N°# 16064 Vrijdag 5 «Juli. A0. 1912. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. IDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /'1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letter» naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.—Yooi het incasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAKT; Toer Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden i 2 j J f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn J I 1.30. Franco per postI 1.66. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan L. J. CASTELEIN, en rechtverkrij genden tot het uibreiden van de broodbak kerij in het perceel Lage Rijndijk No. 9, Sectie K No. 1245. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. YAN HAMEL. Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Juli 1912. Leiden, 5 Ju3i. Benoemd is tot commies-redacteur ter Secretarie te Deventer mr. J. Draayer, alhier. De Commissaris der Koningin heeft de jprovinciale werken aan de Gouwe bezich tigd en de gemeenten Waddinxveen en Bos koop bezocht. In de gisteren gehouden zitting van den Rotterdamschen Raad hield mr. Van Aal ten een interpellatie, inhoudende een klacht over het niet^verleenen door B. en Ws. van medewerking voor het plan van den Bond van Ned. Onderwijzers, om ge durende de va-oantie schoolkinderen een dag buiten te doen doorbrengen. Uit het antwoord van den wethouder bleek, dat de Bond', hoewel overtuigd, dat het plan zonder de hulp der gemeentelijke scholen niet te verwezeliiken was, gemeend had, het zonder de toestemming van B. en Ws. te kunnen stellen en bovendien niet van zins was bij zijn bemoeiingen andere in gezetenen te betrekken. B. en Ws. had den daarop, uit overweging ook, dat de meeningen onder de ouders der scholieren over doel en streven van genoemden Bond verschillen", niet toegestaan dat op de scholen vj-or het plan zou worden gewerkt. Wethouder Van der Molen handhaafde het standpunt, dat de Bond van Ned. On derwijzers bij het organiseeren van het feest de overheid heeft gepasseerd. De burgemeester verklaarde als het standpunt van B. en Ws. dat de Overheid op geenerlei wijze d'e kinderen der open bare school mag toevertrouwen aan een vereeniging, die buiten de school op maat schappelijk terrein heel wat wijderen werkkring te vervullen heeft, een ver eeniging als de Bond van Ned. Onderwij zers, waarvan veie leden een plaats be- kleeaen in de S.-D. A.-iF. Doel en streven van den Bond Vonden krachtige verdedigers in de heeren Spiekman *>n Heykoop. Ten slotte werd een motie met 16 tegen 10 stemmen aangenomen, waarin het be leid van B. en W. in dezen werd goedge keurd. Bij acclamatie benoemde de Raad tot directeur v«n Museum Boymans den heer F. Schmidt Degener. De luitenant-ter-zee 1ste kl. H. E. baron van Asbeck, die na zijn ontheffing uit zijn betrekking van adjudant van H. M. de Koningin, bestemd was om bij de koloniale zeemacht te worden geplaatst, zal eerst in het volgende jaar naar Ned.- Indië vertrekken, daar hij als lid van de Staatscommissie voor het verdedigings- vraagstuk hier te lande aan haar werk zaamheden moet deelnemen. Plotseling is te Haarlem overleden de heer C. G. Loomeyer, apotheker, sedert 1801 lid van den Raad. Hij bereikte den leeftijd van 68 jaren. De Vereeniging voor Hooger Onder wijs op Geref. grondslag heeft gisteren te Haarlem vergaderd onder voorzitter schap van dr. A. Kuyper, die een red'e hield, waarin hij, m.ar het ,,Haarl. Dgbl." meldt, betoogd! heeft, dat de drie facul teiten van ue Vrije Universiteit tot vijf uitgebreid i .eten worden, en dat in elke faculteit ten minste vijf hoogleeraren moo- ten worden aangesteld Tot bestuurslid! werd benoemd de heer T. H. van Eeghen. Prof. mr. A. Anema hield een rede over: Beginselen in weigering en prak tijk, en prof. dr. L. Bouman sprak over: Forensische psychiatrie. