tfo. 16041. LEIDS CH DAGBLAD, Zaterdag- 8 Juni. Tweede Blad. Asmo 1912. Buitenlandseh Overzicht. Finaneieele Causerie. Brieven van een Leidenaar. Tweede Kamer. Aan den storm gaat doorgaans de stilte TOoraf. Zoo is het gisteren ook geweest i n het Hongaarsche Huis van Afge- ge vaardigden. Tot algemeene verwondering was het gis termorgen voor het parlementsgebouw heel talm, zag .men noch politie, noch militairen. Alleen het gebouw zelf werd door de po litie scherp bewaakt. De uitgesloten af gevaardigden konden, ongehinderd het ge bouw betreden en in de zaal plaats hemen. Nog vóór de opening vaai de zitting, tracht te een inspecteur van politie de uitgeslo ten afgevaardigden over te halen, hun plaatsen te verlaten. Doch de oppositie verklaarde, dat zij alleen voor geweld wij ken zou. Hierop vroeg de inspecteur van politie, of de uitgesloten afgevaardigden het leggen van- zijn hand op hun arm kon den beschouwen als het toepassen van ge weld. De afgevaardigden zouden dit als ge weld beschouwen, waarop de inspecteur dit gebaar maakte en de uitgesloten afgevaar digden de zaal - verlieten. Maar nauwelijks was de zitting geopend bf Kovacs, afgevaardigde van de oppositie, rende de zaal binnen. Hij stormde direct op graaf Tisza af onder het brullen van: „Nog is'er'in het Hon^aarsche Huis van Afge vaardigden een oppositieDe ellendeling ial hier niet langer commandeerenHet verdere is onzen lezers bekend. De moord aanslag op Tisza mislukte, doch voor de afgevaardigden op Kovacs waren toegeijld om hem het wapen te ontrukken had deze zich twee kogels door de slapen gejaagd en werd levensgevaarlijk gewond. Een tragisch gevaL! Het ongrondwettig optreden van graaf Tisza bij de legerwetten heeft onge twijfeld Kovaios,i die onmiddellijk over kleinigheden reeds in de grootst mogelijke opwinding geraakt, zoodanig gaprikkeld, dat hij dit de eenig© oplossing tot heil van zijn vaderland achtte. Tisza was aanvankelijk sterk onder den admk van het gebeurde. Maar hij herstel- He zich vrij spoedig. ,,We hebben hier te doen met een ongelukkigen gek, die zich aan de gerechtigheid heeft onttrokken door de hand aan zichzelf te slaan, laten we overgaan tot de orde van den dag en er ons toe bepalen het medelijden uit te druk ken, dat wij voor de daden en het lot van 'dergelijke arme verdwaasden koesteren," zei de hij. Langs de journalistentribune holde Ko vacs de zaal binnen. Men zag wat hij wilde, trachtte hem tegen te houden, dooh hij inkte zich los. Drie schoten werden gelost in de richting van de presidents-tribune en daarna loste Kovacs twee schoten op zichzelf. Bewusteloos werd hij naar de doktorenkainer gedragen. Zoo'nvertrek is in het Hongaarsche Huis een goede voorzorgsmaatregel. Kovacs was niet de eenige, die met een revolver gewapend was. Dadelijk na het gebeurde stormden afgevaardigden der regeerings- partij op hem los en velen hunner trokken een revolver, 't Is dus alleen maar te ver wonderen dat niet meerdere ongelukken, reeds vroeger, zijn voorgekomen. Professor Hirzil heeft den kogel, die bij het neusbeen zat, uit het hoofd van Kovacs verwijderd, doch men heeft weinig hoop dat hij het er levend af zal brengen. Gis teravond moet deze afgevaardigde, die pas 37 jaar oud is, zijn testament hebben ge maakt. Er lekt iets meer uit over de troepen en vlootbe wegingen bij Smyrna. Men ver wacht dat- het hier tot hevige ge- vechten zal komen. Tier divisies Turk- sche soldaten worden er saamgètrokken. Een landing kunnen de Turken, wanneer de Italianen dit willen doen, niet