tyo, 16005 Donderdag 25 April. A®. 1912. <§eze fècurant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH DAG-BLAB PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Qrootere lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt/'O.OS berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents) per 3 maanden 1 j f f L10L Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd i(Jn j L80. Franco per poet..li. 1.05. Uitliangbordeu, Zonneschermen enz. Burgemeester en Wethouders van Lei den herinneren hun, aan wie vergunning is verleend tot het uithangen of uitsteken van borden of zonneschermen, aan de na volgende voorwaarde, waaror ter die ver gunning werd verleend: dat jaarlijksch vóór 1 Mei een bewijs van een deskundige moet worden overgelegd, waaruit blijkt dat de verbindingen van het bord of het zonnescherm 6terk genoeg zijn, om geen gebaar voor nederstorten op te leveren." Zij wijzen er tevens belanghebbenden op dat niet-voldoening aan deze bepaling, in trekking d'er vergunning zal ten gevolge hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 April 1912. UiiJen, 25 April. Do Leidsche Coöperatieve Keuken hield gisteravond, onder voorzitterschap van mevr. èoudamit, haar jaarvergadering. Uit heb verslag van den secretaris bleek, 'dat de Keuken in gunstige omstandigheden verkeert. Namens de kas-commissie bracht dr. Van der Sluys rapport uit. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden in de vaca tures-me j. Van Bemmielen en inej. Jen tink gekozen mevr. Udo de Haes en zuster Hart jes, terwijl herkozen werd mr. J. Draayer. Tot leden der Kascommissie werden bs- noemd mevr. Van der Wissel en de hoeren Van Meurs en Schouten. Een uitvoerige discussie had plaats over de vraag of de Keuken zich al dan niet hij de Rotterdamsche Handelskamer zou aan sluiten. Besloten werd dit punt opnieuw onder de oogen te zien na de tot-s tand-koming van 'de uitbreiding van het bedrijf. De Presidente deed verschillende mededee- lingen over de plannen tot uitbreiding en gaf een overzicht- van de perceolen, die daarvoor in aanmerking kwamen. Besloten werd spoedig opnieuw een algemeene ver gadering te beleggen, speciaal voor do be slissing van het woningvraagstuk. De leden zullen daarvoor worden opgeroepen. Over de vraag, of het niet wenschelijk is de loden, die alleen 's Zondags eten, wat meer te laten betalen of hen niet meer aan te nemen, ontstond c-ok eenige gedachtenwis- seling. Ook dit punt werd aangehouden. De geanimeerde vergadering werd om over tienen gesloten. Op het zestal voor predikant bij de Goref. Kerk alhier (vac.-ds. J. Douma en ds. R. J. W. Rudolph) zijn geplaatst ate predikanten J. II. Donner, te Breda; W. H. Gispen, te Zwolle; F. Kramer, te Be verwijk; A. J. Mulder, te Klund'ert; A. Roorda, te Breda, en J. O. Rullmann, te Berkel en Rodenrijs. Geslaagd! is in Den Haag voor steno grafie „Groote" mej. A. W. van. der Drift, alhier. In Den Haag slaagde gisteren voor het examen voor derden stuurman, groote vaart, de heer J. C. Spaargaren, van Lei den. De officier van gezondheid 2de kL dr. D. J. A. van Reekum, van het mil. hospi taal te Bergen-op-Zoom, wordt 1 Aug. overgeplaatst naar Leiden. Aangenomen is het beroep naar de Ned'.