Nieuwe modellen ei bekende prima Stoffen. Vergrooting der Mantelmagazijnen noodzaakt ons de resteerende Goederen tegen spotprijzen op te ruimen. Technisch en Eiectrctechnisch Bureau VAN DER HEYDEN LIGTVOET, Dames, profiteert van deze werkelijk gunstige gelegenheid*, 8905150 Botermarkt 20 Telef. Interc. 1201. Filiaal te Leiden: Breestraat 86. Telefoonn. 216. Buitenlandseh Overzieht. Ingezonden. No. 16060, LEIDSCH DAGBLAD, Maandag* 1 Juli. Tweede Blad Anno 1912 BRUIS AIKERVAI - LHDEI f' Onderzoeken Bliksemafleiders en gewen 8718 30 Certificaat voor Brand-Assurantie. Een Rijwiel, dat bij het Leger goed voldoet, moet voor gewoon gebruik zeker uitstekend geschikt zijn. De honderden Fongers-Rij wielen, bij het Leger in ge bruik, Houden zich uitstekend en worden in de rapporten steeds zeer gunstig beoordeeld. DE GRONINGER RIJ WIELEN F ABRI EK A. FONGERS. De nieuwe geïllustreerde prtfscourant wordt op aanvrage toegezonden 8898 66 Do plannen voor de nieuwe partij jyan Roosevelt blijven voorloopig nog een Igeheim. Hij heeft meegedeeld, na overleg met z'n beschermer Perkins, dat de volle dige plannen eerst na de democratische conventie openbaar gemaakt zullen worden, In het nieuwe nummer van zijn weekblad 'doet senator La Follette een hevigen aanval op Roosevelt. Deze zoekt volgens hem per soonlijke belangen en heeft daardoor de grrijzinnige beweging verdeeld. Had hij de nominatie der republikeinen ontvangen, ideun zou naar La Follettes meening aan de Baak der vrijzinnigen daardoor voor ja ren schade zijn berokkend. Men herinnert zich dat La Foltete oor spronkelijk algemeen als de candidaat van 'felle vooruitstrevende republikein.n t^gen Taft. werd beschouwd en dat de beweging voor Roosevelt eerst op den voorgrond trad toen La Follette zijn verkiezingsveldtocht moest afbreken om gezondheidsredenen en jpmdat hij de heele Amérikaansche pers Jdoor een rede aan een feestmaal beleedigd had. Toen La Follette hersteld was, her natte hij zijn propaganda, maar zag zich nu idoor Roosevelt geheel in den hoek geduwd. De Conventie ging Zaterdag, onmiddel lijk na de opening, over tot de dertiende stemming. De uitslag was, dat op Clark [werden uitgebracht 554 stemmen, op Wil- Bon 356. Bryan verklaard©, te midden van. een buitengewoon tumult, dat hij niet voor jÖlark zou stemmen, zoolang New-York Voor dezen stemt, omdat de New-Yorksche fetemmen den wil van één enkel man uit drukken, nl. van den boss Charles F. Mur phy. Bij de 14de stemming verkreeg Clark 553 stemmen en Wilson 361. En zoo werd maar doorgestemd. Steeds fsfceeg het stemmental van Wilson en daalde 'dat van Clark. Bij de zes en twintig ste stemming was het resultaat Champ Clark 467 stemmen en Woodrow (Wilson 405 stemmen. Verscheidene afgevaardigden uit Mary land stemden voor Wilson. De opheffing der zitting was het gevolg Van heb bericht, dat Chamo Clark van Washington naar Baltimore op reis was. Men vreesde, dab hij zou beproeven, zich in de conventie te verdedigen tegen de 'aanvallen van Bryan, die gezegd had, dat de vermeerdering van het aantal stemmen Voor Clark het gevolg was der tusschen- komst van één man, n.l. Murphy van New- York, die de vertegenwoordiger is van ka pitalistische belangen. Een later bericht zegt, dat Champ Clark te Baltimore aankwam. Er heerscht onder zijn partijlieden verdeeldheid' over de vraag of het een candidaat geoorloofd is in de conventie te spreken. Clark beantwoordde de aanvallen van (Bryan in een openbare verklaring, waarin hij Bryan uitdaagt, zijn lasterlijke beschul digingen te bewijzen of in trekken. Wanneer Italië de eilanden in de Aege ïsche Zee, die het nog niet heeft bezet, niet ten spoedigste te hulp komt, dan willen 'de eilanders zelf een kansje wagen om 'Onder Turksoh regime vandaan Jfce komen. Terwijl de bewoners van de bezette eilanden dankbaar zijn dat zij, blijkens do