verhinde ren. Hun vloot kan tegen de Italiaansche niets uitrichten. Aan de zeezijde is Smyrna nog al gemakelijk aan te vallen. De zware Italiaansche vlootartillerie ontwikkelt een grooter kracht dan het geschut der forten bij Smyrna. Die versterkingen aan weerszijden van het mijn veld voor d'e haven zullen dus spoedig buiten dienst zijn gesteld, en dan is de kracht, die de Turken door de drij vende mijnen aan de zeezijde hebben, ook gebroken. Een blokkade aan de zeezij-die en een sterke macht aan de landzijde zullen 'dus de Turken wel kalmer stemmen. Dit Tripolis wordt bericht, dat onder de inlandsche bevolking allerlei geheimzinnige verhalen in omloop zijn over aanzienlijke Versterkingen, welke het Turksch-Arabi- fcebe leger Vn de laatste dagen zou gekregen hebben. Zelfs wordt de vijandelijke macht thans geschat op 40,000 man, welk cijfer in elk geval wel overdreven zal zijn. Wel schijnt juist te zijn, dat de positie der Tur ken en Arabieren verbeterd is. Wellicht staat met deze geruchten in ver ban.:! het feit, dat geregeld versche troepen uit Italië m Tripolis worden ontscheept. Sommigen zien hierin een bewijs, dat de staf nieuwe aanvallen op de Tripolitaan- 8cbe stelling vreest. De Turken kunnen het slecht vinden met 'de Italianen in eigen land. Er ontwikkelt zich een geweldige rassenhaat. Klopjach ten worden op de Italiaansche arbeiders, ongeveer het eenige soort Italianen, dat nog ip Turkije te vinden is, gehouden en zelfs -ijn er gelyncht, waarbij de politie agenten als rustige toeschouwers bij een tooneelvoorstelling tegenwoordig waren. De Turen krijgen de handen vol. Want. niet alleen de Italianen maken het hun lastig, ook de Albaneezen roeren zich ^eer. En een klein opstandje schijnt het °°k niet te zijn, want er is al ernsitig ge vochten en Turkije zendt, de omstandighë- "en in aanmerking genomen, nogal veel **03pen derwaarts. Acht bataljons werden van Metrowitza gouden met bestemming voor Ipek. Maar ,/11 r"ilitaire wandeling is het niet gewor- I o. Op hun weg derwaarts hadden ze een ontmoeting met Arnauten. De laats ten wa ren verdekt opgesteld en vielen de Turk- sche troepen aan. Hardnekkig werd er ge vochten, doch ten slotte moesten de Arnau ten vluchten. Twee uren duurde de strijd, maar tegen de machinegeweren der Turken, konden ze niet op. Ze sloegen op de vlucht en hierbij hebben ze, volgens Turksche in lichtingen dertig dooden achtergelaten en een groot aantal gewonden meegenomen. Maar ook de Turken waren er niet zonder kleerscheuren afgekomen. Ze hadden drie do-oden en bovendien nog een vijftiental, ge wonden, In België wordt bet rustige r. In de meeste plaatsen, waar nog gisteren een verwoede staking woedde, is deze opge heven. De gemoederen worden kalmer, een gevolg van de krachtige actie van de libe rale en socialistische leiders voor herstel der rust. "Van socialistische zijde geeft men te ver staan, dat hot strijdmiddel van de algo- meene staking bewaard moet blijven tot tijd en wijle het schoolontwerp op het tapijt wordt gebracht. Vandervelde heeft zich. per soonlijk naar Luik begeven, om te trachten de gemoederen tot kalmte te brengen. Het meerendeel der arbeiders in de mijnen heeft het werk hervat Dergelijke berichten ko men uit Verviers. In het Henegouwsche bekken is tot her vatting van den arbeid besloten te Boussu, Dour, Badour, Frameries en Paturages, terwijl de vakvereenigingen bezig zijn ook in andere plaateen (ïe mijnwerkers te kal- meeren. Wel dreigt er in België een nieuwe sta king, doch hier zijn