N<\ 16057 Donderdag 27 Juni. A0. 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSC PRIJS DER ADYERTENTIEN V»n 16 regels 1.0 5. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden J I i 1 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1-60. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door EDMOND H. F. PASSIER, hotelhouder, wonende te Leiden een verzoekschrift bij de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is ingediend om vergunning voor den verkoop yan sterken drank in het klein, uitsluitend aan logeergasten, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in 't benedenachterlokaal van het perceel Nieuwe Beestenmarkt No. 23. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 27 Juni 1912. Leiden, 27 Juni. Gisteren hield het Leidsche Departe- menb der Maatschappij van Nijverheid een excursie naar de machiaefabrieken der heeren Gebrs. Stork en Co., te Hengelo. Achtereenvolgens werdfen de verschillen de afdeelingen bezichtigd, en werd ook een bezoek gebracht aan de afdeeling hijsoh- iwerktuigen en aan het nog niet geheel vol tooide tuindorp, een creatie, in navolging van Engeland, die een bedoek meer dan waard is. JEen gezellige maaltijd besloot dezen wel geslaagden tocht. Op de voordracht voor hoofd van een gemeenteschool te Leeuwarden komt voor mej. J. A. A. Swaan, alhier. De „Sts.-Crt.'» bevat de statuten van de sociëteit „Oonpordia", alhier. Heb gemengde zangkoor „Zanglust", bestaande uit" ruim 70 leden,' van Alphen. aan den Rijn, zal in Juli, vermoedelijk den 18den, in -den tuin van Musis Sacrum", alhier, een Concert gëveh. Het Leidsche muziekgezelschap Orpheus'» hèeft zijn medewerking toegezegd. Beide vereenigin- gen staan onder directie van onzen stadge noot, den heer J. Vink. De heer A. C. Boekwijt, te Voorscho ten, is benoemd tot onderwijzer te Den Helder. Pater J. Hamers, kapelaan aan den Groenendijk (gemeente Hazerswoude), zal over enkele weken naar de missie in Ame rika vertrekken. Ter gelegenheid van de ontvangst van 'cBe Deensche missie, heeft ten paleize Het Loo Zaterdag eu s. een galaHÜner plaats. Heb zal opgeluisterd worden door de staf- muziek van het 8ste reg. infanterie uit Arnhem. Het tuinfeest ten Paleize Het Loo is be paald op 8 Juli a. s. Men meldt uit Veendam, dat H. M. de Koningin Vrijdag 5 Juli per auto de Gro ninger Veenkoloniën zal bezoeken. Z. K. H. Prins Hendrik zal, zoo meldt de ,,K. Ct.", Vrijdag 5 Juli in de Gehoor zaal te Kampen een lezing bijwonen, welke de onder-voorzitter van „Het Roode Kruis", de gepensionneerde generaal De Waal, daar zal houden over ,,Het Roode Kruis," in vredes- en oorlogstijd. De Ned. Centrale Vereeniging tot be strijding der tuberculose heeft te 's-Gro- venhage haar algemeene vergadering ge houden, onder leiding van jhr. S. M. S. de Ranitz. Naar aanleiding van een mededeeling in het jaarverslag, dat de directeur-generaal der posterijen en telegrafie zich bereid had verklaard op de postkantoren toestellen voor 't bevochtigen van postzegels beschik baar te stellen, indien de Vereeniging een geschikt toestel aan de hand kan doen, gaf een der leden in overweging, daarvoor een prijsvraag uit te schrijven. Het dagelij ksch bestuur zal dit in overweging nemen. Dr. Pijnappel oordeelde het gevaar bij het be vochtigen van postzegels niet zoo heel groot; het behoort z.i. meer tot de kleine gevaren. Dr. M. W. Pijnappel, uit