No, 16036 Maandag 3 Juni. A0. 1912. (§eze uCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Biad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. IDSCH DAG-BLAD PRIJS DEir^«*®OTENTH;N: Van 16 regels 1.05. Iedere "regelGrootera letter, naat plaatsruimte. Kleine ad7ertentM'>k<HU?4lijMiilA'>40 Gents contant elk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het mSasseerOn-wordt0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per week 9 Gent.) per 3 maanden S f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn l 1.30. Franco per poett 1,65. Ver£A<lering tru den Gemeenteraad van Leiden, op Dondeidag 6 Juni 1912, d«i namiddag* te twee uren. Te behandelen onderwerpen: 1„ Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening. (113). 2. Verzoek van prof. dr. P. C. T. van der Hoeven om bestendiging in de betrekking jan Stads-Vroedmeester. (124). 3. Verzoek van mej. H. H. de Wolff om bestendiging in de betrekking van Ge meente-Apotheker. (123). 4. Verzoek van J. Rijkse om eervol ont- 'dag als onderwijzer met verplichte hoofd- akte aan de Jongensschool 2de kl. (112). 6. Verzoek van het Bestuur dor Zondags chool ,,De Graankorrel" om het gebnnk nog 2 lokalen der school 3de klaase Ho. 2. (122). 6. Verzoek van J. Posthuma Jr. om 2 boomen, staande vóór het perceel Stations- .weg No. 3, te doen rooien. (121). 7. Voorstel tot bestendiging van de huur v&a een stukje grond aan den Apothekers- dijk aan A. M. van Zwicht. (120). 6 Voorstel om Burg. en W' ths. te mach tigen tot Hare Majesteit de Koningin het verzoek te richten de vergunning tot het verplegen van patiënten in de bonten, hulppaviljoens op „Endegeest" te verlen gen tot 31 December 1913. (117). 9. Voorstel tot verhooging van volgn. 232 der bogrooting, dienst 1911, met een be drag van f 3500, ten behoeve van dien bouw eener ambtswoning v-oor -den boekhouder der gestichten „Endegeest," „Voorgeest," „Rhyngeest." (116). 10. Voorstel tot verhooging van eenige posten der~~begrö tingdienst 1911, waar- Tan de raming tè laag is gebleken. (125). 11. Voorstel tot kostelöoze -overname in eigendom en onderhoud bij dé gemeente van een gedeelte van den Zoeterwoudschen .weg. (118). 12. Voorstel: o. tot wijziging van het raadsbesluit van 9 November 1911, houdende afstand van een gedeelte van het Raamlandi aan den Hoog en Rijndijk aan het Fonds tot aan moediging en ondersteuning van den Ge- wapenden Dienst in de Nederlanden; b. tot afstand in eigendom aan genoemd Fonds van het aan de gemeente toebehoo- rend ijzeren hek van de voormalige buiten plaats „Rijnstroom". (114). 13. Verordening ter voldoening aan arti kel 178 der Gemeentewet. (46 en 119). 14. Voorstel tot wijziging dor begrooting dienst 1912, in verband met de te verwach ten hoogere winst van de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit. (115) 15. Voorstel: a. tot vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1912; b. tot vaststelling van het vermenigvul- digingscijfer, bedoeld in art. 4 der verorde ning, regelende de heffing van een plaatse lijke directe belasting. (115) Oproeping van kiezers voor de Kamer wan Koophandel en Fabrieken. De Burgemeester van Leiden: Gezien art. 7 van het Kon. Besluit van 4 Mei 1898, Staatsblad no. 76. tot vast stelling van een algemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken bepalende, dab vóór 15 Juli van het jaar, waarin cle gewone verkiezing van- léden eener Kamer plaats heeft door B. en Ws. een