de motieven andere. Te Antwerpen weigert de bemanning van vijf stoomschepen te monsteren. Wanneer de firma, al deze. vaartuigen behooren aan één firma, bereid w de vakvereeniging te erkennen, dan zal het personeel aan boord gaan. In Londen wordt de toestand hachelijker. De stakers beginnen hun geduld te verliezen. Ze hebben nu, na hun laatste voorstellen, nog geen tegemoetko ming mogen ondervinden van de werkge vers. In het Lagerhuis hebben nu gisteren leiders der dokwerkers verklaard, dat zij in een conferentie met leden van het kabi net mededéeling hebben gedaan van het be sluit der stakers om in het begin der vol gende week de nationale staking af te kon digen. In hoeverre dit gelukken zal, weten we niet, want in de laatste dagen zijn geen berichten uit andere deelèn van Engeland gekomen. Hoe de stemming diaar is, ligt in het duister, doch wanneer die in de laatste week niet gewijzigd is, dan zal de nationale staking, op zich laten wachten. De regeering vrec($t ongetwijfeld erge dingen, want ze heeft de werkgevers tele grafisch tot een conferentie uitgenoodigd in het Lagerhuis, ten einde opnieuw de voorstellen tot instelling van een verzoe- ningsraad te bespreken. Eenige werkgevers begaven zich naar het Lagerhuis, echter slechts om mede te dee len, dat de patroons verdere besprekingen tot Maandag a.s. uitgesteld wensohten te zien. Het uitvoerend oomité van den trans portarbeidersbond heeft zich eveneens naar het Lagerhuis begeven. Het heeft reed9 maatregelen voor de algemeene staking ge nomen, doch niet voor Maandagavond of Dinsdagochtend zal het bevel voor de na tionale staking worden uitgevaardigd. Het is dus thans maar de vraag, waartoe de pa troons Maandag zullen besluiten. De werk nemers hebben hun uiterste concessie ge daan, de werkgevers zijn in niets te gemoet gekomen, hoewel Clarke in zijn rapport aan de regeering hun in op twee na alle pun ten ongelijk geeft. De Amerikaansche slagschepen „Missis sippi", „Missouri", „Minnesota" en „Ohio" zijn met 1000 marine-solda ten en 2000 matrozen van Key West naar Gnantanamo vertrokken. De Cubaansche opstand moet volgens berichten uit New- York, plotseling een ernstig karakter heb ben aangenomen. De berichten van consuls uit verschillende deelen van het eiland wij zen er op, dat president Gomez volslagen machteloos is. De rebellen bereiden een al- gemeenen aanval op Amerikaansche eigen dommen voor. De Amerikaansche burgers, speciaal de bezitters van suikerplantages, hebben hun regeering dringend om hulp gevraagd. Uit San Jago wordt meegedeeld, dat daar vijftig Amerikaansche mariniers geland zijn bij de Elcuera-mijnen en zestig, te Punta del Sal. Het negeropstootje dat eerst als niet zoo heel ernstig werd beschouwd, schijnt dus toch van grooter omvang te zijn, dan aan vankelijk werd meegedeeld. Bij- de voorvork iezingen in de Vereenigd© Staten werden de kansen voor Roosevelt met den dag beter. Toch kan nog niets met ze kerheid gezegd werden ten opzichte van 't eindresultaat, omdat de mogelijkheid be staat, dat de aanhangersvan Taft, als zij bemerken, dat diens candidatüur hopeloos staat, te za.men met de Democraten een! nieuwen candidaat van democratische over tuiging zullen steunen en dus de bekende historie van de twee vechtende honden en 9en derde, die er mee heenliep, zou kun nen herhaald worden. Toch baart het ver wondering, dat Roosevelt zoo populair blijkt te zijn; de verklaring is waarschijnlijk hierin te vinden, dat Roosevelt poseert als de! beschermer van de ontevredenen. Dat was