N°. 16039 Donderdag O Juni. A°. 1912. §eze <§curant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. Uit de „Staatscourant". IEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ^1.05. Iedere regel meer 0.171, Srootere letters naar pla&tsrnimte, Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incaeeetren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents) per 3 maanden J f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post .1. 1.65. Inschrijving van leerlingen voor de openbare scholen der le en £e klasse. Burgemeester en Wethouders van Leiden; gelet op artikel 6 der Verordening van 25 Januari 1894, regelende de inwendige inrich ting der scholen, de toelating en het ont slag der leerlingen (Gemeenteblad No. 5 yen dat jaar); brengen ter algemeene kennis: lo. dat tot het doen inschrijven van leer lingen voor de openbare scholen der 1ste en 2de klasse nog gelegenheid zal worden gegeven tot en met den 15den Juni e.k. dagelijks, den Zondag uitgezonderd, yan des voormiddags halfnegen tob liegen uren en op Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrijdag bovendien, van halftwce Job twee uren des namiddags en wel: voor de Jongensschool late klasse, in het Schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor de Meisjesschool 1ste klasse, in het Bohoolgcbouw aan de Boommarkt; voor de Jongensschool 2de klasse, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; voor de Meisjesschool 2de klasse, in het öohoolgebouw aan de Breestraat; en voor de scholen 2de klasse voor Jon gens en Meisjes, in de schoolgebouwen aan ae Oude Vest en aan de Heerenstraat; 2o. dat bij de inseh rij ving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden ver toond. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GTJSELAAR, burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 6 Juni 1912. Leiden, 6 Juni. De offio. van gezondh. eerste kl. W. C. KLaassen wordit 30 Juli a. 8. over geplaatst van hier naar Hoorn. De 2de luit. H. Filippo van het 7de reg. inf. te Amsterdam, wordt 6 Juni overge plaatst bij het 4de reg. inf. te Leiden.: Te Haarlem is als onderwijzer geslaagd 'de heer J. N. van Wijk, van Leiden. De heer J. O. Vreeswijk, die te Haarlem als onderwijzer slaagde, woont niet te Lei den, maar te Rijnsburg. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana ver trokken gisteravond' halfaoht per Ko ninklijken trein van Het Loo naar Dobbin. t>e Koningin met heb Prinsesje reden in 'open rijtuig naar heb perron; de Prins en het gevolg gingen te voet. De burgemees ter was ter uitgeleide aanwezig. Er was Twel publiek tegenwoordig, dat d'e vorste lijke personen luide toejuichte. De Prin ses wuifa'e aanhoudend. In de jongste vergadering van de afd. VGravenhage van den Bond van Ne.d. On derwijzers is besloten aan B. en Ws. aldaar te verzoeken een wijziging in de thans gel dende vaoan tie regeling. Gevraagd zal wor den een vacantie van gelijken duur zoowel voor de volks-, als de burger- en buitenge wone scholen. In het adres wordt deze tijd verdeeld over een zomer-, herfst-. Kerst-, Paasch- en Pinkstervaeantie. Bij de stemming voor den gemeente raad te Voorburg vacature-Audier) kre gen C. v. Berg (lib.) 346, J. L. Herwer den (eoc.-dem.) 55 en J. A.- Luyten (lib). 