LEIDBGE DAGBLAD, Zaterdag- 4 Mei. Derde Blad. Buitenlandseh Overzicht Ken gekwalda Priester. Het leven der vrouw. Brieven van een Leidenaar. J*G. 16013. Anne 1912. j)e ongelukken met de mijnen, die in jjo Turksche wateren drijven, hebben op- jyeuw de aandacht gevestigd op de wen selijkheid van een spoedige regeling de- jer aangelegenheid. pe kwestie was op de Haagsche Vreies- eonferentie van 1907 het onderwerp van langdurige besprekingen. De talrijke zit- tingen, gewijd aan het onderzoek der *er- ichillende voorstellen, leiden slechts tot een volstrekt niet afdoende regeling. pe volgende beginselen werden vastge steld lo. verbod om niet-bevestigde, dus drij vende, automatische oontactmjjnen te plaat- Ven, tenzij zij zoodanig geconstrueerd zijn, dat zij ongevaarlijk worden hoogstens een pur nadat degene, die de mijn gelegd heeft, er de controle over verloren heeft; 2o. verbod om bevestigde automatische pontactmijnen te plaatsen, tenzij' zij onge vaarlijk worden, zoodra zij los zijn; 3o. verbod om torpedo's te gebruiken, tenzij zij ongevaarlijk worden, zoodra zij het doel gemist hebben. Ten slotte is verboden automatische oou- tactmijnen te plaatsen voor de kusten en havens van den vijand met de uitsluitende bedoeling, de handelsscheepvaart stop te letten. Peze regeling behoeft wel herziening. Woensdag is te Konstantinopel het offi- bieele rapport ontvangen van den Vali van gnivrna over het gebeurde met de „Texas". De "Vali wij-st den minister er op, dat volgens de geredde matrozen het ver lies van het schip het gevolg zou zijn van het feit, dat de boot door een projectiel ge troffen is. Deze uitlegging van het ongeluk ver klaart hij echter voor onaannemelijk; de booten van de betrokken maatvjiappij (vaagden zich herhaaldelijk in het mijnen- jrelcL Volgens een officieel telegram, te Kon- btantinopel van de Dardanellen ontvangen, jou de sleepboot ,,Semander" door dfn It room in de lijn der mijnen zijn gedcept Tevens wordt uit de Turksche hoofdstad geseind, dat de ontploffing heeft plaats getad in de DaTdanellen zelf. Het vergaan van de „Semandier" heeft bi.i de bevolking groote ontroering gewekt. De Daitsohe Rijksdag heeft be- bloten tot de wijziging van het huiVhoude- Ijk reglement, waarbij schriftelijk in te 'dienen korte vragen aan den rijkskanselier worden ingevoerd. Een bespreking over het antwoord van den rijkskanselier feu Voorstellen met betrekking tot het onder- Werp der vraag worden niet toegelaten. Staatssecretaris Delbrück had verklaard dat de wijziging nooh die rechten van den Rijksdag zou mogen uitbreiden nocb die Iran den Keizer en de regeering beperken. Hij zeide: „Ik moet uit naam van de irerbonden regeeringen de volgende ver klaring afleggen. Volgens art. 27 van de Rijksgrondwet regelt de Rijksdag zijn huis houdelijk reglement zelf. De verbonden tegeeringen achten het echter noodzakelijk uitdrukkelijk vast te stellen, dat het huis houdelijk reglement eenzijdig recht slechts Voor den Rijksdag en zijn leden schept. (Zeer juist 1 rechts), en dat daarom de Wijziging van het liAdioudielijk Teglement, waartoe TJ zoudt besluiten, noch een uit breiding van de grondwettelijke rechten van den Rijksdag, noch een beperking van 'de grondwettelijke rechten van den Keizor, der verbonden regeeringen en van den ■rijkskanselier met zich kan brengen m 'daarom ook hoegenaamd geen staatsrech telijke gevolgen voor