N° 16061 Dinsdag 3 Juli. A°. 1912. <§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Faillissementen. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERÏENTIEN: Van 16 regels /T.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het inoasseerenwordt/'O.Oö berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden 1 I 1 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1:60. Franco per poot 1-65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat Üoor hen op heden vergunning is verleend toan W. F. YAH DER REIJDEN, en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de koek en banketbakkerij in het perceel Nieuwe Rijn No. 45, Sectie I No. 1802. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. YAN HAMEL. Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 Juli 1012. Leiden, 2 Juli. Ds. W. Briët, seder 1890 predikant bdj de Ned.-Herv. Gem. alhier is Voorne mens in Sept. a. s. emeritaat aan te vra gen. Terwijl in vorige jaren de nieuwe fenngiften v >r de kiezerslijst van de Ka- toer van Koophandel, alhier, zeer weinige .Tva-ren, twee of drie, bedraagt dit aan tal dit jaar 169. Aan het postkantoor Lalden en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren Werd gedurende de maand Juni 1912 Inge legd f 84,928.28 en terugbetaald f 76,974.42. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje bedraagt het nummer 85,324. Naar het Centraalblad voor Israël" .Verneemt, is dr. T. Lewenstein, vroeger opperrabijn van 's-Gravenhage, benoemd tot Rabbijn van het Israël-Religions Ge- tfeilschaft te Zürich. Het Museum van Kunstnijverheid' te Haarlem werd gedurende de maand Juni jbezocht door 628 belangstellenden; uit de ftan het m seum verbonden boekerij wer- iden 197 boek- en plaatwerken naar ver schillende plaatsen van ons land in bruik leen verzonden. Aan het onderwijs der &an het museum verbonden school voor klunst nijverheid hebben 134 vrouwelijke en inanhelijjke leerlingen deelgenfome/ndie vacantae is met 1 Juli begonnen, de lessen worden den 2den September her- frat. Ds examen-commissie voor het post- Sfiadicaal is samengesteld als volgt: de hee- ren F. H. de Meester, hoofdinspecteur der posterijen, tevens voorzitter; S. Beumee, Reijnders, F. van Twisk, H. Smit en 1W. II. van Riel, directeuren, resp. te (Veenendaal, Heerenveen, Overveen, Weert en Haarlemmermeer, en W. Bruyn, F. (Yrics en A. P. T. Duijnstee, commiezen iresp. te 's-Gravenhage, Rotterdam en (Maastricht. Jn deze maand of in Augustus zal het fcö-jarig bestaan der Johahnes-S|tichting fte Niouwveen feestelijk worden herdacht. —Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. te Ylst door ds. R. M. Wes terink, te Yoorburg; en beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Oterleek, toezeg ging, de heer K. F. Proost, cand. te Leiden, die voor Sijbekarspel bedankte. Men meldt aan ,,De Tijd", dat mgr. dr. P. Mann ens, proost van het Kathe draal Kap. van Roermond en pres. van 't gtroot-seminarie, door mgr. Drehmanns is benoemd tot zijn vicaris-generaal. Tot candidaat der S.-D. A.