De ftffiaggifabrieken. Uit het Achilleion. Palmenbosbh in het pairk van het Achilleion, het vocxrj aars verblijf van den Duitschen Keizer- „Dat mag je, als ik het mag beschouwen als een toestemming." Haar oogen reiden het antwoord, en rij kusten elkaar weer. Tien minuten later sprak zij: „Ziezoo, nu moet ik naar binnen, m morgen terug. Tante zal mij de schuld ge ven; ik vroeg haar immers, den aap wat te geven 1 Ik ga nu mijn standje halen!" „Ik heb geen medelijden met je! Je hebt het verdiend." En lachend keek hij haar na. Op een zakenreis door Zuid-Duitsoh- land werd mijD oog bij het verlaten van d'en trein te Öingen a. Hohentwiel (Baden) onmiddellijk getroffen door de reusachtige fabrieksgebouwen der Maggi-Maatschappij. De firma, die ook in Holland met haar ge wilde producten, soepen, sausen en bouil lonblokjes goed bekend is en die zich in de laatste vijf-en-twintig jaren van een zaakje tot een der grootste zaken op het gebied van verbruiksartikelen ontwikkeld heeft en thans de geb wereld van haar arti kelen voorziet, is wel een bezoek waard. Aan mijn verdoek om deze modelfabriek ©ens meer van nabij te mogen bezichtigen, werd direct bereidwillig voldlaan en ik werd persoonlijk dcor dr. Bmiggemann, eersten scheikundige der fabriek, rondge leid over de verschillende fabrieksterrei nen, welke een gezamelijke oppervlakte van 241,450 vierkante metera omvatten, waarvan 77,800 vierkante meter met fa- ;brieksruimten bebouwd en waar thans ruim 1800 arbeiders werk vinden. Binnen korten tijd' zal het nieuw te bouwen fa brieksgebouw gereed komen en het aantal arbeiders tot 2500 uitgebreid kunnen wor den. Acht liggende Cornwell-ketels, met een ge- samelijk vuuroppervlak vun C vierk. M., verschaffen den stoom voor het kook- en droogproces, alsmede voor de verwarming, terwijl een 200 en een 300 P.-K. stoom machine de electriciteit ontwikkelen, wel ke door 30 motoren in de verschillende fahriekslokalen overgebracht wordt, ter wijl voor het drijfwerk een stoomturbine met bijbehoorende dynamo gebruikt wordt. Drie pompstations voere het water in den architectonisch gebouwden watertoren op, die 260,000 kub. M. water kan bevatten. Door 3 Northington-stooinpompen, welke gezamelijk 6600 liters water per minuut leveren, kan van hier uit het) zich over de geheel© fabriek uitstrekkende net van 30 brandkranen onder een druk van 6 at mosferen gezet worden. De uit net fabriekspersoneel gevormde brandweer, 120 man sterk, is met de meest moderne brandbluschmiddelen uitgerust en geheel na-ar uitsche manier geschoold. De verlichting der fabrieken en terrei nen, weike vroeger door een practische acyteleen-inrichtirig, een der grootste op dit gebied, verkregen werd, is thans ver vangen door electriciteit, welke geleverd wordt door de electrische centrale te Schaffhausen, die weder haar stroom put uit de bekende watervallen daar ber plaatse. Behalve de fabrieken te Singen, bezit de Maatschappij nog fabrieken te Kempttall (Zwitserland), Parijs en Bregenz (Oosten rijk), terwijl zij door middel van 600 ver koopbureaus over de geheel© wereld, zorgt voor den afzet hare.* producten. Bij de fabricatie der verschillende artike len spelen natuurlijk de groenten een hoofdrol; deze worden grootendeels ook door de Maatschappij zelf verbouwd. Al leen de tuinbouw velden in Kempttall be slaan een op pier vlakte van 320 H. A i-u staan als toonaangevend bekend. Nauw verbonden met den tuinbouw is ook de veeteelt, welke eveneens door de Maatschappij zelf wordt uitgeoefend; het puikje van den Zwiteersckea veestapel vult de prachtige stallen, die van electriech licht en warm water leidingen zijn voorzien en de afgunst van menigen Hollandschen en Frieachen boer zouden opwekken. De bewerking der verschillende artike len geschiedt met de meeste zorg en de grootste zindelijkheid; op de laatste wordt een voortdurende e:i zéér strenge contróle uitgeoefend. De nieuwste machines voor het reinigen, pellen, zeven, malen, sorteeren, enz. ma ken den