N®. 16026 Dinsdag; 21 Mei. A°. 1912. feze nCcurant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. DE PLATEN, Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen, li) LEIBSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Vw 1—6 regel» /'1.05. Iedere regel meer 0.17$, Qrootere lettert new plaatsraimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contant j elk Uittel woorden meer 10 Cent». Voor het inoasseeren wordt/'O.Ob berekend. PRIJS DEZER C0UR4JNT: Voor Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden 2 1 J J f 1.10, Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1,30. Franco per posti 1.66. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Mteld naar de modellen, die in de Ves- frjle hebben gehangen, zijn thans aanga pen en kunnen worden afgeleverd. toelatingsexamens voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 20 der verordening van fen 3den September 1895 (Gemeen te- iid No. 6) Brengen ter algemeene kennis, dat het jelatingsexamen voor de Hoogere Burger iool voor Jongens dit jaar zal plaats lebben op Maandag 8 Juli en de vier vol- ende dagen, in het Schoolgebouw aan de 'ieterskerkgraoht aldaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN" STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Mei 1912. ergnderlng van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 23 Mei 1912, des namiddags te twee uren. Alsnog te behandelen na punt 3: Verzoek van mej. B. AlterDe Jong i bestendiging in de betrekking van stads- toedvrouw. (109). Sb. Verzoek van moj. W. P. F. Hoogen- Iraaten, om eer rol ontslag als onder wijzc- 93 aan de school 3de klasse No. 8. (110) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van I/*i- K Gezien art 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, &t. door hen op heden vergunning is ver- lend aan A. TROOSTWIJK, en rechtver- rijgenden tot bet oprichten van een speel- oodfabriek in het perceel Maredijk No. 17, Sectie L No. 1041. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, leiden, 20 Mei 1912. Leiden, 21 Mei. - In de hedenmorgen alhier onder voor* itterschap van den heer B. J. H. Haitink ehouden algemeene vergadering van aan deelhouders der Leidsohe Duinwater-Maat- chappij waren vertegenwoordigd 9 aan talen, uitbrengende 9 stemmen. Aan het door de Directie uitgebracht r&rslag over het jaar 1911 wordt het vol gde ontleend: In het afgeloopen jaar werden door de Moordwerktuigen te Katwijk aan den Rijn M het duinreservoir opgepompt 1,382,187 kub. M. duinwater, tegen 1397451 kub. M. over het jaar 1910, zoodat 15264 kub. M. minder werden opgepompt dan in het vonge jaar. Gemiddeld werden per etmaal opge pompt 3787 kub. M. tegen 3694 kub. M. over 1910. Het totaal steenkolenverbruik der pom pen voor filters en hoogreservoir alsmede' voor den luchtcompressor bedroeg 734679 K.G. De mindere werktijd der hoogdrukpom- pen en daarmede in vérband' staand opge pompt water is een gevolg van de mindere noodzakelijkheid van het gebruik maken der spui-innchtingen, alsmede dat in het vorig© jaar een belangrijke, hoeveelheid water gebruikt werd) bij de reiniging der lste hoofdbuis van Katwijk naar Leiden. Alhoewel de proef, bestaande uit de toe voeging van een geringe, hoeveelheid ge- bluschte kalk in het ruwe water, ter bevor dering van een sneller -neerslaan van het ijzeroxyde in de klaarbassins, niet ongun stig kan genoemd worden bij een bezin- kingstijd van twee uren, is toch deze perio de te kort en zouden dus voor een langere bezinking nieuwe en meerdere bassins moe ten