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Amsterdam verleenl een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 700,000, ten einde die gemeente in staat te stellen een voorschot, van gelijk bedrag te Verleenen aan de Woningbouwvereeni- ging ,,Het Westen" ten behoeve van den bouw van 48 perceelen met 340 woningen aldaar. Het provinciaal kerkbestuur van Noora!-HolIand heeft naar de „N. R. Ct." meldt een beslissing genomen in zake de kerkelijke kwestie op tJrk. De predikant der Ned.-Herv. Gem. is in het gelijk gesteld tegenover de kerkelijke colleges, doch is bereid voor de gemeente te herroepen, indien hij mocht misdaan hebben. Op zijn 70sten verjaardag hebben leden van til van vereenigingen op kunst gebied den heer C. J. Gonnet, stadsar chivaris van Haarlem gisteren gehuldigd in de oude Raadzaal. Baron Van Lijnden bood hem namens hen een fraaie portefeuille aan. Op den band komt een reproductie voor van het oud-Haarlemsch bindstempel en als in houd' reproducties van afbeeldingen uit den atlas van Haarlem, door Bernard Zweers. Een door den heer G. A. Luiting gekalligrafeerde opdracht was er bijge voegd". Wijlen de heer F. Nijhof, te Garderen, gem. Barneveld, overleden, heeft aan de Ned.-Herv. Kerk en aan de Diaconie aldaar ieder 2500 gulden vermaakt. De heer J. G. Rencker, die op 9 Mei jl. door B. en Ws. van Zeist was geschorst als onder-directeur van het gas- en electri- citeitsbedrijf van die gemeente, in verband met door hem bij den Gemeenteraad inge diende grieven tegen den directeur van dat bedrijf, den heer Th. Mooy, is thans ont slagen. Als zijn opvolger is benoemd de heer E. W. Stakma-n. i^gen'eur aan de gem - gasfabrieken te Amsterdam. Te Arnhem had in Musis Sacrum" de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Onderlinge Omslag-Ver- eeniging Bouw- en aanverwante vakken ten platten lande, waarvan de administra tie is overgedragen aap de Eerste Rot- ierdamsche Maatschappij van Verzeke ring tegen Ongevallen. De voorzitter, de heer W. de Koning G. H.zn., te Velp, riep den opgekomen leden een hartelijk welkom toe. Door den secretaris, den heer W. Jon- geneel, van Bodegraven, werd verslag uitgebracht over den stand en vooruit gang der Vereeniging over het afgeloopen jaar, alsmede verslag over de omslagre kening boekjaar 1911, welke zeer gunstig was, zoodat na ruime afschrijving voor loopénde schadegevallen en storting van 10 pCt. in het reservefonds, nog 15 pCt. winstaandeel aan de leden kan worden uitgekeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Jongeneel en G. van der Voet, wer den herkozen. Na bespreking van verschillende punten werd deze geanimeerde vergadering geslo ten, onder dankzegging voor de opkomst. Deze Onderlinge Omslagvereeniging, in 1905 opgericht, uitsluitend voor de Bouw bedrijven, heeft bewezen volkomen aan haar doel te beantwoorden. Het ledental is reeds tot 1500 geklommen met een jaar loon van 2,500,000 gulden. Bij deze risioo-vereeniging betaalt men dus de werkelijke kosten der ongevallen er heeft men het zuivere onderlinge stel sel, zoodat over de jaren 19061911 reeds 91 pCt. premie is bespaard geworden. Het is dus in het belang van de werk gevers in de Beuwbedrijven zich bij «Teze vereeniging aan te sluiten.