voorloopige lijst van kiesgerechtigden moet worden opgemaakt. Noodigb de belanghebbenden, dio niet op de laatst vastgestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente voorkomen, maar aan spraak kunnen maken om op de nieuwe kiezerslijst te worden geplaatst, uit daar van vóór 1 Juli a. s. tér Secreta rie a a n g i f t e t e doen, volgens het daarvoor vastgestelde formulier, waarvan exemplaren kosteloos verkrijgbaar zijn. Hij herinnert, dat art. 6 van bovenge noemd' Koninklijk Besluit bepaalt, dat men, om kiezer van leden eener Kamer te zijn, zal mooten voldoen aan do beide vol gende vereiscliten: a. kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente, daar de kamer is gevestigd; b. aldaar bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf ach tereenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van handel of nijverheid. De Burgemeester voornoemd, N. C DE GIJSELAAR. Leiden, 3 Juni 1912. BECHTSHOUDEN. Burgemeester en Wethouder» van Lei- deïi,, Overwegende, dat het, met het oög op het drukke verkeer in sommige- straten en stegen, in heb belang van de openbare vei? ligkeid wenschelijk is, dat aldaar doorheb publiek rechts worde aangehouden Noodigon de ingezetenen dringend uit in drukke stra ten en stegen steeds rechtste h o u den. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 3 Juni 1912. Leiden, 3 Juni. Ds. G. van ReeneD, pred. bij de Geref. Gem. alhier, (Nieuwe Rijn) heeft bedankt voor het beroep naar Kampen. Aan het postkantoor Leiden en de daaronder ressorteerende huljpposbkanto- ren werd - durende de maand Mei 1912. ingelegd 81,229,60^ en terugbetaald f 87,309 83£. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 35,232. Te Haarlem zijn als onderwijzeres geslaagd ó!e dames E. P. A. Linok en W. F.Loeber, Van Leiden en J. Ephraïm, van Voorschoten. De burgemeester van Amsterdam, jhr. mr. dr. A. Röeü, zal na zijn bezoek aan Parijs zich voor eenigen tijd naar Marien- bad begeven De „N. Crt." meldt met eekerheid', dat mr. Th.-Heémskerk» de premier, zal optreden als voorzitter van de Staats commissie voor de Vlootvérdeaiging. Op 4 Sept. a.s. zal het een kwarteeuw geleden zijn, dat ds. A. J. A. Vermeer, thans in Den Haag, het herderlijk ambt bij de Ned.-Herv. Gem. te Lemclo aan vaardde, Zeer Velen hadden zioh Zondagmid dag naar do isr. begraafplaats te Mui- derberg begeven, ten einde tegenwoordig •te zijn bij do plechtige plaatsing van het grafmonument op heb graf van wijlen dr. J. H. Dünner, in leven opperrabijn der Ned.-Isr. Hoofd-Synagoge van het Ressort Noord-Holland. Eerste spreker was de heer L. A. Wage naar,. als voorzitter van het kerkbestuur. Mr. B. E. Asscher, voorzitter van den Kerkeraad aanvaardde het" monument na mens de Gemeente, Het stelt voor den ingang der groote Synagoge, waarin de overledene zdjn standplaats had.; Men meldt ons uit AmsterdamZa terdagavond is op 72-jarigen leeftijd over leden de gepens. hoofdinspecteur der Amsterdamsche politie, de heer J. A. Ha zenberg. Hij werd geboren in 1840 te Lei den. In 1870 werd hij als volontair bij de Amsterdamsche politie geplaatst, in 1880 tot hoofdinspecteur benoemd en op 1 Juli 1907 op zijn verzoek eervol ontslagen en gepensionneerd. Dr. W. B. van Staveren, te Rotter dam, herdacht, dat hij*, 25 jaren geleden, te dier stede de prakrijk aanvaardde. Als medicus bij zijn patiënten zeer gezien verwierf hij zich in wijder kring bekend heid door zijn lidmaatschap van den Raad en