MODE-MAGAZIJNEN. LEIDEN", Breestraat 142-144. ANNIE FOORT Watertochtjes BREESTRAAT. OPTO DATE Hooigracht 109, Haarlemmerstraat 251, Leiden. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag* 5 Juli. Tweede Blad. Anno 1912. Bijzonder voordeelige aanbiedingen BioiESselinen en Batisten Blouses. 161150 INMAAK-BRANDEW1JN G. CANNOO ZOON, 'T POSTHOF. Vrije toegang. (Echter geringe cons, verhooglng). LINOLEUM-WAS Nieuw 1 Nieuw E. R. BEULINK, Rookt STARKENBEUG's Sigaren. F.S. Bekwame Sigarenmaker eu Stripjongens gevraagd. 18S2a Droste's Ghoc.-Pa stilles, Cerises au Kirsch, Ailumettes en Ghoc. Bonbons. Choc.-Artikelen en Bonbons en Tabletten Choc. Suchard. J. 6. PRONK, Breestr. 97. Buitenlandseh Overzicht Tweede Kamer. F" AÜO. 16064, BR. GERZON'8 Op het beste wlukelgedeelti der Breestraat wordt een perceel, opper vlakte 60 M2., te koop aan geboden. Het perceel wordt door den eige naar bewoond, kan echter doordien deze voornemens is Lelden metter woon te verlaten, desverlangd spoe dig geheel ter beschikking van koo- per komen. Gegadigden worden uitgenoodifd ichriftetyk te reflectoeren aan het Bureel van dit Blad onder No. 167. Tusschenperaonen komen niet in aanmerking. 18 van af f 0.85 per Liter. Beslist Zuivere kwaliteit. Aanbevelend, Hoogewoerd 117, hoek Kiaaisrstraat. Telefoonn. 1198. 171 8 Zondag a.s., 7 Juli, te 8 uren a ZIE VERDER BULLETINS. 18 30 met d* Carsjensbooten naar de Kager- en Brasemermeren, van Leiden, (Haven). Hean over Kagermeer naar Oude-Wetering, terug over Brasemermeer en den Bijn. Rondvaart dagelijks ook dee Zondags. Vertrek n.m. 2.30, terug n.m. 6.30. 's Zaterdags vertrek 1.30, terug 5.30. PrU« f O.50. Kinderen halt tariet. 8858 20 De dienst met de extra Salonboot van af Beestenmarkt vertrekt dagelijks 12 uren. Prjjs f p. p. Gemakkelijker. beter, goedkooper dan s ke andere soort Den vloer licht inwrijven en •enige oogenblikk.n later licht nawrjjven. Geen gevaar voor uit glijden. Geen vermoeien* de arbeid meer. 8286 20 Qebakjes 3 ets., Zandtaartjes 3 ets. Hoscoviach 2J et., Mokkapunten 6 cta. per stuk. Aanbevelend, Telepli, 1133. Lange Bare 6. 8571 6 Uitsluitend eigen fabrikaat. Alleen verkrijgbaar: ZOOEVEN ONTVANGEN VERSCGE ZENDING Voorta: Driessen's fijne gevnlde 157 32 Beleefd aanbevelend, Uersche Zandkoekjes en Nijmeegsch brood. Het belangrijkst/© gerucht onder de vele, idie in. omloop zijn gebracht naar aanleiding ^ram de ontmoeting van keizer Wilhelm on tsaar Nicolaas in de Finsch© Scheren i® Wiel oen bericht in de „Temps", dab prins Adalbert, een zoon van den Duitschen. kei- lier, zich met grootvorstin OLga ver loven zou. Men vreest in Parijs, dat deze bauw© verbintenis tussclion de Rus- jaische en Duitsche keizerhuizen aan de Fran- Bohe politiek in Rusland groote" afbreuk Sou kunnen doen. Deze verloving beschouwt ïnen als een zege van de Duitsche diplo- Imlatie. Beweerd wordt, dat reeds lang oen dergelijke verbintenis tusschen de twee kei- zerhoven beraamd was, en dat men met de aankondiging daarvan wachten zou tot de samenkomst van de beide Keizers in de Finsche Scheren. Ook de Fransche gezant, Louis, t© St.-Petersburg, hoeft bij z'n laatste verblijf te Parijs medegedeeld, dat er van èen verloving tusschen prins Adalbert en grootvorstin O lga sprake was. Of dit werkelijk zoo is, voe^t het „Ber liner Tageblatt" hieraan toe, kunnen wij jniet bevestigen. Het eerste gerucht over 'doze verloving kwam in het blad „Der Salon" voor. Geen der andere bladen hoeft er echter toon een'ige notitie van genomen. Ook Duitsche bladen komen met medodeo- lingcn over hetzelfde feit. De „Neue Freie Presse" verneemt, dat in goed ingeliohte St.