verklaringen van de JitaJiaansehe regeering, in geen geval langer onder Turksche heer schappij zullen blijven, het zou hun nog liever zijn geweest, wanneer hu tevens de verzekering was gegeven, dab zij bij Grie kenland zouden worden gevoegd zijn de Lemnos, waar 218,000 Grieken wonen en slechts 16000 Turken en Icarie en Castel- loriza bij Chaos, die geheel en al door Grieken bevolkt zijn, bitter teleurgesteld, 'dlat men hen aan hun lot overlaat. Die eilanders schijnen dan ook, blijkens het geen hun gedelegeerden, die zich thans te Rome bevinden, mededeelden van plan te zijn zich, wanneer zij niet op andere wijze van de Turken bevrijd worden, zich des noods, met geweld van het Turksche rijk los te maken. De Porte doet haar uiterste best om de ernstige berichten over den toestand in Macedonië en Albanië te loo chenen. Maar tot nu toe heeft zij daarbij niet veel suooes. Men gelooft 'fc niet hard, te mieer niet, "waar de Kamer in buitengewone zitting is bijeengeroepen. Het heette toch, dat hier alleen een wetsontwerp zou worden behan deld, waarbij den officieren werd verboden zich biet politiek te bemoeien, doch dit lijkt Zeer onwaarschijnlijk, daar de minister van oorlog zulk een verbod reeds herhaal delijk heeft uitgevaardigd. Men mag eerder aannemen, dat de regeering bij den ernstigen toestand, waarin zich thans een gedeelte van het rijk bevindt, zich niet sterk genoeg gevoelt, maatregelen tot onderdrukking van den opstand te nemen, zonder daarbij door de autoriteit van het Parlement gedekt hi zijn. Intusoohen dreigt weder een nieuwe opstand. Te Sofia is n.l. bericht ontvangen, dat te Adrianopel hevige gisting heerscht onder de militairen, omdat hun soldij niet wordt uitbetaald, en bovendien het eten te wenschen overlaat. Te Parijs is ter herinnering aan heb feit, dat voor 2001 jaar Jean Jacques Rous, s e a u geboren werd, con monument voor den grooten denker onthuld. Aap het eind der onthulling van het monument, welke plech tigheid, ook door president Fallières werd bijgewoond, begonnen „camelots du roi" te fluiten. Er ha/lden eenige handtastelijkheden plaats, waarop .oen zestigtal personen ge arresteerd werden. Te Brussel is een socialistisch congres gehouden, ton einde maatregelen te nemen, om hot algemeen eenvoudig kies recht te verkrijgen. Bon motie werd aan genomen, waarin het algemeen kiesrecht en een rechtvaardige evenredige vertegenwoor diging gecischt werden en die de verkla ring bevatte, dat de parlementaire groep der socialisten een ontwerp tot herziening van de grondwet, uiterlijk in November, zou indienen en dat de arbeiderspartij gebruik zpu maken van alle vreedzame middelen, met inbegrip van do algemeene staking, om haar doel te bereiken. Een - amendement, waarin- voorgesteld werd het woord „vreedzaam" voor middelen te schrappen werd meb op 5 na algemeene stemmen verworpen. Met het Fransche kruit is 't lang niet in orde. Het ongeluk met de „Jules Miohe- let" schijnt ook weer een ongevalletje to wezen, dat op rekening hiervan moet wor den gesteld. De minister van marine weer sprak dit echter, maar naar het schijnt, was hij niet goed ingelicht, toen hij in zijn rapport over de ramp op de „Jules Michelet" hiededeelde, dat er niet de minste reden was om het op dit schip gebruikte kruit te wantrouwen. Volgens een telegram! uit Toulon nl. heeft de commissie, die met een onderzoek te dezer zake belast is, last gegeven tot verwijdering van al het kruit, dat nog in voorraad is en tot verzegeling van de aanwezige oefeningsmunitie. Volgens een der bladen, zou zelfs geble ken zijn, dat het gebruikte kruit van het zelfde maaksel is als dat, hetwelk indertijd werd geleverd voor de dreadnoughts en dat toen op bevel van admiraal Boué de La- peyTère van boord werd verwijdetrd. Hoe de zaak eigenlijk is, zal vermoede lijk spoiedig blijken, daar de commissie het