Woensdag ÏO JTuli. A0. 1912. fëeze <§curant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noramer bestaat uit DRIE Biaden. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Eerste Kamer. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. N<>. 16068 DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 10.171. Qrootere lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAÜTi Voer Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden J J f 1,10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 2 S 1.30. Franco per post J 1.65. Leiden, 10 Juli. I De officieel® notoering der marktprij zen van boter en kaas alhier, heeft de laat ste jarem plaats gehad door sloohts één por toon. B. en Ws. hebben nu. onlangs, op ad- yies van de Kamer van Koophandel, de wen- (rohelijkheid overwogen van de samenstelling leener commissie, die belast zou worden, met jde vaststelling dier offioieele. prijsnotoering. De heeren W. M. Oppelaar, B. van Dorsten jein S. T.«manhebben zioh op verzoek van (B. «n .We. bereid verklaard in die ^pminas- (nissio zitting te nemen. In het vervolg ontvangen wij dus de door (die commissie vastgestelde prijsnoteering. Beroepen is door den Kerkeraad der Evang.-Luth. Gem. alhier tot predikant (vaa-ds. O. Stadermann) ds. J. P. Mak kink, te Kampen. De heer D. J. M. de Hondt Jr., alhier, ia in Den Haag geslaagd voor het theore tisch gedeelte van het examen als cand.- notaris. Docxr deli Minister van Binnenlandsohe 'Zakén is, met ingang van. 16 Juli a.a, he- boemd tob amanuensis 1ste kl. bij 's Rijks Herbarium alhier, de heer P. Verstraaten, tthniis amanuensis 2de kl. Bij Kon. besluit van 6 Juli zijn goed gekeurd, de statuten der Leidsche Kappers- en Barbiers-Patrooïis-VeTeeniging „Hulp en Vriendschap", opgericht 29 November lf-00. .Döpri.den Minister vanzijn benoemd; tot* buitepgewpon opzichter bij de werken op den spoorwegvan Leiden'naar .Woerden (brug over het Rijn-Schiekaiïaal) de student der Technische Hoogeschool te Delft heer D. Willebrand,bij de wer ken te Woerden de student de heer L. J. de Yen. Onder vele blijken van belangstelling herdenkt Idle heer -mW... H. Schuurman, to - Rijswijk, heden."dén:dagy waarop hij geduren de 25 jaren onafgebroken zitting heeft gehad iii hot bestuur vande Drooggemaakte pol lers van BleLswijk en een gedeelte van Hil- ligersberg. De jubilaris, die de dubbele func tie bekleedt van secretaris en penningmees ter, vertegenwoordigt de gemeente Bleiswijk. Ook in de besturen van andere polders heeft de heer Schuurman reeds geruimen tjjd zitting. H. M. lde Koningin, die om tien uren van Het Loo was vertrokken, arriveerde gister morgen te hal fel f met gevolg te Deventer- tot een bezoek aan de Landbouwtentoonstel ling aldaar. Voor het con f eren tiegebouw werd H. M. verwelkomd door den burgemeester van De. venter en den voorzitter van het comité. H. M. bezichtigde hot Minang Kadauche ge bouw in- on ui.twendig en begaf zich naar den tuin waar nationale liederen werden gespeeld. Het bezoek duurde tot ruim halftwaalf. Bij het heengaan teekende Zij Iiaar naam in het gedenkboek. Een fraai uitgevoerde catalogus word H. M. aangeboden. Hierna had een rit per auto door de stad plaats. Bloemen wer den aangeboden namens de Deventer Oranje- vereeniging en onder groot enthusiasmo van het talrijk publiek werd teruggereden langs de tentoonstelling, waar H. M. nog speciaal afscheid nam' van den burgemeester. Waarschijnlijk zal H. M. de Koningin- Moeder de volgende week de tentoonstelling met een bezoek vereeren. Te Utrecht is opgericht de Vereenigmg voor Spraakleeraren. De heer J. E. Fischer, te Utrecht, wien door den Raad op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend als directeur aan de H. B.