-Petersburgsche kringen te St-Potersburg ten stelligste verzekerd wordt, dat de ont moeting van keizer Wilhelm met den Tsaar een verloving ten gevolge zal hebben. Waar schijnlijk zullen grootvorstin Olga en Adal bert aan elkander voorgesteld worden om te zien of ze elkaar bevallen. Dit gerucht loopt reeds eenige dagen in Berlijn, maar vindt hier niet veel geloof. De „Kieler Neuesto Nachrichten" zegt in staat te zijn mede te deelen, dat alle ge huchten over een verloving van prins Adal bert van Pruisen met grootvorstin Olga, do oudste dochter van den Tsaar, onjuist zijn. Ter bevoegder plaatso is hiervan niets be kend. Deze officieel© ontkenning zal echter niet voldoende zijn om den geruchten den kop fin te drukken. Ter bevoegde^ plaatso zal !mèn natuurlijk ontkennen, totdat de verlo ving oen feit is geworden, 't Gaat tooh miet aan, dat men daar zou vertellen, dat 'de prins en do grootvorstin met elkaar in aanraking zullen worden gebracht om eens te kijken of ze zoo lief voor elkaar zijn, dat veilig in de huwelijlcsboot kan worden plaats genomen. Onze telegrammen van gisteren meldden toog de aankomst van de Duitsche schepen pp do plaats van samenkomst. Ook hoorden We nog mee dee Ion, dat de Tsaar naar do „Hohenzollern" was gegaan om den Kei zer to ontmoeten. De Keizer heeft den Tsaar op don valreep ontvangen. De vorsten be groetten elkaar zeer hartelijk. Zij drukten elkaar de hand en kusten elkaar. Do Tsaar begroette vervolgens prins Adalbert en den rijkskanselier. De Keizer en de Tsaar bleven tot 2 uur op het dék praten. Nadat de Tsaar do „Ho- henzollern" had verlaten, begaf de Keizer zich met prins Adalbert en den rijkskanse lier naai* de „Standarb" om de Tsaritza te bogroeben. Hier ontbeet men. De Tsaritza zat tusschen den Keizer en prins Adalbert tegenover den Tsaar, die tusschen den rijks- kanselier en den Duitschen gezant zat. De Turksoh-Italiaansche oorlog geeft niets belangrijks om mee te doele, dan een kwestie- tje dat Italië met Duitschland zal moeten [Uitmaken. De bekende Duitsche generaal von der Goltz, de organisator van het Turksohe le ger, is iin de laatste dagen in de Italiaan- scho pers hevig aangevallen wegens een hoofdartikel, dat hij in de „Neue Freie Presse" van 29 Juni geschreven heeft. De Italiaansohe bladen eischen, dat de Itali- aamsche regeering diplomatieke stappen doet bij de Duitsche regeering tegen een dergelijk optreden Van oen actief Duitsch officier. De Duitsche bladen nemen echter de partij op van von der Goltz en zeggen, dat hij niets geschreven hooft, wat hij in zijn positie niet schrijven mocht. Naar de „Nat. Zoit." meldt, heeft de Italiaansohe regeering er zich werkelijk toe laten brengen diplomatieke stappen te doein bij het departem,ent van buiteniandscho'zaken ih Berlijn. De „Nat. Zeit." vroeg inlich tingen, maar kreeg ten antwoord, dat deze niet gegeven konden worden. Dit „neon", zegt het blad, is ook een antwoord en schijnt te bevestigen, dat de Italiaansohe regee ring zich er door de pers toe heeft laten brengen de volkomen onpartijdige uitingen van von der Goltz verkeerd uit te leggen. Op het punt van het gevangenis wezen is Rusland en terecht be rucht. Het verslag van het departement der gevangenissen over 19101911 is daar om dit weer te bevestigen. Op 1 Januari 1910, bevatten al de tucht huizen van het rijk 171,4:13 gevangenen. Ge durende dat jaar vermeerderde hun aantal met 5658 en bereikte op 1 Januari 1911, 177,071. Het verslag schrijft die groote vermeer dering toe aan de opstanden en omwente lingen die in de laatste jaren uitbraken. Het aantal der tot dwangarbeid veroor deelden klom tot 28,742 in 19101 In 1905 1906 was het slechts 7122. Het verslag is zeer onvolledig omtrent de misdaden waarvoor de veroordeelingen tot dwangarbeid werden uitgesproken. Het geeft slechts inlichtingen aangaande de ge vangenissen te Tobolsk en te Irkoetsk, die in Januari 1911 7968 gevangenen herberg den, te weten: 2139 veroordeelden voor moord; 1933 voor roof; 1633 voor opstand tegen de overheid en 420 voor ontvluchting uit de gevangenis. Het aantal ontsnapten uit de verschillende fcuohthuizen beliep 1238 in 1910, van wie 539 -opnieuw werden gevat. 