- Ter benoeming tot directeur aan de •gemeente-gasfabriek te Enkhuizen, beve len B. en Ws. aan de heeren J. H. Blaauw, directeur van de gasfabriek te Franeker; J. H. Boezelman, idem te EdamJ. Gou da, hoofdopzichter van de gasfabriek te GoudaG. J. van Goor, directeur van cle gasfabriek te DokkumG. J. van der Maa- ten, idem te Schagen, en D. N. de Rijke, idem te Purmerend. WARMOND. Door de postadministratie is vastgesteld, dat de genomen proef, om gedurende den drukken bloemenverzen- dingstijd alhier, het postkantoor geopend te houden in plaats van 2 tot 3.30 m., tot 5 uren, heeft uitgewezen, dat er geduren de Mei te weinig gebruik van gemaakt is, en alzoo telken jare weerkeerend, deze uitbreiding van kantooruren zal plaats hebben van af half Maart tot 31 April d.a.v., en 1 .Mei de gewone dienstrege ling dan weer in werking treedt. reur te Amsterdam, tevens plaatsvervan gend voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) aldaar, onder toe kenning vaji gelijktijdig eervol ontslag als raadshe er-p laatsve r vanger is in zijn rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers, de 1 apitein P. H. A. de Ridder, van het 6ö!e reg. inf.; is met inf mg van 16 Juli de directeur van het post- en telegraafkantoor te Don gen, P. W. Gerbers, op verzoek, eervol van het beheer van gemeld kantoor ont heven en benoemd! tot oommies der poste rijen 1ste kl. is bij het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangesteld! tot officier van gezondheid 2de kl. de arts L. G. Bergen; is J. F. jLi. Blankenberg, bestuurslid en secretaris van d'e Ned. Ver. voor Ar menzorg en Weldadigheid te Amsterdam, benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-N assau is A^ J. A. d'e 3osson, apotheker te Dordrecht, benoemd tot officier in de Orde van Ora i-Nassau; is mët ingang van 1 November overge plaatst bij het 9de reg. inf. de luit.-kol. A. J. Schotman, van het wapen der inf., directeur o'er Normaal-Schietschool, uit welke betrekking hij, in verband daarme de eervol wordt ontheven; benoemd bij 't wapen der infanterie, tot directeur der Normaal-Schietschool, d'e majoor L. Noest, van het 9de reg.; is aan den luit. ter zee 2de kl. L. Brou wer met 21 Juli op verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Candidaatstelliog; Prov. Stateu en Gemeenteraad. By do gisteren in Den Haag gehouden ver kiezing zjjn candidaat gesteld voor de Provinciale Staten de heerenK. ter Laan (s.-d.), mr. M. de Mos (u.-l. en v.-l.) en R. A. van Sandick (v.-d.) en voor den Gemeenteraad de heeren: mr. P. Droogleever Fortuyn (u.-l. en v.-l.), J. C. De Bruine (s. d Th. P. C. van Dooren (r.-k. en a.-r.) en N. D. Kuiper (v.-d.). Nadat do lyst der candida'en reeds aan de pui van het Raadhuis was aangeplakt, ongeveer te halfvyf, werd nog aangeboden een lyst, be vattende den naam van den heer C. van der Voort van Zyp, als candidaat voor de Prov. Staten, welke lyst, als na het verstreken van liet daarvoor aangewezen tijdstip aangeboden, niet meer kon worden aangeboden. De heer van der Voort van Zyp was door de a.