worden aangelegd, welke, zonder over kapping, reeds een uitgave van f 40,000 vorderen, terwijl het water in den zomer tijd belangrijk in temperatuur zou stijgen en des winters het ijs veel last zou veroor zaken. Ten gevolge van deze ondervinding werd teruggekeerd tot het eerste plan, n.1. de grindvoorfiltratie waarvoor thans een ge bouw met 4 voorfilters in uitvoering is. In 1911 zijn gesloten 65 abonnementen en 40 meterconctracten, dloch vervallen 63 abonnements- en 12 metercontracten. Voor buitengewoon gebruik zijn dit jaar bijgekomen thans totaal 51 closets, 1581 0 fonteinen, 14 19 baden 531 10 straat- of tuinbesproeiingen 273 5 paarden, .20 1 rijtuig 14 Het water werd bet geheele jaar gere geld aangevoerd en op de gebruikelijke wijze door dr. G. M. Rutten onderzocht. Het resultaat waa steeds zeer gering. Bacteriologisch werd het water geregeld éénmaal per week onderzocht door bet Che misch en bacteriologisch Laboratorium, Ge dempte Oudegrachb 47 te Haarlem. De resultaten waren dat ook qualitatief bacteriologisch niets viel aan te merken. De 12-13 geplaatste watermeters hebben een verbruik aangewezen van 417,625 kub. M., zoodat, gerekend! naar het totaal ver bruik 1,382,187 kub. M., door de abonnen- ten moet gebruikt zijn 964,562 kub. M., waaronder echter het water voor spuien, brandblussching en lekkage begrepen is. Bij de gehouden inspectie bleken 157 reservoirs der closetinrichtingen niet af te sluiten. Het saldo der Exploitatie-rekening in 1911 bedraagt f 151,580.97, zoodat na af schrijving op de rekening „Uitbreidings werken" enz., reserveering van nog niet betaalde bedrijfsbelasting over 1911 en bij voeging van het onverdeelde saldo van het jaar 1910 f 117,910.78^ ter verdeeling blijft, toelatende een dividend van 10 pOt. en een uitkeering aan de gemeente Leiden van f 45,000. De balans werd goedgekeurd. De aftredende commissaris, de heer J. W. H. Crommelin, werd met algemeene stemmen herkozen. Geslaagd zijn voor het examen boek houden. handelsrekenen, handelsrecht en administratieve kennis, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in het Boek houden te Amsterdam, de dames Jo Kres, van Leiden, M. van der Lee, van Koude kerk, leerlinge van mej. Octavia Parmen- bier alhier. Mej. Kres was leerlinge van de Chr. School voor M.U.L.O. in het Noordeinde. Mede zijn daarvoor geslaagd de heer G. Delfos, alhier, leerling van den heer Joh. de Bruyn Jr., te Leiden, alsmede de heeren J. van Zwieten, te Alphen, en F. Boom; alhier, 'leérlingen van de vereeni- ging „Kennis is Macht", leeraar de heer J. Tulleners Jzn. Het zevende jaarlijksché congres van de Landelijke Federatie van Metaalbewer kers en aanverwante vakken zal alhier op 26 en zoo nooaig op 27 Mei gehouden wor den. De heer J. A. Verkuylen heeft als be stuurslid van d'e ooöperatie „Ons Belang." alhier, welke functie hij pas had aanvaard, bedankt. Ce heer G. H. Wanink, dn als onder wijzer aan een op. lag. school in Den Haag door B. en Ws. werd geschorst, is gisteren door den Raad aldaar, op voordracht van B. en Ws. benoemd tot onderwijzer aan èen andere Haagsche op. lag. school. De Raad benoemde tot adj.-dir. van het gem. electriseh bedrijf a'e heer G J. Th. Bakker, van Rotterdam. Op het congres van de S. D.