-S. met driejarigen cursus voor jongens en de daaraan verbonden Handelssohool, heeft gistermiddag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar afscheid genomen vanleeraren en leerlingen. De plechtigheid werd o. a. bijgewoond door het heele ooilege van B. en Ws., le den van de Commissie van Toezicht .op het ML O., dr. Fokkens, inspecteur van hét handelsonderwijs, Ten Bruggencate, in specteur van het M. O., en dr. Van de San- de Bakbuyzen, oud-rector van het Stede lijk Gymnasium te Utrecht. Van het derdié studiejaar naar het vier de aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht rijn o. m. bevorderd de heeren G. van Her waarden, ta Woerden, H. van Vuuren, te Haarlemmermeer, en NL R Slop, te Gouda. Te Utrecht is aan het Centraal-bureau van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen o.a. aanbesteed: het le veren van grove gewasschen grind ten be hoeve van de lijn LeidenWoerden. Ingeko men één biljet van de Grindmaatschappij te Arnhem, voor' f 2.24 per kub. M. Het hoofdbestuur van de post en tele grafie heeft bepaald, dat aap ambtenaren en 'beambten.hij gelegenheid van hun huwe lijk des verlangd en zonder voorafgaande 'ihachtiging buitengewoon verlof kan,..wor den verleend. Dit verlof, k.an, na vooraf gaande beslissing van den dir.-gen., tot ten hocgste zeven dagen- worden verlengd. Benoemd is tot rector van, tevens leeraaT aan het gymnasium te Dordrecht dr. A. H. Kan, rector aan het gymnasium' te Middelburg. Te Nunspeefc opendé de voorzitter der Nederl. Christen Studenten-Vereeniging, de heer W. J. L. Dake,. de 17de Studenten conferentie. Ongeveer 300 studenten (100 meer dan het vorige jaar) nemen daaraan déél. De mannelijke deelnemers vertoeven in een kampement, de 50 dames-studenten rijn in een groot huis ïn Nunspeet ondergebracht. Ds. H. van Dijk, van Oosterhout, sprak de openingsrede uit over: „Enthusiasme en zelfbezinning." Naar ,,De Ned." verneemt, zal de se cretaris-generaal van het Ministerie van Oorlog, mr. H. C. P. de Bruyn, met October a.s. 's lands dienst met pensioen verlaten. In verband met het feit, dat dsv B. Tuinstra. te Boskoop, tot de rechtzinnige richtingds overgegaan, is, aldus meldt „De Rotterd.", aan den heer C. J. van Drunen godsdienstonderwijzer aan het Ned.-Herv. Evangelisatiegebouw aldaar, eervol ontslag door het bestuur gegeven. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal a.s. Vrijdag 12 dezer niet plaats hebben. ALPHEN. Den 16dcn Juli ral het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat A. de Haan aan hét post- en telegraafkantoor al hier als bode werkzaam ia HAARLEMMERMEER. Met den ver- en aanbouw van het stoomgemaal „Leeghwatar" vordert men snel. Het ia werkelijk wel de moeite waard fyij die werkzaamheden eens een kijkje te nemen, daar het gebeele bijge bouw opgetrokken wordt uit gewapend be ton. Alles wordt dua gegoten, tot zelfs lig gers en balkwerk. De kolossaal hooge muren hebben slechts een dikte van 8 cM. Ook de centrifugaaibuis met een middellijn van 1.70 M. js nit dit materieel vervaardigd. In verband met het in-gebruik-nemen van het nieuwe Post- en Telegraafkantoor te Hoofddorp zijn de boven gr ondi&he lei dingen der i ntercomlmuiiaïetele f oonuule weg geruimd en vervangen door ondergióndsch-a. Deze werkzaamheden" rijn thans afgeloopen. Er zijn te Hoofddorp acht aanajxi tingen. Door Ged. Staten in N.