van de Prov. Staten van Zuid-Holland en zijn arbeid voor het.' Ned. vrouwenhos- pitaal in Amoy, in China, Van de opening van het gesticht „Eudptia" af is dr. Van Staveren daar de huismedicus en belast met het onderwijs aan de zusters, die hem Za terdagmorgen te zijnen huize hebben toe gezongen, waarna de heer K. v. Riet, de dirigent van het koor, hem namens de directrice en de zusters een geschenk, ver gezeld van een bloemstuk, aanbood. Ook van hen, die thans in „Eudokia" verpleegd worden, ontving de jubilaris een cadeau. Des namiddags maakte een oommissie uit patiënten, oud-patiënten en vrienden haar opwachting. Namens hen voerde prof. dr. H. M. v. Nes, uib Leiden, het woord en overhandigde dr. Van Staveren een geschenk; uit naam van de fondspa/- tiënten bood prof. Van Nes hem een schrijf machine aan, vergezeld van een album, be vattende de namen van hen, die tot dit ge schenk hebben hijgedragen. Den jubileerenden medicus werden voorts van allo zijden gelukwenschen toegezonden en tal van bloemstukken werden hem ver eerd. („N. R. C.") Te Arnhem is de vergadering gehou den van secretarissen van de bij den Nat. Bond van Vreemdelingenverkeer in Neder land aangesloten vereenigingen, welke ver gadering o. m. besoot aan de algemeene vergadering van den Bord voor te stellen om den spoorwegmaatschappijen te verzoe ken de bijzondere vaoantiekaarten weer in te stellen en om in te voeren zeven- en veertiendaagsche abonnementskaarten, geldig voor geheel Nederland; om geduren de de tentoonstellingen van 1913 aan de stations van de plaatsen, waai* tentoonstel lingen worden gehouden, gidsen te plaat sen met het uniformteeken V. V. V.om bij de gemeentebesturen aan te dringen op wettelijke maatregelen tegen de ontsie ring van stads- en landsoliapsschoon, waar toe verschillende gemeentebesturen reeds overgegaan zijn. Besloten werd de alg. vergadering op 7, 8 en 9 September te Lookem en Delden te houden., Naar aanleiding van de benoeinng te Utrecht van prof. Noordtzij schrijft men aan „De N. C.": Indien Amsterdam straks zijn kerkelijke hoogleeraaren weer aanstelt (waarnaar velen in Amsterdam en daarbuiten ver langen).dén kon er wel eens een groote exodus uit Utrecht gezien worden. Dertien studenten zijn reeds vertrokken; dat meer deren er over denken na deze benoeming ook eldérs te gaan atudoeren, wordt ver zekerd. Want de ontstemming in den broe den kring der Ned.-Herv. Kerk over de keuze van een „afgescheiden" hoog leeraar tot opleiding van Nedl-Herv. predi kanten is groot. De persoon van den be noemde komt hierbij niet in aanmerking- Formeel is de benoeming in den haak. Maar zoolang er in de Ned.-Herv. Kerlc geleerden te vinden waren, die dezen leer stoel met eeTe kondien bezetten, had, zoo oordeelt men, de Minister niet een man moeten kiezen uib een dier Kerken die altijd getoond hebben der oude, geliefde vaderlandsohe Kerk een kwaad hart toe te dragen." Minister Talma heeft Zaterdagnamid dag in Den Haag den Octrooiraad ge ïnstalleerd. ZExc. hield een rede, waarop de voorzitter van den Octrooiraad, mr. dir. F. W. J. G. Snijder van Wissenkorke antwoordde. Tot buitengewoon lid van den:Raad voor vijf jaren is o. a. benoemd prof. dr. S. Hoo- gewerff, oudl-hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool, te Wassenaar. In verband met het in-werking-treden van de Octrooi wet is Opgericht de Vereeni- ging van Nederlandsche Octrooigemach tigden. De gewone audiëntie