-P. in Rot terdam IV, is geproclameerd de heer A. B. de Zeeuw. In de commissie van toezicht op het lager onderwijs te Amsterdam is gister avond besproken de al of niet noodzakelijk heid van handhaving van den eisoh der hoofdakte voor ieder, die bij het onderwijs in de hoofdstad een aanstelling verlangt. Aan het slot bracht de voorzitter, de heer Polak, in stemming de vraag: wenscht men handhaving van den eisch der hoofdakte? Over deze vraag staakten de stemmen. (Er werden 22 stemmen vóór en 22 stemmen tegen uitgebr acht, zoodat de vraag ontken nend wordt beantwoord. De volgende vraag: Acht men handha ving van den eisch der hoofdakte als regel wensohelijk? werd bij acclamatie goedge keurd. Op voorstel van den lieer Yan der Waerden werd het bureau opgedragen de redenen der wenschelijkheid aan B. en Ws. mede te d'eelen. H. M. Je Koningin-Moeder heeft f 200 geschonken aan het bouwfonds van het Nederlandsch Sanatorium te Davos. In de Raadszitting te Gouda heeft de voorzitter meegedeeld, dat van den rechtskundigen raadgever der gemeente bericht was ingekomen, dat de eisdh van de afd. Gouda voor de Holl. Mij. van Landbouw tegen de gemeente door de rechtbank te Rotterdam is toegewezen. De nieuwbenoemde secretaris, ratr. J. Van Heusden, van Amsterdam, werd be- ëedigd en geïnstallee!r&. De ridderdag van tie Ma)thezer Orde is gisteren te Utrecht gehouden. Na dat des ochtends in de kathedraal de hoog mis opgedragen was, vond in het hotel des Pays Bas een noenmaal plaats, waar aan ook de dames der ridders aanzaten. In den namiddag werd in den Huize Ruurds do leapittelvergad'ering gehouden, gevolgd door de algemeene vergadering. Tot nieuwe ridder werd' geslagen baron F. W. B. Sloet tot Everlo. Des avonds werd in den Huize- Ruurds een ridldermaailtijd gehouden, waaraan a/anzat een 28-tal personen, onder wi© Prins Hendrik met zijn adjudant kapitein jhr. G. L. van Suchtelen van de Haare. Te Utrecht is Zondag vanwege den Ned. Bakkersgezellenboncl en den Utreoht- sohen Bestuurdersbond een provinciale protestvergadering tegen de verwerping der Bakkerswet gehouden. Er namen 38 organisaties met ruim 4000 leden aan d'eel. De heer'cn A. HiHebregt, voorzitter van den Bakkersgezellénbond, en A. B. Klee- rekoper, uit Amsterdam, voerden het woord en leverden een scherp kritiek op de houding van de meerderheid van de Tweede Kamer; zij spoorden de arbeiders aan bij de verkiezingen in 1913 wraak te nemen. De bijeenkomst was druk bezocht. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de minister van koloniën zich bereid ver klaard' zitting te nemen in het eere-comité voor de Eerste Nederlandsche tentoonstel ling op scheepvaartgebied,^ het volgende jaar hier te houden. Tot leer aar in de geschiedenis en de Nederlandsche 1 .al te Rolduc is, zoo meldt ,,De Tijd" benoemd de heer W. G. A. F rans. Benoemd zijn aan de H. B.-S. te Zutfen tot leeraar in de aardrijkskunde de heer G. J. Stieber, te Amsterdam; tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde de heer N. C. Meyer Dreee, te Spijkenisse. De gewone audiënties van de minis ters van justitie, van oorlog ad interium van marine, en van financiën zullen deze week niet plaats hebben. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de bomschuit K. \V. 118 „Landbouw en Zeevaart II", van den heer D. Parlevliet, schipper H. van Duyn, is de ongehuwde matroos O. v. D. op de reis ongesteld geworden. Hij is toen te Aberdeen aan wal gebracht en naar een ziekenhuis vervoerd, alwaar hij, vol gens hier ontvangen bericht, overleden ia. Het lijk zal te Aberdeen worden ter aarde besteld. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aan de Ohr. school alhier is benoemd tot onderwij zeres mej. H. L. Ni'erstasz, van Leider dorp. Gisteravond gaf ons muziekgezelschap een concert, dlat om meer dan één reden de vermelding overwaard is. Niet alleen tooh waren, dank zij na- tuurlijk ook den heerlijken zomeravond zeer velen opgekomen naar de muziek on was het een gnoote schare, zoowel van hier als uit den omtrek, die zich in de omgeving der Turfmarkt bevond, maar er werd ook werkelijk geluisterd, zoodat tijdens de ver schillende muzieknummers een groote aan dacht was waar te nemen en men de mu ziek kon volgen. Trouwens, de uitvoering was dit alleszins waard; het was of de leden door de groote belangstelling en aandacht, werden aange vuurd om iets bijzonders te geven. 't Was een programma, waarop slechts een paar „oude kennissen'' voorkwamen, en menig nieuw nummer werdl goed ten ge hoor e gebracht, zoodlab meermolen een krachtig applaus uit het publiek werd ver nomen. Vooral was dit heb geval toen de heer G. v. B. zich als solist op zijn piston had doen hooren. Ongetwijfeld zullen velen een herhaling van een dergelijken avond gaarne te ge- moet zien en mag de directeur, de heer J. Böhlen, er eveneens met zeer veel genoe gen aan terugdenken. LIS SE. Gisteravond bracht onze mu ziek vereeni ging een serenade aan den heer P. van der Lans, die het feit herdacht, dat hij gedurende een halve eeuw in dienst betrekking was op het landgoed „Keuken hof". OEGSTGEEST. Moesten wij voor gerui- men tijd melden, dat dr. Jansen, genees heer aan het gesticht „Endegeest", se dert 1 Januari van dit jaar, aangetast door een ernstigs© ziekte, elders verpleegd werd, thans' kan worden bericht, dat de geachte medicus liier hersteld is terugge keerd en gisteren zijn werkzaamheden heeft hervat. SASSENHEIM. De heer Waaier, te Medem- blik, laagste inschrijver voor de verbouwing der B.-K. kerk alhier, wien het werk was gegund, heeft te kennen gegeven, zioh te hebben vergist en het werk daarom niet te kunnen op zich nemen. Weer wat nieuws in de gladioluswe reld! Bij den heer B. Hoogstraten alhier staat een nieuwe gladiolus in bloei, een groote, forsche plant, met niet minder dan vier en twintig bloemen. De bak is groot en' zuiver wit. Een pracht van een bloem, waarvan vakmeu- sohen, dunkt ons, zullen watertanden I WASSENAAR. Gistermiddag staaktei eten deel der grondwerkers bij den aanleg der gasbuizen. De eisoh was loonsverhoo ging. Ze wenschten dit van 22 op 2ö ots. gebracht te zien. Enkele werkwilligen vonden het beter ook de spa er bij neder te leggen. Alleen doctors als directeuren H. B.-S.? Volgens het „Soer. Hbl." wenscht de Regeering in de toekomst alleen doctors tot directeuren van Hoogere Burgerscholen in InHië te benoemen. ,,Zoo zal de heer Z. Stokvis tot directeur te Semarang worden benoemd, hoewel hij pas doctorandus (in de letteren) is. Hier door worden alle leeraren met middelbare akten uitgesloten van het directeurschap, welke onbillijkheid hevige ontstemming ver oorzaakt en de geringe animo van goede leeraren in Nederland, om naar Tndië te gaan, wel geheel zal dooden", schrijft het blad. Het gouden jubileum van de Meisjes school aan de Breestraat. Do feestelijkheden teir herdenking van het 50-jarig bestaan der Meisjesschool 2de klasse aan die Breestraat, werden gisteravond op dezelfde aangename en opgewekte wijze Voortgezet. Het aantal bloemstukken, dat voor bet podium! was geplaatst, blpek nog totegCnomien te zijn, sinds den middag. Namens de hoofden der Leidsche openbare scholen, werd door den heer A. Hibma, hoofd der jongensschool 2de klasse, mej. Re. naud leen fraaie bloemenmand aangeboden. Do heer Hibma vertolkte daarbij de goede gezindheid dor collega's, die altijd op pret tige wij 256 met het hoofd