N°. 16055 Dinsdag 25 Juni. A". 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. PRIJS DKR ADVERTENTIEN Van 16 regels /1.05. Iedere regel meer /"0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oent-s contantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incasseeren wordt/"0.05berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd s\jn 1.30. Franco per poet1.95. Oproeping van kiezers voor de Kainer van Koophandel en Fabrieken. De Burgemeester van Leiden: Gezien art. 7 van het Kon. Besluit van 4 Mei 1898, Staatsblad no. 76. tot vast stelling van een algemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken bepalende, dat vóór 15 Juli van het jaar, waarin de gewone verkiezing van leden eener Kamer plaats heeft door B. en Ws. oen voorloopige lijst van kiesgerechtigden moet worden opgemaakt. Noodigt de belanghebbenden, die niet op a'e laatst vastgestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente voorkomen, maar aan spraak kunnen maken om op de nieuwe kfszerslijst te worden geplaatst, uit daar van vóór 1 Juli a. s. ter Secreta rie aangifte te doen, volgens het daarvoor vastgestelde formulier, waarvan exemplaren kosteloos verkrijgbaar zijn. Hij herinnert, dat art. 0 van bovenge noemd Koninklijk Besluit bepaalt, dat men, om kiezer van leden eener Kamer te rijn, zal mooten voldoen aan de beide vol gende vereischten a. kiezer zijn van loden van den Raad 'der gemeente, c .ar de kamer is gevestigd; b. aldaar bestuurder öf medebestuurder rijn en gedurende ten minste twaalf ach tereenvolgende maanden gijn geweest, .van een bedrijf van handel óf nijverheid. De Burgemeester voornoemd, N. C: DE'GIJSFLAAR. Leiden, 3 Juni 1912. Leiden, 25 Juni. In de gisteravond alhier gehouden le denvergadering der „Vrijzinnige Kiesvweeni. ging" werden tot bestuursleden herbonoemd iao heetreïn S. de Boer t Azn., mr. H. iWj. O. J. de Jotng en N. de Zwart en in do plaats vajn den hoor H. E. Sbeiifert Kroese, die thïet weder voor een herbenoeming in (Éüainmerking wenschto te komen, werd be noemd de hoer Fruin. Uit het verslag van de kascommiseie bleek, Idat het tekort der rekening over 1911 be* droeg f773. Bij de Posterijen en Telegraphie worden verplaatst met 1 Juli: de com mies 2de kl. J. L. Maas, van Leiden (postkantoor) naar Amsterdam (telegraaf kantoor); de surnumerair D. Opdien, van Zeist naar Leiden (postkantoor); de klerk 1ste kl. A. Duval, van Geldermal- sen naar Hillegom De &ts.-Crt." bevat de statuten der- N. V. houthandel ,,De Heipaal," te* Alte rneer, bewilligd bij Kon. besluit :yah"SÖ 5.1. met een kapitaal van f 100,000, ver deeld in 100 aandeelen, ieder groot f 1000 waarvan 35 stuks zajn geplaatst. Directeuren zijn de heeren G. A. Melchior en J. N. Berghoef, beiden te Aalsmeer, en commissaris is de heer F. Clhr. H. Royaards, te Heemstede. Het doel d'er vennootschap is het voort zetten en uitbreiden der tot heden door dc heeren Melchior en Berghoef, onder de firma Melchior e i Berghoef, gedreven zaken, te weten: het drijven van den han del in binnen en buitenlandsche houtwaren en al wat hiermede maar eenigszins in verband gebracht kan worden, zulks in d'en ruimsten zin. Voort-3 bevat de ,,Sts.-Crt." de gewijzig de statuten van de „Zanderij De Ridder" te Katwijk. Sedert d'e vorige opgave is o. m. als lid tot het Anti-Tarief wet-Oomi té opge treden de heer C. Segers, ohef der firma Gebrs. Segers, te Liese. Beroepen is bdj de Nedl-Herv. Gem. te Waterlandkerkje ds.. J. van Beek, te Zegwaard. Aangenomen is het beroep, naar de Ned.