N°. 16069 A°. 1912. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van rZp?.- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. [Donderdag IX .Tiili. PRIJS DiiR ADVERTENTIES: Van 16 regels /T.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. vileine advertenticu van 30 woorden 40 Gents contant j elk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTS Voer Leiden per week 9 Gents per 3 maanden .3333/ 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 3 1.30. Franco per post ....3., 1,65. Leiden, 11 iuia. De burgemeester, jhr. mr. dr. De Gijselaar, is gisteren weder na eenige we ken in het buitenland, waaronder zelfs in Egypte, te hebben vertoefd, in onze ge meente teruggekeerd. "Vanavond zal hij de Vereeniging van [Directeuren en Ingenieurs van Gemeente- [werken in het inwendig electrisch verlicht Raadhuis persoonlijk vanwege de gemeente ontvangen. Bij Kon. besluit is voor den duur van het studiejaar 1912—1913 benoemd tot rec- tor-magnificus der Universiteit alhier, prof. 'dr. B. D. Ecrdmans. In de 61ste algem. vergadering te Rot terdam van de Ned. Maatschappij ter bev. 1 'der rharmacie is gekozen tot lid der com missie voor wetenschappelijke inlichtingen pref. dr. L. van Itallie, alhier, die tevens Ssa-l fungeeren als voorzitter van het intern, congres voor pharmacie in 1913 in Den Haag. Bij de aanbesteding door den direc- jfceur der Centr. Magazijnen van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam was minste inschrijf ster voor 4000 dekens de firma J. C. Zaalberg en Zn., alhier, 1 perc. f 3.674, 2 perc. k f 3.774. De vergaderiug van het Ned. Zendings- •genootschap te Rotterdam, heeft in plaats ivan wijlen pTof. Yaleton gekozen prof. Van Nes, te Leiden, tot eersten voorzitter van het bestuur der Ned. Zendingsschool. Op 10 Juli heeft de heer J. L. Timmer mans, geëmpl. bij de Militaire Ziekenin- richting te Leiden, met goed gevolg het examen voor gediplomeerd verpleger af gelegd. Daar merr bij den Militairen Geneeskun digen Dienst nog geeoi gediplomeerde ver plegers in de organisatie heeft opgenomen, blijft de heer Timmermans voorloopig in tegenwoordige functie te Leiden werk- uam. Aan 's Rijks Veeartsenijschool zijn van teb eerste naar het tweede studiejaar o.a. bevorderd de heeren G. G. van den Akker, te HazerswoudeA. Burggraaf, te Bode- -graven, en C. P. A. Dieben, te Leiden. Aan het examen tot het verkrijgen van •een diploma als huishoudkundige, afgeno men aan de Huishoudschool in de Laan van ,Meerdervoort te 's-Gravenhage, namen 33 leerlingen dier school deel. Het diploma werd aan allen uitgereikt, o.a, aan mej. E. Schoor, te Voorschoten Aan de Handelsschool te Rotterdam is voor het eindexamen geslaagd de heer M. de Mol, te Gouda. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van 'de sociëteit „Eensgezindheid", te Aarla-i- derveen, en van de bad- en zweminrichting f,Woerden", te Woerden. Z. K. H. de Prins der Nederlanden komt morgenavond in Den Haag. Z. K. H. is voornemenn den volgenden middag een bezoek te brengen aan het concours hippi- que. Zaterdagmiddag vertrekt Z.. K. H. naar Het Loo. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Talma heeft voor en kele dagen 's-Gravenhage met verlof ver laten. De Minister maakt een zeereis en stelt zich voor a.s. Maandag 15 dezer weer in Den Haag terug te keeren. Z.Exo. is gis teren per stoomschip „Iris" van Rotter dam naar Bergen (Noorwegen) vertrokken. In de algem. vergadering van ö'e Ned. Maatschappij tot bev. der. Geneeskunst, te 's-Gravenhage, kwam in stemming het bindend besluit, luidende als volgt: De leden der Nederlandsche Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst ver binden zich deel te nemen na 8 Juni 1912 aan eenig nieuw op te lichten ziekenfonds, of aan eenig ziekenfonds, dat volgens de bepalingen van cefi in te voeren Ziekte wet toegelaten is, tenzij in de statuten aan de volgende hoofdvoorwaarden is vol- -daan 1.0*. dat alle geneesheeren, die te goeder naam bekend zijn en wier gewone werk kring zich over het gebied van het zieken fonds of over een deel daarvan uitstrekt, het recht hebben als deelnemer tot het ziekenfonds toe te treden, hetzij als huis arts; hetzij als specialist; 2o. dat aan geen der drie, bij het ziekenfonds belangheb bende groepen (apothekers, geneesheerpn en leden) een overwegende macht in het bestuur en in de algemecne vergadering is toegekend; 3o. dat een welstanö'sgrens vooï gezinnen en een voor alleenstaandfe personen is vastgesteld, waarbij het maxi mum voor gezinnen het bedrag van f 1200 's jaars, vóór alleenstaande personen het bedrag van f 800 's jaars niet mag over schrijden 4o. dat uitdrukkelijk is be paald', dat de geneesheeren niet gedwon gen worden verklaringen af te geven om trent arbeidsongeschiktheid van zieken fondsleden, die onder hun behandeling zijn of geweest zijn. Voorts bevat het besluit nog een dispen satie-bepaling. Het bindend' besluit wordt daarna met algemeene, 126, stemmen aangenomen. (Daverend applaus.) De secretaris doelde mede, dat in 44 van de 59 afdeelingen zich reeds 1659 voor het bindend' besluit hebben uitgesproken. Een voorstel van de afd. Alphen, om de toelage voor den secretaris-hoofdbestuur der te brengen van f 1000 op f 2000, werd door het hoofdbestuur overgenomen en nadat van verschillende zijden warme hul de was gebracht aan de verdiensten van den titularis, onder daverend applaus aan genomen. De algem. verg. der Ned. Maatsch. tot bev. der Pharmacie nam een dergelijke beslissing als geformuleerd in het bindend besluit. Het eerste punt luidt daarin: dat alle in het gebied van het ziekenfonds geves tigde apothekers, die als zoodanig te goe der naam en faam bekend staan en het zelfstandig en onafhankelijk beheer over hun apotheek hebben het recht hebben zich als deelnemer aan het ziekenfonds te verbinden; het vierde: dat ten name van eenzelfden apotheker niet meer dan 6000 bij ziekenfondsen verzekerden mogen inge schreven staan, waarbij voor de bereke ning van dit aantal, drie personen, die den leeftijd van 16 jaar niet hebben be reikt, als een verzekerde beschouwd wor den. Het hoofdbestuur heeft de bevoegdheid van dit besluit tijdelijk dispensatie te verleenen waar het geldt aansluiting bij die fondsen, die krachtens een overgangs bepaling in de Ziektewet tijdelijk toege laten zijn. Overtreding van dit besluit wordt gestraft met een beete van f 1000. Mr. H. Goeman Borgesiub, lid van de Tweede Kamer, omtrent wien „Het Volk" geruchten vermeldde van aftreding als Ka merlid in 1913, heeft te kennen gegeven, dat hij van zulke geruchten nog niets had vernomen. Van die zijde van eenige kellnersver- eenigingen is ten vorigen jare aan den Raad van Rotterdam verzocht heb sluitings uur van koffiehuizen op Oudejaarsavond op 10 uren, eventueel 12 uren, te bepalen. De commissie voor de strafverordeningen merkt te dien aanzien op, dat het motief voor het verzoek is het verlangen, dat de koffiehuisbedienden bij de jaarwisseling hun plaats in den huiselijken kring kunnen innemen. Om die reden kan aan het ver- tzoek niet worden voldaan. De vraag blijft, of de Raad krachtens zijn algemeene verordeningsbevoegdheid regelen mag stellen ten aanzien van den arbeidisduur in het betrokken bedrijf en zoo j&j of het gewenscht is, dalt van.cie bevoegdheid