260 stemmen, zoodat gekozen is de heer Van deD Berg. Een aantal kiezers heeft protest aange- teekend tegen deze verkiezing, omdat de voorzitter van. het stembureau rioh ge durende eenigen tijd heeft verwijderd. Ter gelegenheid van het 25-jarig ju- bilé van dr. J. P. J. Goekoop te Haarlem werd hem namens niet minder clan 550 patiënten als bewijs van achting en dank baarheid aangeboden een antieke kast met porseilein en een antiek staand horloge, met bijbehoorend album, De Raad van Haarlem heeft besloten tot goedkeuring van de overeenkomst, waarop Haarlem gas zal leveren aan de gemeente Haarlemmermeer. De overeen komst wordt aangegaan voor dertig jaren. O. m. werd bepaald, dat de prijs zal zijn f 0.05 per kub. M. tot ten hoogste 250,000 kub. M. en voor iederen kub. M„ meer gebruik f0.04i. Heb eerste jaar moet Haarlemmermeer instaan voor een verbruik van 150,000 kub. M. en wordt dit oijfer niet bereikt, dan zal voor het niet benutte aan Haarlem 2j oents per kub. M. moeten worden betaald. In het Diakonessenhuis te Weltevre- is overleden dr. Samuel Schooh, hulppre diker in de Minahassa. In de gisteren te Velsen gehouden Raadszitting te Velsen was afwezig de wethouder van onderwijs, d'e heer Fraps Netscher, die bij het rangeeren van een trein waarin hij gezeten was, zich de knie kneusde. Onder de ingekomen stukken was een protest van den uitgever Samson te Al phen a/d' Rijn, waarin deze ten sterksi9 ontkent aan secretarie-personeel fooien gegeven te hebben voor geleverd druk werk, gelijk in een vorige Raadszitting beweerd. Ook van den gemeente-ontvan ger was over deze aangelegenheid een schrijven ingekomen, waarbij de voorzitter ge-legenheid vond leedwezen uit te spre ken over de lichtvaardige manier, waarop het Raadslid Voorn zich geuit had. Deze verdedigde rich met te zeggen, dat de ge meente-ontvanger thans een geheel andere lezing gaf, dan aan hem was verstrekt, en dit gesprek enkel te hebben aangehaald om te toonen hoe het fooien-stelsel hier een oude gewoonte is, en daarom B. en Ws. tegenover leveranciers, die deze ge woonte ter goeder trouw volgden, niet hadden moeten optreden als was geschied. Gisteren herdacht de heer S. Goverts onderwijzer aan de openbare school te Veenendaal, den dag, waarop hij vóór 50 jaar als zoodanig aan die school werd be noemd. De nog krasse jubilaris werd door velen gecomplimenteerd, terwijl hem door den burgemeester, namens het gemeentebe stuur, een gesloten enveloppe en een 6!) Opmerkelijk was dit: er was geen enkele .kast opengebroken; niets was van zijn plaats gebracht. Nog sterker: de porte- monnaie van Suzanne, die zij op het schrijf bureau had laten liggen, werd op de tafel teruggevonden; van de goudstukken, welke zij bevatte, ontbrak er geen. De beweeg reden van den diefstal was dus zeer duide- bjk, wat de daad nog onverklaarbaarder maakte, want waarom wilde de dief zooveel gevaar loopen voor zulk een geringen buit? De eenige aanwijzing, welke de leeraar kon verschaffen, was het gebeurde van den .vorigen dag. Dadelijk heeft die jongeman, toen ik weigerde, levendige ontstemdheid getoond an ik kreeg den beslisten indruk, diat hij iets tegen mij in het achild voerde." Dat was zeer weinig. De uitdrager werd in verhoor genomen. Hij kende geen van de beide heeren. Wat het schrijfbureau be treft, hij had het voor veertig francs ge- kooht te Chevreuse, op een verkooping we gens sterfgeval, en hij was van meening, dat hij. "het niet te duur van de hand had gedaan. Het voortgezette onderzoek lever de niets op. Maar Gerbois bleef er van overtuigd, dat hij een geweldig groot verlies had ge~ leden. Een vermógen moest verborgen ge weest zijn in den dubbelen