- Herv. Gem. te Nieuwkoop door den heer P. de Bruyn, cand. te Maassluis. Mr. H. L. Druoker, door d'e Vrijz. Dem. Kiesvereeniging in Den Haag ge plaatst op de voorloopige candidatenlijst voor lid der Prov. Staten, is niet voorne mens een candidatuur te aanvaarden. In het werklicdcnreglement van Haar lem is bepaald, dat iedör wórkmaja, behou denis uitzonderingen, recht heeft op een ver lof van zes dagen per jaar. Mr. Thiel c. s. had deze bepaling ook op genomen in zijn ontwerp, waarbij de rechts positie van de gemeente-ambtenaren zou wo'rden geregeld. Alle chefs van diensten hebben zich vör- tfet tegen het aannemen van deze ontwerp verordening, ook al," nadat de ambtenaren zelfs protest hadden aangeteekend tegen de goedkeuring daarvan. Voor eenigo weken hoeft de Afd. Haarlem vaji den Bond yan Gemeente-ambtenóren nu een adres gericht tot B. en Wa., waarin werd aangedrongen op een LLdaagsohe vacantie voor alle amb tenaren in dienst der gemeente. Dit adirès is gesteld in handen van. de chefs van dienst, om advies. i\Vat nu deze adviezen betreft, één der chefs Vindt een 14-daagsche vacantie eigenlijk nog1 niet lang genoeg; een andere chef is van óórdeel, dat 6 dagen reeds te veel tte, om dat men in 4 dagen evenveel kan zienj als in 6; een derde kan zioli niet vereeni gen met een 14-daagsch verlof ineens, om dat die dienst bij zijn dienstvak dit piot toelaat, doch overigens is hij -niet tegen oen verlof van 14 dagen; een vierdo eindelijk is van oordeel, dat het verzoek van do af- doeling alleen voortspruit uit het steeds opvoeren der salariseen, waardoor bij de ambtenaren behoeften zijn gewekt., waaraan zij vroeger pi-et dachten. Te Oosterbeek is op 87-jarigen leef tijd overleden mr. Van Heioma, oud griffier van het gerechtshof te 's-Herto- genbosch. De begrafenis zal Donderd j te Wasse naar plaats hebben. De heer-G. A. Munnikhuizen, ont vanger van Naard'en heeft tegen 15 Augustus eervol ontslag aangevraagd. Het dep. Groningen van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen heeft besloten in 1914 aan de curatoren der universiteit aldaar i 3000 beschikbaar te stellen voor de bestrijding der kosten van de aanbrenging van gebrandschilderde zij ramen in het trapportaal van het acade miegebouw. Mej. 'J. HoJswilder, te 's-Gravenha- ge, heeft a.n het Conservatorium voor Muziek te Brussel den eersten prijs, met eervolle vermelding tevens, behaald voor harpspel. De Minister van Buitenlandsche Za ken ontving gisteren dó afgevaardigden uit de Vereenigde Staten van Noord-Amo- rika naar Europa, ter voorbereiding van de in 1915 ter gelegenheid van de opening van het Panama-ka-naal te San-Francisoo te houden wereldtentoonstelling, aan een dejeuner te zijnen huize. Gisteravond bood; de gezant der Ver eenigde Staten van Noord-Amerika in Don Haag, de heer Lloyd Bryoe, den leden der deputatie' een diner aan in het gezantschapsgebouw. -— „Het Centrum'' meldt, dat het lid van de Tweea'e Kamer de heer H. W. Boogaardt -.t initiatief heeft genomen tot het oprichten Voor Oost- en West- Indic van een Missie-vereeniging, ter be vordering van de evangeliseering der Koloniën. Hij heeft zich met het ontwerp eener op te richten Missie-Vereeniging van in vloedrijke Kathloli'ekje