-Herv. Gem. te Wanneperveen door den heer W. H. H. Middendorp, cand. te AXphen. De Minister van Oorlog is, behalve Leeuwarden, nog eenige andere garni zoensplaatsen in het Noorden des lands gaan bezoeken en komt morgen in Den Haag terug. De Minister van Buitenlandsohe Za ken, jhr. mr. De Maree» van Swinderen, zal a.s. Maandag naar Londen vertrekken, ten einde a.s. Dinsdag 30 April de Neder- landsohe regeering te vertegenwoordigen op het feestmaal, dat de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen geeft, ter gelegenheid van de met den verjaardag der Prinses samenvallende sluiting der Ju liana,-tentoonstelling aldaar. Naar men meldt, zal het lid van den Raad van State mr. Hart© van Tecklenburg zitting krijgen in de Afdeeling van aien Raad voor de geschillen van bestuur, ter vervanging van-den op zijn verzoek eervol ontslagen Staatsraad mr. Benny. Gisteren vierde de heer J. CL Pieck zdjn gouden ambtsfeest als secretaris van Werkendam. Allerwegen wapperde de drie kleur te zijner eore, en talrijke bewijzen van belangstelling en toegenegenheid Wer den hem aangeboden. De raadsleden boden hem zijn levensgroot portret aan, en de burgerij schonk hem een kostbare pendule met coupes. Het fanfarekorps bracht hem een sere nade. De heer Pieck heeft de Oranje-Nassau- orde gekregen. De Minister van Marine heeft aan een commissie opgedragen hem van advies te dienen betreffende de vraag of het in 's lands belang zou zijn over te gaan tot opheffing van 's Rijks werf van aanbouw en herstellingen te Amsterdam. Ds. Schrijver, de directeur van Neer- boech, ontving f 2000 voor de Weesinrioh- t-ing aldaar, zijnde een legaat van G. P. J., te Zeist, De stafmuzikant J. S. H. Fabriaan, van het regiment grenadiers en jagers, is benoemd tot kapelmeester bij het muziek korps van het 3de reg. huzaren te 's-Gra- venhage. De Raad van Amsterdam heeft eervol ontslag verleend aan dr. S. Cramer als hoogleeraai- aan de universiteit, wegens bereikten 70-jar.gen leeftijd; voorts aan de heeren M. J. IJzerman als directeur van de 2de H.B.-S. met 3-jarigen 'cüysua aan L. Bounu i J.zn. als leeraar lil de wiskunde en het boekhouden aan die school; R. Dijkstra als leeraar in de Ne- derL taal aan dezelfde school. Tot ^jdelijk leeraar in de wiskunde aan de R.-K. H. B.-S met &-jarigen cursus, te Amsterdam, is benoemd de heer J. H. P. Janssen, te Bussum. Te begxnnen met 1 Mei, zal ten stad- huizo te Amsterdam voor de ambtenaren ter Secretarie .de Ervgelache Zaterdag wor den ingevoerd. De bureaux worden dan te één uur gesloten. De ambtenaren zullen daarentegen op de gewone dagen een half uur langer blijven, en dus in plaats van te vier uur, om half rijf' eindigen. De maatregel geldt, volgens ,,Het N. v. d. i>.," voor de maanden Mei tot en met October en wordt bijwijze van proef ge nomen. Te Utrecht zijn geslaagd voor de ak te 1. o. de dames J. van der Meer en G. J. M. Timmen, teiden van Woerden. KATWIJK-AAN-ZEE. Voor den wal kwam hier met versche vï&oh de logger Daniël Jan" K. W. 6 van den heer K. Kleen, schipper Jb. Haasnoot. De besom ming bedroeg f 96. In de Gmeentezaal hield gisteravond de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer, een lezing over ,,de Christelijk-Historisohe beginselen en haar toepassing in de pTaktijk". De zaal was voor een politieke lezing buitengewoon goed bezet. De voorzitter der commissie van ont vangst ging voor in gebed, leidde den spre ker in, waarna deze zijn lezing begon. Het doel der lezing was: te komen tot op- riohting eenor Christelijk Historische Kies- vereeniging, die afdeeling is der C.-H. Unie. Spr. gaf de C.-H. partij de voorkeur, omdat deze meer dan eenige politieke partij beantwoordt aan het Protestantseh-CJhris- telijke karakter van 't Nederlandsche volk. Spr. handelde vervolgens over de volgen de twee punten lo. Het Nederlandsche volk is een Protestantsoh-Christelijke na tie 2o. welke politieke partij beanwtoordt daaraan 't meest? Aan de hand van onze schiedenis werd aiu de waarheid der eerste stelling aangetoond, terwijl spr. vervolgens de tegenwoordige politieke partijen de revue liet passeeren, waarhij tot de conclusie werd' gekomen dat het de Chr.