dezer Meisjesschool samenwerkten. De goede geest., die bij dit feest heerschto, had ook den spreker getrof fen. Als hij niet hoofd der Jongensschool 2do klasse was, zou hij verlangen hoofd van zulk een meisjesschool te zijn. Het programma, dat weer oven afwisse lend was als des middags en met uitzondering van de aardige goocheltoeren van Don Bosco geheel door de leerlingen word uitgevoerd, werd vlot afgewerkt. Enkele nu miners, waar onder vooral de mooie tableaux, vielen al 'zJeieT bijzonder in den smaak. Af en toe werden de meisjes gotraoteord, W£i in de groote Stadszaal geschiedde Behalve de hoofden der scholen, woonden de wethouder van onderwijs, de heer J. A. van Hamel, en de voorzitter van de Plaat selijke Soli ooi oommissie, prof. dr. II. G. v. d. San de Bakhuyzen, die ook een gedeelte van 'de mi ddag fees ten met hun tegenwooih dighëid vereerden, het avondfeest hij. Te negen uren werden de feestelijkheden mét een laatste traobatri besloten, nadat het hoofd, mej. Renaud, allen en niet het minst de leerlingen zelf had bedankt voor de mede, werking tot het welslagen van hot feest, dat niet licht vergeten zal worden en de schoonste bladzijden zal vormen in de ge schiedenis van de sohool aan de Breestraat. B.-K. openbare onderwijzers. De bond yan R.-K. onderwijzers in heö bisdom Haarlem heeft Zondag zijn 12de algemeene vergadering gehouden. Aan het verslag, dat het „Huisgez." daarvan geeft, ontleenen we het volgende: Het hoofdbestuur stelde de volgends motie voor: „De Bond van R.-K. openbare onderwij zers in het bisdom Haarlem verklaart, da' hij het werken van het gemengd comité van salarisactie op hoog"n prijs stelt en dat hij, zooveel in zijn vermogen is, dien arb«ii zal blijven steunen, mits die vrij blijft van politieke bedoelingen." De geestelijke adviseur stelde hiertegen" over een andere motie en wel deze: „De Bond van R.-K. onderwijzers in het bisdom Haarlem verklaart dankbaar te, zijn voor hetgeen het gemengd comité in zake salarisactie tot nu toe heeft verricht, maar lettend! op het streven om de actie voor salarisverbetering te verbinden met die actie voor financieele gelijkstelling tn«' sdhen openbare en bijzondere onderwijy^ra, besluit de beslissing over het steunen van deze dubbele actie geheel over te laten aan het voorzichtig beleid van het hoofdbe stuur.'' De voorzitter, de heer A. J. W. Brug man, verklaarde deze motie, met alle ach ting voor d'en adviseur, voor hem onaan nemelijk. Hij kon als eerlijk man zijn eens ingenomen standpunt niet verlaten. (Ap plaus). Het voorstel zou zwaar zijn voor het hoofdbestuur. Werd de motie aange nomen, dan zooi de voorzitter voor zijn functie moeten bedanken. De heer Bulten verklaarde, dat do poli tiek in de zaak ie gebracht door de „hooge hand," die den raad heeft gegeven de financieele gelijkstelling ïn de zaak te moeien. De heer Bulten verklaarde, dat het Ka merlid Janssen, uit Maastricht, dat zich eerst beschikbaar gesteld had voor een lezing en zich daarna terugtrok, dit deed op bevel van de katholieke Kamerleden. Dit werd' ontkend door den geestelijken adviseur. In de vergadering gingen stemmen op, die zeidenwe bedanken voor een strijd om financieele gelijkstelling, omdat de R.