Nóderl afladers tot het Episcopaat gewend, dat ten zeerste de oprichting van zulk een Voreeniging toejuicht en de ontworpen statuten be reids heeft goedgekeurd. Volgens deze statuten zal er naar gestreefd worden, om meer bekendheid te geven aan het missiewerk in eigen koloniën, om geldc- 1 ijken en moreelen5 steun, van Regeering en particulieren te'verwerven en om een band van onderlinge behulpzaamheid te leggen tusachen de Koloniën en het Moe derland. De gewone audiëntie van den Mi nister van Financiën op Donderdag 27 Juni en die van de Ministers van Water staat en i..n Koloniën op Vrijdag 28 Juni zullen niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Betreffende de postbestelling, zooals die geregeld zal worden, zoodra de trein loopt, vernamen wij, dat door den heelen polder besteld zal worden na aankomst (te Hoofddorp) van den trein van 7 uren v.m. en halfzes n.m. Bovendien geschiedt te Hoofddorp bestel ling na aankomst van den trein van half- twee en 8 uren n.m. Te Nieuw-Vennep zal ook besteld worden na aankomst van den trein van 2 uren n.m. De uren van aan komst der posttreinen zijn in deze opgaaf met enkele minuten afgerond. Uit een en ander blijkt, dat Hoofddorp 4, Nieuw-Vennep 3 en het overige deel van den polder 2 bestellingen zal hebben. Ten nacteelo van den bloembollenkwee- ker v. M. zijn drie bedden bloembollen ge rooid en medegenomen van land, dat in de onmiddellijke nabijheid van de Ringvaart is gelegen. Het vervoer der bollen heeft dan ook per roeiboot plaats gehad. Men heeft van de daders nog geen spoor in handen. Ton nadeele van den visscher E. zijn vischfuiken, staande in den IJ tocht, te water, des nachts gedeeltelijk vernield en onbruikbaar gemaak. HILLEGOM. De standplaatsen op de ó.s- kermis hebben bij de publieke verpachting opgebracht f 157.90. KATWIJK-AAN-ZEE. Na langen tijd gesloten te zijn geweest-, is badhotel „De Zwaan" weer geopend. Het gebouw wordt a. s. winter gesloopt. KOUDEKERK. Gisteravond omstreeks zes uren ontstond, vermoedelijk door het spelen met lucifers door kinderen, een begin van brand in den kooaberg van den tuinder W. L., in de Lagewaard. De buren, die de vlammen zagen uitslaan, hebben den brand in zijn vaart gestuit door het gieten met water en 't uitsteken van een gedeelte hooi'. Verzekering dekt de schade. NOORDWIJKERHOUT. Donderdag a- s. bezoekt de Commissaris der Koningin dezto gemeente. Tot Moeder-Overste in het geslicht „De Voorzienigheid" is benoemd de eerw. zuster Palagia, needs tal van jaren alhier werk zaam. OEGSTGEEST. Tór benoeming van ,oetn onderwijzeres aan dis openbare school aan. den Moirsah (vac..mej. L. Trago) is de vol gende voör&racht opgemaakt: dc dames: A. M. den Ouden, te BërlcelH. Et- II. Meykamp, te Leiden, cn P. D. de Bruin, te Katwijk. Ter benoeming van een onderwijzer aan diezelfde school (vac.-de hoer J. F. Draad) worden voorgedragend> hoeren P. Kooze, te Voorschoten; A. O. Boekwijt, te Leiden, esn P. J. H. du Oroix, mede te Leiden- RIJNSBURG. Donderdag a. s. zal deze gemeente bezooht worden door den Com missaris der Koningin. VALKENBURG. Dc heer W- K- Goed heer, onderwijzer alhier, komt tweemaal voor op een drietal voor onderwijzer met ver plichte akbe voor Franscli aan OMi M. U. L. O..School te IJmuidan. .WARMOND. Thans is dooir het bestuur der ,,V. V. V.", alhier, vooral voor vreem delingen, in oen groote behoefte