handenarbeid overbodig; alle ar tikelen worden eerst door het proefstation onderzocht, alvorens zij tot bewerking ko men, zoodat het scheikundig laboratorium hier een dankbare taak heeft te vervullen. Tot vervaardiging van Maggi's ingre diënten worden de ruwe producten aan een kookproces onderworpen. Dit geschiedt in reusachtige ketels, waaruit de vloeistof door middel van pompen in groote reser voirs geleid en daarna geklaard wordt. Ook de fabricatie Maggi's bouillonblokjes, die evenals die der soepen door middel van groote machines geperst en verpakt wor den, is zeer practisch. Ook de verpakking in kisten en de ver zending daarvan eiachen een talrijk en goed geschoold personeel. Automatisch werkende spijkermachines leveren dage lijks vele duizenden kisten in alle afmetin gen, die ook machinaal gemerkt worden. Dat een dusdanige fabriek ook veel doet in het algemeen belang van haar perso neel, behoeft zeker geen betoog. Tegen een geringen prijs kunnen de ar beiders zeer ruime, luchtige en geheel ge meubileerde woningen met tuintjes van de fabriek huren. Het ruime, geheel naar de eisahen des tijds ingerichte tehuis voor vrouwen, lijkt eerder een moderne villa. Het personeel), dat door den afstand 's middags geen gelegenheid heeft thuis te gaan eten, kan tegen een geringe betaling in de can tine der fabriek een voedzaam middagmaal bekomen. Ook Iran het per- eoneel gratis van de zeer mooi en hygië nisch ingerichte badinrichting gebruik ma ken. Na verloop van een zekeren tijd ont vangt het personeel een extra toelage op het loon, die bij de Maatschappij als de spaarkas op rente kan gezet worden. Bovendien bestaan nog een fonds tot uit- keermg bij overlijden, een spaarkas en I pensioenfonds met bijzonder voordeeligs I condities. Op het gebied van kindervoeding heeft de Maatschappij een naar alle regelen der gezondheidsleer ingerichte melkinrichting ter bereiding van zuigeli n gen melk beschik baar gesteld, waar niet alleen de eigen ar beidsters, maar ook alle moeders uit Sin- gen en omstreken prima melk tegen een matigen prijs kunnen koop en, "Van deze nuttige gelegenheid wordt een druk ge- gebruik gemaakt. Drijvende eilanden. De oeverbewoners van het Sadawga-meer in New-Hampshire zijn der wanhoop nabij. Een van de curiositeiten van diit meer en I een der attracties, die vooral de hotelhou ders in den omtrek ze eer op prijs Btelden, is reeds voor drie-vierden verdwenen en zal wel spoedig gansch en al verdwenen zijn Het betreft hier een drijvend eiland, dat zich met majestueuze langzaamheid voort beweegt, maar door den storm onlangs m vier stukken is gesplitst. Drie van die stukken rijn aan den oever vast gaan ritten en het vierde schijnt neiging te hebben om dat voorbeeld te volgen. De ouden van dagen daar in die streex herinneren zich heel goed het ontstaan van hun eiland. Eerst was het slechte een wo* kering van zeeplanten, een zee van wier en gras in miniatuur; toen kwamen er mossen bij; het zand, door den wind aangevoerd gaf er stevigheid aan, en zoo ontstonden allengs heesters en boomen. De „Revue rose" herinnert bij deze .ge legenheid aan een drijvend eiland van veel: grooteren omvang, drie vierk. kilome ters dat in 1892 midden in den Atianó- schen Oceaan, in den golfstroom, werd ontmoet, tot driemalen en op verschillende punten van het eiland onderzocht ia, en dal een weeldorigen plantengroei droeg, geheel identiek met de rijke flora van Florida Verscheidene boomen op dat eiland be wik ten een hoogte van 10 meters. Dit eiland word midden in de maand juü voor het eerst gezien op 39 gr. N.-br. *u 65 gr. W.-L (van Greenwich), cLw.z. eed noordwesten van de Bermudas en ten wes ten van de Delaware-baaihet werd urie weken daarna teruggevonden op 41 gr. 43 min. N.-br. en 67 gr. 39 min. W.-l. D*a laatsten keer, dat men bet zag, was op 46 gr. 29 min. en 42 gr. 39 min., ten noordoos ten van de Azoren en ten weeten van d* hank van Newfoundland.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 20