N° 16032 Woensdag 29 Mei. A°. 1912. <§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 7«n 16 regels /T.05. Iedere regel meer /'0.17J. örootere letten naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoas6eeren wordt/10.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden ljo. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn i 1.30. Franco per poat 1,66. 0e Buit gamees tor éu Wethouders van Lei- doen te weten, dat door dén, Raad dier gemeente, in zijn vergadering1 van den 2den ftlel 1912, ia vastgesteld de volgende ver- jKrdening: y ER ORDENING, 6j> liet houden van varkens en heb maken y&g mestputten. Art. 1. Het ia verboden een of meer varkens te houden, tenzij met sohriftelijke vergunning y^n Burgemeester en .Wethouders. Deze vergunning kan slechts verleend were lden na verhoor of behoorlijke oproeping van de buren. Airt. 2. De muren van de hokken, waarin vaii<- hens worden gehouden, moeten van den vloer tot ten ImÜnste 0,35 Meter daarboven wor den gemaakt van waterdioht metselwerk}. De vloeren moeten van waterdioht met- belwerk in hellende richting woerden gelegd. [Voorts moeten de hokken zoo worden ijige- Hthb dat de urine wordt opgevangen in leen waterdichte goot, uitloozende in een Waterdichte kolk. Hij, die in de nabijheid van een gemeenen b£ niet gemeenen scheid inga- of grensmuur, of schutting, een varkenshok wil maken, ia VOrplicht een itusschenruimte van. 0.22 Me ter te laten. Art. 3. Ds mest irnoeb dagelijks uit de hokken Worden weggeruimd. Art. 4. Het is verboden een mestput te maken, tefczij met schriftelijke vergunning van Buiv bemeesteir en (Wethouders. Deze vergunning ikan sleohts Verleend woi^ den nai iverhoor of behoorlijke oproeping yam de iburen. Art. 5. De wanden len de vloer van mestputten taOeten worden vervaardigd van waterdicht metselwerk of -beton. Buiten de -bebouwde kom der geinigente kan bier van door Burgemeester en Wethoui- deire ontheffing (worden verleelnd. Art. 9. Overtreding van de artikelen 1 eerste lid, eerste, tweede en derde lid, 3, 4 eerste lid en (5 eomte lid, wordb gestraft met Wtti geldboete van ten hoogste y ij f e n. twintig gulden, i Art. 7. De dienaren der gemeente-poli tie en de' technisohe ambtenaren der bouwpolitie zijn het bijzonder belast met het opsporen yah overtredingen van bepalingen dezSor Verordening en verplicht daarvan proces- Verbaal op te jnuken. Art. 8. Aan de dienaren van politie en de tech nische ambtenaren der bouwpolitta wordt last verstrekt om, zoo noodig, ter hand having van de bepalingen dezer ver orde- •ning, tusschen zonsopgang en zonsonder gang de woningen en andere gebouwen, als mede de erven, ook tegen den wil van den bewoner binnen te treden, mits met in-acht- Sneming van de bepalingen der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad No. 83.) Art. 9. Aan de vergunning bedoeld in de arti kelen 1 eerste lid en 4 eerste lid en aan de ontheffing, bedoeld in artikel 5 tweede lid, mogen Burgemeester en Wethouders voor waarden verbinden. Handelen zonder inachtneming van of in strijd met de gestelde voorwaarden wordt gelijkgesteld met handelen zonder vergun ning of ontheffing en doet, onverminderd! de daarop gestelde straf, de vergunning of de ontheffing zelve vervallen. Alle vergunningen of ontheffingen krach tens deze verordening verleend, kunnen ten allen tijde door Burgemeester en Wethouders worden ingetrokken. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, gelet op het advies der Gezondheids^- oomhiissie, d.d. 22 April 1912, No. 20/27, in zijn openbare vergadering van den 2den Mei 19É2. De Burgemeester, N. C. DE GIJ3ELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN, Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 14/18 Mei 1912, B. No; 643 (2de afd.) G. S. No. 86/1, in afschrift medegedeeld. $n is hiervan afkondiging geschied, waar het .behloo'rt, den 29sten Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door deen Raad dieir. 