Zaterdag 2cï Mei. feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. Offieieele Kennisgeving. De Vreemdelingen komen. FEUILLETON. Wonderlyke avonturen. fjot 16030 A°. 1912. DSCH PRIJS DER ADYEBTENTIEN Tan 16 regel» Al.05. Iedere regel meer A0.17J. Grootera letter, naar pjntsrniinte. - Kleine adyertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contantelk lj,Dtal noorden meer 10 OenU.-Yoor het inoaaae.ren wordt A0.06 berekend. i PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentaj per 3 maanden Bniten Leiden, per looper en waar agenten geveatigd ayn Franco per poat 1.10. 1.30. 1.65. Bnandag a.Tweeden Pinkster- U, rerscbijnt het „l.eidach Dag- led" niet. HILITIE. Zitting Tan den kenringsmad. po Burgjemeester der gemeente Leiden, Gezien Bet besluit van den Commissaris a Koningin i n de provincie Zuid-Holland, cL 4 Mei 1912 (Provinciaal blad No. 43), Hidende aanwijzing van de plaatsen waar q nn de dagen en uren waarop de keu- in gsr aden in deze provincie zullen ver- idcren voor de liohting der militie van bet ar 1913; Gelet op artikel 67, eerste lid, van het lilitiobesluit (Staatsblad No. 145 van 1912) Maakt bij deze bekend, dat de zitting den keuringsraad in dit militiedistriot mor do ingeschrevenen dezer gemeente, die oor den Raad moeten verschijnen, alhier ehouden zal worden in de Stadsgehoorzaal agang aan ,de zijde van de Brecstraat) op agen van en met 29 Mei a.s. lot en iet 10 Juni d.a.v., zullende de vergaderin- (6a telken dage aanvangen te 9 uren 's mor- ens en het aantal dagelijks te keuren per- wen niet meer bedragen dan begrepen is 67 op elkander volgende nummers op het ;habetisch register en wel in dier voege, it den eersten dag zullen worden gekeurd onder volgnummers 1 tot èn met 57 op it register voorkomende, niet vrijgestelde uitgesloten ingeschrevenen, den tweeden ig do zoodanige onder volghumpier 53 tot met 114 voorkomende personen, en zoo ervolg.o.ns. (Wijders woirdt 4en ingeschrevenen, die niet ij onherroepelijk geworden uitspraak van h dienst, hetzij voor goed of tijdelijk zijn ïijgcsteld, hetzij voocr goed of voorloopig ijn uitgesloten, er met nadruk op gewezen, lit zij verplicht zijn om op den bepaal- kü lijd voor den Keuringsraad te verschij- «n, tenzij zij óf doen blijken door ziekte rf gebreken daartoe buiten staat te zijn, óf i?h in verzekerde bewaring bevinden of trpleegd worden in een rijkswerkinrichting, 5ü rijksopvoedingsgesticht of een tucht- thool, óf zioh in militairen dienst bevin- en dat zij, zoo zij aan deze veïplich- iflg niet voldoen, gestraft zullen forden met hechtenis van ten oog s té veertien dagen of g'eld- oete van ten hoogste h'ond-erd- jjftig gulden, zullende zij, in- ion zij opzettelijk nalaten aan eten deze op hen rustende Ver- lichting te voldoen, worden ge kaft met gevangenisstraf van «nhoogatetwee maanden of geld- °ote van 'ten hoogste zes hon gulden. Voorts wórdt in het bijzonder er hun haJi- fcht op gevestigd lo. dat verzoeken om herkeuring tnoe- worden 'getriohb aan den Militie raad en op straffe van niet-ontvankelijkheid worden ingeleverd ter Gemeentesecretarie (afd. „Militaire Zak.en", kamer No. 9) al hier, binnen tien dagen na de uit spraak en 2o. da(t de ingeschrevenen, die geschikt zijn verklaard, aan den Voorzitter van den keu ringsraad hun wenschan mejt betrekking tot 'de inlijving kenbaar kunnen maken. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR. Leiden, 25 Mei 1912. Wij hebben ze reeds hier en daar gezien de bekende figuren; die in dien langen stil len zomer 01120 straten stoffeeren. Terwijl de ingezetenen zelf in dezen tijd, voor zoo ver ze kunnen, voor langer of korter de stad verlaten, zorgt de stroom van vreem delingen, die ons elk jaar in grooter getale bezoekt^ dat het evenwicht niet verbroken wordt, en de straten niet uitgestorven zijn. Het is ons wel eens voorgekomen dat we op een middaguur in Augustus meer vreemdelingen dan Leidenaars zagen op onze B reestraat. Ze komen al weer, toch altijd te herken nen aan figuur, kleedij, gelaatsuitdruk king en aan het kleine roode boekje in de hand. We herkennen den statigen, onver- stoorbaren Engelsohman, den dikken go- moedelijken Duitscher, den levendigen, kleinen Franschman, den Amerikaan en wat al meer landaard zich hier vertoont. Ze komen om onze mooie, oude stad te zien en haar musea, de schilderachtige plekken, de historische punten, de hofjes, onze groote instellingen en fabrieken, en om te genieten van de watergenoegens die onze omgeving zoo rijkelijk biedt. Ze zijn welkom om hun belangstelling in onze stad, meer nog om de aderlating die hun beurs ondergaat, en die onzen inge zetenen in -zoo vele vertakkingen ten goede komt. Het Vreemdelingenverkeer begint voor onze stad een factor van. belang te worden, en allerwegen wordt dit verkeer aange moedigd, bevorderd en vergemakkelijkt. En veraangenaamd Ziehier de zwakke plek. De plicht der hoffelijkheid en het eigen belang noopt ons alles te doen wat onze stad voor een vreemdeling tot een aange naam verblijf maakt. Men begrijpt dat wij in dit artikel daar om nog eens weer met aandrang willen wijzen op de grove onhebbelijkheid waar mee de vreemdelingen hier ter stede soms worden bejegend, zooals het gooien met steenen of met vuil, maar ook het hinder lijk volgen, het uitjouwen enz., waarover zij, o. i. terecht, gebelgd zijn Enkele plaat sen er buiten gelaten, waar de vreemdelin gen zelve door het geven van geld groote schuld aan 't lastig vallen hebben, zal het in. het algemeen een ieder zijn opgevallen hoe vaak vreemdelingen door de jeugd volstrekt niet enkel door zoogenaamde straatjongens op een onbehoorlijke wijze worden aangegaapt en achtervolgd. Rapenburg, ja, jal (Noot van den corrector). De autoriteiten kunnen door aan hun on- dérhoorigen een flink en scherp optreden in dergelijke gevallen te gelasten, véél, zeer veel doen om tot het verbeteren dier min of meer barbaar ache toestanden te ge raken, maar bovenal moeten ouderen van jaren hun invloed hiertoe gebruiken, niet onverschillig toezien, maar handelend op treden. Ook de onderwijzers kunnen meemerken door de jeugd hoffelijkheid jegens de vreemdelingen in te prenten, en behulp zaamheid. Misschien kunnen onze jonge padvinders ook wat doen. Hoe het zij, ieder ingezetene onzer stad ziet en weet, welke voordeelen, moreele en financieele, het vreemdelmgenbezoek ons brengt. Laat hij dan naar vermogen er toe bijdragen, dat de bezoeker bemerkt- dat rijn komst gewaardeerd woi^ïfc. Laat dan ieder onzer handelend optre den als hij iets onhebbelijks ziet gebeuren, niet voórbijloopen, alsof het hem niét aan ging. Een ingrijpen op het oogenblik zelf van de overtreding is altijd nog de beste reme die, vooral voor onze lieve jeugd. Zij is zoo kwaad niet; zij moet alleen nu en dan, de een wat gevoeliger dan de ander, herin nerd