van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel zal Woensdag 5 Juni a. s. niet plaats heb ben. HAARLEMMERMEER. Door de gezamen lijke afdeelingen vain „Patrimonium." in doze gemeente zal opnieuw een adres aan don Raad worden gericht om de oprichting van een Arbeidsbeurs voor den Landbouw te be vorderen en door oen jaarlijksche subsidié te steunen. KATWIJK.AAN-ZEEDo Pinkstcr.colleo. to voor de Zending heeft in de Horv. Kerk alhier truim f171 opgebracht. Tevens weird een gift ontvangen onder het motto „Bouw steentje" voor oen tweede kerk". Gelijk nu 'do drukte voor heb vertrok dor liairingvloiot zioh concentreert aan do HaVen, zoo was het vroegeir in dién tijd aan hot strand alles leven en beweging. Dit jaar vaart geen enkele bomschuit Vain hot strand af, wat nog nooit gebeurd is. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Tot onderwijzer- aau de School met den Bijbel is beroemd do lieer S. de Lange, "van Nijkerk. OEGSTGEEST. Gistermorgen te vijf uren trachtte .een por soon uit Leiden bloemieni te bemachtigen in den tuin van den lieer S., alhier. Hij werd evenwel betrapt door den nachtwaker van „Eudegeest". Dez-e le-J verde liem aan de politie over cn toen be ging de man de domheid om een valscheu naam op te geven, zoodat tegen hem twee maal proces-verbaal word opgemaakt. RIJNSBURG. De afd. .Rijnsburg" van het H. B.-G. hield ©en zeer geanimeerde vergadering onder voorzitterschap van den heer S. Schonoveld. „De stand van het ge was" was een der punten op de agenda. Aan. de bespreking liierover namen bijna allen deel en men kwam tot de conclusie, dat liet gewas tulpen én krokus matig, de narcis sen best gtnoemd kon worden. Ook de prijs, raming wérd aan de hand van die van het vorig jaar uitvoerig behandeld. Tot afge vaardigde vooir de prijsTaming-vergaxlering op 6 Juni a.9. werd gekozen de heer Do Hollander, van Oegstgeest. Nog vond plaats een bespreking over Darwin-tulpende toekomst en verwachting dier kweek werd van alle kanten bekeken en beoordeeldhet vóór en tegen aan d^a dag gelegd. Ten slotte do gebruikolijko ver loting. 'WARMOND. In „De Zon" had gister* avond een vergadering plaats van de afd. Sassenheim én Omstreken van don Ned. R.JK. Volksbond. Deze vergadering, ten gerieve van de War. mcndsche leden der afd. hier gehouden was slechts matig bezocht. Behalve ©enige verslagen, welke werden uitgebracht, werd tot bestuurslid gekozen, in plaats van <len heer Heyman9, de heer Th. v. !d. Maat, to Warmond. Deze zal do functie van penningmeester aanvaarden, en de heer G. Elfrink zal als commissaris in het bestuur zitting nemen. De vergadering keurde cok nog goed, dat wederom het boetestelsel (10 ets.) zal ingo. voerd worden, voor het verzuimen vair de verplichte vergaderingen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli do kapitein ter zee G. R. Goedhart eer vol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" en het bevel opgedragen a den kapitein ter zee W T. cie Booy; is met ingang van 1 Juli de lichtwach- ter-maohinist aan boord van 's Rijks licht schip „Haaks" H. B. P. Hamers in ge lijke betrekking overgeplaatst aan boord van 's Rijks lichtschip „Maas"; de lioht- wachter-maohinist aan boord van 'a Rijks lichtschip „Terschellingerbank" O. de Waard, in gelijke betrekking overgeplaatst aan boord van 's Rijks lichtschip „Haaks"; met ingang van 16 Aug. benoemd tos liohtwaohter-m hinist aan boord van 's Rijks Uchtsohijp „Terschelliingeilbank" de machinist