hij oorspronkelijk in zijn optreden tegen de gehate Trustmaar gedurende Taft's régime heeft het land gekwijnd, ofschoon hij de politiek van Roosevelt in dit opzicht, niet alleen navolgde, doch zelfs nog strenger! tegen hen optrad. Intusschen is gebleken, dat, ondanks de ontbinding der Tobacco en Standard Oil Trusts de toestanden ^geens- zins veirbeterd zijn. Feitelijk is er alleen verandering gekomen in den vorm, in de constitutie der Trusts, maar zijn zij in hun doel en gevolgen onveranderd blijven voort bestaan. Het Amerikaansche Volk voelt, dat er wat niet in orde is en het gelooft, dat de impulsieve, doortastende Roosevelt er wel in zal slagen genering te brengen. Is het wellicht het stelsel van bescherming, dat oorzaak is van den toestand? Zonder twijfel is protectie de oorzaak van de groot© fortuinen der enkelen in d© Statenis zij het, die den. werkman belast ten gerieve van het monopoliedoor de Trusts te ver volgen, te ontbinden en uit te rooien, begon men hij het verkeerde eind. Trusts zijn slechts gevolgen, geen oorzaken, van heti beschermende stelsel. Er is ongetwijfeld ge stadig^ vooruitgang te oonstateeren in den handel eü in de industrie. Nauwelijks een 12-tal jaren geleden zou een uitvoer cijfer van 1 millioen dollar pér dag sohittorend gevonden zijn, thans is dit het driedubbele. In 'tloopendo jaar zal dé export ruim 2200 millioen dollar bedragen, de import 1600 miillioen dollar. Dat zijn waarlijk geen be droevende cijfers. Aan den anderen kant vinden we, dat het leven in de Staten ge weldig duur is. De loonen zijn hoog en nog steeds stijgend. De kans op verlagling schijnt uiterst gering, nu de levenskosten fditelijk hooger zijn, dan ooit te voren. De Sporen gaan sleoht, want zij maken geen rekening bij verhoogde lasten in den vorm van hoogere loonen en gelijk gebleven, zoo niiet verlaagde, vrachttarieven. Worden echter de laatste verhoogd, dan leidt dit noodzakelijk tot een nog hoogeren levens standaard. De suggestie, dat hetprotectionistische systeem ten 6lotto~ verantwoordelijk is .voor de wantoestanden is nog, zoo mal niet. En evenmÜn zou het Verwondering behoeven te gekken, indien Roosevelt eens de man zou blijken te zijn, die tegen protectie te velde ging trekken. Het war» slechts te hopen, dat eventueele veranderingen op dit gebied geleidelijk zouden geschieden. Het is onmo gelijk de oogon te sluiten voor de voordee- len, die het proteotionisme aan landen als Duitschland en Amerika heeft gebracht. Doch het ware dwaasheid om te verwach ten, dat de industrie, die als kasplant is opgeteeld, plotseling geschikt zou zijn om in de open luoht te tieren. En wat de Spoorwegen betreft, bij de anti-kapitalistische strooming. die er op heb ©ogenblik dn Amerika heerscht, zal er wel heel weinig kans zijn op verhooging der vrachttarieven. En tocli is het dringend' noodzakelijk, dat de Spoorwegen worden ge holpen. Door drang der omstandigheden heb ben zij de tering naar dè nering gezet en bezuinigingen ingevoerd,j waar dit maar eonigszins mogelijk was. Dat heeft echter zijn grens en wij kuan|n toch de oogen niet sluiten vooï cijfers' als die van de' Union Pacific, die inde' maand April bij ©en bruto toename van bijna 300,000 doll, nog 72,000 doll, minder netto maakte, terwijl bij de Southern Pacific de bruto vermeer dering van 357,000 doll, uitliep op een netto vermindering van 52,000 doll. Dit verschijn sel is geen uitzondering, want de oijferM bewijzen, dat vermeerderde uitgaven, ondanks de ingevoerde bezuinigingen, hebben geleid