-P. in Den Haag wenschte de afgevaardigde van Leiden, dat er nooit in „De Tribune" iéts yoorkome, waarop tegenstanders billijke aanmerking kunnen maken;, dat er even- mm lange stukken worden geplaatst, waar aan de arbeider geen touw kan vastknoo- pen, en er niet al te veel politiek in 6ta. Aan de politieke leiding bracht deze afge vaardigde overigens alle hulde. Yoorts wil hij de vreemde woorden ver taald hebben. Inzake het Ziekteverzekermgsontwerp- Talma werd aangenomen de volgende motie-Kclthoff: Het Congres, overwegende, dat in de kapitalistische maatschappij iedere onder breking van de arbeidsmogelijkheid den arbeider bedreigt met armoede en ontbe ring dat voorziening in dezen noodstand door het proletariaat wordt geëischt ter verhooging van zijn weerbaarheid in den klassenstrijdvordert de invoering van Staatswege van een organisatie tot afweer van de gevolgen van ziekte voor arbeiders, op de volgende grondslagen: a. uitstekende verpleging en geneeskun dige behandeling voor den arbeider en zijn gezin; b. bestrijding van volks- en bedrijfs- ziekben, bevorderen van maatregelen in het belang der volksgezondheid; c. toekenning aan zieke arbeiders van een uitkeering ter hoogte van het volle loon; d. eenvoudige administratieve inrichting, volledig zelfbe stuur door de arbeiders; constateert, dat de tot dusver in Neder land ingediende wetsontwerpen tot invoe ring van een arbeidersziekteverzekering verre bleven beneden de hiervoor opge stelde vorderingen, en dat ook het thans bij het parlement aanhangige ontwerp- Talma in geen enkel opzicht meer is dan een poging der bourgeoisie om langs den weg van verzekering de kosten der open bare armenzorg te verlichten; vestigt in het bijzonder de aandacht der arbeiders op de poging, om, door een samenkoppeling van ongevallen- en ziekte wet, eerstgenoemde wet ten nadeele van liet proletariaat te verslechteren; protes teert ten sterkste tegen het streven van de bourgeoisie waarbij deze gesteund wordt door een reformistisch gezind deel van de arbeidersbeweging om van de sociale verzekering, die geëisoht wordt tob leni ging van de noeden van het proletariaat, een gedeelte der kosten af te wentelen op d© arbeidersklasse; roept alle arbeiders op om te strijden tegen het ontwerp-Talma en voor een kostelooze staatsziekenzorg op de bovengenoemde grondslagen, en, ter op- reiking van dit doel, tot het voeren van den revolutionnairen strijd voor algemeen kiesrecht." De Algem. Nederl. Bond „Vrede door Recht" hield gistermiddag in een der zalen van „Diligentia", te 's-Gravenhage, zijn algemeene vergadering onder leiding van jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, die een toespraak hield, bij afwezigheid van don voorzitter, den heer mr. M. de Pinto. De rekening en verantwoording over heb afgeloopen jaar, sluitende met een goed alot van f 1023 (tegen een van f 1092 op uit. December 1910) werd goedgekeurd. Het bestuur werd door de vergadering gemachtigd een afgevaardigde aan te wij zen voor het internationaal Vredescongres te Genève in Augustus a. s. Die afgevaardigde zal in opdracht ont vangen voor te stellen het volgend jaar dit internationaal congres in Nederland te doen bijeenroepen. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, dr. S. Baart de la Faille, mr. J. B. Breukelman en H. van der Man- dere. terwijl een bestaande vacature in heb hoofdbestuur werd aangevuld door d'e ver kiezing van den beer A. B. van der Vies, te Amsterdam. Na eenige gedachtenwisseling werd het voorstel van de afd. Leiden tot wijziging van art. 8 van het huishoudelijk reglement ingetrokken. Hierna kwam aan de orde bet voorstel van de afdeeling Den Haag om door den Bond „Vrede door Reebt" aan 't bestuur der Carnegie-sticbting een bescheiden ge schenk voor het Vredespaleis te doen aan bieden. Na eenige discussie