bodem van een lade en dat was de reden, waarom de jon gman, die de geheime bergplaats kende. met zooveel beslistheid te werk was ge gaan ,,Arme vader, wat hadden wij met dat vermogen moeten aanvangen?" herhaalde Suzanne. „Wat! Met zulk een bruidsschat hadb ge een uitstekende partij kunnen doen." Suzanne, wier verlangens zich bepaalden tot haar neef Philippe, die een armzaligo partij was, zuchtte jammerlijk. En in het huisje te Versailles ging het leven voort, minder opgewekt, minder onbekommerd, versomberd door spijt en teleurstelling. Twee maanden verliepen. En plotseling, slag op slag, kwam er een reeks van de ernstigste gebeurtenissen, een onverwachte opeenvolging van blijde dingen en rampen. Den eersten Februari, om halfzes, ging Gerbois, die thuis was gekomen met een avondblad in de hand, zitten, zette zijn brilop en begon te lezen. Daar hiji in de politiek geen belang stelde, sloeg hij de eerste pagina om. Dadelijk trok een bericht zijn aandacht onder hét volgend hoofd: „Derde Trekking van die Loterij van den Persbond. Op nummer 514, serie 23, is de prijs van een milli'oen gevallen." De krant gleed uit rijn vingers. De mu ren waggelden voor zijn oogen en rijn hart hield op te kloppen. Nummer 514, serie 23, was zijn nummer Hij had het toevallig gekocht, om een van zijn vrienden een ge noegen te doen, want hij geloofde niet aan dé gunsten van het lot, en nu was hij toch de gelukkige winner! Vlug haalde hij zijn notitiehoekje te voorschijn. Het nummer 514, serie 23, stond er in genoteerd._Maar het lot zelf? prachtige leunstoel werden aangeboden". Ook H. M. a'e Koningin heeft dit bij zonder feit van den trouwen onderwijzer willen vereeren door hem te benoemen tot Ridder in de ora'é van Oranje-Nassau. De 66-jarige Goverts heeft al die jaren een zoo gelukkige en ongestoorde gezond heid mogen genieten, dat hiji zelfs niet één enkelen schooltijd wegens ongesteldheid heeft Verzuimd. De Minister van Oorlog ad interim Minister van Marine heeft een oommissie benoemd om versokillende vraagstukken van marinebeleid in studie te nemen en den Minister daaromtrent van advies te die nen. De Ned.-Herv. Gem. t3 Renkum heeft geen kerkvoogden meer. Het geheele college heeft ontslag genomen. De reden is, dat een paar leden van het college van notabe len niet overweg konden met den adminl- streerenden kerkvoogd, welk conflict bij de jongste rekening en verantwoording tot uiting kwam. Ter gelegenheid hunner vijftigjarige echtvereeniging schonken de heer en mevr. Ten Cate—Engberts te Almelo de volgende giften t aan het ziekenhuis f 5000, de Her vormde diaconie f4000, R.-K. armbestuur f 1500, het Geref. armbestuur f 1000, het IsraeUetisch armbestuur f 500, het Chr.- Geref. armbestuur f 250, de kinderbe waarplaats £250. In de vergadering van den Middelburgs sohen gemeenteraad, werd aan mr. G. J Sprenger, gemeente-secretaris, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als zoodanig met ingang van 15 Juli. HILLEOOM. De "uitvoer Van gesneden iris- ëen, geteeld op' don konden grond, is thans begonnen. Hoewel dé. aanvraag uit het bui tenland nieb zeen groot da, (wórdt er tooh dagelijks naar Duitschland, België en Frank rijk verzonden. KATWIJK-AAN-ZJSE. De gajnalonvis- solier M. Plug, alhier, voer gistotmorgon. vroeg "uit de .Watering uit. Daarna kwam. ér zulk oen storm opzetten, idat hij gel- héel uit den koers werd gédreVéa en te IJmuiden moest binnenvallen. LISSE. Ten liadeele van den bloemist