142 gevangenen pleegden zelfmoord. 155,832 gevangenen werden ziek6000 stier ven aan verschillende ziekten het meest aan longtering; verder aan syphilis, scheurbuik en typhus. Voor dit groote aantal zieken bestaan sleohts 33 hospitalen voor al de gevangenis een van Rusland. Turkije beleeft niet veel pleizier van hetleger. Van de Italianen krijgt het meestal klap en in het eigen land heeft de muiterij een verbazenden omvang aangenomen. Het eene bataljon voor, het andere na verkiest niet langer zich te on derwerpen aan de regeering. En niet al leen de soldaten zijn weerbarstig. De kwaal heeft het geheele leger aangegrepen. Zoo weigerde de meerderheid der officieren te Monastir in te gaan op het voorstel van den corps-commandant om den minister van oor- Jog een telegram te zenden, waarin trouw aan de regeering wordt uitgesproken, ge protesteerd wordt tegen de muiterij en ver klaard dat zij de oproerige soldaten en of ficieren willen bestrijden, en gratie vragen voor hun kameraden. In België behandelen socialisten en libe ralen na die verkiezingen de vraag, wat er nu na de nederlaag gedaan moet worden- De eersten zijn op hun congres tot de con clusie gekomen dat de algemeene werksta- king noodzakelijk is voor de verovering van het enkelvoudig algemeen kiesrecht. De liberale fracties uit Senaat en Ka mer hebben ook hun houding vast gesteld en twee besluiten genomen. In het eerste wordt, met aanhaling van de dagorde, die den 5den Juni 1.1. door de vereemgde bureelen der linkerzijde in Far mer en Senaat werd aangenomen, ver klaard, dat de liberale partij alles in het werk zal stellen om het welslagen te ver zekeren van de nationale, politieke en maatschappelijke hervormingen, welke op haar programma zijn ingeschreven. Bij het tweede besluit worden de buree len der linkerzijde üitgenoodigd, om on middellijk een wetsvoorstel in studie te ne men, betreffende d)é evenredige vertegen woordiging, waarbij d!e minderheden tot hun recht komen. Tevens wordt besloten tot de voorbereiding van de samenstelling van een centraal orgaan, waarin de ver schillende politieke vereenigingen der libe rale partij zullen zijn vertegenwoordigd. Het schijnt dat de arbeiderspartij in het Engclsohe parlement de zaak nietopde spits wil drijven naar aanleiding van de ruzie, die ze met de liberalen heeft gekregen. Een motie is aangenomen, waar in wordt verklaard, dat allo leden der partij besloten zijn zich ter beschikking van de leiders der partij te stellen om naar de districten Hanley en Grewe te gaan om aan den verkiezingsstrijd deel te nemen en alles aan te wenden om hun candidaten dé overwinning te bezorgen. Deze motie houdt niet in dat de arbei derspartij in haar geheel uit het Lager huis zal wegblijven, doch slecht® die leden, die zullen worden aangewezen om voor de verkiezing voor dié arbeiderscandidafcen te werken. Zou nu werkelijk de staking te Londen 't einde nabij zij nHet begint er iets op te gelijken. Ten minst© Ben Tillett heeft in een interview verklaard, dat er onderhandelingen gaande waren om aan de staking in de haven een einde te maken. Het was waarschijnlijk dat de on derhandelingen een goeden uitslag zouden hebben, maar de stakers waren besloten het werk niet te hervatten, tenzij de par troons waarborgen geven dat zij de aan gegane overeenkomsten zullen houden. De staking der Fransche zeelieden neemt grootere afm e tingen aan. Nu hebben ook de officieren en machinisten be sloten om onmiddellijk het werk neer te 'eg gen. Ze hadden hun eischen aan de maat schappijen kenbaar gemaakt en slechts twee