N«. 16060 Maandag 1 Juli. A°. 1912. •gourant wordt dagelijks, met uitsondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH PBIJS DER ADVERXENTIEN: ■Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letter» naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het inoasseeren wordt f 0.05 ierekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden 1 J J 1 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn J 1.30. Franco per post1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van M. DEN OS, om vergunning tot uitbreiding van de smederij in de peroeelen Volmolengraoht nos. 6 en 8, Sectie B nos. 2175 en 990, door betrek king van het peroeel Yolmolengracht no. 10, Sectie B no. 2079, waarin geplaatst rul len worden 2 electromotoren, waarvan 1 van 2 en 1 van p.k., tot het aandrijven van een schaafbank en twee veeren Gelet op de artt 6 en 7 der Hinde r- w e t; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met' de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag 15 Juli aanst. 'b voormiddags te elf uren, op het' Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat1 niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet' overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het1 gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. leiden, 1 Juli 1912. Leiden, 9 J6u3i. Heden werd alhior een zeldzaam jubi leum gevierd). Zeldzaam zelfs in de zaak, Waar het herdacht werd, met haar breedte» rij van jubilarissen. De jubilaris op dezen eersten Julidag is de heer A. Wagemans. Vijftig jaren, een halve eeuw, geleden, ving hij zijn loopbaan aan in de zaak van den heer A. W. Sijt- hoff, en nog is hij als hoofdboekhouder werkzaam in Sijithoff's Uitgevers-Maat schappij. Van de gezindheid jegens hem legden velen, zoo hier als elders, getuigenis af op onderscheidene wijze. Inzonderheid zij er hier melding van gemaakt, dat patroons, afdeelingschefs en hew personeel uit de vele onderdeelen van dte uitgebreide zaak den gouden jubilaris hedenmorgen geluk wenschten, en dat hem gieoohenken werden aangeboden als aange name herinneringen aan den voor den heer Wagemans zeer beteekenisvollen dag. De heer A. N. Koopman, organist van de Groot© Kerk in Den Haag heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig gekregen. Gisteren heeft de heer Koop man, na eenige tientallen van jaren velen door zajn orgelspel te hebben gesticht, voor de laatste maal zijn taak in de godsdienstoefeningen der Groote Kerk vervuld. Het bestuur* van de Vereeniging van Nederlandsiohe Gemeenten lieeftb onder voorzitterschap van jhr. mr. Boreel van Hoogelanden, burgemeester van Haarlem, te 's-Gravenhage vergaderd. Bij de opening der Vergadering deelde de voorzitter mede, dat hij tot zajn groot leedwezen geen lid meer van de Vereeni ging kon blijven wegens zijn benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en deze vergadering dus de laatste was, die hij presideerde. De ondervoorzitter, mr. Van lloyeo, burgemeester van Zwolle, vertolkte de gevoelens van spijt der vergadering over dit heengaan. Daarna werd het huishoudelijke regle ment vastgesteld en werden besprekingen god'aan over de direoteursbenoeming, wel ke werd aangehouden. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft voor den bouw der Juliana- kerk der Ned.-Herv. Gem. te Haarlem f 5000 geschonken, benevens f 5000 voor het fonds tot gemeentestiohting. Ook heeft da A. J. Montijn, te Haar lem, mededeeling ontvangen, dat een an dere ongenoemde voor het fon1*. f2000 zal bijdragen. Onlangs werden voor ditzelfde doel ont vangen één gift van f 1000, twee Van f 500 en toezegging van f 500. H. M. de Koningin heeft f 600 ge schonken aan de Maatschappij van Wel dadigheid De Raadscommissie te Doornspijk, die belast was mot het uitbrengen van een rapport over de gepleegde onregelmatig heden, heeft zich tot de rechtbank te Zwolle gewend met verzoek te gelasten, dat er alsnog naar de gepleegde malver satiën in het financieel beheer der ge meente een volledig onderzoek worde in gesteld. De jflommissae is vjanj meening? dat het eerste onderzoek door den officier van justitie niet volledig is geweest. De architect H. F. Berlage Nz., heeft namens de Algemeene Woningbouwver- eeniging te Amsterdam aanbesteed het bou w©d van een blok van 12 woonhuizen aan de Tolstraat N. Z. Ingekomen waren 17 biljetten. Laagste inschrijver aldaar is jJ. Kraay en Co., te Hi 11egom, f98,500 met kalkzandsteen, f 94,100 met Waalsteen. Naar ,,Dc Bode" meldt is bij minis terieel besluit bekend gemaakt, dat onder wijzers, die op grond van hun dienst- praestatie daarop meen en aanspraak te kunnen doen gelden, benoemd kunnen worden tot opvoedend ambtenaar met radicaal zonder examen. Door het Hoofdbestuur van Sobriëtas is de Sobriëtasdag of Alg. R.