die positie van den rijkskanselier hebben kan. (Levendige bij- vri reohts; onrust links). Na dit uitdrukkelijk voorbehoud verklaar ik echter, dat de rijkskanselier aan uw Wensch naar een verdere ontwikkeling van fcw huishoudelijk reglement in zoover be reid is te ge moet te komen, dat hij onder voorbehoud van het Techt tot weigering Voor elk bijzonder geval de in het uitzicht gestelde korte vragen naar mogelijkheid wil beantwoorden of door zijn plaatsver vanger en commissarissen wil laten l>epjit- Woorden (Hoort! hoort! en bijval), voor- roover haar onderwerp tot de grondwette lijke bevoegdheid van den Rijksdag h*v- hoort en niet in een hangendegeT3chte- lijke, administratieve of disciplinaire behan deling ingrijpt." (Bijval.) In de staking der Rij n s o h i p- pers komt nog geen verandering. Enkele firma's hebben een overeenkomst fcangegaan, om uit hun werkwillige schip pers gemengde equipages samen te stillen, waardoor eenige sleepbooten en schep ».n bemand kunnen worden. Daardoor is het mogelijk geworden een aantal vaartuigen Hit- Keulen naar den Bovenrijn te brengen. Iu Hamburg hebben eenige groote fir- toa's 500 schippers aangenomen. Alle onderhandelingen busschen de sta kers en de reeders zijn tot dusver mislukt. Het sleeploon is in de weinige dagen der •taking met 100 pCt. gestegen. De pogingen om ook de Hollandsen© hijnschippers tot de staking over te halen, ïijn nog steeds niet opgegeven. De maatschappij „Rhenania" te Hom berg heeft met de stokers een verdrag nan s''gaan, zoodat bij die maatschappij de sta- k'ng is opgeheven. In de Belgische Kamer kwam het gisteren tot zeer heftige tooneelen. een clericalen afgevaardigde burggraaf Jonghe Andoye, werd verweten, dat liij de uiu- B^ver was van kleine schandaalblaadjes, die JJ' ens de verkiezingscampagne de leden der oppositie aanvallen, vooral de soeia- ^sten met vuil werpen. De rechterzijde inderde c*en socialist Vandervelde ver- ni°r, fce 6Preken. Er ontstond toen een tu- 2itt' voorzi*'ter aanleiding gaf de len"1^ dorsen. Socialisten en clerica- °ntmoctteu elkaar in het midden der Kamer en het kwam tot een woeste vecht partij. Een eocialist greep een clericaal bij de keel, een clericale neus werd van de lorgnet ontdaan en de tafel van het analy tisch verslag" werd gebroken. De stenogra fen kozen het haaenpad; zij sprongen over lafels en banken om buiten het handge meen te blijven. De publieke tribunes, die dapper mee lawaaiden, werden na 10 mi nuten ontruimd. Eerst na een halfuur kon de zitting hervalt worden; de senatoren, die tegelijkertijd zitting hadden, waren op de publieke 'tribune verschenen en haddon met leedvermaak het tumult gadegeslagen. Na do wel wat heftige debatten in de Russische Doe ma over de ongehoorde wijze waarop oen militaire commandant hij een werkstaking1 in de Lena-g©udmijnen is opgetreden, met het gevolg dat 270 werk lieden doodgeschoten, 269 gewond werden, heeft gisteren de minister van handel een redevoering gehouden, die bestemd scheen wat olie op de hooggaande golven der ver ontwaardiging te gieten. De minister verklaarde door den minte- teövpresident gemachtigd te zijn, om na mens de regeering categorisch te verklaren, dat de geheele waarheid over deze kwestie zal aan (den dag komen, en dat dus de Vrees vödr den doofpot ongegrond is. De regie ring is vastbesloten een omvangrijk onder zoek naar de gehoele geschiedenis