-r. en kath. cand. gestol i. Bij Kon. besluit is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te Amsterdam, mgr. G. Kirberger, raadsheer-plaatsver vanger in 'at college, advocaat en procu- üoïkswserhaanheid. De Vereeniging Volks weerbaarheid" heeft te Utrecht haar zevende algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, prof. dr. G. Kalff, uit Leiden, sprak de openingisrede uit. Spr. stelde de vraag of onder de in de laatste twee Jaar gewijzigde omstandighe^ den (oprichting van den Bond voor Licha melijke Opvoeding, van de Padvinders, van de Weerbaarheidscommissie) de Vereeni ging geen nieuwe wegen zal moeten in slaan en zich ten deele nieuwe leiders moe^ ten zoeken; cn of het wenschehjk is, dat Volksweerbaarheid", in welk verband dan ook, samenwerking zoeke of aanvaarde me|j andere vereenigingen. Deze vragen zijn nog niet rijp voor bespreking, dooh dienen» in de afdeelingen overwogen te worden. Tot zijn leedwezen moest spreker mee* deelen, dat hij wegens drukke bezigheden! als voorzitter zou aftreden zijn hart blijft! echter warm voor Volksweerbaarheid en gaarne zal hij, zoo de leden dit wenschen, als lid van het hoofdbestuur de Vereeniging blijven dienen. Spreker deed ten slotte een krachtige! opwekking hooren om toch vooral één ding in de Vereeniging te bewaren: de een dracht, die macht maakt, in welk geval efl voor de Vereeniging in de toekomst zeker nog goed werk te verrichten is. Blijkens het verslag van de handelingen van het hoofdbestuur en van den staat den Vereeniging ginds de algemeene vergade ring op 1 Juli 1910 te Amsterdam telde de Vereeniging bij het einde van haar 10-jarig bestaan 130 afdeclingen en 11,295 leden,, thans zijn 142 afdeelingen bij haar aange sloten en bedraagt haar ledental buiten' de 102 bij het hoofdbestuur aangeslotenen! 12,132. De verschillende verslagen, ook het jaar., verslag, werden goedgekeurd Leeuwarden stelde voor om, vanwege het hoofdbestuur, plannen te maken om de Vereeniging aan de onafhankelijkheidsfees* ten in 1913 te doen deelnemen. Het hoofdbestuur verklaarde sympathie te hebben voor het voorstel, doch wist nog geen vorm aan te geven, hoe deel te nemen! aan het feest; het zou echter dö li gent blij* ven. De heer Korthals Albes uit Amsterdam betoogde, dat men hier het ideëele van het vraagstuk van de feestviering op den voor grond moet stellen, daar elders het mate* rieele op den voorgrond gesteld wordt.- Spr. gaat met het adres van het hoofdbe stuur mede. De voorzitter zegt, dat de moeilijkheid zit in hetgeen men doen zal, vooral ook omdat in vele gevallen plaatselijke feest* vieringen gehouden worden. De heer Verkouteren, uit. Amsterdam, meende, dat „Volksweerbaarheid" plaatse lijk aan de feesten moet meedoen. Dordrecht uitte den wensoh, dat het hoofdbestuur de afd'eelingen per circulaire daartoe zou aansporen. - De voorzitter zegde toe, de afdeelingen te zullen aansporen tot plaatselijke deelne ming, terwijl de afdeelingen Leeuwarden en Amsterdam een oommissie zullen benoe men, die plannen zal overwegen, of de geheele Vereeniging als zoodanig aan een algemeen feest zal deelnemen. Besloten werd bijwijze van proef of het gaat elk jaar een alg, verg. te houden er een in 1913 te beleggen. Aan den redacteur van het orgaan, den! heer Gos. de Yoogt, uit Amsterdam, werd op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1913 ontslag verleend. Nadat jhr. E. van Bose, uit Nijmegen, een woord van hulde had gebracht aan het bestuur voor zijn arbeid en nadat dol voorzitter voor deze waardeerende woordenl had dank gezegd, gaf hij den voorzitters hamer aan den tweede-voorzitter den heer J. C. Fabius, uit Den Haag, over. De heer Fabius richtte vervolgens wanne woorden van dank tot den scheidenden voorzitter voor