-Hist, Unie is, die aan het Pro- te stantsoh.Christelijk karakter van onze natie voldoet. Hierna werd overgegaan tot oprichting eener Christelijk-Historisohe Kiesvereeni- ging. Aanvankelijk traden twintig ledon toe. Tot leden van het voorloomg bestuur werden verkozen de heeren W. v. d. Ak ker, J. R. Bloot, J. A de Bests M. den Duik en L. Kruyt. NOORD WIJK. Gisteren herdacht de heer A. Hiep den dag, waarop hij vóór 40 jaren het ambt van koster aan de R.-K. kerk aanvaardde. Het feest begon met een gezon gen H. Mis, gecelebreerd door den pastoor. Daarna werd de jubilaris aan de pastorie ontvangen dcor pastoor en kerkbestuur, die hem complimenteerden en hem een geschenk in enveloppe overhandigden. Des namiddags kwam ten huize van den jubileerenden kos ter een deputatie uit de oud-misdienaars, een cadeau (eemleunstoel) aanbieden. De iioer J. v. Beden Gz. had een toepasselijk g*©- dicht gemaakt, waarin op geestige wijze de geheele kostersloopbaan van den heer Hiep op rijm was gebracht. Door den heer W. Pe tera (leeraar schoonschrijven M. O. alhier), was dit vers zeer mooi geoalLigrafeerd. Het werd den jubilaris bij den stoel aangeboden. Ook de jongere generatie misdienaars kwam den koster felicitoeren, en bood hem insgelijks een geschenk aan. Den gansdhen dag door ontving do jubilaris van wsle zijden een groot aantal blijken van belang stelling en waardeering. In de zaal van „Hof van Holland", die Vrij goed bezet was, gaf „Noordwijks Zang koor" gisteravond zijn 24ste uitvoering on der de talentvolle leiding van den directeur, den heer C.-B. Duyster, die voor een smaak vol samengesteld programma had gezorgd. Vooraf kregen wij de minder aangename mle- dedeeling te hooren, dat de verdienstelijke popraan, die altijd de solo's zingt (haar be* scheidenheid verbiedt ons, haar naam te noe men) door een keelaandoening verhinderd was, mede te zingen. Dat was jammer: èn, omdat wij nu enkele solo's niofc kregen t* hooren, èn omdat zij een krachtige steun is in het koor. Er was echter ook een voordeel aan verhonden, en wel dit, dat de sopraan zangeressen nu voor het feit stonden, dat zij haar partij zonder den zoozeer gewaar- deerdea steun goed ten gehoore moesten bren gen. En dat ging heel goed, hoor! Wij zijn nu ten minste tot de overtuiging gekomen* dat er heel goede sopraanstemmen bij zijn, die anders wel eens wat al te schuohtar voor den dag kwamen. In de jongejuffrouw Berkemeier, die het „Lied des Schnoewitt- chen" van Carl Reinecke zong, ontdekten wij een lief, zuiver stemmetje, dat nog wat in kracht moet winnen, maar <lat wel wat goeds belooft te worden. Zij debuteerde ver dienstelijk. We wenschen het koor geluk mot de aan winst van eenige mannenstemmen- die aan winst kwam de uitvoering ten goedeop do eerste plaats in „koren en solo uit het ora torium Paulus", dat als nummer één op het programma stond, en een welverdiend applaus oogstteop de tweede plaats in „Landerkennung" van Grieg, dat uitslui tend door mannenkoor gezongen werd. Het zware stuk uit „Paulus" bleek met ernst en toewijding te zijn ingestudeerd. Verschillend© kleinere liederen voor vrou wenkoor a. „Schlaflied der Zwerge", wek ten algemeenen bijval. De laatste zes nummertjes waren Holland- sche. Heel mooi en zuiver klonk „Een nieuw lied van een