bij de Koninklijke Marine D. Purmer; is met ingang van 3 Juli aan L. M. W. Ledeboer, op verzoek, eervol ontslag ver leend als surnumerair der registratie en domeinen is S. Goverts, onderwijzer aan de op. 48) Zij groetten elkaar. Maar een geluid van happen weerklonk, een geluid van paar den en wapengekletter. Het waren de gendarmen I De beide mannen moesten zich tegen het rotsblok in het struikgewas druk ken, wilden zij niet overreden worden. De gendarmen reden voorbij en daar zij ach ter elkaar reden, duurde het vrij lang. En Lupin dacht: Alles hangt af van de vraag: Heeft h(j me herkend? Zoo ja, dan is er veel kans dat hij misbruik maakt van den toestand. Het probleem is spannend." Toen de laatste ruiter hen voorbij was, richtte Sherlock Holmes zich op en begon, Ronder een woord te zeggen, zijn kleeren af te borstelen, die vuil waren geworden van het stof. In den riem van zijn reis- tA3Ch was een doorn tak verward geraakt. Arsène Lupin hielp. Een seconde nog eens keken zij elkaar aan. Ed als iemand hen op dat oogenblik had kunnen zien, zou het een onvergetelijk Bobouwspel zijn geweest, de eerste ontmoe- *tag van die twee mannen, die, in vernuft, 'Ooed en vindingrijkheid tegen elkaar op gewassen, als 't ware bestemd waren, om ®ch met olkaar te meten. Eindelijk zeide de Engelschman: nik dank u, mijnheer." »iTofc uw dienst," antwoordde Lupin. Zij scheidden! Lupin begaf zich naar het *^ion. Sherlock Holmes naar het kasteel. He rechter van instructie en de procu reur der Republiek waren heengegaan na vruehtelooze nasporingen cn men ver wachtte Sherlock Holmes met een. nieuws gierigheid, welke gerechtvaardigd werd door zijn beroemdheid. Men werd eenigs- zins teleurgesteld door zijn welgedaan, burgerlijk uiterlijk, dat zoo hemelsbreed verschilde van het beeld, dat men zich van hem had gevormd. Hij had niets van den romanheld, van een raadselachtig of dui- velsch persoon. Toch riep Devanne hem hartelijk te gemoet: „Ha, meester, zijt .ge daar eindelijkIk ben heel blij 1 Al zoo lang had ik er naar verlangd... Ik ben bijna in mijn schik over alles, wat er gebeurd is, doordat ik er het genoegen door heb, u hier té zien. Maa-r hoe zijt ge hier gekomen?" „Met den trein 1" „Hoe jammer 1 Als ik het geweten had, had ik u mijn automobiel aan het station gezonden." „Een offieieele aankomst? Met slaande trom I Een uitstekend middel, om het werk te vereenvoudigen," bromde de Engelsch man. Deze weinig toeschietelijke toon stelde Devanne teleur, die, terwijl hij, zijn best deed, om te schertsen, hernam: „Het wérk ia gelukkig gemakkelijker, dan ik u geschreven had „Hoezoo?" „Omdat de diefstal in den afgeloopen nacht gepleegd is." „Als u mijn aanstaand bezoek niet be kend gemaakt had, mijnheer, zou de dief stal waarschijnlijk niet. gepleegd zijn in den afgeloopen nacht." „Wanneer dan?" „Morgen of op een anderen dag." „En dan?" „Zou Lupin in den strik gevallen zijn." „En mijn meubelen?" „Zouden niet zijn weggehaald." „Mijn meubelen zijn hier." „Hier?" „Zij zijn om drie uren teruggebracht." „Door Lupin?" „Door twee militaire vrachtwagens." Sherlock Holmes trok heftig zijn hoed over zijn hoofd en hing zijn reistosch recht. Maar Devanne riep: „Wat gaat ge dóen?" „Ik ga heen." „Waarom?" „Uw meubelen zijn terug, Arsène Lupin is weg. Mijn taak is afgeloopen." „Maar ik heb uw medewerking beslist noodig, waardie heer. Wat gisteren ge beurd is, kan zich morgen herhalen, omdat wij het voornaamste niet