gebruik wordt gemaakt. Die vragen zijn, door de ingekomen adviezen over winkelsluiting, in algemeener vorm bij de commissie in studie. Zij stelt den Raad voor, thans geen incidenteel© beslis sing te nemen. Uit het advies der com missie .blijkt verder, dat van 21 leden van den Restaurateursbond 19 en van 410 leden der vereeniging Vergunning 396 tegen de vroege sluiting op Oudejaarsavond zijn. De jaarwedde van de secretarissen van de keuringsraden voor de militie is vast gesteld op f 200. Jhr. O. H. A. van der Wijek, oud-gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indiê, eere-voorzittér van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, heeft voor het rust- en vacantie-oord voor dien Bond, dat te Nijmegen zal worden opgericht, een gift toegezegd van f 1000. De directeur van het Rijksopvoedings gesticht te Alkmaar de heer Klootsema, zal, zoo meldt het „Hdbl." worden overgo plaatst naar „De Kruisberg." De gewone audiëntie van den Minister van Buiteiflandsche Zaken zal Vrijdag 12 Juli a.s. niet plaats hebben. LEIDERDORP. Mej. Neuteboom, van Valkenburg, is benoemd tot tijdelijk onder wijzeres aan de Christelijke handWerk- school, alhier. In deze gemeente komen onder de kin deren veel gevallen van mazelen voor. RIJNS BURG. Toen de telephonist De M. even buiten zijn deur keek, zag hij een kind over de leuning der brug in het water kijken. Die richting met zijn oogen volgen de, zag hij nog even een armpje in het water bewegen. Zonder zich te bedenken be$i.f hij zich terstond te water en mocht een kleine drenkeling redden. VOORSCHOTEN. Het Leger des Heils, afd. Leid'en, houdt a. s. Zondagnamiddag alhier een zang- en gcdenkdiènst over de ramp der „Titanic", op het terrein, waar ook het Zendingsfeest is gehouden. Het muziekkorps en het zangkoor zullen zich bij die gelegenheid doen hooren. WARMOND. Nader bericht men ons, dat de officieele opening der Jachthaven alhier zal plaats hebben op Zondag 14 Juli a. s., des namiddags te drie uren. De festiviteiten, die tegelijkertijd zouden plaats hebben, zullen nu waarschijnlijk ge schieden op Zondag 21 dezer. WASSENAAR. Gisteravond vergaderde de „Kon. Wilhelmina-Ver." in het café van den heer Schrama-. Zij werd geleid dbor den eere-voorzitter, den burgemees ter. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat een tekort in kas was van f 285, en dat het vorig feest oirca f 1300 had ge kost. De heeren J. Schiff, J. Eggink en M. Peereboom werden uitgenoodigd de reke ning na te zien. De commissie verklaarde bij) monde van den heer J. Schiff, dat het tekort grootendJeels ontstaan is door aan koop van verschillende zaken, die nog in het bezit der Vereeniging zijn. Op voorstel van den Voorz. werd een oommissie benoemd, bestaande uit de hee ren E. C. Houbolt, J. A. van Rijswijk en H. H. van der Plas, die in opdracht heeft de rekening en verantwoording van den penningmeester vóór de volgende jaarver gadering na te zien en- in die vergadering rapport uit te brengen. Besproken werd het Oranjefeest. De datum der feestviering zal vastgesteld wordien door het bestuur. Een kinderfeest zal worden georganiseerd. Verder zullen gehouden worden een nationale harddra verij en verschillende volksspelen. Voor de schoonst versierde étalage op den feestdag worden prijzen uitgeloofd. Een e ere-jury van jongedames zal uit spraak doen over de schoonste versiering, en een jury van deskundigen zal prijzen toekennen voor de beste recYanie-uitstai- ling. Een vijf-en-twi ntdgta! personen zal wor den uitgenoodigd op te treden als commis saris van orde om het bestuur dien dag bi) te staan. De aftredende bestuurleden, de heeren