Zwolle, bracht verslag uit van de Internationale Tubercu- lose-conforentie in Rome. De heer C. Dekker, secretaris-penning meester, gaf een verhaal van een reis door Zwitserland, die gelegenheid bood tob. heb zien van hetgeen in dat land tegen de tu berculose wordt gedaan. Ds. H. W. van Loon, predikant bij" de Geref. Kerk te Amsterdam, is naar „De Ned." verneemt, voornemens, tegen Octo ber a. 8. emeritaat aan te vragen, na 42- Jarige ambtsbediening. De Raad van Amsterdam heeft be noemd tot leeraar in de geschiedenis aan het stedelijk gymnasium aldaar den heer C. Hazewinkel, doctorandus in de godge leerdheid, leeraar aan het gymnasium te Zwolle; en tot leeraar in de wiskunde aan de kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen bij het-l. o. den heer P. Jan sen, onderwijzer bij het o. u. 1. o. en leeraar aan de academie van beeldende kunsten en technische wètenschappen te Rotterdam. De Raad van Naardien .beeft naar aan leiding van een ingekomen adres, besloten tot, afschaffing der kermis. In de gisteren te Utrecht gehouden Raadszitting werd een oommissie van on derzoek benoemd omtrent een ingediend voorstel van den heer Boers c.s., om voortaan een spreektijd vast te stellen; voor de leden van hoogstens tien minuten over één en dezelfde zaak en voor B. en Ws. en ds voorstellers hoogstens vijftien mi nuten. Op de bloemententoonstelling te Ha.r- lingen vanwege de Commissie van Volks vermaken aldaar ia aan de firma D. Baardse, te Aalsmeer, de groote bronzen medaille, geschonken door H. M. de Ko ningin-Moeder, verleend, en aan de Kon. kweekerij .Terra Noya", aldaar, de groote zilveren medaille van H. M. de Koningin. Wijlen mevrouw J. WertheimDusrius, te Frankfort overleden, heeft aan de Israë liet] sche Gemeente te Leeuwarden 6000 mark vermaakt, onder bezwaar van vrucht gebruik. Bij het voorstal om op gemeente ter rein gelegen in ó'e 7gn. Boschjes van Poot" in de Westduinen in Den Haag van gemeentewege te stichten een gebouw met restauratielokalen, woning, logeerkamers, enz. en om B. en WS.- te machtigen met J. F. II. Greup een overeenkomst ter zake aan te gaan, verzocht de heer Hoejenbos gisteren in den Raad de bepaling in de pacht-overeenkomst te willen opnemen), dat de consumptie-tarieven, zoo zullen zijn, dat ook de kleine man er van zal kunnen profiteered Wethouder'Lely zei, dat B. en Ws. mee- nën, dat hier niet te veel geëisebt mag wórden, d'aar men zich van het welslagen anders niet veel kan voorstellen. De heer Hoejenbos wensohte ook geen onderne- ming op groote schaal, maar de waarborg dat heb publiek, dat de „Boschjes van Poot" bezoekt, er wat aan heeft. Het voort-el werd z. h. s. goedgekeurd. B. en Ws. van Haarlem hebben den gemeente-werklieden aangelegd, dat zij voortaan te Haarlem moeten wonen. In verband daarmedë heeft het H. A.-S. een woningtelling gehouden, waaruit is gebleken, dat van de 7000 arbeiderswo ningen aldaar er slechte 61 onbewoond zijn en onder die 61 zijn er nog 20 onbe woonbaar verklaard. De- Amsterdamsche Geref. predikant C. van 'Proosdij moet op medisch advies ge ruimen tijd rust nemen. Naar ,,De Amst." verneemt, is ds. N. A. de Gaay Fortman, te Amsterdam, sedert eenige dagen ongesteld, en zal hij waar schijnlijk een operatie moeten ondergaan. Thans zijn bij Kon. besluit („Staats blad" No. 187) een aantal bepalingen vastgesteld ter verzekering van dë veilig heid der reizigers aan