zijn goede leiding, mede 79) ,,Ik zou u zoo gaarne gelukkig gemaakt hebben," fluisterde hij. ,,Ik ben gelukkig." „Neen, want ge schreit... Uw tranen maken mij wanhopig, Clotilde." In weerwil van haar smart liet zij zich inpalmen door deze sfcreelende stem en zij luisterde gretig naar hoop en geluk. Een glimlach verzachtte haar gelaat, maar o zoo'n droeve glimlach I Hij smeekte haar „Wees niet bedroefd, Clotilde; gij moogt het niet zijn, gij hebt er het recht niet toe." Zij liet hem haar blanke, fijne, lenige handen zien en zeide ernstig: „Zoolang deze handen mijn handen zijn, zal ik bedroefd zijn, Maxime." „Waarom V' „Zij hebben gedood." Maxime riep „Zwijg! Denk daar niet aan! Het verle den is dood, het verleden telt niet mee." En hij kuste haar lange, blanke handen en zij keek hem niet een opgewekte-r glim lach aan, alsof iedere, kus iets van de vree- selijke herinnering had weggewischt. „Gij moet me liefhebben, Maxime, gij moet, omdat geen andere vrouw u zoo zal beminnen, als ik u bemin. Om u te behagen, heb ik gehandeld, handel ik nog, niet alleen volgens uw bevelen, maar zelfs over eenkomstig uw geheimste verlangens. Ik bedrijf daden, waartegen heel mijn karak- ifceren, heel mijn geweten in opstand' komen, maar ik kan geen weerstand bieden. Alles, .wat ik doe, doe ik werktuiglijk, omdat het u nuttig is en omdat gij het wilt. En ik ben bereid morgen weer van voren af aan te beginnen en altijd weer opnieuw." Hij zeide bitter: „Ach, Clotilde, waarom heb ik u betrok ken in mijn onzalig leven? Ik had de Maxime Bermondl moeten blijven, dien gij vijf jaar geleden bemind hebt, en u niet moeten doen kennen den anderen man, die ik ben." Zij zeide zeer zacht: „Ik bemin ook dien anderen man en ik heb van uiets spijt." „Ja, gij hebt spijt van uw vroeger leven, van uw leven in het volle licht." „Ik heb van niets spijt, als gij er zijt," zeide zij hartstochtelijk. „Er bestaat geen misstap meer, er is geen misdaad meer, als mijn oogen u zien. Wat kan het mij sche len of ik ongelukkig ben ver van u en te lijdJen en te weenen en een afschuw te heb ben van alles, wat ik doeUw liefde ver goedt alles... ik aanvaard alles... Maar dan moet gij me ook liefhebben." „Ik heb u niet lief, omdat het moet, Clo tilde; maar om de eenvoudige reden, d&t ik u liefheb." „Zijt ge er zeker van?" vroeg zij vol vertrouwen. „Ik ben zoo zeker van mijzelf als van u. Maar mijn bestaan is veelbewogen en koortsachtig en ik kan niet altijd zooveel tijd: aan u wijden, als ik gaarne zou wil len." Zij vloog dadelijk op. „Wat is er? Een nieuw gevaar? Gauw, spreek 1" „O, nog niets ernstigs. Maar... „Maart..." „Hij is ons op het spoort* „Holmes?" „Ja. Hij is het, die Ganimard tot het gebeurde in het ffongaarstche restaurant heeft gebracht. Hij is het, die in den afge loopen nacht de twee agenten in de rue Ohalgrin op post heeft gezet. Ik heb er het bewijs van. Ganimard heeft vanmorgen in de rue Chalgrin huiszoeking gedaan en Holmes was bij hem. Bovendien..." „Bovendien?" „Welnu, er is meer: een van onze man nen is verdwenen Jeanniot." „De concierge?" J a. „Maar ik heb hem vanmorgen zelf naar de rue Chalgrin gezonden, om de granaat steentjes te zoeken, die uit mijn broche ge vallen waren." „Er is geen twijfel aan Holmes heeft hem in een valstrik gelokt." Volstekt niet. De granaatjes zijn bij den juwelier in de rue de la Paix bezorgd." „Wat is er dan sedert dien van hem ge worden?' „O, Maxime, ik ben zoo bang." „Er is geen aanleiding tot