meisje en een schipper", dat a capella werd gezongen, en bijzonder mooi was het korte liedje van Fr. Abt: „Mijn thuis", waarin oen kwartetje iedereen frap peerde. Niet heb minst mooi was het spel van den violoncellist, den heer J. C. Geyp, die vóór en 'na do pauze onder algemeeno bewondering eenige nummers ten beste gaf. Na het laatste nummer, dat hij volgens pro gramma gaf, was het applaus alleen tot be daren te krijgen door een extra-nummertje, dat hij dan ook gaf. De pianobegeleiding van den heer Duyster Jr., was als altijd onberispelijk- Omdat men weet, dat wij het ook zeggen, als het anders is, willen wij volgaarne ge tuigen, dab het op ons den indruk gemaakt heeft, dat Noordwijks Zangkoor", met deze uitvoering bijzondere eer heeft ingelegd. Wij wenschen er Directeur en leden gaarne ge luk mee. OEGSTGEEST. Gisteravond, is in hrt bosch bij het huis van den bisschop de nachtegaal gehoord. Terzelfder tijd heelt men den zanger opgemerkt te Voorschoten. Op het verzoek van den heer L. J. vad Douveren, alhier, tot verbetering van da vastgestelde kiezerslijet 1912-1913 is doet het gemeentebestuur afwijzend beschikt. RIJNSBURG. Deze gemeente is aangewe» zen als plaat», waar de Militieraad zitting zal houden. Bij den heer M. de KL waren 14 ko* nijnen dood gebeten door een kwaadaardig gen hond. De rijksveldwachter L. wist spoe dig den eigenaar van den veralinder op te sporen, die wijselijk besloot den heer De Kl„ de geleden schade te vergoeden. WARMOND. Omtrent den brand van een rietschelf van den heer Warnaar, op deti tuin Oud-Alkemade,alhier kan worden gemeld, dat hij vermoedelijk is ontstaan door kinderen die met lucifers speelden. Hoewel de afstand, 20 min. van het dorp, oorzaak was, dat men niet direot op het terrein van den brand kon zijn, kwameil spuitgasten en spuiten nog niet te laak Nadat een uur later ongeveer ook spuit S met een paard gehaald was, is men er in kunnen slagen, het verblijf der biuilofsvier- ders te behouden. Dat de „vrijwillig© brandweer" zich uitstekend van haar taak heeft gekweten, kan afgeleid worden uit 't feit, dat door den sterken wind de vlam men en vonken van kort en brandend riot aan de andere zijde den hooiberg en met riet gedekte boerenwoning heel gemakke lijk tot bun prooi hadden kunnen maken. Den geheelen nacht is door een ge-deelt© der spuitgasten en bluschmiddclen de wacht gehouden bij de smeulende overblijf selen; een geruststelling voor de feestelin gen, voor wie die feestdag, een minder aan. genaam verloop had kunnen hebben. De hedenmorgen gehouden bloembol lenveiling, waarvan de opbrengst strekt voor de R.-K. Bijz. School, welke bollen op geplant rijn achter de R.-K. kerk, heeft op gebracht ruim f 1330, bijna f 400 meer dan ten vorigen jare. Leidache electriciteit to Alkeninde» In de heden te Alkemade gehouden Raadsvergadering werd besloten aan de ge meente Leiden inzake de electriciteitscon- cessio gratis grond te geven voor de kabel huisjes en transformatoren, in ruil waar voor Leiden de kabels door Nieuwewetering door zal trekken. Codp. Broodbakkerij en verbrulka- vereonlging „Algemeen Belang." In een niet druk bezochte vergadering hield gisteravond in het lokaal van den Verhuurdersbona' alhier bovengenoemd© Leidsche vereeniging een voorlc-ring der statuten ter goedkeuring d'er leden. De heer Keyzer lid van het voorloopïg comité, opende de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen, en een woord van verwijt aan ben, die, volgens sprekers meening schitterden cüoor afwe zigheid. Hij echetst daarop in korte bewoordin