tot ©en afname in de netto's van 182 doll, per mijl in 1911, vergeleken met. 1910 en van 303 doll, in 1910, in vergelijking met 1909. -Deze en andere overwegingen zijn oor zaak, dat het niveau der prijzen van Spoor- wcgaandeelen geen wijziging van bet-eekenis heeft ondergaan. Anders staat het met de industrie.aandeelen. De sfcaalnijverheid blijkt er met den dag boter voor te staan. De nieuwe staalfabrieken te Gary schijnen thans zelfs tot volle capaciteit te werken, dat wil zeg gen, dat do ontbinding der fabrieken ten tijde der laatst© Hochconjunctur, welke sedert te groot bleek to zijn voor het zakenvolumen, thans weer tot haar recht komt. Maar meer dan eenige andere tak van nijverheid, pros pereert de koper-industrie. Zoo groot is de toename in heb verbruik van en de vraag naar Koper, dat de bovenmatige grootc voor raden van enkele jaren geleden, die tot een geweldige koersdaling leidden, thans heb ben plaats gemaakt voor een dreigend te kort. Er is wel geen artikel, dat zoozeer den invloed ondervindt van de onverbidde lijke economische wet van productie en vraag, als het rcode metaal. Vandaar trouwens de veelvuldige pogingen, die zijn aangewend om een kartel te vormen, dat productie en prijs zon regelen en zou traohten naar sta biliteit. Op het oogenblik schijnt de pro ductie niet voldoende te zijn voor de behoefte en dit moet noodzakelijk leiden tot hoogere prijzen voor het metaal. Intusschen hadden de Koperwaarden niet geprofiteerd van de rijzing, die de prijs van het metaal onderging en stonden zij langen tijd op ongeveer even hoogen prijs, als toen het metaal 141/® cent per pond was, terwijl hij nu ruim 17 cents bodraagt; dat is een a-ijzing vv£,n 18 pCt. Het is dus geenszins te verwonderen, dat de Koperwaarden thans zoo vast zijn, de rijzing is alleszins gemotiveerd en steunt op logische en tastbare gronden. Ons publiek gaat ongestoord voort zijn veel lager ge kochte Amalgamateds op te ruimen en of schoon alles duidt op hoogere prijzen, is deze politiek do eenig juiste. Want het staat als een paa l boven wat or, dat. aan stonds de hoogc prijs van koper een nieuwe oeconomische factor lm werking zal brengen, die van toenemende productie, veroorzaakt door mijnen, die bij lager prijzen braak lagen. Dan krijgen wij cpuieuw hetzelfde spelletje, denzelfden kringloop, overproduc tie en daling der Koperpfijzen. Vooralsnog schijnt dit keerpunt intusschen nog niet be reikt te zijn. In do afdeeling voor Oliewaarden is de beroering heel wat bekoeld. Er is van beide zijden van re- en dupliek gediend en we zijn nog net zoo wijs! Er worclt zoowaar hier en daar gemompeld van Staats.exploi- tatie onzer Indische Olieterreinen Indien wij nog melding maken van een kortstondig stroov.uurtje in Peruanen, on danks. de slechte Mei-ontvangsten uit Spoor wegen in de maand Juni belangrijk moch ten afnemen, belooft het totaal echter on geveer gelijk te zijn aan dat van vérleden jaar, terwijl ditmaal geen rekening behoeft te worden gehouden met de afschrijvingen, die verleden jaar noodig bloken te zijn ten bedrage van 50,000 pd. 6t. De preferönte- aandeelen zijn daarom op hun tegenwoor- digen koers van circa 45 pCt., bij een goed verzekerd dividend van 2 pCt. met het oog op de toekomst, niet van aantrekkelijkheid ontbloot. ,W. OCCCIII. Er- is sedert de oprichting van het Ge meentelijk Slachthuis al heel wat over deze inrichting gesproken en geschreven en ik zelf heb er het mijne ook wel toe bijgedragen. De inrichting was van meet af niet popu lair en dat, was