bangheid. Maar ik beken, dat de toestand zeer ern stig is. Wat weet hij? Waar houdt hij zich verborgen? Zijn kracht zit in zijn afzonde ring. Niets kan hem verraden." „Waartoe hebt gij besloten?" „Tot de uiterste voorzichtigheid, Clo tilde. Sedert geruimen tijd heb ik besloten mijn huishouden op te breken en het te laten overbrengen naar de onbereikbare schuilplaats, die gij kent. Het optreden van Holmes verhaast de uitvoering van mijn plan. Als een man als hij op een spoor is, kan men zeggen, dat hij vast en zeker het eindt van dat spoor zal bereiken. Ik h b daarom alles voorbereid. Overmorgen, Woensdag, zal de verhuizing geschieden. Tegen den middag zal alles achter den rug zijn. Om twee uren zal ikzelf de woning verlaten, nadat ik de laatste sporen van mijn verblijf heb doen verdwijnen, wat geen gemakkelijk werk is. Tot dien tijd:..." „Tot dien tijd?"... „Moeten wij elkaar niet ontmoeten, en niemand mag u zien, Clotilde. Ga niet uit. Voor mijzelf vrees ik niets. Ik vrees alles, «zoodra het u betreft." „Het is onmogelijk, dat die Engelsch- man tot mij doordringt." „Alles is bij hem mogelijk en ik ben op mijn hoede. Gisteren, toen ik bijna door uw vader verrast werd, was ik gekomen om te snuffelen in de kast, die de oude re gisters van den heer Destange bevat. Daar zit een gevaar in. Er is overal gevaar. Ik voel den vijand, die in het duister rondom mij zwerft en die meer en meer nadert. Ik voel, dat hij ons bespiedt, dat hij zijn netten om ons heen spant. Dat is een van die gevoelens, die mij nooit bedriegen." „In dat geval moet gij heengaan, Maxi me," zeide zij, „en niet meer aan mijn tranen denken. Ik zal sterk zijn en wach ten, tot het gevaar bezworen is. Vaarwel, Maxime." Zij omhelsde hem lang. En zijzelf duwde hem naar buiten. Holmes hoorde <len klank hunner stem men zich verwijderen. Moedig, overprikkeld door diezelfde be hoefte, welke hem sedert den vorigen dag dreef, om alles te wagen, ging hij een ka mer binnen, aan welker uiteinde zich een trap bevond. Maar op het oogenblik, dat hij naar beneden wilde gaan, kwam het I geluid van een gesprek van de lager gelo gen verdieping en hij achtte het gewenscht een cirkelvormige gang te volgen, die hem naar een andere trap bracht. Hij was zeer verbaasd, onder aan die trap meubelen to zien, die hij reeds kende. Een deur stond op een kier. Hij trad een groot, rond ver trek binnen. Het was de bibliotheek van Destange. „Mooi! Praothigl" mompelde hij; „nu begrijp ik alles. Het boudoir van Clotilde, dat wil zeggen van de Blonde Dame, staat in verbinding met een der vertrekken van het belendende pand en dit belendende pand heeft niet zijn uitgang op de Placo Malesherbes, maar in een zijstaat, de ruo Montchanin, voor zoover ik mij herinner.- Prachtig Nu kan ik mij verklaren, hoe Clotilde Destange haar geliefde kan ontmoeten, ter* wijl zij den naam heeft, nooit uit te gaan.- En ik begrijp nu ook, hoe Arsène Lupin' gisteravond plotseling in mijn Dahijheid op de galerij te voorschijn kwam er moet een andere verbinding zijn tusschen het aan grenzend vertrek en deze bibliotheek." En hij besloot: „Weer een huis met geheime verbin dingswegen En weer is, ongetwijfeld, Des* tange er de arohitect van? Het komt er nu op aan, van mijn aanwezigheid hier ge bruik te maken, om den inhoud van de kast na te zien, en om mij inlichtingen te verschaffen over de andere huizen met ge* heime gangen." (Wordt vervolgd.) i

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1