gen hoeveel moeit© het heeft gekost de b©- noodigde gelden voor oprichting bijeen t© brongen, daar van dë zijde der leden, wan trouwend als zij zijn door het gepasseerd© bij andere coöperaties, geen noemenswaar- 14, Tijdens deze redevoering had de beklaag de van liet eene been op het andere staan schommelen met ronden mg en slappe ar- nien. Onder het nu sterker licht zag men zijn buitengewone magerheid, zijn holle wangen, zijn zonderling uitstekende juk beenderen, zijn aardkleurig gelaat, waarop roode plekjes marmerden, en dat omgeven waa door een ongelijken, dunnen baard. De gevangenis had hem aanmerkelijk ver ouderd en doen verleppen. Men herkende de elegante figuur en het jeugdig gelaat met meer, waarvan de couranten zoo dik wijls het sympathiek portret hadden gere produceerd. Men zou gezegd hebben, dat hij de vraag met had gehoord, welke hem was gesteld. Iweemaal werd ze hem opnieuw gedaan, loen sloeg hij de oogen op, scheen na te denken en mompelde ten slotte met merk bare inspanning: „Désiré Baudni." De president begon te lachen. »Ik kan mij niet precies rekenschap ge ven van het verdedigingssysteem, dat gij ^olgt, Arsène Lupin. Als gij den idioot en en ontoerekenbare wilt uithangen, ga uw 8ang. Wat mij betreft, ik zal recht op het O'-'l afgaan, zonder mij te bekommeren om «w kunsten." En hij somde in bijzonderheden op de -ien' oplichterijen en valschheden >n efc&c rifte, die Lupin ten laste werden ge legd. Soms ondervroeg hij den beklaagde. Deze bromde iets of antwoordde niet. Het getuigenverhoor begon. Er werden verscheidene onbeteekenende verklaringen afgelegd, ook meer ernstige, die hierin overeenkwamen, dat zij elkaar tegenspra ken. Een verwarrende duisternis omhulde de behandeling; maar toen de hoofdinspec teur Ganimard werd voorgeroepen, werd de belangstelling weer levendiger. VaD het eerste ooge-nblik af veroorzaakte de oude politiespeiirder eenige teleurstel ling. Hij zag er niet terneergeslagen uit, hij had immers wel voor heeter vuren gestaan maar ongerust en niet op zijn gemak. Verscheidene malen keek hij naar den beklaagde met zichtbar© ongerustheid. Inmiddels vertelde hij, met de handen op de leuning steunend, de gebeurtenissen, waarin hij betrokken was geweest; zijn ver volgingen door Europa, zijn aankomst In Amerika En men luisterde gretig naar hem als naar het verhaal van de boeiendste avonturen. Maar aan het slot, nadat hij verslag had gedaan van zijn gesprekken met Arsène Lupin, hield hij tot tweemaal toe verstrooid en besluiteloos óp. Fet was duidelijk, dat een andere ge dachte hem bezighield. De president zeide tot hem: „Als gij ongesteld zijt, is het misschien beter, dat wij uw verhoor onderbreken. „Neen, neen, maar Hij zweeg, keek den beklaagde geruimen tijd aandachtig aan en zeide toen: „Tk vraag vergunning, den beklaagde van dichtbij te bekijken. Er is een geheim, dat ik noodzakelijk moet ophelderen." Hij ging dichterbij, bekeek hem nog lan ger met alle aandacht en keerde vervolgens naar zijn plaats terug. En daar, op eenigs- ci'ns plechtigen toon, sprak hij: „Mijnheer de president, ik verklaar dat de man, die hier tegenover mij zit, Arsène Lupin niet is." Een diepe stilte volgde op deze woorden. De president, aanvankelijk van zijn stuk gebracht, riep: „Wat zegt ge daar? Dat kan niet!" De inspecteur bevestigde met nadruk: „Op het eerste gezicht kan men zich laten misleiden door een gelijkenis, die inderdaad bestaat, dat beken ik; maar een oogenbJik aandachtige beschouwing is voldoende. De neus, de mond, het haar, de kleur der