een kwaad ding. De slagers zagen er in een aanranding van de vrijheid in het bedrijf en hun verzet er tegen werd nog gestijfd door een deel dor burgerij, dat van meening scheen, dat het Slachthuis als een instelling van hygiëne te duur werd betaald. |En erger nog: het voor of tegen het Slachthuis wérd een soort leus bij de Gemeenteraadsverkiezingen. Dat alles heeft de exploitatie schade ge daan, en mie er dan eens heb ik er tegen ge waarschuwd. Voor- en tegenstanders had den te bedenken, dat men de inrichting een maal had en dat het in het belang der gemeente was, dat zij behoorlijk Tendeerde. Nu, als een stuk strijdmateriaal bij de Ge meenteraadsverkiezingen had het gelukkig ook spoédig afgedaan; de partijen hebben weldra ingezien, dat het daarvoor dan toch te goed was, en met de inrichting zelf hééft men zich eindelijk ook verzoend. De slagera hebben uit ervaring geleerd, dat tegenover eenige beperking in "het bedrijf toch ook stonden verschillende gemakkeini én eein meer rationeele uitoefening van het vak. De meerdere bedrijfskosten werden over den prijs van het vlecsoh omgeslagen, zoo dat de vleeschverbruikers per slot van re kening de kosten betaalden in den vorm van hoogere vleesohprijzen, wat ook niet meer dan billijk is, omdat zij tegelijk meer deren waarborg hebben gekregen, dat het vleesoh aan behoorlijke eisalien voldoet en er zooveel mogelijk wordt gewaakt-, dat voor de gezondheid schadelijk vleesch buiten con sumptie blijft. Toen dan eindelijk het besef was doorge drongen, zoowel bij de burgerij als bij de slagers zelf, dat het Slachthuis een goed' ding is, bleef er sleohts overoppositie tegen het voeren van het bedrijf. De gemeente had het voorrecht als direc teur aan het Slachthuis te kuunen verbin den een zeer wetenschappelijk man, die op aomimiger gebied der veeartsenijkunde een Nederlandscheïi, misschien een Europeeschen paam heeft, wat zeker zijn benoeming tot buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit heeft bewezen. Maat of dr. De Jong bij al zijn ken nis en wetenschap wel de rechte bedrijfs leider was en nog „wel aan een inrichting als het Slachthuis, waarbij de directeur den tact moet hebben met slagers en hun per soneel te kunnen omgaan, dat werd dik wijls betwijfeld. Telkens kwamen er adres sen bij het gemeentebestuur van belangheb benden bij heb Slachthuisbedrijf, waaruit ©en opposante» geest sprak. Met onwillige honden is het slecht hazen vangen en met slagers te werken, die het er nu eenmaal op gezet hebben de directie niet ter wille te zijn, omdat deze niet van genoegzame welwillendheid blijk geeft, is eveneens moei lijk. Zoo hadden er steeds botsingen plaats, waar samenwerken noodig was, en het be drijf leed er onder. Er was elk jaar een belangrijk tekort en om dit te voorkomen, werden voorstellen gedaan tot verhoqging der tarieven, wat steeds moor kwaad bloed zette. Het Slachthuis ging veel te veel over de tong; er werd vesl te veel over gepraat; een bedrijf moet, zal hot goed gaan, rustig maroheeren, de buitenwacht moet er werkelijk buiten blijven. De opposanten hebben het zoo ver weten te brengen, dat een bijzondere Commissie uit den Raad word benoemd, om een onder hoek naar de exploitatie in te stellen. Deze Commissie heeft haar taak vrij breed opge vat door het bedrijf aan ons Slachthuis te vergelijken met dat van andere Slachthui zen, en zij heeft ook den directeur geen critiek onthouden. Zij heeft verbeteringen aan de hand gedaan, vereenvoudiging wen- schelijk geacht. De directeur was