in te stel len. Dit onderzoek moet dienen, om' de ge dragslijn van alle betrakken ambtenaren op te helderen en de economische toes tan den ecu de arbeidsverhoudingen in de Laina- goudmijnen bloot te leggen, evenals de ge heel© ontwikkeling dor staking en de vree- selijke catastrophe van 17 April. De regee ring zal den Tsaar de noodzakelijkheid voor leggen, om een onderzoek naar dit alles in te stellon in den breedst mpgelijken omvang en hem verzoeken een onafhankelijk per soon daarvoor aan te wijzen, die het ver trouwen des Keizers bezit- Het resultaat van dit onderzoek zal op omvangrijke wijze worden gepubliceerd. Hoewel höt ongeduld naar de omstandig heden waaronder de 'botsing plaats had vol komen begrijpelijk is, moet worden erkend dat de regeering het onderzoek niet kan be spoedigen, daar iedere verbinding tusschen Irkootsk en de Lena verbroken is. Zoo- dra die verbinding hersteld is, zal de re geering de oominissie van onderzoek naar de goudmijnen zenden. De regeering zal voorts van gansoheT harte den wensch van de Doema nakomen om een wetsontwerp uit te werken, waarin de arbeidsvoorwaarden voor werklieden in de goud- en platinamijnen, de werktijd en de woningtoestanden der werk lieden worden geregeld, en de verzekering tegen ziekte tot Siberië wordt uitgebreid. Allerlei sympathi©stakingen in Rusland zijn door de vreeselijke moordpartijen aan de Lena uitgelokt. Thans hebben ook in de Scrmowo-fabrieken, de grootste ijzer- en staalgieterijcn van Rusland, de werklieden den arbeid gestaakt. Uit Portugal wordt gemeld, dat van de meubelen en kostbaarheden der koninklijke paleizen, tot een bedrag van 12 millioen verkocht zal worden. Dit is de som, die de Staat indertijd aan wijlen koning Carlos voorschoot. Tot dezen eigendom van koning Manuel en zijn moeder behooren ook de kroonjuweelen ter waarde van 9,600,000 die in het Necessidades-paleds bewaard worden, alsmede de juweelen van Dom Miguel in do Bank van Portugal, ter waarde van 6 millioen. Roosevelt vertelt in de „Evening Post" de redenen waarom hij de herkiezing van T a f t bestrijdt. Taft werd in 1903 tot president gekozen omdat hij zich overtuigd progressief noemde. Deze politiek en de •president werden toen bestreden door de reactionnairen als Adrich, Cannon, Penrose en Guggenheim, alle mannen, die nu Taft steunen. Taft kwam ongelukkigerwijze onder den invloed van de bovengenoemde heeren. Roo sevelt beschuldigt Taft openlijk van on dankbaarheid tegenover de progressieven, aan wie hij zijn verkiezing te danken had. Vijf der acht gedelegeerden van Massa chusetts, aan wie Roosevelt telegraphisch verzocht heeft op Taft te stemmen, heboen reeds hun voornemen te kennen gegeven, toch op Roosevelt te zullen stemmen. Volgens de „Morning Poet" is de stand van het oogenblik aldusEr moeten voor de nationale repu-blikeinsohe conventie 1078 gedelegeerden worden gekozen, van deze zijn er reeds 674 aangewezen en hiervan zijn er 427 voorstanders van Taft, 215 van Roosevelt, terwijl de rest voorstanders zijn van La Folette of Cummins. Taft heeft uus nog een flinken voorsprong, maar het heet, dat in de districten, welke nu nog gede legeerden moeten aanwijzen, de kansen voor Roosevelt veel beter staan, dan aie voor Taft. De strijd tusschen Taft en Roosevelt heeft o.a. er toe geleid, dat president Taft zijn correspondentie met Roosevelt heeft pu bliek gemaakt met het