werd dit voorstel aangenomen. Vervolgens kwam in bespreking een ander voorstel van de Haagsche afdeeling, waarbij de algemeene vergadering wordt uitgenoodigd aan het hoofdbestuur op te dragen om als hulde aan de nagedachtenis van William Stead, hetzij enkele zijner ge schriften in het Nederlandsch te vertalen en te verspreiden, hetzij zich in verbinding te stellen met het Berner Bureau, km einde door samenwerking met de Vrede bonden ïn de verschilende landen een meer blijvend gedenkteeken in het leven te roo« pen. Na eenige discussie werd dit voorstel, overeenkomstig een door den voorzitter aangegeven denkbeeld, gewijzigd in dien zin, dat de algemeene vergadering aan het hoofdbestuur opdraagt zich in verbinding te stellen met het Berner Bureau, ten ein de een internationale hulde te brengen, aan de nagedachtenis van Willam Stead en voor het geval hiertoe niet mocht wor den overgegaan te onderzoeken welke werken van Stead in heb Nederlandsch te vertalen en te verspreiden zijn. - Bij acclamatie werd dit aangenomen. Onder applaus werd op voorstel van den heer Baart de la Faille besloten aan Fr.- Passy, den nestor der pacifisten, zooals de voorsteller hem noemde, heden op zijn 90sten verjaardag een gelukwensch toe te zenden. Gisteravond sprak in „Diligentia" prof. mr. O. van Vollenhoven, uit Leiden, over: „Hervorming van heb volkenrecht." H. M. de Koningin-Moeder arriveerde gistermiddag aan heb Centraal-Station te Amsterdam met den trein die om 5,29 uit» Baarn aldaar aankwam. H. M. was ver gezeld van drie hofdames en een kamer heer. Per auto werd naar den Stadsschouw burg gereden, alwaar H. M. de „Parsifal"- opvoering door de Wagner-vereeniging met Haar bezoek vereerde. Na afloop van de voorstelling keerde H. M. per auto naar Soestdijk terug. Het Hof. zal met ingang van 21 Mei den rouw aannemen wegens heb o^erlijdeit van den Koning van Denemarken, voor den tijd van drie weken, en wel: zeven dagen middelbaren rouw, en veertien dagen lichten rouw. Gistermiddag is door een comité uit de burgerij van Utrecht, met den burge meester als voorzitter, aan het Utreohtsch! Studenten-Corps een Senaatsrijtuig aan geboden, als blijvend aandenken aan de lustrumfeesten in den zomer van 1911. Ba ron Van Lijnden hield daarbij een toe spraak. Namens het Corps werd het geschenk een landauer met blauwen staatsiebok aanvaard door den rector van het corps jhr. M. R. Rademacher Schorer. Men wenschte het cadeau maar dadelijk in ge bruik te nemen; er kwamen 4 paarden binnen, die werden voor de koets gespan nen en het nieuwe Senaatsrijtuig deed zijn eersten rit door Utrechts straten. De afd. Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen heeft met alg. stemmen oandidaat gesteld voor Prov. Staten* district 6, vao.-J. A* Sillem, den heer F„ Lieftinck JHzn. De verg. van den Alg. Bond van R.-K. Kiesv. in Nederland had te Utrecht plaats onder leiding van mr. dr. D. Kooien. Aan wezig waren afgev. van 47 aangesloten vereenigingen. Uit het fin. verslag bleek, dat de ink. bedroegen f 710.71 en de uitgaven f 111.85, Bij de rondvraag wees de afd. Katwijk- Leiderdorp op de wenschelijkheid van sa menwerking van Bond van R.-K. kiesve"- eenigingen en R.