J. P. de Vink is uit zijn bollenschuur eöni rijwiel ontvtreemd. Dóór uitsnijding van een ruit heeft men zich toegang verschaft. Gisteren hebben de leerlingen van den RijkstuinbouWWintcrcuirsus met een der leerairen een excursie gemaakt naar vcTj Schillende bloemkweekerijen in den omtrek Van Haarlem, Met het opnemen der bollen wetrdt zoo hier en daar Oen begin gemaakt, terwijl in de volgende "week het rooien van tul pen] algemeen pon aanvang noemt. De gewassen zijn middelmatig. VOORSOHOTEN. Zooals men weet, werd. in de laatste Raadsvergadering oon voor stel van JB. en Ws. tot verplichte aanslui ting laan de waterleiding, behoudens vrij stelling, mlpti 6 tegen 5 stemmen verworpen. Do heer Eggink zéicLe toen een bemidde lingsvoorstel toje, hetwelk thans is ipgen komen ten in de o. v. vergadering van don Raad zal worden behandeld. Het luidb in hoofdzaak afe volgt: Zij, die nog-piet bij <ie waterleiding zijn aan gesloten, kunnen ziclï tot 1 Mei 1913 aan melden én worden tegen de verlaagde tarie ven aangeslagen, terwijl de dienstleiding door do gom)eente wordt bekostigd. Dit voordeol viörvalb na 1 Mei 1913. Don moe ten de Inog niet aangeslotenen vóór 1 Jan. 1914 aa'ntoonen, «dat zij goed drinkwater heb ben. Op 1 Jain. 1914 gaat de tariefsverla ging ook voor de thalns aangeslotenen, tin. Na 1 Jan. 1914 wordt heb drinkwater bij hén, die dan nog niet zijn aangesloten, door B. én Ws. onderzocht en eventueel afgekeurd. Ook door B. en Ws. is. een nieuw! voorstel Ingediend. B. én Ws. willen met do aansluiting tegen de verlaagde tarieven waehbetn, totdat zich' 150, nieuwe Verbruikers hebben aangémjeld, die dus eerst wórden .aangesloten, wanneer dit getal as bereikt. Zoodra ah dan de? 'niéuwe verbruikers worden aangesloten, wil len zij de algemoeine tariefeverlaging voor oude én nieuwe verbruikers te gelijk doen ingaan. De verdóre bepalingen omtrent vergoeding voor dienstleiding, termijn van aanmelding, énz. zijn, aan die. van het voorstelJSggink gelijk. Verder stellen zoowel de heer Eggink, ah B. én Ws. voor aan hen, die vóór 1 Mei 1912 warén aangesloten en nog geen restitutie genoten, do vroeger Verleende ver goeding van de helft in de kosten der dienst leiding te verleenen, terwijl de eigenaren] van de woiningen in de Kattelaan, omdat zij 'gedwongen worden aan te sluiten, volledig^ restitutie van de kosten der dienstleiding zullen ontvangen. r Van veertig manschappen, ingeschre ven voor de Militie, waarvan 6 broedeit- diensb kunnen doen gelden, zijn er elf af gekeurd, zoodat 23 jongelingen deel zuilleU nemen aan de loting. WADDPNXVEEN. Do nicUwo predikalnt dor Ned.-IIeirv. Gem. zal in 't laatst dier volgende maand zijn intrede doen. Hij zal dan wordpn bevestigd. doOr ds. Van der Wal, op denzelfdén dag, waarop dezje vóór 127a jaar zijn funotie als predikant ejhiér aanvaardde. WARMOND. De alhier door notaris Frij- linck gehouden jaarlijksohe gras vei ling was flink bezocht. Het gras bracht veel op, sommige stukken aanmerkelijk meör dan heb vorige jaar, en toen waren djo prijzen ook al tamelijk hoog. Er komt nog dit bij, dat het gewas voor dp voorsnede ér nieb best bij staat. Dus ook dit jaar weör duur hooi! WASSENAAR. Gisteren werden door nou talis Munnioh in het café van den hopr A. W. Beycrsbergen geveild bij opbod: twéé huizen in de Berkheistraatprov. koepor Pw v. d Holst voor f2010; drie huizen in de Gang; prov. koop er N. Doosbuitg voor f 1530drie huizen in de Langstraat, prov. koopér