doel de ommekeer in de houding van den ex-president aan de kaak te stellen. President Taft was daarbij zoo onvoorzichtig, ook een brief te publi- ceeren, waarin hij tegenover Roosevelt zich uitsprak over de bedoelingen van heb w t- derkeerigheidsverdrag m e t Canada, en betoogde, dat door het reciprociteitsverdrag het handelsverkeer tnissohen Canada en de Vereenigde Staten zoo zou toenemen, dat Canada ten slotte slechts een aanhangsel zou worden van de Unie. Het is te begrijpen, dat de Canadeesche bladen, die indertijd tegen he'b verdrag waarschuwden, omdat ze er een bedreiging in zagen van Canada's zelfstandigheid thans smullen van deze onthulling. Ook minister Foster, waarnemend eerste minister in Canada, wiens partij aan het bewind kwam, waarschijnlijk voor een groot deel ten ge volge van de ontevredenheid over de reci- prociteitspolitiek van sir Wilfrid Laurier, heeft zich nu over deze onthulling uitge laten. De aanslag op ons nationaal bestaan en ons imperiaal verband, zoo zeide de mi nister, zal door de Canadeezen nimmer wor den vergeten. UECL ANUS, k 40 Cents per regel. Gedurende 12 jaren en 6 maanden wa-s de abt I. Duval het bffer van een kwaal, welker pijnlijke gevolgen alleen diegenen kunnen begrijpen, die er mee bekend zijn. Hij werd overvallen door een bijna totale doofheid met een on ver dragelijk oorsuizen; nadat hij alles zonder resultaat beproefd had en zijn geduld ten einde was, gelukte het hem eindelijk zich in 2 maanden door een eenvoudige en weinig kostbare behan deling geheel te genezen. Uit naastenliefde heeft hij zich tot plicht gesteld alle men- schen, die aan onderstaand adres schrijven, deze behandeling kosteloos mede te deelen; Abbé I. Duval, 110 Rue Reaumur, Paris, Frankrijk. 5724 22 Het leven der vrouw is dikwijls een lan ge strijd tegen dat voortdurend afgemat gevoel die uitputtende rugpijn en zenuw hoofdpijn die terneerdrukkende pijnen, die haar huiselijke bezigheden tot een zwo ren last maken. Vele vrouwen rijn er toe geneigd om der gelijke kwalen toe te schrijven aan haar vrouwelijk gestel, waaraan dikwijls zware eischen gesteld worden. Doch juist in der gelijke tijden wordt er veel gevergd van een paar der belangrijkste organen van het lichaam de nieren, de zuiveraars van het bloed. En wanneer zich later verschijnselen als de bovengenoemde vertoonon, wordt er gewoonlijk niet aan gedacht of de nieren ook aangedaan zoudon kunnen zijn. Wanneer de nieren zwak of ziek gewor den zijn, worden do onzuiverheden en scha delijke stoffen niet uit het bloed gefiltreerd en het zijn deze onzuiverheden, die de oorzaak er van zijn, dat gij u zoo vermoeid, afgemat en terneergeslagen gevoelt. Zij ver oorzaken urinekwalen, gravee^ waterzucht en rheumatiek; zij maken dat gij last krijgt van hoofdpijn en rugpijn, en dat gij zoo prikkelbaar en moedeloos wordt. Daarom, wanneer gij op een dergelijke wijze lijdt, maakt u dan niet bezorgd over ingebeelde kwalen, doch komt uw nieren te hulp met Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen, de standaardmedicijn voor de nieren en blaas. 0337 42 Hoedt u echter voor namaak. De eohto Foster's Rugpijn-Nieron-Pillen, kenbaar aan de handteekenïng van James Foster op het etiket, zijn te Leiden verkrijgbaar bij de heeren D. M. KruiBinga, Nieuwe Rijn 33; Reijst Krak, Steenstraat 41; en bij D. W. E. F. de Waal, Mare 56. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. CCCXCIX. Het is nu der/ tijd van j aar vergaderingen en uitbrengen van verslagen over den toe stand en de werkzaamheden van Maatschap pijen, Veireenigingen, Clubs en welke na men men al meer heeft voor combinatiën van individuen, strevend naar eenzelfde eco nomisch of menschlievend doel. Ik heb, vootr zoover deze verslagen Leaden betreffen, voor dezen keer ze eens bijzonder trouw nagegaan en zoo liggen nu een aan tal kleine boekjes in den vorm van vlug schriftjes, of nog korter samengevat in eon, doccr mij uitgeknipt courantenbericht, vooer mij en ik zou een hoolo week er over kun nen schrijven, wilde ik van alle.» eenige bijzonderheden zeggen. Dit is echter mijn doel niet. Allereerst sluit ik' van mijn beschouwing uit vereenigingen, vennootschappen., maat schappijen, met een economisch doel, die al leen willen bevorderen de zaak zelf en daar door het uitsluitend belang der leden, waar in derhalve oen altruïstisch motief niet te vinden is of tenminste slechts indirect, wat ik mij wol zou kunnen voorstellen. Een bouwmaatschappij bijv,, die in 't leven is geroepen om aan de aandeelhouders zoo mo gelijk een behoorlijk, kan het zijn een hoog dividend uit te keefren, kan indirect ook een algemeen maatschappelijk belang dienen, door verbetering der woningtoestanden en verruiming van de keuze der beschikbare woningen. Van de verschillende ondernemingen, die de resultaten van hun zaak of bedrijf heb ben gepubliceerd: de Kon. Ned. Grofsme derij, de Ned. Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen, de Leidsche Broodfabriek o. a., kan Worden getuigd, dat de uitkom sten in 1911 goed zijn geweest. Over 't al gemeen werd er meer winst gemaakt en dus hooger dividend uitgekeerd, dan het jajar dat er aan vooraf ging. Dit is in ieder geval een bemoedigend, verschijnsel. Als niet-aandeelhouder krijg ik en de velen die met mij niet tot de aandeel houders behooren, daarvan niets in den zak, maar daar alles in de maatschappij" als het ware samenhangt, spreekt het vanzelf, dat, wanneer verschillende met name genoemde zaken floroeren, het algemeen daar ook in deelt en per slot van rekening allen min of meer er van profiteoren- Een enkele Maatschappij, Waarvan ik no titie nam, maakt daarop een uitzondering. Het is de in Leiden zeker niet onbekende maatschappij „Nationaal Grondbezit", die haar zetel heeft in Den Haag, doch. in Lei den ook voor een zeer groot bedrag aan huizen heeft, zoodat ik al eens hoorde zeg gen, dat, als het iemand in een huis van „Nationaal Grondbezit" niet- bevalt en hij zoekt een andere woning, hij in acht vsan dé Hen gevallen weer bij „Nar tien aal Grondbezit" terecht komt Daar zal wel eenige overdrijving in zijn, doch zeker is het, dat deze Maatschappij hier een groot aantal perceolen, voornamelijk burgerhuizen heeft, die door haar aotioveai vertegenwoor diger hier ter stede uitnemend worden be heerd. Dio maatschappij maakte in 1911 min der winst dan in 1910. .Was het toen 24 pCt, thans bedroeg het 18 pCt. Men ziet het, nog niet zulk een achteruitgang, dat men er medelijden mee behoeft te hebben- Als gij, lezer, een spaarboekje van f 100 bij de Leidsche Spaarbank hebt- en liet be drag heeft hot geheel© jaar 1911 uitgestaan, dan wordt daarvoor f 3 bijgeschreven; hadt go echter voor die f 100 een aandeeltje bij „Nationaal Grondbezit", dan had ge daar voor ontvangen f 18 of