C. Versteeg, J. J. Nell en G. Gar- dien werden bij acclamatie herkozen. Aan het einde der vergadering sprak do Voorz. den wensch uit, dat Wassenaar op waardige wijze moge feestvieren. De nieuwe Bakkerswet. AcLn de leden der Tweede Kamer is rond gedeeld het voorstel van wet van de heeren Aalberee c.s., houdende beperking van Zon- dagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen en van den arbeidsduur van bakkersgezellen. De voorstellers schrijven in de toelichting, dat, mocht dit wetsvoorstel tot wet worden verheven, het zal blijven zijn (Minister Tal ma's) werk, zijn verdienste. Zij hebben slechts gepoogd een tweetal be zwaren weg tc nomen; één principieel be zwaar: het patroons verbodéén economisch bezwaar: den verkeerden invloed op de bc- dr ij fs-ontw i klceli n g. Zij bepalen zich in de toelichting tot de artikelen, die gewijzigd of geheel nieuw worden voorgesteld. Zij" betoogen, dat het verbod van nacht» arbeid van den patroon aLl-een uit de weti kan worden gemist, wanneer op een anderei wijze toch de concurrentie-voor waarden weer gelijk worden gemaakt. Dit kan geschied»-]* door te bepalen, dat geen deeg of brood; uit de bakkerij of eenigo belending daarvan mag worden vervoerd vóór het tijdstip, waarw op andere bakkerijen, waarin ingevolge de wet geon nachtarbeid mag worden verricht* met het vervoer van brood een aanvang kmi-r nen maken. Dit tijdstip zelf in de wet to leggen, komti onraadzaam voor. Om de controle minder moeilijk te maken, is het gewenscht, dat de patroon, die van zijn bevoegdheid van dos nachts bakkousnachtarbeid te verrichten, wenscht gebruik te maken, van dit voori nemen kennis geeft aan den burgemeester? en het districtshoofd der Arbeidsinspectie, terwijl aan de toegangen tot het gebouw, waarin de broodbakkerij zich bevindt, gedu rende den tijd, dat het vervoer van heb brood niet toegelaten is, een opgave 'Cnn, dien tijdsduur zichtbaar moet zijn; gelijk men thans aan winkels kennisgevingen zicti „na 8 uur gesloten", of ,,'s Zondags wordb hier niet verkocht". Waar het concurrentie-! bezwaar niet bestaat, wordt nog een stap verder gegaan. Behouden daarom bleef da slechts ©enigszins gewijzigde bepaling voorkomende in art 7 jo. art- 8 van hcfj verworpen ontwerp. Wat do opheffing van het tweede (econo-" rnische) bezwaar aangaat in heb voorstel wordt geëischt: drieploogonstel9el (acht-uren- dag) en niet meer dan één week nachtarbeid in drie weken. Ook voor dit continubedrijf zal een soortgelijk (als hierboven bedoeld) vervoerverbod gelden. Vergunning moet worden gevraagd aan den Minister, die do vergunning bij niet-nakoming der voorwaar-» den kan intrekken. Opening der spoor iu do Jleer. Uit Aalsmeer woTdb aan de „0. H. Ot.'* geschreven Dat 31 Juli 1912 6en datum van gewiohti is; een dag, om. aan de vergetelheid te war-, den ontrukt, wie zal het ontkennen, nu Aals-: meer op het -punt staat uit zijn isolement te worden verlost, om zich opgenomen te zieni in het grooto wereldverkeer; ja, dit fait is voor onze plaats -van grooto bctookenis. Denken we ons plechts even in, hoe dd groothandel in sniibloemen, clirj'santemumd enz. steeds in omvang toeneemt en waaas van de room .tot ver in het buitenland, zelfs! in andere werelddoelen is doorgedrongen, door dit voor ons nieuwe en snelle vervoer* middel gebaat zal zijn en niet minder bo* vorderlijk aan het verkeer van vreemd cl in-f gen, die zich elk jaar in grootcr aantal op ons grondgebied bewegen. Do bewoners zullen het dan ook goden-» ken op oen wijze, geheel overeenkomstig dei belangrijkheid dezer heugelijke gebeurtenis! enAalsmeer waardigi Reeds deelden we het oen en ander van; gevormde plannen mede, doch thans is door de Feestcommissie een vcorloopig pTogram- pia vastgesteld, terwijl verschillende subcom- missiën zich ijverig bezig houden, de uitvoe ring van diverse onderdoelen van dit pro gramma op de meest luisterrijke wijze voor te bereiden. Een belangrijk deel vormt de wedstrijd met versierde en verlichte vaartuigen oen wedstrijd, waarvcor ons bloemendorp zich in natura bij uitstek leent. Immers, wij leven FEUILLETON. Wocderlijke avonturen. 