-K. Kamerckib, om een nieuw program van beginselen saam te Bij bracht eerst een aantal clan- >tiene bezoeken aan het kantoor van Lu etic en schonk zijn bijzondere aandacht de brandkast, die niettemin even her metisch gesloten bleef. Het was een gewel- groot blok staal en ijzer van weinig J^g&nkelijk uiterlijk en waarop noch vij- K noch steekbeitels, noch passepartouts Moed hadden. Arsène Lupin was niet koppig. >,Yaar kracht te kort sohiet, slaagt list,'' Jtade hij bij zichzelf. „De hoofdzaak is, wgen en ooren den kost te geven." "ij nam dus de noodige maatregelen en na J^uwkeurige moeizame peilingen door .en vloer zijner kamer, bracht hij er een boden buis doorheen, die in het plafond '*au het kantoor uitkwam tusschen twee dotten van een ornament. Door deze buis, tegelijkertijd hoorbuis en verrekijker **8, hoopte hij te zullen hooren en zien. *an toen af lag hij op zijn buik op den loer der kamer. En inderdaad zag hij her. *aldelijk het echtpaar Imbert beraadsla- 8eu voor de brandkast, registers raadple- 6etn en papieren doorsnuffelen. Als zij ontereenvolgens de vier knoppen, die het j deden opengaan, omdraaiden, trachtte jhet woord van het letterslot te weten te Jöjen. Hij bespiedde hun bewegingen, luls- fde naar wat zij zeiden. Wat deden zij den sleutel? Hielden zij hem verbor gen? J Op zekeren dag liep hij haastig naar be neden, nadat hij hen het kantoor had zien verlaten, zonder dat zij de brandkast slo ten. En hij trad vastbesloten binnen. Doch zij waren inmiddiels teruggekomen. „O, neem me niet kwalijk; ik heb mij in di deur vergist," zeide hij. Gervaise snelde naar bem toe, trok hem binnen en zeide „Koik- binnen, mijnheer Lupin, kom bin nen! U is hier immers thuis? Gij moet ons een raad geven. Welke effecten moeten wij verkoop en Buitenlandsche papieren of Staatsschuld Zij deed de deur van de brandkast open. Op de planken lagen dikke portefeuilles met linten er om. Zij nam er een. Maar haar man protesteerde „Neen, neen, Gervaise.het zou dwaasheid zijn, deze effecten te verkoopen. Zij zullen rijzen, terwijl de Staatsschuld zoo hoog mo. gelijk staat. Wat denkt gij er van, waarde vriend?" De waarde vriend had heel geen meening; toch raadde hij den verkoop van Staats schuld. Toen nam zij een andere porte feuille en uit die portefeuille op goed ge luk af een effect. Het was een 3-procents- stuk van 1374 francs. Ludovic stak het in zijn zak. 's Namiddags, in gezelschap van zijn secretaris, verkocht hij het effect bij een makelaar en kreeg er 46,000 francs voor. In weerwil van de bewering van Ger vaise, voelde Arsène Lupin zich niet thuis. Integendeel, zijn positie in den huize Im bert baarde hem verwondering. Bij ver schillende gelegenheden constateerde hij, dat de dienstboden niet eens zijn naam wis ten. Zij noemden hem „mijnheer". Ludovic zei met betrekking tot hem altijd tot hen: „Ga mijnheer waarschuwen. Is mijnheer er al?" Waarom deed men zoo raadselachtig? Trouwens, na de hartelijkheid bij het be gin der kennismaking, spraken thans de Imberts ternauwernood met hem, en, hoe wel zij hem behandelden met de aan een redder verschuldigde beleefdheid, lieten zij hem vrijwel links liggen! Men deed, oi men hem als een zonderling, beschouwde, en men eerbiedigde zijn afzondering, alsof deze afzondering een door hem aangeno men houding, een gril zijnerzijds was. Eens, toen hij de vestibule doorkwam, hoorde hij Gervaise tot twee heeren zeg gen: „Het is zoo'n rare sinjeur!" Zoo, dacht hij, ik ben een rare sinjeur. En terwijl hij het opgaf, uitleg te vinden voor het zonderling doen der Imberts, werkte hij voort aan de uitvoering van zijn plan. Hij had de zekerheid verkregen, dat hij» niet moest rekenen op het toeval of op een domheid van Gervaise, die den sleu tel van de brandkast altijd hij zich droeg en die bovendien dien sleutel nooit mee nam, zonder de letters van het slot eerst door