juist zesmaal zoo veel. En a.ls ge, omdat de Spaarbank eigenlijk voor kleinere bedragen dient, een hypotheek van f 1000 of meer op huizen hebt genomen, dan ontvangt ge 4, 41/® of hoogstens 5 pCt. Nu zijn er wel meer die zulk oen hoog divi dend maken en zelfs nog wel hooger, hot geval is geen unicum, maar ik haal het maar even aan omdat de burgers van Lei den, voor zoover ze iu de huizen van deze Maatschappij wonen, en dat zijn er immers zeer velen, tot dit hooge dividend hebben bijgedragen. En dat voert tot het denk beeld, dat ik al eens eerder ontwikkeld heb. Ik bedoel niet dat wij naast „Nationaal Grondbezit" een andere, een Leidsohe Maat schappij, moeten oprichten die huizen ex ploiteert, dat. is een zaak, die financiers aan gaat, maar ik zou willen vragen aan onze Leidsche burgers: Waarom bouwt of koopt ge zelf geen huis, of, waar go dit alleen niet kunt, waarom doet ge het niet iu combi natie met anderen Voor wie kapitaal bezitten, is hot al ge makkelijk en züker zullen ze, in doorsnede genomen, voordeeliger wonen dan nu, doch fatsoenlijke menschen, die weinig of geen geld hebben, doali een vaat inkomen, kun nen ook wel terecht. Voor hen is orediot, en bij behoorlijken waarborg zullen ze voor 4 a 5 pCt. zeker wel bouwkapitaal of hy potheek kunnen krijgen. Laten ze zich oom- binceren en zich verstaan met een vertrouwd bouwkundige, dan brengt die het wel terecht. Behalve dat men voordeeliger moet wonen, immers men komt lang niet tot 18 pCt- en meer toe, hoeft men het heerlijk gevoel ge heel baas in eigen huis te zijn- .Wensohfc men een kamer to behangen of een deur geverfd te hebben, men behoeft niet bij den huisbaas of bij den vertegenwoordiger der Maatschappij terecht te komen, soms te soe batten zelfs, en men heeft de voldoening dat men, hetgeen men aan de woning doet, de zorg, die men er voor lieeft-, aan zichzelf besteed heeft. Voor de gemeente is het ook van belang en het zou overweging kunnen verdienen of niet het gemeentebestuur pogingen tot eigen bouw behoorde te steunen. Men hecht zich aan deeigen woning. Men maakt er zich niet zoo spoedig van los en voelt niet gemakkelijk hot verlangen opkomen met de woning ook de gemeente zijner woning te verlaten. De gemeente zal straks zelf oen begin maken met den bouw aan don boulevard aan den Hoogen Rijndijk- Daar komt dus weer bouwgrond in overvloed. Menigeen ik vernam het herhaaldelijlk zou daar gTaag wonen, gaarne -3en huis bezitten, maar hoe er aan te komen Zou de gemeente de voorwaarden niet gemakke lijker als gewoonlijk kunnm stellen. Het zou toch ook een g3meenbebelang zijn, wan neer .(lp uitbreiding der stad in die richting spoedig haar beslag kreeg. Mij dunkt, de mensclien, die verlangen naar een eigen huis, moesten zioh eens ver staan mot anderen, die ongeveer een soort gelijk huis willen en gecombineerd iu groe pen, zich tot de Gemeente wenden, een vertrouwd architect onder den arm nemén, en dan aan het bouwen gaan. Wellicht zijn er in Leiden menschen, die cr meer verstand van hebben dan ik, die moor in bijzonder heden kunnen uiteen zotten hoe men ge zamenlijk en met onvoldoend edgen kapi- ,taal zichzelf een woning kan verschaffen; laat zoo iemand in het „Leidsoli Dagblad." daarvoor eens gastvrijheid vragen- En nu heb ik nog niets gezegd van do stapel jaarverslagendie naast me liggen, wat eigenlijk mijn doel was. Zoo is het mij al schrijvende