-H. is benoemd tot lid-werkman van de Plaatselijke Com missie voor de Ongevallenverzekering in deze gemeente de heer J. Lee uw rik, alhier, metgel ijk tijdig eervol ontslag als zoodianig aan N. J. de Bakker, te Hoofddorp. HAZERSWOUDE. Door den heer A. Ruis is met gunstig gevolg het examen afgelegd in do beginselen der muziekleer. Het door onze „Harmonie" daarvoor ingestelde diplo ma werd hem tevens uitgereikt. NOORD WIJK. Onze lezers herinneren zich, hoe wij er vroeger eenige malen op ge wezen hebben, dat .de bocht in den Pické- weg (nabij de (woning van mtej. do wed. Hendriks een gevaarlijke was. Die bocht was dubbel gevaarlijk, wijl da weg op dat punt tegelijkertijd klom. Kleine ongevallen, dia geen verdere gevolgen hadden, zijn daaaj meerdere malen gebeurd. Grootere ongeluk ken hieven gelukkig nit, hoewel het te voor zien was, dat er den oen of anderen tijd con ernstig ongeluk zou gebeurd zijn. 't Moot allen verheugen, dat dé weg op het gevaarlijkste punt aanmerkelijk-verbreed is. Mede op verzoek van V. V., is Graaf van Limburg Stirum Noord wijk zoo welwil lend geweest, een stuk grond af te staan voor genoemde verbreeding. Hij heeft daar. door id en dank verdiend van allen, wien het veilig verkeer langs onze wegen ter harto gaat. De Pické-weg zelf, die dezen winter nogal veel geleden had met de rio- leering,. is van gemeentewege verhard. Mof- menteel is liet nog wel geen „mooie" weg, maar over eenigen tijd zal het dit onge twijfeld wél zijn. NOORDWIJKERHOUT. Een flinke riet. schelf van den tuinder C. K., werd gisteren door brand vernield, maar wat het ergste was, een nieuwe boerenwagen, welke er bij stond, brandde eveneens geheel af. Voor C. K., die niet verzekerd was, beloopt de schade ruim f200. OEGSTGEEST. „Moge het dan blijken, dat „Crescendo" waarlijk in kracht toege nomen is." Met deze woorden eindigde onze correspondentie in het nummer van Maandag avond. waarin de uitvoering, door dit gezel schap te geven, werd aangekondigd. Welnu, die wensch is gisteravond voor een goed deel vervuld. Op het feestelijk verlichte terrein, onder het hooge geboomte, begunstigd door een uitnemend schoonen avond, kwamen de over het algemeen goed uitgevoerde stukken, acht in getal, wel tot hun recht. Op het progTamimu kwam voor haast schreven wekwam' natuurlijk' vo«r „het lied van de Titanic", dat prachtig klonk, en waarmede het eerste gedeelte ein digde. Of het op verzoek geschiedde, weten we niet, doch na de pauze werd het nog ben- maal ten Igiehoore gebracht, en weer met 6ucceS. Ook merkten wij op: „Heil, Zuid- Holland," van den directeur, den heer Ros malen, die thans met zijn korps weer eer inlegde, getuige het applaus, bijna na elk numiner, van de bewoners van „Rhyngeest", daarin bijgestaan door het talrijk sa rustig publiek op den Rijksstraatweg. Om geheel eerlijk te zijn, moeten wij nog vermelden, dat „Crescendo" ditmaal nog werd gesteund door enkele krachten van elders. More de tijd spoedig komen, dat ons fan farekorps die hulp, hoezeer ook gewaar deerd, ontberen kan! VOORSCHOTEN. Gistermiddag heeft c«en binnenbrand bij W. Zonneveld op de Molen- laan dcor onbekende oorzaak plaats gehad. Doordat de brand spoedig werd ontdekt, kon hij met eigen krachten gebluscÜt wor den. In den nacht zijn ten nadeele» van O. Werkhoven, koetsier bij dr. Moll van Ch'a- rantc, op „Ter Wadding", uit een schuur, door opensluiting twee heeren- en een dar mesrijwiel ontvreemd. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaats vervangend voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te 's-Gra- venhage, mr. A. Rueb, advocaat en procu reur aldaar; is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Arnhem ter standplaats Nijme gen, J. W. Kalshoven, thans notaris te „'srHeerenb e rg is met ingang van den datum, waarop hiji zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot assistent-conservator aan de afdeeling interne en runderkliniek van 's Rijks Vee artsenijschool te Utrecht J. A. Beijers, te Raaïte; is P. Kat Pzn., leeraar aan de R H.-B.- S. te Zutfen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is H. de Jonge, thans havenmeester bij den gekanaliseerden Hollandschen IJsel ter standplaats Oudewater, met ingang van 1 October, benoemd! tot havenmeester van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede bezuiden de Lek, en van den zij tak, uitgaande van dat kanaal bij Sohob- deur langs de Lek, en van den zijtak, uit- gaandle van dat kanaal bij Schotdeur langs de Linge door Gorkum tot de Merwede ter standplaats Gorkum; zijn benoemd in de provincie Zuid-Hol land tot gezworene van den Woutrinapol- der I). Loclder, te Goedereede; tot dijk graaf van het hoogheemraadschap de Ber- nisse A. Saarloos, te Zuidland; in het be stuur van den polder Dirk Smeetsland en Meester Arend van der Woudensland, tot dijkgraaf J. Vrijlandt en tot heemraad II. Velthoen, beiden te IJselmonde; tot heem raad) van den polder Velgersdijk, L. Peters en B. van Beek, beiden te Biert; tob heem raad van den polder Zuidland A. van der Burgh, te Zuidland. II. B. 8. voor Meisjes te Leiden. Bevorderd vaJn de lsto naar de 2de klasse i i 16 leerlingenniet bov. 3. Van de 2de paar de 3de klasse 10niel j bev. 2. Vaii de 3de naar de 4de klasse 17nie| bev. 4. i Van de 4de naar de 5de kl. 7. Het diploma voor volledig onderwijs wördt uitgereikt aan. de volgende leerlingen van( do 5de klasse: J. P. L. de Jong, B. Harloosj H. G. van Walsem', L. O. van Nifterik, O* Meerburg, P. O. Vernède, S. J. van Gelder, S. Boonacker, M. Sleyser, A. J. A. van Hamel, M. J. ELluyver, en A. AL Goudsmit.- Zitting van gisbernamiddag. Het nieuwbenoemde lid, do heer J. T.t Cremer, wordt binnengeleid, legt de voor-» gestelde beloften af, en neemt zitting. Er wordt besloten om dadelijk «ni Woensdag een aantal wetsontwerpen, van do Tweede Kamer ontvangen, ih de afd'ee- lingen te onderzoeken. Morgen te elf uren zal in het openbaa* worden vergaderd tot het behandelen van: de wetsontwerpen, welke dan in staat van wijaen zullen zijn. De Kamer begeeft zioh daarop in dol afdeelingen. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 10 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.4 te Breslau j laagste 743.1 to Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 11 Juli: Zwakke tot matigen wind uit zuidelijko riohfingen. Gedeeltelijk bewolkte lucht., Droog weer, behoudens kans op onweer. Warmer. l>e Kamerverkiezingen. Door „Het Volk" wordt medegedeeld, dat te. ./Rotterdam onder de liberalen hardnekkige geruchten loopen, dat mr. H., Goeman Borgesiua zioh ih 1913. niet alleen meer vóór Rotterdam I maar in Lét geheel niet meer oandidaat zal laten stellen vooride Kamer en dat wel; wegens vergevorderden leeftijd. Als vermoedelijk Unie-liberaal oandicüaat voor Rotterdam I wordt, tevens genoemd de oud-minister mr. Fock. Verkiezing. De stemming ter vervulling van een plaats in de Provinciale Staten van Zuid- Holland, kiesdistrict 's-Gravenhago, zal plaats hebben op Donderdag 18 dezer. l>e Ziektewet. Minister Talma heeft, volkens „Het Volk", eenige leden der Tweede Kamer, die zich in het bijzonder vo/r de Ziektewet interesseeren, doen polsen over de vraag wat zij dachten over openbare u handeling van het ontwerp nog in dit zittingsjaar. De behandeling zou dan op 1 September a.s., aanvangen. De uitslag van dat overleg is nog niet bekend. 