elkaar geschud te hebben. Hij moest dus zelf handelen. Een gebeurtenis verhaastte de zaken: een hevige campagne, door sommige bladen tegen d'e Imberts op touw gezet. Men ver weet hun oplichterij. Arsène Lupin woonde den gang van het drama, de opwinding in het gezin, bij en hij begreep, dat hij alles verliezen zou, als hij langer wachtte. Vjjf dagen achtereen sloot hij zich in plaats van als naar gewoonte om zes uren heen te gaan, in zijn kamer op. Men dacht dan, dat hij weg was. Maar hij lag op den vloer en bespiedde het bureau van Ludovic. Als in den loop dier vijf avonden de gun stige gelegenheid, welke hij wachtte, zich niet had voorgedaan ging hij» midden in den nacht heen door een kleine deur, die op het voorplein uitkwam. Hij bezat er een sleutel van- Maar den zesden dag vernam hij, dat de Imberts, in antwoord op de kwaadwillige aantijgingen van hun vijanden, hadden voorgesteld, dat men de brandkast openen en er den inventaris van opmaken zou. Vanavond dus, dacht Lupin. En inderdaad ging Ludovio na het diner naar zijn bureau. Gervaise volgde er hem. Zij begonnen de registers van de brand kast te doorbladeren. Een uur verliep; toen nog een uur. Lu- pin hoorde de dienstboden naar bed gaan. Thans was er niemand meer op de eerste verdieping. Middernacht. De Imberts ble ven doorwerken. „Kom," mompelde Lupin. Hij deed zijn venster open. Het kwam op een binnenplaats uit en de ruimte. het was een nacht zonder maan en zonder sterren was donker. Hij haalde uit zijn kast een touw met knoopen, dat hij vast maakte aan de leuning van het balkon, stapte er overheen en liet zich, terwijl h\f aan een goot steun zocht, zachtjes afglij den tot aan het venster onder het zijne. Het. was dat van heb kantoor en dikke gordijnen verborgen het. vertrek aan zijn blikken. Hij bleef een oogenblik onbe weeglijk op het balkon staan met gespan nen oor en spiedend oog. Toen hij door de stilte gerustgesteld was, duwde hij' voorzichtig tegen de beide deu ren. Als zij niet gerepareerd waren, moes ten zij meegeven, want op een namiddag had hij er den sluithefboom van verbogen, "zoodat deze niet meer in het gat paste. De deuren weken. Met uiterste voorzich tigheid kreeg hij zo gaandeweg verder open. Zoodra hij er het hoofd kon door steken hield hij op. Er viel een lichtstraal door de niet precies gesloten gordijnen. Hij zag Gervaise en Ludovic naast de brand kast zitten. Zij wisselden, in hun werk verdiept, slechts weinige woorden en met zachte stem. Arsène berekende den afstand, die hem van hen scheidde, stelde nauwkeurig de bewegingen vast, welke hij zou moeten maken, om de een na den ander weerloos t© maken, vóór zij tijd hadden om hulp te roepen, en hij stond op het punt, het ver trek binnen te springen, toen hij Gervaise hoorde zeggen „Wat is het hier sedert eenige oogen- blikken koud geworden! Ik ga naar bedl En gij?" „Ik maak het werk af." „Afmaken? Maar daar hebt ge den ge- heelen nacht voor noodig." „Weineen, hoogstens een uur." Zij ging heen. Twintig, dertig minuten gingen voorbij. Arsène duwde de deuren iets verder open. De gordijnen beefden. Hij duwde ze nog wijder. Ludovic keek om en toen hij de gordijnen zag bolstaan door den wind, stond hij op, om de deuren te sluiten... Er werd geen kik gegeven; er was zelfs geen schijn van een worsteling. Met eenige afgepaste bewegingen verdoofde Arsène hem, wikkelde zijn hoofd in het gordijn en bond hem vast, nog vóór Ludovic het ge laat van zijn aanrander had kunnen zien* (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1