'gemeente, in zijne vergadering van den 2den Mei 1912, ia vastgesteld de volgende verorde ning: VERORDENING, t-ot wijziging van de verordening van 28 April 1898 op openbare vermakelijkheden en bijeenkomsten en het houden van vearlo. tin gen (Gemeenteblad No. 9) Art. 1. Art. 9. van bovengenoemde verordening woldt ingetrokken. Art. 2. In airt. 12 wordt „4, 5 en 9" vervangen dootr: „4 on 5." Art. 3. De titel .van bovengenoemde verordening wordt gelezen als volgt: „Verordening op openbare vermakelijkhe den en bijeenkomsten." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbaire vergadering van Üon 2den Mei 1912. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN, Zijudo deze verordening aan de Gedeputeer de Staten van ZuicLHolland, volgens hun be ticht van den 14/18 Mei 1912, B. No. 643 (2e afd.) G. S. No. 86/1, in afsohrift medege deeld. En is jhiarvan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29sten Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Mei. Bij de gisteren gehouden stemming tot benoeming van zes notabelen bij het Ned.- Herv, Kerkgenootschap alhier zijn herkozen de navolgende heeren, die met 1 Juni a.s. periodiek moesten aftreden: B. E. Spijker,- met 365 stemmen; P. Piket (1860) 300; P. Brittijn 360; F. J. de Ridder 350; G. J. van den Berg (1872) 343 en T. Spruitenburg met 342 stemmen. Voorts werden uitgebracht op de heeren P. F. Rollandet 30 stemmen; A. Terpstra 30; S. de Boer 28; F. Hoalebos 28; P. W. Hasselbach 28, H. C. de Nie 28; L. Boscli 15; L. Fontein 15 en J. H. Looman 2 stem men, terwijl verder enkele personen één stem verkregen, één biljet van onwaarde werd verklaard en negen blanco-biljetten uit de bus kwamen. De off. van gezondheid 2de kl. dr. D. J. A. van Reekum wordt l Augustus over geplaatst van Bergen-op-Zoom naar Lei den. De heer J. J. H. van Rosmalen, staf muzikant bij het 4de reg. inf. alhier, is ge slaagd voor soio-baritoimist bij de Konink lijke Militaire Kapel van het reg. grena diers ©n jagers en naar Den Haag ver trokken. De Diocesane Vereeniging van R.-K. bijzondere onderwijzers in het bisdom Haarlem telt, blijkens het jaarverslag, 15 afdeelingen met 656 léden. De inkomsten bedroegen f 2038.58.^, de uitgaven f 2358.16*. Op 1 Juni zal in het gebouw van het Bureau voor den Inchiatrieelen Eigendom aan de Juliana-van-Stolberglaan in Den Haag de Octrooiraad worden geïnstalleerd door minister Talma. De jaarlijksohe olgemeene vergade ring van dé Vereeniging tot hét bevorde ren van de beoefening der wetenschap onder de Katholieken in Nederland, zal dit jaar gehouden worden te Soheveningen op Zondag 10 Juni a. s. Te Ophemert is dir. A. W. Bronsveld, Ned.-Herv. pred. te Utrecht, Eersten Pinksterdag opgetreden voor zijn oude Gemeente. Den Eersten Pinksterdag van 1862, dus 50 jaar geleden, had dezelfde, toen nog pro ponent, in de toenmaals vacante gemeente ,,op beroep" gepreekt en korten tijd daarna had hij het predikambt voor Op hemert aanvaard. De kerk was gevuld met een aandachtige schare, onder wion men den ambachtsheer baron Mackay van Ophemert, thans lord Reay, opmerkte. Bij verschillende besturen van zieken fondsen verbonden aan industrieel© onder nemingen te Hengelo (O.) is van de be dienende geneesheeren een schrijven ont vangen, dat zij einde September e. k. zul len breken met de tot nu toe gevolgde ge woonte om de helft van het Rijksverzeke ringsbank-honorarium in de kas van die ziekenfondsen te storten, met het oog op de vele extra-werkzaamheden, waartoe de Rijkeverzekeringsbank hen verplicht. Het bestuur van het ziekenfonds, verbon den aan de Koninklijke Weefgoed'erenfa- briek, heeft, vreezende, dat met de genees heeren in deze zaak geen overeenstemming kan worden verkregen, de bestaande over eenkomst tegen einde September opgezegd en ia voornemens een eigen goneesheer aan te stellen. De besturen van andere zieken fondsen, verbonden aan groote fabrieken aldaar, moeten voornemens zijn dit voor beeld te volgen. De Hoagsche Raad heeft gistermiddag behandeld het voorstel betreffende wijzi ging van de rooilijnen aan Hal