84) Arsëno Lupin kwam nog dichter bij den Engelschman, en terwijl hij zeer zachtjes zijn hand op zijn schouder legde, zeide hij tot hem: „Luister, mijnheer, ik ben niet in een Btemining, om te redekavelen, en gij zijt, ongelukkig voor u, niet in staat, mijn. plannen te_ doen mislukken. Laten wij. er dus een eind aan maken." „Goed, laten wij er een eind aan maken." „Gij moet mij uw woord van eer geven, dat gij niet zult probeeren, van deze boot te ontsnappen, vóór gij in de Engelsche .wateren zijt." „Ik geef u mijn woord van eer, dat ik met alle mogelijke middelen zal probee ren te ontsnappen," antwoordde Holmes onvervaard. „Maar u weet toch, dat het mij slechts één woord behoeft te kosten, om u weer loos te maken Al deze mannen gehoor zamen mij blindelings. Op een teeken van mij, doen zij u een keting om den hals..." „Kettingen kunnen gebroken worden." „...En werpen u overboord op tien mijlen afstand van de kust." „Ik kan zwemmen." „Goed geantwoord," riep Lupin lachend. ODe Hemel vergeve het mij, ik wa-s boos. Neem m.'j niet kwalijk, meester, en laten röj beslatten. Staat gij toe, dat ik de maat- ïege!»»ii neem, die noodzakelijk zijn voor zaijn veiligheid en die mijner vrienden?" „Alle maatregelen, maar zij zijn nutte loos." „Juist. Maar gij zult het mij niet ten kwade duiden, dat ik ze toch maar neem." „Dat is uw plicht." „Nu, goed dan." Lupin deed de deur open en riep den kapitein en twee matrozen. Dezen pakten den Engelschman beet, en, na zijn zakken te hebben doorzocht, bonden zij zijn beenen vast en maakten hem vast aan de kooi van den kapitein. „Genoegbeval Lupin. „Heusch, alleen uw koppigheid en d'e buitengewone ernst der omstandigheden, mijnheer, noodzaken mij, u..." Do matrozen gingen heen. Lupin zeide tot den kapitein: „Kapitein, een man van de equipage blijft hier ter beschikking van mijnheer Holmes, en gijzelf houdt hem zooveel mo gelijk gezelschap. Bewijs hem alle mogelij ke oplettendheden. Hij is niet een gevan gene, maar mijn gast. Hoe laat is het op uw horloge, kapitein?" „Vij-f minuten over tweeën." Lupin keek op zijn horloge, daarna op een klok, die aan het beschot van de hut hing. ,Vijf minuten over tweeën? Wij loopen gelijk. Hoeveel tijd hebt ge noodig, om naar Southampton te gaan?" „Negen uren, zonder ons te haasten." „Gij moet er elf uren over doen. Gij moogt geen land aandoen, vóór het ver trek van de paketboot, die te middernacht Southampton verlaat en die om acht uren 's morgens te Havre aankomt. Gij hebt het goed verstaan, kapitein! Ik zal het nog eens zeggen: daar het uiterst gevaarlijk zou zijn voor ons allen, als deze heer in Frankrijk terugkwam met de eerstvolgende paketboot, mag hij niet te Southampton aankomen voor één uur in den nacht." „Ik heb het begrepen." „Ik groet u, heer Holmes 1 Tot het vol gend jaar in deze wereld of in een andere 1" „Tot morgen Eenige minuten later hoorde Holmes den automobiel wegrijden en dadelijk be gon binnen in „De Zwaluw'' de stoom heviger te hijgen. De boot voer af. Tegen drie uren had men den mond van d'e Seine achter zich en ging het ruime sop in. Op dit oogeniblik, uitgestrekt op de kooi, waaraan hij was vastgebonden, lag