-K. Drank - weerdag voor 1912 vastgesteld op Zondag 4 Augustus a. s. De drie uit Ned.-Indië "Vertrokken leden der Staatscommissie voor de Verde diging kunnen 15 Juli hier te lande ver wacht worden. De gewone audiëntie van den Minis- ster van Landbouw, Nijverheid en Han del op Woensdag a. s. en die van den Minister van Oorlog op a. s. Donderdag zullen niet plaats hebben. H. M. de Koningin bezoekt Dinsdag 9 Juli de Koloniale Landbouwtentoonstel ling te Deventer. H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens op 5 Juli de opening van het sana torium te Blaricum bij te wonen. Z. K. H. Prins Hendrik is voor vier dagen ten Paleize Soestdij'k gekomen, om van daar uit de oefeningeu bij te wonen, welke deze week in het Gooi gehouden zullen worden door de transportko'onie in het vervoer van gewonden, in samenwer king met den militairen geneeskundigen dienst. Door B. en Ws. van Den Haag wordt o.a. aanbevolen als onderwijzeres aan een op. lag. school aldaar mej. A. H. C. van Doorn, te Wassenaar. Op de voordracht voor rector aan het gymnasium te Doetinchem zijn ge plaatst de heeren dr. D. H. Verdam, oon- reotor te Leeuwarden di\ A. Hengeveld, conrector te Utrecht, en dr. J. A. P. Le venkamp, conrector te Doetinchem. Op de aanbeveling voor leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aian de H. B.-S. to Zutphen, zijn geplaatst de heeren N. O. Moyer Drees, te Spijkenisse S. Elzinga, te Breukelen; B. M. Noaoh, te Leiden. Voor leeraar in de aardrijks kunde aan dezelfde inrichting de heeren H. N. ter Veen en G. J. Stieber, te Am- steróJain. HAARLEMMERMEER-. In de laatste zitting van den Keiinngsraad voor de Militie te Hoofddorp, j.l Zaterdag voor deze gemeente gehouden, warén 51 jonge lieden ter keuring -opgekomen, waarvan er 10 werden afgekeurd. In het geheel zijn voor dezo gemeente gekeurd 163 jonge lieden, waarvan er 53 zijn afgekeurd. Op de jaarlijksche wolmarkt te Hoofd dorp word dit jaar geen onkele vacht ver kocht of verhandeld. Deze markt, die eertijds nogal van eenige beteekenig was, is zoo langzamerhand achteruitgegaan voor namelijk daar de nog aanwezige vachten meestal te voren aan huis worden opge kocht en ook de schapenfokkerij in de laat ste jaren plaats moest maken voor een meer winstgevend bedrijf. KATWIJK-AAN-ZEE. Hier is opgerioht uit en door leden der af deeling „Katwijk" van d'e Nederl. Ver. tot Afsch. van Aio. dranken een onthouders-zangvereeniging» aanvankelijk 26 leden tellende. Het be stuur is als volgt samengesteld: W. D. Huisken, voorz.; J. Burggraaf, secretaris; zuster Halbertsma, penningmeesteresse, terwijl tot directeur is gekozen de heer H. Swierstra, De repetities zullen worden gehouden Vrijdagsavonds in de bewaar school. OEGSTGEEST. Van den landbouwer O. van D., te Rijnsburg, die zijn vee weidt in den Morsebelpolcler achter „Het Groene Kerkje", is in den nacht een koe uit de weide ontsnapt en overreden door de tram naar Haarlem. Heb dier was dadelijk dood. Hen 65-jarige brniloft. Morgen, 2 Juli, zal heb 65 jaar geledéa fcijn, dat twéé oudjes, de 87.jarige Joh. Vetr- str aaien lefn de vier jaar jongere KI aartje Slechtenlior/st op het Léidécihe Stadhuis in ondertrouw Werdén opgenomen. Heb bruidje was toen paal 18, dé bruidegom' 22 jaar. En1 nu, ma 65 jaar, zijn ze weer in de bruids dagen. Hun kleine, maar d,ank zij de goede zorg van oud mjoedertje, propers woning, in liet Verborgen Sohacktenhof, aan de Mid delstegracht, getuigt er dezer dagen van. De oude luidjes zien ér voor hun jaren nog goed uit; de oude baas