straat, Buitenhof, Gravenstraat en Groen markt en een ruiling van grond met J. Cohen (door a'it voorstel zal de „Bonnete- rie" voor haar nieuw gebouw een meer rechthoekig terrein krijgen en zullen eeni- ge overboeken in eigendom aan de gemeen te komen.) De heer Hoejenbos, erkennend, dat door dit voorstel een verkeersverbetering ver kregen wordt, zou gaarne zien, dat er nog meer grond aan de gemeente zou komen. Hij vroeg, of B. en Ws., daartoe nog stap pen zullen doen. Wethouder Lely ant woordde, dat in cÜe toelichting reeds mee gedeeld is, dat de eigenaar ondor geen voorwaarde tot afstand van meer grond bereid is, vooral geen grond aan de Gra venstraat, die hij met zwaar geld gekocht heeft. Het voorstel werd aangenomen. De 126ste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd hedenmorgen te tien uren in liet go- bouw der Vrije gemeente te Amsterdam geopend met een rede van mr. H. A E. Modderman, waarin hij o.m. constateerde het gelukkige verschijnsel, dab het leden tal sedert 1903 met twee duizend is voor uitgegaan en thans weder ruim de vijf tienduizend overschrijdt. De jaarüjksche vergadering van de beschermende genootschappen ,,'Christelijk Hulpbetoon", Welstand/' eln „Utaitas" zullen gehouden worden te Oosterbeek op 5, 6 en 7 Juni, onder voorzitterschap respectievelijk van de. C. F. Gronemeijer, uit Utreoht, prof. mr. W. van der Vlugt, uit Leiden, en ds. W. L. Wolier, uit Den Haag. De verkiezing van een lid' van Ged. Staten van Noord-Holland (vaoature wij len mr. J. A. Sillen) zal plaats hebben op 18 Juni. De Raad van Hilversum heeft heb voorstel van B. en Ws. om een gymnasium op te richten aangenomen met 12 tegen 9 stemmen. Het landgoed „Burgst" onder Ter- heijdon, is ondershands verkocht aan de paters uit Oosterhout. Omtrent de jaarvergadering te Arnhem van de Veir. van Chr. Onderwijzers en On- derw ijzer essén in Nederland en do Overzoo- eche bezittingen kan nog het volgende wor den vermeld: Voor de opening werden het hoofdbestuur on de afgevaardigden ten Stadhui ze ont vangen, door B. en Ws. De burgemeester, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, heeft' daar do aanwezigen begroet. De voorzitter der Vereeniging, de lieer P. O os ter lee, van Nijmegen, zeide dank voor de ontvangst. Do vergadering werd na opening met le zing van een gedeelte uit de Heilige Schrift, gezang en gobcd, toegesproken door den eere- voorzitter van hotb comité van ontvangst, den Commissaris der Koningin in de provin cie Gelderland, jhr. S. van Cittcrs. Vervolgens werd do vergadering geopend met een rede van den voorzitter. Aan hot jaarverslag van den penningmees ter is ontleond, dat de Vereeniging thans telt 2361 mannelijke en 481 vrouwelijke loden, verder 35 mannelijke en 14 vrouwelijke leden in het buitenland en 32 begunstigers. Het aantal afdeelingen bodraagt 61. In liet verslag wordt herinnerd aan de sa laris-actie, waarbij liet. hoofdbestuur betreurt den toon, die op de laatste meeting met iiaino van den lieör Baron werd gehoord, als zijnde in strijd met de waardigheid, waarmee deze actio tot. nu word gevoerd. Het jaarverslag van den penningmeester word evenals dat van don secretaris goedge- gekeurd. Do cijfers van de Tokening vaji het afgeloopoii jaar wijzen uit aan ontvangsten f 3383.58, aan jiitgavcn f 3896.32, zoodat oou nadeelig saldo is f 512.74. Waarschijn lijk wordt dit dit jaar gedekt. Vervolgens kwam aan orde een referaat den hom* J. C. Wirtz Czn. over: „Schooltoezicht", waarover ach oenige dis cussie ontspon. In „Musis Sacrum" volgdeu oen maaltijd en een gezellige avond. Vanmorgen werd per stoomboot bezoek ge bracht aan het kasteel Doorwerth en té voet aan „Sonsbeok." Ook vergaderden hodcu de oudcrafd. ..Bar nabas" en ,,Lukas." Nu door arrest van den Hoogen Raadl van 13 dézer als he1) ware een wettelijk© sanctie is gegeven aua het Pauselijk do oreet van 2 Juli 1911, zoodat ook Tweed© Pinksterdag geen feestdag meer is voor d© Katholieken en die dag een gewone werk dag i|s, zoo wordt uit 's^Htertogcnbosda