voorzien en een struikelblok uit den weg genomen, on wel door aan beide einden der Groote Sloot, aan de Zijl on de Warmond-er Leede, onder deze gemeente borden te plaatsen met het opschrift „Verboden te 6toomon." Vooral Vreemdelingen zijn hiermede gebaat, daar zij in den ire gel, voor dit vaarwater komende, dachtein, dat daar ook gestoomd mocht woïv den en dan onwillekeurig oen beke\iring op liepen. Wie er nu nog inloopt, heeft (lit geheel aan zichzelf te wijten. WOUBRUGGE. In de zitting vau, den Kjeuringsraad voor deze gemeente zijn vón de 21 militieplichtigen drie ongeschikt ver klaard. J>e bcnoeuiiug van (Ir. Noordtzij. In verband met de benoeming van prof. Noordtzij bestaat bij een aantal predikan ten uit de Ned.-Herv. Kerk het voornemen aan de Synode te verzoeken, dat zij zioh in naam der Kerk tot de Regeering richte met een ernstig protest tegen de benoeming van prof. Noordtzij, ongeveer in dezer voege De Synode heeft met droefheid en ver ontwaardiging kennis genomen van de ba noeming van een lidmaat der Gereformeer« de Kerken tot hoogleeraar in een dei theol. faculteiten. Deze faculteiten toch vinden in haar te« genwoordige nvorm haar eigenlijke redei, van bestaan in het feit, dat de N.-H. Kerk daarvan gebruik maakt om grootendeell haar aanstaande leeraren op te leiden. Dat zal niet ontkend worden, want da historie bewijst het; evenzoo de overweging, dat vóór de theoretische beoefening dei godsdienstwetenschap het Rijk geen drie fa- oulteiten met 13 of 14 hoogleeraren zou on derhouden, noch een leerplan zou vaststel- len als in art. 77, lo. der wet H. O. is ge schied. De benoeming van een lidmaat der Ge reformeerde Kerken bewijst, dat de Regee« ring met dit nuchtere feit niet gerekend heeft. De Synode bet-wist nooh het wettelijk, nooh het zedelijk recht der Regeering, ort in deze toestanden verandering te brengen maar zij betwist zeer nadrukkelijk het ze delijk karakter dezer benoeming. Immers, nu is met den bestaanden toe stand gebroken door ruw ingrijpen niet» langs wettigen weg; en dit treft te meer, omdat deze zelfde Regeering, door de wet verplicht om in 1908 deze materie wettelijk te regelen, dezen haar plicht heeft ver zuimd. In de tweede plaats is niet dezen toe stand gebroken, zonder dat de NecL-Herv. Kerk, als voornaamste belanghebbende, daarin is gekend. Dit laatste kan, naar het oordeel def Synode, alleen hieruit verklaard worden, dab de Regeering de Ned.-Herv. Kerk voor zóó minderwaardig aanziet, dat zij b ij liaar, over haar, zonder haar onder handelt. De Synode kan zich dergelijke behande ling niet laten welgevallen, en wenseht de belangen der Kerk nadrukkelijk te hand haven. Zij verzoekt mitsdien dringend, dat, zoo spoedig mogelijk, en zeker nog in den loop van dit jaar, de regeling der theologi sche faculteit en haar verhouding tot de Ned.-Herv. Kerk in overleg met die Kerk worde ter hand genomen, ter voldoening aan art. XXVII der wet op het H. O. De bedoeling is, dit adres in het begin van de volgende maand aan de Synode té zenden. 