dezer wilden ze inwilligen. De Compagnie Mixte weigerde de regeling van het geschil over fce laten aan een scheidsgerecht. Het gevolg is dat zeventig offioieren dezer Maat schappij ontscheping hebben aangevraagd. De andere officieren en machinisten ver klaarden zich met hen solidair. Te Havre hebben ook de dokwerkers uit sympathie voot de zeelieden den arbeid neergelegd. De stakers hebben de kaden ver sperd met blokken en stapels hout, om te verhinderen, dat de sleepers wagens bleven rijden. De politie ontvingen ze met steen worpen. De stakers werden uiteengejaagd; vijf zijn opgebracht. Elders spanden zij de paarden voor de sleeperswagens uit en mishandelden zij de sleepers. Volgens een telegram uit Lansing (Michi gan) heeft de leider der Roosevelt-aanh&n- gers, gouverneur Osborne, verklaard, dat de nieuwe Roos e vel t-p a r t ij na de benoeming van gouverneur Wilson tot democratisch candidaat voor het president schap nu overbodig geworden isde progressieve republikeinen zouden op Wil son kunnen stemmen. Het gaat thans om een strijd tusschen Wallstreet en Wilson. Uit Minneapolis wordt gemeld, dat de bond van vrijzinnige republikeinen besloot, ap Wilson te stemmen. Vergadering van gisternamiddag1. f Auteurswet, Bij het verdere debat richt zioli de heer Van Doorn tegen de opvatting van de Regeering, dat het auteursrecht op een brief of accountantsverslag natuurlijk toekomt aan den schrijver von den "brief of het ver-t slag, hetgeen, naar spreker betoogt, tot groote moeilijkheden in de praktijk kan aan leiding geven. Hij meent, dat de ontvanger van den brief ook wel eenig recht heeft. Niet echter het recht om bij een prooe9, bijv. waarin de brief te pas komt, wijzigin gen in den brief aan te brengen, want dat zou valsohbeid in geschrifte zijn. De Minister antwoordt, dat toestem ming van den auteur voor een wijziging noodig is. [Wijzigt men zonder dio toestem ming, dan valt men onder de strafwet. Verder verdedigt de heer Drucker een amendement, cm het verbod van het over nemen van courantartikelen niet te doen gelden ten aanzien van nieuwstijdingen of gemengde berichten, en evenmin ten aan zien van nieuwshladartikelen, politieke ge schilpunten betreffende. Spreker wcnscht 'dit verbod niet te doen gelden voor nieuwsblad artikelen, maar dus wel voor tijdschrift-ar tikelen, welke politieke geschilpunten be treffen, en die door het regeeringsontwerp werden vrijgelaten. De heer Arts wenscht, dat bij overne ming de paam van het blad. of tijdschrift voluit vermeld zal yvorden, en niet met één of twee letters. De Minister gevoelt het juiste van de opmerking van den heer 'Arts, en brengt in dien "geest een wijziging aan. De Minister aoht het amendement-Drucker niet gowenscht. Ook aan liet overnemen van politieke tijd schriftartikelen is een zeker belang verbon den. De heer Druoker trekt 'zijn amende ment in. Na eenige discussie neemt 'de Regeering over een amendement-Van Doorn, waardoor weder meer vrijheid bij de samenstelling van bloemlezingen wordt gegeven, door te be palen, gelijk trouwens de Regeering steeds bedoeldo dat als inbreuk op het auteursrecht niet beschouwd wordt hot overnemen van enkele korte gedeelten van een openbaar gemaakt werk van letterkunde, wetenschap of kunst, of van korte gedeel ten van opstellen of gedichten in bloem lezingen en andere werken bestemd vgor het onderwijs of een ander wetenschappelijk doel. Hierna verdedigt de heer Van Doorn een amendement, beo ogende het namaken van portretten van nabestaanden vrij .to laten, wat door den heer Van Asch van Wyck bestreden wordt, die betoogt, dat er op zoon manier niets overblijft van hot auteursrecht van den fotograaf, terwijl de Regeorings- oommissaris uiteenzet, dat het wetsont werp al zooveel mogelijk gaat in de richting van- den heer Van