gechreven, had het hoofd der openbar© lagero jongensschool van niet-botalenden den onderwij?::3, zoowel als den leerlin gen aangezegd, dat er di-.. dag als gewoon soliool zou -rden gehouden. De onderwij zers waren present, doch vele leerlingen waren afwezig. Slechts een twintigtal - de school wordt bozocht door 160 leerlingen was tor school gekomen. Een mededeeling van B. en Ws. dat ei dien dag geen school zou zijn, was aan hen niet. gezonden. Het was de eenige school, die dien dag ,,open" was. Te Doetinohem is op vijf tig jarigen leeftijd overleden ds. D. J. van Dijk, predi kant der Ned.-Herv. Zendingsgomeent© aldaar. In 1909 volgde hij zijn vader, den stichter der Christelijke filantropische in richting, als directeur van die instelling op. De overledene was eerst predikant te Wieringen en heeft als predikant de eerste reis meegemaakt op 't hospitaal-kerkschip „De Hoop." De gewone audiëntie van de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Kolo niën op a. s. Vrijdag en die van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken op a. s. Za terdag zullen niet plaats hebben. Verschillende uitroepen begroetten deze boorden. „Dan wordt de zaak ernstiger I" „Ditmaal," z©ide Devanne, „trok de po litie zich de zaak aan en er werd een dub bel onderzoek geopend, dat trouwens geen enkel resultaat had." „Als bij alle onderzoekingen het geval fo, die Arsène Lupin betreffen." „Juist. Toen kwam de gedacht© bij mij bp, Sherlock Holmes om zijn medewerking te verzoeken. Hij antwoordde mij, dat het tijn vurigste wenaoh was, in aanraking te komen met Arsène Lupin." „Wat een eer voor Arsène Lupin 1" z©ide Velmont. „Maar als onze nationale dief, SX>als g(j hem noemt, geen plannen heeft tftet betrekking tot Thibermesnil, zal Sher lock Holmes heb toekijken hebben." „Er ïs nog iets anders, en dat zal hém vöel belang inboezemen: de ontdekking van de onderaardsche gang." „Hoe nu? En gij hebt ons gezegd, dat éfn der toegangen buiten uitkomt, en de andere in de zaal?" j>Maar waar? En op welke plaats in de zaal? De lijn, die op de kaarten de onder- wndsohe gang voorstelt, eindigt wel aan den eenen kant in een kleinen cirkel, waar bij de letters T. G. staan, wat zonder twij fel beteekent Toren Guillaume, nietwaar Maar de toren is rond en wie zou kunnen' Smaken op welke ploot* van den omtrek de lijnen van die teekening uitmonden?" Devanne stak een tweede sigaar op en schonk zich een glaasje Bénédictine in. Men overstelpte hem met vragen. Hij glimlachte, in zijn schik over de gewekte belangstel ling. Eindelijk zeide hij weer: „Het geheim is verloren gegaan. Nie mand ter wereld kent het. Van vader op zoon, zegt de legende, brachten de machti ge heeren van Thibermesnil het elkaar op hun sterfbed over, tot op den dag, dat Geoffroy, de laatste van dien naam, op het schavot onthoofd werd, den 7den Ther-< midor van het jaar II der Groote Revolu tie. Hij was toen in zijn negentiende jaar." „Maar een eeuw lang heeft men dan toch gezocht?" Men heeft gezocht, maar tevergeefs. Ik zelf, toen ik het kasteel gekocht heb, heb nasporingen laten doen. Waartoe eigenlijk Bedenk, dat deze toren, die door water omringd was, aan het kasteel slechts op één punt vastzit en dat de onderaardsche gang dUs onder de vroegere grachten moet loopen. De plattegrond van de „Kroniek" uit de Nationale Bibliotheek vertoont trou wens een opeenvolging van vier trappen, die acht en veertig treden tellen, wat een diepte van meer dan tien meter doet on derstellen. En de schaal, op den anderen plattegrond aangegeven, bepaalt den af stand op tweehonderd meter. In werkelijk heid zit het geheele vraagstuk hier, tus schen dezen vloer, deze zoldlerlng en deze muren. Heusch, ik erken, dat ik er over denk, ze te laten afbreken." „En heeft men geen enkele aanwijzing?" „Geen enkele." De abt Gélis merkte op: „Mijnheer Devanne, we moeten melding maken van de twee citaten." „O," riep Devanne lachend, „mijnheer de pastoor is een snuffelaar in archieven, een ijverig lezer van