Jan. v. d. Kley, voor f 2400. Dit perceel werd cjoor den pr. kooper ver hoogd met f 100. De ballon, die Zondagmorgen in de duinen daalde, behaalde in den Wedstrijd, voor het afleggen van den glrootsten afstand den tweeden prijs. Bij C. L. H., aan „Den Deyl", werden hedennacht één hoeren- en twee darnce- rijwielen gestolen. Door het uitsnijden van een ruit is men binnengekomen en door heft openen van de deur aaa de binnenzijde baande men zich een uitgang. Bij 'de keuring van ingeschrevenen voor de Militie werd een tiental jongelieden af gekeurd. Hierbij gevoegd het aantal déf- gonen, die reden tot vrijstelling hebben, is de kans om vrij te loten zeer gering. ZOETERWOUDE. Tot secretaris-penning-: meester van den Roden burger, en Cronestein-' 6chenpolder, ónder Zoeterwoude en Leiden, is benoemd do h eer Slootweg, die do vorige Week ook ais zoodanig is benoemd voor den Room- of Meerburgerpolder en den StaJdspolder. Bij Kon. besl. is W. K. Hoekstra, genees heer te Wommels, gemeente Hennaarde- radeel, benoemd tot ridder in de orde van uranj e-N assau; rijn A. I. van Gastel, te Zierikzee, met ingang van 31 Med, en M. Berck, te Schie dam, met ingang van 1 Aug. a. a. be noemd1 tot adjunct-ij-v-r der maten en ge wichten. Onderscheid i ogen. De Parijsche correspondent van het „Hbl." deelt nog mede, dat de burgemeester der Residentie, jhr. mr. dr. Yan Karnebeek, commandeur van het Legioen van Eer ge worden is, en de heeren Delprat en Fa- bius, uit Amsterdam, officier. De andere heeren, die deze decoraties al hadden, zooals de burgemeester van Am sterdam, kregen mooie Sèvres-vazen ten ge- sohenke. Yacaiitiecnrsus voor Instrument makers en Glasblazers- Aangemoedigd door de groote belang stelling, waarin de vacantie-cursussen voor instrumentmakers en glasblazers van wege de „Yereeniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentmaker" te Lei den zioh in de laatste jaren hebben mogen verheugen, heeft het bestuur gemeènd een nuttig werk te doen door in den zomer van 1912 wederom vacantie-cursussen in te richten ten diénste van mannen, die reeds in de praktijk werkzaam rijn, doch dia in hun dagelijkschen werkkring de gelegen heid missen op velerlei, met hun vak in verband staand, gebied zich bedrevenheid en kennis te verwerven, die hun in de uit oefening van hun bedrijf van groot nut zou den kunnen zijn en het peil van hun alge meene ontwikkeling, wat hun vak betreft, zouden verhoogen. Voor bedoelde cursussen kunnen gedu-. rende een tweetal weken, 22 Aug.5 Sep- temJber, de lokalen en werkplaatsen van het Natuurkundig Laboratorium der Rijks Universiteit te Leiden beschikbaar wor den gesteld. Het bestuur stelt zich voor om, bij vol doende deelneming, de volgende cursus sen in te richten: 1. Cursus in het werken o<p moderne instrumentmakers-werktuigen; 2. in het glasblazen voor eerstbeginnenden 3. in het glasblazen voor meergevorderden. De eerste cursus staat onder leiding van de heeren G. J. Flim en H. J. Wismeyer, chefs van inatrumentmakers-werkplaatsen in het Natuurkundig Laboratorium te Lek den; de tweede onder die van den heer Hij snelde naar zijn studeerkamer, om er de doos met enveloppen te halen, waartus- sclien hij het kostbare lot had gestoken, maar bij zijn binnentreden bleef hij stok stijf staan, wankelde opnieuw en kreeg het benauwd: de doos met enveloppen was or niet en hij herinnerde zich nu tot zijn schrik, dat zij er al sedert weken niet meer was. Sedert weken had