83) Dat de goede kerël, dien hij 's morgens op den boulevard had uitgekozen, een medeplichtige kon zijn, die dUar te voren was neergezet, kon hij niet aannemen. Toch moest Arsène Lupm gewaarschuwd zijn, en dat kon alleen geschied zijn na het oogenblik, waarop hij, Holmes, Clotilde had gedreigd, omdat te voren niemand van zijn plan iets vermoede. Maar sedert dat oogenblik hadden Clotilde en hij elkaar niet verlaten. Een herinnering kwam bij hem op: de telefonische verbinding, door het meisje gevraagd, haar gesprek met de modiste. En dadelijk begreep hij alles. Zelfs nog vóór hij iets had gezegd, bij de eenvoudige mededeeling, dat hij als nieuwe secretaris van Destange een onderhoud met haar ver langde, had zij lont geroken, den naam en de bedoelingen van den bezoeker geraden en, kalm, natuurlijk, alsof zij in werkelijk heid de daad verrichten, had zij Lupin te hulp geroepen onder den dekmantel van een leverancier en met gebruikmaking van tusschen hen overeengekomen bewoordin gen. Hoe Arsène Lupin was gekomen, hoe de wachtende automobiel, waarvan de motor aangezet was, Lupin verdacht was voorge komen, hoe hij den chauffeur had omge kocht; dat alles kwam er weinig op aan. Wat Holmes zóó bezighield, dat zijn woede ©r door bedaarde, was de herinnering aan dat oogenblik, toen een eenvoudige, wel is waar verliefde vrouw, terwijl rij haar zenuwen bedwong, de trekken van haar gelaat deed verstijven, de uitdrukking harer oogen beheerschte, den ouden Sher lock Holmes had beetgenomen. Wat te doen .tegen een man, die zulke helpers had, en die, door zijn overwioht alleen, een vrouw tot zulke daden van durf en geestkracht kon aansporen"? Men ging de Seine weer over en reed de helling van Saint-Germain op. Maar vijf honderd meter voorbij dit stadje begon de automobiel langzamer te rijden. De andere auto haalde hem in en beide rijtuigen hiel den stil. Er was niemand in de omgeving. „Mijnheer Holmes,zeide Lupin, „wees zoo vriendelijk, van rijtuig te veranderen- Het onze is zoo langzaam!" „Hoe nu!" riep Holmes. „Gij wilt me zeker ook wel toestaan, u dezen pels te leenen, want wij gaan vrij snel rijden, en u deze broodjes met vleesch aan te bieden. Ja, ja, neem maar aan, want wie wee*t, wanneer gij pas zult kun nen dineeren." D© vier mannen waren uitgestapt. Eén hunner kwam naderbij en toen hij den bril had afgezet, die zijn gelaat bedekte, her kende Holmes den heer in de gekleede jas van het Hongaarsche restaurant. Lupin zeide tot hem: „Gij meet dezen auto terugbrengen aan den chauffeur, van wien ik hem gehuurd heb. Hij wacht in de eerste herberg rechts in de rue Légendre. Gij zult hem het twee de bankbiljet van duizend francs geven, dat ik hem bekxTfd heb. O, ik vergat... Wees zoo goed, uw bril aan mijnheer Holmes te geven." Hij praatte nog even met juffrouw Des tange, ging daarna aan het stuur zitten en reed weg met Holmes naast en een zijner mannen achter zich. Lupin had niet overdreven, toen hij zei de, dat er „vrij snel" gereden zou worden. Van het begin af ging het in duizelingwek kende vaart. De horizon kwam hen te ge- moet, als aangetrokken door een onweer staanbare kracht, en hij verdween dadelijk' weer, als