Doorn, maar alleen een kleine afwijking voorschrijft ten aanzien van de grootte en de bewerking van de verveelvoudiging van het portret. Nadat de Minister nog eens had uit eengezet dat het hier niet zoo zeer gaat over het photografisch portret, dan wel over het verveelvoudigen van het geschilderd of geteekend portret, wordt het 'amendement-Van Doorn aangenomen met 36 tegen 22 stem men. Met 48 togen 11 stemmen werd aange nomen een door de Regeering niot beslist bost leiden amendement-Drucker, beoogende te voorkomen, dat het tentoonstellen van kunst werken door het ontwerp bemoeilijkt wor den kan, en te maken dat niet bolet zal kunnen worden de gebruikelijke opneming van afbeeldingen in catalogi van verkoo- pingen. Verschillende artikelen worden hierop goedgekeurd, deels ongewijzigd, deels met eenige wijzigingen ten govolge van amen dementen, welke meerendeels door de Re giering worden overgenomen, terwijl 'de hee- ren Drucker en Van Doorn ook verschillende amendementen terugnemen. Bij de verdere discussie® ontwikkelt de heer Van Nispen (RJieden) bezwaren, tegen de beperking van hot vertaalrecht, waardoor hét bezorgen van goede lectuur zal worden belemmerd. Voorts vroeg hij eenige inlichtingen omtrent het vervallen van het vertaalrecht, waarop de Re gee ring scommissaria antwoordt, dat het do bedoeling is, dat men het vertaal recht hier te lande verliest als men bin nen tien jaar van dat reoht geen gebruik heeft gemaakt. Bij de overgangsbepalingen ten aanzien van verkregen reohten vóór do in-werking- treding dezer auteurswet, verdedigt de heer Roodhuyzen een amendement, bedoelende onderscheid to maken tusschen de benut ting van die werken, waarin kapitaal is ge stoken, en van die, waarin dat niet is ge schied, als tooneelvoorstellingen, muziekuit voeringen, chansonnet ten-voordrachten, en dergelijke. Het komt spr. voor, dat er geen onkel© voldoende grond is aan te geven, waarom voor deze laatstbedoelde categorieën, de rechten, die de auteurswet erkent, door overgangsbepalingen zouden moeten worden beperkt. Spreker wijst er op, dat met tooneelwerken en dergelijke nu niet zooveel gold verdiend wordt, want in den regel blijven do meeste stukken tooh niet op het repertoire en wor den de auteurs dus niet zoo bar benadeeld. In verband met een en ander wijst spre ker op het lofwaardige van erschillende tooneelgezelsohappen als de Koninklijke Vereeniging het Nederlandsch Tooneel Rooyaards en Van Eysden om geen vertaal de stukken op te voeren dan na heb ver- talingsrechfc gekocht te hebben. De Minister bestrijdt het amende ment. Ook met tooneelwerken wordt wel degelijk veel geld verdiend. Er zijn stuk ken, die hun honderdste en meer opvoering beleven. Voor de betrokkenen bij booneel, muziek, voordrachten, enz. geldt, evengoed als voor andere categorieën, het geven van de gelegenheid om zich geleidelijk te kun nen wapenen tegen de gevolgen van het verbieden van wat zij tot dusver straffeloos konden doen. De stemming over het amendement-Rood- huyzen zal Vrijdag na de pauze gehouden worden. Verder nam de Minister een amende ment-Drucker over, volgens hetwelk allo akten en geschriften, die betreffende de auteurswet worden opgemaakt, vrij van ze gel zullen zijn, en vrij van registratie, of, indien registratie noodig is, kostelooz© re gistratie. Ten slotte komt npg in behandeling een amendement van de meerderheid der Com missie van Rapporteurs om de bepalingen betreffende het auteursrecht der gehuwde vrouw niet te doen gelden voor reeds geslo ten huwelijken. Ook over dit amendement, dat door den Minister bestreden wordt, zal heden na de pauze gestemd worden. Hiermede waren al die artikelen der wet afgehandeld en werd de vergadering ver-, daagd tot 's avonds acht uren.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5