gaat nog ge regeld naar den barbier en maakt wandelin gen, al wil het wérken niet meer. En oud moedertje doet nog geheel alleen haar huis houdentje, en zóó, dat ieder er komen mag. Langs een zandweg is hun levonskarretje niet gegaan. Als moedertje op het praat- stoeltjo zit, met haan nog levéndigie oogecn, door de brillenglazen kijkend, dan vertelt) zij u Oen lange levensgeschiedenis, wat door vadertje mot een hoofdknik of oen toestem mend ja wordt bevestigd. Tob haar 50ste jaa^r lueeft moeder in liet „kleine grut" gezebén. De ooievaar bizoolit ben 21 maal. Zij moei item echter „maar" negén kinderen groot brengen. En injet Gods zegen hebben zij deze 'in eer en deugd opge voed. Do lrinderén hebben liun brood en en kele kleinkind effen hebben het zelfs heel goed 'en zij bewarén nu vader en moeder voor gebrek. i\Vant al wérd 'liet piet over don balk geworpen, van oVérgaren was geen sfprake tin de dagén, toen de timmer gezellen nog niet de helft van thans verdienden. Had tnooder niet tot in kien naoht voor dé men- schen gewerkt, dap hadden zij ér nieti kunnen komen. Maar zij hebben het altijd buiten do bedoeling kunnen stellen. Klagen doen zij piet; dat past een monsch' niet bij al do onverdiende zegeningen, die hij dage lijks ervaart; maat toch is de grondtoon vap hun overpeinzing Ik wensch' géén. stap terug te treden. Op d'afgelegd© levensbaan. En als het klok jé vap gehoorzaamheid, slaat, zijn ze allebei tot dén nacht bereid. „En hoe talrijk isf nu wel uw nakroost: kinderen, klein- en ovenklemkinderan, Dat nfoest moedertje nog ééns optellen. Als er misschien oude-menschen Vriend en 2 tob 14 Juli 't huisje No., 4 in het vrien delijk Schachten hofje eens komteca opzoeken om het bruidspaartje de hand te drukkén, dan is dit rekensommetje zeker alopgelost. Drankbestrijding. voor do matigheid" contributie te betalen-; Met oen krachtige opwekking om a.s.Zon dag 7 Juli per rijwiel of met <lon treipj naar Den Haag te gaan en van heb Station dn optocht naar liet meetingsterrein to trek ken, eindigde spr. De m u ziek vereen i gin g „Morgenrood" speel de nu eenige nummers, „Do Stem des Volks" zong verschillende liederen en eindelijk, 'i was reeds kwart over tienen kwam de spr. van dezen avond, de heer A. H. Gerhard, uit Amsterdam, aan het woord, die op hel-. d«re wijze do sociale beteekenis van het alcoholisme schetste. In de pauze wandelde men in optocht door dé lanen van den tuin ten bewijao, volgens den voorzitter, dat onthouders géén droogpruimers zijn. Met zang en muziek werd de goed ge slaagde bijeenkomst besloten. De voeding van plattelands bewoners. Zaterdagavond hield de af doeling Leiden van de Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhoudende drapken in den tuin v.an „Zomerzorg" oen propagandcufeestavond, die vooral in den na»,avoncl de regen hajd sompiigén eerst misschien, wat tegengehou den goed bezocht was. Deze bijeenkomst had, zooalö de voorzit ter in zijn openingstoespraak deöd uitkomen, Oen tweeledig doek PropagaPda stond, na tuurlijk op den voorgrond, maar ook was dezo avond Oen voorbereiding tot de injec ting op a.s. Zondag, Oven als op tal Vap plaatsen in de veinachillende provinciën^ in Den Haag te houden oPi te propageeren voor het beginsel, dab elke gemeente voor haar zelf zal uitmaken of er kroegén zullen be staan. Naar die meetings moet do stroom van arbeiders heen. Aan de arbeidend» klasse is de historische taak opgelegd een nieuwen maatschap pijvorm .te scheppen én zij zijn ton kunnen ook zijn de meest radicale drank bestrijders, wijl de bourgeoisie het niet ver der luoeft kunnen brengen, dan in de „strijd Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Genees kunst heeft, naar aanleiding van een van de Kon Ned. Landbouwvereeniging ont vangen schrijven, waarbij de medewerking van de Nederlandsche Maatschappij, tot bevordering der Geneeskunst wordt inge roepen, tob 'fc verzamelen van gegevens om trent de voeding ten plattelande, vooral met het oog op een vergelijking op dit ge bied met vroegere jaren, en omtrent den invloed der veranderde voeding, en den gezondheidstoestand, aan de leden van de Mij. t. Bev. d. Gen. de volgende