weten, namelijk hoe Arsène Lupin binnengekomen is, hoe hij weer is heengegaan, en waarom hij eenige uren later het gestolen© terugge geven heeft." „O, u weet niet..." De gedachte een geheim te kunnen ont raadselen, verteederde Sherlock Holmes. „Goed. Laten we zoeken. Maar gauw, niet waar, en zooveel mogelijk alleen." Dit laatste doelde duidelijk op de aanwe zigen. Devanne begreep het en bracht den Engelschman naar de zaal. Op drogen toon en met zinnen, die te voren karig schenen afgemeten, deed Holmes hem vragen over den avond van den vorigen dag, over de gasten, die er geweest waren, over de da- gelijksche bezoekers van het kasteeL Toen keek hij de twee exemplaren van de „Kroniek" door, vergeleek de kaarten van dé onderaardsch© gang, liet zich de door den abt Géli's gevonden citaten herhalen en vroeg: „Gisteren hebt ge voor het eerst over die twee citaten gesproken, nietwaar?" „Ja, gisteren." „Hadt ge ze te voren niet aan den heer Horace Velmont meegedeeld?" „Neen."' „Goed. Laat uw automobiel voorkomen. Ik vertrek binnen een uur weer," „Binnen een uur?" „Arsène Lupin heeft niet langer noodig gehad, om het raadsel op te lossen, dat gij hem opgegeven hebt." „Ik... heb ik het opgegeven?" „Ja zeker, want Arsène Lupin en Vel mont zijn één en dezelfde persoon." „Ik twijfelde er aan... O! de sohurk I" „En gisteravond om tien uren hebt ge aan Lupin de gegevens verschaft, die hem ontbraken en waarnaar hij sedert wekert zocht. In den loop van den nacht heeft Lu- pin tijd gevonden, heb raadsel op te los sen, zijn bende bijeen te brengen en u te berooven. Ik durf beweren, dab ik ook zoo handig ben." Hij liep de zaal op en neer, in gepeins verdiept. Toen ging_hij zitten, kruiste zijn lange beenen over elkaar en sloot de oogen. Devanne wachtte, heel niet op zijn gemak. Sliep hij? Dacht hij na? Op goed geluk af ging hij- heen, om eeni ge bevelen te geven. Toen hij terugkwam, zag hij hem onder aan de trap van de ga lerij op zijn knieën liggen en heb tapijt be kijken. „Wat is daar te zien?" „Kijk... daar... kaars vetvlekken...14 ,.Ja, en versche..." „Gij zult er ook bovenaan de trap zien en voorts rondom deze glazen kast, die Ar sène Lupin heeft opengebroken én waar uit hij de kunstvoorwerpen heeft genomen, om ze op deze armstoel te zetten." „En wat maakt gij daaruit op?" „Niets. Al die feiten zouden zonder eenigen twijfel de verklaring geven van de teruggaaf van het gestolene. Maar dat i9 een zijde van do kwestie, die ik niet den tijd heb, aan te roeren. De hoofdzaak is de onderaardsche gang." „Dus u hoopt nog altijd?" „Ik hoop niet; ik weet. Er bestaat im mers een kapel op twee- of driehonderd meter afstand van het kasteel?" „Een bouwvallige kapel, waarin zich de graftombe van hertog Rollon bevindt." „Zeg aan uw chauffeur, dab hij bij die kapel op ons wachten moet." „Mijn chauffeur is nog niet terug. Men zal mij waarschuwen, maar voor zoover ik kan nagaan, meent ge, dat de onderaard sche gang in de kapel uitkomt? Hoe weet..." Sherlock Holmes viel hem ïn de rede: „Ik verzoek u, mijnheer, nlij een ladder en een lantaarn te verschaffen." „Zoo! Hebt u een lantaarn en een lad der noodig?" „Hoogstwaarschijnlijk, want ik vraag er om Devanne, een beetje van zijn stuk ge* bracht door die harde logica, 6chelde. Del beide voorwerpen werden gebracht. En nu volgden de bevelen elkaar op met de regelmaat en dé stiptheid van militaire commando's. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1