boord van zeesche pen. De Raad' van Wormerveer heeft een motie gesteld door den heer Hofland', aangenomen, waarin B. en Ws. worden uit- genoodigd' een verordening op de welfcfchj- ke winkelsluiting te "ontwerpen. Heden vergadert die. Raad van Doornspijk ter behandeling van het rap port uitgebracht door de Raadscommissie welke in October 1911 werd benoemd tot onderzoek van de in de gemeente-admini stratie plaats gehad hebbende financieele on regelmatigheden. Blijkens dit rapport zijn verschillende onregelmatigheden en vervalsdhingen ge pleegd. De commissie trekt uit de door haar medegedeelde feiten geen conclusie, maar schrijft te hopen, dat het den Raad zal gelukken die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om de schuldigen aan het wanbeheer der gemeente-financiën hun gerechte straf thuis te bezorgen. In de Raadsvergadering van Alk maar werd, bij de ingekomen stukken, het adres van de vertegenwoordigers der Alkmaarsche bladen, naar aanleiding van het door den heer Fortuin gesprokene in de Raadsvergadering van 15 Mei j.l., als zou de hoofdredacteur van de „Alkmaar sche Courant" niet eerlijk zijn in zijn critiek op het door hem gesprokene, aangenomen voor kennisgeving, nadat de heer Dorbeck nog had geoonstateerd, dat de uitlatingen van den heer Fortuin moesten worden beschouwd als diens per soonlijke meening en niet als weergeven de het gevoelen van den Raad. Onder groote belangstelling heeft dr. A. W. Bronsveld', predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Utrecht, gisteren den dag herdacht, waarop hij 50 jaar geleden in het groot-auditorium der universiteit te Utrecht magna cum laude tot doctor in de godgeleerdheid promoveerde op proef schrift: ,,De oorzaken van de verbreiding van het rationalisme." In zijn woord ter opening van de ver gadering van dë classis Utrecht der Ned.- Ilerv. Kerk heeft de voorzitter ds. Quast dr. Bronsveld, den scriba der classis, met dit feit en tevens met diens 25-jarig jubi leum als scriba gelukgewenscht. In den namiddag ontving de jubilaris te zijnen huize den aeademischen Senaat (prof. Nij- land, roctor-magnificus, en prof. Eykman, secretaris), die hem met zijn feest gelok- wenschte. De N. v. Fabriek van Brouwer's aardewerk, te Leiderdorp ontving van den heer Andrew Carnegie, als dank voor de toezending van een album met foto's, welke genomen waren naar de werken dier fabriek aan den Cour van het Vre despaleis, een schrijven. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Arnhem ds. N. A. Becht Jr., te Loos duinen. Aangenomen is het beroep naar do Nod.- Herv. Gem. te Waterlandkerkje door dr. J. van Beek, cand. te Zegwaard. HAARLEMMERMEER. Bij een onder linge vechtpartij tussohen dronken polder jongens, verblijf houdende in een keet, 6taande azan den Ringdijk, alhier, nabij Leimuidtn, werd één hunner, zekere B., met een mes in zijn boyenbeen gestoken, zoodat het bloed door al zijn kleeren.heen kwam. De mishandelde heeft zich onder ge neeskundige behandeling moeten stellen. Daar allen zeer beschonken waren, kan omtrent den dader niets naders worden vastgesteld. Zaterdag as. zal het nieuwe posb- en telegraafkantoor te Höofddbrp offiöieei worden geopend. Met het karwijsnijden is men overal in. deze gemeente begonnen. Het gewas, het eerste dat wordt ingeoogst, valt niet mede. De kwaliteit van het zaad, alsmede de buiengewoon hooge prijs kan evenwel do pacht nog wel goed maken. LISSE. De kosters woning van de Ned.