gedenkschriften, en alles wat Thibermesnil betreft, boezemt hem belang in. Maar de citaten, waarvan hij spreekt, verwarren dé zaken nog meer." „Vertel ze toch maar." „Staat ge er op?" „Ja zeker." „Gij moet dan weten, dab uit de naspo ringen van mijnheer den pastoor blijkt, dat twee koningen van Frankrijk den sleu tel van het geheim hebben bezeten." „Twee koningen van Frankrijk?" „Hendrik IV en Lodewijk XVI." „Dat zijn niet de eersten de besten. En hoe weet mijnheer de pastoor?..." „O, dat is heel eenvoudig," ging Devan ne voort. „Twee dagen vóór den slag bij Arques kwam koning Hendrik IV in dit kasteel avondmalen en slapen. Bij die ge legenheid maakte hertog Edgard hem deel genoot van het familiegeheim. Hendrik IV op zijn beurt vertrouwde het weer toe aan zijn minister Sully, die er melding van maakt in zijn boek Royals Economies d'Etat." Hij voegt er geen ander commen taar bij dan dezen onbegrijpelijken zin: „De ha diraait in de er, die trilt, maar de el valt open en men gaat naar God." Er ontstond eeni'ge stilte, toen grinnikte Velmont: „Dat is nieb bepaald duidelijk." „Nietwaar P Mijnheer de pastoor be weert, dat Sully op die manier de oplos sing van het raadsel heeft geboekstaafd, zonder het geheim te openbaren aan de secretarissen, wien hij zijn gedenkschriften citeerde." „De bewering is vernuftig." „Dat stem ik toe, maar wat is dat, een ha, die draait, en die el, die openvalt?" „En wie gaat er naar God?" „Het is geheimzinnig." Velmont hernam: „En hoe is Lod'ewijfc XVI achter het be staan van de onderaardsche gang geko men?" „Dat weet ik nieb. Alles, wat ik met zekerheid kan zeggen, is, dat Lodewijk XVI in 1784 te Thibermesnil verblijf ge houden heeft en dat de beroemde ijzeren kast, die in het Louvre gevonden is, op aanwijzing van Gamain, een papier be vatte met deze, door hem geschreven woor den: „Thibermesnil: 2612." Horace Velmont proestte het uit van het lachen „Viotorieriep hij, „de duisternis wijkt meer en meer. Tweemaal zes ia twaalf „Lach maar, mijnheer," zeide de abt, „dat belet niet, dat deze twee citaten de oplossing bevattén en dat op een goeden dag wel iemand zal komen, die ze zal we ten te verklaren." „In de eerste plaats Sherlock Holmes," zeide Devanne, tenzij Arsène Lupin hem voor is. Wat denkt gij er van, Velmont?" Velmont stond op, legde zijn hand op den schouder van Devanne en verklaarde: „Ik denk, dat aan de gegevens, door uw boek 'en door dat van de Nationale Biblio theek verstrekt, een inlichting van het hoogste belang ontbrak en dat gij zoo vriendelijk zijt geweest, mij dié te geven. Ik dank er u voor...tó „Zoodat?. „Zoodat thans, nu de ha gezwaaid heeft, de el weggevlogen is en tweemaal zes twaalf is, ik niets beter te dóen heb, dan aan het werk te gaan." „Zonder een minuut te verliezen." „Zonder een seconde te verliezen. Moet ik niet vanacht, dat wil zeggen voor de aankomst van Holmes, uw kasteel uit plunderen?" „Dan moet ge u haasten. Wil ik met u meegaan?" „Tot Dieppe?" „Tot Dieppe. Ik zal van de gelegenheid gebruik maken om zelf den heer en me vrouw d'Androl af te halen met een jonge dame van hun kennis, die met dén trein van middernacht komen." En terwijl hij zich tot de officieren wendde, voegde Devanne er bij: „Trouwens, wij zullen elkaar hier allen, morgen terugzien aan de lunch, nietwaar, heeren? Ik reken op u, daar het kasteel door uw regimenten ingenomen moet wor den en aangevallen om elf uren." De uitnoodiging werd aangenomen. Men scheidde en een oogenblik later reden Velmont en Devanne in een automobiel op den weg naar Dieppe. Devanne zette den schilder voor het casino af en begaf zioh' naar het station. Te middernacht stapten zijn vrionden uit den trein. Om halféén was de automo biel op het kasteel Thibermesnil terug. Om één uur, na een klein, in het salon opgedra gen souper, trok ieder zich In zijn. vertrek"-* ken terug. Langzamerhand gingen lichten uit. De stilte van den naoht onabel* de heb kasteeL (Wordt rerrolfd)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1