een nieuwe methode voor het tjalvani- seeren van metalen, glas, hout, enz, Twee Italiaan salie scheikundigen, de ge broeders Marino, hebben een nieuwe méthode gevonden voor het galvanisoeran van me talen, die in vergelijking met de tot dus ver gevolgde methoden een belangrijken stap vooruit bet eekenteen methode namelijk om op minderwaardig metaal, en ook op por-' Bolein, glas en hout eon tamelijk dikke on vaste laag zilver als anderszins aan te bren-j gen. Met ©en ondergrond van metaal ver-, eenigt de opgebrachte laag zich zóó inhig,. dat als het ware een onscheidbaar geheel ontstaat. Men kan de laag zoo dik maken als men wil, zoodat het voorwerp na behan deling gegraveerd kan worden. Hoe deugde lijk en sterk deze verzilvering is, kan wol hieruit blijken, dat de Britsche autoritei ten zich bereid hebben verklaard, aldus verzilverd werk te voorzien Van het Wette lijk waairborgstempel. Bij de verzilvering van glas en porselein behoeft geen gips te worden gebezigd, maar het metaal wordt direct op het glas of het porselein aangebracht. Het schilfert dan éch ter niet af en kan er ook niet worddn af ge-, krabd zotnder het glas zelf te kreken of te beschadigen. Daar deze mtethodo eén electrische is, moe ten de te behandelen vlakken geleidend wor den gemaakt, als zij dit al niet roeds Zijn. Porselein en glas bijvoorbeeld zijn niet-lei- ders. Bij de oude methoden werd het metaal ei eenvoudig opgebracht door tusschenkomst van een bindmiddel, en dan door bruiden innigj met den grond verbonden. Volgons de methods van Marino wordt do oppervlakte zelf gelei dend gemaakt, en wel meestal Zonder aan wending van hitte. Zco wordt bijvoorbeeld glas, dat met metaal moet worden gemonteerd, eerst met de zandblaas ruw gemaakt, ten. einde liet metaal aangrijpingspunten te ver-! schaffen. De ïtiwe vlakte wordt dan chemisch' behandeld en geleidend gemaakt. Vervolgens wordt hot Voorwerp in het clectrisch bad ge hangen, waarop dah het goud, liet zilver of de legoeri.ug Zich onscheidbaar aan de ruw- gemaaktc oppervlakte hecht en zich met haar verbindt. Porselein kon allcèü in ongeglascer- den toestand gemetalliseerd worden, d.w het

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 17