- Herv. Gem. nadert haar voltooiing en het blijkt een alleszins waardige pevenbuur te werden van ons Raadhuis. Het is opgetrok ken in denzolfden stijl als ons Raadhuisi, namelijk in Oud.Hollandschen. De collecte voor den Gewapendcn Dienst heeft opgebracht f 48.59. NOORDWIJKERHOUT. Het voorgeno men ambtelijk bezoek van den Commissaris der Koningin aan deze gemeente is vooir een week uitgesteld. STOMPWIJK. De Gemeenteraad heeft met algemeene stemmen in plaats van den heer Velthuysen, die op zijn verzoek tegen 1 Juli eervol ontslag vroeg en ver kreeg benoemd tot secretaris den heer H. J. van Delft, thans ambtenaar ter Secretarie. VALKENBURG. Kenmerkte de dag van gisteren zich door niets bijzonders, dan dat van enkele woningen de „driekleur" wap perde, 's avonds, toen in de meer dan ge woonlijk verlichte tont de mui. alc weerxlonk, was het duidolijk, dat er iets ongewoons fcej doen was. ,Wat? Er werd feestgevierd, of lie var, feestelijk! het feit herdacht, dat vóór tien juren „De Harmonie" word opgericht. Voor een kleine gemoonte waatri£k geen kleinigheid, als men bedenkt, dat de daar toe onmisbare instrumenten vrij duur zijn. Enkele honderden guldens waren, er noo dig en zijn grootondeels geplaatst als rentc- lcoze aandeelen van f 10. Later, toen men zich aan een wedstrijd, wildo wagen, wat dan ook al gauw en mot succes werd gedaan, was oen „vaandel" noo dig. Dit, £en waarlijk mooi stuk, alsmede de tent, eischte al weer, groote, geldelijke offers. Doch, dank- zij de goede opkomst, dié do Vereeniging telkens bij haair uit voeringen mocht hebbcu, staat zij thana vrij en frank on ziet hoopvol de toekomst tegen. Do avond begon met oon paar nummers bij de loden van het bestuur. Eerstens op „Welgelegen", bij den voorzitter, den heer Lotsy, die chiarna de beste wcnschen voor „De Harmonie" uitsprak, waarvoor de heer Hupkens, directeur dankte. Toen naar don heer Steenhoven, van do oprichting af secre taris dör Vereeniging. Toon, doch laat ik niet te veel ruimte in uw blad vragen, en daarom hiermee eindigen, dat men op ons dorp örkout, dat de muziek bij voorko mende gelegenheden veel bijdraagt tot het welslagen en de burgerij, zoo klein als groot, dit metterdaad toonde, door aanbieding van een paar keurige, nieuwe instrumenten: „Trombone en Klarinet"! In de pauze bood de burgemeester namens Valkenburg dit souvenir aan mét1 dehoop, dat do Vereen idling onder leiding van haar actieven direèleury als tot diLsvcl1, moge Voort-, gaan. Zoowel- voort deze wóórden als voor het tastbaar bewijs van sympathie, natuurlijk weer een dankbetuiging van den heer Hup kens. Alle nuriimers van bet progranama .werden .fli^k; uitgev^rd on ,'lplc,fon. herhaaldelijk, ap- plaus: lilt. Het was mot, j^c^t.-^een- !gezeb lige avorKr', die góed gestaagd mag. hoeten.. Het Hon. bezoek aan Parijn. Naar aan ,,De Ne<L" gemeld wordt, zal de Synode der Fransche Geref. Kerken een protest-motie aannemen tegen de La* ge en lasterlijke artikelen in de Fransche Roomsche bladen, naar aanleiding der kranslegging bij het monument-De (Jo? ligny door Koningin Wilhelmina. 'sïtijks Marine werf. Zooals bekend was, wachtten de plannen om op de Marinewerf een koopvaardij^ schip voor de Ned. Scheepsbduw-Mij. op stapel te zetten, alleen op de Koninklijke goedkeuring. Naar ,,De Tel." verneemt, heeft H. Mi- de Koningin den heer Colijn, minister van marine ad interim, bij de audiëntie ten Paleize te Amsterdam die sanctie ver leend Maandag wordt op de Marine-werf aan gevangen met den bouw van een petro-* leumta-nkboot. 