'aRijks Ethnographisoh Museum heeft van den heer D. van Hinbopea Lata berton. te Batavia, de volgende voorwer pen ten geschenke gekregen: Een pas bewerkt stukje Madras-tjap; acht stalen imitatie-batik van Madras, be stemd voor uitvoer naar Atjeh, met opgave van de namen der patronen; een pentjalo- gam-ring, van vijf verschillende metalen vervaardigd, uit do Gajo-eilanden. Van prof. dr. J. Kraus, te 's-Gravenhage Balinee8ch pangeling-eling op lontar- blad, gedateerd 15 Dsoelhadji 1324 en 2 Ba- lineesche brieven op lontarblad, waarvan een ongedateerd en de andere gedateerd 21 Dsoelhadji 1324. „Neemt go een kamer, gaat naar bed slaapt, en wacht er mijn bevelen." Wilson, zeer trotsch op de belangrijke rol, welke hem was toebedeeld, ging heen. Sherlock Holmes nam aan het Noordersta tion een kaartje, ging naar den trein naar Amiens, waarin de graaf en de gravin De Crozon reeds plaats genomen hadden. Hij vergenoegde er zich mee, hen te groeten, stak een pijp op en ging in de zij gang kalm staan rooken. De trein vertrok. Na verloop van tien minuten kwam Holmes naast de gravin zitten en zeide tob haar: „Hebt gij den ring bij u, mevrouw?" J a. „Mag ik hem eens even zien?" Hij nam hem aan en bekeek hem nauw-? lettend. „Ik dacht het wel, het is gerecoii6ti- tueerd diamant." „Gereconstitueerd diamant?" „Een nieuwe methode, die hierin be staat, dat hot diamantslijpsel wordt bloot* gesteld aan een geweldig hooge tempera tuur, zoodat het vloeibaar wordt en bij weer vast worden één enkelen steen vormt." „Hooi Maar mijn diamant is echt." „De uwe wel, maar dien ge daar hebt, is de uwe niet." „Waar is de mijne dan? „In het bezit van Arsène Lupin." „En d'eze dan?" (Wordt vervolgd.) CS) „Welnu, nu heb ik alleen nog maar te ontdekken, waarom de drie avonturen hun ontknooping gevonden hebben op nummer 26 in de rue Clapeyron, op nummer 134 'ii de avenue Henri-Martin en tusschen de muren van het kasteel Crozon. Daar rit hem de heele kneep. De Test zijn maar raadseltjes en aardigheidjes voor kinderen. Is dat niet ook uw meening?" „Dat is ook mijn meening." „Heb ik dan ongelijk, mijnheer Lupin, als ik herhaal, dat binnen tien dagen mijn werk zal zijn afgeloopen?" „Ja, binnen tien dagen zal het geheele geheim u bekend zijn." „En zult gij gearresteerd zijn." „Neen." „Neen?" „Om mij te arresteeren zou een zoo on waarschijnlijke samenloop van omstandig heden noodig zijn, een zoo ontstellende reeks tegenslagen, dat ik die mogelijkheid niét aanvaard." „Wat de omstandigheden en tegenslagen niet vermogen, zullen de wil en het vol hardingsvermogen van een man tot stand brengen, mijnheer Lupin." „Ais ten minste de wil en het volhar dingsvermogen van een anderen man aan dat streven geen onoverwinnelijken hinder paal in den weg stellen, mijnheer Holmes „Er bestaat geen onoverwinnelijke hin derpaal, mijnheer Lupin." De blik, dien zij wisselden, was aiep, zonder uitdaging van cén der beide par tijen; maar kalm en dapper. Het was als het geklik van twee degens, die zich krui sen. Het klonk klaar en openhartig. „Des te beter!" riep Lupin. „Eindelijk eens een man van beteekenisEen echte tegenstander is een witte raaf, en dat is Sherlock Holmes. Wij zullen schik heb ben." „Zijt ge niet bang?" vroeg Wilson. „Bijna, mijnheer Wilson, en het bewijs is," zeide Lupin, terwijl hij opstond, „dat ik mijn maatregelen voor den terugtocht ga verhaa-sten. Anders zou ik gevaar loo- pen, te worden verrast. Wij houden het er dus op: binnen tien dageD, mijnheer Hol mes „Tien dagen. Wij hebben vandaag Zon dag. Woensdag over een week zal alles afgeloopen zijn." „En zit ik achter de tralies?" „Zonder den geringsten twijfel." „Sapperloot 1 En ik was nogal zoo in mijn schik met mijn rustig leventjeGeen