worden aan de goede lessen, die zij te gauw pleegt te vergeten. Frappez to li- jours, zegt de Franschman- Leiden, 25 Klei. De adjunct-inspecteur van politie de heer C. Kool, alhier, ia benoemd, met in gang van 10 Juni a.s. tot adjunct-inspec teur van politie te Arnhem, waar hij na een jaar bevorderd zal worden tot inspec teur. De heer Cbr. Mizce, alhier, is te Haarlem geslaagd als onderwijzer. Tot lid der commissie, belast met het afnemen van het toelatingsexamen voor de Marme-machinistenschool te Hjdlevoeteluig ia benoemd dri J. C. Schalkwijk, ïeeraar aan de H. B.-S. alhier. Morgen hoopt de heer J. Scherer den dag te herdenken, dat hij vijf en twintig jaren als boekhouder werkzaam is bij de firma Verkouw en Stokhuyzen, alhier. De Nationale Yereeniging voor Vrou wenarbeid kennis genomen hebbende van het voorstel van B. en Ws. der Residentie, om aan de Haagsche Schoenmakerspa- troonsvereeniging f 2200 subsidie te ver- leenen voor een vakschool voor het schoen makersvak, en van oordeel, dat dit vak evengoed door vrouwen als door mannen kan worden uitgeoefend, mits zij even deugdelijk als dezen onderlegd zijn, hoeft den Raad verzocht, dit subsidie alleen toe te kennen onder voorwaarde, dat de inrich ting voor jongens en meisjes op gelijke oonditiën moet worden opengesteld. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens een bezoek te brengen aan het zen- dingsfeest van de Zendingsvereeniging in de classis Amersfoort, op Tweeden Pink sterdag in de bossöhen van het domein Soestdijk. De Haarlemsche Raad commissie voor een overdekte bad- en zweminrichting heeft rapport uitgebracht. Zij stelt den Raad voor, in beginsel te besluiten, van gemeentewege o/rr te gaan tot de exploi tatie van zulk een inrichting in het gebouw van de oude H. B.-S. en B. en Ws. uit te noodigen nadere voorstellen aan den Raad te doen. Als vermoedelijke kosten worden ge noemd: f 150,000 voor aankoop van het ge bouw van de oude H. B.-S. in de Jacobijne- straat, verder f 60,000 voor machinerieën, enz. De jaarlijksohe uitgaven worden be rekend op f29,440; de ontvangsten op f 23,995. Beroepen is bij de Chr.-Geref. Kerk te Woerden ds. Polma, te Hoogeveen. Op den beschrijvingsbrief voor de 61ste aig. vergadering op 10 en 11 Juli te Rotterdam van de Ned. Maatsoh. tot ber. der Pharmacio komen o. a. van het hoofd bestuur voor de voorstellen: De alg. verg. neme het besluit dat een weistandsgrens voor gezinnen en voor al leenstaande personen is vastgesteld, waar bij het maximum voor gezinnen het be drag van f 12c.., dat voor .alleenstaande personen dat van f800 's jaars niet mag overschrijden dat ten name van een zelfden apotheker niét meer dan 5000 bij ziekenfondsen ver zekerden mogen irw.schreven staan, waar bij voor de berekening van dit aantal, drie pesonen, d'ie den leeftijd van 16 jaar niet hebben bereikt, als 'n verzekerde beschouwd worden. Het hoofdbestuur heeft de be voegdheid van dit oe&luit tijdelijk dispen satie te verleenen, waar het geldt, aanslui ting bij die fondsen, die krachtens een overgangsbepaling in de Ziektewet toege laten zijn. Overtreding van dit besluit wordt gestraft met een boete van f 1000. De eerste audiëntie, welke de Minister van Oorlog, ad .interim Minister van Ma rine, gisteren aan het Departement van Marine verleende, was zeer druk bezocht door een groot aantal hoof dof fici eren onzer zeemacht, die hun op w ach ting kwamen ma ken bij het tijdelijke hoofd van het depar tement. Dit jaar zullen de graven der H.H. Martelaren van Gorkuin tè Briellé' o.a. be zocht worden door de volgende processies: In Juni: 12. Gouda. 