ministerie van marine heeft Verzocht het ontscheepte kruit ten spoedigste te laten analyseeren. Geaohto Redactie Gaarne zag ik onderstaande nogmaals in uw geëerd blad opgenomen, efr wel naar aanleiding van de citeering van mijn inge zonden stuk van .Woensdag 1.1., door den L- Briefschrijver. In noot 1 sohrijft dezö jaeer, dat ik' geien epmoederen in opstand bracht, maar, de reeds gaande beweging. Maar tiit uw Brief blijkt het toch duidelijk, dat dit Wel zoo is, of, anders uitgedrukt, dat ik Jeen steentje ër toe heb bijgedragen. Maat het tal g©r Imakkelijk genoeg dq schuld op ëefnal andere ïug t© laden, i Ö.Ver noot 2 zal ik Jniet yfercfcir uitweide^ daar kom ik waarschijnlijk .later op terug, wanneer ik daar misschien nog meer van weet, of de Briefschrijver moest zoo vrien delijk zijn, mij later eenige in li oh tingen te verschaffen daaromtrent, want hij hoort en weet nog wel eens wat uit goede bron. Noot 3. Hierin zou ik wat lichtvaardig in .mijn uitspraak zijn geweest, altijd vol gens den Briefschrijver. Maar al staat het er nu niet letterlijk, men kan- het toch wel, tusschen de regels doorlezen. Niet alken deel ik die meening, maar vele van mijn arbeiders. Ncot 4. Hieruit blijkt, dat onze Brief schrijver heel weinig op de hoogte is met de arbeiderstoestandenWant; zegt deze in zijn laatste noot, het geld, dat anders voor de permis werd besteed wordt nu gebruikt voor uitstapjes. Maar mij is bekend, dat bij eelnigo indusr- trieelen het (kolossale?) loon wordt uitge keerd van f6, f7, ja ten hoogste f 8. Zou er nu bij deze menschen nog geld over kunnen blijven voor de kermis 'van zoo'n loon? Oordeel nu maar zelf. Hiermede voor goed basta. Mijn dank voor de pla&tkiug, Verblijf ik Uw Dw. Dn., H. W. "WTTTENAAR- Onze Briefschrijver, wien we inzage van. van dit schrijven verleenden, gunt den in zender gaarne dit laatste woord. RED. Mijnheer de Redacteur l Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heeren Sjoerdsma en Yan Asperen in uw blad van Zaterdag j.b verzoek ik u beleefd onderstaande regelen te plaatsen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In de allereerste plaats wil ik de geachte inzenders er op attent maken, dat ik niet heb gezegd, dat de schuld ligt aan de b ©- woners, doch aan d© eigenaars. In dien zij Onder onze Vroede Vaderen" goed hadden gelezen, zouden zij ten minst© dit gedeelte van hun stukje hebben kunnen achterwege laten. Doch nu zullen de geachte inzenders mis schien vragen, waarom de eigenaars .der huizen schuld hebben. Ik zal trachten hun dit duidelijk te maken. Toen de heer Boekee het bouwterrein- verkocht, werd er bedongen, dat hij de straat zou maken volgens de voorschriften.: da* gemeente Leiden, en ze daarna aan do gemeente in eigendom zou overdragen en zulks op een boete van f 2000. De heer B. heeft echter aan die aan den verkoop ver bonden voorwaarde nimmer voldaan, e n ook hebben de koopers hem nimmer laten in gebreke st e 1- 1 e n. Kort daarop failleerde de heer B. Nu was het zaak geweest van de verschil lende eigenaren der huizen in de Stadshou- Herslaan, zich in verbinding te stellen rnifc den curator, ten einde de straat te koppen, die zij zeker om niet zouden gekregen hebben. Zij hebben dit nagelaten, omdat de gemeente hen dan zou hebben genoodzaakt?, de straat volgens haar voorschriften in or de te maken en te onderhouden. Vervolgens zeggen de geachte inzenders, ik zou ©r beter aan gedaan hebben in dezo kwestie te zwijgen, doch ik acht mij als Raadslid verplicht in het belang der ge meente te adviseeren, vooral waar het in- orde-breügen ettelijke honderden guldens zal kosten en het toch maar niet aangaat de narigheid, ontstaan door nalatigheid v«wi d9 diverse eigenaren, te brengen ten laste van de gemeente. Bovendien zijn er nog. zeer veel lanen en slobjes, die particulier eigendom zijn, en zou de