gegaan als den wandelaar, dien naar Den Haag wilde wandelen, maar het aan de Haagsohe Schouw zóó mooi vond, dat hij daar do middag in den omtrek bleef zwerven en genieten. Hij troostte zioh met de gedachte, dat hij later nog wel eens naar Den Haag kon- „Den Haag loopt niet weg", zei hij; welnu, mijn jaarverslagen doen dit ook niet- Mis schien schrijf ik daar later nog wel eens over. Gemeenteraad van Oegstgeest. Voorzitter: burgemeester Van Griethuy- sen- Aanwezig alle leden, behalve de hoeren Bakker en Lubbo met kennisgeving, eerst genoemde wegens familie-omstandigheden, de laatste wegens verblijf in het buitenland. De notulen der vergadering van 29 Maart worden gelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd, terwijl de stemmingen zullen aanvangen bij den heer Sohuitemaker. De Voorzitter deelt mode, dat- voor "reke ning dor gemeente in een krankzinnigenge sticht is opgenomen P. Buitenom, terwijl uit dergelijke inriohting met Februari j.l. is ontslagen Van Os, mede op gemeente- kosten verpleegd. Voorts, dat de waterlei ding in den Moirscli gereed is, zoodat de ingezetenen aldaar nu kunnen aansluiten, wat dan dloor sommigen reeds is gedaan- Ook zijn er maatregelen genomen, die de aansluiting van anderen kunnen bevorderen- Ingekomen is oen adres van A. F. De Rooy, namens den heer Ka-mèrlingh Onnes, verzoekende aansluiting van perceel C. 61 aan het gemeentelriool. -Wordt toegestaan, terwijl de jaarlijksche recognitie wordt be paald op f 0.50. Ook kwam in eeai verzoek van eigenaard van panden, gelegen aan hot gedeelte Groe- nesteeg tusschen den Rijksstraatweg en de Pastoors watering. Zij verklaren weg en sloot langs hun percoilcn aan de gemeente to willen afstaan, mits deze de sloot dempe. De laats tondergeteeken de, G. N. van dm Ameele, vraagt bovendien verlof, het ge deelte weg met wagens te mogen berijd ax» De Raad verwijst het adres naar* B- o® Ws. ter fine van advies, met uitzondering van het verzoek-Ameele, dat door B. en ,Ws. zal worden afgedaan, als vallende bui ten de bevoegdheid van den Raad. Ingevolge art 182 dar Gemeentewet bie den B. en Ws. dan Raad aan het Verslag over dep toestand der gemeente in 1911. De Voorzitter doet daaruit eenige mededeelin- gen, terwijl het verslag zelf voor de leden op de Secretarie ter inza.ge zal liggen. Wij vernamen, «dat op 1 Jan. 1912 liet aantel inwoners bedroeg 4673, zijnde 78 meer dan een .jaar vroeger. Er werden goboren 128 kinderen, (behalve 3 als levenloos aange geven. Het getal overledenen bedroeg 72, terwijl 33 huwelijken werden voltrokken. Voor de Tweede Kamer was het getal 1de- zers 600, voor de Provinciale Staten 597 en voor den Gemeenteraad 549. Verscliillendo verordeningen Waren vastgesteld, terwijl ook werden opgesomd de voornaamste besluiten, door den Raad genomen. Het viertal be graafplaatsen bevindt zich in zeer goeden staat. Wat besmettelijke ziekten aangaat, cr deden zich voör 3 gevallen van typhus, 6 Van diphthen tas cn 10 van roodvonk. Vaccinatiën werden verricht ten getale van 75. De gemeente bezit 3 brandspuiten en 22 hrandkranen. Voor straatverlichting werd uitgegeven f2526.21. Van do 42 ingesohié- ven jongelingen voor de Nationale Militie, werden 13 ingedeeld. Ton behoeve van het Lager Onderwijs werd van het Rijk ontvan gen f 4035, terwijl voor dab onderwijs is uitgegeven f7411.261,/». Van het herhaling- onderwijs maakten 11 jongens