17. Warmond, 20. AJ- phen. In Juli: 22. Leiden, 30 ZoetoTWOiide. ïn Augustus: 7. Schipluiden, 13. Vinke- veen. Naar het Kerkelijk Weekblad" voor 's-Gravenhage verneemt wa9 oorspronkelijk voor de hervatting van de lithurgiscne diensten in de Ned.-Herv. Gem. aldaar de keus gevestigd op de Willemskerk. Verscnil- lende ingrijpende bezwaren hebben daar echter van doen afzien. Besloten werd om voorloopig de Groote Kerk te nemen. Een aanvang wordt gemaakt zoodra een der vijf pred'kanten, die aan bun prediking een litkurgisclie inleiding verbin den, in de Groote Kerk de ochtendbeurb heeft Waarschijnlijk is dat 9 Juni. Van het Centraal-Genootsckap voor Kin derher steil ings- en vacantiekolonies zijn de tehuizen weer geopend. Koloniehuis-Zwor- ténd'ijk te Egmond-aan-Zee herbergt 149 zwakke kinderen, koloniehuis-Kerdijk aldaar 92, koloniehuis-Zeehuis 50 kinderen. Te Noordwijk-aan-Zee vertoeven 41 kinde ren. In het kinderhuis te Nunspeet zijn 17 kinderen onder dak gebracht. Koloniehui»» Zonneheuvel, te Hoeven, wordt eerst 11 Ju Ij gccpend. HAARLEMMERMEER. Het ligt ia de bedoeling van de postadministratie in de zo gemeente te vestigen twee hulppostkaa- toren, n.l. te Vijfhuizen en aan den Aals- meerderweg, hoek Vijfhuizerweg. Aan dio kantoren zullen behalve twee brievengaar^ ders zes of zeven postboden verbonden worden, terwijl het bestellend personeel te Hoofddorp dienovereenkomstig zal worden verminderd. Thans is de toestand nog zoo, dat vele ingezetenen op een afstand van meer dan een uur van een post- en telegraafkantoor in deze gemeente verwijderd wonen; een regeling, die de stedeling zich in onzen tijd niet meer kan indenken. Ook wat het aantal verzendingen en be stellingen betreft, is het vrij zeker, dat ook hierin verbetering zal worden aange bracht, vooral ook met het oog op het weldra in-exploitatie-brengen van de spoor lijnen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tot vei lingmeester bij de onlangs opgerichte Tuin- bouwvereeniging waaraan verbonden verplichte groenten-veiling is uit elf sollicitanten benoemd de heer Jac. Meyer Johz., alhier; tot bode de heer W. van Egmond, te Rijnsburg. KATWIJK. Tot gemeente-veldwachter is benoemdi R. Wachter, politie-agcnt te Assen, die reeds in functie is getreden. - KATWIJK-AAN-ZEE. Omtrent de be noeming van een havenmeester vernemen wij nader, dat met den heer V. D. alhier, wel besprekingen zijn gehouden, doch dat d!e benoeming, welke door den Gemeente raad geschiedt, nog moet plaats hebben. Indertijd is door enkele Raadsleden een voorstel ingediend tot opheffing van do gemeenteschool voor M. U. L, O.omdlat van die school^ bijna geen gebruik wordt gemaakt en nu aan de nieuwe openb. school gelegenheid is M. U. L. Onderwijs te ontvangen. Door enkele voorstandera van openbaar onderwijs is nu ter bevocg- der plaatse een request ingediend, om do school te doen blijven bestaan. KOUDEKERK. Door het bedanken van den heer A. van der Horst Sr. is door het kiescollege der Ned.Herv. Gem. tot ouder ling gekozen de heer A. van Heiningen. LEIDERDORP. De jaarlijksche oefening met. de brandspuiten zal dit jaar niet plaats hebben, omdat bij den brand in „Voor dorp" het materiaal in goeden staat bleek. LISSE. Bij