71) „O, het is heel eenvoudig," zeide Wil son, opgetogen; „ikzelf heb die teekens gisteravond geschreven, overeenkomstig uw opdracht, of liever volgens die van Lu- pin, daar de brief, dien gij me geschreven hebt, van hem is." Misschien liep Wilson op dat oogenblik een ernstiger gevaar dan tijdens zijn worsteling in het struikgewas met Holmes. Deze voelde een sterken lust, hem te wor gen. Maar hij beheerschte zich, grijns lachte en zeide: „Prachtig, prachtig, dat is uitstekend Werk en dat ons heel wat vooruitbrengt. Heeft uw bewonderingswaardig opmer kingsvermogen zich met nog andere dingen beziggehoudën? Ik zou met de verkregen resultaten gaarne mijn voordeel willen doen." „Neen, ik heb mij daartoe bepaald." „Jammer 1 Hefc begin beloofde veel. Maar nu het eenmaal zoo is, rest ons niets dan heen te gaan." „Heengaan"? En hoe?" „Op de gewone manier van fatsoenlijke menschen, die heengaan: dóór de deur." „Zij is gesloten." „Men zal zo opendoen/'- „Wie?" „Wees zoo goed!, die twee politie-agenten !fce roepen, die in de avenue drentelen." „Maar..." „Nu, wat?" „Het is zeer vernederend. Wat zal men zeggen, als men weet, dat gij, Sherlock Holmes, en ik, Wilson, de gevangenen zijn geweest van Arsène Lupin?" „Och, men zal zich den buik vasthouden van het lachen," antwoordde Sherlock droogjes en met. verwrongen gelaat. „Maar wij kunnen toch in dit huis niet blijven I" „Wilt ge niets probeeren?" „Neen." „Maar de man, die ons de mand met levensmiddelen heeft gebracht-, is toch noch bij zijn komst, noch bij zijn heengaan den tuin doorgegaanEr bestaat dus een an dere uitgang. Laten we dien zoeken, dan b bben we de agenten niet noodig." „Prachtig geredeneerd. Gij vergeet alleen, dat de geheele Parijsche politie dien uit gang sedert een halfjaar heeft gezocht en dat ikzelf, terwijl gij sliept, het huis van onder tot boven heb doorzocht. Ja, goede Wilson, Arsène Lupin is een soort wild, waarop wij niet gewoon zijn te jagen. Hij laat niets achter." Om elf uren werden Sherlock Holmes en Wilson bevrijd en naar de dichtstbijzijnden politiepost gebracht, waar de commissa ris, na hen aan een streng verhoor te heb ben onderworpen, hen ten slotte in vrij'heid stelde met deze woorden: „Het spijt me, heeren, wat u overkomen is. Gij zult een armelijken indruk van de Fransche gastvrijheid hebben gekregen. O, wat een nacht het ge moeten doorbrengen. Ja, die Lupin schiet heusch in beleefdheid te kort!" Een rijtuig bracht hen naar hefc Elysée- Paiace. Aan het bureau vroeg Wilson den sleutel van zijn kamer., Na eenig zoeken antwoordde de bediende hoogst verwonderd: „Maar, mijnheer, gij hebt uw kamer im mers opgezegd." „Ik! Hoe, dan?" „In uw brief van hedenmorgen, dien uw vriend ons gebracht heeft." „Welke vriend'?" „De heer, die ons uw brief gebracht heeft. Kijk, uw visitekaartje was er bij. Hier zijn de brief en het kaartje." Wilson nam ze aan. Hefc was inderdaad een van zijn visitekaartjes en de brief was met zijn schrift geschreven. „Hemel," mompelde hij, „weer een ge- meene streek En hij voegde er angstig bij: „En de bagage?" „Wel, die heeft uw vriend meegeno men." „Zoo... hebt. ge ze dan afgegeven?" „Zeker, want uw kaartje gaf er ons het recht