verzwolgen door een afgrond, waarin ook andere dingen: boomen, hui zen, vlakten en bosschen, zich onmiddellijk stortten met de haast van een stroom, die de nadering van een rotsspleet voelt. Holmes en Lupin wisselden geen woord. Boven hun hoofd maakten de bladeren der populieren een geraas als golven. En dé steden verdwenen: Mantes, Vernon, Gail- lon. Rouaan, met zijn kilometers lange ka den, leek slechts een dorpsstraat. En het ging door het land van Caux met zijn gol vend terrein; door Duclair, Caudebec, IL.il- lebonne en Guillebeuf. En plotseling be vonden zij zich aan den oever der Seine, aan het einde van een kleine kade, waar langs een jacht van sobere, stevige lijnen en welks pijp wolken zwarten rook uitblies, gemeerd lag. De automobiel hield stil. In den tijd van twee uren hadden zij meer dan veertig mijlen afgelegd. Een man in een blauwen jekker en met een pet met goudgalon op naderde en groette. „Uitstekend, kapitein I" riep Lupin. „Hebt ge het telegram ontvangen?" „Ja." „En is „De Zwaluw" gereed?" „De Zwaluw" is gereed." „Mag ik u dan verzoeken, mijnheer Holmes De Engelschman keek rond, zag een groep personen voor een koffiehuis zitten, eag een andere groep dichterbij, aarzelde even, maar begreep, dat, vóór er iemand tusschenbeide zou kunnen komen, hij aan gegrepen, aan boord gesleept en in het ruim gesmeten zou worden. Hij ging dus de loopplank over en volgde Lupin in de hut van den kapitein. De hut was ruim, uiterst zindelijk en glom geheel door het vernis der lambrizee- ringen en den glans van het koperen be- slag. Lupin deed de deur achter zich dicht en zonder inleiding, bijna ruw, zeide hij tot Holmes „Wat weet ge preoies?" „Alles." „Alles? Vertel op." Er was nu in zijn stem ni'et die eenigszins ironische beleefdheid, welke hjj anders tegenover den Engelschman in acht nam. Het was de gebiedende toon van den mees ter, die gewoon is te bevelen, en dat ieder een voor hem buigt, zelfs een Sherlock Holmes. Zij maken elkaar met den blik; vijanden thans, verklaarden, onverzoenlijke vijan den. Eemgsziüs zenuwachtig ging Lupin voort: „Het is nu al verscheidene keeren ge beurd mijnheer, dat ik u op mijn weg ont moet. Dat is evenveel keeren te veel; en ik heb er genoeg van, mijn tijd te verspil len met het ontwijken van de strikken, welke gij voor mij opzet. Ik waarschuw u dus, dat mijn houding tegenover u zal af hangen van uw antwoord. Wat weet gi) precies?" „Alles, mijnheer; ik herhaal het." Arsène Lupin hield zich in en op afgeme-» ten toon zeide hij „Dan zal ik u zeggen, wat gij weet. Gij weeit, dat, onder den naam Maxime Ber- mond, ik yijftien, door den heer Destangé gebouwde huizen, heb „opgeknapt"." „Ja." „Van die vijftien huizen kent gij er vier.'4 „Ja." „En gij hebt de lijst der andere elf." „Ja." „Gij hebt die lijst bij den heer Destange weggenomen, in den afgeloopen nacht on* getwijfeld." „Ja." „En daar gij veronderstelt, dat onder die elf huizen er noodzakelijk één moe>t zijn, dat ik voor mijzelf behouden heb, voor mij, mijn bezigheden en die mijner vrienden, hebt gij aan Ganimard de zorg toevertrouwd, aan het werk te gaan en mijn schuilplaats te ontdekken." „Neen." „Dat wil zeggen?" „Dat wil zeggen, dat ik alleen werk én van plan was, alleen dat karweitje op td knappen." „Dus ik heb niets te vreezen, daar gij in mijn macht zijt." „Gij1 hebt niets te vreezen, zoolang ik itf uw macht ben." „Wil dat zeggen, dat gij er niét in zul^ blijven?" „Ja (Wordt rarvoIgAJ

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1