vragen ter beantwoording voorgelegd: Vraag 1. Is naar uw meening de (voeding der plattelandsbewoners in het algemeen in de laatste 20 30 jaren gewijzigd? (bo ter, kaas, volle melk, karnemelk, pap, eieren, vleeaoh, spek, erwten en boonen). Zoo ja, in welken zin? Vraag 2. Ia naar uw mecning de voeding in het bijzonder der landarbeiders in de laatste 20 30 jaren gewijzigd? (boter, kaae, volle melk, karnsmelk, pap, eieren, vleesch, spek, erwten en lx>onen enz.). Zoo ja, in welken zin? Vraag 3. Is naar uw meening een invloed waarneembaar van de veranderde weding op den physischen toestand der platte landsbevolking in het algemeen en op dien der landarbeiders in het bijzonder? Zoo ja, welken invloed meent gij te heb ben waargenomen? Tevens verzoekt het hoofdbestuur aan de besturen der afdeelingen, voor zoover zij voor de beantwoording dezer vragen in aan merking komen, in de vergadering hunner afdeelingen deze vragen aan de orde te stellen en te bespreken. Telegrufiieli weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 1 Juli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772-9 te Horba; laagste 751.1 te Skagen. Verwachting tot den avond van 2 Juli: Mee^t matige westelijk» tot noordwest)©- lijken wind. Aanvankelijk zwaarbewolkt» lucht. Kans op regen of onweer. Later op klarend. Dezelfde temperatuur. 76) Clotilde verroerde zich inmiddels niet, hoewel het niet aan te nemen was, dat een enkel gebaar van dien man haar ontging. En Lupin had de deur bijna bereikt reeds Btrekte hij de hand uit naar den knop, toen op de tafel een voorwerp, ten gevolge van aanraking met zijn kleeren, omviel. Destan- ge werd met schrik wakker. Arséne Lupin stond reeds voor hem, met den hoed in de hand en glimlachend. „Maxime Bermond!'' riep Destange met blijdschap. „Die goede Maxime 1 Welke goede wind voert u hierheen?" „Het verlangen, u ©n juffrouw Des tange te zien." „Zijt ge dan al van de reis terug?" „Sedert gisteren." „En blijft ge bij ons dineeren?'' „Neen, ik heb afgesproken, met vrien den in een restaurant te dineeren." „Morgen dan? Clotilde dring ©r ook 'eens op aan, dat hij morgen komt. O, die goede Maxime... Ik heb juist dezer dagen aan u gedacht." „Heusch?" „Ja, ik ruimde mijn oude papieren in déze kist op en vond onze laatste afreke ning." „Welke afrekening?" „Die van de avenue Henri-Martin." „O, bewaart ge die papieren? Waarom dient dat eigenlijk?" Zij' gingen alle drie *u een klein salon zitten, dat als een wijde inham aan de ron de kamer grensde. „Is het Lupin wel?" zeide Holmes bij zichzelf, die door plotselingen twijfel werd bevangen- Ja, blijkbaar was hij het, maar tevens was het ook een andere man, die op Arsène Lupin leek in sommige opzichten en die toch iets beslist eigens had, persoonlijke gelaatstrekken, een eigen oogopslag, een andere kleur van haar. Hij was gekleed in rok met witte das en slap overhemd. Hij sprak opgewekt, ver telde geschiedenissen, waarom Destange van ganscher harte lachte, en die ook glimlachjes op de lippen van Clotilde te voorschijn deden komen. En ieder dézer glimlachjes scheen een belooning, waar naar Arsène Lupin ijverde, en dat hij zich Verheugde, te heben veroverd. Hi? schit terde van geestigheid en vroolijkheid en, onmerkbaar, bij den klank van deze pret tige, heldere stem, werd het gelaat van Clotilde levendiger en verloor die uitdruk king van koelheid, die het zoo weinig sym pathiek maakte. „Zij beminnen elkaar," dacht Holmes; „maar welke verhouding kan er bestaan tusschen Clotilde Destange en Maxime Bermond? Weet zij, dat Maxime niemand anders is den Arsène Lupin?" Tot ze-ven uren bleef hij ingespannen luis teren en deed zijn voordeel met de minst beteekenendé woorden. Daarna kwam hij uiterst voorzichtig naar beneden en liep dat deel van hét vertrek door, waar hij geen gevaar liep, gezien te worden van het salon uit. Buitengekomen, vergewiste Holmes er zich van, dat er noch een automobiel, noch een rijtuig stond te .wachten, en hij ging, mank loopendi, langs den boulevard Malee- herbes heen. Maar in een zijstraat trok hij de overjas aan, die hij over zijn arm droegfr wijzigde dén vorm van zijn hoed, ging rechtop loopen