en 4 meisjes gebruik. Door God. Staten was teruggezonden de leges-verordening, in een vorige vergadering vastgesteld, doch de betrokken Minister had daatrop onkole aanmerkingen. Waar deze moest redaotiebezwaron betroffen, vond do Raad goed, dat aan het verlangen van den Minister zou warden voldaan. Aan de orde was nu do benoeming van een commissie voor de behandeling der re clames Hoofdelijken Omslag. De vorige com missie bestond uit de heeren Spaargaren, Juf fermans en Den Hoon. De hoer Scliuito rn aketr wenscht deze hoeren by acclamatie opnieuw te benoemen, waarmede do Raad accoard ging. Allen na-inen hun herbenoe ming aan. Over 1911 was nog een nota ingekomen k f 9.75. Door af- en overschrijving zal die woTden voldaan. Van notaris Coebergh ontving het ge meentebestuur een rekening k f 29.45, die zal worden betaald uit den post Onvoor ziene Uitgaven, begrooting 1912. Na deze zaken van comptabiliteit zou moe. ten worden behandeld het primitief kohier van dien Hoofdelijken Omslag, dienst 1912, cïoih aleer dit aan de orde té stellen, deed de Voorzitter de rondvraag. De heer Schuitemaker vroeg, of het nog geen tijd werd om de Bouwverordening te herzien, vanwege de klachten, die gehoord worden, voornamelijk van bouwers, over do strenge toepassing. Hij meent-, dat een paar deskundige Raadsleden cle punten wel zouden kunnen aangeven, op welke de ver ordening zou dienen te worden gewijzigd- De heer Van der Spek is van dezelfde meening. De Voorzitter zegt, dat bij B. en Ws. geen klachten zdjn ingekomen, en meent, dat de bouwers, zoo zij te klagen hebben, zich tot dit college dienen te wenden meb opgave van punten. Dan eerst zou men kunnen overwegen of wijziging wensche- lijk is. De lieer Boom stemt met den Voorzit ter in, dat dit de rechte weg is. Niet Raadsleden, maar belanghebbenden moe ten met bezwaren komen. De heeren De Haan en Six zijn van de zelfde meening. Ten vorigen jare had de heer Van der Spek ter spïake gebracht de bestelling der poststukken in dat deel der gemeente, hetwelk aan Leiden grenst-. De bewoners van den Morschweg worden zeer achter- uitgesteld bij hun buren, die onder de stad wonen. Hij vraagt of de Voorzitter om- tent deze aangelegenheid nog niets heeft gehoord van de postadministratie. De Voorzitter moet ontkennend antwoorden, waarop de heer Six aanraadt, dat men zich wende tot den Directeur-Generaal der posterijen en telegraphic, die gaarne aan billijke verlangens zal voldoen. Hierna wordt de openbare zitting veran derd in een met gesloten deuren. l>e Bakkerswet, De Vereeniging van Broodbakkerspa troons wees in een adres aan de Tweede Kamer op cle ongelijkheid, die door het ontwerp-Bakkerswet geschapen zou worden, indien n.L aan banketbakkers wel werd ver gund op elk gewen'scht- uur te bakken. Daartegen komt de Banketbakkersver- eeniging in een adres op, er op wijzende, dat het van algemeene bekendheid is, dat in het banketbakkersbedrij f ngenlijko nachtarbeid niet dan bij hooge uitzonde ring voorkomt, en het- niet aangaat een bedrijf te gaan binden aan bepalingen, alléén gevorderd door misstanden in een ander bedrijf. De vrees, dat na invoering der wet ban ketbakkers een soort gebak zouden gaan fabriceeren, dat het brood zou kunnen ver vangen, zonder onder dat begrip te kunnen worden gerangschikt, noemt het ad ree eed hersenschim.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 13