on aangenaamheden, een beetje drukte in de zaken, de politie buiten schot en de ster kende wetenschap van de algemeene gene genheid, die mij omringt. Dat alles zal nu moeten veranderen I Enfin, dat is de keer zijde der medaille. Na zonneschijn komt regen! Uit is de pret! Vaarwel!" „Haast u," zeide Wilson, vol bezorgd heid voor iemand, wien Holmes zichtbaar eerbied inboezemde, „verlies geen minuut!" „Geen minuut, mijnheer Wilson, alleen den tijd, om u te zeggen, hoe blij ik ben ever deze ontmoeting en hoe ik uw mees ter een zoo kostelijken medewerker als gij zijt, benijd 1" Men groette elkaar hoffelijk, als op heb terrein van een duel; twee tegenstanders, die elkaar niet haten, maar wien de om standigheden noodaxken, elkaar zonder mededoogen te bevechten. Lupin pakte mij bij den arm en trok mij naar buiten. „Wat zegt ge er van, mijn waarde? Dab is een diner geweest, waarvan de gebeurte nissen een goed effect zullen maken in de gedenkschriften, die gij over mij i voorbe reiding hebt." Hij deed de deur van het restaurant ach ter rich dioht en bleef eenige passen verder staan. „Rookt ge?" „Neen, maar gij ook niet, naar ik zie." „Ik ook niet." Hij stak een sigarette aan met behulp van een waslucifer, dien hij verscheidene malen heen en weer zwaaide, om hem uit te dooven. Maar dadelijk wierp hij de siga rette weer weg, liep op een drafje de straat over en voe-gde zich bij twee man nen, die uit het duister te voorschijn wa ren gekomen als op een sein. Hij sprak eenige minuten met hen op het trottoir aan de andere zijde van de straat en kwam toen weer bij mij. „Neem me niet kwalijk, die satansche Holmes geeft me de handen vol. Maar ik verzeker u, dat hij nog niet van Lupin af is. O, do schavuit, hij zal zien, welk vleesch hij in de kuip heeft. Tot ziens. De onver getelijke Wilson heeft gelijk, ik heb geen minuut te verliezen." Hij ging haastig heen. Zoo eindigde die merkwaardige avond, of althans het gedeelte van den avond, waarin ik betrokken werd. Want gedurende de uren, die volgden, hadden heel andere gebeurtenissen plaats. Op hetzelfde oogenblik, waarop Lupin nnj verliet, haalde Sherlock Holmes zijn horloge te voorschijn en stond op. „Tien minuten over halfnegen. Om negen uren moet ik den graaf en de gravin aan het station ontmoeten." „Op wegriep Wilson, terwijl hij ach ter elkaar twee glazen whiskey verzwolg. Zij gingen heen. „Wilson, draai uw hoofd niet om... Mis schien worden we gevolgd; laten wij daar om doen, of ons dab onverschillig is. Zeg eens, Wilson, waarom zou Lupin in dat restaurant zijn geweest, volgens uw mee ning?" Wilson aarzelde niet. „Om te eten." „Wilson, hoe meer we samen werken, hoe meer ik uw vorderingen in de logica opmerk. Ileusch, het is wonderbaarlijk." Wilson bloosde van genoegen, en Holmes ging voort: „Om te eten, juist, en dan hoogstwaar schijnlijk, om er zich van te overtuigen of ik wel te Crozon ben, zooals Ganimard in zijn interview beweert. Ik vertrek dus, om hem niet tegen te spreken. Maar daar het er om te doen is, tijd te winnen, zal ik niet vertrekken." „Ozeide Wilson nieuwsgierig. „Gij, vriend, gaat deze straat door, neemt een rijtuig, dan weer een, en nog een. Dan komt gij later terug, om de va liezen te halen, die wij aan het station in bewaring hebben gegeven, en dan rijdt gij naar het Elvsee-Palace." en'

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1