en liep, aldus van gedaante verwisseld, terug naar de Place Malesher- bes, waar hij ging staan wachten, terwijl hij de oogen niet afhield van de deur van den huize Destange. Kort daarna verliet Arsène Lupin het huis en door de rue de Constantinople en de rue de Londres begaf hij zich naar het centrum van Parijs. Honderd passen ach ter hem liep Sherlock Holmes. Het waren heerlijke oogenblikken voor den Engelschman I Hij 6noof gretig de luoht op als een goede hond, die een geheel versch spoor ruikt. Ja, dat leek hem heer lijk, zijn tegenstander te volgenNu was hij het niet meer, die bespied werd; maar Lupin, de onzichtbare Lupin. Hij hield hem, om zoo te zeggen, vast aan het eind van zijn blik, als vastgehouden door ban den, die onmogelijk waren te verbreken. En hij schepte er behagen in, te midden van die wandelaars, die- prooi gade te slaan, die hem toebehoorde. Maar een zonderling verschijnsel trok weldra zijn aandacht: halverwege den af stand, die hem van Arsène Lupin scheidde, liepen andere liedlen in dezelfde richting, namelijk twee groote kerels met een ron den hoed, op het linker-trottoir, twee an dere met een pet op en een sigaret in den mond op het rechter-trotttoir. Dat was misschien slechts toeval. Maar de verbazing van Holmes nam nog toe, toen Lupin een sigarenwinkel binnenging. De vier mannen bleven toen staan. En nog meer, toen zij weer op stap gingen, gelijk met hem, maar nu ieder op zichzelf door den Chaussée d'Antin loopend. „Alle duivels 1" dacht Holmee; „ze heb ben hem in de gaten I" De gedachte, dat anderen Arsène Lupin op het spoor waren, dat anderen hem zou den ontnemen, niet den roem, daar be kommerde hij zich weinig ommaar het onmetelijk genot alleen den geduohtsten vijand klein te krijgen, dien hij ooit had ontmoet, die gedachte bracht hem buiten zichzelf. Toch was vergissing niet mogelijk: de mannen hadden de achtelooze houding, de te natuurlijke houding van lieden, die, terwijl zij hun gang naar dien van een an der regelen, niet opgemerkt willen wor den. „Zou Ganiraard) er meer van weten dan hij voorgeeft?" mompelde Holmes. „Zou hij den draak met mij steken?" Hij had lust één der vier mannen aan te spreken, ten einde poolshoogte te nemen. Maar toen zij dichter bij den boulevard kwamen, werd het drukker. Holmes vrees de Lupin te zullen kwijt raken en verhaast te zijn stap. Hij bereikte den boulevard op het oogenblik, dat Lupin de stoep van het Hongaarsche restaurant op d'en hoek van de rue du Helder overliep. De deur stond zoodanig open, dat Holmes, die op een bank van den boulevard aan dé overzijde van de straat was gaan zitten, hem plaats zag nemen aan een weelderig met bloemen versierde tafel, waaraan reed's drie heeren in rok en twee zeer elegant gekleed© dames zaten, die hem met betuigingen van harte lijk» sympathie ontvingen. Sherlock zocht met zijn oogen de vier mannen en zag hen, verdeeld onder de groepen nieuwsgierigen, die naar een Zi geunerkapel van een naburig koffiehuis luisterden. Zonderling, zij schenen zich niet cm Arsène Lupin te bekommeren, maar wel om de lieden, die hen omringden. Plotseling haalde een hunner een siga ret uit zijn zak en sprak een heer in gcklee- de jas en met een hoogen hoed op aan. De heer stak zijn sigaar toe en het kwam Holmes voor, of zij praatten, en zelfs lan ger dan voor het aansteken van een siga^ ret noodzakelijk was. Ten slotte liep de heer de treden van de stoep op en wierp een blik in de zaal van het restaurant. Toen hij Lupm zag, trad hij op hem toe, onderhield zich eenige oogenblikken met hem en ging daarna aan een naburige tafel zitten. En nu zag Holmes, dat de heer niemand anders was dan de ruiter uit de avenue Henri-Martin. Toen begreep hij allesNiet alleen was Arsène Lupin niet ontdekt, maar die man nen maakten deel uit van zijn bendeDio mannen waakten voar zijn veiligheidHet« was zijn lijfwacht, zijn eckorte. Overal, waar de meester gevaar liep, waren dé medeplichtigen aanwezig, gereed om hem te waarschuwen; gereed hem te verdedigen. De vier mannen waren medeplichtigen. De heer m de gekleed© jas was een medeplich tigs (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1