ondershand sc-he aanbeste ding is de bouw van een steenen bollen schuur te Lisserbrock, voor rekening van den heer G. Ph. de Vries, aldaar, opgedra gen aan aen heer J. Suijkerland, alhier. NOORDWTJKERHOUT. Toen do werk man D., alhier, zich per fiets naar zijn werk begaf, had hij het ongeluk, dat dezo brak. Ernstig aan het hoofd verwond, werd bij naar d'r. Scngers vervoerd, die de eerste hulp verleende. De nieuwe vaart in Tos pel duin, ge graven op kosten van verscheidene land eigenaren, zal spoedig in gebruik kunnen, genomen worden. De fitma Goossens, uit i.De justitie niet. Heb kon in de hersens ka geen van de heeren van het parket opkomen een kaars op te steken en de kuren te bekijken. Maar als men het deed, *°u men op de witte kalk een zeer flauwe, kxde vlek bespeuren, duidelijk genoeg fchter, om er den afdruk van den voorkant Jau uw duim in te herkennen, van uw Ju'ra, die nat was van bloed en dien ffij kfen den muur hebt gedrukt. En gij weet, bij den metingsdien«t men daarin één de voornaamste middelen ziet, om feaands identiteit vast te stellen." 'ictor Danègre was doodsbleek. Drop- feJs zweet vielen van rijn voorhoofd op de Hij keek met oogen als van een •fantzinnige naar dien vreemden man, een moord deed herleven, of hij er on- kditbaar getuige van was geweest, hij boog het hoofd, overwonnen, mach- ko&. Sedert maanden worstelde hij Sen iedereen. Tegen dien man, hij voelde kt, had hij niets in te brengen. ••A-U u parel ter hand stel," sta»- eltle hij, „hoeveel zult ge mij er dan *°°r geven V' i.Niots." »Hoe 1 Gij spot met mijIk zou u iets ^ven, dat duizenden, honderd duizenden aarr] en zou niets voor ontvan- pnt" 'Ja, het leven." jj/ e"endeling sidderde. Grimaudan voeg- er op bijna zoetsappigen toon aan toe: ,Kom, Danègre, die parel heeft vol strekt geen waarde voor u. Gij kunt ze on mogelijk verkoop en. Waarom zoudt ge ze dan behouden!" „Er bestaan helers. En op den een of anderen dag, tegen onverschillig welk bod..." „Dan zou het te laat zijn." „Waarom?" „Waarom? Wel, omdat de justitie dan weer de hand op u zou hebben gelegd en ditmaal met de bewijzen, dié ik haar zou leveren het mes, den sleutel en den vin gerafdruk. En gij zoudt verloren zijn vriend;." Victor nam zijn hoofd in beide handen en dacht na. Hij voelde zich verloren, in derdaad onherstelbaar verloren, en ter zelfder tijd kwam een groote vermoeidheid over hem, een oneindige behoefte aan rust. Hij mompelde: „Wanneer hebt gij ze noodig?" „Vanavond, binnen een uur." „Anders?..." „Andera doe ik dezen brief op de post, waarin freule Sinclèves u als den moorde naar aangeeft bij den procureur der Repu bliek." Danègre schonk zich twee glazen wijn in, di- hij achter elkaar uitdronk, en zeide vervolgens, terwijl hij opstond: „Betaal de vertering en laten wij gaan... ik heb genoeg van deze zaak." Het was nacht geworden. De twee man nen liepen de rue Lepio door en volgden de buitenboulevards in de richting van de Place d'e l'Etoile. Zij liepen stilzwijgend voort, Victor zeer moe en met gebogen rug. In het park Moneeau zeide hij: „Het is in de buurt,van de woning der gravin." „Natuurlijk, want gij zij-t voor uw arres tatie slechts eenmaal uitgegaan, om u naar den tabakswinkel te begeven." „Wij zijn er," zeide Danègre met doffe stem. Zij liepen het hek van het park langs en staken een straat over, waarvan de tabaks winkel een" hoek vormde. Danègre bleëf eenige stappen verder