gemeente, ging zij er toe over de Stadh'ouderslaan voor haar rekening in orde te brengen, moreel ver plicht zijn ook andere dergelijke aanvragen in te willigen. Ten slote wil ik heeren eigenaars een goeden raad geven. Zij moeten trachten zich den eigendom van den stroatgrond te ver zekeren, daarna de straat in behoorlijken staat brengen en vervolgens aan de gemeen te overdragen, dan ia binnen afzienbaren tijd de „onhoudbare toestand" aldaar weer in orde.. Hoogachtend, JAN BOTERMANS, Mijnheer 'de Redacteur! Mag ik u beleefd eenige plaatsruimte ver zoeken in uw veelgelezen blad, naar aan leiding van het ingezonden stukje van den heer Le Feber over „onhoudbare toestan den" Reeds geruimén tijd worden verschillende huiseigenaren door don hoer Boekee bedreigd ïnet 't wegbreken van straten. Deze bedreigin gen gingen zóó ver, dat één der eigenaren bij mij om raad kwam. Ik kon den man geen raad geven. Doch, 5 Juni IJ. liad ik het genoegen den hoer Boekee te ontmoeten op de Breestraat, juist toen hij een brief wilde posten voor 2 heeren, te 's-Gravenhage woon achtig, welke brief heb verzoek inhield, den volgenden dag naar Leiden te komen om de akte te passeeren. Ik vroeg toen den heer Boekee: „Wie heeft die akte gemaakt?" .Waarop hij mij antwoordde: „Niet ©en no taris, doch een particulier en wel do hear De C." Ik slaagde er echter in den heer Boekee van zijn plan fef te houden, hem1 er op wijzende dat deze handeling niet goed •was. „Maar," (ging de heer Boekee verdar) „nood breekt wat; ik moet geld hebben". „Koopt u Ze van me!" stolde hij mij toön voor. Ik zou zekeir te veel ruimte noodig heb ben, wanneer ik van AZ het verdere verloop van ons gesprek meedeelde. Het slot was, dat de heer Boekee mij het recht gaf, gedurende 5 dagen de Stadhouderslaan, Dui- venbodestraab en 3-October-straat in koop te houden. Hiervan kreeg ik schriftelijk be wijs en wel met dien verstande, dat het onderhoud voor hem' (Boekee) bleef. In het beat zijnde van dit bewijs, waarschuwde ik terstond den eigenaar, die al meermalen bij mij was komen klagen, welke, dank baar zijnde, dat ik dit bewijs in handenf had, rich de moeite getroostte om terstond do medeeigenaren der peroeelen te gaan; waarschuwen. Verschillende eigenaren weren al zéér dankbaar. De heer Le Feber echter, wonende aan den Nieuwen Rijn, die voor 'f 50 eigenaar kon worden, begint, in plaats van tevreden te zijn, mij uit te schelden' tegen den persoon, die hem de boodschap bracht; ja zelfs zoo, dat deze als verslagen was ovër het optreden van genoemden heer La Feber. Daarop sohreef ik den heer Le Feber, dat hij nu de geheele week, het ge deelte, hem aangeboden, kon koopen, maar in plaats van f 50 vroeg ik nu f 150. Met dat schrijven heeft hij nu sedert 12 Juni niets anders gedaan, dan mij overal belaagd en belasterd. Hoe vindt u zulks, M. de R. En toen hij pp Maandag 24 Juni in de Stadhouderslaan steeds maar op mij blééf schelden, en bedreigingen doen, zelfs zoo danig, dat ik door iemand, die het hoorde, gewaarschuwd werd, besloot ik, mij van dit stuk straat af te maken en verkocht toen, wat de hoer Le Feber eerst kon krijgen voor f50, datzelfde aan iemand anders voor ,f30. De nieuws kooper echter, niet zoo geduldig, gaat den volgenden morgen er heen, en breekt alles er uit. iWie is nu in deze de oorzaak? Toch] 'zeker niemand anders dan de heer Lo Febor zelf? En wat dies moer zij: Ten slotte blijkt, dat de heer Le Febor niet is de oigefiaar, doch slechts da „beheerder" van die hui zen! En nu mag ik toch zeker wel, om de Woerden van den heer Le Bober te gebrui ken, ieder aanraden, oen man als de heer Le Feber aan te stellen als „administrateur"» Hij toch' zorgt voor kostelooze zand- en zonnebaden, doch niet ondergoteekende, M. de Red. I En daar het mij op heden niet lust, den Keer Le Feber, op zijn verdere onzinnig heden ba antwoorden, zeg