hij ze niet meer voor zich gezien, als hij het huiswerk van zijn leerlingen zat te oorrigeeren. Er weerklonk geluid van stappen op het grind in den tuin. Hij riep „Suzanne I Suzanne I" Zij kwam haastig aangeloopen en snelde de trap op. Hij stamelde met halfverstikte stem: „Suzanne... waar is de... doos... de doos met... enveloppen?" „Die hier op de tafel gestaan heeft?" „Wel, papa, dié hebben we weggebor gen..." „Wanneer?" „Dien avond... don dag voor..1/* „Maar waar?" „Waar? In het schrijfbureau." „In het schrijfbureau, dat gestolen is?" „Ja." „In het sohrijfbureau, dat gestolen is 1" Hij herhaalde deze woorden zeer zacht, bijna met afgrijzen. Daarna nam hij haar hand en ging, nog zachter, voort: „Zij bevatte een millioen, meisje." „O, vader, waarom hebt u dat niet ge zegd?" fluisterde rij naïef. „Een milioenl" hernam hij; „het was het nummer van het lot van den Persbond, waarop de hoogste prijs gevallen it." De geweldigheid van de ramp verpletter de hen, en langen tijd bewaarden rij een stilzwijgen, dat zij den moed niet hadden te verbreken. Eindelijk sprak Suzanne: „Maar, vader, men zal het u. tooh wel uitbetalen." „Waarom? Heb ik bewijzen?" „Hebt ge dan bewezen noodig?'8 „Natuurlijk 1" „En hebt ge die niet?" „Ja, éónl" „Nu?" „Het zat in die doos." „In de doos, die verdwenen is?" „Ja. En d'e dief zal dén prijs in ont vangst nemen." „Maar dat zou afsohuwelijk rijnl Zeg, vader, kunt ge u. daar niet tegen verzot ten?" „Weet ik het! Weet ik het! De dief moet wel geslepen zijn. Hij beschikt over sterke hulpmiddelen, Denk maar na,. De geschiedenis van het schrijfbureau.", Hij sprong in een opwelling van zelfbe wustheid op en riep, terwijl hij óp den grond stampte: „Welnu, neen, neen, hij zal het milli'oen niet hebben hij zal heb niet hebben 1 Waar om zou hij het ook krijgen I Alles wèl be schouwd kan hij, hoe handig hij ook is, evenmin iets uitvoeren. Als hij rich aan* meldt, om het geld in ontvangst te nemen, wordt hij ingerekend. We zullen wel eens zien, mannetje 1" „U hebt chis al een plan, vader?" „Ja, ik zal onze rechten verdedigen tot het uiterste, wat er ook gebeuren moge 1 En wij zullen onzen zin krijgen Het mil lioen is mij: ik zal het hebbent" Eenige minuten later verzond hij heb vol gende telegram: „Directeur Crédit Foncier, rue Capucines, Parijs. Ben bezitter van nummer 514, serie 23. Verzot mij met alle wettelijke middelen; tegen iedere aanspraak anderzijds. GERBOIS." Bijna terzelfder tijd bereikte heb Crédit Foncier dit ondiere telegram: „Nummer 514, serie 23, is in mijn bezit* ARSèNE LUPIN." Men herinnert zich den geweldigen scha terlach, waarmede de openbaarmaking der belde telegrammen werd ontvangen. Do naam van Arsène Lupin alleen al was een' waarborg voor verrassingen een belofte) van vermaak voor het publiek. En dït pu bliek was de geheele wereld Nasporingen, die onmiddellijk vapwegd het Crédit Foncier werden ingesteld, wezen uit, dat het lot nummer 514, serie 23, door bemiddeling van de bijbank van het Crédit Lyonnais, te Versailles was verkocht aan. den majoor der artillerie Bessy. Doch de majoor was aan de gevolgen van een val van rijn paard) overleden. Van andere offi cieren, wien hij het verteld had, kwam men te weten, dat hij eenigen tijd) vóór zijn dood het lot aan een vriend had overgedaan. „Die vriend ben ik," verzekerde Gerboié. „Bewijs het," bracht de directeur van het Crédit Foncier daartegen in. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1