het daar mede niet eens. Hij heeft met eenige felheid zich tegen menige conclusie van het rap port verzet enis ten slotte heengegaan. Eensdeels was dit een verlies. Een weten schappelijk man, waarop men trotsch mocht zijn te bezitten, ging den gemeentedienst verlaten; maai- anderdeels kon men er vrede mee hebben. Het werd ook voor den Ge meenteraad vervelend, telkens weer kwesties inzake het Slachthuis in behandeling te moeten nemen en 't zou nu eens kunnen blijken of de bedillers gelijk zouden krijgen, die al tijd beweerden, dat het met het Slachthuis beter zou gaan. als de leiding anders was. Een nieuwo directeur kwam en het is wel eigenaardig, dat men sedert diens optreden bijna nooit iets van het Slachthuis hoorde, geen goed en geen kwaad. Er werd niet over de slagers geklaagd, noch over het per soneel; maar ook dezen klaagden evenmin. Men vroeg wel eens: ,,Hoe zouden nu op het Slachthuis de zaken wel loopen Doch daar bleef het bij. Eenmaal in het jaar brengt echter do directeur verslag uit over den toestand en de exploitatie van de inrichting en dan, kan het publiek zien hoe de zaken staan. Het verslag over 1911 is nu weder ver schenen en afgaande op hetgeen er in het .Xeidsoh Dagblad" van medegedeeld is, kun nen we, vooral in vergelijking met de vroe gere vrij aanzienlijke tekorten, zeer tevreden over de exploitatie zijn. Hoewel er door de bank niet meer is omgegaan dan vorig© jaren, zelfs aanzienlijk minder dan in het laatste lustrum jaar, wijzen do meeste posten van ontvangst hoogere bedragen aan en die der uitgaven kleinore. Het verschil is in; de meeste gevallen niet groot, maar vele kleintjes maken een groot©. Een verblijdend verschijnsel vooral is, dat het gebruik van koelcellen belangrijk is toegenomen. En dit wjjst op een kentering in de opvatting der slagers in dit opzicht, die eerst wellicht uit contra-welwillendheid tegenover den nieu wen directeur er maar eens toe zijn overge gaan eenige celruimte t© huren en nu, door do ervaring geleerd, er het nut van hebben ingezien cn er niet graag weer afstand van zouden willen doen. Ook de post ijsverkoop is belangrijk hooger dan vroeger. Voor. oen deel is dit misschien een gevolg van den zeer warmen zomer," doch liever schrijf ik het toe aan de omstandigheid, dat de sla gets, wier hoofdmannen met de bijzondere Slachthuiscommissio confereerden en bolool den te zullen bevorderen, dat de slagera voortaan het benoodigde ijs cok van het Slachthuis zouden betrekken, wat vroeger minder het geval was, woord hebben ge. houden. Dat in verband met hot meer dei gebruik van koelcellen en de vermeerderde ijsfabricago er toch aanmerkelijk minder steenkolen zijn gebruikt, wijst er op, dat- de zuinigheid wordt betracht. Zoo moot het ook. Bij zoo'n grooten omslag, waar het over zoovele sohijven loopt, vormt oen kleine bezuining op de verschillende posten treeds een beteekenend bedrag. Daar moeten directie, personeel en belanghebbende slagers het op aanleggen en er toe samenwerken. De exploi tatie leverde nu nog een tekort op van een kleine duizend gulden. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat er voordat we het Slachthuis hadden, ruim drie duizend gul den werd uitgegéven aan den keuringsdienst van vee en vleesch, welko tak van dienst thans bij het Slaohthuis berust, dan 13 ar al een winst gemaakt van ruim f 2000. Dooh zoo moeten we eigenlijk niet rekenen. De keuringsdienst is $en onderdeel van het geheole Slachthuisbedrijf en komt ook den vleeschverbruikers in het bijzonder ten goede. Ook deze kosten behooren geheel uit het Slachthuisbedrijf bestreden te worden. En dat kan, als de slagers nog meer dan in het laatste jaar met de directie samenwerken tot een voordeelige exploitatie. Er moet geen enkele slager in de stad zijn, of hij moet gebruik maken van het koelhuis; niemand, die met het Slachthuis te maken heeft., mag verzuimen zijn ijs er van te betrekken; do pa ardenslagers mogen niet in Rotterdam' la ten verdienen wat evengoed aan het Leid sche Slachthuis kan geschieden. Do har monie moet zoo volkomen zijn, dat da slagers den band niet meer voelen on tot do over tuiging komen: het Slachthuis is voor ons en ons bedrijf alleen. Dan zal een volgend jaar het kleine tekort al reeds veranderd zijn in eenkleino winst. Maar hèt is d© bedoeling van het gemeentebestuur niet uit het Slachthuis winst to trekken en dat mag ook niet. Het moet zioh bedruipen, meer niet, en ik geloof, dat we het nog best zoover kunnen brengen, dat de tarieven voor slacht- en keurloon, in plaats van verhoogd, zcoals in de laatste jaren dikwijls het geval is geweest, kunnen verlaagd worden, wat èn slagers èn vleeschverbruikers ten goede komt. Met dit ideaal voor oogén blijvc de goede en (rustige samenwerking tussehen di rectie en slagers bestaan en wordt de har monie nog grooter. Maar één ding heeft mij getroffen. Tot do groots slinking van het tekort heeft ook bijgedragen een post, die vroeger op de re kening onder de uitgaven voorkwam, nl. bui tengewone toelage aan den directeur van f 500. Indien nu deze directeur de zaken zoo weet te regelen, dat er geen verlies meer wordt geleden, is het dan nist een beetje vTeemd, dat juist aan hem wcirdt onthouden, wat zijn voorganger wel kreeg: een buitengewone, belooning voor buitenge wone diensten Radenwet. Bij de voortzetting gistternamiddag van het debat over art. 1 der Radenwet schaar de de heer T r e u b zich aan de zijde van de heoren Loeff en Yan Idsinga ten aan zien der grondwettelijke^ bezwaren tegen de Raden. De heer Van Karnebeek wijst er op. dat de heer Lohman gezegd heeft, dat diens amendementen gebaseerd zijn op ver werping of vervallen van de Radenwet. In verband hiermede betoogt spreker, dat de wijze van behandeling, die thans gevolgd -wordt, door n.l. in dat vooruitzicht de Radenwet te behandelen, niet de juiste is en een element voor onzuivere stemming in de debatten brengt. Spreker acht het daar om wenschelijk de behandeling der wet te schorsen en de voorstellen van den heer Lohman in handen te stellen van de oom missie van voorbereiding, die dan overleg kan plegen met den Minis' t. De amende menten Lohman acht spreker zoo ingrij pend, dat men niet kan voortgaan zonder het gevoelen der commissie te kennen. De heer Nolens spreekt verwondering er over uit, dat de heer Lohman eerst in het tegenwoordige stadium der behandeling met zijn gewichtige amendementen is geko men. Spreker acht het eigenlijk niet mogelijk thans de amendementen-Lohmaji naar de commissie terug te zeilden, omdat dit slechts volgens het reglement van orde kan ge schieden betreffende voorstellen, die be trekking hebben op een in behandeling zijnde wet. En daar de amendementen-Lohman zijn voorgesteld op de Ziektewet, en thans de Radenwet in behandeling is, zou 't renvooi niet kunnen geschieden. Intusschen zoo letterlijk wil spr. het reglement niet opvat- tan, mits er geen precedent door gescha pen wordt, wil spreker de voorstellen- Lohman wel naar de commissie terugzen-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 9