^K. openbare onder wijze I's daar absoluut geen voordeel mee zullen hebben. Eerst de verhooging van de minima, dan de finan cieele gelijkstelling, en dién strijd om ver- hooging van de minima strijden wij mee. Het slot was, dat de motie van het hoofd bestuur werd aangenomen met alleen de stem van den geestelijken adviseur tegen! en 1 stem in blanco. P. J. Pt Aarnts, koopman en winkelier in komenijswaren, te Amsterdam. !f6) Een rilling doorliep den Engelschman. IWas het wel mogelijk, dat hij er ooit in. S50u slagen, zioh van dat ongenaakbaar we ten meester te maken 1 Welk een onbe grensde macht vertegenwoordigde een der gelijk bondgenootschap, aangevoerd door fculk een opperhoofd!. Hij scheurde een velletje uit zijn zak boekje, schreef er met potlood eenige re gels op, deed het in een enveloppe en zeide M een jongen van een jaar of vijftien, Sdie op de bank lag: „Hier, jongen, neem een rijtuig en breng dien brief aan de kassierster van tie taverne Suisse op de Place du Chiïte- let. En gauw..." Hij gaf hem een vijffranosstuk. De jon gen verdween. Een halfuur ging voorbij. De menigte- fwas toegenomen en Holmes onderscheidde Bog maar van tijd tot tijd de handlangers Iran Arsène Lupin Maa-r iemand kwam rakelings langs hem heen en een stem fluis terde hem in het oor: „Wel ,wat is er, mijnheer Holmes?'» >,Zijt gij het, mijnheer Ganimard?" „Ja, ik heb uw briefje ïn d'e taverne ont vangen. Wat is er?" „Hij ia daar." „Wat zegt ge?'' „DaarAchter in het restaurant. Buig wat naar rechts. Ziet ge hem?" „Neen." „Hij schenkt nu juist champagne voor zijn buurdame in." „Maar dat is hij niet." „Ja, dat is hij." „Maar, ik verzeker u. Ja toch... O, als het waar is. Ha, de schelm 1 Wat lijkt hij op zichzelfmompelde Ganimard naïef. En de anderen, zijn dat zijn medeplichti gen?" „Neen, zijn buurdame is lady Cliveden, de andere is de hertogin van Cleath on tegenover hem zit de gezant van Spanje te Londen." Ganimard deed een stap vooruit. Sher lock hield hem tegen. „Wat een onvoorzichtigheid 1 Gij- zijt alleen 1" „Hij ook.'' „Neen, hij heeft mannen op den boule vard, die op den uitkijk staan. Zonder in het restaurant nog te rekenen, dien heer..." „Maar als ik Arsène Lupin bij den kraag pak en hard zijn naam schreeuw, zal de geheele zaal mij helpen, alle kellners." „Ik zou liever eenige agenten hebben." „Maar dan zouden de vrienden van Ar- sëne Lupin lont ruiken. Neen, mijnheer Holmes, we hebben geen keus." Hij had gelijk, Holmes voelde het. Het was beter, het avontuur te beproeven en van buitengewone omstandigheden ge bruik te maken. Alleen beval hij- Gani mard aan: „Leg het zoo aan, dat men u zoo laat mogelijk herkent." En hijzelf sloop achter een krantenkiosk, zonder Arsëne Lupin uit het oog te verlie zen, die daarginds, naar zijn buurdame ge bogen, zat te glimlachen. De inspecteur stak de straat over met zijn handen in zijn zakken, als iemand, die recht op haar doel afgaat. Maa-r nauwelijks was hij op het tegenovergestelde trottoir, of hij sloeg haastig opzij af en was met een sprong de stoep van het restaurant over. Een schril gefluit weerklonk. Ganimard botste tegen den oberkellner aan, die plot seling in de deur stond en bem veront waardigd terugduwde, zooals hij gedaan zcu hebben met iederen indringer, wiens schunnige kleeding de weelde van het restaurant onteerd had. Ganimard wan kelde. Op hetzelfde oogenblik kwam de lieer in de gekleede jas naar buiten. Hij trok partij voor den inspecteur en beiden, de oberkellner en de heer, redeneerden heftig, terwijl zij alle twee Ganimard vast hielden, de een hem tegenhield, de ander hem voortduwde, en wel zoodanig, dat, in weerwil van al zijn pogingen in weerwil van zijn woedende protesten, de ongeluk kige onderaan de stoep