toe." „O Juist... juist..." Zij gingen beiden op goed geluk af, zwij gend en langzaam de Champs-Elysóes door. Een mooie najaarszon verlichtte de laan. Het weer was zacht en vriendelijk. Halverwege stak Sherlock zijn pijp op en zette zijn wandeling voort. Wilson riep. ,,Lk begrijp u niet, Holmes, gij. zijt zoo kalmMen houdt ons voor den gek, men speelt met ons als een kat met een muis, en gij zegt geen stom woord Holmes bleef staan en antwoordde: „Wilson, ik denk aan uw visitekaartje." „Nu, Wij hebben te doen met een man, die in het vooruitzicht van een mogelijken strijd met ons zich staaltjes van uw en mijn schrift heeft verschaft .en die in zijn portefeuille een van uw visitekaartjes ge reed heeft. Denk eens na, wat dat aan voorzorg, wilskracht, beleid en overleg vertegenwoordigt „Dat wil zeggen?..." „Dat wil zeggen, Wilson, dat een zoo geducht gewapende en bewonderenswaar dig voorbereide vijand bestreden en over wonnen kan worden door slechts één man... en die man ben... ik! En dan nog, zooals gij ziet, Wilson," voegde hij er lachend bij, „slaagt men nog niet bij1 de eerste gelegen heid. Om zes uren bevatte de „Echo de France" in haar avondeditie hefc volgend bericht: Vanmorgen heeft de heer Thénard, com missaris van politie in het 16de arrondis sement, de heeren Sherlock Holmes cn Wilson bevrijd, die door de zorgen van Arsène Lupin in het huis van wijlen baron d'Hautrec waren opgesloten, waar zij een uitstekenden nacht hadden doorgebracht. Bovendien ontheven van hun valiezen, hebben zij een aanklacht tegen Arsène Lu- pin ingediend. Arsène Lupin, die, voor ditmaal, zich tevreden gesteld heeft-, met hun een lesje toe te dienen, smeekt hun^ hem niefc te dwingen tot ernstiger maatregelen." „Bahzeide Sherlock Holmes, terwijl hij de krant ineenfrommelde, „kwajongens- werk 1 Het is het eenig verwijt, dat ik Lu- pin doe... hij doet te kinderachtig... Hij werk te veel voor hefc publiek. Er zit een kwajongen in dien kerel!" „Dus nog altijd kalm, Sherlock?" „Altijd kalm,' antwoordde Holmes óp een toon, waarin de vreeselijkste w©ede broei de. Waarom zou ik me boos makenIk ben er immers zeker van, dac ik het laatste woord zal hebben." Eenig licht in de dnisterni*. Hoeveel weerstandsvermogen iëmanda karakter ook moge hebben, en Holmes is een van die menschen, waarop tegenslag geen vat heeft toch zijn er omstandighe den, waarin de meest onversaagde behoefte gevoelt zijn krachten te verzamelen, om de kansen van een nieuwen strijd te trotsee- ren. „Vandaag neem ik vacantie," zeide hij- „En ik?" „Gij, Wilson, gaat kleederen en linnen goed koopen, om onze garderobe aan te vullen. In dien tijd ga ik rusten." „Rust, Holmes, ik houd de wacht." Wilson sprak deze woorden met al de gewichtigheid van een schildwacht, die bij de voorposten ge-plaatst is en dientengevol ge is blootgesteld aan de ergste gevaren. Zijn borst zwol. Zijn spieren spanden zich Met scherpen blik mat hij "de ruimte van de kleine hotelkamer, waar zij l un in trek hadden genomen. „Houd de wacht, Wilson. Ik zal er ge bruik van maken, om een veldtochtplan te beramen, dat beter past voor den tegen stander, dien wij te bestrijdën hebben. Kijk eens, Wilson, wij hebben ons in Lupin ver gist. Wij moeten weer van voren af aaiï beginnen." „Hebben wij daar den tijd voor?" „Negen dagen, oude jongen, dat is vijf te veell" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1