ik U, M. do R-, mijn oprechten dank voor de plaatsing van bovenstaand en teeken met de meeste hoog achting", Uw' Dw., J. N. BOTERMAN& Lelden, 30 Juni 1912. JHijn Verweer. Mijnheer de Redacteur T Vergun mij eenige regelen te plaatsen in Uw blad. Bij voorbaat mijn d&nk. De heer N. le Feber geeft in een inge bonden stuk van Zaterdag de lezing van een brief des heeren Bohemians; maar hij vergeet er bij te zeggen, dat ik hem 4-maal gesproken heb over dat onderwerp, en hem gevraagd of hij bereid was voor slechtg één gulden per meber te koopen. Om den vrede te bewaren, heb ik nog minder aan bod gedaan. Het komt mij het wensche- lijkst voor de straat te verkoopen aan de eigenaars der huizen, dan kunnen zij met de straat doen wat zij willen, en die ook de lusten heeft, laat die ook de lasten drar gen, en daarom is de handelwijze van don heer Botermans zeer goed te keuren. De heer Botermans uit de Raadszitting van 1.1. Donderdag geeft mij meer noten te kraken, waar hij zegt, dat de straat nooiit goed is gemaakt; maar zijn dan aan Gemeentewerken zulke slechte opzichters? Want geen steen is gelegd zonder toezicht van gemeentewege. Altijd was ik in gezel schap van heeren opzichters; maar wat wa-3 het geval? De teekening, waarnaar d© rioleering moest worden uitgevoerd, wae niet in orde, en daarom heb ik meer dan f 1000 weg moeten gooien, en zijn ruimdam- kasten gemaakt, die totaal onnoodig zijn- Een achtenswaardig ingenieur van Pro vinciale zijde vroeg mij .toen: Gaan dan de óogeri i'n Leiden nooit open voor het goede en zindelijke? Verder zegt die heer in, den Raad: Er staat 70 mille hypotheek opwaarschijn lijk heeft er wel meer op gestaan, want wio ooit straten van 24 meter breed heeft aan gelegd, zal weten wat een kosten of het meebrengt. Toch wil ik even doen opmer ken, dat Z.E. slecht geheimen kan bewa ren. Het ware beter geweest, dat Z. Ed. daar over had gezwegen. Ik zou de heele cou rant wel vol kunnen schrijven over die stra- tenaangelegenheid. Maar hij, die staat, zie toe, dat hij niet valle. Inmiddels hoogachtend, D. F. BOEKEE. Voorschoten, den eersten van Hooi maand 12. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek om plaatsing voor o. Si regelen. Bij voorbaat mijn dank. Zaterdagavond jl. vernam onderget. uit deze courant, dat de Ned. Tooneelvereeni- ging in verband met haar failliet gaan, en met toestemming van den curator voorstel lingen blijft geven tot Augustus. Zou het nu niet mogelijk wezen, dat. zij ook aan Leiden eens een bezoek bracht in! de week, waarin vroeger werd kermis ge houden Bijvoorbeeld met een tooneelspel „Bloei maand", „Op hoop van Zegen", „Brand in de Jonge Jan", „Opgaande Zon", etc. etc.. Met zulke voorstellingen is er toch meestal een volle schouwburg! Gaarne zag onderget. hierop de aan dacht gevestigd van het schouwburgbe stuur. en zoo mogelijk tot uitvoering! Inmiddels verblijft onderget. met hoog achting, D. DE CLER. Leiden, l Juli 1912. Ken pop voor Prins©* Julinna. Koningin Wilhelmi'na heeft een telegra- fisohe dankbetuiging gezonden aan den Parijschen Gemeenteraad voor de mooie pop, welke deze Prinses Juliana heeft aan geboden. - H. IJ. S.-M. In de te Amsterdam gehouden gewone algemeene vergadering van aandeelhou ders werdën de balans en de winst- en ver liesrekening over 1911 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op f 40 per aandeel- Heden treedt de heer J. K. Bottema, lid van den Raad van Administratie dier H. IJ.-S.-M., als zoodanig af, om een wel verdiende rust te gaan genieten. De heer Bottema heeft een zeldzame car rière achter den rug. Begonnen als^ leer ling, nu 45 jaar geleden, doorliep hij alle rangen en was het laatst aan het hoofd van den dienst van Vervoer en Handels zaken der H. IJ.-S.-M., tevens lid van de< Raad van Administratie.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5