huid... kortom, het is Arsène Lupin niet. En die oogenHeeft hij ooit die drinkers- oogen gehad!" „Kom, kom, verklaar u nader. Wat be doelt gij, getuige?" „Hij zal een armen drommel in rijn plaats hebben gezet, dien men in zijn plaats zou veroordeelen. Tenzij het een medeplich tige is." Kreten, gelach, uitroepen stegen van alle zijden in de zaal op, die door deze onver wachte onthulling in beweging kwam. De president liet den rechter van instruc tie ontbieden, ook den directeur der Santé- gevangenis en de cipiers Inmiddels schorste hii de zitting. Bij de heropening verklaarde Bouvier en de directeur, die mét den beklaagde gecon fronteerd werden, dat er tusschen Arsène Lupin en dezen man slechts vage trekken van overeenkomst bestonden. „Maar," riep de president, „wie is dan die man? Waar komt bij vandaan? Hoe komt hij in handen van de justitie?" Men bracht de twee cipiers der Santë- gevangenis voor. Verbijsterende tegen spraak Zij herkenden den gevangene, dien zij beurtelings bewaakten. De president haalde ruimer adem. Maar één der cipiers hernam: „Ja, ja, ik geloof wel, dat hij het is." „Hoe, gelooft gij het maar?" „Ja, ik heb hem bijna niet gezien. Men heeft hem mij op een avond overgeleverd en sedert twee maanden ligt hij voortdu ren- met heb gelaat naar den muur." „Maar vóór die twee maanden?" „O, toen zat hij niet in cel 24." De directeur der gevangenis lichtte dit toe „Wij hebben den gevangene in een andere cel gebracht na zijn poging tot ontvluch- ting." „Maar u hebt hem toch in die twee maan den wel gezien?" „Daartoe is geen aanleiding geweest. Hij hield zich rustig" „En die man is niet de gevangene, die u is toevertrouwd?" „Neen," „Wie is hij dan?*' „Dat weet ik niet." „Wij hebben dus te doen met een per soonsverwisseling, die twee «maanden gele- uen moet hebben plaats gehad. Hoe ver klaart gij dat?" „Het is mogelijk." „Dus?" In zijn wanhoop wendde de president zich tot den beklaagde en op vriendelijken toon vroeg hij hem: „Kom, beklaagde, kunt gij mij vertel len, hoe en sedert wanneer gij in handen van de justitie zijt?" Men zou gezegd hebben, dat die welwil lende toon het wantrouwen van den man ontwapende, of zijn gehoor versterkte. Hij trachtte te antwoorden. Eindelijk, wijl hij zacht en handig ondervraagd werd, slaagd© hij er in een paar volzinnen te uiten, waar uit het volgende bleek: Twee maanden ge leden was hij naar het huis van bewaring gebracht. Hij had er een nacht en een dag doorgebracht. Daar hij in 't bezit was van een bedrag van vijf en zeventig centimes, had: men hem weer losgelaten. Maar toen hij de binnenplaats van het huis van bewaring overstak, hadden twee gevangenbewaarders hem bij den arm gepakt en naar den die- venwagen gebracht. Sedert dien bevond hij zich in cel 24. Hij voelde er zich niet onge lukkig, daar hij er goed te eten kreeg en goed sliep. Hij had daarom niet geprotes teerd. Dat alles leek waarschijnlijk. Onder ge lach en groote opgewondenheid schorste de president de zitting in afwachting van een aanvullend onderzoek. Het onderzoek wees dadelijk dit in het politieregister opgeteekend feit uit: Acht weken geleden had zekere Désiré Baudru den nacht in het huis van bewaring door gebracht. Nadat hij den volgenden dag in vrijheid gesteld was, verliet hij het huis van bewaring om twee uren in den namid dag. Op dienzelfden dag, om twee uren tn den namiddag, nadat hij voor het laatst bij den rechter van instructie in verhoor was geweest, vertrok ook Arsène Lupin van daar in den dievenwagen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1