Sherlock Holmes verzonken in een diepen slaap. Den volgenden morgen, op den tienden en laatsten dag van den tusschen de beide veelbesproken tegenstanders aangebonden strijd, bevatte de „Echo France" dit aar dige bericht: „Gisteren is een bevel tot uitzetting door Arsène Lupin uitgevaardigd tegen Sherlock Holmes, Engelsch detective. '8 Middags om twaalf uren onderteekend-, werd het bevel nog denzelfden dag uitge voerd. Om één uur in den acht is Holmes te Southampton aan land gebracht." De tweede arrestatie Tan Arsène Lupin. Van acht uren af stonden twaalf verhuis wagens in de rue Crevaux, tusschen de Avenue du Bois-de-Boulogne en de avenue Bourgaud. De heer Felix Davey was bezig, uit de woning te trekken, die hij- op de vierde verdieping van pand nummer 8 in huur had. En de heer Dubreuil, taxateur, die de verdieping van de huizen aan weers zijde tot één woning had laten doorslaan, verzond dienzelfden dag louter toeval, daar beide heeren elkaar niet kenden de meubelverzamelingen, waarvoor vele vreemdelingen hem dagelijks bezochten. Er was een bijzonderheid, die in de buurt de aandacht trok, doch waarover pas later werd gesproken: op geen enkel der twaalf wagens kwamen de naam en het adres van de transportfirma voor, en geen der man nen, die er bij behoorden, bezocht de na burige herbergen. Zij werkte zoo flink door, dat om elf uren alles was afgeloopen. Er bleef niets over dan de bergen papier en vodden, die bij verhuizingen in de ledi ge kamers achterblijven. Félix Davey, een jonge, elegante man, naar de fijnste mode gekleed, maar die in de hand een wandelstok droeg van zulk dikte en zwaarte, dat de bezitter er van wel buitengewone spieren moest hebben, Félix Davey ging kalm heen en ging zitten op een bank in d'e dwarslaan, die de ave nue du Bois-de-Boulogne tegenover de rue Pergolèse snijdt. Naast hem zat een burgerlijk gekleede vrouw een krant te lezen, terwijl een kind met een schopje een hoopje zand opwierp. Na verloop van eenige oogenblikken zei de Félix Davey, zonder het hoofd om te wenden, tot de vrouw: „Ganimard?" „Weggegaan, vanmorgen om negen uur." „Waarheen?" „Naar de prefectuur van politie." „Alleen?" „Alleen." „Geen telegram vannacht 1'' „Geen enkel." „Stelt men nog altijd vertrouwen in u in het gezin?" „Nog altijd. Ik bewijs mevrouw Gani mard kleine oplettendheden en zij vertelt me alles, wat haar man doet. Wij hebben den ochtend samen doorgebracht." „Het is goed. Blijf tot nader order iede- ren dag om elf uren hier komen." Hij stond op en ging naar het Chinee- sche Paviljoen, bij de Porte Dauphine, waar hij een sober maal gebruikte: twee eieren, groenten en vruchten. Daarna keer de hij terug naar de rue Crevaux, en zeide tot de concierge van zijn vroegere woning: „Ik ga boven nog even kijken en kom u dan de sleutels brengen." Hij eindigde zijn inspectie in het vertrek, dat hem tot werkkamer had gediend. Daar greep hij het eind van een gasbuis, waar van de elleboog bewegen kon en die langs den schoorsteen afhing, nam den koperen dop er af, die ze afsloot, zette er een trechtervormig toestelletje op en floot. Een licht gefluit antwoordde hem. Ter wijl hij do buis voor zijn mönd bracht, fluis terde hij: „Is er niemand, Dubreuil?" „Niemand." „Dus kan ik naar boven komen?" „Ja." Hij hing de buis weer op haar plaats, terwijl hij bij zichzelf zeide: „Wat gaat de wetenschap toch ver! HetJ wemelt in onze eeuw van kleine uitvindin gen, die het leven inderdaad bekoorlijk en schilderachtig maken. En zoo vermake lijk Vooral wanneer men met het leven weet cm te gaan zooals ik." (Wordt vervolgd)--

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1