staan. Zijn knieën knikten. Hij liet zich op een bank vallen. „Welnu?" vroeg zijn metgezel. „Daar is het!" „Daar! Wat maakt ge me nu wijs?" „Ja, daar... voor ons!" „Voor óns? Zeg eens, Danègre, gij moet niet..." „Ik herhaal u, dat zij daar is." „Waar?" „Tusschen twee straatsteenenj' „Welke f" „Zoek maar." „Welke?" herhaalde Grimaudan'. Victor antwoordde niet. „O, mooi zooDus gij wilt me voor den gek houden, amice!" „Neen, maar ik zal van armoede om komen." „En daarom aarzelt ge? Kom, ik zal goed op u zijn. Hoeveel hebt ge noodig?" „Genoeg om een biljet als tusschendek- passagier naar Amerika te kunnen nemen." Afgesproken. „En een bankbiljet van honderd francs voor de eerste onkosten." „Ge zult er twee heben. Spreek op." „Tel de strttaiateenen rechts van het riool. Tusschen den twaalfden en den der tienden moet gij zijn." „In de goot?" „Ja, onderaan het trottoir." Grimaudan keek in het rond. Trams en menschen gingen voorbij. Maar bahl Wie zou durven vermoeden... Hij deed zijn zakmes open en stak het tusschen den twaalfden en dén dertienden kei. „En als zij er niot is?" „Als niemand mij heeft zien bukken en ze er in steken, moet ze er nog zijn." Was het mogelijkDe zwarte parel in het slijk van een goot geworpen ter beschik king van den eerste den besteDe zwarte parel... een vermogen!" „Hoe diep?" „Tien centimeter ongeveer." Hij groef het vochtige zand weg. De punt van zijn zakmes stuitte op iets. Met zijn vingers maakte hij het kuiltje breeder. Hij zag de zwarte parel. „Hier zijn uw tweehonderd' francs. Uw passagebiljet voor Amerika zal ik u stu ren." Den volgenden dag bevatte de ,,Echo de France" dit bericht, dat door alle bladen ter wereld werd overgenomen: „Sedert gisteren is de beroemde zwarte parel in het bezit van Arsène Lupin, dio ze heeft ontnomen aan den moordenaar van gravin d'Andillot. Binnenkort zullen kopieën van dit kostbaar kleinood tentoon gesteld worden te Londen, te Sint-Peters burg, te Calcutta, te Buenos-Ayres en te New-York. Arsène Lupin wacht eventueel* aanbie dingen gaarne ia. „En ziedaar, hoe de misdaad altijd ge straft, en de deugd immer beloond wordt," besloot Arsène Lupin, toen hij me de ver borgenheden der zaak had onthuld. „En ziedaar, hoe gij, onder den naam Grimaudan, gewezen inspecteur van de Veiligheidspolitie, door het noodlot werd uitverkoren, om den misdadiger de winsten van zijn bedrijf te ontnemen." „Juist. En ik beken, dat het een van de avonturen is, waarop ik het meest trotsch be.v. De veertig minuten, die ik doorgebracht heb iu de woning der gravin, nadat ik haar dood had geconstateerd, be- hooren tot de verbazingwekkendste en de vruchtbaarste van mijn leven. In veertig minuten, terwijl ik mij in dien afgrijselij- ken toestand bevond, heb ik uen moord geheel doorzien en heb ik de zekerheid erlangd, door middel van eenige aanwij zingen, dat de dader een bediende van do gravin moest zijn." Eindelijk begreep ik, dat, wilde ik de pa rel hebben, dio bediende noodzakelijk ge arresteerd moest worden, en ik heb den vestknoop laten liggen maar bovendien, dat men tegen hem geen overtuigende be wijzen van schuld mocht vinden en ik heb het mes opgeraapt, dat op het tapijt lag, en den sleutel meegenomen, die in het slot was vergeten, de deur gesloten, en de sporen der vingers op de kalk van do hangkast uitgewischt. Mijns inziens waa dit één van die..." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1