terecht kwam. Onmiddellijk ontstond er een oploop. Twee agenten van politie, door het kabaal aangelokt, trachtten door de menigte te dringen, maar een onbegrijpelijke tegen stand dwong hen, te blijven staan, zonder dat zij er in konden slagen, zich los te wer ken van de schouders, die hen drukten, van de ruggen, die hun den weg versper den. En plotseling, als door betoove-ring, was de weg vrij. De oberkellner, die zijn ver gissing nu inzag, putte zich uit in veront schuldigingen, de heer in de gekleedo ias gaf het op den inspecteur te verdedigen; de menigte maakte plaats, d'e agenten konden doorgaan en Ganimard snelde naar de tafel met de zes gasten. Er zaten er nog maar vijf 1 Hij keek rondom zioh. Er was geen andere uitgang dan de deur. „Waar is de heer, die hier gezeten heeft?" riep hij den vijf verbaasden gasten toe. „Ja, gij waart, met uw zessen I Waar is de zesde persoon?" „Mijnheer Destro?' „Weineen, Arsëne Lupin!" Een kél ln er kwam aangeloopen: „Die mijnheer is naar boven gegaan." Ganimard holde naar boven. De boven verdieping bestond uit een aantal eetsalons en had een afzonderlijken uitgang op den boulevard 1 „Waar moet ik hem nu zoeken," zuohtte Ganimard. „Hij is al ver weg!" Hi} was niet ver weg, hoogstens op twee honderd meter afstand, in den omnibus MadeleineBastille, welke omnibus rustig, op een drafje van zijn drie paarden, de Place de l'Opéra overreed en zich langs den boulevard des Capucines verwijderde Achterop stonden twee groote kerels met ronde hoeden op. Bovenop, bij de trap, zat een oud mannetje te dutten: Sherlock Holmes. En knikkebollend, gewiegd door de be weging van het voertuig, redeneerde de Engelschman bij zichzelf: „Als die goede Wilson me nu eens zag... wat zou hij trotsch zijn op zijn medewer ker! Bah!... het was gemakkelijk te voor zien bij het gefluit, dat de partij verloren was, en het 't beste was, de omgeving van het restaurant in 't oog te houden. Maar dit is waar het ontbreekt niet. aan afwis seling met dien drommelschen kerel 1" Bij' het eindpunt zag Holmes, die zich gebukt had, Arsène Lupin voorbij rijn lijf en hij hoorde hem lluis- wachten gaan, teren: „Naar de Place de TEtoile." „Naar de Place de TEtoile 1 MooiEen afspraak. Ik zal ook van de partij zijn. Laat hem in die taxi-auto gaan, en laat ik in een rijtuig zijn twee handlangers vol gen," De twee. handlangers gingen te voet, be reikte inderdaad de Place de TEtoile en schelden aan aan een smal huis, nummer 40 van de rue Chalgrin. In de bocht, die dit weinig begane straatje bezit, kon Holmes zich verbergen in de sohacluw van een portiek. Eén der beide vensters van de beneden verdieping werd geopend. Een man met een ronden hoed op sloot de blinden. Boven de blinden werd het licht. Na verloop van tien minuten helde een heer aan dezelfde deur, en onmiddellijk claama een ander persoon. En tan slotte hield er een taxi-auto stil, waaruit Holmes twee personen zag stappen: Arsène Lupin en een in een mantel gehulde dame met. een dichte voile voor. „Zonder eenigen twijfel de Blonde Dame," zeide Holmes bij zichzelf, terwijl de taxi- auto wegreed. Hij liet eenige oogenblikken voorbijgaan, ging toen naar het hius, stapte op het ven sterkozijn en terwijl hij op de teenen stond, kon hij door een reet een blik werpen in het vertrek. Arsène Lupin, tegen den schoorsteen ge leund, stond levendig te spreken. Rondom hem stonden de anderen aandachtig te luisteren. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1